'Bezwaren tegen nieuwbouw AZL niet weggepraat' Genemans in Zoeterwoude Kerst- Inns waren m m Leiden rx.::f 9,95 Werkgroep na. tweede gesprek: r Het pand van de Leidse fir.ma Genemans in Zoeterwoude. Schoenengroothandel verlaat Leiden LEIDEN/ZOETERWOUDE Vanmiddag vond de feestelijke ope ning plaats van het nieuwe bedrijfs pand Genemans Schoenen BV. Het im- en exportbedrijf vah dames schoenen heeft aan 'de Zoeterwoud- se Oranjelaan een modern pand be trokken dat gericht is op de groei. Die groei kon niet meer gerealiseerd worden in het te kleine pandje aan de Leidse Herengracht, waar het be drijf tot voor kort gevestigd was. Genemans importeert schoenen uit vele landen: om. uit Italië, Grieken land, Argentinië, Brazilië, Spanje en Engeland. Grondlegger van de onder neming was dq^vader van de twee huidige eigenaars. Genemans senior begon al in 1948 schoenen te impor teren uit Italië. In 1968 namen zijn twee zoons, Charles en Hans, het be drijf van hun vader over. Zij hebben de onderneming sterk gereorganiseerd en gespecialiseerd. Sindsdien richt de import zioh uit sluitend op de damessector, met na me op de jonge vrouw (van ongeveer 18 tof 35 jaar)"Juist in die leeftijds categorie is het publiek erg veel eisend", aldus inkoöp-directeur Hans Genemans, "daarom werken we uit- sluiend met leren schoenen". Het nieuwe pand in Zoeterwoude dient volgens de heer Genemans als oentraal ontvangst- en, distributie punt. 'Vtlle goederen komen hier aan, en van hier uit worden door ons zo'n 1500 detaillisten bediend". Het voltallige personeel (28 men sen, inclusief de buitendienst) dat in Leiden bij Genemans werkzaam was, kan na de verhuizing in dienst blijven Bovendien zal het bedrijf in de loop van het yolgend jaar nog een paar mensen in dienst nemen. "Veel mensen zullen dat niet zijn", aldus de heer Genemans, „want we zijn juist naar Zoeterwoude verhuisd om efficiënter te kunnen werken, en zo-, doende ook de personeelskosten in de hand te houden". De overplaatsing van de Heren gracht naar Zoeterwoude is overigens zeer snel gegaan. Het besluit om te gaan verhuizen is pas in februari van dit jaar gevallen. Daarna ging het erg vlot: de Leidse firma Oost veen en Zoon heeft het nieuwe be- anpd ine oaddn. eamnbuenewgn g- drijfspand in negen maanden ge bouwd. Het Bijzonder Kerkewerk in Leiden lyid gedurende \de kerstdagen ae "tenten onge slagen" in gebouw Staalwijk. Na afloop van de kerstnacht dienst kon men daar al te recht voor een kop soep, en op eerste kerstdag konden alleen staanden zich te goed doen aan een kerstdinertje, dat bereid was in de Lorentzhof. Gister avond werd de "kerst-inn" met een bingo besloten. GRANDIOZE OPHEFFING SUITVERKOOP 31 december is beslist de allerlaatste dag van onze enorme opheffingsuitverkoop. Alles moet dinsdagavond weg zijn, daarom nog gekkere aanbiedingen voor nog lagere prijzen op tapijten, meubelen, camping, textiel en damesstoffen. Nu vlug er bij zijn bij: KANSENSTRAAT 71 LEIDEN (in de voormalige Olga matrassenfabriek, vlakbij de Groenoordhal, achter de Haarlemmerweg). TELEFOON 071 46811 V T> Een spelletje schaken of sjoelen in heUBreehuys temidden van sparregroen en kaarsjes. LEIDEN Kerstmis. Je ziet in alle huizen kerstbomen staan, met ghmbailten, lichtjes en soms spuitbussensneeuw. Eigenlijk moeit het budten koud zijn, zodat de ra men zwaar beslaan. Binnen zit de helle familie bij elkaar en leeft toe naar hei hoogtepunt van de dag: het kerstdiner. Misschien, denkt men af en toe aan een we duwe. of vrijgezel uit de buurt. Hoe zouden dlie deze dagen beste den? Maar ach, de Kerst-Inns zijn er tegenwoordig toch. Daar gaan ale eenzamen e'n zieligen wel heen. Georganiseerd door men sen-die-wat-voor-een-ander-over hebben, en zomaar hun kerstfeest opofferen. "Kerst-inn". In grote letters, hangt dit bord voor het Breehuis, aan de Breestraat. Daar moeten ze dius ziltten; de eenzamen de zie ligen. Voor het huiis staat een dikke rij fietsen en bromfietsen. De muziek en het praatigeruis, klinkt Je al tegemoet. Binnen is het -vol, warm, overal branden kaarsjes. Jongelui zitten aan de bar, luisteren naar muziek van de Ramschackle String Band, vrolij ke Ierse volksliedjes. Tussen al die jongelui zie je opeens een oudere man lopen. Tegen ieder een maakt hij grapjes, maakt in z'n eentje een dansje. Wat later pakt hij de microfoon en. vertelt met veel grimassen een mop. Iedereen lacht en al is hij de zes tig gepasseerd, hij hoort er hele maal bij. In een andere hoek zit een twee tal zwijgend te schaken. Iedereen gaat z'n gang, neemt eens 'n kijk je in de filmzaal, maakt een praatje hier en daar. Dadelijk gaan ze met zijn allen eten. Nee, geen kalkoen, dat konden ze thuis Zomaar gezellig wat praten en wel krijgen. Kerst Inn bij de Koordstuddo. U zag dit bord misschien op TV eerste kerstdag. Ja, inderdaad, spéciaal aangepast aan invaliden* Je verwacht er tafeltjes waar mensen kunnen kleien en tekenen, aangemoedigd door een over-ener - ke juffrouw van de vrije expres sie. Maar nee, rond de kachel zit een groepje mensen te praten, net zoals in vele huiskamers. Iemand drinken rondom de tafel in Koord Studio. helpt met de afwas. Ook hier gen gaan richting Breehuis en met wordt dadelijk geaamelijk gege- een teveél aan lekkernijen bleven ten, verder is er niets vast- zitten? Voor zoonlief een goede re- omlijnds. Er komt dadelijk wel den om er thuis tussen uit te knij- weer iemand met een gitaar bon- pen. Voor de gastarbeider, die nen wandelen, die wat speelt, misschien niet eens Weet wat Niets bijzonders, zo'n kerst-inn; kerstmis is. Voor de zestien Jan- zomaar een kerstfeest ergens in ge, doe zich in de kaarölidh.-jes Leiden. sfeer misschien toch nog een beet Kerst-Inns, misschien wel een je gelukkig doelde en voor alle ergernis voor ouders, die hun kin- anderen die gewoon twee fijne da deren 's morgens de deur uit za- gen hebben gehad. VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 LEIDENDe nieuwbouw van het Academisch ziekenhuis in Leiden zal de ontwikkelingen van de gezondheidszorg in de hele regio sterk vastleggen en mogelijk uithollen. Die vrees be staat bij de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit nadat er een tweede gesprek over deze nieuwbouw tussen vertegenwoordigers van het Leidse AZ en leden van de werk groep milieubeheer heeft plaatsgehad. Tijdens dat gesprek werd van de kant van het zieken huis nadere informatie gegeven over de knelpunten van het bestaande ziekenhuis. Tevens werd bij die gelegenheid van de rioleringen, ds wens uitgesproken om bij nieuw- De Commissie Academische Zie- bouw zowel het ziekenhuis als dekenhuizen van het College voor Zie- medische faculteit in één groot com- kenhuisvoorzieningen doet op dit piex te huisvesten. Ondanks die toe- ogenblik in de Leidse regio een on- lichting bleven er bij de werkgroep derzoek naar dit probleem. een aantal ernstige bezwaren be- Het is de werkgroep milieubeheer slaan tegen de voorgenomen nieuw- tij dons het gesprek niet duidelijk gesprek vertegenwoordigen is de bouw. worden of men van plan is met de bouwwijze die nu gepland is nood- voor een deel zijn deze bezwaren bouw te wachten totdat de commis- zakeiUk. "Door de geweldige toene- van stedebouwkundige aard, zoals sie rapport heeft uitgebracht. Een van verrichtingen per patiënt, de enorme massaliteit van het com- belangrijke vraag die volgens de en d00r de veelheid van spectalis- plex, het gevaar voor leegstand werkgroep blee fopenliggen, was wat .men, die zich met een enkele pa- van de gebouwen die verlaten wor- de minimum grootte van een nieuw ttent bezighouden bestaat de nood-, den en het beslag op de ruimte die te bouwen of te vernieuwen acade- 2aak om dc djverse disciplines te in- ook zeer goed voor woningbouw ge- jnioh ziekenhuis zal zijn. „De di- tegravii. Bovendien waarborgt het de hruitet kan worden. Een negatief reotie van net Leidse Academisch intel.aotie binnen de taken van on- runt vindt de werkgroep bovendien, Ziekenhuis wilde deze minimum- derwijs, óhderzoek en gezondheids- oat de ontsluiting van het nieuwe grootte bepaald niet aan de lage j^., aldus het Az De nestaande z-ekenhuisterrein sterk op het par- kant nemen, ook niet wanneer dat touw hindert voigens het AZ de ver- tlculiere autoverkeer is gericht. Voor tot sluiting van (delen van) zieken- dere integrale ontwikkeling van de een ander deel betreft het de vrees, huizen in de omgeving zou leiden", geneeskunde aan het Academisch Zie- oat deze nieuwbouw voor andere volgens de werkgroep bekijkt het kenhuls en de medische faculteit' laculteiten onaangename financiële academisch ziekenhuis dit probleem De nteuwe organisatie scheDt de gevolgen zal hebben. Los van deze (hm vcel yeei vanUit het eigen moBeiiikheid om alle faciliteiten aan bezwaren heeft de werkgroep ook standpunt. "Het mag dan zo zijn, dat SiSTmSeto «Un™ te bouwen ziekenhuis zelf flcient moMUseren. nen voor de komende discussies in de universiteitsraad en de gemeen teraad", aldus de werkgroep. Volgens de hoogleraren Querido, Van Rijssel, Smeenk en Van Voort- huisen alsmede de heren Verhey, Van Zwet, die het AZ tijdens het bedenkingen tegen de uitgangspun ten die aan de bouw van het nieu- flekibel zaï zijn, de vastleggen van de .ontwikkelin- KNALPRIJZEN Jonge Jenever Deutscher Sekt r er fles 5*75 Teenagerchampie GILDE PILS gr 12 halve liters Hosier STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3 00 68 HAARLSTR 204 TEL 2161V en gratis thuisbezorgd in Leiden en "omgeving. Donnderdagavond koopavond tot 9 uur geopend. ziekenhuis ten grondslag liggem Vooral het uitgangspunt, dat de opleiding van artsen en specialis ten zoveel mogelijk in het Acade- de gezondheidszorg is niet- denkbeeldig, volgens de werkgroep. Vrees voor uitholling van die ont- ir.isch Ziekenhuis zal moeten plaats wikkplincen heeft men onder vinden, lijkt de werkgroep aanvecht- delingen *eeit men onaer baar. "De huidige tendens is veeleer on. bij de opleiding steeds meer de Rf hele gezondheidszorg te betrek- ken. De toekomstige artsen «ne- Ult het oogpunt bil de normale praktijk van de g zondheidszorg", aldus de werkgroep. "Wanneer deze Ideeën verweze: lijkt worden, gaat de taak van de de psychiatrie. Het betreft volgens de werkgroep niet alleen de andere ziekenhuizen de gezond- van wijkge- verpleegtehui- demente bejaar den) en het veld van de preventie gezondheidszorg voorrang te heb- academische ziekenhuizen verende- boven de bouw van een geheel ren. De grootte van deze ziekenhui- h"=uw academisch ziekenhuis. Het zen wordt dan niet meer in de eer- valt te betwijfelen of deze dingen ste plaats door de opleidingstaak wel tegelijkertijd kunnen, gezien de primair door de taak, enorme kosten van het nieuwe zie- kenhuis: ongeveer een half miljard gulden. De gezondheidszorg kampt nu al met gigantische kostenstijgingen". Het is naar de mening van de werkgroep bepaald onjuist, als met de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis wordt begonnen, voordat de consequenties voor de gezond heidszorg in de regio duidelijk zijn en voordat er duidelijkheid is over groot de taken, die het Academisch Zieken huis in de toekomst zal moeten ver vullen. Aan het eind van hèt gesprek werd meegedeeld diat het een misver stand is. dat net Academisch Zieken huis een nota zal schrijven over de nieuwbouw. Naar de mening van de werkgroep betekent dit een ern stig gebrek aan openheid, vooral te genover de gekozen vertegenwoordi gers in universiteitsraad, gemeen teraad en parlement. "Juist omdat het een zo ingewikkele materie is, waarbij het om grote belangen gaat, is een grote zorgvuldigheid een eer ste vereiste. Een goedgedocumen- die deze ziekenhuizen in de gezond heidszorg in de regio hebben te ver vullen. Door taakverdeling met an dere ziekenhuizen, zowel voor de op leiding als voor de gezondheidszorg, kan dan mogelijk een aanzienlijk kieiner ziekenhuis worden -ge bouwd". Dat is volgens de werkgroep goedkoper en voorkomt "overbed- ding", wat zeker ook in het gebied van Leiden en Den Haag probleem ls. Afscheid van J. J. Schaft LEIDEN De heer J. J. Schaft zal op 31 december de Dienst van Gemeentewerken verlaten in ver band met het bereiken van de 65- jarige leeftijd. De heer Schaft be gon zijn loopbaan bij de gemeente in 1949 alsmetselaar en heeft zich gedurende 25 Jaar opgewerkt tot toezichthouder bij het onderhoud teerde nota zal als basis kunnen die- LEIDEN Het Noordeinde is een café rijker. Een oosters eta blissement nog wel,-"Café Oriental", met een Turkse barkeeper: Zeki Ozkirim, die met mevrouw Den Duik en Nelly Slomp eigenaar is. Dus: een bar die 'J1001 nacht" heet en kleine cabines met efen toegang in moskee-vorm. „De mensen hebben een verwrongen beeld var. TurkijeWe willen laten eten dat het anders is", zei Nelly Slomp en gelijk heeft ze. Je kan er een kop kofjie drinken of een pilsje. Maar probeer ook eens een Turkse likeur of een "raki", te verge lijken met een Hollandse jonge borrel.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3