Nu vooronderzoek tegen Dassault- vertegenwoordiger Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Proloog wint ook het kort geding tegen mevrouw Van Veenendaal SDAP 1974 lijkt aan einde van kortstondig bestaan {BOEREN IHALEN BINNEN WATER NOG BINNEN IS TE HALEN Drees stelt Den Uyl vragen over intervie w Sneeuwganzen gesignaleerd VERDENKING OMKOPING KAMERLEDEN ACTIE TEGEN DOODVONNIS „Houdt Portugal Vrij" gaat door STATION M BIJLMERMEER VERWOEST DOOR BRAND Bromfietser: waarom wachten tot i februari? DINSDAG 24 DECEMBER 1974 GOES (ANP) De boeren in t zuidwestelijk kleigebied zijn giste ren met alle beschikbare machines en manschappen toch weer het land ingetrokken. Door het droge, winde rige weer van de afgelopen dagen wordt het mogelijk machinaal te oogsten. Veel zal er echter niet meer uit de grond komen, vreest de hoofdingenieur directeur van de af deling bedrijfsontwikkeling van het ministerie van Landbouw in Zee land, dr. ir. C. van Beekom. Maar de boeren zullen zoveel mo gelijk proberen de akker nog voor de vorst invalt klaar te maken voor het inzaaien van de wintertarwe, waarvan tot nu toe pas drie procent van de 24.000 ha. is ingezaaid. De boeren zetten alles op alles om in ieder geval de suikerbieten voor de jaarwisseling uit de grond te heb ben. Voor dit gewas betaalt de mi nister van Landbouw dan ook geen oogstvergoeding uit. Op dit moment zitten er nog 2000 ha. bieten in de grond. De 14.000 ha. aardappelen moeten voor het groot ste deel als verloren worden be schouwd, zegt de heer Van Bee kom. Ook al proberen veel boeren nog een deel van deze aardappelen te bergen die dan nog als veevoer kunnen dienen. Want de aardappe len brengen zelfs als veevoer nog meer op dan het oogstschadebedrag dait de minister er voor neertelt na melijk zo'n 8 ot per kg. en de ha- opbrengst is 40 ton. De opbrengst voor de boer is dus f 3200. Het sohadebedrag van de minister is maar op f2000 gesteld. De 1765 ha. uien, de 270 ha. gladiolen en de andere nog in de grond staande ge wassen, moeten volgens de heer Van Beekom ook als verloren wor den beschouwd. De minister heeft nu. naast de gladiolen, de aardappelen en de uien ook voor de bruine bonen een schadebedrag vastgesteld en wel f1250 per ha. De stichting uitvoe ring landbouwmaatregelen, begint in Januari met het horen van de 4 5000 boeren die een aanvraag tot schadevergoeding hebben ingediend. Volgens de heer Van Beekom is die schademaatregel door enkele toevoe gingen van het ministerie van Landbouw bijzonder ingewikkeld geworden. Maar de boeren, mogen er volgens de hoofdingenieur-di recteur op rekenen, het geld in fe bruari in huis te hebben. Gisteravond werd de zoveelste poging afgelast om de kustvaar der Parjmar op het strand van Scheveningen vlot te krijgen. „Het schip zit muurvast", zo liet één van de experts van Wijs muller weten. Vanmorgen zouden de sleepboten 'Utrecht' en 'Cy cloop' opnieuw in actie komen. In het uitgebrande achterschip (een deel van de ravage is op de foto goed te zienvond de ber gingsmaatschappij Wijsmuller gisteren de verkoolde resten van een matras. In eerste instantie dacht men te doen te hébben met het stoffelijk overschot van één der vermiste matrozen. Nader on derzoek helderde het misverstand op. Men neemt aan dat de beide vermiste matrozen, de Portugees S. Lopez en de van Mauritius af komstige M. Cassim, tijdens de explosie afgelopen vrijdag over boord zijn geslagen. Aangemoedigd door het mooie weer waren gisteren weer veel mensen naar Scheveningen geko men om de acties van de ber gingsmaatschappij van nabij te volgen. DEN BOSCH Proloog heeft iet kort geding dat zij had aan- ïespannen tegen het DS'70 twee de-kamerlid mevrouw P. van Veenendaal-Van Mechel en ge wonnen. Gisteren besliste de president van de rechtbank in 's Hertogenbosch, mr. M. Cremers, dat mevrouw Van Veenendaal zich in het vervolg buiten het parlement dient te onthouden van medisdlelinigen die Proloog fin eer of goede naam aantasten. Mevrouw Van Veenendaal werd eveneens veroordeeld tot het be talen vam een dwangsom van 1000 gulden elke keer dat zij de veroordeling zou overtreden en de kosten van het kort geding van 525 gulden. De rechtbank vond dat me vrouw Van Veenendaal de be schuldigingen tegen de toneel groep Proloog, zoals die voorkwa men in het daghlad De Telegraaf van 3 december 1974, niet af doende had kunnen bewijzen. Ook meende de rechbbank, dat me vrouw Van Veenendaal tijdens het kort geding niet had kunnen waarmaken dat de toneelgroep tijdens hun optreden op neo marxistische wijze de Neder landse democratie ondergraafde. In de motivering van het von nis stelde de rechtbank dat me vrouw Van Veenendaal, andere mogelijkheden had dan een kranteninterview om ruchtbaar heid te geven aan mogelijke ver- jntrustende verschijnselen bij de toneelwerkgroepAls kamerlid had zij de zaak in het parlement aan de orde kunnen stellen. Ook zou zij het openbaar ministerie hebben kunnen vragen een on derzoek in te stellen naar even tueel wangedrag van de stichting Proloog. Bovendien meende de rechtbank dat de handelwijze Van Veenendaal niet in overeenstemming w as met het algemeen belang. Ten aanzien van de vordering iran de overige eisers, de 16 be stuursleden van Proloog persoon lijk, heeft de president van de rechbbank in Den Bosch gelast dat beide partijen op 7 Januari 1975 om 15.00 opnieuw verschij nen om inlichtingen te geven zo dat de rechtbank kan proberen hen tot overeenstemming te la ten komen. De toneelgroep Proloog heeft de beslissing van de regering om de werkgroep in 1975 het voort bestaan mogelijk te maken en de uitspraak in het kort geding tegen mevr. Van Veenendaal 'n overwinning genoemd voor het politiek vormingstheater. Dit staat in een verklaring van Pro loog. GRONINGEN De SDAP 1974. die op 27 november in Groningen werd opgericht, lijkt aan haar eind DEN HAAG Het tweede-kamer- over het interview met hem, dat in lid dr. Drees, voorzitter van de fractie "Vrij Nederland" van vorige week van DS'70, heeft gisteren premier stond. Met name gaan de vragen over Den Uyi schriftelijke vragen gesteld de gepubliceerde uitspraken van drs. Den Uyl: "De leuke dingen linkse mensen, die er ook zijn, en veel naar mijn mening, mag Je eigen lijk niet vertellen" en "wat het ka binet goed doet naar links, kan alleen in stilte gebeuren". Dr. Drees wil weten of met "links" gedoeld wordt op de drie partijen PvdA, D-66 en PPR, die "Keerpunt" onderschreven hebben, of ook op an dere niet-confessionele partijen zoals CPN, PSP. WD en DS'70. Voorts vroeg de vragensteller of de premier een tactiek om "stilte" te betrachten inzake besluiten die "leuk zijn voor links" vindt passen bij de openbaar heid die het kabinet-Den Uyl zegit na te streven. In rijn vragen wees dr. Drees op het feit, dat in het slot van het in terview enkele onwettige acties als "unieke mogelijkheden voor links" werden genoemd en hij informeerde of premier Den Uyl de mening is toe gedaan dat het toegeven aan met onwettige middelen uitgeoefende druk een belangrijk streven van "links" is. Dr. Drees vroeg tenslotte aan de premier informaties over genomen besluiten die "leuk zijn voor links en die niet vermeld werden in het interview. Daarbij zal er een split sing moeten zijn tussen besluiten be treffende onwettige acties en andere besluiten. te zijn. Gisteren heeft de partijvoor zitter, B. H. Senechal, verklaard dat de partij was opgeheven. Hij heeft inmiddels de Partij van de Arbeid opgebeld met de vraag of hij weer lid kon worden. Afdelingsvoorzitter van de PvcLA- Groningen Bert Middel, heeft ver klaard dat Senechal van harte wel kom is. Wel zal de ledenvergadering de toetreding nog moeten goedkeu- Over het al of niet opheffen van de SDAP 1974 bestaat overigens nog onzekerheid. In de eerste notulen van de partij is opgenomen dat de partij slechts ontbonden kan worden nadat minstens driekwart van het bestuur tijdens een bestuursvergadering daartoe besloten hieeft. Secretaris P. Smit reageerde op de mededeling dat de SDAP zou zijn opgeheven, met "U zegt het me, maar ik weet van niets". Voorzitter Senechal evenwel zegt alle bestuursleden te hebben op- Als motief voor het opheffen van de SDAP noemt de heer Senechal de heimwee naar de PvdA. "Ik zat in ernstig gewetensconflict, toen na de oprichting zoveel adhesiebetuigingen binnenkwamen. Ik kon dat niet al lemaal aan. Ook van buiten de stad wilden zich groeperingen aansluiten. De zaak overliep me." De heer Senechal nam het initia tief tot het oprichten van de SDAP op giond van het onbehagen over de ontwikkelingen binnen de PvdA. De studenten zouden in de PvdA- Groningen een te dominerende po sitie innemen, was toen zijn mening. Directe aanleiding tot het oprich ten van de SDAP was een ingezonden stuk in het Nieuwsblad van het Noorden dat de heer Senechal uit nodigde zo'n party op te richten. Uit het hele land kwamen positieve reac ties, maar op de eerste officiële ver gadering vorige week kwamen er maar een kleine dertig man. NAGELE Gisteren heeft een landbouwer in de Noord oostpolder een vlucht van 35 sneeuwganzen over zien vliegen van noord naar zuid op een hoogte tussen 100 en 200 meter. De vogels waren spierwit met alleen zwarte vleugeltoppen. Het betreft hier een unieke waarne ming want de 20 bevestigde en onbevestigde waarnemingen tot nu toe hebben alle betrekking op eenlingen. De sneeuwganzen zyn waar- sschijnlijk uit de koers geraakt tydens de trek van Noord-Ame- rika naar Zuid-Amerika onder invloed van de zware wester stormen van de laatste tyd, al dus ornithologen. AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdofficier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft bij de rechter-commissaris een vor dering tot een gerechtelijk vooronderzoek ingediend tegen ing. J. B. in Amsterdam, terzake van verdenking van omkoping van kamerleden. De heer B. is vertegenwoordiger in Nederland van het Franse ex portbureau voor vliegtuigmateriaal, onder andere van de Franse vlieg tuigfabrieken Dassault die de Mirage maakt. Een der vier vliegtuigen die in aanmerking komt voor de ver- vaning van de Star fighter van de Nderlandse luchtmacht.. In de strafwet zijn kamerleden ge lijk gesteld met ambtenaren. Omko pen kan gestraft worden met maxi maal 2 Jaar gevangenisstraf of een boete van maximaal f. 20.000. Het ls als zelfstandig delict opgenomen in het wetboek van strafreoht (art. ?77) en wordt gerekend tot de mes- drijven tegen het openbaar gezag. En gerechtelijk vooronderzoek be tekent niet dat er odk een straf vervolging komt. Na de sluiting van het vooronderzoek gaat het dossier terug naar de officier van justitie, die dan beslist of er rede nen zijn om tot een strafvervolging over te gaan. De zaak zal behan deld worden door de officier van Ju stitie, mr. F.H. von Meyenfeldt. Het tweede-kamerlid Dankert (Pv dA) verklaarde medio oktober in de VARA-tv-actualiteitenrubriek "Ach ter het nieuws" dat de heer B. hem op. 23 augustus in Amsterdam de suggestie had gedaan om anderhalf miljoen gulden aan de Franse vlieg- tulgenfabriek Dassalult te vragen. Het kamerlid Keja (WD) zou al eerder benaderd zijn door een ver tegenwoordiger van Dassault, die hem f 30.000 in het vooruitzicht zou heb ben gesteld. Minister Van Agt van Justitie gaf begin oktober aan de rijksre cherche in Den Haag opdracht tot een informatief onderzoek. De tweede kamervoorzitter Vondeling had hem hierom gevraagd nadat in het Fran se dagblad Le Monde berichten wa ren verschenen dat Nederlandse par lementariërs steekpenningen zouden hebben gekregen van een vliegtuig fabriek met het oog op de vervan ging van de Starfighter. De kamerleden Keja en Dankert, beiden lid van de vaste kamercom missie voor defensie, hadden de ka mervoorzitter medegedeeld door een vliegtuigfabriek te zijn benaderd, maar niet op de aanbiedingen te zijn ingegaan. De rijksrecherche voerde gesprek ken met deze en andere kamerleden alsmede de heer B. AMSTERDAM De stichting tot steun aan Joden in Arabische en Oosteuropese landen, gevestigd in Amsterdam, heeft namens de vrouw van de veroordeelde een beroep op de publieke opinie in Nederland gedaan om in het geweer te komen tegen de doodstraf, die het opperste gerechts hof van de Sovjet Unie op 8 decem ber heeft uitgesproken over de 57-ja rige Michael Leviev. Leviev die tien Jaar lang hoofd was van een supermarkt, is veroordeeld wegens fraude. Wat de aanklacht precies inhiefi'd is niet bekend. Le viev had twee Jaar geleden een uit reisvisum naar Israël aangevraagd en verkregen, maar kort voordat hij wilde vertrekken werd hy door de Russische geheime politie opgepakt. HILVERSUM Het organisatie comité "Houdt Portugal vry" heeft gisteren besloten dat een landelijke collecte voor de Portugese socialis tische party van dr. Mario Soares op 25 januari aanstaande definitief zal doorgaan. Deze beslissing is genomen, omdat ondanks een aantal weigeringen van diverse gemeenten, de overgrote meerderheid toestemming heeft ver leend, vooral de grote gemeenten. Gelet op de grote nood die er na 50 jaar dictatuur in Portugal heerst, zal het comité nagaan op welke wijze er acties gevoerd kunnen worden in de gemeenten waar de toestemming ontbreekt. Op 25 Januari zullen VARA-radio en -televisie de acties en collectes ondersteunen. Arrestatie na dood van nachtwaker PARAMARIBO De Surinaamse politie heeft gisteren een man aan gehouden die ervan verdacht wordt verantwoordeiyk te zyn voor de dood van de 56-Jarige nachtwaker G. Ha verkamp, die vorige week overleed na het drinken van vergiftigd water. Vermoed wordt dat wraak of Jalouzie de dry f veer is geweest. Het vierjarig zoontje van de nacht waker ligt nog in zorgwekkende toe stand in het academisch ziekenhuis van de Surinaamse hoofdstad. Ook zyn vrouw en 'n tweede kind moesten worden opgenomen. Zy maken het redely k. Begin vorige week dronk de nacht waker uit het vat met drinkwater dat naast zyn woning staat. Hy voel de zich daarna niet lekker. Toen de man even later thee zette met water uit het vat werd hy zo ziek dat hy met spoed in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Daar overleed hy vorige week donderdag. Zyn vrouw en twee kinderen ble ken toen ook vergiftigingsverschijn selen te hebben en werden yiings in het ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM Het Station in Amsterdam—Bijlmermeer, is gister morgen door brand totaal verwoest. Het in 1971 opgetrokken noodsta- tion raakte iin brand, toen inbrekers In de vroege uren poogden de kluis Max Koot maakte deze foto mefc een acetyleen fles open te bran den. De fles sprong uit elkaar van prins Bernhard, zoon van waarna de vloer meteen in lichter- prime, Margriet en mr. Pieter v. Vollenhoven, die op eerste kerst- 4,0611 was 1164 houten gebouwtje al grondig verwoest. dag zijn vijfde verjaardag viert. Het treinverkeer tussen de Byi- mermeer en Amsterdam heeft geen vertraging door de brand andervom-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7