Herstel Pernix met zege in sleutelwedstrijd Delta Lloyd verrast BS Uitgelicht Smeenk naar Ger. de Lange Blauw Wit is iets betere eenheid dan De Danaiden Leids verlies: 64-66 MAANDAG 16 DECEMBER 1974 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN Ondanks het kleine verschil, kon na afloop van het microkorfbaltreffen De Danaïden Blauw Wit worden gesteld dat de Leidse ploeg verdiend had ver loren met 1011. Verdiend, om dat de Danaïden wat eenheid aangaat, minder was dan de Am sterdammers. die weer alleen aan de leiding kwamen in de hoofd klasse A. Die eenheid kwam het beste tot uiting in de combinatie, toer een belangrijk korfbalonder- deel, en daaraan haperde by De Danaïden nogal wat. Het spel van de Leidse ploeg was dan ook be paald minder dan vorige week by ZKV, hoewel de kracht van de tegenstander natuuriyk ook een rol spleet. In de beginfase deed De Da naïden het nog goed. tegen de ploeg van trainer Jan Hensen, die al na vier minuten tegen een 2—0 achterstand aankeek Belangrijker was echter dat De Danaïden nog steeds een voordelig marge van twee punten (3-D kon koesteren toen de eerste periode al voor de helft voorby was. Via een wat fortuiniyk verkregen straf worp (een Blauw Wit-speelster werd door een medespeelster geblok keerd.... halveerde Blauw Wit dat verschil. Daarna zorgde Aad van Nierop ongewild voor een keerpunt in de wedstrijd door voor De Danaïden te falen vanaf de stip. Inplaats van 42, werd het toen 3—3 (na 19 minuten) en dat was de „oppepper" die Blauw Wit nodig had. Door fraai combi natiewerk van oa. routinier Frits de Jong namen de Amsterdam mers een voorsprong van drie punten Plotseling trefzeker werk van Nap en Casper van Nierop ver kleinde de achterstand weliswaar nog voor de rust. maar toen was al duideiyk dat Blauw Wit toch het beste van het spel had. Dat toonde de ploeg vlak voor en na de rust met afstandsschoten van 7—8 door de gebroeders Van Nie rop, maar die stand bleef te lang De Jong (5—7 ruststand) en Sta ring (5—8). De Danaïden bleef echter knokken, wenste zich nog niet gewonnen te geven. Het werd intact. Dat was duideiyk in het voordeel van Hensen en zyn ploeg, die de bal wat langer in het aanvalsvak kon houden. Het werd 8—9. waarna ook Blauw Wit moeiiykheden kreeg met scoren. Het werd 89, waarna ook Blauw Wit moeiiykheden kreeg met sco ren. Een door Joost Leonard be nutte strafworp hielp het team echter over het „dode" punt heen, waarna oud-Vicus Oriëntis speel ster Mary v. d. Baan met een doorbraak de winst veilig stelde. De Danaïden bleef voor de derde maal één punt verwijderd van het gelijke spel omdat Nap de bal nog uit de korf zag draaien. Van Nierop zorgde nog wel voor 10—11. Scoreverloop: 10 A. v. Nierop: 2—0; Nap: 2—1 De Jong: 3—1 C. v. Nierop: 3—2 en 3—3 Starink; 3—4 De Ridder; 3—5 De Jong; 3—6 Starink; 4—6 Nap; 5—6 C. v. Nierop; 5—7 De Jong; RUST. 5—8 Starink; 6—8 A. v. Nierop; 7—8 C v. Nierop: 7—9 Krull; 8-9 Napp; 8—10 Leonard: 8—11 v. d. Baan: 9—1 C. v. Nierop; 10-11 A. v. Nierop. Nap te snel af by één van De LEIDEN Fides Pacta heeft in de overgan gsklasse micro krofbal een uiterst sensatio nele wedstrijd gespeeld tegen HKV. Het duel eindiiigde in 1313. Pernix won de sleu telwedstrijd tegen Excelsior met 1 13, De Algemene ontging het eerste punt op drama tische wijze tegen Steeds Hooger 101 1 Van de Leidse eersteklassers won Zuiderkwartier van HKC (131 1), maar verloor Ons Eiland. Terheyden bleek te sterk: 79. Door Wim van Vliet aanval te blijven spelen. Had de Leid se ploeg dot wel gedaan, dan zou HKV waarschijnlijk niet zo ver ge komen zijn als nu het geval was. Wellicht had Fides Pacta echter al te veel gevergd van de krachten want andere manier is het bijna vooral Fides Pacta—HKV 13—13 In de volle Vijf Meihall speelden Fides op Pacta en HKV een uiterst sensatao- statische combinatiespel neie wedstrijd. Vooral HKV bewoog Meyer/Nlesdng in de laatste fase. zich voortdurend tussen extremen, niet te verklaren. Fides Pacta ver- Binnen tien minuten had de ploeg speelde in ieder geval alweer een 6—2 voorsprong, halverwege was er punc, omdat HKV Juist in de süot- een 7—4 achterstand en acht minu- fase slim speelde. De Hagenaars pos ten voor tijd bedroeg die achterstand teerden de langste spelers onder de zelfs 128. Het zichtbaar uitgeblus- korf en de overige korfballers be te Fides Pacta kon het slotoffensief nutten bijna elke vrije kans. Vooral van HKV evenwel niet weerstaan, invaller George Mesman deed zich waardoor die ploeg nog op 13—13 kon daarbij gelden met twee treffers, flmtefrion binnen een minuut, die 12—12 be- Vrij spel LEIDEN Na Bill Allen ver trekt nu ook Rob Smeenk defini tief bij BS Leiden. Zaterdag na de wedstrijd van BS tegen Delta Lloyd kwam het verrassende be richt dat de Amsterdamse eredi visieclub Gerard de Lange BC, dat zaterdagavond door de onverwach te nederlaag tegen ASVU en de overwinning van Delta Lloyd uit geschakeld werd voor de kam pioenspoule, de 22-jarige Canade se Nederlander van BS Ledden had overgenomen als trainer/spe- Smeenk, die als Nederlander speelde is al sinds half oktober ernstig aan zijn knie geblesseerd, maar begon de afgelopen week, weer voorzichtig te trainen. Smeenk kende bij BS nogal wat aanpassingsmoeilijkheden en kon zich niet zo best in het team schikken. Meer succes had hij met het damesteam van BS dat hij tot nog toe verdienstelijk door de eer ste divisie loodste. Ron Smeenk's contract kwam op losse schroe ven te staan toen bleek dat Smeenk binnenkort een oproep voor de militaire dienst kan verwachten. Hij wilde onder geen beding in Nederland dienen, wat ondermeer verlies van zijn Canadese pas poort zou inhouden. Daarom is 't berioht des te verrassender. Im mers, de Amsterdammers die per 1 Januari Tom Price na drie maanden trainersdienst afdanken lopen een groot risico dat Smeenk bij het binnenkomen van zijn op roep vertrekt en dan verliezen ze een niet goedkope trainer en spe- T TT TV XT'"NT t> 11 1 cxauitfi lujci £<vcuuiuj jb gcwcrai/, bi Li Lil L) Li N Bij elke basketbal wedstnjd worden de laatste nie„ bekend. Feit is wel, dat het jaren nauwkeurig scouting-lijsten bijgehouden, waarop na de (puntloze) Pernix in de vroege za- wedstrijd het spelverloop en de verrichtingen van de speler terdagavond de sleutelwedstrijd te- kunnen worden afgelezen. Deze notities zullen nooit helemaal juist zijn, als er ook niet zulke lijsten komen die de prestaties niet hoogstaande duel bracht op twee van de scheidsrechters weergeven. Dat deze twee personen een manieren aan het Bcht, hoe goed wedstrijd totaal kunnen maken of breken, is zaterdag bij BS Pernilx zlcih hersteld. LeidenDelta Lloyd op een pijnlijke manier duidelijk ge- Ten eOTte l88de Pernlx ker. Scoreverloop: 6—1 en 6—2 Sander- se; 1—2 v Helden; 2—2 Niesing; 3— 2 de Haas; 3—3 Oele; 3—4 Nell; 4 —4 Niesing; 5—4 en 6—4 Onderwa ter; 7—4 Meyer. RUST: 8—4 Nie sing; 8—5 Oele; 9—5 Noordervliet 16 —5 Meyer; 16—6 Mesman; 16—7 Qanderse; 16-8 Oele; 11—8 v Hel den; 12—8 Niesing; 12—9 Oele; 12— 10 Sanderse. 12—11 en 12—12 Mes man; 13—12 RAJsbergen; 13—13 San derse. PernixExcelsior 116 Wat de Invloed van de aanwezigheid van trainer Roel Evenblij is geweest. worden. bazend gro.e inzet aan de dag (toch de presentie van Evenblij langs de P's). In staat gesteld door 't scheids- UJn?) en tweede bleek ExCelslor Op papier zou BS geen kind «w* u «.ncv»- de tegenstander moeten hebben ge- rechterlijke duo intimideerde Delta Jf*1. had, maar de wedstrijd (toch al Lloyd het Leidse team: 56—66 na 15 r* slecht) werdoor het arbitraal beleid minuten. Dat oecexende de genade- we™5 -- negatief beïnvloed, dat beide klap voor BS: Bowerman weg met vijf P's en de rest a Lloyd ploeg durfde niets meer te doen, uit iTVi eer 'ver- SIST'Ï3LJ* ploegen er helemaal niets van terecht brachten. Delta Lloyd liet zich nog het minst va brengen en won dan ook rassend: 64—66. Het is echter wel duidelijk dat de sDromTvast Nederlandse basketbalbond snel naar een oplossing zal moeten zoe ken voor het scheidsrechte rspro- bleem. Ben mogelijkheid lyict de ni)"'Bob Heuts iofan U1; lsoo neuts de ploeg, zoals dde in de thuiswedstrijden aan het te zien. In de eerste helft werd dat al duidelijk, toen Pernix weer een punt voorsprong Dit verleidde de ploeg uit af- Scores 24 Richie Cornwall 6—8 (466); Pe ter Kop 6—6 (181)Rob Wallaart 6— scheidsrechters te laten beoordelen door een commissie, die ook van 't beleid van de arbiters soouitingslijsten opstellen. Was dat zaterdagavond al gebeurd, dan zouden de scheids rechters er niet best vanaf zijn ge komen. Dan hadden commissie-le den kunnen noteren Dat er minstens éénmaal gefloten had moeten worden voor 5 goal-ten dings (een dalende bal boven bas ketniveau wegtikken) Lloyd: Dat zowel Hank Smith (DL), als gebruikelijke spel de Delfetnaren, die kennelijk bij een achterstand het "hoofd" ver- liezen en voor him doen onbezonnen gaan aa^auen.1^ ploeg tan dat ge brek aan zelfsvertrouwen nog ver ia nu\- TT or Qtzvi d°ezelen in de eerste helft om de 1 o eenvoudige reden, dat Pernix er aan- vallend ook niet helemaal uitkwam. De voorsprong halverwege was er echter (5—4) en toen v.d. Kooy. duidelijk tot genoegen van Evenblij. tien minuten na rust een einde maakte aan een geiykopgaande pe riode, viel Excelsior, ver terug en bleef er bitter weinig over van het spel, dat Excelsior in de thuiswed strijden tegen Algemene en Fides Cees Karstens in amateurselectie ZEIST Voor de voorlopige van Delta iectie van het Nederlandse amateur- Pacta toonde Pernix profiteerde elftal, dat uitkomt in de voorronde optimaal, ook al omdat de Delftse het Olympische toernooi en eerst wissels geen zin hadden. Bovendien Bob Heuts (BS een technische fout tegen Luxemburg speelt, heeft hadden moeten krijgen, wegens 't bandstrainer Arte de Vroet de vol- in het veld gooien van reclamebor- gende spelers geselecteerd: P. van gen worden. De 11—5 stond toen den; der Valk (AFC), C. de Rooy (Alte- echter allang op het bord. Jan En dat Dennis Rush (DL) uit 't na), J. Meerman (Arnemihden), L. Seggelen (4). Peter veld gestuurd had moeten worden, Cordewener (EHC). C. Karstens (Noardwijk), A. van der Broek, (RKC), F. Reuser (Rood Wilt), Harry Stol van BS Leiden zal door het verdedigende werk van de naast hem springende Delta Loydspeler niet kunnen scoren. Dennis Rush (10), Bob Heuts (11) en Onno Kostezijn gespan nen toeschouwers. m wegens het neerslaan van Har Stol. Allemaal gebeurtenissen die zater dagavond onbestraft bleven. De nederlaag was een ze stellend resultaat voor Bi tgen de achtergrond van wedstrijden van de afgelopen drie weken. Nog teleurstellender voor 't team is evenwel, dat dit gebeurde voor zo'n duizend toeschouwers die weliswaar veel spektakel hebben gezien, maar slechts weinig echt basketbal. Beidie teams kwamen zaterdag Biecht op gang, getuige de 4—2 sco re na drie minuten. Na tien minu ten stond BS op winst met 208, terwijl Dennis Rush van Delta Lloyd al vier P's had. Daarna is BS waarschijnlijk aan een lichte zelfoverschatting gaan lijden, met als gevolg dat er vrijwel niet meer werd gescoord. Alleen Ray Bower man wilde zich in zijn eerste thuis wedstrijd waarmaken en dat lukte hem met 16 punten voor de rust (35—36). De rest van het Leidse team draai de echter niet best, wat ook de ver dienste was van Delta Lloyd, dat hard bleef knokken. Dat BS nog hoopvol de tweede helft inging, kwam omdat niemand ver wachtte dat het spel zo slecht zou blijven. Dat pakte echter anders uit, vooral omdat al na 45 seconden zo wel Bowerman als Kop (die welis waar slecht schoot, maar die onmis baar is in de rebound) vier P's had den. Daardoor verdween veel van het Leidse zelfvertrouwen naar de bank, waarna de vraag rees of BS zelfs van deze abominabel slecht spe lende tegenstander zou kunnen ver liezen. Dat kon, zo bleek, nadat toch bij Delta Lloyd de belangrijkste man Henry Smith met vijf P's was ver dwenen (Richie Cornwall verleidde hem overigens tot het maken van die Duyn (2), Fred Breedveld, Flip v. d. Kooy (3) Wil v.d. Kooy scoorden. De AlgemeneSteeds Hooger 10 i der Leek (bel- —14 Op dramatische wijze ont- er teleur- den RVC), A. van der Spoel (RWH) ging De Algemene het eerste punt, S, vooral A. Buvens (Spdjkendsse), M. Quan- doordat de overigens voortreffelijke de goede jel (Veritas) en W. van der Horst leidende arbiter Le Mahieu in de (ZPC). allerlaatste seconde aan Steeds Hoo- De 22-jarige Argentijn Quillermo Vilas (foto) heeft gisteren in Melbourne een geweldig tennisseizoen bekroond met de overwinning in het masterstoernooi, het sluitstuk van de Commercial Union Grand Prixtoernooien. De linkshandige Vilas versloeg in de finale de 28-jarige Roemeen Ilie Nastase met 76 62 36 36 64. De Argentijn voorkwam hiermee dat Nastase voor de vierde achtereenvolgende maal zou zege vieren. Het was de zevende overwinning van Vilas in een Grand Prixtoernooi dit seizoen en hij schroefde zijn verdien sten met 40.000 dollar op naar een totaal van 270.000 dollar. Op zijn weg naar de finale versloeg Vilas de Australiër John Newcombe, de Zweed Björn Borg^de Nieuwzeelander Orhy Parun en de Mexicaan Raul Rami. <r ger een strafworp toekende, die be nut werd. Over het toekennen van die strafworp waren de meningen na afloop nogal verdeeld. De feiten zijn, dat Le Mahieu na afloop ver klaarde dat hij niet het blokkeren van de bal had geconstateerd, maar het slaan op de handen; iets wat de direct bij het geval betrokken Truus van Vliet ontkende. De Algemene verloor echter niet door die straf worp alleen, maar ook omdat er vooral door het eerste aanvalsvak verdelgend zwak gepresteerd werd. Aanvallend deed de Algemene het vooral in de tweede helft goed (in beide vakken), want in de met 4—7 afgesloten eerste helft stonden de gebr. Van Vliet veel te kort voor de korf. terwijl Jan Sjardijn in de be- ginaanval vrywel geen kans kreeg op doorbraken. In de tweede helft legde Sjardijn zich meer toe op on dersteunend werk en toen verbeter de er veel. De Algemene kon daar door de 6—16 achterstand ongedaan met sterk aanvalsspel het inleiden de werk bezorgde. De gelijkmaker van Truus van Vliet vlak voor tijd kwam dan ook als een opluohting, die nog geen 2 minuten later ver anderde in een gevoel van doffe el lende. Ruud v. Vliet (2), Sannie Rusman (2). Jan Sjardijn (2). Aad Rusman, Truus en Wim v. Vliet en Henneke Redel scoorden. EERSTE KLASSE: Zuiderkwartier—HKC 13—11 Slechts één helft heeft Zuider kwartier gekorfbald, maar dat bleek wel genoeg voor twee punten. HKC liet de zwakke eerste helft wei volgen door een betere tweede, maar had al een te grote achter stand opgelopen om het moeizaam naar het einde strijdende Zuider kwartier nog in moeilijkheden te brengen. Het laatste fluitsignaal van arbiter v.d. Linden kwam dan ook op tijd. In de eerste helft kwam HKC er niet aan te pas. Het ge makkelijke spelende Zuiderkwartier maakte goed gebruik van de verde digende zwakte van HKC en de 16 4 halverwege zegt in dat gevall wel voldoende in de tweede helft waren de rollen niet helemaal om gedraaid, maar Zuiderkwartier viel ver terug. Het werd van 16— 7 (na 16—3), waarna Eric v. Lunteren een klein kansje benutte en daarmee zijn ploeg over het dode punt hielp. Het werd uiteindelijk 13—11 door goals, van Gijs Kloos (4) V. Daim (4), Car- la Akse (2), Ineke de Kreek, Albert de Groot en Eric v. Lunteren. Ons Eiland—Terheyden 7—9 (2 4) Ons Eiland leed de derde ne derlaag en dat was tegen koploper Terheyden geen verrassing. Vrijwel de gehele wedstrijd (Beekman zorg de alleen voor een voorsprong van 1 —6) heeft de ploeg van trainer Som- meling tegen een achterstand aan gekeken. De Brabanders konden veel langer de bal in het aanvalsvak hou den dan Ons Eiland, dat al halver wege met 24 (voornamelijk straf - worpen) op verlies stond. De eerste 26 min. na de korfwisseling waren echter volledig voor de bezoekers die tot 38 uitliepen en daardoor het slotoffensief van O.E. wel aankon den. Nijenhuis (3). Deegenaars (2), Verra en Beekman scoorden. TWEEDE KLASSE Crescendo—Merwic 87 Cres cendo behaalde de le zege en daar zag het er aanvankelijk niet naar uit: (6—3). Daarna kwam de Leid se ploeg op dreef. Merwic moest niet alleen de gelijkmaker toestaan maar liep met 6—3 ook een duidelijke ach terstand op. Via 6—6 was de span ning terug, maar L'Ami en Schou ten maakten de zege tot een feit. Overige treffers van: L'Ami (2) Le- ny Kok (2)Driessen en de Jong. TOP—Albatros 11—4 TOP blijft het uitstekend doen en had zaterdag in Lisse geen enkele moeite met Al batros, dat met een stevige neder laag naar Zwijndrecht terugkon. Paa bij 4—6 hadden de gasten een ant woord op het doeltreffende spel van TOP, dat rustig doorging met sco ren: 7—1. Het verschil werd uiteinde lijk 11—4 door goals van Rob Meyer (2), Imanse (2), Wilma Kuhn (2), DirkMeyer (2). Ilse Westerbèek, Zuurmond en Siimmelink. Fluks—ELKV 8—9 Dramatische toestanden ook bij Fluks, omdat 14 sec. voor tijd de kostbare en dik ver diende pumtendeling door *n arbltra, le fout verloren ging. Fluks kon daar mee een uitstekende wedstrijd te gen het sterke ELKV net niet ver rassend beëindigen, ondanks een re gelmatige voorsprong. Passchier (2) V. d. Berg (2), Liesbeth Haasbroek Verloop, V. Drongelen en Tineke Ko bee scoorden. DERDE KLASSE Fiks—Tempo 6—6 Fiks heeft het tegen streekgenoot Tempo erg moeilijk gehad. Fiks had in de (har de) strijd alleen bij 2—1 een voor- - sprong, maar heeft daarna steeds een achterstand moeten goedmaken (in de laatste min. zelfs 46). Trineke Paauw, Agda Mulder, Elzlnga, Her.- - ma Tobé, Marjan Huizing en V. d. Mey scoorden voor Fiks.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 16