100.000 STE RUND IN GROENOORDHAL "Een kerk is geen vereniging Dodelijke pennen in Leids 'hart' Vandaag recordaanvoer op Leidse veemarkt Familie Teske schreef zelfs naar de Koningin GROOT APPLAUS VOOR TIG MAANDAG 16 DECEMBER 1974 S5BÉB» De Stadsgehoorzaal was dit weekeinde het tijdelijk verblijf voor vele konijnen, kijrpeh, duiven, cavia's en eenden. De Leidse Pluimvee- en Konijnen-fokkersvereniging hield er namelijk een HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wy voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Langdurig werd er geapplaudiseerd voor de toneelgroep "Tot Ieders Genoegen" na de op voering van "Hartjes aan het Spit". Ter ere van het 44-Jarig bestaan van deze toneelvereniging was zaïterdaig een feestavond georganiseerd. De feestgangers hadden hun mooiste pakjes aangetrokken en de stemming zat er al meteen in. De acteurs wa- ren dan ook al gauw op dreef. "Hartjes aan het Spit" speelt zich af in het kantoor van hotel "In de ze vende hemel". De zojuist overleden eigenaar heeft testamentair bepaald, dat zijn tflee petekinderen het hotel zullen erven, mits zij met elkaar trou wen. Beiden voelen weinig voor een gedwongen huwelijk, de mannelijke erfgenaam (Frans Kampfhues) ge draagt zich zo lomp mogelijk en ver dwijnt tenslotte, om als keurig heer tje onder de naam van een gefingeer de broer terug te komen. Prompt val len alle vrouwelijke bewoners in zwijm voor deze handen-kussende heer. Alie Zeilstra, die aanvankelijk vrij zwak speelde, komt goed in haar rol van dom temerig mens. dat semi Franse kreten uitstoot als: "Ik ben helemaal étumé, chassé, eouflé" tot grote hilariteit van het publiek. Ze ligt voortdurend overhoop met de spontaan-brutale Spriet (op hartver- overende wijze vertolkt door Corrie van Doorn), wat komische dialogen oplevert. Ten slotte komt alles weer op zijn pootjes terecht. De petekinderen, vinden elkaar en zelfs de verzuur de boekhoudster krijgt op het aller laatste moment nog een huwelijks aanzoek van iemand achter de cou lissen. Met dit eind goed al goed kan het doek worden neergelaten. De feestavond werd besloten met dansmuziek van The Rhythm Strings". PATTY MULLER Ds. Pannekoek25 jaar predikant: Door Paul Wolfswinkel LEIDEN 25 jaar dominee: moe dig of niet? Ds. E. Pannekoek (52 sinids gisteren) vervult een kwart eeuw het ambt van predikant, maar geeft niet de indruk zichzelf moedig te vinden. Hij doet gewoon zijn werk. In Leiden sinds 1969 als hervormd predikant in de Bethlehemkerk en in de Hartebrugkerk. "Van binnen word ik wel eens boos, ja. Maar er verandert veel hè, uiterlijk. Dat is een fedt." 'Toen ik in 1949 in Ochten in de Betuwe begon, was er soberheid en toch ook wel plezier. Het was niet lang na de oorlog. Alles moest op nieuw worden opgebouwd, nietwaar? Tot op heden is de weelde toegeno men. Er is een verzadiging gekomen; het is anders geworden. Qua theolo gie en prediking had je toen de in druk dat je wat voortborduurde op het gegeven van vóór de oorlog. Er was wat stil blijven staan bij een heleboel mensen." ,,'fc Is vlug gegaan, ja, alle®, de hele ontwikkeling. Je hebt twee stro mingen: de mensen die alles bij het oude willen houden en de mensen, die zeggen dat ze niet kunnen leven zonder nieuwere bezinningen." "Later toen ik in Ui'thuizermeeden kwam, in het noorden van Gronin gen, merkte ik dat de Betuwmaar, de man uit Ochten, meer een gevoels mens was en de Groninger meer wil nagaan hoe alles in elkaar zit. Die is rationeler. Laat z'n gevoelens niet zo direct merken. Het nuchter proe ven van bepaalde zaken; niet alleen theologische. Bij een crematie bij voorbeeld. Dat leverde vragen op van: hoe denkt u erover? Wat vindt u ervan?" En wat was dan uw antwoord? "Nou, als ze vroegen of ik ook kwam op hun crematie, dan zei ik dat ik dat wel zou doen; dat ik wel zou komen. Ik heb het nooit afge wezen. En ik kan dat ook niet doen op grond van bijbelse gegevens. Het gevoelen speelt ook een rod daarbij." "Toen ik wegging naar Alblasser- dam, speelde de zaak of er wat was na de dood. In de stad Groningen heviger, maar ook in de dorpen. Men was daardoor bewogen en wilde erop ingaan. Dat was het fiine van het noorden." "Alblassendam bruiste en daverde dag en nacht. Er was ook een toe loop van allerlei mensen uit het hele land; er was industrie. En er waren spanningen tussen, de oorspronkelijke bevolking en de import. Maar toch, over het algemeen hielden de men sen daar vast aan de oorspronkelijke liturgie. Ik heb daar niets tegen, want ik heb die neigingen ook wel. Het goede behouden. Mensen zijn vaak bang teveel overboord te smij ten. Er wordt iets vertrouwds ge roofd, maar wait komt ervoor in de plaats?" Bevalt Leiden? "Ja,. Ik heb te maken met de ar beidersbevolking in Noord en Pniël. Het bevalt me vrij goed. Er is een trouwe kern en je hebt met heel veea te maken." U bent wel eens boos, zei u. Maar waarom? Zijn de mensen hypocriet? "Soms en dan ben ik wat teleur gesteld. Je verwacht van de mensen dat ze bij een doop bijvoorbeeld er ook achter staan, dat ze hun kind ook voorgaan. Dat geldt ook bij hu welijken. Maar je moet lankmoedig zijn, je moet blij zijn dat je ze nog hebt en dat er nog contact is. Maar het is soms wel eens verdrietig, ja." U praat er met die mensen over of zegt u: dat 'moet je maar niet doen want anders zie je ze nooit meer terug? "Ja, ik praat er wel met ze over. Je moet het beeld van Jezus voor ogen hebben: je moet een herder LEZERS SCHRIJVEN In de editie van donderdag 12 de cember is ruimte gegeven aan de heer of mevrouw Wiegmans, die on der het mom van argumentering blijkt heeft gegeven van kretologie. Niemand zal kunnen ontkennen dat grote firma's een economische im puls kunnen geven voor een stad. Maar geen zinnig mens, die weet wat de culturele verworvenheden van zijn volk zijn, zal kunnen stellen, dat omwille van die economische Impuls, de culturele verworvenheid, maar terzijde moet worden geseho- Ieder, die staat te gillen, dat Je om het hart v^n je stad moet denken en dat je hart geen hartverlamming moet bezorgen door te slopen en nieuw te gaan bouwen voor een kle dingzaak, legt getuigenis af van ruim zicht met oogkleppen. En het afnemen van die oogkleppen gaat dan misschien ook nog wel gepaard met het afdekken van een schreeu wende mond. Leiden zou er namelijk helemaal geen goed aan doen am C en A zo maar bouwtoestemming te verlenen, want het gevaar is niet denkbeel dig, dat de Breestraat dan opgeza deld wordt met een monstrum la Groningen wat datzelfde bedrijf wél mocht bouwen en waar ieder zich nu op het voorhoofd tikt, aan gezien een gemeentelijke toestem ming om te gaan bouwen ook de gemeentelijke toestemming bracht voor een bedorven stadsgezicht. Ik ontken niet, dat het onderhavige be drijf in de huidige outillage best ver betering kan gebruiken, maar ik vraag me wél af of het centrum van Leiden alleen maar Breestraat en Haarlemmerstraat omvat Ik verklap geen geheim, wanneer ik melding maak van een alternatief voorstel, dat binnen de breinen van een aan tal leden van het komitee Pietere- en Academiewijk omtrent deze bouw zaak ontwikkeld wordt. Dat was op_ merking één. Briefschrijver Wiegmans steekt nog meer dodelijke pennen in het Leidse hart van de stad. Een opmerking zoals: "wat de parkeergelegenheid be treft in het centrum van Leiden één advies: laat iedereén zich oriënteren in Hilversum en Arnhem". Mijn ad vies is helemaal anders. „Ik zeg: „doe dat nou maar niet". En ook voor dat advies kan ik wel argumen ten aanvoeren. Hilversum en Arn hem hebben onderling zoveel ver schillen, dat een eensluidende con clusie niet voor de hand ligt. Of is die eensluidendheid niet van belang? Hilversum was een dorp met ruimte. Arnhem kreeg die ruimte dankzij een oorlogssituateie. Leiden was geen dorp met ruimte en God dank werd er zo'n dertig Jaar gele den geen ruimte in het centrum uit de lucht gegooid. Ieder toepasing van andere situaties op Leiden loopt dood, omdat Lelden een centrumbeeld heeft, dat door twee rivierarmen wordt omsloten. Dat zou ook Leidens redding kun nen zijn, want het is bouwtechnisch en architectonisch heel goed moge lijk om het zo genoemde parkeer- „probleem" op te vangen door par keergarages te bouwen ónder het rivierwater. Dat is bijvoorbeeld één van de alternatieve verkeersplannen, die het al genoemde comité voor de Pieters- en Academiewijk op 7 Ja nuari a®. op tafel gaat leggen. Mis schien een idee voor briefschrijver Wiegmans om te komen meepraten. (Van redaotieweg bekort). JAN DOOVE, Papengracht 34, Leiden. De "gelukkige" stier van veehouder Ketting werd vanochtend getooid met een f eestlint, terwijl de eigenaar van dat ogenblik, de Zwijndrechtse veehandelaar Ketting, enkele geschenken in ont vangst nam van waarnemend Gr oenoordhal- directeur André de Jong. LEIDEN De Franse stier van de Zwijndrechtse veehandelaar Ketting was vanochtend in alle vroegte nauwelijks onder de in druk van de feestelijkheden, die zich rond hem afspeelden. Hij mocht daar door waarnemend Groenoordhal-directeur André de Jong een lint omgehangen ksijgen ten teken, dat de aanvoer van het 100.000ste rund naar de Leidse markt dit jaar een feit was, het idee dat hij werd aangevoerd op wat algemeen omschreven wordt als de "kerstmarkt", zal hem wei nig reden tot feestvieren hebben gegeven. Anders lagen de zaken voor di recteur De Jong, die daarmee het zoveelste bewijs leverde, dat de Leidse veemarkt een vooraanstaan de positie heeft veroverd in de Ne derlandse veehandel. "Leiden heeft een vaste derde plaats in de rij van veemarkten" stelde hij enthousiast vast. Hij knoopte daar wel onmid dellijk de noodzaak aan vast, dat op korte termijn wordt begonnen met de uitbreiding van de Groenoordhal met een nieuwe runderhal en res taurant. De recordaanvoer van vandaag er werden 1688 runderen geregis treerd legde daar nog weer eens de nadruk op. Een blik vanaf het balkon leerde dat de Groenoordhal één zeer van koeien ruggen was en ook in de wandelgangen het vee "dubbelgeparkeerd" stond. Volgens de voorlopige eindcijfers zijn er op de Leidse veemarkt dit Jaar 344.000 stuks vee aangevoerd. Daaronder zijn 103.000 runderen, 86.000 schapen en lammeren, 21.000 biggen, 110.000 nuchter kalveren (de zogenaamde "nuka's") en 14.500 varkens. "Het loopt allemaal prachtig", al dus André de Jong, "maar het ruim tegebrek begint nu toch wel steeds nijpender te worden. Week-in, week-uit een volle bak is aardig, maar dat kan natuurlijk niet te lang duren. Ik ben andere bang, dat er veehouders zijn, die noodge dwongen toch naar elders uitwij ken. Er zijn nu al veehandelaren dde zich hebben laten inschrijven voor een plaatsje in de nieuwe runder hal. Uit de verkoop van de par- keerkaarten blijkt dat er nog steeds nieuwe kopers bijkomen. Bovendien krijgen we er vanaf 1 januari '75 wat handelaren bij van de Amster damse markt, die gaat sluiten. Er Zijn er die nu al him staangeld be talen om volgend jaar verzekerd te zijn van een plaatsje". Wat de uitbreiding betreft: Groenoordhal-directeur De Jong verwacht dat het plan rond kerst besteksklaar is en dat het volgende maand ambtelijk "rond" is. Omdat de bouw ongeveer 6 a 8 maanden in beslag zal nemen hoopt men dat de hal en het restaurant in ge bruik genomen kan worden voor in het najaar de aanvoeren weer naar, een top gaat. Gedurende de bouw tijd zullen noodvoorzieningen wor den getroffen. Volgens de plannen zal de nieu we runderhal plaats bieden aan 1600 runderen, terwijl het restau rant is onderverdeeld in twee ruim ten waar in totaal 800 zitplaatsen aanwezig zijn. De kosten worden ge raamd op 4.5 miljoen. Veehandelaar Ketting, die van ochtend in de prijzen viel met zijn "limousine" (Franse stier red.) is erg tevreden over de Leidse markt.' "Ik stond vroeger in Rotterdam, maar na de opheffing ben ik direct naar Leiden gegaan. Ik heb er geen spijt van gehad want er komt hier veel publiek en veel slagers. En vooral van die slagers moet ik het hebben", zegt Ketting die vanoch tend 17 stieren op de markt bracht. De 100.000 ste werd de Groenoord hal binnengeloodst door "cowboy" Arie, een man die wekelijks zo'n 300 runderen een plaatsje geeft op de markt. Volgens directeur De Jong een van de steunpilaren voor een ordelijk verloop van de Leidse veemarkt. Molenstraat: drie kleine slaapkamers Een kerk is geen vereniging en ooik geen vakorganisatie of iets derge lijks. En dan moet Je weieens dingen Inslikken. Want als kerk ben je ook een samenleving. Je moet als kerk openstaan." Met wat voor problemenkrijgt u veel te maken? "Geloofsproblemen komen voor. Ook vragen over de tijd waarin we leven. Ze kunnen het zó zien in hun huiskamers wat er aan de hand is en wat er op de wereld gebeurt. Dat is ook een probleem. En waar je ook veel mee te maken krijgt is het waar heidsgehalte van de Heilige Schrift. En de moeilijkheden in een gezin, ouders met kinderen en omgekeerd. Ook de echtparen onderling." De God van 1949 liep in een wit overhemd met een stropdas; de God van 1974 heeft een spijkerpak. God is dus veranderd, ondanks het feit dat hij al eeuwenlang met lange ha ren rondloopt. "Het komt terug. De mens wil het verhevene niet missen. Mag ik dat zo noemen? Hij heeft het nodig; dat zie je ook aan kerkdiensten. Het moest eerst sober en nu is er weer belangsteflling voor wat mystieks. De kwestie van de lofprijzing begint op Ds. E. Pannekoek de een of andere manier weer terug te komen." Wat is de tekst van uw lezing in de kerk. als u vertelt dat u 25 jaar predikant bent? "Mattheus 11: "Zyt gij het. nu die komen zou of verwachten wij een ander?" Dat laat Johannes de Doper door zijn discipelen aan Jezus vragen. En God heeft nog altijd iets te ver tellen." niet voorhanden. Tot vorig Jaar, toen er een naar het leek ruime woning beschikbaar kwam ln de Molen straat. Na een tijdelijk verblijf van acht weken in de Ververstraat in afwachting van de definitieve verhui zing kon het gezin, drie kinderen zijn inmiddels getrouwd en wonen el ders in de Molenstraat zijn intrek ne men. Maar al spoedig bleek dat het huls, een voormalig winkelpand, in niet zo'n beste staat verkeerde. Een huiskamer, een keukentje, een bin nenplaats, drie kleine slaapkamers en een zolder. Maar de zolder is in middels dichtgetimmerd, want Bouw- en Woningtoezicht vond het gebruik daarvan niet langer verant woord. In de keuken staat het water op de muren en in de kamer ligt de vloerbedekking op een ongelijke vloer. Mevrouw Teske is nier- en hart patiënt en de gemeentelijke genees kundige dienst heeft al gezegd, dat het huis voor haar niet geschikt is. Mevrouw Teske ligt nu in het zieken huis. De heer Teske is trouwens al enige Jaren invalide. Het was onmo gelijk om de nog overgebleven tien kinderen allemaal in huis te houden. Vier zijn er nu ondergebracht in kindertehuizen. Zij zouden in het week-end graag thuiskomen, maar eigenlijk kan dat niet. Natuurlijk is de f amilie Teske in de pen geklommen. Brieven naar de gemeente, bureau Huisvesting, het ministerie van olkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en éénmaal schreef de oudste nog thuiswonende dochter zelfs een brief naar de Ko ningin... Er kwam ook altijd ant woord, het geval van de familie Tes ke heeft de grootste aandacht. Er zijn ook woningen aangeboden, die in alle gevallen echter niet veel meer, dan het "van de regen in de drup" effect tot gevolg zouden hebben, om dat ze niet groter waren dan die in de Molenstraat. Uitgezonderd één maal, toen de familie Teske een zes- kamerflat in de Stuyvesanthof werd aangeboden. Eén dag later kwam een bestuurslid van Ons Belang, de woningbouwvereniging waar de fa milie Teske lid van is, vertellen dat het toch niet doorging, omdat de be treffende woning in beheer is bij De Eendracht. En die heeft ook woning zoekenden.Voor de familie Teske rest één troost: sinds 1961 staat zij ingeschreven als woningzoekende, met de hoogste urgentie. LEIDEN De Merenwijk groeit, andere bouwplannen zijn in ontwik keling; kortom de lange tijd zo mi serabel draaiende woningbouwmarkt In Leddien is in beweging. Een wet houder vertelde vorige week, dat de woningnood in deze „stad kleiner wordt. Dat neemt niet weg dat de helaas tot cliché verworden kreet "volks vijand nummer één" nog altijd op gaat. Neem nu het geval van de familie Teske. Een extreem geval welis waar, want het gezin heeft lange tijd bestaan uit niet minder dan dertien kinderen. Maar toch ook een Leids gezin en "iedere Nederlander heeft recht op een goede woning" (citaat uit verkiezingsprogramma's)De familie Teske heeft 21 Jaar in de Mo lensfcraat gewoond in een veel te klei ne woning. Maar een alternatief was ADVERTENTIE Vw tijdige kersibcstclling krijgt alle aandacht van Fleurop bloemist. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Vw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! FUurop/Interflora Nederland Gegarandeerd goedt ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3