AFGEBRAND FABRIEK IN VOORSCHOTEN Erkenning Kalkar - weigeraars prétien Vredeling: "Koppelverkoop KLM en jagers onjuist" Gezien bij Huishoudelijke hulp krijgt in toekomst wettelijke bescherming vroeg zieken fondsen teveel Veilig Verkeer: „Blij dat 't geen 130 km is" MINISTER LUBBERS TREFT ONTHEFFINGS- REGELING zelf zien bij n Geen slachtoffers9 schade ongeveer f f5 miljoen Dokters vrouw VOORSCHOTEN In Voorschoten is gisteravond na een explosie binnen een uur de lak en verffabriek Nefaboline aan de Rouwkooplaan totaal afgebrand. Ongeveer half acht hoorden buurtbewoners enige kleine knallen en kort daarna volgde een hevige explosie, waardoor een deel van het dak de lucht invloog en honderden meters ver de brandende stukken neerkwamen. De wijkagent van de rijkspolitie gaf direct groot alarm, waardoor niet alleen de Voorschotense maar ook de Leidse brandweer snel aanwezig was. LINKSE9 WEEKBLADEN MOETEN SAMEN VERDER DEN HAAG De vier 'linkse" opinieweekbladen Groene Amster dammer. Nieuwe Linie. Haagse Post en Vrij Nedertand moeten in de j toekomst samen op de lezersmarkt I opereren. Deze voorwaarde heeft 't bestuur van de Stichting Bedrijfs fonds voor de Pers verbonden aan een krediet van 1.8 miljoen gulden voor de Haagse Post. I Een onafhankelijke vertrouwens man krijgt opdracht een overlegor gaan van de vier bladen tot stand j te brengen. Het is de bedoeling bindende afspraken te maken en samenwerkingsvormen te creëren om kosten te sparen, bijv. op het terrein van de abonneewerving en losnummer-verkoop. Het bestuur van het Bedrijfsfonds meent via het overlegorgaan het dilemma te omzeilen waar het voor kwam te staan om eerst met voor rang een kredietaanvrage van de (Haagse Post te behandelen en pas later te kijken naar dergelijke aanvragen van de Groene Amster dammer en de Nieuwe Linie. On derzoekingen wijzen uit, dat deze drie noodlijdende bladen en het florerende Vrij Nederland op dezelf de deelmarkt opereren. Het bestuur zou het te gek vinden, dat de bla den elkaar straks met behulp van overheidsgeld zouden beconcurreren op de lezersmarkt. Bij de komst van de Voorschoten se brandweer was de fabriek al een grote vuurzee die her en der brok ken neerwierp. De Voorschotense brandweer ol.v. J. Lekkerkerker reed dwars door de vuurzee heen met twee wagens, terwijl de Leidse bamdiwee'r miet ladderwagen en hoogwerker de brand van bovenaf •bestreed. Het was een "angstige" brand. Niet alleen binnen de fabriek be vonden zich tanks met begimproduk- ten voor de vervaardiging van lak en verf, ondergronds lagen tanks met o.a. benzine van een garagebe drijf. Tegenover de brandende fabriek stond een bedrijfswoning. De bewo ner was juist zijn bruiloft aan het vieren in het restaurant "Het Haag- scfhe Schouw". De brandweer wist alle belendende percelen te sparen en zelfs de woning van het jonge bruidspaar, dat nog niet verzekerd was. De bruiloftsgasten haalden op eigen initiatief de meubels via de achterzijde van het huis naar bui ten. Achteraf bleek dit alleen voor zorg te zijn. Het bruidspaar Poel- Berk toon de eerste huwelijksnacht niet doorbrengen in hiet eigen huis. De brandweerkorpsen van Voor schoten en Leiden hebben met ge vaar voor eigen leven een stuk Voorschoten gered. Als door een wonder zijn er geen ongelukken gebeurd. Er bestond een uur lang onzekerheid over het lot van twee werksters en een dochtertje van een der werksters, die in de fabriek aanwezig moesten zijn. De dames Nieuwpoort en Mink en beiden uit Lelden waren in de keuken bezig van de fabriek toen zij opgeschrikt werden door een geweldige explosie. In paniek vluchtten zij met het 11- Jarige dochtertje Minken via een achteruitgang het weiland in en kwamen tenslotte bij een tuinders- woning terecht. Directeur De Bie van de Nefabo line schatte gisteravond de schade op ruim fl miljoen aan gebouwen en de brandweer kwam tot een be drag van f 1.5 miljoen gezien de verloren gegane voorraden. De fa briek is verzekerd en eveneens ver zekerd tegen bedrijfsschade. De 22 werknemers kunnen voorlopig niet aan het werk. Een tegenslag voor de fabriek, die begin dit Jaar sur séance van betaling aanvroeg en op 31 augustus de financiën weer gezond had. De afgebrande fabriek ligt inge klemd tussen andere fabrieken en opslagplaatsen op dit stukje indu striegebied. De bedrijven hebben vrij wel allemaal een eigen brandstoftank voor de bedrijfsauto's en in de on middellijke omgeving is ook nog een ^rlttkó Leids Juweliersbedrijf Telefoon 26127 - Breestraat 114c LEIOEN de jongste telg van de Prénatal- familie op het gebied van(vrije-tijds) kle- 'i ding voor kinderen an 3 tot 10 jaar, deze vreselijk leuke kombinatie. Boycot-actie Angola-koffie stopgezet AMSTERDAM Het Ango- lacomité heeft, in overleg met de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA en de Nederlandse vak beweging, besloten de boycot actie van Angolakoffie stop te zetten. De actie heeft bijna drie Jaar geduurd. Aanleiding tot dit besluit is het feit dat in Ango la nu, na dertien Jaar strijd, 'n wapenstilstand van kracht is. De Nederlandse kof fieb ren ders hebben zich tot het eind toe goed aan de boycot gehouden" zegt het Angolacomité tevreden. "Terwijl vroeger ongeveer der tig procent van de Nederland se koffie-invoer uit Angola kwam lag dit in de eerste negen maanden van dit Jaar beneden de dri procent." opslagplaats van de NATO. Het is vrijwel zeker dat er een to ts al onderzoek zal komen omtrent de veiligheidsmaatregelen op dit 6tukje industriegebied, dat in de loop der Jaren met stukjes en beetjes werd uitgebreid en waar eigenlijk geen enkele dloelitreffende beveiliging voor handen is zodra een ernstige brand uitbreekt. Brandweer en politie zijn eensgezind in him mening dat de wijkagent van de rijkspolitie, die op ronde in de Haagwijk was door zijn snelle initiatief van de groot alarm-melding erger voorkomen heeft. Groepscommandant Van der Vlekkert constateerde dat het be lang van de wijkagent in Voorscho ten aangetoond is. Hij weet zich snel te oriënteren op afstand, de wijk kent hem, waardoor hij in de beginfase kans zag om vrijwel alleen de hon derden toegestroomde kijkers op af stand te houden. De kijkers beseften eerst dat de brand gevaarlijk was toen nogmaals twee ontploffingen na de eerste fatale klap zich voordeden. De brand was in vrijwel geheel Voorschoten te zien en de omgeving zal nog dagenlang de reuk van deze brand, die te vergelijken was met de grote brand bij de lakfabriek Sikkens enige jaren terug, in de neus krij gen. Het bungalowpark aan de Es- senlang heeft de vuurzee na de eer ste klap over de daken zien gaan, maar is verder gespaard gebleven. DEN HAAG Hulpen in de huishoudingen krijgen in de toe komst een wettelijke bescherming, zodat zij niet langer zonder meer op straat gezet kunnen worden. Mi nister Boersma heeft aangekondigd, dat in het eerste kwartaal een voorstel wordt ingediend om een ontslagvergunning voor vrouwelijk personeel in huishoudingen ver plicht te stellen. De vergunningen zullen bij de Gewestelijke Arbeids- bureau's aangevraagd moeten wor den. De brandweer kan weinig uitrichten tegen de enorme vlammenzee. Binnen een uur was de lak en verffabriek Nefaboline aan de Rouwkooplaan volledig afgebrand. Wel slaagde de brandioeer er in de tegenover de fabriek staande bedrijfswoning te sparen. De bewoner was juist z'n bruiloft aan het vieren in het restaurant 'Het Haagse Schouw'. Het bruidspaar Van der Poel-Berk (foto onder) bleef er vrolijk onder. LEEUWARDEN Tegen de 52-jarige doktersvrouw Dirkje Van D.-Van der W. is voor het gerechtshof te Leeuwarden we gens te hoge declaraties aan zie kenfondsen een eis gevallen van vier maanden gevangenis, waar van twee voorwaardelijk, en vie duizend gulden boete. Volgens de procureur-gene raal heeft de vrouw in de Jaren '71 en '72 toen haar man apo theekhoudend huisarts in Schor re dijk was. tussen l en 6 ton teveel gedeclareerd. "Uit heb zucht en winstbsjacht" zei hij. De verdediger stelde dat het "verschrijvingen" waren, ver oorzaakt door oververmoeid heid. Dat er geen hebzucht in het spel geweest zou zijn con cludeerde hij uit het feit dat het echtpaar twee keer geprobeerd zou hebben een "echte" apothe ker naar SchorrecMJk te halen. De procureur-generaal merk te daar tegenover op dat de dok tersvrouw zich geen enkele keer in haar eigen nadeel had ver gist. Hij vond de geldboete, (twintigduizend gulden) die de rechtbank had opgelegd niet vo doende. Uitspraak op 2 januari. DEN HAAG De Amerikaanse regering heeft niet laten merken dat er een verband zou bestaan tussen de kwestie van de landingsrechten van de KLM en de keuze van de opvolger van de Starfighters van de Nederlandse luchtmacht. Dat heeft minister Vredeling in de defensie commissie van de Tweede Kamer ge zegd. De commissie wilde wat meer weten over de stand van zaken in de jager-aankoop. Vredeling gaf niet toe aan de wens van de PvdA- en PPR-fracties om enkele eerder afgewezen jager-ty pen, zoals de Britse Harrier, de Frans-Britse Jaguar, de Frans-Duit se Alpha-jet en de Amerikaanse Fair- ohild A-10, opnieuw in beschouwing te nemen. Dezé toestellen voldoen, zei hij, niet aan de door ons land aanvaarde NAVO-taken. De keus, blijft tussen de Northop YF-17 (Co bra), General-Dynamics YF-16, beide Amerikaanse produkten, de Franse Mirage F—1 en de Zweedse Saab-Viggen/Eurofghter. PR-fraotievoonzibter De Gaay Fortman en het PvdA-kamerlid De Vries waren teleurgesteld over de besprekingen en vooral over de ant woorden van de bewindsman. Zij zei den de indruk te hebben, dat het niet alsnog in 't onderzoek betrekken van de vier "lichte" vliegtuigen onvol doende werd gemotiveerd. De nood zaak van de vervanging zelf was, naar de mening van de PPR-frac- tievoorzitter, onvoldoende aange toond. Minister Vredeling wees er op, dat ook het vervangings-beleid door de kamer was gesanctioneerd door de aanvaarding van de defen sie-nota. De defensie-commissie uit de kamer komt na 15 Januari op nieuw bijeen voor overleg met de minister. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld, doch wel staat vast dat het nader overleg plaats heeft nog voordat een be slissing over de vervanging van de Starfighter door het kabinet wordt genomen. HILVERSUM (ANP) "Veilig Verkeer Nederland" is blij, dat er in elk geval geen plannen bestaan de max. snelheid op de Nederlandse autosnelwegen te verhogen van 100 km (nu) tot 130 km. "Een maximum van 130 ligt uit een oogpunt van verkeersveiligheidgezien de struc tuur van ons snelwegennet te hoog. Maar het is wel moeilijk precies aan te geven of het voor de veilig heid veel uitmaakt of je het maxi mum verhoogt van 100 tot 110 km". Mr. A. de Jong, adjunct-directeur van de Veilig Verkeer meent, dat ondanks het gebrek aan goede con- troüe omdat de politie veel te wei nig mensen heeft - zonneklaar is gebleken, dat de snelheidslimiet van 100 km het dodencijfer heeft gedrukt. "Daar valt niet aan te twijfelen". Maar men moet met het leggen van zo'n verband wel voorzichtig zijn, want een belangrijk deel van de daling zal vooral ook te danken zijn geweest aan het feit, dat op c!p kleinere wegen de maximumsnel heid van 80 km is ingevoerd. "Dit soort wegen met slechts twee rij stroken waar vaak verschillende ver- keerssoorten overheen rijden is veel gevaarlijker dan de vierstrooks auto snelwegen waar uitsluitend snelver keer op mag". Zuid-Hollands gedeputeerde Borg man toonde zich gisteren allesbehal ve optimistisch met de regerings-me de deling om de maximum snelheid op de autowegen op te voeren tot JJ0 kilometer. "Ik maak me echt zorgen", zei hij. "Als je de snelheid opvoert, dan zullen ook de wegen moeten worden aangepast." Hij deed voorts de mededeling, dat de regering veertig miljoen gul den beschikbaar heeft gesteld voor liet aanleggen en verbeteren van we gen. "Dat bedrag moet wel over al le provincies worden verdeeld", zei de gedeputeerde. „Zuid-Holland krijgt hiervan ongeveer achttien procent". Tinneroy „patchwork" overgooiertje, maten 104-146 va. f34,- Coltruitjef 13,95 Maillotv.a. 19,35 (Natuurlijk kunnen wij uw zoon ook leuk aankleden) DEN HAAG Gemoedsbezwaar den tegen betaling van de Kalkar heffing, de extra-betaling op de normale electriciteitsrekening die ten goede komt aan de financiering van de snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar, hoeven deze in de toekomst niet meer te betalen. Het ministerie voor Economische Za ken heeft voor deze mensen een onbheffings-regeling getroffen. Dit heeft het ministerie gisteren mee gedeeld. - In de toekomst kan een elect ri- citeitsafnemer met overwegende ge moedsbezwaren een bedrag van vijftien gulden overmaken op een bijzondere girorekening van het mi nisterie. Hij ontvangt dan een ver klaring die hij na invulling en on dertekening bij zijn eleotriciteitsbe- orijf moet inleveren. Hiermee ver klaart hij zich bereid een bedrag ge lijk aan de drie procent Kalkarhef fing te betalen. Daarna ontvangt hij periodiek van het ministerie *n stortings-acceptgirokaart. De electriciteitsbedrijven kun nen alle hun ten dienste staande wettelijke middelen toepassen om ai nemers die geen gebruik wensen te maken van de ontheffingsmoge lijkheid of na het indienen van 'n verklaring het verschuldigde bedrag niet tijdig op de ontheffingsreke ning overmaken te dwingen de ver schuldigde heffing te betalen. De ontheffing geldt met terug werkende kracht voor de afnemers die wel de heffing hebben betaald maar voor 19 december 1974 bij hun elektriciteitsbedrijf hun be zwaren hebben doen blijken en ook voor hen die voor 19 februari 1975 nooit enige Kalkarheffing hebben betaald. In de huidige omstandigheden is de regeling van minister Lubbers om de gemoedsbezwaarden van de betaling van de 3 pet. Kalkarhef fing tegemoet te komen, de beste oplossing. Het is zeer verstandig van het ministerie om deze be zwaarden niet tegen hun innerlijke overtuiging te laten betalen en hen anderzijds niet financieel te be voordelen. Dit verklaarde desge vraagd ir. J. H. Bakker, directeur van de samenwerkende elektrici- teitsproduktiebedrijven (SEP). Hij hoopte, dat de regeling kan meewerken aan het bestaan van 'n normale verhouding tussen bedrij ven en afnemers, en dat de moei lijkheden bij de inning tot het ver leden behoren. Die inningsplichten zijn volgens de heer Bakker levens- vieemd aan de eigenlijke taakoe- fening van de elektriciteitsbedrijven. De stroomgroep Stop Kalkar heeft bezwaren tegen de behandeling van at zogenaamde Kalkar-weigeraars door de regering. Deze bezwaren richten zich vooral tegen het niet stopzetten van de bouw van de Kal- naast heeft de stroomgroep bezwaar tegen de f 15, die de gewetensbezwa ren moeten storten voor admini stratiekosten. Men beschouwt dit als een soort straf voor het feit dat men de Kalkarheffing weigert te betalen,. Een laatste bezwaar is, dat de bestemming van het daaruit ge vormde fonds nog niet bekend is. Wel heeft de stroomgroep Stop Kal kar waardering voor de principiële erkenning van Kalkar-weigeraars. VROLIJK FEESTJE Op een vroRjk feest draag je ook een opgewekt pak. Dat vind Je by Bert Schrier. Een modern, tweed of corduroy kostuum. Apart gesneden en slank belynd. KLEDING VOOR VLOTTE WEEKEND MANNEN.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7