Cycloon vernietigt Darwin ijnders NU NOG VOORDELIG MEUBELEN KOPEN Kaper wilde toestel laten neerstorten Grotere vrijheid om te reizen voor de Russen Helft van de bevolking (40.000) dakloos Stonehouse 7 dagen in hechtenis U KIEST UIT DE GROOTSTE KOLLEKTIEVANDE RANDSTAD:60001 VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 CANBERRA Een grootscheepse luchtbrug om ten min ste 10.000 daklozen uit de woensdag door een wervelstorm getroffen havenstad Darwin (noordkust van Australië) te evacueren, is gisteren op gang gekomen. Naar schatting is de helft van de bevolking van 40.000 mensen dakloos ge worden door die cycloon die met een snelheid van 200 km per uur door de stad raasde, waardoor deze grotendeels is verwoest. Darwin maakt de indruk van ,een „gebombar deerde stad", aldus verslaggevers. Het aantal doden In Darwin na de wervelstorm bedroeg vandaag vol gens officiële cijfers 47. Reddings ploegen doorzoeken de ruïnes van de MELBOURNE Een rechtbank lln MeHbounnie hi&aflt gispenen bepaald, dat John Stonehouse, Brits oud-mi nister en lagerhuislid voor Labour, nog zeven dagen in hechtenis moet blijven in afwachting van een even tuele uitwijzing uit Australië. Stonehouse, die een maand geleden tijdens een verblijf in de Verenigde Staten verdween en dinsdag in een voorstad van Melbourne werd ge arresteerd, wordt er van beschuldigd Australië te zijn binnengekomen op een vals paspoort. Hij heeft de Aus tralische politie verteld dat de druk waaronder hij in Groot-Brittannië leefde, hem teveel was geworden. Hij had zijn verleden willen ont vluchten en in Australië een nieuw leven als zakenman willen opbou wen. Een woordvoerder van Scotland Yard in Londen verklaarde eerder dat men niet van plan was het par lementslid in Australië een verhoor af te nemen daar hij voor zover be kend in Groot-Brittannië ggen straf baar feit' heeft begaan. Premier Wil son had al tegengesproken dat Sto nehouse een spion zou zijn. Stonehouse heieflt gewaagd in Aus tralië te mogen blijven omdiait hij in Engelland' door bepaalde individuen wend gechanteerd en omdatt hij zijn petn9oc<nMjke bezittingen was kwijt geraakt doer gelid tie Steken in een bank dite failliet ging. Ruimtestation In de Sow- Jet-Unie is donderdag voor de twee de maal in dit Jaar een onbemand ruimtestation van de ^oljoet-serie gelanceerd. Naar Tass meldt, draait de Soljoet-4 om de aarde op een af stand van 219 tot 270 km. Als doei wordt opgegeven een verdere beproe ving van boordsystemen en van de uitrusting van ruimtestations, we- tenschappelijk-technisch onderzoek, e.d. Negen jaar In de Oekrainse stad Winnitsa is donderdag negen Jaar strafkamp geelst tegen de Jood se arts Michael Sjtern, zo wordt van Joodse zijde vernomen. Sjtern (56) wordt ten laste gelegd dat hij zich heeft laten omkopen om iemand af te keuren voor militaire dienst en dat hij te hoge prijzen voor medicijnen heeft gerekend, maar volgens Jood- 69 activisten houdt zijn berechting verband met bet feit dat zijn twee zoons een visum voor Israël hebben aangevraagd. stad, omdat aangenomen wordt dat daaronder nog tal van lijken liggen. Volgens sommige schattingen kan het dodencijfer tot 200 stijgen. Naar Darwin overgevlogen artsen behandelen 500 gewonde slachtoffers. De identificatie van de tot nu toe geborgen doden op de drie tussen de ruïnes van de stad ingerichte verza melplaatsen stuit op grote moeilijk heden. Veel slachtoffers die tijdens de cycloon over een afstand van honderden meters werden wegge slingerd, zijn verminkt. De overheid is van mening dat de gehele bevolking van de letterlijk weggemaaide stad, ruim 40.000 men sen, naar andere delen van Australië moet worden geëvacueerd. Door stortregens zijn overstromingen ontstaan die de toestand nog verder hebben verslechterd- Geen drinkwater Het grootste gevaar dat Darwin thans bedreigt, is besmettelijke ziek ten. aldus de aan het ziekenhuis van de stad verbonden geneesheren. Er is geen drinkwater in de stad, de riolen functioneren niet meer en ook de stroomvoorziening heeft het begeven, en dit alles draagt bij tot de mogelijkheid van het uitbreken van ziekten als cholera en tetanus. Er zijn in het ziekenhuis al meer kinderen opgenomen als gevolg van het drinken Van vervuild water dan gewonde kinderen die het slachtoffer waren van de natuurramp. OmdfLt er geen stroom is kunnen geen levensmiddelen koel of bevro ren worden. Tempel Verwoest werd ook in de wijk Fan- niebay de historische Chinese tem pel die bekend stond als "Jos House", de gevangenis en een nieuw motel van elf verdiepingen. Bij het bouwen van dit laatste ge bouw was indertijd rekening gehou den met het bestand zijn tegen zeer sterke wind. Dat heeft niet mogen baten. Er zijn tijdens de storm wind stoten geconstateerd van meer dan - 280 kilometer per uur, en van het gebouw is niet veel meer over dan een puinhoop. Nieuw paspoort voor binnenlands gebruik MOSKOU De Russische regering heeft gisteren bekend gemaakt dat aan alle inwoners van de Sowjet-Unie nieuwe identiteitsbewijzen, ook wel binnenlandse paspoorten genoemd, zullen worden verstrekt. aanrichtte. Boven een overzicht van de vernielingen op het vliegveld, onder: een man verlaat zijn totaal verwoeste woning, rechts: een stewardess met een aan het hoofd gewond kind op Het opmerkelijkste aspect van deze maatregel is dat nu ook de ar beiders in de kolchozen (collectie ve landbouwgemeenschappen) en in de sovchozen (staatsboerderijen) dit document zullen krijgen. Tot dusver moesten zij het zonder binnenlands paspoort stellen met als gevolg dat zij aan de plaats zijn gebonden waar zij werken. Dat was ook de bedoeling van de Russische autori teiten, die vreesden dat de grote ste den teveel aantrekkingskracht op de arbeiders van de chozen zouden uitoefenen en dat deze voor een te kort aan werkkrachten zouden ko men te staan. Volgens Westerse diplomaten moet de nieuwe maatregel als. een opmer kelijke liberalisering worden gezien omdat de bewoners van de chozen voordien in feite tweederangs bur gers waren. Het is in de Sowjet-Unie niet toe- Rustige kerst in N.-Ierland BELFAST Het is in Noord-Ier- land de rustigste Kerstmis sinds Ja- ten geweest. De IRA blijkt het door haar afgekondigde kerstbestand te hebben nageleefd. Het bestand duurt tot 2 Januari. De wankele vrede in het al vijf Jaar door geweld verscheurde Noord-Ierland heeft een onzekere hoop doen ontstaan dat het bestand verlengd zal worden. Er is geen melding gemaakt van ernstige incidenten. Het bestand is de viucht van geheime onderhandelin gen die een groep protestantse gees telijken en leiders van de IRA on langs in de Ierse republiek hebben gevoerd. gestaan zonder binnenlands paspoort te reizen. Op het ogenblik beschik ken alleen de stadsbewoners over deze identiteitsbewijzen. Het besluit is genomen door het centrale comité van de communis tische partij en de regering. De he le operatie zal duren van 1 Janua ri 1976 tot 31 december 1981. In die periode zullen alle burgers van zes tien Jaar af in het bezit van een binnenlands paspoort worden ge steld. De hervorming lijkt een reactie te zijn op de kritiek van de verban nen schrijver Alexander Solzjenit- syn, die in het verleden herhaalde lijk de staat ervan heeft beschul digd dat zij de boeren als tweede rangs burgers behandelt door deze het recht te ontzeggen zich in de steden te vestigen met het doel hen in de kolchozen vast te houden. De minister van Binnenlandse Zaken, Tsjelokow, lichtte in de Prawda het besluit toe. Het voor naamste aspect ervan is. zei hij, dat dezelfde rechten worden toege kend aan alle burgers, zowel in dfe steden als op het platteland. Met de verstrekking van paspoor ten aan Jongeren vanaf zestien jaar wil men hun patriottisme ont wikkelen, aldus de minister. De paspoorten zullen het gehete leven geldig zijn. Op het vijfen twintigste en het vijfenveertigste levensjaar moet de foto worden vernieuwd. Het document wordt gesteld in de Russische taal en in. de taal van de Soyjet-republiek waar de bezitter' woont. In Westerse kringen ziet men dit als een overwinning voor de republieken op het vroegere stre ven hen in dit officiële document te negeren. Reeds tijdens de regering van Ohroesjtsjow zijn pogingen ge daan het paspoortstelsel te verrui men, echter toen zonder resultaat. ADVERTENTIE —SV v-S~*~ ROME (Reuter) Een in Tsje- cbo-Slowakije geboren Canadees die woensdag de gezagvoerder van een Jumbo Jet van de luchtvaart maatschappij Air India dwong twee uur lang boven Rome te vlie gen, is tenslotte door de bemanning overmeesterd nadat hij de gezag- Amok Een 17-jarige scholier, heeft op eerste kerstdag in een voor stadje van Sofia (Bulgarije) zes stu denten doodgeschoten en tien ande ren gewond. De waarschijnlijk krank zinnige Jongeman was de slaapzaal van een studentenverblijf binnenge drongen en had daar in het wilde weg op de hem onbekende studenten ge schoten. Gesneuveld Guerrillas*, ijders heoben vier leden van het Zuidafn- kaanse polltiedetachement in Rho- desdë gedood, zo is officieel in Pre toria meegedeeld. Een vijfde is ge wand en wordt vermist. "Spionage" De Amerikaanse fe derale recherche (FBI) mag de bij eenkomst bespioneren van "het So cialistische Jeugdverbond", dat op 28 december in Saint Louis wordt gehouden, zo heeft het hof van ap pel van New York verklaard en daarmee een vonnis vernietigd van een federale rechtbank, die een week geleden tot een tegengestelde slot som was gekomen. Het hof van ap pel in New York meent, dat de FBI "het recht en zelfs de plicht heeft, zich op de hoogte te houden. De FBI is ndet verplicht oogkleppen te dra gen totdat het te laat is". voerder bevolen had het toestel in het centrum van de stad te laten neerstorten. De 30-Jarige Canadees Jozef Ho- molov, die sinds 1968 te Hamilton in de Canadese provincie Ontario woont, kaapte het toestel toen het van Beiroet op weg was naar Rome. Zwaaiend met een mes drong hij de stuurhut binnen waar hij tegen de gf-zagvoerder zei dat hij bommen in het vliegtuig had geplaatst. Hij eis te dat er radiocontact werd opge nomen met het vliegveld van Rome en vroeg om een revolver die hem overhandigd moest worden zodra 't toestel geland was Homolov, die kennelijk geestelijk gestoord is, ge loofde niet dat de Jumbo Jet die 151 passagiers en 19 bemanningsleden aan boord had, zich boven Rome bevond en vroeg de gezagvoerder daarom over het Sint Pieters-plein te vliegen. Direct daarop beval hij de gezagvoerder het toestel te laten neerduiken in het centrum van de stad. Dit was voor de bemannings leden het sein om in te grijpen. Vier mannen wierpen zich op hem en ontwapenden hem. Homolov is Moskou—Djakarta De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, Adam Maldk, heeft donderdag in Moskou een akkoord inzake eco nomische en technische samenwer king tussen de Sowjet-Unie en zijn land ondertekend. Het verdrag legt volgens Tass de grondslag voor een voor beide partijen voordelige sa menwerking. De 30-jarige Homolov in Bombay aan boord gegaan. Te gen een verslaggever zei hij: „Ik heb het vliegtuig gekaapt omdat mensen in Bombay mij geld hebben zien wisselen. Zij hebben gezien dat ik heel wat geld bij mij had". Homolov is naar de Romeinse ge vangenis Regina Coeli overgebracht. Hij is beschuldigd van luchtpirate- rij en het in bezit hebben van vals geld. De gezagvoerder zei later dat Homolov duidelijk van plan was het toestel te pletter te laten val len". Hij dreigde de machines stop te zetten en de instrumenten stuk te slaan". MEUBELEN waar gezelligheid extra voordelig is LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City-Ring). Tel 0 71-21645* bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. LISSE Kanaalstraat - Heereweg Tel. 02521-14642 Eigen parkeerterrein.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9