Gruijters handhaaft voorstel ir ir MAATREGELEN WONINGVERBETERING Ergernis KYP en ARP over plannen studiefinanciering Vergroting recht voor burger Proloog wint geding tegen De Telegraaf Huurverhoging acht procent In 1974: woning- produktie hooguit 115.000 randstad In januari nota inkomensbeleid Oliebol peperduur NIEUWE AFDELING RECHTSPRAAK BIJ RAAD VAN STATE WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 I DEN HAAG Staatssecretaris Schaefer (stadsvernieuwing) heeft maatregelen aangekondigd om de werkgelegenheid in de woningver betering extra te stimuleren. Bij de behandeling van de begroting voor volkshuisvesting door de Tweede Kamer verklaarde hij, dat het rijk subsidie gaat verlenen voor het re habiliteren van naoorlogse woning complexen. De subsidie wordt gege- j ven tot een totaal van 50 procent woningbouwverenigingen. In specia le gevallen wordt voor de rest van de financiering een renteloze lening verstrekt. Enkele andere maatregelen die Schaefer aankondigde: subsidie voor het aanleggen van centrale verwarming in woningcom plexen. verhoging van de bijdrage voor verbetering van de woonomgeving, van 1500 gulden tot 2250 gulden. verhoging van de bijdrage voor voorlichting over woningverbete ring. verhoging van de afbraakpre mie voor krotten van 2000 guldön tot 4000 gulden. verhoging van de huurgewen- ningsgrens tot een inkomen van 18.000 gulden. Schaefer deelde de Kamer mee, dat hij met het ministerie van CRM overleg zal voeren over het inschakelen van dit ministerie bij de opvang van mensen, dde wegens vernieuwbouw uit hun huis moeten. Met het zelfde ministerie is al over leg geweest over het vernieuwen van monumenten. De staatssecrta- ris verklaarde zich in principe be over te hevelen naar monumenten zorg. Het geld moet dan wel gebruïct worden voor het opknappen van monumenten, die als woonhuis wor den gebruikt. het wetsontwerp voor de stadsver nieuwing wordt ingediend. Daarom wilde hij niet tegemoet komen aan een wens van de Kamer een nood wet In het leven te roepen. Hij zeg de toe. dat het ministerie zich ndet zal bemoeien met de stadsvernieu wingsplannen van gemeenten, ter wijl zij wel van het rijk een tege moetkoming krijgen in de voorbe- reidingskosten. DEN HAAG Minister Gruijters is niet gezwicht voor de druk van verscheidene tweede kamerfracties: de huurverho ging zal de komende tijd acht procent per jaar moeten zijn. Hij zei gisteren in de Tweede Kamer zijn voorstel te handhaven om systeemtechnische en politieke redenen. DEN HAAG Minister Gruijters van Volkshuisvesting schat het aan tal woningen dat dit Jaar in aanbouw is genomen op 115.000. Hij verklaar de gisteren tijdens de begrotingsbe handeling, dat de kans bestaat dat het aantal nog lager uitvalt: 105.000 een absoluut dieptepunt sinds het begin van de Jaren zestig. Als oorzaak voor de daling noemde de bewindsman de algemene econo mische situatie, de stijging van de rentestand eerder dit Jaar tot 12 pro cent en het verzadigen van de wo ningmarkt .waarby hij wees op de Gruijters gelooft wel in een ople ving van de bouwactiviteiten in 1975. Volgens hem is het niveau van het aantal beschikkingen voor pre mie- en woningwetwoningen de laat st? tijd aanzienlijk gestegen. Surinaamse vraag naar Nederlandse paspoorten houdt aan PARAMARIBO De vraag naar Nederlandse paspoorten in Surina me blijft aanhouden. Het hoofd van de burgerlijke stand en het bevol- k ngsregister in Paramaribo vroeg eind oktober aan het kabinet van de gouverneur in Suriname om de levering van 15.000 paspoorten. Er waren toen nog maar drieduizend 6tuks in voorraad. In november zijn per luchtpost tweeduizend paspoor ten uit Nederland aangevoerd, ter wijl aan het eind van deze maand nog eens vierduizend paspoorten aan de burgerlijke stand kunnen •worden overgedragen, die per boot zijn verzonden. Vermoedelijk zullen de resteren de negenduizend paspoorten in het eerste kwartaal van 1975 vanuit Nederland naar Suriname worden gezonden. m RANDSTAD vraagt met spoed A-verpleegkundigen (alle diensten voor diverse efdelingen) Analistes (HBO-A, algemeen klinisch/chemisch) Röntgenlaborantes E.E.G.-laborantes Betalingen volgens richtlijnen N.Z.R. Kom dtrekt morgen voor informatie en overleg en neem Je diploma's mee. uitzendbureau ADVERTENTIE OPROEP aan alle A-VERPLEEGKUNDIGEN die tijdelijk willen werken. Alle diensten op diverse afdelingen. Kom morgen en neem je diploma's meel Randstad Uitzendbureau Leiden, Nieuwe Rijn 44. telefoon 071—44841; Katwijk, Parsstraat 19, telefoon 0171871215 De verhoging van zes (zoals in Keerpunt is voorgesteld) naar acht procent is politiek gesproken, aldus de minister een heel zware zaak. Tot degenen die een hogere huurver hoging hadden bepleit zei hij, dat het altijd mogelijk is in de toekomst tot kleine correcties over te gaan. Een huurverhoging van acht pro cent leidt ertoe dat de objectsubsi die op 't huidige niveau kan blijven. Als de objectsubsidie financieel te hoog wordt, zullen we ons, zei mi nister Gruijters opnieuw moeten bezinnen. We zullen er alles aan moeten doen om de stichtangskosten van een nieuw huis terug te drukken. Ze stijgen nu elf procent per Jaar. Mr. Scholten (AR) vreesde, dat ze 11,5 tot 12 procent per Jaar omhoog gaan. Minister Gruijters verklaarde zich nogmaals tegen Indexleningen. Als Je het voor één sector invoert ont staat er druk om het ook voor an dere sectoren als bedrijfsgebou wen in te voeren, zei hij. De rege ring vindt, dat dit systeem niet te iso leren is in één land. Internationaal, is het een ongewenste maatregel, omdat er buitenlands geld naar ons land zou stromen. Wat betreft het eigen woningbezit, zal een garantieregeling voor oude woningen worden ingevoerd voor het hele land. Er zal een studie komen van het inkomenseffect van huurwo ningen en door de eigenaar bewoon de woningen. Minister Gruijters (links) tijdens de voortgezette debatten over volkshuisvesting in de Tweede Kamer in gesprek met de KVP-kamerleden Fievez (midden) en Cornelissen. DEN HAAG De nieuwe plan nen van het kabinet Den üyl voor de studiefinanciering hebben erger nis gewekt bij de confessionele rege ringspartners KVP en ARP. Beide partijen zijn verbaasd dat de plan nen buiten medeweten van de frac ties om tot stand zijn gekomen, na dat het afgelopen Jaar uitvoerig is ge praat over de aanvankelijke plan nen, die staatssecretaris Klein van onderwijs begin dit Jaar bekend maakte. KVP-onderwlJsdeskundige Ter Woorst: "Op zijn minst hadden de fracties van KVP en ARP verwacht dat de vaste commissie voor onder wijs en wetenschappen tijdig zou zijn geïnformeerd". Tegen de plannen om iedere stude rende van 18 Jaar en ouder een ba sisbeurs te geven van maximaal 5000 DEN HAAG (ANP) Minister Duisenberg (Financiën) heeft giste ren in de eerste kamer meegedeeld, dat de nota over het inkomensbeleid in Januari zal verschijnen. Bij de be spreking in de senaat van het dek kingsplan wees de minister er op, dat ons land niet op eigen kracht al leen een anti-inflatiebeleid kan voe ren. Hij toonde zich voorstander van een gelijktijdige bestrijding van werkloosheid en inflatie in de gemeen schap. De door de regering genomen aan vullende beleidsmaatregelen op dit terrein noemde hij evenwichtig. Vol gens de bewindsman komt de over heidshulp aan het midden- en klein bedrijf "wezenlijk" tegemoet aan de problematiek in deze sector. Uit de mededelingen van minister Duisen berg bleek, dat het streven van het kabinet gericht is op een snelle ver wezenlijking van het werkgelegen heidsprogramma, waarvoor in to taal 980 miljoen is uitgetrokken. Men hoopt voor 1 Juli van het vol gend jaar alle in het kader van dit programma uit te voeren werken te hebben aanbesteed. gulden per Jaar hebben KVP en ARP grote bezwaren. Ter Woorst: "De voorstellen betekenen een lastenver zwaring voor de middengroepen en de grotere gezinnen". Ook de WD heeft bedenkingen te gen de kabinetsplannen. WD-er Drees: "Het kabinet wil vla een ach terdeur toch een stuk inkomensnivel lering binnenhalen met de plannen. Wij willen eerst een debat over de inkomenspolitiek. Met elke maatre gel die het kabinet neemt komt er 'n stuk nivelleringspolitiek. Dat is na- deling voor de middengroepen". De PvdA noemt de plannen alge meen zeer positief, evenals de PPR. De uitbreiding van het aantal beurs studenten noemen zij een gelukki ge gedaehte. Alle grote regerings- en ADVERTENTIE m RANDSTAD vraagt met spoed ervaren typistes Nederlands flexowriter typistes, typistes moderne talen (met name Engels), medisch dictafonistes, secretaresses Som direct morgen voor informatie en overleg. Randstad Uitzendbureau oppositiepartijen zetten zich af tegen de kritiek van het Landelijk Overleg van Grondraden van de studenten, die vindt dat een maximum beurs van 5000 gulden te laag is. Premier Den Uyl heeft gisteren in Den Haag de na tionale adviescommissie emancipatie geïnstalleerd. Het emancipa tiestreven dat de regering voor ogen staat moet leiden tot een grotere vrijheid van keuze voor vrouwen en man nen zodat zij op eigen wijze hun leven vorm en inhoud kunnen geven. Tijdens de in stallatie schitterden twaalf vrouwelijke kamerleden door afwezigheid omdat zij het niet eens waren met de wat zij noemden eenzijdige sa menstelling van de commissie die onder voorzitterschap staat van mevrouw drs. Paula Wassen-van Schaveren (rechts op de foto). AMSTERDAM De toneel werkgroep Proloog uit Eindhoven heeft haar kort geding tegen De Telegraaf over het interview van De Telegraaf met de oud-staats secretaris van CRM, het kamerlid mevr. S. van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) gewonnen. De president van de Amster damse rechtbank, mr. W. J. Bor- gerhoof Mulder heeft in zijn gis termiddag gedane uitspraak De Telegraaf veroordeeld om binnen twee dagen na de betekening van het vonnis op de voorpagina op een voldoend opvallende plaats onder de kop "Nogmaals onze pu- blikatie inzake Proloog" een in het vonnis opgenomen mededeling te plaatsen. Daarin moet staan dat De Te legraaf in zijn edities van 3 en 4 december J.l. mededeling deed over de aan het adres van Proloog geuite beschuldigingen door de oud-staatssecretaris van CRM, mevr. S. van Veenendaai in een interview met Peter Liefhebber. De beschuldigingen hielden onder meer in dat deze toneelgroep een rode mantelorganisattie is en zich schuldig maakt aan diefstal, af luisteren, spionage en fraude. "In zijn vonnis heeft de presi dent van de Amsterdamse recht bank overwogen dat wij door in deze uitsluitend op de medede lingen terzake mevr. Van Veenen daai af te gaan en zonder enige nadere verificatie tot publikatie van de door haar geuite beschul digingen over te gaan. onrecht matig tegenover Proloog hebben gehandeld", aldus de te publice ren mededeling. Op niet nako men van dit gebod staat een dwangsom van f 25.000. Van de zijde van De Telegraaf wordt gesteld, dat de krant ten aanzien van de juistheid der be schuldigingen geheel mocht af gaan op de betrouwbaarheid en geloofwaardigheid van de geïn terviewde persoon. De vraag waarom het ging, was of zonder enig nader onderzoek naar de ge grondheid der beschuldigingen deze mochten worden gepubli ceerd, zo wordt in het vonnis op gemerkt. Volgens de president dient be halve de betrouwbaarheid van de geïnterviewde, tevens in aanmer king te worden genomen de mate van waarschijnlijkheid dat de be schuldigingen globaal juist kun nen zijn, de mogelijkheid om dit op snelle en eenvoudige wijze te verifiëren en de urgentie om het Interview zonder het geweld aan te doen te publiceren. De president is het met De Te legraaf eens, dat de omstandig heid dat het materiaal verstrekt werd door een oud-staatssecreta ris van CRM (destijds onder meer met het subsidiebeleid ten aan zien van organisaties, zoals Pro loog) tevens oud-gemeenteraads lid van Eindhoven en nu tweede kamerlid, een zwaar wegende fac tor is. Anderzijds acht hij de geui te beschuldigingen dermate ern stig, ten dele bijna fantastisch en ook schadelijk voor Proloog, dat een persergaan, behoudens zeer bijzondere omstandigheden, niet tot publikatie daarvan zal mogen overgaan, alvorens enige globale bevestiging van een en ander, ook uit andere bron te hebben verkre gen. In dit geval geldt zulks te meer, omdat niet is gesteld of ge bleken dat Proloog zich in een eerder stadium, aan soortgelijke vergrijpen als waarvan zij nu be ticht wordt, heeft schuldig ge maakt. De Telegraaf beroept zich erop, dat de pers in het algemeen be lang, tot taak heeft het publiek in te lichten over misstanden en wantoestanden en dat een dag blad als De Telegraaf snel moet werken, zo werd in de overweging van het vonnis opgemerkt. Daarvoor bestond volgens De Tel*raaf, alle aanleiding, omdat gemeente en provincie een sub sidie aan Proloog hebben inge trokken en de minister van CRM een subsidie van het rijk over weegt. Naar de mening van de presi dent was in dit geval van een zo danige urgentie geen sprake. De over Proloog veronderstelde mis standen en wantoestanden waren nu Juist reeds bekend bij het tweede-kamerlid, dat geacht mag worden de wegen te kennen om een en ander ter kennis te bren gen van de daarvoor geëigende en bevoegde autoriteiten en voorts via het kamerlidmaatschap voor de nodige publiciteit te kunnen zorgen. Met alle begrip overigens voor het belang van een persorgaan om met een opvallende publika tie, als die over Proloog de pri meur te behalen, is de president toch van oordeel dat De Telegraaf de beschuldigingen had behoren te verifiëren. Hü merkt in zijn vonnis nog op, dat over de al of niet juist heid der beschuldigingen het kort geding van Proloog tegen me vrouw Van Veenendaai (dat maandag voor de president van de rechtbank ln Den Bosch dien de), wel het nodige uitsluitsel zal kunnen geven. DEN HAAG Oliebollen eten wordt dit jaar een dure liefhebberij. In vergelijking met eind vorig jaar zijn de ingrediënten voor het zelf maken van oliebollen in totaal 32 procent in prijs gestegen. Zo heeft Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, uitgere kend. Produkten, die de prijs van de oliebol in belangrijke mate heb ben opgejaagd zijn slaolie (52 procent duurder geworden), krenten en rozijnen (door elkaar 25 procent), poedersuiker 19 procent), melk 14 procent) en sucade 13 procent). DEN HAAG De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het regeringsvoorstel de rechts bescherming van de burger te ver groten. Dit geschiedt als ook de Eerste Kamer zich met het voor stel verenigt door het onderbren gen bij de Raad van State van een nieuwe afdeling rechtspraak. Bij deze afdeling zullen belangheb benden in beroep kunnen gaan te gen besluiten van de rijksoverheid, en de lagere overheidsorganen. De afdeling zal onafhankelijk rechtspre ken. Het voorstel, in de vorm van een wetsontwerp, kreeg de naam: AROB (Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen). Het aanvankelijke regeringsvoorstel onderging, dankzij het aannemen van een aantal amendementen wij zigingen: ruimere benoemingseisen. voor de leden van de afdeling, een bepGeosmogelijkheid voor subsidie- beschikkingen, een betere omschrij ving van het begrip beschikking, ver worpen werden amendementen over het afzien van eisen inzake de op leiding van de te benoemen leden en een uitbreiding van de beroepsmo gelijkheid voor vreemdelingen. De regering had voorgesteld niet al le vreemdelingen het recht te geven bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in beroep te gaan, tegen de afwijzing van hun verzoek in ons land te mogen zijn. De frac ties van WD en PPR meenden even wel, dat er geen uitzondering mocht zijn. Gisteren, bij de hervatte (en te vens laatste) behandeling van de wet AROB, zette minister Van Agt uiteen, waarom hij vasthield aan t regeringsstandpunt. "Als we de wens van radikalen en liberalen volgen, dan kan elke vreemdeling in beroep gaan, ongeacht of hij in Nederland vertoeft of elders ter wereld verblijft, afgezien van het feit, hoe hij hier kwam, als toerist, werkzoekende of verstekeling, legaal of illegaal, onge acht zijn gedrag, rijp of groen, cri mineel of niet-crtmineel". De bewindsman vond het dan ook noodzakelijk dat de vreemdeling, (geen asiedzoekende) een jaar hier zou moeten zijn, voor hij de moge lijkheid heeft bij de Raad van Sta te in beroep te gaan. De confessio nele fracties waren geneigd naar 'n wat soepeler houding, maar nadat minister Van Agt had toegezegd nog voor prinsjesdag volgend Jaar te komen met een wetsontwerp ter regeling van de omstreden materie, schaarden deze fracties zich achter de bewindsman.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7