Energie-compromis in zicht tussen dc VS en Frankrijk VS PREPAREREN ZICH OP OORLOG IN LENTE Kinderen na tocht door oerwoud in veiligheid Brezjneiv het sukkelen SMITH IS BEREID AF TE TREDEN MARTINIQUE Op het Franse Caribische eiland Marti nique is gisteren het tweedaagse topoverleg begonnen tussen de Amerikaanse president Gerald Ford en Franse president Giscard d'Estaing. Beide partijen vertrouwen er op dat het onderling geschil over het energiebeleid uit de wereld kan wor den geholpen- De energieproblematiek is het belangrijkste on derwerp van de top. Andere gesprekspunten zijn de interna tionale inflatie, de betrekkingen tussen Oost en West en het Midden-Oosten. Tot dusver 6tonden de Verenigde Staten op het standpunt dat de olie- verbruikende landen een front moes ten vormen tegenover het blok van olie-producenten. Daartoe hebbende Vemeniigide Sta/ten een internationale energiegroep van 16 olieverbruikende land'en in 't leven geroepen. Frank rijk heeft zich daarbij niet willen aansluiten, en steeds aangedrongen op een drie-partijen-conferentie van olie-producenten, de rijke olie- verbruikende landen en de ontwikke lingslanden. Een eerste aanwijzing dat in dit geschil een compromis kan worden bereikt gaf Giscard in zijn tafelrede van zaterdagavond. "Door overeen stemming zullen we moeten komen tot een oplossing voor het probleem van de stijgende olieprijzen. Dat sluit geenszins de mogelijk uit dat de belangrijkste groepen deelnemers tevoren onderling hun standpunten harmoniseren. Dit veronderstelt wel dat dit harmoniseren van standpun ten dient ter voorbereiding van de vergadering, rond één tafel en op 'n vastgesteld tijdstip, van landen die bereid zijn hun onderscheidene standpunten te verzoenen in het be lang van de wereldvrede." Daaruit leiden diplomaten af dat Frankrijk zich via d© EG zal laten vertegenwoordigen in het over leg van de internationale energie groep, wat dan gezien kan worden als voorbereiding op de door Fran krijk gewenste drie-partijenconfe rentie. De besprekingen op Martinique spelen zich af in een ontspannen sfeer, heel anders dan de ijzige koel heid die de laatste Frans-Ameri kaanse top van ex-president Nixon en wijlen president Pompidou op IJsland kenmerkte. Giscard en Ford ontmoetten elkaar zaterdagavond voor het eerst, voor een informeel diner, voor gisteren en vandaag stonden drie gespreksronden van elk anderhalf uur op het programma. Amerikaanse functionarissen me nen dat het verwachte compromis er op neer zal komen dat een periode van zes maanden wordt uitgetrokken voor onderling overleg tussen de deelnemende blokken, waarna dan de conferentie van de drie partijen zou moeten volgen. President Ford maakte duidelijk dat ook hij een voorstander is van consultatie, en niet uit is op con frontatie. "We hebben te maken met een groot probleem inzake energie. Wanneer wij optreden op grond van solidariteit van de verbruikers heb ben we behoefte aan een opbouwen de dialoog, niet aan confrontatie. De Verenigde Staten zijn er van over tuigd dat samenwerking en solidari teit tussen de verbruikers-landen de veiligste weg betekenen naar de overeenstemming met de produoe- rende landen, die wij allen verlan gen." aldus Ford. De Franse woordvoerder Beau- champs zei gisteren dat het eerste overleg over de energiekwestie 'zeer diepgaand* was geweest en 'op zeer vrienschappelijke wijze was verlopen.' Aan dit gesprek werd ook deelgeno men door de ministers van Buiten landse Zaken Henry Kissinger en Jean Sauvagnarques. De ministers van Financiën, William Simon en Jean-Pierre Fouroade, hielden een afzonderlijke bespreking. Giscard d'Estaing heeft vrijdag, de dag van zijn aankomst op het eiland, een ontvangst op het stadhuis hem ter ere moeten afzeggen omdat er buiten het gebouw werd gedemon streerd. Moordbrigade Acht Argentijnen, die lid zouden zijn van het (illegale) Revolutionaire Volksleger, E.R.P., zijn door geheime „moordbrigades" ter dood gebracht. De actie van leger en politie tegen leden van het E.RP. worden over het hele land gevoerd, vooral nadat terroristen met machi negeweren twee dochtertjes hadden afgemaakt van een kapitein van het leger die zelf op 1 december was ver moord. Dit gebeurde door honderden jonge mensen die onder meer riepen: "rood, wit blauw, koloniale vlag'. Iemand verbrande een kleine tricolore. Toen bekend werd dat de presi dent niet zou komen riep de socialis tische burgemeester van Port-de- France. Aime Cesaire, de menigte toe: 'Giscard is bang voor heit volk." Terwijl dit allemaal gebeurde ver toefde de president, die overigens zeer vriendelijk was ontvangen op Martinique, in het paleis van de gouverneur, dat een kilometer of wat verderop staat. Drie linkse Jongeren die protes teerden tegen de ontmoeting tussen de Franse president en president Ford zijn zaterdag mishandeld door een menigte aanhangers van Giscard. De drie hadden geprobeerd anti- Franse pamfletten te verspreiden in het stadje Saint© Marie, dat in de buurt van Porte-de France ligt. Zij protesteerden ook tegen de enorme k06 ten die de ontmoeting tussen Ford en Giscard met zich meebracht voor Martinique. LONDEN De strategen van het Amerikaanse Ministerie van Defen sie hebben plannen opgesteld om de oliebronnen in de oliestaten bij de golf van Perzië te bezetten voor het geval er een nieuwe Arabisch-Israëli- sche oorlog uitbreekt en het Westen door een nieuw Arabisch olie-embar go wordt getroffen, zo schreef gis teren het Engelse blad "Sunday Te legraph" in een artikel van de hand van zijn oorrespondent in Was hington. Het Londense blad voegt eraan toe dat het Pentagon een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten in het aan staande voorjaar verwacht. Die oor log zou door Israël gewonnen wor den. Israël zou van de VB. genoeg mi litaire uitrusting ontvangen hebben om drie weken strijd te leveren. De "Daily Telegraph" herinnert eraan, Metro in Teheran De Perzische regering heeft by het parlement een wetsontwerp ingediend waarin de stad Teheran wordt gemachtigd een metro te bouwen. De kosten van de aanleg van de metro worden geschat Op drie miljard dollar. Welingelichte zegslieden hebben verklaard dat Frankrijk waarschijnlijk het contract voor de bouw van de metro in de wacht zal slepen. Hinderlaag In de buurt van het Noordierse Forkhill. dat dicht bij de grens met de Ierse republiek ligt, is zaterdag een politieman doodgescho ten door terroristen. Een Britse mili tair, die de agent vergezelde werd zwaar gewond. De twee werden in een hinderlaag gelokt nadat ze een onderzoek hadden ingesteld naar een inbraak. Straffen in Birma In Birma heb ben speciale krij graden 35 personen tot gevanigenisstraffen variërend van drie tot vijf jaar veroordeeld wegens hun aandeel in de ongeregeldheden naar aanleiding van een conflict over de laatste rustplaats van de voor malige secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant. Koude in India In de staat Bi- har, in het noordoosten van India, zijn 89 personen omgekomen van de koude, die thans in het noorden van India heerst. Kasjmier was za terdag van de buitenwereld afge sloten als gevolg van hevige sneeuw val waardoor zowel het verkeer door de lucht als op de grond onmogelijk dat speciale Amerikaanse militaire eenheden de laatste tijd zijn geoefend in woestijn-operaties en dat deze een heden in enkele uren naar de kus ten van de golf van Perzië kunnen zijn overgebracht. Het blad herin nert ook aan het "kennismakingsbe zoek" vorige maand in de wateren van de Golf van Perzië van het Ame- kaanse vliegdekschip „Constella tion", geëscorteerd door twee torpe dojagers met raketbewapening. Sinds zaterdag ligt de Amerikaan se kruiser "Elmer Montgomery" voor vijf dagen in de Jordaanse haven A- kaba, slechts zeven km van de Is raëlische haven Eilath verwijderd. Israëlische veiligheidstroepen heb ben zaterdag in een grensgevecht, vier Arabische guerrillastrijders, die vanuit Libanon de grens over waren gekomen, gedood. Volgens de politie hadden de vier pamfletten bij zich. Het gevecht speelde zich af In de buurt van Menara in Noord-Israel. Behalve de vier Arabieren is een Is raëlische militair om het leven geko men en raakte een andere gewond. Libanon overweegt de aankoop van Russische wapens teneinde zich te gen Israëlische aanvallen te bescher men, zo meldt het Libanese dagblad "Al Moharrer". Volgens het blad had de Israëlische luchtaanval van donderdag op Bei roet de Libanese leiders ervan over tuigd, dat een nieuw defensieplan noodzakelijk is. Dit plan zou in de plaats moeten komen van "de illu sie van buitenlandse bescherming en rustige diplomatie" waarop Libanon in het verleden zich had verlaten. BRUSSEL (AP) Amerikaanse en Franse autoriteiten die kortgele den de Sowjet-partijleider van nabij hebben meegemaakt (In Wladiwo- stok en Parijs) zijn van oordeel dat Leonid Brezjnews gezondheid niet helemaal in orde is. Wat hem pre cies schort kan men evenwel niet zeg gen. Tijdens het bezoek van Brezjnew aan Parijs was de secrtaris-gene- raal vergezeld van drie artsen. In Wladiwostok was het Amerikaan se functionarissen opgevallen dat Brezjnew veel minder energie aan de dag legde dan men van hem ge wend was. In Londen heerst ook de indruk dat de 68-Jarige opvolger van Nikita, Chroesjtsjow niet meer de oude is. Premier Wilson en minister van Bui tenlandse Zaken Cailaghan wilden Brezjnew in Moskou gaan bezoe ken tegen het einde van Januari of het begin van februari, alvorens door te reizen naar Washington voor een onderhoud met president Ford. Maar zij kregen plotseling bericht Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH,Den Haag. Voor kankeronderzoek van de baarmoedennond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regelingj overti j d-behandel ing, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. Kapers berecht BEIROET In een plaats by Beiroet zijn zaterdag vier man nen tot een Jaar gevangenis straf elk veroordeeld wegens een poging tot kaping van een KLM-vliegtuig op 14 maart van dit Jaar in Beiroet. Eén ver dachte kreeg 18 maanden en een andere werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De vier die elk een Jaar kregen, hebben verklaard dat zij van plan waren het vliegtuig te ka pen uit protest tegen de steun van Nederland aan Israël. De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO heeft besloten een speciaal tribunaal te vormen voor de berechting van de vier Arabieren die op 21 november een Brits lijnvliegrtuig in Dubai hebben gekaapt en daarna op de luchthaven van Tunis de vrijlating van twee Palestijnse gevangenen in Nederland en vijf andere in Egypte hebben afgedwongen en een Duitse bankier doodden. SALISBURY De Rhodesisóhe premier Ian Smith heeft gisteren verklaard dat hij bereid is af te tre den als zijn aanblijven in de weg zou staan van een regeling van het negen Jaar oude constitutionele ge schil. In een interview voor de Rho- desische radio zei hij dat hij niet de geschiedenis wil ingaan als een premier "die blijft hangen als een niet welkome gast". Smith maakte in het interview duidelijk dat hij tegenstander blijft van een meerderheidsregering die gebaseerd is op het principe van één man-één-stem. Afrikaanse deelna me aan de regering is voor hem al leen mogelijk op basis van een aan voorwaarden gebonden kiesrecht (bijv. kiesrecht op grond van ge volgd onderwijs, grondbezit, of het betalen van -belasting. Dit stand punt staat lijnrecht tegenover dat van de Afrikaanse nationalisten. "Ik verander niet mijn principes, aldus Smith "en een van mijn principes is dat wij vasthouden aan beschavingsnormen". "Ik ben wel bereid mijn beleid zodanig aan te passen dat de principes waar ge maakt kunnen worden", zo zei de premier. Ook over praktische zaken be staat nog verschil van mening tus sen Ian Smith en de Afrikaanse nationalisten. Smith wil de over eengekomen constitutionele confe rentie in Januari of februari houden in Rhodesië. De nationalisten, ver enigd in de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) willen de conferentie houden op "neutraal terrein". NEW YORK Watter Lippmann. de nestor van de Amerikaanse journalistiek is zaterdag op 85- jarige leeftijd naeen langdurige ziekte in zijn woning in New York overleden. Als kroniekschrijver wiens vele duizenden artikelen en beschou wingen van grote invloed zijn ge weest op het denken van de po litieke leiders in Washington en in het buitenland, heeft meer dan een halve eeuw het wereldgebeu ren van zeer nabij kunnen volgen. Hij verwierf tweemaal de Pulit- zer-prijs. van Moskou dat dit bezoek niet door kan gaan, "althans voorlopig". Dus reizen Wilson en Cailaghan eerst naar Amerika om dan later een afspraak te maken voor hun bezoek aan Moskou. Te Londen gelooft men dat de Sow jet-partijleider, die nu en dan wel be zoekers ontvangt die voor het land of hem van minder belang zijn, een tijdlang wil afzien van Inspannende, diplomatieke en politieke activitei ten. Daarom wordt ln diverse hoofd steden in de wereld geloofd dat er wel een verandering aan de top in het Kremlin kon staan te gebeuren; zij het geen wereldschokkende of een die van ongunstige invloed kan zijn op het beleid van ontspanning met, in de eerste plaats, de Verenigde Sta ten. Van het driemanschap dat aan de leiding staat in de Sowjet-Unie is Brezjnew de Jongste. Minister-presi dent Alexei Kosigin is 70 en minis ter-president Nikolai Podgorni 71 Jaar oud. LIMA (AP) Drie kinderen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk, in het Amazone-oerwoud 600 km ten oosten van Lima, maar de piloot, en zes kinderen hebben het ongeluk overleefd na een barre gewaagde, voettocht. De piloot en de zes kin deren hebben een week nodig gehad, voor zij door het oerwoud trekkend, zaterdag de bewoonde wereld bereik ten. Het vliegtuig, een eenmotorige. Cessna, was neergestort tijdens een vlucht van San Ramon, aan de rand van het oerwoud, naar Oxapampa. De elfjarige Herbert en de achtjarige Carlos, die de barre tocht door het oerwoud overleef denherenigd met hun vader. Het was eigendom van Agriculture Service Co., een klein bedrijf dat 'n vliegdienst onderhoudt tussen de plantages in het oerwoud. De piloot was de 24 Jarige Oscar Zender Sarmiento en de zes kinde ren, varieerden in leeftijd van 6 tot 16. Twee kinderen kwamen om toen het toestel neerstortte, en een der de toen de overlevenden op weg wa ren naar de bewoonde wereld. De piloot heeft verklaard dat onge veer tien minuten nadat hij was op gestegen de motor weigerde. Hij is toen in glijvlucht toch nog dicht bij zijn bestemming, een plantage, bij Iscosasin, gekomen maar moest tenslotte landen in een moerasachtig gebied met hoge bomen. "Daarna zijn we het oerwoud inge trokken", aldus zou Oscar Zender Sarmiento hebben verklaard. De slachtoffers en de overlevenden ook de piloot, behoren tot één grote Zwitsers-Duitse familie die zich in het begin van de eeuw in Peru heeft gevestigd. De familie woont in Oxapampa aan de rand van het oerwoud, ongeveer 350 km ten oosten van Lima. Na enkele dagen door het oerwoud te hebben getrokken zijn de overle venden bij een rivier gekomen, en door een voorbijvarend vlot meegeno men naar Iscosasin, een klein plaats- Je dat niet op de landkaart voor komt. Uit Iscosasin zijn zij per helikopter naar San Ramon overgebracht. brand in een bejaar dentehuis te Edwalton, plaats by Nottingham in het midden van Engeland, zyn gis terochtend vroeg 19 bejaarden om het leven gekomen, terwyi 16 personen, onder wie twee po litiemannen, twee brandweerlie den en twee leden van de ge neeskundige dienst ,met brand, wonden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. In het huis dat pas enkele Ja ren geleden uit geprefabri ceerde delen was opgetrokken, waren 49 bejaarden van gemid deld 80 Jaar ondergebracht. Het merendeel van de slachtoffers kwam om het leven door rook- verstikking. Het gebouw werd geheel in de as gelegd. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. De foto toont, dat er niet veel meer dan een scelet van de mu ren overeind is biyven staan. Busongeluk Radio-Djakarta heeft zondag gemeld, dat twintig per sonen om het leven zyn gekomen en verscheidene gewond toen in zuid- Sumatra een bus in een rivier te rechtkwam.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4