Doe ik het wel goed?" Experiment in gezondheidszorg Gemeenteraad zoekt woonruimte voor gastarbeiders Presentator G. van Baarlen (lisse) in Teleac-cursus "Leiding bij Sport' 55 O VOORZITTER ZILVEREN KRUIS OVER WIJKCENTRUM IN ZWAMMERDAMS RAADHUIS: PAGINA 4 WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 Ongewoon is gewoon in Sassenheim SASSENHEIM De ambte naar van de burgerlijke stand je vader. Maar weinig bruiden kunnen dat zeggen .Thea Belt. 21 lentes jong. gistermiddag in Sassenheim wél. Haar huwelijk kundige C. W. G. Wiedeman met de 28-jarige bouw- (het echtpaar gaat ook in Lei den wonen) werd in het Sas- senheimse gemeentehuis vol trokken door vader Belt, eerste ambtenaar van de burgerlijke stand en in Sassenheim ook de oudste in dienst zijnde. Sinds 1948 om precies te zijn. Het was trouwens al de tweede keer dat hij de man was. die zijn dochter in de echt verbond. Overigens: enkele maanden geleden overkwam een andere Sassenheimse ambtenaar. Van Dinter, hetzelfde. Ongewoon en (in Sassenheim) dus even ge- NOORDWIJK De gemeenteraad van Noordwijk heeft gister avond lange tijd gesproken over een brief van de stichting Oeku- menische Vredeswerkgroep Noordwijk, waarin de gemeente attent werd gemaakt op de woningnood onder buitenlandse werknemers. De suggestie van burgemeester en wethouders om de brief voor kennisgeving aan te nemen, vond Voorhem (PvdA) wat magertjes. Hij meende dat de verantwoordelijkheid van het college verder moet gaan en dat het college druk moet gaan uitoefenen op de werk gevers van deze arbeiders om hen behoorlijke woonruimte te ver schaffen. Voorhem vond dat deze, aan Noordwijk economisch ge bonden, buitenlandse werknemers op gelijke voet moeten worden behandeld, gewoon als Noordwükse woningzoekenden. Hierna bleek dat eigenlijk de hele raad zich zorgen maakte over dit woningprobleem. Verweij (PPR) zei: „Begin januari staan er weer vijfentwintig van deze mensen op straat. Wat doen wij eraan?" Benschop (CDA) noemde het een trieste zaak en hij zou graag een initiatief willen zien voor de oplossing van dit probleem. Hij zei: „Deze mensen zijn naar Nederland gekomen om zoveel mogelijk geld te verdienen voor hun familie. Daarom is het maar de vraag of zij bereid zijn een hoge huur te betalen voor een goede woning Zo had iedereen wel een mening en men kwam er niet uit. Het is duidelijk dat de geopperde mogelijkheden (oude Wilhelmina- school, villa De Luwte) enorme investeringen gaan vergen van de gemeente. Men besloot daarom om er nog eens over na te denken en er in januari of februari nog eens op terug te komen. Open dagen in laboratorium LISSE Vanmorgen zijn de deuren van het bfloembollenlabora- torium in Lisse (Heereweg 345a)] wijd opengegaan. Vandaag, mor gen, overmorgen en maandag 23 december blijven ze open om alle belangstellenden de kans te geven eens rond te neuzen. Men heeft al lerlei stands ingericht die met el kaar een duidelijk overzldut geyen van wat er allemaal bij de bloem bollencultuur om de hoek komt kij ken. LISSE De Provinciale Raad Ruimtelijke Ordening Streekcom- miasie Bollenstreek vergadert don derdagavond om aoht uur im de Pauluskerk in Lisse Gesproken wordt over intergemeentelijke struc tuurplannen en de ruilverkalverfcig van de Hogeveense pod'der. ALPHEN AAN DEN RIJN (ZWAMMERDAM) „Een experiment In de gezond heidszorg, op bescheiden schaal". Zo betitelt drs. J. P. van der Reyden, voorzitter van de stichting Het Zilveren Kruis, het plan om het voormalige raadhuis van Zwammerdam te gaan inrichten als wijkgezondheidscentrum. De initiatiefnemer ervan is de Zwammer- damse huisarts dr. K. Gill. Hij klopte een klein jaar geleden ermee aan bij het Zilveren Kruis, dat wel oren had naar dit idee. Dr. Gill zal met zijn associé dokter L. R. Ko oij praktijk gaan uitoefenen in het oude raad huis, dait daartoe wel eerst verbouwd moet worden. De bedoeling is, dat zij intensief gaan samenwerken met het maat schappelijk werk, de wijkverple ging, de kraamverzorging, psycho loog. fysiotherapeut en diëtiste. Ook wordt in het raadhuis, gevestigd aan het Plein, een apotheek en art senlaboratorium ondergebracht. De kosten van het project worden door drs. Van der Reyden geschat op 'n 4 ton, waarvan f250.000 verbou- wingskosten. i ge- Drs. v.d. Reyden: "de huisarts krijgt ln deze tijd steeds meer te maken met randverschijnselen. De oorsprong van een ziekte hoeft niet altijd in het medische vlak te lig gen. Er kunnen spanningen zijn, in het huiselijke vlak bijvoorbeeld, waar een huisarts als leder mens met een gezond verstand tegenaan kan praten, maar die toch steeds meer tot het terrein van "de vak man" gaan behoren". "Je kunt dat zeer ver doortrek ken. sommige oudere huisartsen vin den het weer moderne onzin. Als Je Je in het midden opstelt en dat doet Glll dan kom Je een heel eind. Als een kind in zijn bed plast of Visserspandje is verkocht NOORDWIJK - De gemeente, raad besloot gisteravond het oude visserspandje Noordzeestraat 15 te verkopen aan een Noordwijkse Ingezetene, die het woninkje in ou de stijl wenst te restaureren en het zelf gaat bewonen. De koopprijs be draagt f 10.000. "Gewoon een goed voorstel", al dus Bedijn (PvdA), die mede na mens de PPR sprak. Ook Korbee (WD) kon er wel met mee gaan. De Geus (CDA)' echter keerde zich fel tegen de voorgestelde ver koop. Het huisje staat in het sa- neringsgebied tussen de belde bou levards en in wezen is van het pandje niets te maken. Het raads lid betreurde dat het college des tijds ook het aangrenzende pandje niet had aangekocht. Beide huisjes vormen een enclave ln het ontwik kelingsgebied en zullen straks de vernieuwing in de weg staan, voor spelde De Geus. De mogelijkheid zit er in dat voor het betrokken ge bied zelfs een nieuw bestemmings plan moet worden gemaakt en dan kan het weer aankopen van zo'n pandje wel eens veel geld gaan kos ten". Met dit beleid van het colle ge ben tk het persé niet eens".. Een op de Beestenmarkt gepar keerd staande auto Is gisteren ge stolen. De wagen, rood van kleur en gekentekend 58—26—NS (merk Stm- ca> moet tussen half acht 's ochtends en half acht 's avonds zijn weggeno men. wel eens van huis weg blijft, onre gelmatig eet, om nog maar niet te praten over een eigentijds ver schijnsel als het gebruik van verdo vende middelen, dingen dus die 'n mensenleven aantasten, dan kan ik me voorstellen dat Je dergelijke za ken terug brengt tot bijvoorbeeld een psycholoog. Halve psycholoog Dat doet een huisarts met 20 Jaar ervaring natuurlijk óók. Een huis arts die aandacht heeft voor het veranderende milieu, wordt zelf *n haive psycholoog. Maar hy blijft een halve. Wat nu met dit gezond heidscentrum wordt nagestreefd, is die aanvulling op het zuiver medi sche, te concentreren rond de twee huisartsen die er gaan werken". Waarom juist Zwammerdam? Drs. v.d. Reyden: "Kijk, de ge zondheidscentra verkeren echt nog in een experimenteel stadium. Maar als Je als ziektekostenverzekeraar, zoals het Zilveren Kruis is, almaar roept dat Je "de eerste lijn" moet verbeteren omdat Je daar een ver betering van de gezondheidszorg, zo al geen drukking van de kosten kunt krijgen (bij dat laatste zet ik overigens een levensgroot vraagte ken), dan vind ik dat Je Je erg vrijblijvend opstelt als Je er niets aan doet. Nu ligt het niet op de weg van het Zilveren Kruis om dat te gaan zoeken, maar toen dokter Gill met het initiatief kwam, hebben we gezegd: dit is een vent die we ver trouwen. Het is en bescheiden schaal expe riment, maar daar zijn we juist wel blij mee. Als Je nou Ommoord ziet, waar 5 Jaar geleden met een 4 mil joen kostend gezondheidscentrum, werd begonnen, daar moeten ze in dienstverband enorm hard lopen omdat ze de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen. Dit hele project kost niet meer dan 4 ton. Is een gemeenschap van zielen, zoals Zwammerdam is, niet te klein voor een dergelijk centrum? Drs. v. d. Reyden: "misschien wel maar er is niemand anders met zo'n initiatief gekomen. Natuurlijk, als dtt in Alphen zelf zou zijn opgezet, zou het in deze grotere gemeenschap meer tot z'n recht zijn gekomen. Maar tot voor kort voelden de Al pheuse huisartsen daar helemaal niets voor. Die mentaliteit begint overigens nu wel duidelijk te veranderen. Ik heb signaaltjes gekregen uit Alphen van "wij zouden zoiets eigenlijk ook wel willen". Of dat ergens toe leidt, weet ik niet. Ik persoonlijk zou liever de ontwikkeling in Zwammerdam ge durende een jaar of anderhalf willen aanzien. En volgens zo toch vrij be scheiden schaal als Gill het gezond heidscentrum opzet in Zwammer dam, zou het in Alphen niet kunnen, Dan kom je gelijk ln het miljoen, zo niet meer, terecht. Rijnoord Ik zou ook nog even willen afwach ten hoe het loopt met het zieken huis in Alphen (v. d. Reyden is daar bestuurssecretaris van red.). Van daag de dag hebben we in Rijnoord prachtige opnemings- en verpleeg- parcentages, dus de situatie daar ziet er op het ogenblik gezond uit, zou Je bijna kunnen zeggen. De band tussen ziekenhuis Rijn- oord en de Alpheuse huisartsen is zich de laatste tijd sterk aan het verbeteren, er zijn weer gespreks- avonden en er wordt een koffie-uur- tje ingesteld. Welnu, ik kan stellen dat Je in ook eens zou kunnen praten huis zou liggen, om het eens voor- De twee Zwammerdamse "«H uit te drukken. Je kunt in de artMn gaan .ok meewerken wijk Ridderveld gaan zitten met zo'n gezondheidscentrum in Alphen, dat geografisch niet ver van het zieken huis- Drs. v. d. Reyden: "Ja, en het lijkt an de leuk dat dlt er bijkomt. Het lijkt verzwaring Dr. K. Gill uit Zwammerdam: initiatiefnemer. huisartsenopleiding. Een proeftuin, van de twee huisartsen. Anderzijds is ressant de band die daardoor met de voor studentenstagiaires? in dit experimentele geval wel inte- universiteit ontstaat". LISSE Nog ruim een maand zal Gerard van Baarlen uit Lisse twee keer per week op het televi siescherm zijn te zien als presen tator van de Teleac-cursus Lei ding bij Sport, de Algemene Ba- Bis Opleiding voor hein die in de sportwereld leiding willen gaan geven. Gerard van Baarlen (34), treedt als presentator samen met de Wassenaarse Th era Balledux, voor het scherm. Een plaats, die hij eigenlijk nooit heeft geam bieerd, maar die hem nu toch wel ireel voldoening schenkt. Van Baarlen, alweer zo'n vijf Jaar Lissemaar typeert het aks "leuk en boeiend". Gerard van Baarlen is "toeval lig" op het scherm gekomen. Werkzaam op de afdeling Sport ontwikkeling en kadertraining bij de Nederlandse Sport Federatie, kreeg hij de eindredactie van de cursus toegewezen. Als vrijwel on bekende in het befevisiegebeu- ren stortte hij zich op de cursus. "De NSF verzorgt de inhoudelij ke kant, Teleac heeft de uitvoe ring in handen, de organisatie en de didactische kant. Teleac levert ook het produktieteam met aller lei deskundigen daarin". Gerard van Baarlen speelde aan vankelijk niet eens met de gedach te dat hij wel eens de cursus zou moeten presenteren. Toch doet hij dat nu. "Een aardig verhaal" zegt hij zelf, wanneer de wijze ter sprake komt hoe hij de presenta tie tóoh in'zijn schoenen kreeg geschoven door de regisseur. "We zijn", zegt Gerard van Baarlen, (van oorsprong Rotterdammer en gymnastiekleraar, sinds kort ook vice-voorzitter van de streek hockeyclub Hlsalis), "er van be gin af aan van uit gegaan, dat we niet met beroepspresentatoren zouden werken. Wij wilden ter zake deskundigen hebben, 't liefst zelfs één van de docenten. Na se lectie zijn uiteindelijk zes man voor een screen-test opgeroepen. Eén verscheen er niet. De regis seur zei toen tegen mij: ga jij er maar voor zitten. Jij moet straks misschien toch wel eens wat in beeld doen en Je benut op deze manier in ieder geval de kostba re ruimte". De screentest circuleerde daar na. Met daarbij ook de test van Van Baarlen. Hij zegt: "Er is aan verschillende mensen ge vraagd wie het beste overkwam, wie het prettigst aandeed enzo voort. Tot mijn verbazing bleek men mij te hebben uitgekozen. Ik heb, ik durf het nu rustig te steiein, er echt veel moeite mee gehad. Ik heb er ook lang over nagedacht of ik inderdaad op dat scherm zou moeten ko men. Uiteindelijk, na diverse ge sprekken ook, heb ik Ja gezegd. In die gesprekken heb ik wel voortdurend tegengas gegeven. Ik moest niet zo nodig. Ook omdat bij mij in het achterhoofd mee speelde, dat Gerard van Baarlen als presentator misschien zou overkomen als de NSF, die als één van de instanties die deze ABO cursus organiseerde, zo no dig in die cursus zo nadrukkelijk aanwezig moest zijn. De NSF or ganiseert namelijk samen met de andere sportkoepels (Nederlandse Christelijke Sport Unie.' Neder landse Culturele Sportbond, Ne derlandse Katholieke Sport Fede ratie) en enkele bonden (voetbal en gymnastiek), alsmede het mi nisterie van CRM. Het is dan ge woon verstandiger niet alles naar Je toe te trekken. Nu ik toch die presentatie met Thera Balledux uit Wassenaar) zelf doe, moet ik zeggen, dat het toch wel gemak kelijk werkt. Wanneer een ander het zou hebben gedaan, zou Je iedere keer vooraf de hele les moeten doorpraten. Een vrij tijd rovende bezigheid natuurlijk". Voor Gerard van Baarlen is de televisie-presentatie (op de vrij dagavonden, 's-woensdags is de herhaling van de lessen) een "stuk verdieping". "Je weet het allemaal wel, Je werkt er per slot van rekening al héél wat langer mee, maar nu is het gecentrali seerd. Steeds ook weer is de di recte vraag: doe ik het wel goed? Komt het wel over zoals we het bij de opzet van de cursus wil den?" De Teleac-cursus met zijn rond 7000 cursisten betekent voor opleidingsman Gerard van Baarlen koel gezien een schaal vergroting. "Voor nu en voor straks", zegt hij zelf. "We weten dat er hier en daar de vrees heeft bestaan dait 'n televisiecursus af romend zou werken, omdat straks wanneer de cursussen weer ver spreid over het land worden gèor- ganiseerd er dan een mogelijk te kort aan cursisten zou zijn. Maar die vrees is duidelijk on gegrond. Integendeel zelfs". Het aantal van 7000 cursisten is een respectabel aantal. "De di recte winst van deze cursus Lei ding bij Sport is inderdaad di recte versterking van het vrijwil lige sportkader met straks zo'n 7000 nieuwe leiders. We hebben er weliswaar de komende Jaren nog vele tienduizenden extra no dig, maar zo'n stoot ineens van 7000 is méér dan Je via de gebrui kelijke opleidingsmogelijkheden bereikt". In deze ABO-opleiding heeft Ge rard van Baarlen (als eindredac teur) voor de televisie zoveel mo gelijk "nieuwe ideeën" die in de sportwereld naar boven komen, verwerkt. Een voorbeeld: "De op zet is geweest, dat wij het veld op gaan. Dat een leider, die naar ons inzioht goed werkt, wordt getoond en vertelt waarmee hij bezig is, en vooral waaróm. Dat is, dach ten wij, beter dan dat Je een man voor het scherm zet, die vertelt, dat Je het zo en zo moet doen. De ABO-opleiding is in vergelijking met een aantal jaren geleden ook verruimd. Sociale vaardigheden komen meer naar voren, mensen ook die communicatief meer ge voelig zijn. Primair staat steeds de mens, secundair de prestatie, het resultaat. Als de sport als 'n plezierige zaak wordt dan moeten er ding geven, die weten dat er zo over wordt gedacht. Die het ook plezierig maken".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4