Kerstmis van Bastogne De Zwarte QQQI Stadje beheert erfenis van de roem DINSDAG 24 DECEMBER 1974 PAQINA u Net als toen ligt er sneeuw in de Grand-Rue van Bastogne. Het is een brede straat met haast uitsluitend slagerswinkels. De vitrines zijn vol met hammen, worsten en pasteien, hoog opgestapeld, met noten en kerstgroen ertussen. Sommige sla gers hebben ook foto's uitgestald: grofkorrelige platen van die zelfde Grand-Rue, 30 jaar geleden. Besneeuwd puin, gehavende tanks en toegedekte lichamen van dode of gewonde soldaten. Bastogne houdt de herinnering aan december 1944 levend, t Is de der tigste verjaardag. We horen op het stadhuis dat er overmorgen alweer twee Amerikaan se generaals op bezoek zullen komen In het Ardennenstadje. Als de plaat selijke krant bericht dat hun namen Daniel Strickler en James Rosbo-"* rough zijn, gaan vele burgers van Bastogne in him boeken opzoeken wat voor dienstrang die twee toen, in '44 hadden, by welk onderdeel ze zalen en hoe en waar ze gevochten hebben. Iedere pelgrim krijgt de volle aan dacht in Bastogne. vooral in deze Adventsdagen. Ook Strickler en Bosborough zullen straks vrijwilli gers genoeg ontmoeten, die voor hen uit. door de sneeuw op de heuvels en in de bossen rond het stadje, het spoor terug zoeken. „Wij beheren de erfenis van de roem" - zo verklaren ze in Bastogne die toegewijdheid. Een beheer, dat nu al 30 jaar bijna alle dagen vergt. Het stadje werd er welvarend van; zon 200.000 bezoekers per Jaar doen met z'n allen een flinke besteding. Waarom die ve'- bezoekers? „Zeg maar dat Bastogne het Water loo van Hitler was", beweert men in het stadje, „hier en rondom ligt de grond, waarop de Amerikanen de grooiste veldslag in hun geschiede nis hebben geleverd. Dat moet blijvend herdacht worden. Op het vierkante plein aan het eind van de Grande-Rue staat een Sher- mantank, met er achter een hoge kerstboom. Hoewel ze met oplichten de sneeuw bedekt zijn, vormen ze samen het symbool van wat men ln Bastogne de Zwarte Kerstmis van 44 noemt. Kerstroos Men zou het later Hitiers laatste stuiptrekking noemen: het onver wachte offensief, dat hij op 16 de cember 1944 met 250000 soldaten, 19.000 stuks geschut en 970 tanks in het gebied van de Ardennen begon. Nadat de geallieerden in Juni in Normandie him bevrijding van het Europese vasteland begonnen waren, en in bijna geheel Frankrijk en Bel- gie en de twee zuidelijke provincies van Nederland de Duitsers terugjoe gen, was tegen de winter een front lijn bereikt, die vrijwel langs de grens tussen Duitsland en Belgie/- Luxemburg liep. Hier was een rustpauze in de geal lieerde opmars. Men maakte zich over de nog komende acties niet veel zorgen. Veldmaarschalk Mont gomery had nog onlangs gezegd dat „de Duitsers niet meer tot groot scheepse offensieve acties bij mach te waren'. Hitier echter, die het grondgebied van zijn rijk zag ineenschrompelen, beoordeelde zijn gevechtskracht an ders. HU besloot alles op een kaart te zetten. ,Jk ga tot de aanval over", had nij tegen zijn generaals gezegd, "door de Ardennen, over de Maas en dan aar Antwerpen Die krijgsonderneming zou „Opera tie Kerstroos heten; op 16 december, 's morgens om iilaf zes, werd hij langs de hele frontlijn met zwaar artillerievuur ingezet. En slaapdron ken zagen de Amerikanen drie Duit se legers op zich afstormen. De pantserspitsen sloegen bressen ln de geallieerde linie; in drie kolonnes trokken ze door de Schnee-Eifel, naar St. Vith en naar het belangrij ke wegen kruispunt dat Bastogne heette. Onder het vuur van de Duitse ka nonnen reorganiseerden de ge schrokken Amerikanen zich, onder tussen alsmaar terrein prijs gege- vend. Eisenhower, de geallieerde opperbevelhebber, zag het grote be lang Bastogne te behouden en zond Door Aad Wagenaar troepenversterking. In Bastogne, waar het hoofdkwar tier van het 8ste korps van het 1ste Leger was, kwam op 18 december het Combat Command B van de 10e pantserdivisie aan. De volgende nacht voegden zich de veteranen van de 101ste Airborne Division (luchtlandingstroepen, die vooral in Normandie roem verwierven) bij de verdedigers van Bastogne. Op 21 december hebben de Duitsers de stad omsingeld. Voor 18.000 Ame rikaanse soldaten en 3000 burgers van Bastogne begint dan een beleg, dat zeven dagen zal duren. In die week is het Kerstmis. Dansen „Die Kerstavond van 1944... moet ik dat alweer vertellen...? Charles Govaerts, de waarnemend burgemeester van Bastogne kijkt wat moeilijk. Maar Simone Schnjitz, de gemeente-voorlichtster, knipoogt naar ons. Voordat ze ons naar Hotel Lebrun bracht, waar we de burge meester na een lunch kunnen tref fen, had ze gezegd dat niemand in Bastogne ooit moe wordt van de cember '44 te verhalen. En zeker niet Charles Govaerts. Hij was in 1944 een Jonge huisarts. „Ik had de stad niet verlaten," begint hij maar te vertellen, „er was te veel te doen. Alle kelders in de stad waren vol met biddende mensen, veel wa ren ondervoed en vooral bij de ou deren bezweken er onder de stress. Ik schat dat alleen de spanning al zo'n dertig, veertig doden heeft ge kost. Maar die avond van de 24ste, de Kerstavond, was ik thuis, samen met familieleden en acht Amerika nen. Ik had gezegd: je kunt alleen maar overleven door te bleven le ven, zo simpel. Die avond hebben wij dus gewoon het Reveillonsfeest gevierd. Met parachutes hadden we alle ramen dichtgemaakt, myn vrouw had koeken gebakken en ik had wijn verwarmd. Met een oude pathéfoon hebben we dansmuziek gespeeld. Die nacht is er drie keer zwaar gebombardeerd. Dan vluchten we naar de kelder en als het daarna weer stil werd, gingen we weer naar boven, ruimden het puin weg en dan dansten we weer verder. Pas bij het laatste bombardement zijn we in de kelder gebleven. Maar toen was het al vier uur in de ochtend en was het feest toch al gedaan." Nuts In de Kerstnacht en op le kerstdag wordt Bastogne het zwaarst bestookt. Twee dagen vóór die heftige Duitse aanval had generaal Anthony Mc- Auliffe, bevelhebber van de belegerde stad, een Duits ultimatum verwor pen. Als antwoord op de Duitse eis tot overgave stuurde hij zijn vijand een briefje terug met daarop slechte één woord: Nuts! (Kolder, val dood, loop naar de hel - deze en andere betekenissen kan men in het vierletterige Amerikaan se woordje vinden). Vandaar dat Bastogne zijn Nuts-museum heeft. Het is gevestigd in een smal pand bij de Place Mc Auliffe en zeer schamel ingericht. Te schamel, vinden ze zelf in Bas togne; eigenlijk op het genante af. „Maar dat schamele heeft zijn lang ste tijd gehad!" zegt onze gids Simo ne Schmitz. We ploegen door de sneeuw de stad uit, naar de heuvel die Mardarsson heet. Daarop is een kolossaal gedenkteken gebouwd, in de vorm van een ster met vijf pun- .ten. Op de buitenmuren staan de namen van alle eenheden, die aan Bastogne is één groot museum van het Ardennenoffensief. Op de foto boven het Memoriaal op de Mardasson-heuvel. De foto links is genomen tijdens de kerst dagen van 1944, toen het Duitse offensief in volle hevigheid woed de. En zo ziet Bastogne er nu uit (foto onder). Charles Govaert staat hier bij de Shermantank op het vierkante plein bij de Grand Rue: het symbool van Zwarte Kerstmis. de Ardennenslag hebben deelgeno men. Op een hoogte van 12 meter is een wandelgang, vanwaar men naar de voormalige slagvelden kan kUken. Niet ver van het memoriaal steekt een houten koepelconstructie uit de sneeuw. „Kijk", zegt Simone Schmitz trots, daar ziet U ons nieuwe mu seum in aanbouw. Daarover zal men niet meer klagen kunnen". Het museum gaat 23 miljoen fran ken kosten (circa 1.6 miljoen gul den) en wordt voor 80% door de staat betaald. Ook in Brussel dus voelt men zich verplicht de erfenis van de roem te beheren. „Maar we hebben tien jaar aan die subsidie moeten trekken," zegt Simo ne Schmitz, „en als de burgemeester zijn Bastogne niet steeds naar voren bracht, was er nog niets geweest". Mevrouw Schmitz brengt ons daarna naar een smalle landweg, die naar het dorpje Assenois leidt. Hier, aan de gemeentegrens van Bastogne staat een kleine bunker. Hij mar keert het punt waar in de namiddag van Tweede Kerstdag de voorhoede van de 4e Tankdivisie van gene raal Pattons leger de verdedigers van Bastogne bereikte, het begin van een ontzet. De Duitsers, die toen overal elders in de Ardennen zware klappen kre gen, bleven Bastogne bestoken. Vooral op 3 en 4 Januari vielen ze zwaar aan. Op 18' januari echter eindigde de Slag van Bastogne in een Amerikaanse overwinning. Nog een week later waren alle Duitse troepen teruggedrongen op hun uit gangsposities. In de strijd in de Ardennen sneu velden, raakten gewond of vermist 76.980 Ameriknen. Aan Duitse kant sneuvelden ongeveer 12.000 soldaten. Hitler had zijn laatste kaart ver speeld. Bastogne werd een pelgrims oord. „De Amerikanen komen het hele jaar door," zei Simone Schmitz, „en je ziet ze blindelings door het bos naar hun schuttersputje lopen, waar ze toen half bevroren in geze ten hebben. En soms komen er ook wel D uiteers..

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11