Herman van Veen: veel meer dan een harlekijn GOED KLANKEVENW1CHT BIJ VOCAAL ENSEMBLE (§ud ?)ïieuws DSC speelde voor een Sandberg en Gombrich enthousiast publiek krijgen Erasmusprijs MAANDAG 16 DECEMBER 1974 NOORDWIJK Het Is al weer enige jaren geleden, dat de Zeister Kunststichting haar excuses moest aanbieden aan een mevrouw, wier handtas door een afdruk van het gebit van Herman van Veen aan gebracht tijdens een van diens voor stellingen, was beschadigd. Ook moet men teruggaan tot 18 december 1967, wanneer men de brief wil ach terhalen, waarin de grote meester Wim Kan zijn ondubbelzinnig ge loof uitspreekt in Herman van Veen de ontluikende cabaretier. Maar wie zaterdagavond in het LI- DO theater als gast van Join in Noordwijk getuige was van het op treden van Herman van Veen heeft weinig moeite zich in te leven in die- ze begeleidende verschijnselen. Want Herman van Veen, die het program ma 'En nooit weerom' braoht is zo begaafd, dat hij bij het publiek een scala van emotionele reacties los maakt. De cabaretier zelf, verblijvend tussen droevige, vaak tedere liedjes enerzijds en opdringerig geschreeuw anderzijds geeft zoveel van zijn ta lent bloot, dat de toeschouwer niet afwachtend in de zaal alles op zich af kan laten komen. Springend, hup pelend, dansend, schreeuwend, fluis terend levert hij steeds opnieuw een gevecht met de uitgebalanceerde en uiterst geperfectioneerde licht en ge luidsinstallatie. Herman van Veen is hier geen harlekijn meer, maar weet zich vlak onder Toon Hermans en Wlm Kan. Het meest duidelijke be wijs voor zijn artistiek talent wordt wei o-evormd door het feit, dat hij het stadium heeft bereikt, waarbij het publiek al het overrompelende voornemen heeft te gaan lachen, als van Veen een aanzet g»eft tot een sketch en de pointe nog moet worden bereikt. Dit hebben tot nu to" hechts Hermans, Kan en Son- nevdld bereikt, terwijl Van Veen (s".men natuurlijk met Paul van V"°t) hier ook naar toe is gegroeid. Het getuigt van een duidelijke er- k°rniug door het publiek, dat zater dagavond ook vaak tot lachen neig de als de cabaretier een tekst b-~ ohit met een diepere achtergrond. De bezitsdrang bijvoorbeeld, tot uitdrukking gebracht in een sketch over een klein jongetje, dat zoveel dingen van zijn vader heeft gekre gen, dat hij ze zelf nauwelijks al- Jemaal kan dragen .Vaak wekt de de cabaretier de indruk ovef zoveel Ideeën te beschikken, dat hij slechts met moeite de oorspronkelijk ge plande tekst gestalte kan geven. Tij dens het optreden ontstaan nieuwe ideoëen en nieuwe uiitloopjes, die onmiddelijk functioneel in de tekst verwerkt worden. Zo groeit ook de 'opa', die voor het eerst zijn klein kind vast mag houden uit tot een zelfstandig levende figuur, waar de cabaretier Van Veen niet meer om heen kan. Later komt hij in zijn tekst diezelfde oude man tegen. Dit geldt ook voor de vrouw met the million rimpels', die als gegeven Van Veen verlaat en zich zowel voor als na de pauze aan het pu bliek en de cabaretier manifesteert. Herman van Veen zegt daar zelf o- ver: Met mijn teksten probeer ik mijn publiek gerichter na te laten denken over belangrijke problemen. Mijn presentatie is daarbij de en tree, waardoor de toegankelijkheid tot de dingen, die ik breng, wordt vergroot. Ik verwacht bij het pu bliek de kritische instelling, die ze aan het denken zet. Als ze door mid del van mijn liedjes worden gecon fronteerd met problemen als ouder worden, de honger etc., dan klim ik op een kruk en schreeuw alls com pensatie, ver boven het publiek uiit- tornend, mijn blijheid de zaal in. En dat is geloof ik de grootste kracht van Herman van Veen: fluisterend neemt hij Je mee door smalle gangetjes en nauwe deurtjes om verzeild te raken in een bonte wereld van melancholiè, opperste waanzinnige zotheid, geen terug meer mogelijk is. A. C. KOEKEBAKKER JR. LEIDEN In de historische en tourage van de Grote Pers in het museum "De Lakenhal" werd gis termiddag een kerstconcert gege ven door het Amsterdam Vokaal Ensemble en het Delphi Consort. Beide gezelschappen bestaan nu 'n Jaar, en zijn ten nauwste verbon den aan het Gewestelijk orkest voor Zuid-Holland: musici van dit orkest zitten in het Consort, de directeur ervan is dirigent van het koor. Onder de Amsterdamse studen ten-vocalisten troffen we vele goed geschoolde stemmen, terwijl het klankevenwicht zeer goed was. On danks de soms ongelijke inzetten en de wat inconsequente uitspraak van de Latijnse teksten, ongetwij feld toe te schrijven aan het ontbre ken van routine, hebben reptitor Bram Biersteker en dirigent Bert van Mourik zeker eer van hun werk gehad. De articulatie van de koor leden was zo perfect, dat ieder woord van de tekst te volgen was (het sterkste staaltje hiervan vorm den de woorden "post te", waarbij beide t's hoorbaar waren; meestal klinkt dit als 'post-fe). Toevallig komen deze woorden voor in het werk, dat het meest geslaagd werd vertolkt: 't anonieme In dulci jubi- lo. Minder volkomen, maar door zijn quadrofonisohe effecten zeer verrassend, weerklonk Brittens be werking van Of one that Is so fair and bright. Het rijke programma maakt ver melding van alle werken ondoen lijk. Rest dus het aandeel van de Delftenaren. Onder leiding van kla- vecinist Tijn van Eijk leggen zij zich toe op de studie van instru mentale barokmuziek met een 'ou de" benadering op moderne insfcru- meni.en. Welnu, ik weet niet welke bronnen men voor deze benadering heeft geraadpleegd; zij stemmen in elk geval niet overeen met de bronnen die ik ken. Daar bovendien de technische prestaties bepaald niet om over te juichen waren, kan ik mij moeilijk erg enthousiast be tonen over deze formatie. Zelden heb ik in Vivaldi's celloconcert in c een solist meegemaakt die zo grof te werk ging en daarbij zo vaak mis greep als Carlos Cardinaal. Corel- Id's kerstconcert klonk meestal met horten en stoten, en waar men wel fraai speelde waande de toehoorder Zich midden in de romantiek. Het gedeelte na de pauze, dat aan Bach was gewijd, heb ik verwisseld voor de ludieke uitvoering van Mon teverdi's Madirigali (boek 9) op de teevee. The Madrigal Players uit Wales zongen en acteerden deze in een voor vele lezers bekende omge ving, nl. Kasteel Duyvemvoorde. Behalve een prachtige reclame voor dit kasteel was deze uitzending eveneens een uitmuntende promotie van Monteverdi, die helaas nog maar al te- vaak met een waas van heiligheid omgeven wordt. Ik vraag me echter wel af, van wanneer de ze opname dateert, want voortdu rend scheen de zon RON HARMS. De Lakenhal aas 10—0 Zondaa d&g. van 11.15 tot 12 uur (alleen Tentoonstellingen Galerie van der Wist, Botermarkt 3. expositie Anke Blankevaart en Dlnl Henkes keramiek. Machteld Hooyen - scüllderytJeB. Tevens expositie yan Kunstzaal Heult. Hoflaan 7. Wasse naar Expositie Dolf Bausch - schil ryen. Fri Heil plastieken Van 16 i Openlngstyden 1 Leidse bioscopen LUXOR: "De wraak van de gele zwaardvechter," dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 Jaar. CAMERA: "Lady Caroline Lamb," dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: "SJors en Sjlmmle en de rebellen," za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvooretelling: "Le charme discret J t bourgeoisie." vr. en za. 24.00 uur. echgen.) v. 15 tot 16 t tot 19.30 uur; kinderafdeling dag. van 15 tot 1Q.30 uur; 3e klasse: dag. van 14 tot 14.14 uur en v. 18.30 tot 19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 15 tot 16 uur 8.30 tot 19.30 uur; Klnderaf- CCU (hartbewaking)dag. i klasse: de gehele Annakllnlek: 2.00, 7.00 en 9.16 uur, "zo. ook 4.45 uur. 18 Jaar. STUDIO: "The long goodbye", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 18TRLANON: "Gold," dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. 14 Jaar. REX: "The Adductors." dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: "De schat ln het Zil- Klasse afdeling van 13.30 tot 15.30 t Derde klasse 18.30 tot 20 00 i woensdagavond van 18.30 tot 19.30 ACADEMISCH ZIERENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zUn de bezoekuren als volgt: Nachtvoorstelling: "Vrouwtjes die te gen een stootje kunnen," vr. De Bink. Rooseveltstraat 2. Eradus exposeert foto's, dag. op Rllksmuseum Volkenkunde. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden volgende bezoekuren Zaterdag en zondag: Bteenstraat 1 Tentoonstelling "Zuid- Galerie This Eye. Noordeinde 5 Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door- elke dag Acade- lopend bezoek de hoofdverpleegkundig sabeth ziekenhuis). positie van tekeningen en schilderden van cursisten Tot 1 dec., openings- tlldeD dl 6D do van 8—16 Bezoekuren Ziekenhuizen Diaconessenhuls Oudheden (Ra- 13.45—14.30 )enburg 28) Wtfkd^lO^ Joh de Wtttetraat 40 Galerie Ka binet Gaper Wisselende expositie dl t/m diep I Ned Legermuseum Geopend maandag met vrlldag 9 Zon- eo feeetc Kinderafdeling dage- 19.00 uur. alleen voor zondag 14.00—16.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 |aar hebben eeeD toegang op de kinderafdeling St. EUsabetn-zlekenhuls. fclasseafde- llngen. Volwassenen dag. v. 11.16 tot 12.00 uur van 14 tto 14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Kraamafdellng: ciale kaarten verstrekken. Alphen aan den Rijn Rtynoard: ie en 2e klas 11—11.80 1S.30—14.15 en 18.30—19.30 u.; 3e klas 13.30—14.15 en 18.30-19.30 u.; Kraam afdellng 13.30—14.16 uur. alleeD voor echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling 15—15.30 u alleen voor ouders 10— 18.30 u. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld by het. Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000). 16 december 1974 Honderd jaar geleden In de laatste jaren wordt in den landbouw, wegens de toenemende schaarschte en vooral ook wegens het onvol doende van de gewone mest stoffen, meer en meer gébruik gemaakt van zogenaamde hulp-meststoffen, zooals ver schillende soorten van gua no, chemische meststoffen, phosphoriet en superphospha- ten, kalizouten en eene menig te andere artikelen, die in groote hoeveelheden in den worden gébracht. De waarde dezer hulp-meststof fen voor den landbouw loopt zeer uiteen en van de daarme de verkregen uitkomsten ont breken meestal voldoende op gaven. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft daarom een groot aantal exemplaren van eene tabel verspreid, waar op de landbouwers nauwkeuri ge aanteekeningen omtrent de bij hen verkregen uitkomsten kunnen mededeelen, welke aanteekeningen bij het hoofd bestuur moeten worden inge zonden, ten einde een alge meen overzicht samen te stel len. Vijftig jaar geleden: Luchtvaartdeskundigen der Amerikaansche marine heb ben het Congres mededeeling gedaan van plannen tot den bouw van een luchtschip van 6 mïllioen kubieke voet, met een lengte van 235 meter en een capaciteit van 3900 paarde- kracht. Het zal, zonder brand stof in te nemen, een afstand van 7150 zeemijlen kunnen af leggen. De kosten worden op hoogstens zes mïllioen dollars geraamd. Te Madrid loopt het ge rucht, dat in Marokko alle stammen van Anjhera in op stand zijn gekomen en zich van verscheidene kustposities tus- schen Ceuta en Tanger mees ter hebben gemaakt. PANDA EN DE MEESTER-KRIMPER 26 - 127 Panda kon rustig zijn pas-gekochte vuilnisbak in de auto zetten en wegrijden, want de politie had verder geen aan dacht voor hem. Kom jij maar eens mee naar het bureau," hoorde hij een van de agenten tegen Joris zeggen. "Wat weet jij van die verdwenen geld-auo af?" Het antwoord van Joris kon hij niet meer verstaan, want hij was al te ver weg. "Hij zal wel weer een smoesje proberen te verzinnen," mompelde Panda hoofdschuddend. "Het is altijd hetzelfde met hem. Hoe wél... ik kan me bijna niet voorstellen: dat hij zo'n zware geld auto kan stelen. Daar moet je toch erg sterk voor zijn." De bediende Jollipop wachtte hem thuis op, en tilde de afvalbak uit de auto. "U hebt een merkwaardig zware vuilnisemmer gekocht, meneer Panda," sprak de knecht verwijtend. "Het ding is bijna niet te tillen. Of zit er soms iets in?" PANDA STRIPBOEKEN; 2 of 3 complete verholen. Nu aan de balie van uw krant voor f. 6,90 per deel. De avonturen van Jommeke Het geheim van de put Kooktip KALKOENKUIKEN MET ANANAS Neem een diepvries- kalkoenkuiken. Laat de vogel ongeveer 12 uur bij kamertemperatuur ont dooien of in de helft van deze tijd in koud water. Wrijf in met weinig zout, en strooi ook wat zout in de buikholte. Droog het kuiken goed af en braad het in boter snel aan al le kanten licht goudbruin. Leg er dan een flinke plak vet spek op en laat de vo gel zo langzaam gaarbra- den. Reken in totaal op ruim IV* uur. Bedruip het eerste uur met de braad boter en keer van tijd tot tijd. Zorg dat het spek weer bovenop komt te lig gen. Los 150 g suiker op in 1 dl warme azijn en 4 ©eetlepels ananassap en voeg 1 theelepel gemalen kruidnagel toe. Bedruip het laatste 'n half uur met het warme azijnmengsel. Laat vlak voor het opdie- het braadvocht goed heet worden en garneer hierme de kalkoen. WINA BORN BZ IS DEZE Z0MEK ZOVEEL 6EBEUKP...o WE KIJKEN NU IWK EEN 10ESP, IK hoop mr de kindeken hetjawel van de pkesipent van vb BIJ HEBBEN KUNNEN HOUDEN. J HOOR....A V.S.,V1CE-FJ?ESIDENT FOP OEGSTGEEST In de aula van het Rijnlands Lyceum trad gister middag in het kader van de K. en O. Eondagmiddagconcerten de Dutch Swing College Band op. De band, die vooral onmiddellijk na de oor log, grote successen boekte is in middels voor Nederland een begrip geworden. Deze vermaardheid wordt niet in de laatste plaats veroorzaakt door de vele tournee's, die de Dutch Swing College Band gedurende de afgelopen negenentwintig jaar door de wereld heeft gemaakt. De grote kracht van de D.S.C. ligt in het feit, dat de miusicl vrij tijdloze muziek maken. Hiermee wordt bedoeld, dat de D.S.C. geen muziek maakt ,die, zoals de popmuziek gebonden is aan bepaalde leeftijden en die snel ler vervliegt dan opkomt. Want de composities van Louis Armstrong blijken bij een vrij heterogeen pu bliek aan te spreken. In de bijna luitverkochite aula zaten, behalve leeftijdgenoten van de D.S.C. ook Jonge mensen, die de oprichting van de band en daarmee de sterk nia de oorlog opkomende Ameri kaanse jazzmuziek nooit hebben meegemaakt. Maar ook zij waren ondier de indruk van de interpreta tie door de Dutch Swing College Band van nummers als "My Inspi ration" en "Basin Street Blues". Daarnaast werd een fantastische prestatie geleverd door Henk Bosch van Drakestein, die in zijn zelf ge componeerde nummer "De Bas van Drakestein" blijk gaf zijn bas op sublieme wijze te beheersen. Hij wist er zelfs Spaanse ritmische klanken aan te ontlokken, waar 't publiek, blijkens een tussentijds ap plaus, enthousiast op reageerde. Daarnaast viel de drummer Huub fantastische drumsolo en ander zijds door zijn vocale interpretatie van "Mack bhe Knife" uit de "Drei- groschenoper". Ook het nummer "Icecream for icecream", waarbij zelfs Peter Schilperoort zich vocaal niet onbetuigd liet, oogstte grote bijval. Bob Kuiper, die klarinet en sax speelt excellerde in het num mer "Seven to Eleven". Dat de Dutch Swing College Band uitgegroeid is tot een internationaal begrip blijkt wel AMSTERDAM De Erasmusprijs Dr. Sandberg wordt geëerd voor 1975 is toegekend aan dr. Willem zijn baanbrekend werk op het ter- Sandberg, oud-directeur van het Ste- rein van het museumbeleid en voor delijk Museum in Amsterdam, en a zijn niet-aflatende pogingen de drem- Sir Ernst Gombrich, kunsthistoricus pelvrees van velen voor museum en hoogleraar aan de universiteit van en tentoonstelling te overwinnen. Hij Londen. Er zyn ditmaal twee pry- is, na prof. dr. Jan Tinbergen de zen toegekeend en beide bekroon- tweede Nederlander die de Erasmus- den ontvangen f 100.000. Zy krijgen prijs ontvangt, de prys op 19 september uit han den van prins Bernhard, regent van Sir Ernst Gombrich leidt het ver- de stichting Praemium Erasmianum. maande Warburg Institute in Londen en heeft ontelbaren aan zich verplicht door zijn boeiende, wetenschappelij ke pubiikaties over kunst. Zijn boek "The story of art" ln het Neder- uit de agenda van de D.S.C. Peter 1^f "Eeuwige schoonheid', is in Schilperoort: "Het ligt in de be- v*Jf*jlen talen verschenen. Zijn Art doeling, dat we in maart weer illusion (kunst en illusie) wordt het Verre Oosten gaan, terwijl ook als een belangrijke bijdrage be- Denemarken, Duitsland en Zuid- sehouwd tot methode en theorie van Afrika op het programma staan". de kunstgeschiedenis. Ondanks deze verre reizen was de uitreiking wordt in het Ste- Schilperoort toch blij weer thuis te delijk Museum in Amsterdam een zijn en dicht bij huis te kunnen tentoonstelling ingericht, die facetten spelen. Al vond hy twee uur 's mid- van het wer kvan Sandberg en van dags spelen wel wat vroeg in de Gombrich toont. Dan zal ook een morgen. boek over Sandberg en zijn vele ac- A. C. KOEKEBAKKER JR. tövdibelifcen verschijnen. Stiekem door het achterpoortje naar 1 r binnen, j7-7— En nu, mevrouw, kamperen we rond de put. Eén ding, iedereen muisstil, of ons plan mislukt. Ik verdwijn eventjes l naar binnen. We hebben tijd en eten genoeg, j Zo Eustache, het net wordt aangetrokken De kelderdeur op slot en ons muisje zit in de val!T"

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9