Sterk verdeelde meningen raad over binnenstad CDA: minder geld voor reorganisatie Werktijdverkorting bij Adler is vrijwel zeker Wel of niet autovrij? Song festival voor gouden Zanger9 PELTENBURG ANÏIOUES WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 PAGINA 3 KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn op het ogenblik 12 350 studenten, van wie 2.148 eerstejaars ingeschreven. De grootste faculteit is die van de rechtsgeleerdheid met n totaal 3.264 studenten, van wie 539 eerstejaars. Op de tweede plaats komt de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen met 2.799 stu denten, van wie 446 eerstejaars, ge volgd door sociale wetenschappen (2.386, van wie 436 eerstejaars) en de faculteit der letteren (2.098, 450). Bij de faculteit der geneeskunde zijn 1.996 studenten, van wie 225 eerstejaars, ingeschreven. Bij de cen trale interfaculteit der aadrijksfeun- de en prehistorie zijn 18 studenten ingeschreven, 't Aantalextranei be draagt in Leiden 414. "De industriebonden hadden wei nig verweer tegen de maatregel, al dus de heer Van Steenhoven van de Industriebond NKV, "omdat de door de direktie genoemde cijfers overduidelijk aantoonden dat de voorraden inderdaad opvallend groot zijn. De voorraad is normaal groot ge noeg voor één maand, nu is er voorraad voor zes maanden. De bonden hadden er volgens de heer Van Steenhaven begrip voor, dat Adler de te grote voorraden niet nóg verder wil uitbreiden. Zij kon den zich bovendien met de aanvraag verzoenen, omdat Adler ondertussen gezig is de in Leiden geproduceerde machine te verbeteren. Aan de Rooseveltstraat wordt slechts één machine geproduceerd, de elektrische Gabrielle 2000. De verkopen van die machine zijn de laatste tijd sterk teruggelo pen; niet alleen in Europa maar met name in Amerika. "Het zaken doen met de Verenigde Staten is fi nancieel niet meer aantrekkelijk", aldus Adler-direkteur P. van Lambal- gen. "Dat heeft voor een deel te ma ken met de ongunstige koers van de dollar ten opzichte van de Euro pese munteenheden, maar veel belangrijker is het, dat de economi sche recessie in Amerika ondertus sen erg op een depressie gaat lijken. De werkloosheid is daar veel groter dan hier. En dan wordt er al gauw bezuinigd op kantoormachines". Volgens NKV'er Van Steenhoven zit Adler-Leiden in een kwetsbare posi tie. "Het bedrijf is in feite gewoon een produktie-afdeling van 't Duit se moederbedrijf. Bij Adler in Frankfurt wordt de verkooppolitiek bepaald. De fabriek iin Leiden lijkt een beetje op een schip met een vast- VROLIJK FEESTJE Óp een vrolijk feest draag je ook een opgewekt pak. Dat vind Je by Bert Schier. Een modern, tweed of corduroy kostuum. Apart gesneden en slank belijnd. KLEDING VOOR VLOTTE WEEKEND- MANNEN. 'Tn zekere zin nemen we inderdaad een kwetsbare positie in", zegt di- rekteur Van Lambalgen, "want we maken maar één produkt. Daar staat echter tegenover dat het behoren tot een groot concern ook weer veel zekerheid biedt. Doordat we deel uit maken van een concern zijn we in staat, om deze periode te boven te komen". LEDEN De toekomst van de binnenstad met name de afsluiting van de Breestraat was gisteren tijdens de begrotingsbehandeling in de Leidse raad het meest besproken onderwerp. Het was tevens een onderwerp waarover zeer uiteenlopende meningen wer den verkondigd. Wicherts (WD) bijvoorbeeld ver lette zich tegen een nog verdere af- sluiting van de binnenstad voor het autoverkeer, terwijl PvdA-er Ment- zij Juist pleitte voor een steeds meer autovrij maken van het centrum. Van zyp (CDA) constateerde dat zich als gevolg van de aanstaande re novatie van de Breestraat donkere wolken samenpakken boven de winke liers in de binnenstad. "De afslui ting moet zo kort mogelijk zijn en een onderzoek, naar de wijze waar op de winkelende mensen naar het centrum komen, is gewenst", aldus Ihet raadslid. Volgens Van Zijp moet tijdens de afsluiting, wanneer de bussen in twee richtingen over de marktenroute gaan rijden, gezocht worden naar 'n alternatieve route voor een deel van deze bussen. Vervanging van de blau we zone door parkeermeters achtte hij raadzaam, om een einde te ma ken aan langparkeerders, die steeds hun parkeerschijf verzetten. Overslagcentrum Van Zijp verzette zich niet tegen een uitbreiding van het wandelge- b'ed, maar wilde in dat geval wel waarborgen voor een goede bereik baarheid zowel met auto (parkeer garage) fiets (speciale routes!) en het openbaar vervoer. "Overwogen moet worden of er geen overslag centrum moet komen, die de binnen stad ontlast van vrachtvervoer", al dus het raadslid die de plannen om pakhuizen in het centrum zo moge lijk weer voor bewoning geschikt te maken toejuichte. PvdA-raadslid MentziJ presenteer de de raad gisteren een uitgebreid lijstje met wensen voor de binnen stad. Naast een uitbreiding van het wandelgebied met de Breestraat toon de hij zich voorstander van speciale wandel- en fietsroutes, beperking van het vrachtvervoer, de uitbreiding en asfailterlng van busbanen, een dras tische beperking van het aantal lang parkeerders, terwijl hij zich ver zette tegen het aanleggen van nieu we wegen in de stad, en het maken van grote doorbraken ten behoeve van het verkeer. Bouw van parkeer garages wilde MentziJ alleen toestaan wanneer dat niet op kosten van de gemeenschap zou moeten gebeuren. Partijgenote mej. Buring wilde de woonfunctie in de binnenstad terugge bracht zien en Peters (PvdA) sloot daarbij aan met zijn verzoek om ho ge prioriteit toe te kennen aan het zogenaamde "witte plekken-plan", een inventarisatie van de kaalslag- gebieden In de binnenstad, waar wo ningbouw zou kunnen plaatsvinden. Verschil van mening was er in de Leidse raad over de bouwplannen, die C. en A. heeft in de Breestraat. Van Zijp (CDA) pleitte ervoor het gebouw van de Raad van Arbeid (aangekocht door het modemaga zijn om op die plaats nieuwbouw te kunnen plegen red.) van de Mo numentenlijst af te voeren, omdat hij in de kerngroep C en A had ver nomen, dat men er niet aan denkt op de Breestraat te gaan bouwen, als dat gebouw op de lijst blijft staan. Voor Van Baaren (PvdA) was het de vraag of C en A nog wel in Leiden zou blijven als aan de nieuw bouw geen goedkeuring zou worden gehecht, terwijl de communist Hoe ven uitbreiding van C en A nodig vond, onder meer uit een oogpunt van werkgelegenheid en aantrekkelijkheid van de Breestraat. Beijen (PPR, PSP, D'66) toonde zich voor die argumenten niet erg gevoelig en verzette zich tegen een eventueel afvoeren van het Raad van Arbeid-gebouw van de monumenten lijst. "Ik vraag me af of het wel zo verstandig van C en A is geweest om die panden aan de Breestraat te kopen. En waarom gaat C en A niet aan de Ir. Driessenstraat zitten? Dan hebben ze de parkeergarage die er gebouwd gaat worden vlak bij de hand", aldus Beijen. LEIDEN De Arbeidsinspectie in Den Haag verstrekt Keen inlichtin gen over de aanvraag tot werktijd verkorting. die Adler-Leiden bij die instantie heeft ingediend. Een de finitieve beslissing is dus nog niet genomen. Wel is het zeer waar schijnlijk, dat Adler de vergunning zal krijgen." De betrokken vakbon- d?n hebben namelijk ten aanzien van de werktijdverkorting een gunstig advies uitgebracht. Dat betekent dus dat de werktijdverkorting voor 400 man vrijwel zeker per 6 Januari ingaan. De maatregel zal in eerste Instantie zes weken van kracht zijn en geldt voor vrijwel alle afdelin gen. LEIDEN In het komen- weekeinde organiseert de Eerste Leidsche Vereniging van Kanarie liefhebbers en Vogelbescherming "De Zanger" weer een tentoon stelling. Een distriotstentoonstel- ling. En dat allemaal omdat de vereniging vijftig Jaar bestaat. Wanneer je de Stadsgehoorzaal binnen bent is het gefluit en ge kwinkeleer niet van de lucht. By- na 1000 diertjes, maar ook forse exemplaren staan al in kooien, net gekeurd of op het punt gekeurd te worden. Het keuren van vogels is een zeer ernstige zaak. In een stille kamer, helemaal alleen, zit de keurmeester en gedurende 30 minuten luistert en kijkt hij. Er moeten vier kooien van gelijke af metingen boven elkaar staan. Heel stil, mogen we naar binnen en moeten we achter de keurmeester gaan staan. Het lijkt wel een songfestival, maar dan voor zui veren van stem. De keurmeester moet op van alles lettenop 't tjokken, de flui- tenrol, de schokkel, en de klok kende waterrol, om maar eens enkele geluiden te noemen, die een kanarie (en voeg daarachter nimmer het woord:"Pietje"!) kan voortbrengen. Een zwaar vak. Waarom word je lid van zo'n vereniging? De heer Schouten, die voorzitter is van de Jubileumcom missie, vertelt dat het wedijve ren een belangrijke rol speelt. "Het is vaak zo, dat je van ie mand hoort dat-ie de beste en mooiste vogels heeft. Achteraf bli dat dan niet zo best te kloppen. De vereniging gaat volkomen we tenschappelijk te werk. De Men- delwetten en de DNA-moleculen zijn voor ons gesneden koek, zou Je kunnen zeggen." Wat voor soorten kanaries heb Je? Grof gezegd Zang-en kleur- kanaries. De zangkanaries worden uitsluitend gekeurd op de boven- De Keurmeester moet een half uur onafgebroken luisteren naar de fluitenrol, de schokkel en noem maar op. de kleurkana- kleuren. "Maar", zegt Schouten, "die kunnen niet zingen, die krij sen. Die beestjes zijn ook niet getraind op zingen" Veel mensen kopen graag een kanarie, omdat zo'n beestje mooi van kleur is. Daaruit volgt dat veel kanarieliefhebbers geen fraai zingend exemplaar in huis heb ben. Ze zijn gelukkig met het beestje en dat is van meer be lang. Vrydag wordt de tentoonstelling genoemde ries op kleur en conditie. Dus: hoe kwiek zit een vogel in zijn kooi? Heeft-ie wel de juiste stand van pootjes enz. Schouten zelf houdt zich de laat ste jaren bezig met het kweken van exotische vogels (de Exoten). De diamantvink, de zwartmasker zebra, de gold amadine: namen, die op zich al mooi klinken maar als Je het beestje in kwestie ziet, verdient het zijn naam heus wel. Het moet Schouten van 't hart officieel geopend om half acht dat de kleurkanaries de zang kanaries hebben teruggedron gen er erg op de voorgrond staan. Sinds 1900 zijn er in de kleuren vande beestjes mutaties ontstaan en toen is zo'n beetje de kweek op gang gekomen. Momenteel zijn er al over de honderd verschillende de Stadsgehoorzaal. Vanaf 8 1 tot 10 uur zijn de deuren voor de bezoekers geopend. Zaterdag is de tentoonstelling van 10-22 uur; zondag van 10-16 uur. Daarna wordt de verloting gehouden en de winnaars bekend gemaakt. CHRISTMAS with NANA MOUSKOURI Ave Maria; Go tell it on the mountain, Petit Papa Noël; Si lent night, holy night; God rest ye merry gentlemen; Little drummer boy; Deck the hall with boughs of holy; Minuit chrétiens; Old toy trains; Chris- tos genate; Mon beau sapin; Ave Maria. Normaal f 21, Kerstaanbieding f 17,90 BREESTRAAT 109, LEIDEN WW EN WWV VERHOGEN LEIDENGezellig zo'n avondje kerstversieringen maken. Leuk voor de feestdagen. De L.J.A. or ganiseerde het, gisteravond in de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde. Hoofddirecteuren in stadhuis zoeken LEIDEN Na de WD is giste ren ook de CDA-fractie bij mon de van raadslid Vink gekomen met voorstellen tot wijziging van 't financiële kader voor de gemeente lm 1975. Men heeft voorgesteld het half miljoen, dat B. en W. in prin cipe hebben uitgetrokken voor de reorganisatie van het ambtelijk ap paraat, terug te brengen tot 200.000 gulden. Volgens Vink is dat bedrag voldoende voor een reorganisatie in verschillende fasen, waaraan hij de voorkeur geeft boven een gefor ceerde. Zo plaatste hij een vraagteken bij de noodzaak om voor de nieuwe hoofddirecteuren (er is sprake van 5) mensen van buitenaf aan te trekken. "Er zijn in het stadhuis voldoende capabele figuren om de ze functies te vervullen", aldus Vink. De op de begroting voorkomende post van f350.000 voor organisatie onderzoeken wenst het CDA ver laagd zien tot f 250.000. De vier ton, die door deze bezui nigingen worden uitgespaard wil men gedeeltelijk gebruiken om de extra verhogingen van de straat-, riool- en personele belasting (ge raamde opbrengst f250.000) achter wege te laten. Volgens CDA'er Vink wordt de bewoner-eigenaar van huizen al onevenredig zwaar belast. Het dan nog resterende bedrag van f150.000 wü het CDA onder meer besteden aan vernieuwing van de rioleringen in de Ryndijk straat (f21.000), de Bakker Kort straat (f56.000). de bouw van een gymnastieklokaal in de Merenwijk (f13.000), en de verbetering van de accommodatie van Die Leythe (f24.000). Tenslotte wil men door verschuiving van bepaalde posten ook nog gelden vrijmaken voor her bestratingen (f20.000) en een sub sidie voor de Bejaarden Sociëteit (f4650). Knelpunten De reorganisatie in het stadhuis bracht ook het raadslid Du Gardijn (PPR. PSP, D'66) ter sprake. Hij signaleerde een groot aantal knel punten bij de voorbereiding van de reorganisatie. Vooral het betrekken van de ambtenaren bij de plannen voor een interne wijziging waren volgens hem niet ideaal geweest. Hij kondigde aan op 20 Januari '75 met een nota in de raad te zullen komen, waarin de noodzakelijke veranderingen in de werkwijze van de ambtenaren op een andere ma nier benaderd zouden worden. In tegenstelling tot de plannen voor 'n strakkere hiërarchie en de toevoe ging van een nieuw niveau door het aantrekken van de hoofddirecteu ren, zei De Gardijn meer te voelen voor een horizontale versterking van de samenwerking. Houtman (SGP/GPV) betreurde, dat het college de reorganisatie kos te wat het kost wil "doordouwen", terwijl volgens hem de plannen be paald niet lekker liggen bij de amb tenaren. Hij leidde dat af uit een brief, die de afdelingschefs aan B. en W. hebben gestuurd aan de avond van de begrotingsbehande ling. In deze brief wordt de 5 ton voor de reorganisatie "zeer hoog genoemd, terwijl daarvoor vele dere zaken, die gewenst zijn. blijven liggen. Geconstanteerd wordt de reorganisatie niet tot een bespa ring van de personeelsuitgaven zal leiden, maar dat met efficiëntere werkmethoden gepoogd kan worden de achterstanden, die er zijn op de verschillende afdelingen in te ha len. Het dekken van de kosten van de reorganisatie door het verminde ren van het aantal arbeidsplaatsen wordt in de brief omschreven als "heit plegen van roofbouw op het LEIDEN Er moet nu maar eens opgehouden worden met het hameren op de slechte eigenschappen van de Leidse werknemer, hield gisteren CDA'er Stroink de Leidse raad voor. Ter verbetering van de werkgelegenheid in de sleutelstad drong hij aan op een ac tieve acquisitie, een geïntegreerde aanpak van de problemen (sa menwerking van gemeente met Kamer van Koophandel, Stuurgroep Arbeidsmarkt en ETI) het opzetten van speciale arbeidsprojecten en een positievere houding ten opzichte van het bestaande bedrijfs leven. Verer deed hij het verzoek een onderzoek in te stellen naar de voortijdige schoolverlating in Leiden. Mentzij (PvdA) vroeg zich af of er geen gemeentelijk vestigingbureau zou moeten komen en deed aan aanval op de bestaande sociale regelingen. Die kritiek resul teerde tenslotte in een motie, waarin erop aangedrongen wordt de uitkeringen krachtens de WW en WWV flink te verhogen om te voorkomen dat mensen, die buiten hun schuld werkloos worden, al snel vervallen tot het minimum-inkomen. "SELECTIEF BEKEUREN LEIDEN Zowel het PvdA-raadslid Peters als Beijen (PPR, PSP, D'66) hebben gisteren in de Leidse raad gepleit voor een "selectief bekeurlngsbeleid" door de politie. Vastgesteld werd, dat als gevolg van de onderbezetting bij de politie, toch niet alle strafbare feiten gesignaleerd kunnen worden en, dat er daarom een duidelijke keuze moet worden gemaakt. Beijen vond dat daarbij de nadruk moest worden gelegd op gevaar lijke overtredingen, zoals de overschrijding van de maximum-snel heid en hinderlijke overtredingen, zoals het negeren van parkeer en wachtverboden. Het feit dat de opbrengsten van de processen-verbaal nog steeds in de rijkskas vloeien was Beijen een doorn in het oog. Hij diende dan ook een motie in, waarin regering en Kamer worden verzocht te besluiten, dat het geld uit boetes en bekeuringen zal toevloeien aan de gemeenten. Peters hield een pleidooi voor regelmatiger snelheidscontroles op de gevaarlijke Willem de Zwijgerlaan, terwijl zijn partijgenoot Ment zij aandrong op tijdelijke maatregelen. Beijen ging op dit punt nog verder en diende opnieuw een motie in waarin B en W worden ver zocht binnen twee maanden met voorstellen te komen voor de plaat sing van verkeerslichten of de bouw van een tunnel ter hoogte van de Marnixstraat. Ter aanmoediging van de wethouder, zei hij, In geval van tunnelbouw, te zullen voorstellen daaraan de naam "Waal tunnel" te geven en de bordjes met een dergelijk opschrift uit eigen zak te bekostigen. BOUWEN IN STEVENSHOF? LEIDEN De vraag of er al dan niet gebouwd moet worden in de Stevenshofjespolder, liggend tussen de Rijndijk en de Voorschotense wijk Noord-Hofland, is gisteren tijdens de begrotingsbehandeling door vrijwel alle fracties aan de orde gesteld. Oud-wethouder Ham (CDA) vond dat er nog in 1975 een beslissing genomen zal moeten worden. „In het Volkshuisvestingsplan staat dat er tot 1985 in Leiden 14.000 nieuwe woningen nodig zijn, maar dat er maar grond be schikbaar is voor 10.000", aldus Ham die uit hetzelfde plan citeerde, dat in de Stevenshofjespolder al in 1978 begonnen moet worden met de oplevering van de eerste 300 èi 400 woningen, en vervolgens elk jaar 600. VVD'er Kuyers daarentegen maande tot voorzichtigheid met het aanwijzen van nieuwe bouwplaatsen. "In de Merenwijk was de ex ploitatie al moeilijk rond te krygen en ik vrees dat het in de Ste venshof nog moeilijker is. Woningbouw zal daar haast niet mogelijk zijn gezien de ligging tussen grote verkeerswegen en de spoorlijn. R. J. van CruijsenJ. J. M. Gerritsen Rapenburg 20, Leiden, telefoon 20072. Tevens Nieuwe Spieghelstraat 34, Amsterdam, telefoon 020 253371. GEOPEND: donderdag van 11.00 tot 21.00 uur, zaterdag en maandag van 11.00 tot 18.00 uur en na telefonische afspraak.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3