Toons theatershow komt op televisie DE MEEST GULLE 'Veronica' vraagt nu radiozend tijd aan 't Karrewiel t/efdw/ufer Met de schoolklas naar poezie-avond Italiaanse bravour in 'Rigoletto' TV morgen] [iM^MQdtmrvfTa] DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 HILVERSUM De Veronica Om roep Organisatie (VOO) zal nog het einde van dit Jaar een tweede zend- e an vraag indienen. Op grond van ar tikel 13 en 14 van de omroepwet vraagit de VOO, dit keer zendtijd als omroeporganisatie, uitsluitend voor radio. In een toelichting zegt de VOO, dat dit tweede verzoek los moet wor den gezien van haar eerste aanvraag waarbij zij dingt naar de positie van c-omroep. De VOO handhaaft die aanvraag onverkort, evenals de be zwaren die zll heeft tegen de nega tieve beslissing daarop van minister Van Doorn van CRM. In de zin van de omroepwet zegt de VOO momenteel 150.000 leden te tel- Vertoont de populariteit van Toon Hermans een dalende lijn? De stralende showman, die hoopte eens Broadway te berei ken, is de laatste jaren weinig in het nieuws. Enkele diepe inzinkingen en het feit dat de traditionele juichkreten van de critici zijn uitgebleven, hebben daar stellig toe bijgedra gen. Het merkwaardige is dat zijn laatste minder goed be oordeelde show een ongekend bezoekersaantal heeft opge leverd. Tot 14 december is het Amsterdamse Carré maanden lang uitverkocht geweest. Nergens in Europa werd dat ooit vertoond. Een paar uur lang (er is in de televisie-uitzending een korte pauze van 21.50-21.55) rijgt Toon Hermans het ene dwaze verhaal na het andere aan een kleurrijk snoer van dolle pret. len. HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55LEIDEN22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's Voor de vijfde keer sinds 1956 brengt de AVRO-televisie op vrijdag 27 december van 20.21 tot 23.20 uur via Nederland I een volledige reportage van Toons theatershow. Al is de kritiek hem na de première niet bespaard, het zal stellig weer een genoegen zijn de grote vakman op het scherm te ontmoeten. Want ook al is Toon misschien blijven steken in niet met het werkelijke leven overeenstemmende filosofietjes over de vreugden van de zon, het grijze zebrapad, de bloemen of de stralende oogopslag van een kind, ook al komt hij nauwelijks buiten het wereldje van de clown en zijn kolderzolder, hij is onmiskenbaar een uniek artiest die de techniek van de theatershow als geen ander beheerst. Het blijft een verrukking naar hem te kijken, naar zijn expressieve gezicht, zijn manier van bewegen en zijn geraffineerd spelen met het publiek. Alle elementen waaruit Toon zijn shows opbouwt zijn ook in zijn laatste aflevering terug te vinden. Herinneringen worden opgehaald aan de geschenken die Toon als kind kreeg met een zielig verhaal over zijn schoenen en zijn sokken waarin niet eens een werkje zat. LIEDJES Toon zingt veel liedjes, bijvoorbeeld over zijn vrouw die alleen op vakantie naar het zuiden gaat, over het mannetje op de kermis en het mannetje met de feestneus. Daar is voorts het liedje "kuieren is verticaal luieren" en het verhaal van de Franse kip die geen eieren legt. Die hele bonte mengeling van wisselende kleuren zet Toon Hermans in een fleurig versierde kijkdoos. Toon Hermans wordt in zijn show geassisteerd door zijn zoon Maurice en Johnnie van Elk en ondersteund door een orkest onder leiding van pianist Henk Westreus. De reportage uit Theater Carré werd geregisseerd door Theo Ordeman. TOP 100 Dat poëzie één van de moeilijkst toegankelijke kunstuitingen is, mag zo langzamerhand wel bekend wor den geacht. Tocht heeft de "Werk groep Poëzie Hardop" het gewaagd een aantal relatief vrij onbekende dichters en dichteressen door middel van declamatie naar het podium te brengen. Gisteravond droegen o.a. Jaane Krook en Marnix Kappers in *t LAK-theater een aantal gedich ten voor van Chris van Geel. De de- clamatiecyolus heette: "Van Nie mand Ooit Geweest." Marnix Kap pers, die de meeste mensen kennen van zijn rol binnen het televisiespel "Karakter" van Bordewijk of van 't chocoladereclamefilmpje ("meer smaken hebben we niet") is behal ve acteur ook een begaafd voordra ger van poëzie. De belangstelling voor het werk van Chris van Geel was, dit in te genstelling tot de vorige avond waar bij van Ulsen Ida Gerhardt vertolk te, bijzonder groot. Maar dit bleek haar oorzaak te vinden in een ini tiatief van een lerares van 't Ste delijk Gymnasium in Leiden, me vrouw Obbema, die de hele klas 4D had meegenomen naar 't LAK-thea ter. Na afloop van de manifestatie bleken de medewerkers van de "Werkgroep Poëzie Hardop" bereid vragen van de leerlingen te beant woorden. Henk Batenburg moest tij dens dit gesprek met de leerlingen echter constateren, dat de leerlingen slechts eenzijdig een oordeel konden uitspreken, omdat zijn weinig verge lijkingsmateriaal hadden. Toch is het goed dit initiatief van mevrouw Obbema nogmaals te prijzen in de hoop, dan andere leraren van mid delbare scholen hun leerlingen ook kunnen motiveren dergelijke mani festaties te bezoeken. De teksten van Luoebert en Pablo Neruda garande ren een avond van hoog literair ni veau. Daarnaast moet het niet on waarschijnlijk worden geacht, dat de leerlingen gemotiveerder gedichten gaan lezen dan tot nu toe het geval is. A. C. KOEKEBAKKER JR. De NOS-radio brengt woensdag eerste kerstdag van 18.02 tot 24.00 uur via Hilversum HI de Top 100, gebaseerd op de nationale hitpara de. Het programma, dat is samen ge - seld door Felix Meurders en Frits Spits, wordt gepresenteerd door Ti neke en Joost den Draayer. Op de kunst- en antiekveiling, die deze wede bij Van Marle en Bignell in Den Haag wordt gehouden, heeft een schilderstuk van Jan van Goyen f230.000,- opgebracht. Het was een paneel "Gezicht op Leiden" uit 1653, dat gekocht werd door een Neder landse particulier. De Van Goyen, was het topstuk van de veiling. Greco viert kerstfeest in Nederland Juliette Gréoo verblijft tijdens de kerstdagen in Nederland. Van haar tour de ohant tijdens een diner-dan sant in Amsterdam maakt de AVRO-radio opnamen, die volgende week donderdag van 19.00 tot 19.45 uur via Hilversum H zijn te beluis teren. Juliette wordt begeleid door haar eigen ensemble. In het kader van het cultureel uitwisselingsverdrag tussen Ita lië en Nederland woedt deze week een Italiaanse furie in de Rand stad. Negen avonden achter elkaar geeft een gezelschap van Ita liaanse opera-artiesten, voor t grootste deel afkomstig uit Flo rence, voorstellingen in onze grote steden. Geen hoge c is te hard, geen moord (Rigoletto) of zelfmoord (Madame Butterfly) is te theatraal. Puccini's luxueuze Japanse da mesweekblad heeft al in Den Haag en Amsterdam (zondag en maandag) gecirculeerd, ge volgd door Verdi's "Rigoletto" dinsdagavond en gisteravond in dezelfde steden. "Madame Butterfly" en "Ri goletto" hebben elk aan eigen solistenbezetting gekregen. In beide gevallen is sprake van een cast met enkele karakteristieke operastemmen die arena's kun nen vullen. Een dergelijk kracht vertoon past beter bij "Rigolet to" dan bij "Madame Butterfly". In de voorstelling van Verdi's bekende opera die in het Neder lands Congresgebouw werd gege ven domineerde de routinier Al- do Protti in de titelrol. De dra matiek bleef bij hem en ook bij Mariella Devia als Gilda welis waar wat ongenuanceerd op de achterste rij gericht, maar ook dat kan z'n charme hebben, de charme van de eerlijke vocale prestatie. De tenor Massimo Rene Cosot- ti (Graaf van Mantua) heeft een bijzonder fraaie licht getim- breerde stem, maar hij is erg slordig. Er werd trouwens gedu rende gehele voorstelling door diverse personen flink vals ge zongen en het orkest liet nogal wat steken vallen. De Jonge di rigent Maurizio Rinaldi hield 't geheel overigens wel goed in be weging. De belangrijkste verdienste van de regie van Dario Michel is dat iedereen op tijd opkomt en verdwijnt. Kortom een zorgeloos en geen moment vervelend avondje uit. De Rotterdammers kunnen "Rigoletto" morgen en zondagavond ondergaan, in him eigen Schouwburg, waar zater dagavond "Madame Butterfly" ten tonele zal worden gevoerd. AAD VAN DER VEN. De Humoiprijs 1974 is in Parijs uitgereikt aan Jane Birkin. De Franse prijs werd haar toegekend, omdat de heren leden van de jury met onder meer Marcel Amont in de gelederen vonden dat Jane's verschij ning op het witte doek en op de beeldbuis niet alleen vertedering, maar ook een glimlach opriepen. Jane kwam enkele jaren geleden in ternationaal in het nieuws toen ze met haar echtvriend Serge Gains- bourgh de kreun- en steunplaat "Je t'aimemoi non plus" opnam. Nederland I NOS: 18.45 (K) Pauhis die Boskabou ter. 18.35 (K) Journaal. AVRO: 10.05 (K) AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hitparade. NOS: 20.00 (K) AVRO: 202)1 (K) Muziek Fu, tv-serie. 28.05 NOS: „De liefdeswacht" bleek een perfecte satire op „de betere kringen" en het soort gevoel voor romantiek zoals dat bij vlagen opstijgt uit de ru briek Privé" van Henk van der Meijden. Perfect in vrijwel alle op zichten. Bijzonder trefzeker en met grote economie van middelen ge schreven door Dimiitri Frenkel Frank, en ook heel filmisch door hem als regisseur neergezet, in een snelle montage, en met steeds het Juiste shot voor ogen: close-up, ver af, binnendoor, van achterenje had steeds het gevoel dat het de enig mogelijke camera-instelling Hij had daarbij de grote steun van Mat van Hensbergen ,die aan een half woord genoeg heeft en (zo heb ik mij althans door regisseurs laten vertellen) als een soort denkend verlengstuk van de regisseur func tioneert. In dit verband mag ook het geluid van René van den Bergh worden genoemd, want je verstond alles en hoorde zelfs de weggemom- pelde, halfingeslikte woorden van de acteurs. Die acteurs zijn een verhaal apart. Van de hoofdrolspelers, Gregor Frenkel Frank (broer van Dimitri), Liestbeth List en Ramses Shaffy, is de eerste een reclameman, die, voor zover mij bekend, nooit eerder toneel ot film speelde. Liesbeth List is in eerste instantie een zangeres maar heeft, zowel in Nederland als in Duitsland, enkele filmrolletjes ge speeld. Ramses Shaffy tenslotte was enkele jaren onze meestbelovende jonge acteur, een soort Willy Dul- lens, die echter door een blessure (cabaret, liedjes, drank, geen zin) nagenoeg uitgeschakeld raakte voor het .grote toneel". Wat je noemt dus een gemeleerd ge zelschap, nog aangevuld met Elsje de Wijn (actrice-cabaretière), Coot- je van Doesburgh (maatschappelijk werkster), Franklin van den Hurk (identiteit onbekend) en Sonja van Proosdij (AVRO-radio, als ik mij ndet vergis). Maar iedereen bleek uitstekend! voor zijn taak in dit liohit-parodiërende spel berekend, met name de grote verrassingen Gregor Frenkel Frank en Liesbeth List uit „de betere kringen", maar ook Elsje de Wijn als het nuchtere dienstmeisje, en de kleinere rolletjes even een uitstekende secretaresse van Cootje van Doesburgh, even een prima agent van Franklin van den Hurk, even een gewoon overkomend interviewtje van Sonja van Proosdij met „de broedende reiger" alias „de liefdeswacht" Ramses Shaffy, die het zweverig-onnozele van de ver liefde jongeman als van binnenuit uitstraalde en alleen op het feest in huis maar half overkwam. Dat was dan ook de enige scène waarop iets aan te merken viel, om dat ze te lang was: een paar minu ten eruit en je hebt een prachtig, lichtvoetig, met Fellini-achtige mu ziek omspeelde tv-film, die overigens gewoon gefilmd werd op 16 millime ter, maar op een voor film goedkope manier, zonder dat dat er aan af te zien was. Een bezwaar van „Het geheim van de Dordtse Kil" van Theo Uitten- bogaard, dat in „Zorgvliedt" werd uitgezonden, was dat het op zichzelf uitstekende en bruikbare idee (uit gaande van een gezicht op Dor drecht van Jan van Goyen ging hij na wat er van het geschilderde was overgebleven vergeleken met toen)| een beetje teloor raakte in een over vloed aan beelden, mooifilmerij en onduidelijkheden. Wat Diok Hille- nius vertelde over de vogels („in 1644 waren er veel minder vogels dan tegenwoordig, omdat de mensen toen net zo Jaag-ziek waren als de Italianen nu en wij op het ogenblik goede vogelwetten hebben") en de visvangst („de zalm is door de ver vuiling van het water uit de Neder landse rivieren verdreven") was heel begrijpelijk en ook beeldend. Maar uit het laboratoriumonderzoek van het water en het geluidsonderzoek kwam ik niets te weten, waardoor het evenwicht tussen informatie en beelden, beelden, beelden verloren ging. Ik vraag me dan ook af of „Het ge heim van de Dordtse Kil" door het Simplisties Verbond zou zijn goed gekeurd. Zou het Simplisties Ver bond zelf wel door z'n eigen zijn goedgekeurd? Met enkele aardige sketches heb ik me weliswaar uitste kend vermaakt (vooral met de Jacht op de jager, met de fraaie pastische op het slot van „A bout de souffle", maar weer minder met Kung Fu, omdat heer Bie vergeten had de be wegingstechniek te bestuderen), maar zaten we ideologisch nog wel snor? De vraag gesteld zijnde, is haar beantwoording. NICO SCHEEPMAKER 22.25 (K) T« (K) AVRO's 23.25-23.30 (K) Journaal. Vier Nederlandse groeven zorgen morgenavond 20 december voor een Kerstpopshowdie in de "Vlieg er molen" in Voorburg wordt gehouden. Focus zojuist teruggekeerd van een uitgebreide tournee door Skandinavië en DuitslandEarth Fire, momenteel bezig aan een nieuwe elpee, Trace, de nieuwe formatie van Rick v. d. Linden, en Galaxy-Linde groep van Robbie van Leeuwen treden die avond van 19.00 uur af op. Het concert, dat zo lang- zamerhand een traditie gaat worden in de kersttijd, is toegankelijk voor een tientje. Op de foto de groep van Earth Fire met Jerney Koogman, die volgens de lezers van Muziek Express nog steeds de beste popzangeres is. t de ml- ADVERTENTIE Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli'75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020 - 6 5232 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet. NOS: 16.45 (K) Pauta de Bos- aouter. 18.66 (K) Journaal. KKo- 19X15 (K) Speedy Gomaales 19.10 (K) Plate, variétéprogramma. NOS: 20.00 <K) Journaal. KRO: 20.20 (KI n. aftocht to. IS üi: jSSiw66"611*- NOS; 23-05-23- TV DUITSLAND .30-1000 (K) Se- 18.00 (K) Kultuneel maga- zSdtiSijl! 'maf (KrNorlroLS overzicht. WDRé, 8.55-11.45 <K en Zw.) Dichter b w.) Schooltelevisie. (9.30-10.00 (K) Se- chansons samsitrasse). 18.05 (K) Knleg und Frie- dea, "tv-serie. 18.30 (K) Verkeerale® voor kinderen. 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 und Frieden, tv-serie)20.00 - weerbericht. 20 16 (K) 21.00 (K) Elnsatz in todrilm. 21.46 (K) Dis- Dis tussieprogr. 21.00 (K) Elnsatz In Manhattan, misdaadfilm, 21.45 (K) Dis- (K) Dlsoussieproramma. 23.00 (K) Sportman 1974. 28.35 (K) Journaal. Duitsland H DONDERDAG 19 DECEMBER Hilversum I 1800 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.41 Wereld- 18.53 Zojuist verschenen ken. 19.00 (S) Leger des ■kwartier (gr.pl.) 19.15 (S) De we reld. zingt Gods lof: vözwkpro^am- denlbing. 20.00 Volkskerstzang. 21.30 Zdek zijn beter worden, pi voor de zieken. 22 10 De kerk nieuws en kommentaar. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier en nu. 23.00 De kerk reformeered Kerken. 23.15 (S) Album: minder bekende muzikale romantiek (gr.pl.) 28.55-24.00 Nieuws. Hilversum H 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. PP.: 18.20 Volks Par tij voor Vrijheid en Demokratle. IKOR:' 18.30 Kleur: Informatie over keik en samenleving. AVRO: 19.00 (S) De mu sicus Herman Mulder 80 Jaar. 10.35 (S) De wereld v. d. opera: Edgar, van Puc cini. NOS: 19.50 Den AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 naai. 20.1» Inleiding tot het gramma. 20.15 (S) Edgar, opera Puccini. Omroep Orkest, Groot On Echo). 8.24 8.36 Gymnastiek 8.45 De wonderlijke 8.30 Nieuws, de hulsvrouw, pro wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO: briek over missie en zending. 17.10 '(S) Kerstviering Koninklijke Familie. 17.30 I Nieuws. 17.32 Echo. Hilversum II (.00 Nieuws. 7.11 Ochtend je. (8.00 Nieu- *-■ fff (gr.). C Uitzendii nieuwe liedjes, 23.56-24.00 Nieuws, Hilversum III NOS: 18.02 Joost mag niet TROS: 19.02 (S) 7.40 (K) (K) Te- talige top-10 en Kwif Jaez-Sir. 0.02 De Hugo van Gelderen- show: lp's. 1.02 Nachtwacht. EO: 5.02 muziek. 18.20 (K) Der Bastion. tv-se- 19.00 (K) Jbumaal. 10.30 (K^Spel- programma. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Discussieprogramma. 3.00 (K) VRIJDAG 20 DECEMBER Hilversum I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende Woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke muzie. (gr.pl.) (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Radiojournaal. Wat heeft pedagogische rubriek. 9.35 iden. 9.40 (S) Toerlsmo: toe- ristiöche informatie. 10.00 (S) Voor de 10.10. (S en Mono) Arbeids- 1). 11.30 Knipperlicht: ver- 11 55 Beursberichten. _odief OMWIIWUtate heddsvoortiohtlng: 12.30 Sic de landbouw. 12.40 (S) fanfaremuziek. 12.55 Radiojournaal. 13.00 Nws. VPRO: 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Programmaoverzicht. 13.30 Interview. 14 00 Muziek. 16.30' Vrouwen. 16.00 Nieuws. 18.03 Vandaag - dit. morgen dat. 16.05 Nova Zembla: Maakt geld gelukkig? 17.30 Welinge lichte kringen: discussieprogramma. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. EO: 7.02 (S) Gospeflsound, muziek v. jonge mensen. 8.02 Klankbord. 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) De muzikale fruitmand: verzoekplaten- - zieken TROS: Pep op drie. 11.03 Drie draait zoek. NCRV: 12.03 (S) Drie tus- een de middag: Bij Barend. 13.03 (S) Hier en Nu. 13.08 Drie tussen de mid dag: Eddy go round. NOS: 14.03 Pop- Kontakt I: het Frits Spits verhaal. 16.03 De Ritmeesters: de Daverende De- Ctg met de nationale hitparade.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5