./fteürrjk Het gaat om de middenstand en het cultuurgoed agenda Leids zilver in Lakenhal Louise de Coligny nog ongeslagen DINSDAG 24 DECEMBER 1974 Medische diensten Artsen LEIDEN Diensten op le kerst dag: Wijk I: Morskwaritiier, binnen stad tot CiltyirimjgH. G. M. Aedbers. Noardiaimdsepdeón 2a, tel. 22268. Wijk II: Gtnoenoord, Kooi en Mereauwijk: A. van Luyk, Tharbeckestraat 5, tel. wijk em Tninsbadwyk: G. E. J. Pie- terse, Zoetesrwoudse Sdhgell 109, teL 24403. Wijk IV: Zuid West en Haag- aai. Paga- Diensten op 2e kerstdag: Wijk I: H. A. M, M. Meyer, Gerard Brandit- dtraiat 29, tel. 60947. W«k II: F. F. W. Wijk III: J. van Geait, Singel 28, ted. 22538. Wijk IV: W. Schefl'lekens, Keniniedyliaain 46. teL 64035. De diensten op le kerstdag gaan in op dinsdagmiddag 2 uur en eindigen woensdagavond 12 uur; de diensten op 2e kerstdag gaan in op woensdag avond 12 uur en eindigen donderdag avond 12 uur. LEIDERDORP le kerstdag: D. Heaiaiink en O. diu Rey van Beest HOille, Maiuriftssiingel 168, tel. 33686. 2e kenstdag: Vam t Wout en Reulink. Hoofdstraat 40, tel. 30070. OEGSTGEEST le kerstdag: J. B. Hugenholftz, Wilhelminapaolk 2, ted. 51390. 2e kerstdag: D. Helid. Ma- reöiaan 36, Hel. 52255. VOORSCHOTEN: le kerstdag B. R. van Beusekom, P. Heynlaan 6. tel. 071—63551. 2e kerstdag: A. Tromp, Lohmiainpdaailtsoen 33, tel. 071—62159. WARMOND le kerstdag: A. de Gijzel, Swediamdstraat 16, tel. 2866. 2e kerstdag: A. W. Bots. Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, el. 02522— 11393. Apotheken De dienst van dinsdagavond 5.30 uur tot donderdagmorgen 8 uur wordt waarfgienoaneai door: Apotheek Cen traal, Breestraat 74, tel. 20552. Van donderdagmorgen 8 uur tot vrijdag morgen 8 uur door: Apotheek Leiden Zuid-West. BraihanSlaan 20. tel. 63134. W ijk verpleging LEIDERDORP Gezondheidszorg Leiderdorp, tetl. 40131. OEGCTGEEST Dnterkruis, Lijt- weg 7, tel. 54500. VOORSCHOTEN Gezondheids- oenltrum, v. d. WaaJMaan, tel. 4641. WARMOND le en 2e kerstdag. Zr. H. Tiei—Groenestege, Friezen- horst 27. tied. 11643. 1 e kerstdag straat 4fi, geopend vanaf om 3.30 uur nam. is er een kerstmaal tijd, ouderen die hieraan willen deel nemen moeten telefonisch contact op- met ds. Steenstra, tel. 53185, Kreatlef Sentrum, Breestraat 66. swing. 2e kerstdag StaahvUk, geopend een natuurfilm, vanaf 8 uur nam. Koord-Studlo, Kerst-Inn, 's middags en "s avonds Js er een maaltijd, •t Breehuys, Breestraat 19. Kerst-Inn, muziek, cabaret, disco. kinderen ,om 7.30 maaltijd, geopend de kinderen ,oi ie maal tl' .—24.00 i i, Breestraat 66. op treden van de groep Galaxy-'Un. van Infosentrum Infocentrum. Breestraat 60. Lelden. Donderdag 8.30—10.30 uur nam en zaterdag 2—4 uur nam Gemeenschap Zuidwest gemeenschap Zuidwest tel 64115. 83921 en 61944 Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Volkshuls, Apothekersdijk 33. Dl. woe. en do 10 Stichting werkgemeenschap Kindercentra Hooglandse Kerkgracht 4: (Ingang) Koppenlnksteeg). SOS-dienst SOS - tel hulpdienst, tel. 071— 25202. Voor allen die ln moeilijkhe den verkeren dag en nacht te berel- Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum. Begijn- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singed 1 Leiden. Poetbus 54 Giro 57055. Telefoon redactie 071-21507. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement f 34,35 Per Poet I 36.75 Jaarabonnement f 126.10 Losse nummers t 0.45 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bi) automa tische overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Na bezorging van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16.00—18.00 uur Telefoon 071-30500. Nieuwbouw van C. en A. heeft; maar het "bekeuringsbeleid" op de binnenplaats van het stad huis. En dit "beleid" hoort in de raad thuis. Ik vermeen dus niets mis daan te hebben door dit in de raad te berde te brengen. Ieder bedrijf, dat zichzelf respecteert, zorgt toch wel voor parkeerplaatsen voor zijn bestuurders en personeel". Tot zover de brief van 't raads lid Wessels, waarmee we het voor zover het de gang van zaken betreft wel eens kunnen zijn. Iets anders is of daarmee ook het bewijs is ge leverd dat hij in deze rubriek ver keerd werd aangehaald. Maar aan de vooravond van twee dagen "vre de op aarde" willen we daaraan niet al te zwaar tillen en wensen we hem in elk geval een veilig 1975. Wensen En nu we toch met wensen bezig zijn moeten we nog even iets mel den uit het blad dat de Leidse Ko ningin Emmaschool op gezette tij den uitgeeft. Daarin stonden "toe- komst"-visies van zesdeklassers We ontlenen daaraan de volgende ontboezemingen "Ik heb gelezen in de krant dat de Rijkspolitie meer agenten nodig heeft. Daarom heb ik een bestelbon ingestuurd. Nu heb ik een boekje waarin alles staat wat Je moet le ien, o.a. Judo. Ik heb nu al beslo ten bij de politie te gaan. Over een jaar ga ik op Judo om te leren, hoe Je moet vallen. En later bij de Rijkspolitie ga ik het liefst op de rijksweg tussen Utrecht en Zwolle. Daar rijden een hoop mensen meer dan 100 km. per uur. En bij de Rijkspolitie verdien je ongeveer per maand f 10.000. In zo'n porsche moet Je je zeer goed aankleden, want zo'n wagen kan zeer hard rij den. In de winter zul je het nog veel kouder krijgen. In de zomer krijg je iets meer vrije dagen dan in de winter. Soms moet Je met Kerstmis weg of met Pinksteren. Je moet Frans, Duits en Engels kunnen spreken (Simon). 'Ik wil wel koning worden van de Zuidpool. Dan ben ik de baas over de pinguïns, de ijsberen en de vissen. En zals ze niet luisteren, l?at ik ze afmaken, want ik ben ko ning en dan ben ik de baas. Later ga ik dan met de beren en de dok ter andere landen veroveren, zoals Rusland, Canada en de rest van Amerika, want niemand kan mij aan met de beren en de pinguins. Dan noem ik mijzelf, als ik de hal ve wereld heb veroverd: De Onover winlijke (Wouter). "Ik wil later erg graag piloot wor den. Het lijkt mij een erg boeiend vak. Ik wil het liefst piloot worden van een bommenwerper. En als er oorlog is dan natuurlijk meevech ten. Het is misschien wat grof ge zegd, maar het is een avontuurlijk vak. In de boeken van Hugo Hooft- man kun je alles te weten komen ever vliegtuigen. En dan nog iets; Verkeer(d) HET VVD-raadslid Wessels figu reerde vorige week in deze rubriek naar aanleiding van zijn optreden voorafgaand aan de begrotingsbehan deling over verkeerszaken. Hier volgt zijn reactie op dit stukje: "Ofschoon ik in den regel een smuller ben van uw rubriek "Allegaar" mag ik bij uitzondering onder uw aandacht brengen dat ik niet geheel juist werd aangehaald. In plaats van bezwaren te hebben tegen bekeuringen tegen overschrij den van de maximumsnelheid op Willem de Zwijgerlaan heb ik ge steld, dat bij uitblijven van stoplich ten die op elkaar afgesteld zijn, {groene golf) dan maar veel en streng gecontroleerd moet worden. Zuur zeide ik toen, dat ik die streng heid niet erg vond, al was ik zelf al in het verleden tweemaal bekeurd. Wie niet leren wil, moet voelen. - Mijn bezwaar gold wel het systema tisch bekeuren van raadsleden die in de raad binnen zitten te vergade ren en die hun auto's op het Stad huisplein langs de stoep geparkeerd hebben, zonder dat iemand er last van heeft en het er overigens barst Van de ontheffingen (en dan bedoel ik echt niet de invaliden). Toen zei ik, dat waar ik zelf een to tale tegenstander ben van 'n behoor lijk presentiegeld, ik voor het be talen van boetes bij een volgende ge legenheid voor zou stemmen. Overi gens speelde dit zich af voor de raadszitting te midden van kennis sen (mag ik). De formele spreker voor mij haal de dat wat hij opgevangen had in zijn Uitvoerig betoog echter aan tegen over mij persoonlijk. Toen heb ik hem ook in mijn spreekbeurt van repliek gediend. Ik moge er nog aan toevoegen dat "het bekeuren" OP zichzelf er niets mee te maken Lezers schrijven Kerstcross Zoeterwoude ZOETERWOUDE Tweede kerst dag zal weer de traditionele kerstcross over 4,5 km worden gelopen. De start is om 2 uur vanaf het Meerburg voetbalveld. Inschrijven kan vanaf 1 uur. (kosten f 2.50)Voor alle deelne mers is er een herinneringstegel, de winnaar krijgt een beker. Auto's botsten LEIDEN Twee personenauto's kwamen gistermidldag op het kruis punt Telderskade -Hoflaan met el kaar in botsing. De bestuurder van een van de wagens, een 23-jarige Leiid'enaar, kreeg vermoedelijk in wendig letsefl. Hij moest door d"e EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Soms zou Je als lezer wensen, dat je minder bij de geschiedenis van Je 9tad betrokken was. Soms zou Je ook wensen, dat sommige raadsleden en andere briefschrijvers zich vooraf eens informeerden voordat ze de ene kapitale blunder na de andere debi teren. Na twee dagen kranten lezen, lig ik dan maar weer op de stoep, in de hoop dat het nog één keer mag. Wél nieuwbouw voor C. en A.- Géén nieuwbouw voor C. en A. Lei den in last. Is dat zo? Laten we nu eens uitgaan van het realiseren van nieuwbouw. Een aantal panden gaat dan tegen de grond er er komt één groot pand. De voorstanders blij. Maar hebben zij al dóórgedacht? Hebben ze zich al gerealiseerd wat de winkeliers on langs op hun verga&ering over de komende problemen van de Bree- straatafsluiting gezegd hebben: "Er mogen in geen geval nieuwe zaken bijkomen. Dat zou een economische ramp voor de zaken van nu zijn.''. Ja maar, C. en A. zit er toch al, zullen zij vragen. Inderdaad, maar er komen in geval van nieuwbouw wel twee panden vrij. Wat zal daar mee gaan gebeuren? Blijven ze leeg staan? Waarschijnlijk niet. Hoe zit het dan met de kreet, dat er niets meer bij kan komen? DAT is name lijk het punt. Het gaat niet om toe vallig "twee schattige tegeltjes" en het gaat óók niet om de voorgevel Schoolschaken LEIDEN Ook in de vijfde ronde van de schoolschaakcompetitie van de LSB is het team van de Louise de Coligny ongeslagen gebleven; het Stedelijk Gymnasium ontving deze keer een fiks pak slaag van de kam pioenskandidaat (5—0). Titelverde diger en Nederlands kampioen Rijn lands Lyceum is na de nederlaag te gen het Louise ook niet meer in de fout gegaan en ontdeed zich nu van lastige concurrent Chr. Lyceum Al phen, dat met 1—4 geklopt werd. De Rijnlanders opereerden deze keer, weer eens op volle sterkte en lieten dan ook geen onduidelijkheden achter over de ware krachtsverhoudingen. Chr. Scholengemeenschap Katwijk, nestelde zich door een zege op het Visser 't Hooft op de derde plaats. Belangrijkste ontmoetingen voor de zesde en lataste ronde vóór de finale zijn: Louise de ColignyBonaventu- ra; Stedelijk Gymnasium—Rijn- Redactie Paul Wolfswinkel d« laatste tijd zijn er zeer veel vliegtuigrampen; het is gewoon te gek. Ik* vind dat er meer veilig heidsmaatregelen genomen moeten werden. Diit was het dan. (Rob). Teevee Er komt weer een stukje Leiden op de buis. Morgen, eerste kerstdag om vijf minuten voor acht uur op Nederland I. In de Socuterazend- tijd kunnen we dan vijf minuutjes binnenkijken in Koord-studio die arn de Oude Rijn 88 is gevestigd. Wereldwinkel De wereldwinkel in Oegstgeest zal gedurende de maanden Januari en februari niet op de dinsdagmarkt aan de Lijtweg aanwezig zijn. De ongunstige weersomstandigheden blijken niet bevorderlijk te zijn voor de belangstelling. Bovendien vor men deze klimatologische proble men een aanslag op de gezondheid van de wereldwinkelmedewerkers, omdat ze niet, zoals de andere marktmensen gewend zijn, uren lang in de open lucht kunnen staan. Nou uwe. In de bovenstaande maanden zullen ze proberen informatieavon den te organiseren in TaJbema of in het Rijnlands Lyceum. Vanaf dins dag 4 maart staan ze echter weer op de markt. De wereldwinkel .(ook wel WW lands Lyceum en Chr. Scholenge meenschap Katwijk tegen Chr. Ly ceum Alphen. De strijd is nog volle dig open wat betreft de bezettingvan de laatste twee plaatsen in de fina levierkamp. De overige uitslagen van de vijfde ronde zijn: Schubert— Chr. MTS 4—1; Bonaventura—Ped. Academie 5—0 en Agnes Lyceum— Fioretti College 2^—2%. Schoolschaken in Leiderdorp De competitie voor vijftallen van Leider- dorpse Lagere Scholen zal op zater dag 4 Januari van start gaan om 2 uur in het Leiderdorpse Dorpshuis; evenals vorige Jaren mag gerekend worden op een groot aantal enthou siaste schoolschaakploegen. In ver gelijking tot andere plaatsen in de Leidse regio heeft de s.v. Leider- toch wel baanbrekend werk ver richt op het gebied van schoolschaak met Ton Rijnsburger en LSB propa gandist Alfons Grim als grote man nen achter de schermen. genaamd) heeft dringend nieuwe medewerkers nodig, die tegen het koude weer bestand zijn. Tom Kloos geeft informatie. Oudenhoflaan 28. telefoon (tussen 6 en 7 uur 's avonds) 51824. Mozart Tijdens de nachtmis vanavond om tien uur en tijdens de hoogmis morgen om kwart voor elf in de Hartebrugkerk zingt het gemengd koor, oJ.v, Jan Schmitz de Missa Brevis in D. grote terts, KV 194 van Wolfgang Amadeus Mozart. Voorts zingt het koor "Stille Nacht' van F. Oruder in de bewerking van Jan Schmitz en verder ook nog de lie deren: "Entre le boeuf et l'ane gris' en Chanson Joyeuse de Noël van F. A. Gevaert. Kerst-Inns In het hele land worden weer voorbereidingen getroffen om tij dens zogenaamde 'Kerst-Inns" een gezellig samenzijn te bieden aan mensen die om een of andere re den de kerstdagen niet in de hui selijke kring kunnen of willen vie ren. Het zijn vaak alleenstaanden, gedeprimeerden, maar ook gezinnen met jonge kinderen die zich bewust losmaken uit hun "groepsegoïsme". Het MAI-bureau in Utrecht func tioneert als landelijk centrum voor het versohaffen van de gewenste informaties over de 'Kerst-Inns". Het bureau is dagelijks telefonisch bereikbaar op (030) 314457 en 312531. Nagekomen beriefht: ook ln het Mierennest is een Kerst-Inn. Alleen op eerste kerstdag van 4—8 uur, mensen die dia's over oud Leiden willen zien, spelletjes willen doen en zin hebben in een broodmaaltijd. Eén gulden. van de raad van arbeid, want die gevel is nog geen honderd Jaar oud. "Ha, nu spreek Je Jezelf tegen" hoor ik voorstanders Juichen "want nu zeg Je zelf, dat het verlies van die gevel geen probleem kan zijn". In derdaad: die gevel is voor mij ook geen probleem. WEL WAT ER ACH TER DIE GEVEL ZIT. En als je dat weghaalt, stop Je Leiden in de komende kamfersfeer. Omdat de mees ten het wel niet zullen weten, ci teer ik maar even wat er in "De Monumenten van geschiedenis en kunst" over het interieur geschreven staat "Breestraat 127: oud huis met voorgevel van omstreeks 1900. Vestibule met stucplafond en deuren in rijke Régencetrant; in de rechter voorkamer plafond in dien trant, alles omstreeks 1735". En die bouwkunst van ruim twee eeuwen geleden mag Je niet zo maar opruimen voor een klerenkast anno 1980. Om die twee dingen: de eco nomische kansen voor de midden stand én het cultuurgoed, dèèr gaat het om. Of beter gezegd: daar gaat het óók om. Laten we eerlijk zijn: waar C. en A. ook bouwt, de men sen komen tóch. Dat Is nu Juist het verschil tussen een grootbedrijf en andere zaken. Geen enkele midden stander zal kunnen zeggen, dat de afwezigheid van C. en A. in zijn directe omgeving de doodklap zal worden. Er blijven in het gebied Gangetje, Steenschuur, Rapenburg, Kort Rapenburg, Boömmarkt, Aal markt, Vismarkt en Botermarkt- in de eigenlijke Pieterswijk dus - totaal nog veertig vestigingen ln de kleding- branche over. Dus geen gevaar voor naaktloop of collegiale gelijke belan gen. Laten we ook reëel zijn: wanneer mensen niet in de direkte omgeving van een voor de meer betrokken be woners "probleemgebied" wonen we ten ze altijd kwasi-argumenten aan te voeren. Soms denk ik dan wel eens: zouden die mensen in een sfeer leven van 'in onze buurt is het saai, wat er bij anderen nog eventueel is, moet daarom ook maar weg?". In ieder geval getuigen velen vaak van een aanwijsbare blinde vlek. Ik ben namelijk helemaal niet bang, dat Het Gulden Vlies en de Raad van Arbeid in de kortste keren verval len tot rattenhiuizen. Beide gebouwen verkeren in perfecte staat van onder houd. Beide gebouwen bergen een unieke cultuurschat en de tijd is voorbij, dat men goede huizen laat vervallen tot rattenhuizen. Zelfs waar het vervallen postkantoor in 't ge ding wordt gebracht, heb ik goede hoop op snelle verbetering: het ge bouw is eigendom van Rijnland, en we mogen vertrouwen hebben, dat verbouw van dat terrein in overeen stemming is met het culturele Ju weel dat Rijnland aan de andere kant van de Breestraat heeft gerealiseerd. Ten slotte dit: er is een axioma, in de modewereld, dat luidt: "de lengte van de damesrok is omge keerd evenredig aan de hoogte van de economie'. Daar waar velen ma xi dragen kan men zich afvragen of het economisch verantwoord is voor de leveranciers van die lengte om te gaan bouwen in 't hart van een stad die toch al niet tot de economisch welgestelden gerekend moet worden. Wanneer we ooit nog eens tot over leg komen, hoop ik op duidelijke ar gumenten tegen mijn stelling, dat C. en A. overal mag bouwen, maar vooral NOOIT op de plaats die men schijnt te willen. JANDOOVE Papengraclht 34. Jongen gaf een valse naam op LEIDEN Een 18-jarige Leide- naar ging gistermalddaig dubbel op de bon. De jongen, een bekende van de politie, reed met zijn bromfiets over de Haarlemmerstraat-prome nade. Daarover aangesproken door een agent gaf hij een valse naam op. Toen de jeugdige Lei'denaar die zei Piet Pieterse te heten, tot drie maal toe weigerde zijn ware naam bekend te maken, werd hij naar een op de Oude Rijn gereedstaande po litiewagen geleid en vervolgens naar het bureau gebracht. LEIDEN De collectie zilver van het stedelijk museum de Lakenhal, die tot nu toe op diverse plaatsen in het gebouw opgesteld stond, is nu in een zestal vitrines in de hal van het n useum bij het trappenhuis bijeen gebracht. Het zilver is in chronologi sche volgorde opgesteld, beginnend met de 17de eeuw, en doorlopend <toi een enkel stuk uit de 20ste. Het 19de eeuwse zilverbezit van het mu seum, dat voordien niet opgesteld was, heeffc hier nu ook een plaatsje gevonden. Omdat de glascollectie in de zelfde ruimte staat, is het onderling •vergelijken van beide soorten voor werpen een stuk makkelijker gewor den (in jan. is de glascollectie ech ter opgeborgen, omdat er dan boor- werkzaamheden in het museum ver richt moeten worden, waarvan de trillingen een te groot risico voor dit glas met zich mee zullen brengen.) Bet tentoongestelde zilver is voor het grootste deel in Leiden gemaakt, voor een deel echter ook in Den Haag of Amsterdam in opdracht van Leiden. Deze twee steden hebben nogal wat invloed op h et meer provinciale I/eidse zilver uitgeoefend. De 17de eeuw is vertegenwoordigd met een aantal grote gildestukken en avondmaalziiver uit de Pieterskerk, uit de 18de en 19de eeuw is er vooral gcbruikszilver, zoals bestek, zoutva ten, olie en azijnstellen, kandelaar, theeserviezen en dergelijke. Het zil veren theekistje werd met een sleu teltje afgesloten, opdat men de kost bare thee niet mee zou pikken! Een stencil geeft antwoord op vragen als "Waarvoor diende dat voorwerp?" en geeft tevens een overzicht van de Leidse zilversmeden. De nieuwe op stelling is, voorai door de grotere overzichtelijkheid, een enorme ver betering. HANNY RENEMAN. LEIDEN Toen Herman van van Steenbergen en Paula Peek een contract voor het leven tekenden had den ze daarbij veel bekijks. De leer lingen van de Lorentzschool, waar zij onderwijzeres is en de pupillen van de Christelijke Nijverheidschool aan de Boshuizerkade die Herman onder zijn hoede heeft, wilden er natuur lijk bij zijn. Op de trappen van het Leidse stadhuis poseert het bruids paar met de "fans" voor onze foto graaf.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2