Europa draait in '85 voor de helft op eigen energie I Geld nodig voor kunstmaan ANS i=3fc' Israel wil wel verder uit Sinai terugtrekken DELICATE TAAK VAN NEDERLAND IN MOSKOU Kritiek op ontmoeting Schroeder met Arafat Z. AFRIKA MOET UIT NAMIBIË 5 LEIDSE SPAARBANK Ministers gaan minder ver dan commissie ga dan naar de vijfhonderdachten tachtig open-mond-r verbazingen. WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 BRUSSEL De Europese Gemeenschap wil voor de voor ziening in zijn energiebehoefte in 1985 nog maar voor de helft afhankelijk zijn van invoer uit landen buiten de EG. Dit is gisteren door de EG-ministerraad als doelstelling aanvaard. De Europese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de gemeen schap, had voorgesteld de afhankelijkheid van ingevoerde ener giedragers in de komende tien jaren te verminderen tot 40 pro cent, maar dat was voor de meeste delegaties niet aanvaard baar. j De commissie was volgens de meeste delegaties te optimistisch ge weest met betrekking tot de moge- I lljkheden voor een vergroting van i het aandeel van de kerncentrales in de elektriciteitsproduktie. Van Neder landse zijde voegde minister Lub- bers van Economische Zaken daar aan toe, dat ook de verwachtigen van de commissie met betrekking yeel zuiniger met olie geweest BRUSSEL 'AP) Alle negen landen van de Europese Ge meenschap hebben het ver bruik van de voornaamste olie- produkten de eerste zes maan den van dit Jaar teruggebracht, aldus gegevens die gisteren in Brussel bekend zijn gemaakt. Het verminderde verbruik van benzine, diesel olie en huis brandolie varieerde van 25.7 procent in Denemarken tot slechts 3.1 procent in Ierland. In vergelijking met de eerste helft van 1973 bespaarde Neder land 22.8 procent, België 19.1 procent. Luxemburg 16. West- Duitsland 15.5, Groot-Brittannie 9.9, Frankrijk 6.1 en Italië 4.1. BONN De Bondsdagfractie van de Christen-Democratische Unie (CDU) is hoogst verbaasd over het gesprek dat hun partijgenoot Ger hard Schroeder gisteren in Damas cus met de PLO-leider Arafat heeft gevoerd. Fractievoorzitter Carstens sprak van een persoonlijke beslis sing van Schroeder, waarover de i CDU niet was ingelicht. Schroeder is voorzitter van de camanfiaste voor buitenlandse betrek- kingen van de Bondsdag, maar heeft het gesprek kennelijk als pri- vepersoon gevoerd. De onverwachte 1 ontmoeting met Arafat moet de CDU des te onaangenamer hebben ge troffen omdat zij zich steeds scherp tegen de toelating van de PLO tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft uitgesproken. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken onthield zich van elk com mentaar over Schroeders eigenzin nige stap. De Israëlisohe ambassade ln Bonn daarentegen heeft het ge sprek intussen "betreurenswaardig" genoemd. Heinz Galinski, voorzitter van de Joodse gemeente in West- berlijn, sprak van een "weerzinwek kende stap", waardoor de politiek van de Bondsrepubliek in diskrediet wordt gebracht. Enkele kranten we zen er vanochtend op, dat Westduit- j se politici nu niet de eerstgeroepe- men zijn om onverzoenlijke vijan den van Israël de hand te reiken. Stamtwisten Onlusten ln de platdnum-mijn Bafokeng bij Rus tenburg in Zuid-Afrika hebben de afgelopen drie dagen aan vier Afri kaanse mijnwerkers het leven ge kost. Er zijn 78 gewonden. Volgens de mijndirectie waren de gevechten het gevolg van stamtiwisten tussen mijnwerkers uit Malawi en mijn werkers uit het Bantoe-thuisland Transkei. Ongeveer 2000 Malawische mijnwerkers hebben verzocht naar hun land teruggebracht te worden. tot een snel toenemend aandeel van het aardgas in de energie voor ziening, niet in overeenstemming waren met het voorzichtige aardgas beleid dat ons land van plan is te gaan voeren. De Europese Commissie bleef van mening dat de afhankelijkheid best tot 40 procent kon worden vermin derd (vorig Jaar voerde de EG nog 63 procent van zijn totale energie behoefte in), maar de raad liet dit cijfer voor de verantwoordelijkheid van het uitvoerende orgaan. De raad kon wel instemmen met het streven van de commissie om de toeneming van het energiever bruik in de gemeenschap terug te brengen van het huidige niveau van 5 procent per Jaar naar 3,5 procent, waardoor dus in de komen de tien Jaren een energiebespa ring van 15 procent wordt bereikt. De volgende energieraad, die op 13 februari wordt gehouden, zal zich moeten buigen over voorstellen van de commissie die aangeven hoe de doeleinden moeten worden verwe zenlijkt. De raad stelde ook een riohtlijn vast over de vermindering van het gebruik van aardgas bij de elektici- titsproduktie. Uiterlijk voor het eind van 1975 moeten de lid-staten wettelijke be palingen invoeren die de levering van aardgas aan elektriciteitscen trales onderwerpen aan een vergun ningenstelsel. Dit geldt zowel voor het verlengen van lopende contrac ten als voor nieuwe overeenkom sten. Een vergunning is ook nodig voor de bouw van elektriciteitscen trales die met aardgas worden ge stookt. Een dergelijke vergunning mag worden verleend als het gebruik van aardgas om technische redenen noodzakelijk is of al6 een meer ren dabel gebruik van aardgas niet mo gelijk is (bij de elektriciteitsproduk tie treden grote verliezen op). Ver der kan zij onder meer ook worden gegeven als dat vereist is met het oog op de belangen van het milieu. Minister Lubbers tekende hierbij aan dat deze riohtlijn een zodanige aardgasprijs veronderstelt, dat het voordeliger is om een andere brand stof te gebruiken. Met andere woor den: de prijs van het aardgas moet omhoog naar het niveau van de oheprijzen (oheparltett). De kern van de richtlijn is volgens Lutobecs dat bij de elektriciteitsproduktie zoveel mogelijk gebruik dient te wor den gemaakt van kernenergie en steenkolen. Een tweede richtlijn, over de be perking van het olieverbruik bij de elektriciteitsproduktie, werd nog niet aanvaard. Minister Lubbers wees erop dat hij hiermee alleen akkoord zou kunnen gaan als Nederland in be paalde gevallen kan overgaan van olie op aardgas. Zolang ons land nog bezig is met de vorming van een strategische aardgasreser ve en een kolenvoorraad, moet het bovendien ook olie kunnen blijven gebruiken voor de elektriciteitspro duktie. De Nederlandse regering wil bij de bouw van nieuwe elektrici teitscentrales niet uitgaan van het zij kernenergie, hetzij steenkolen als enige energiebron. Dit stand punt stuitte in de EG-ministerraad op bezwaren. UTRECHT De sterrenkundi gen van de universiteiten van Utrecht en Groningen verwachten dait de waarnemingen door de op 29 augustus van dit Jaar gelan ceerde Astronomische Nederland se Satelliet (ANS) tot ongeveer vol gend Jaar oktober kunnen worden voortgezet. Tot 15 maart van het volgend Jaar is alles, ook financieel in kannen en kruiken. Er moet echter nog worden beslist of de waarnemingen na 15 maart kunne worden betaald. Die beslissing moet via het Ne derlands Instituut voor Luchtvaart ontwikkeling en Ruimtevaart wor den genomen door de bij het expe riment betrokken Ministeries van Economische Zaken en Onderwijs en Wetenschappen. Voortzetting, van 't experiment kost rond de f 8000 per dag voor de volgstations en de wetenschapsmensen die de instructies aan de satelliet moeten doorgeven en de resultaten moe ten bewerken. Volgens de Groningse astro noom prof. dr. J. Borgman, houdt men er bij het vluchtlei- dingscentrum van de ANS in het Westduitse Darmstadt al rekening mee, dat de waarnemingen zul len worden voortgezet. De satelliet draait inmiddels trouw zijn niet geheel perfecte rondjes om de aarde en stuurt een -troom van wetenschappelijke ge gevens naar de sterrenkundigen, die bepaald enthousiast blijken, over wat ANS hun allemaal ver telt over hete jonge sterren, exolo- sies in reusachtige Melkwegstel sels op fabelachtige afstanden, vlammen in dwergsterren, stro men materie van zeer grote ster ren naar om hen heen cirkelende kleine sterren en het opslorpen, van zeer ver komende signalen, door het stof dat zich in de ruim te tussen de bron van die signa len en de satelliet bevindt. Veiligheidsraad unaniem: Deze knaap heeft zich voor de hopeloze taak ingezet, om het water van de steeds stijgende Elbe in Schnakenburg binnen de perken te houden. Men vreest, dat het peil van de rivier nog verder omhoog zal gaan en dat ernstige overstromingen voor de deur staan. TEL AVTV Het doorgaans goed- ingelichte Israëlische blad "Haa- retz" meldt dat Israël een nieuw troe penscheidingsakkoord met Egypte heeft voorgesteld, volgens hetwelk Israël zijn troepen in de Sinai- woestijn 30 tot 50 km zal terugtrek ken en de olievelden en bergpassen in de Sinai onder Israëlisch toezicht zullen blijven. Volgens het blad heeft de Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Yigal Allon, dit voorstel de vo rige week in Washington aan de Ame rikaanse autoriteiten voorgelegd. Voordat deze overeenkomst kan wor den uitgevoerd, zou Egypte echter eerst alle bepalingen van het in Ja nuari getekende eerste troepenschei dingsakkoord, de wederopbouw van de Egyptische steden langs het Suez- kanaal inbegrepen, volledig moeten zijn nagekomen. Andere punten van het Israëlische voorstel zijn: Egypte garandeert de vrije vaart door het Suezkanaal van voor Israël bestemde of uit Israël af komstige goederen en Israëlische be manningen op niet onder Israëlische vlag varende schepen. Egypte be ëindigt zijn steun aan de Arabische guerrillastrijders die tegen Israël op treden en neemt geen deel aan 'oor- logsaotiviteit" in welke vorm dan ook tussen Israël en een ander Ara bisch land. Alle gebieden die Israël in de Sinai ontruimt worden gedemi litariseerd. Egyptische troepen mo gen deze gebieden niet binnentrek ken. Het toezicht op de naleving van de overeenkomst in de gedemilitai- riseerde gebieden geschiedt door de V.S., de V.N.. of een gemeenschap pelijke Israëlisch-Egyptische troe penmacht. "Israël en Egypte ver plichten zich een einde te maken aan alle oorlogshandelingen tussen beide landen en erkennen dat de nieuwe overeenkomst een onderdeel vormt van een in de toekomst te slui ten vredesverdrag. Egypte maakt 'n einde aan de economische boycot en propaganda tegen Israël. De Algemene Vergadering van de VN heeft van Israël geëist, onmid dellijk op te houden met het aanval len van Palestijnse vluchtelingen kampen en Egypte heeft gewaar schuwd dat een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten zich tot ver buiten dat gebied zal uitstrekken. De veroordeling van Israël werd gedaan in een serie stemmingen over verlenging van het mandaat aan de VN-imsteUinig Unrwa tot 1 juli 1978, voor ongeveer 1,5 miljoen Palestijn se vluchtelingen zorg te dragen. De Sowjet-Unie heeft Syrië sinds de oorlog van 1973 meer dan 300 ge vechtsvliegtuigen. 1000 tanks van het type T62 en raketten geleverd, zo heeft de Israëlische minister van Defensie Sjimon Peres in het parle ment gezegd. Volgens de minister verblijven ver der ongeveer 3000 Russische mili tairen in Syrië, die voorname!, tech nisch advies geven. Van de 300 ge vechtsvliegtuigen zijn zeker 50 mo derne Mig-23 jagers. De Israëlische minister deelde voorts mee, dat de Syriërs meer ka nonnen, zware mortieren en tanks in de bufferzone in de heuvels van Go lan hebben gestationeerd dan vol gens het troepenscheidingsakkoord is toegestaan. Generaal majoor B. D. Ariel Sha ron, die de Israëlische tegenaanval over het Suezkanaal leidde, zei dat Egypte momenteel in staat is bin nen 24 uur 1500 tanks en 100.000 man over het Kanaal te zetten om een nieuw offensief te lanceren. Libanon gaat de Arabische landen vragen dit land met spoed wapens te leveren. Dit heeft premier Rachid Solh gisteren meegedeeld op een ge zamenlijke bijeenkomst van de com missies voor defensie en buitenland se zaken uit het parlement. Munitiedepots Het Filippijnse regeringsleger heeft in een aktie. die twee weken geleden begon, vijf munitiedepots van de opstandige moslemorganisatie vernield. Ook werd het hoofdkwartier van de re bellen in zuidelijk Mindanao ver woest. NEW YORK De Veiligheidsraad wil van Zuid-Afrika de plechtige be lofte dat het zijn handen van Nami bië (Zuid-West-Afrika) zal aftrek ken. De raad besloot gisteren tevens dat hij voor 30 mei volgend jaar de situatie opnieuw zal bezien en ffan "passende maatregelen" zal nemen als Zuid-Amerika op dat moment de eis van de raad nHet heeft ingewtü- ügi. Het was een van de weinige be sluiten die de Veiligheidsraad in de laatste tijd met algemene stemmen nam. Zelfs China stemde voor, ter wijl het in het verleden verscheidene malen zich van stemming had ont houden of weigerde over desbetref fende resoluties te discussieren. Dait Engeland zijn steun aan de door Partij-votum over Heath LONDEN (AP) De leiding van de Britse Conservatieve Partij heeft voorzitter Edward Heath gisteren opdracht gegeven zijn positie bin nen de partij aan een votum te on derwerpen. Een groep Conservatieven onder lei ding v. sir Alec Douglas Home heeft laten weten dat de partij voor alprfl een besluit zal nemen over het voor zitterschap. De commissie onder leiding van Douglas Home heeft een aantal nieuwe regels opgesteld voor de ver kiezing van de partijleider. Heath's mededingster naar het leiderschap, is mevrouw Margaret Thatcher, de vroegere minister van Onderwijs. Kenia, Mauretanie en Kameroen in gediende ontwerp -res olutie kon geven was te danken aan 't feit dat, daarin niet op onmiddellijke binden de maatregelen tegen Zuid- Afrika werd aangedrongen. De resolutie veroordeelt de "voort durende illegale bezetting van Nami bië door Zuid-Afrika". Zuid-Afrika kreeg het beheer over de mineraalrijke voormalige Duitse kolonie na de eerste wereldoorlog, met een mandaat van de toenmalige Volkenbond. De Verenigde Naties, besloten in 1966 het Zuidafrikaan- se mandaat te beëindigen. Zuid-Afrika erkent weliswaar het internationale karakter van het ge bied, maar het wil dat niet de Ver enigde Naties maar de bevolking zelf over haar toekomst beslist. De V.N. wil Namibië echter han gende de toestand van zelfbestuur, ®n onafhankelijkheid onder controle van de volkerenorganisatie. Capucci in hongerstaking AMMAN De Melohitische aartsbisschop van Jeruzalem mgr Hllarion Capucoi, is in hon gerstaking gegaan uit protest te gen zijn veroordeling door "een mili-tatire bezettingsrechtbank." Dit meldde gisteravond het Jor daanse persbureau, dat zei berichten hierover uit West Jor danië te hebben ontvangen. Mgr Capucci is onlangs veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf. De Israëlische rechtbank, die hem dit vonnis oplegde, achtte de aartsbisschop schuldig aan wapensmokkel ten behoeve van de Palestijnse verzetsorga nisatie El Fataoh. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor cPLOWIPbrisioeri MOSKOU Een bejaarde Joodse Russin hield haar uitreisvisum uit dagend onder de neus van een Rus sische schildwacht en verdween ach ter een deur aan de Kalasjnystraat. Ze besteeg een wankele trap en ging zitten op een kale stoeL Het gezicht van de vrouw zag paars van de kou, maar ze knikte in de rich ting van de deur en er kwam een brede glimlach om haar mond. De schildwacht, een agent van de KGB, de politieke politie, haalde zijn schouders op en keerde terug naar de warmte van zijn keetje naast het bord met het opschrift: "Consulaat van de Koninklijke Ambassade der Nederlanden". Zoals 11.000 Joden het dit Jaar voor haar gedaan hebben, was de vrouw gekomen voor het afwikkelen van de formaliteiten voor emigratie naar Israël. Dat zij daarvoor naar de Nederlan ders ging zonder ook maar te den ken aan een bezoek aan hun land, is een geval van tegenpolen, in dit ge val diplomatieke, die in eikaars ar men gedreven worden en dat uiter mate delicaat is voor zowel Neder land, de Sowjet-Unie als Israël. Sinds de zesdaagse oorlog van 1967 in t Midden-Oosten, toen Mos kou de diplomatieke betrekkingen met Israël verbrak, behartigen de Nederlandse autoriteiten zeggen dat matieke belangen van Israël in Mos kou en het grootste deel van Oost- Europa. Nederlandse autoriteiten zeggen da hun werk voor Israël in Moskou, en kele uitzonderingen daargelaten uit sluitend betreft het vervullen van de formaliteiten voor de emigratie van Russen naar de Joodse staat. Daar het emigratievraagstuk erg gevoelig en potentieel explosief voor de Russen is, spelen de Nederlanders hun rol zo onopvallend mogelijk. Een van de Nederlandse ambtena- ADVERTENTIE U win wei ceiiö wai iicm up uuoyi& Informeer ook eens bij NS naar de speciale tarieven. Da's nog verbazingwekkend voordelig ook! ;vZoals de geniale vierkante millimeter. En de camera die je achterna zit. En het dwars-door-de-muur-kijken. \En de elektronische koffieroeper. En de anti-stoplicht- computer. En de stottermachine. Enzovoort, enzovoort. 3ne verbazing in de andere.'n dag lana maandag Ven vrijdag ren zei dat Den Haag hem had ver-, boden ook maar iets in het openbaar over de zaak te zeggen. "Wij laten ons niet zo ov derwerp uit", zei een hoge diplomaat privé. "Per slot van rekening is onze taak het onderhouden van de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Neder land, maar moeten we ook onze vriendschappelijke banden met Israël bewaren. In feite is het laveren wat we doen". Het behandelen van Israels emi- grataezaken in Moskou is een immen se taak, die bijna alle andere taken van de Nederlandse ambassade in de schaduw stelt. Toen Nederland in 1967 met het be handelen van emigratieformalitei ten begon, kregen nog geen duizend mensen het begeerde Russische uit reisvisum. Vorig jaar bezochten of schreven ruim 25.000 Joden de Nederlandse ambassade voor emigratie-papieren Daarenboven werd de ambassade overstroomd met vragen over emi gratie van tienduizenden Joden die uit vrees voor vergeldingsmaatrege len niet persoonlijk durfden komen. Bij wijze van contrast moge het aantal uitreisvisa worden genoemd dat de Amerikaanse ambassade in Moskou in 1973 kreeg af te hande len: 350. Het consulaire bureau van de Ne derlandse ambassade doet het extra in Moskou die het antwoord op de kleine staf opgewekte vraag weet, is drs. van Gorp. kier- "ik zou voor geen goud in de i- ken, die werken in bantoorkubussen schoenen i die man staan", zei een diplomaat van een Westeurope- se ambassade in Moekou. "Hij moet Ze worden van achter een elek- onder enorme druk staan", tronisch gesloten deur geleid door Privé zeggen Nederlandse consu- minzame en aristocratisch uit- laire ambtenaren dat ze hopen dat J'"' - ---- de Israëli's open kaart zullen spe- de informatie openbaar Het Russisch-Amerikaanse ak koord zal naar verwachting tot ge- "Je kunt Je werk niet doen als Je dingen zegt die bij de ander ver keerd vallen. Daarom zeggen we volg maar liever niets en doen werk", zegt hij. Eerste ambassadesecretaris Van laten, ruw geschat twee keer Gorp speelt een belangrijke rol in als vorig Jaar. Niemand twijfelt de Joodse emigratiekwestie. In zijn kantoor heeft hij een stalen ar chiefkast met een precieze lijst hebben dat misschien 60.000 personen per Jaar toestem ming krijgen de Sowjet-Unie te ver- ree! dat het merendeel uit Joden zai bestaan. "Wij Nederlanders hebben de gauw personen die uitreisvisa voor Israël naam dat we daar niet van ondersteboven zijn", vertelaar de een ambtenaar. "Wanneer er 'n plotselinge uittocht is, zal dat in wezen gewoon neericomen op het proberen bij te houden van de na pieren rompslomp". "Dat is *n kleine prijs als Je het hebben gekregen. De vraag hoeveel Russische Joden de Sowjet-Unie verlaten heeft in ternationale betekenis gekregen door het akkoord dat de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten zou den hebben bereikt over het verge makkelijken van de emigratie in bekijkt vanuit het standpunt ruil voor handelsvoordelen. Die be- zoveel mensen mogen weggaan, en tekenis zou de loop van de Rus- dk ben er zeker van dat we het aan sisch-Amerikaanse ontspanning zullen kunnen. De Nederlanders kunnen beïnvloeden. zijn op dit ogenblik wel de minste Een van de weinige westerlingen zorg van een Jood".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9