Ford eist spoedrapport van Kissinger over CIA-acties Bethlehem en Nazareth leeg in de kerstnacht Optimisme over vrede in Ulster Gevangenen in Oeganda moeten elkaar opeten Dissidente" Amerikanen bespioneerd Relatie VS-Afrika gaat naar crisis Formule in zicht voor relatie Europa-PLO VS-PANAMA NAAR AKKOORD WEER A-GRIEP Zware gevechten in Eritrea DINSDAG 24 DECEMBER 1974 Een jonge leraar heeft deze week i zijn ontsnapping uit Oeganda een huiveringwekkend relaas gegeven. zijn gevangenschap in de dicta tuur-staat van generaal Amin. In 'n verklaring van veertien pagina's aan de Internationale Commissie van Juristen beschrijft de leraar die om veiligheidsredenen onbekend wil blij ven. hoe hij werd gedwongen om zijn mede-gevangenen met een hamer dood te slaan en ze vervolgens op te eten. Hij werd op 18 september gearres- •erd od de school waar hij les gaf. Nadat hij was geslagen en geschopt, moest hij met zeven anderen over spijkerbed lopen naar zijn oei, muren bedekt waren met bloed. Daar kregen ze hamers waar mee ze zevenentwintig gevangenen in een andere cel moesten doden. "We begonnen op hun hoofden te slaan en na verloop van tijd waren ze allemaal dood. Ik schaam me er voor om het te zeggen, maar ik had een score van drie. na acht hamer slagen". Het ergste kwam nog. De volgende dag werden de acht overgebracht, naar een concentratiekamp, een uur rijden van de hoofdstad Kampala. O een erf van 100 by 75 meter lagen meer dan honderd gevangenen in "t vuil, zwaar bewaakt door dertien sol daten. Het erf was afgezet met schrikdraad en booglampen. Er was geen enkele beschutting. Op een goe de dag werd een groepje gevange nen bij het ochtendgloren meegeno men naar buiten het kamp om er een kuil te graven, die dienst zou doen als massagraf. De volgende dag ging een van de gevangenen, die al drie dagen geen eten had gekregen, naar een bewa ker. Deze riep nog een gevangene bij zich die hij samen met de andere ont hoofde. Het bloed werd opgevangen in een emmer en twee gevangenen moesten de lijken slachten. Het vlees werd boven een vuurtje geroos terd. 'We waren hongerig, bang en beschaamd. Maar we moesten het vlees opeten". Wat er van de lijk enoverbleef werd in de greppel gegooid en de twee mannen die hen hadden begraven, werden doodgeschoten. De dag daar op werden acht gevangenen uitge zocht en onthoofd. Ook zij werden ge slacht en opgegeten door de gevan genen. Nu moesten tien mannen hun lijken begraven. Toen ze dit hadden gedaan kregen ze de kogel. De leraar ontsnapte op 23 septem ber terwijl de bewakers aan het drinken waren en nadat hij een van hen had omgekocht met veertig gul den. Dit Is het eerste ooggetuigeverslag van gevangenen die elkaar moeten opeten. Maar er deden al twee jaar verhalen de ronde over deze wreed heden. In een geheim memorandum aan de Afrikaanse leiders maakte no ta bene een van Amins eigen minis ters al melding van dit soort gruwel daden. Het Nandere-woud, waar het kamp volgens de leraar ligt, is de meest beruchte moordplaats in Oeganda. Talloze mensen hebben daar al de lijken van vermoorde familieleden gevonden. VAIL (COLORADO) President Ford van de Verenigde Staten heeft zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, opdracht gegeven, de centrale inlichtingendienst (CIA) >innen enkele dagen een rapport te laten opstellen, naar aanleiding van beweringen, dat deze lienst spionage heeft gepleegd tegen groeperingen in de V.S. die tegen de oorlog waren en an- lere „dissidente" groepen tijdens het bewind van president Nixon. De huidige CIA-directeur, IVilliam Colby, had de president gezegd, dat er geen spionage bedreven werd, aldus persscreta- cis van het Witte Huis Nessen. Hij zei evenwel niet, of Colby had toegegeven, dat dergelijke ictiviteit wel eerder had plaats gehad. De bekendmaking van de op- Iraoh'. van Ford aan Kissinger om CIA-rappart te krijgen, kwam ;ort nadat het Amerikaanse Minis- ,n Justitie had verklaard, dat gehele zaak in onderzoek was en [erwi.il verscheidene senatoren op grondig onderzoek hadden aan drongen. I Een woordvoerder van de CIA had geen commentaar op een van het afgelopen weekein- in de New York Times volgens het fcveik de CIA zyn reglement had ge- i tchonden door dossiers te houden tan minstens 10000 Amerikanen l hoor middel van inbraak in wonln- ten, het afluisteren van telefoons en net lezen van particuliere post. J Ron Nessen heeft de pers nog mee- fedeeld, dat Ford Kissinger een on- lerzoek heeft laten insJellen in diens apadteit van coördinator van de tationale veiligheidsraad van alle ctiviiteLt op het gebied van de veilig- eid en de geheime dienst. De New York Times had zondag pemeld. dat de CIA in de periode an het ednde van de jaren vijftig tot h de Jaren zestig dossiers gehouden had van 10.000 'verdachte' Ameri kaanse burgers. Kissinger heeft reeds laten weten dat de regering volledig zal meewerken met elk onderzoek naar de activiteiten van de CIA. Hij zou echter niet voornemens zijn de vroegere directeur van de CIA, Richard Helms, momenteel am bassadeur in Iran, naar Washington terug te roepen voor het beantwoor den van vragen in verband met de zaak, tenzij een commissie uit het Congres daarom zou verzoeken. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels verklaard, dat minister Kissinger niets heeft afgeweten van enige con trole op Amerikaanse burgers door de CIA. De Democratische senator William Proxmire heeft de waarnemende Amerikaanse minister van Justitie Laurence Siiberman gevraagd om "onmiddellijke gerechtelijke actie te gen een of alle functionarissen, die de wet van 1947 waarbij de CIA werd opgericht, heeft of hebben geschon den". President Ford heeft de huidige di recteur van de CIA Colby gewaar schuwd, dat hij geen spionage van Donald Easum, Amerika's belang rijkste adviseur in Afrikaanse aange- egenheden, wordt vervangen. Mi- Kissinger wil een assistent antrekken die "minder creatief" is 1 q de politiek in zuidelijk Afrika. Volgens collega's heeft Easum die le post negen maanden heeft be- :leed, het gevoel dat hij alleen maar le oude politieke richtlijnen ten aan- ien van zuidelijk Afrika heeft uit- evoerd. Kissinger vindt kennelijk dat iij de politiek heeft gemanipuleerd m en actievere Amerikaanse be- noeienis te bewerkstelligen. De eerste geruchten over het ont- lag van Easum staken de kop op, ïadat hij op 2 november tijdens een >ersooferentie in Dar-es-Saüaam iad gezegd dat "we onze invloed ge- iruiken om aan te sturen op veran- lering in Zuid-Afrika en niet om de ïuidige toestand onveranderd te la- De dag daarop deed Easum er nog ;n schepje boven op, en opperde, lat de eerste de beste keer dat het idmaatschap van Zuid-Afrika door le Veiligheidsraad werd behandeld, imerika wel eens niet ten gunste dit land zou kunnen stemmen. De kwestie van uitstoting zal nog l eens ter sprake komen. Ik kan We voorstellen dat het stemgedrag ran verschillende landen dan afhan- :elijk is van de vraag of er duide- ijke veranderingen in Zuid-Afrika zijn te bespeuren", zei hij. Kissinger schijnt duidelijk meer van itreek te zijn over het optreden van ïasum dan Zuid-Afrika zelf. Vol- Zuid-Afrikaanse zegslieden in Vashington zijn de uitlatingen in Pretoria goed ontvangen. Kissinger wil Easum vervangen, door Nathanial Davis, die ambassa deur in Chili was tijdens de omver werping van de regering-Allende. In tegenstelling tot Easum heeft hij geen ervaring met Afrikaanse kwes ties, Kissinger wil Easum "bedan ken" met een ambassadeurspost in Nigeria. De betrekkingen tussen Amerika en Afrika kunnen kritiek worden door het vertrek van Easum en door de beslissing van het Huis van Afge vaardigden niet te stemmen over sancties tegen Rhodesië vóór het re ces dat vrijdag begint. Woordvoer ders van zowel Zuid-Afrika als zwart Afrika zien hierin tekenen van Ame rikaanse steun aan Zuid-Afrika en Rhodes®.,, Diplomaten in de Amerikaanse hoofdstad zien Kissingers Afrika-po- liitiek als "een combinatie van ver schillende factoren". De belangrijk ste is het niet ingrijpen in zaken van andere landen. Volgens bronnen op het ministerie van Buitenlandse Za ken beloofde Kissinger vorig Jaar aan de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muller dat hij de "zendingsdrift" van Amerikaanse diplomaten in Zuidafrikaanse aange legenheden zou intomen. de CIA tegen Amerikanen tijdens zijn bewind zal dulden. Kissinger is in deze kwestie dub bel betrokken, aangezien hdj de su perieur van Helms is geweest toen deze hoofd was van de CIA van 1966 tot zijn benoeming tot ambas sadeur ln Perzië ln 1973 en thans adviseur voor veiligheidszaken is van president Ford en voorzitter van de zogenaamde commissie van veertig, die controle uitoefent op alle bedek te activiteiten van de CIA. De Democratische senator John Sparkman, die het voorzitterschap op zloh zal nemen van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen ln het nieuwe Congres, heeft zich achter Proxmire geschaard wat diens verzoek betreft om een onder zoek van de CIA en een verhoor van Helms. Schip in nood Een Britse helikop ter is maandag in het Kanaail, ze ven mijl ten zuiden van Hastings, een Argentijns tanklandingsvaartuig te hulp gekomen, waarvan een ketel was ontploft. Er werd een dokter over gezet op de 5460 tonmetende Can- dido de Lasala. Twee opvarenden, zijn om het leven gekomen en een derde Is met brandwonde® naar een ziekenhuis gebracht. Negen jaar J06e Antonio Paez, de Colombiaan die op 17 Juli 1972 de eerste secretaris van de Zweed se ambassade in Bogota. KjelQ Ha&g. glöf doodschoot, is veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Twee medeplichtigen werden in vrijheid gesteld. Ze hebben langer in voorar rest (42 maanden) doorgebracht dan de straf die ze kregen wegens dief stal. Het drietal had op 17 juli 1972 de auto van de Zweed willen stelen, en hem daarna weer aan hem verko pen. Tijdens het incident schoot Paez drie bogels op zijn 6lchtoffer De omstreden B-l bommenwerper van de Amerikaanse lucht macht die de verouderende B-51 van strategische luchtmacht moet vervangen, heeft gisteren een eerste geslaagde proef vlucht van anderhalf uur gemaakt. Het toestel was opgestegen van het vliegveld Palmdale ten noordoosten van Los Angeles en landde op de zoutvlakte van Dry Lake bij de luchtmachtbasis Edwards in Californië. Bij de luchtmachtbasis Palmdale werd betoogd door de paci fistische Amerikaanse Quakeres, de bommenwerper geldver spilling vinden. De Amerikaanse luchtmacht wil 244 toestellen van het nieuwe type ten bedrage van 76 miljoen dollar per stuk aankopen. De B-l wordt gebouwd door Rockwell International, de maker van het Apollo-ruimteschip. De Provisionals van het verbo den Ierse Republikeinse Leger ge loven dat er in het geheim vrede in Ulster gesloten kan worden. Na de met de protestantse leiders (twee weken geleden) denkt de IRA dat vrede mogelijk is wanneer Enge land zich politiek en militair uit cessies doen. Rory O "Brady zette de IRA-stra- tegie uiteen: "We willen dat Enge land zich politiek en mliitair uit Ulster terugtrekt. Eerst moeten er besprekingen komen met de Britse regering over een terugtrekking in fases. Daarna moeten we met de koningsgezinen (protestanten) pra ten over een politieke regeling. Als de konlngsgezinden dat willen, kun nen onmiddellijk vrijlaat en contact tijd worden gehouden". Seamus Twomey, de stafohef van de provisionals, bevestigde dat de IRA bereid is om het kerstbestand, dat vannacht is ingegaan, na 2 Ja nuari te verlengen, als de Engelse regering tenminste vijftig gevange nen onmdddeillijk vrijlaat en con tact opneemt de leiders. Engeland heeft inmiddels al laten weten dat het leger tijdens het bestand geen opsporingsacties zal uitvoeren. Tot voor kort was aan een kerst bestand zelfs niet gedacht. Maar in de gesprekken met de protestanten schijnt de IRA zijn standpunt dras tisch te hebben gewijzigd. De IRA- leiders zeiden dat de protestantse geestelijken een diepe indruk op hen hadden gemaakt. "Ze zetten heel duidelijk en logisch hun be doelingen uiteen. In al onze gesprek ken met versohillende protestantse groeperingen was dat nooit eerder gebeurd". Afgelopen donderdag besprak de legerraad van de provisionals de voorstellen van de protestanten. Er werd besloten om alle voorstellen, zo wel van de IRA als van de protes tanten, plus alle kritiek daarop naar de Engelse regering te sturen. On geacht het antwoord van Londen besloot de raad tot een kerstbestand van elf dagen. Donderdagmiddag keerde dominee William Arlow uit Londen terug en deelde het Britse antwoord op de bestandsvoorstellen mee aan David O'Connell, lid van de IRA-legerraad. De opsporingsoperaties ln katholieke gebieden zouden worden gestaakt tij dens een bestand. De provisionals zijn opmerkelijk optimistisch over het welslagen van hun vredesinitiatief, hoewel de oor spronkelijke eis tot Engelse terug trekking onverminderd van kracht blijft. Alleen over het tijdstip kan onderhandeld worden. Dat geldt echter niet voor het merendeel van de protestanten in Ulster. De meer gematigden onder hen verachten de provisionals en degenen die wat meer evangelisch zijn ingesteld, beschouwen hen als de laatste uiting van de contrarefor matie. Alles wijst erop dat de pro testanten nu meer dan ooit tegen een vereniging met de Ierse Repu bliek zijn. Een ding is duidelijk: de provi sionals hopen dat de Engelse rege ring de protestanten ln Ulster zal schokken door de realiteit van de ERA-voorstellen in te zien en zich terug te trekken. In dat geval zou den de protestanten onderhandelin gen accepteren oven: 'n semi-aelfstan- dige provincie, volgens de historische negen graafschappen van Ulster bin nen een verenigd Ierland. Het ls twijfelachtig of de konlngsgezinden erg tevreden zijn over de verzeke ring van O'Connell "dat we nooit een onmiddellijke terugtrekking van de troepen hebben geëist". Niets wijst erop dat de Britse re gering bereid ls om amnestie te ver lenen aan veroordeelde gevangenen, zoals de IRA eist. Een Journaliste schreef dat Lon den volgens functionarissen niet in gaat op de twee eisen. De patrouilles gaan met Kerst gewoon door. De kwestie van het directe contact werd besproken tijdens het bezoek aan Londen van de Ierse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken Fitzgerald aan de Engelse minister voor Noord-Ierland Rees. Rees en Fitzgerald waren het er unaniem over eens dat elk direct contact de hoop op de instelling van een wet gevende vergadering in het volgend jaar ernstig in gevaar zou brengen. Vrijdag besprak het Ierse kabinet het staakt-het-vuren. Fitzgerald ver telde dat de Engelse regering hem had beloofd alléén te onderhandelen met gekozen vertegenwoordigers in Noord-Ierland. Uit het achterwege blijven van een verklaring daarna leidt men af dat Dublin nog steeds bang is dat Britse of Noordierse po litici het toch nog op een akkoord- Je met de IRA gooien. In Bethlehem, op door Israël bezet Jordaans gebied, bewa ken soldaten van het Israëlische leger de heilige plaatsen. De stemming in het stadje is somber aan de vooravond van het kerstfeest. Mislukt—Een aanslag op 't hoofd- van de Argentijnse rijkspolitie, gene raal Luis Margaride, heeft maandag avond een dode en twee gewonden geëist, maar de generaafl zelf bleef ongedeerd, zo is gisteren in Buenos Aires vernomen. Volgens de voorlo pige versie lieten de plegers van de aanslag een met explosieven volgela den auto tegen een escortewagen van Margaride rijden. Record In de Amerikaase staat Michigan zijn maandag binnen een tijdsbestek van vijf uur negen ban ken beroofd. Volgens de FBI is het record voor één staat op één enkele daig daarmee bijna verdubbeld. Van de negen bankovervaillen had den er vier plaats in de hoofdstad van Michigan, Detroit. Slachtoffers zijn er niet bij gevallen. CAIRO (AP) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean Sau- vagnargues heeft in een persconfe rentie in Cairoverklaard dat de spanning in 't Midden-Oosten tegen rpril - mei weer zou toenemen. Hij zei te hopen dat tegen die tijd vor deringen zouden zijn gemaakt op de weg naar vrede. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat rie Verenigde Staten en Panama ho pen in het komende voorjaar over eenstemming te bereiken over een ontwerp voor een nieuw verdrag met betrekking tot de Panamese Kanaal- Functionarissen wilden geen com mentaar geven op berichten dat ln het ontwerpverdrag de bepaling zou worden opgenomen dat de Verenigde Staten na vijf Jaar de Jurisduotie over de Kanaalzone zouden opgeven. De ze concessie zou volgens de brichten zijn gedaan in ruil voor Panamese instemming met blijvende Ameri kaanse militaire bewaking van de zone. Volgens officiële zegslieden is voor het eerst goede vooruitgang bereikt tijdens de onderhandelingen. Deze onderhandelingen zijn 10 Jaar ge leden begonnen, maar enkele ma len in een impasse geraakt. De minister, die een officieel be zoek van vijf dagen aan Egypte heeft gebracht, verklaarde dat Frankrijk geen eigen initiatieven overweegt teneinde vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Hij voegde hieraan toe dat Frank rijk, alleen of met de partners ln de Europese Gemeenschap, wél een re geling mede zou willen waarborgen. Over de moeilijkheden die zijn ge rezen bij 't opgang brengen van be sprekingen tussen de Europese Ge meenschap en de Arabische landen, moeilijkheden die voortspruiten uit de weigering van vier Europese lan den de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO als waarnemer bij deze besprekingen toe te laten, zei Sau- vagnargues dat hij met de Egypti sche leiders een formule heeft be sproken die deze moeilijkheden wel licht kan doen verdwijnen. Hij wei gerde nadere bijzonderheden over deze formule te geven maar zei wel dat hij "erg eenvoudig" was. BOEDAPEST (AP) In Hongarije heerst een griepepidemie die alleen in de hoofdstad Boedapest reeds 30.000 mensen heeft getroffen. Met ingang van vandaag zijn de zieken huizen voor bezoekers gesloten om uitbreiding van de epidemie tegen te gaan. De griep die in Hongarije rond midden december op stak is een nieuwe variant van het 'A'-virus, de Hong Kong-griep. UDDIS ABEBA In Asmara, de loofdstad van het Ethiopische dis- riet Eritrea .hebben zich opnieuw 'rnstige incidenten voorgedaan. Door log onbekende oorzaak raakten com- nando's van het front voor de bevrij ding van Eritrea in gevecht met een enheid van het Ethiopische leger. In le stad werden talrijke explosies ge- ïoord, afkomstig van bomaanslagen >p bars. In het centrale ziekenhuis 'an Asmara zijn vijf doden en ruim ijftlg gewonden binnengebracht. Dit >etreft uitsluitend burgers, want de nilitairen brengen hun slachtoffers, naar het militair hospitaal. In totaal Eijn er zeker elf mensen om het le ven BETHLEHEM Het stadje Beth lehem. waar bijna tweeduizend jaar geleden Jezus werd geboren, is nu, de dag voor Kerstmis, een rustige plaats met lege hotels en vele sombere men- Inwoners zeggen dat Bethlehem het slachtoffer is geworden van de drievoudige plaag, nl de wereldener giecrisis, de politieke en militaire pro blemen van het Midden-Oosten en de economische moeilijkheden van de Israëlische bezetters. Bethlehem ls arm en met deze Kerstmis zal de toestand nog moei lijker zijn dan ooit tevoren, zegt bur gemeester Elias FredJ, die pas is te ruggekeerd van een 35-daagse reis door de Verenigde Staten om daar geld in te zamelen. Ook in Nazareth, de Christelijk- Arabische stad waar Jezus een groot deed van zijn leven doorbracht klaagt men over het wegblijven van de toe risten. Restauranthouder Aboe Nasr, al 30 Jaar lang gastheer voor kersit-. pelgrims, kijkt naar de verlaten ta fels in zijn zaak en zegt somber: "Ik heb nog nooit zo'n slechte december maand meegemaakt. Je mag gerust stellen dat wij een zwarte Kerstmis tegemoet gaan" Ondanks de sombere stemming in Bethlehem en Nazareth is het offi ciële Israëlische toeristenbureau op timistisch. Michael Gidron. woord voerder van het ministerie van Toe risme zegt: "De cijfers van het aan tal buitenlandse bezoekers zijn dit Jaar vrijwel gelijk aan die van 1973". Twee jaar geileden kwamen er 44.000 toeristen naar het Heilige Land, al dus Gidroa. In deoember 1973, twee maaanden na de oktober-oorlog, wa ren het er 41.000 en dit Jaar worden er 40.000 verwacht. "Gezien de ener giecrisis en de teruggang in het in ternationale toerisme (de transat lantische tarieven zijn met 30 pro cent gestegen) mogen wij niet mop peren". Zakenlui, die voor hun inkomsten afhankelijk zijn van het toerisme naar de heilige plaatsen, zien de toe komst niet zo rooskleurig in. De sou venirwinkels in de smalle straatjes van Bethlehem trekken geen klan ten. Het Kribbe-plein voor de Kerk van de Geboorte is normaal om streeks deze tijd een drukke plaats, maar nu staan er slechts een paar auto's. De winkeliers In Bethlehem dat in bezet gebied ligt, praten liever niet over politiek. Jongere mensen in de stad willen hun mening wel geven, maar blijven dan bij voorkeur ano niem. Een Arabische Christen van in de twintig zegt: "Ons probleem is economisch. De wereld verkeert in een recessie, maar hier speelt ook de grote kwestie van oorlog of vrede. Wij leven onder een bezetting. Hoe zal dat eindigen - in vrede of ge weld? Het maakt voor ons geen ver schil. Wij willen er van af. Maar de toeristen? Sinds 1973 komen de Israë liers hier ook niet meer zo vaak. Sinds de Arabische overwinningen zyn wy hard geworden. Wy zyn niet meer nederig. Die oorlog was een keerpunt. Het is duidelijk ge worden dat bezetting en vrijheid niet samen kunnen gaan". Een vriend van hem zegt: "Ik ben een Christen. Hoe kan ik Kerstmis vieren als Capucci in de gevangenis zit". De Grieks-Katholieke aartsbis schop mgr. Capucci werd eerder de ze maand veroordeeld tot 12 Jaar gevangenisstraf wegens wapensmok kel voor de Palestijnse guerrillastrij- De toestand In Nazareth is even somber, maar hier lijkt het probleem vrijwel uitsluitend economisch van aard te zijn. Hoewel de stad bewoond wordt door een vrij homogene ge meenschap van Arabische Christe nen, maakt Nazareth al sinds 1948 deel uit van Israël. Aboe Nasr heeft een restaurant bij de kerk van Maria boodschap. "Het is een donkere Kerstmis" zegt hij. Normaal hebben wij al een maand voor Kerstmis klanten en zet ik al in oktober een kerstboom neer. Dit Jaar heb ik de moeite niet genomen. Ik heb geen klanten". Burgemeester FreiJ vertelde dat Amerikanen Bethlehem een miljoen dollar aan hulp hebben toegezegd, voor de komende zes tot twaalf maanden en dat de voormalige pop zanger Pat Boone een geldinzame- lingscomite leidt ln Californië. Hij toonde brieven waarin steun voor de "Bethlehem Stichting" werd toege zegd door de Amerikaanse vakbond van transportarbeiders en de bur gemeesters van Los Angeles, Balti more en enkele andere steden. "Deze stad behoort toe aan de he le mensheid", aldus FreiJ. "De men sen moeten nadenken, bidden en betalen om Bethlehem zijn Christe lijke karakter te laten behouden". Hij onthulde dat hij grootse plan nen heeft voor Bethlehem. Van het Kribbe-plein wil hij een plein met fonteinen maken in plaats van een parkeerplaats en hij wil zijn stad brandweerauto, een wagen, een bibliotheek en een schouw burg geven. Israël maakt moeilijke tijden door, en is de vorige maand begonnen met de uitvoering van een drastisch be zuinigingsplan. De sinds 1967 bezet te gebieden hebben daar ook van te lijden. Salem Rizik, beheerder van het Palace-Hotel aan het Kribbe-plein zei: "De prijs van een kamer is hier met 43 procent gestegen. Voor een tweepersoondcamer, die vorig Jaar 50 Israëlische pond kostte, moet men nu 70 pond betalen". Door de devaluatie van het Israë lische pond met 43 procent ls de prijs voor buitenlandse bezoekers ongeveer gelijk gebleven. Maar Ri zik wijst op het rek dot vol sleutels hangt. "Wij staan nu leeg. Normaal zou de helft van onze kamers in de ze tijd al vol zijn. voor de eerste kerstdag zijn 15 kamers gereser veerd. In normale tijden zouden we volgeboekt zijn".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9