Opvatting Yredeling ai gewezen eerlijk leer STRANDWANDELING WERD DOOD DORA Weinig bezwaar tegen belasting stilstaande auto's Boeren erg teleurgesteld Over terugdringen kernbewapening Uit in de Randstad OVER REGELING VOOR DE OOGSTSCHADE DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 Door Svbe Stamm Leeuwarden Dora Nijzing, de 18-jarige dochter van een politie man uit Stiens, mocht met haar vriendinnen voor het eerst van haar leven zelfstandig vakantie houden. Het was een warme juni-avond op TcrscheHine. De leuke jongen met wie Dora pas had kennisgemaakt in een van de vele bars op het vakan tie-eiland leek betrouwbaar genoeg. De jeugdige verpleegster zag er he lemaal geen kwaad in om met hem een strandwandeling te maken. Zij kon niet weten dat haar vrien delijke metgezel een uiterst gefrus treerde knaap was. Niets wees er op dat zijn opgekropte sexuele drif ten deze jongen even gevaarlijk maakten als een op scherp gestelde tijdbom. „Nee hoor", zei Dora argeloos toen de jongen zijn verlangen kenbaar maakte, „ik ben nog veel'te. Jong, voor die grappenmakerij. In de middag van 6 juni vond een badgast Dora's gehavende lijk in een hoop zand. Zij was gewurgd, haar schedeldak was ingeslagen en haar inwendige organen waren door woest geweld van buitenaf ver scheurd. De rijkspolitie grendelde het eilandi onmiidldeililijk hermetisch af. Dezelfde avond werd de dader gearresteerd. De 18-jarige tuindersknecht Joseph R. zit er op het verdachtenbankje voor de rechtbank te Leeuwarden stil en bleek bij. Zijn „verhoor" door president mr. R.G. Holtz düurt precies vijf minuten. De knappe In dische jongeman bekent fluisterend dat allies is gebeurd zoals de officier van justitie in de dagvaarding heeft tenlastegelegd. En de president maakt bekend dat volgens de con clusie van de psychiatrische obser vatiekliniek Joseph ter beschikking van de regering moet worden ge steld. Dan is het woord aan de officier voor zijn requisitoir. Mr. Nubé houdt een striemend betoog, waarin hij duidelijk maakt dat liij het met de psychiaters niet eens is. De con clusie dat Joseph tijdens het plegen van zijn daad zeer sterk vermin derd toerekeningsvatbaar is geweest, wordt in het rapport onvoldoende gemotiveerd, meent de officier, die er bij de~ rechtbank op aandringt niet in te gaan op het advies om deze verdachte zonder oplegging van straf ter beschikking van de regering te stellen. Mr. Nubé benadrukt het gevaar van recidive. Hoe levensgevaarlijk Jo seph op het ogenblik nog steeds is, blijkt ondubbelzinnig uit het psy chiatrische rapport, dat 'volgens de officier aan de andere kant echter te eenzijdig is afgestemd op de be langen van de verdachte, zonder voldoende rekening te houden met de beveiliging van de maatschappij. TBR zonder meer wordt door de officier in dit geval niet verant woord geacht. „Deze gevaarlijke Jongen met zijn abnormale sexuele gepreoccupeerd heid heeft eind vorige Jaar ook al telefonisch vele vrouwen de stuipen op het lijf gejaagd. In obscene be woordingen dreigde hij hen te ver krachten en te vermoorden." zo onthult de officier, die het uit vei ligheidsoverwegingen onverantwoord vindt om af te zien van een gevan genisstraf. Tenslotte overweegt de officier dat een gevangenisstraf ook opgelegd dient te worden om de grote beroe ring weg te nemen die door dit af schuwelijke misdrijf is ontstaan on der het publiek. Hij eist dat Joseph zal worden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar met af trek en T.B.R. Verdediger mr. A. van der Werf uit Sneek is van oordeel dat het advies van de deskundigen in de POK dient te worden opgevolgd. „Zonder het psychiatrische rapport is iedere beslissing eqn slag in de lucht", zegt hij. i Mr. Van der Werf waarschuwt om niet het oor te lenen aan wraakge roep van het publiek. Want al zijn we nog zo begaan met het lot van het slachtoffer en haar nabestaan den, dan doet dat niet af aan de mensenplicht om de helpende hand te bieden aan die andere betrokke ne in dit drama, de dader. In een dramatisch betoog schetst de advocaat hoe Joseph in strenge en liefdeloze discipline is opgegroeid onder het regime van - een diotato- riale en ruzie-achtige vader. Mense lijk contact tussen de gezinsleden was onmogelijk en vooral alles wat te maken had met sexualiteit was taboe. Josephs zogenaamde christelijke op voeding was uitsluitend gebaseerd op de begrippen zonde en straf. Naar zijn gevoel had hij zich met het meisje in een hachelijke onder neming begeven. Toen zij niet wil de, kwam hij in paniek. De angst dat zijn „zonde" zou uitkomen was oorzaak dat agressie de overhand kreeg, zegt de advocaat. Mr. Van der Werf bepleit met klem dat Joseph onmiddellijk TBR ge steld zal worden, zonder vooraf gaande gevangenisstraf. Want ge vangenisstraf heeft geen enkele zin. Integendeel: er moet zo snel moge lijk worden begonnen met de hulp verlening. Vonnis 20 december. BRUSSEL Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken moet de komende twee dagen in Brussel proberen te slagen waarin zijn collega van Defensie, Vredelang, geen kans toe zag. Minister Van der Stoel zal tijdens het beraad van ministers van Buitenlandse Zaken van de Navo-lidsta- ten proberen de Nederlandse wens om de rol van de kern bewapening terug te dringen te doen slagen. De bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis (rechts), heelt gistermiddag in het Rotterdamse museum voor land- en volkenkunde een expositie van kerstkribben geopend: De collectie kerst kribben, die de grootste van Europa is, trok ook de aandacht van de burgemeester van Utrecht, de heer Vonhoff (links). In het midden mevrouw Houtzager die in het bezit is van vele te be zichtigen exemplaren. De ministers van Defensie van de Navo-landen die de eerste helft van deze week in Brussel vergaderden, zijn niet met de Nederlandse visie akkoord gegaan. -De Nederlandse ■wens werd het eigen land landse visie voor zal leggen aan zijn collega ministers van Buitenlandse Zaken van de Navo-lidstaten. Hij maakte duidelijk, dat wanneer de Nederlandse wens niet in het siot- het eerst buiten communiqué van morgen zal wor de orde gesteld den opgenomen, dit noa niet bete- en volgens minister Vredelina bleek kent. dat het van de tafel is ge- vooral van Europese zijde veel be- veegd. "We moeten niet,verwachten bestaan tegen de opvat- dat er op stel tdng uit Den Haag. "Het meeste be- sing wórdt grip kreeg ik nog van mijn Ameri- later worden uitgewerkt door de ting kaanse collega Schle^inger". aldus permanente vertegenwoordigers bij de CPN de Navo". de Tweede Kamer wegenbelas- stilstaande auto's. Alleen de Boerenpartij hebben bezwaren. De CPN gelooft dat goed willende mensen, die hun auto bij- Minister Van der Stoel deelde voorbeeld om milieuredenen aan de verbinding is gelegd met de MB FR verder mee dat de afgebroken besprekingen in Wenen. Deze be-1 derhandeldngen tussen Den Haag worden. De Boerenpartij vindt het sprekingen hebben tot doel te ko- Washington over de landings- systeem van wegenbelasting steeds DEN HAAG De meerderheid mocratasóbe fracties, ARP, CITO KVP, willen een maximum van 150Q gulden. de bewindsman, Hij voegde er na afloop besprekingen aan. toe dat ook 'n Rectificatie LEIDEN In het artikel "Huls- - kant hebben^gezet,^ het^ slachtoffer artsen dreigen met acties" in de krant van gisteren is een storende fout geslopen. In de laatste alinea wordt de indruk gewekt dat staatsse cretaris Van Rooijen van Financiën 74-jarige promoveert GRONINGEN Vanmiddag is mejuffrouw M. van der Does uit Maastricht gepromoveerd aan de (rijksuniversiteit te Gro ningen. Mejuffrouw Van der Does is 74 jaar. Zij zal haar proefschrift over de zeventien de eeuwse zieneres Antoinette Bourignon verdedigen ter ver krijging van het doctoraat in de letteren. Mejuffrouw Van der Does werd in 1900 in Parijs geboren. Tijdens de eerste wereldoorlog kwam zij met haar ouders naar Nederland, waar zij haar sbudie Romaanse talen aan de universiteit te Leiden begon. Zij studeerde in 1926 af. Zij keerde daarop terug naar Pa rijs. In de zestiger jaren keerde zij terug naar Nederland. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 13 dec, 2015 uur, Het Koffiehuis; 14 dec., 2015 uur, Iwanow; 16 dec., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met „La Traviaita" van Verdi; 17 dec.. 20.00 "Uur, „Tosoa"; 19 dec.. 20.15 uur. Nationaal Ballet meit „Romeo en Julia". Concertgebouw: Gro-te zaal: 13 dec, 2015 uur, Amsterdams Philh. Ortót; 13 op 14 dec., 24.15 uur, Gsntle Giant; 14 dec., 15.00 uur, Matinee op de vrije zaterdag; 14 dec., 20.15 uur, Ned, Ka merorkest; 15 dec., 14.151 uur, Ned. Handelsvereniging Amster- dams Philh. Orkest;. 18 dec, 20.15 uur, Abonnementsconcert se rie b; 19 dec.. 20.15 uur, Concertgebouworkest. Kleine zaal: 14 dec.. 21.00 uur. Rondom-concert; 16 dec., 20.15 uur, Pianorecital; 17 dec., 20.15 uur. Concertgebouw-Kamermuziek. vocale serie. Shaffy Theater: 13. 14, 17, 18 en 19 dec, 20.30 \üur, Toneelgroep Baal mist „De rit over het Bodenmeer"; 13, 14, 17, 18 en 19 dec, 2030 uur, Penta Theater; 13, 14, 17. 18 en 19 dec., 20.30 uur, Het Werkcentrum met „Dait kan ik ook van jou zeggen"; 14 dec., 14.30 uur; Kindertheater Pssatt met ..De Onderstebovenbaas"; 14 op 15 dec, 24.00 uur, Theo Loevendie Consort; 15 dec., 14.30 uur. Studio Laren; 17 dec, 22,00 uur, Amsterdams Volks-, salon- en Amusementeooncert; 18 dec, 14.30 uur, Poppentheater De Kleinste Komedie met „Kleine Klaas en grote Klaas"; 18 en 19 dec., 22.00 uur, Jazz 'O Ma/tic Five. Nieuwe de la Mar Theater: 17, 18 en 19 dec., 20.15 uur, irHé.mag ik mijn echtgeonte terug"; 13, 14 en 15 dec. 20.15 uur, Wim Kan alléén. ROTTERDAM Grote Schouwburg: 13 dec.. 20.15 uur. Stadstoneel Rotterdam met „De wijze kater" van Heijermans. Rotterdamse Schouwburg: 14 en 15 dec, 20.15 uur, Stadstoneel Rot terdam met „De wijze kater" van Heüermams; 17 dec.. 20.15 u. Zuidelijke Toneelgroep Globe met „Equus" van Peter Shaffers; 18 dbc., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met „President op drift" van F. Scott Fitzgerald; 19 dec., 20*15 uur. Amsterdams Pu- toliekstheater met „Iwamow" van Tsjechow. De Doelen: Grote zaai: 13 dec,. 20.15 uur. concert door het Festival- orkeat van Dubrovnik o.'Ijv: Nikola Delelic mm.v. Marinus Flip- se, piano; 14 dsc„ 20.15 uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer; 15 dec., 14.30 uur, optreden van de popgroep George McCraeyand his Rock your Baby Band; 16.17 en 18 dec., Kerst concert door Deo Cantema en de Young Credo Singers; 18 dec., 12.45 uur. Koffieconcert: 19 dec., 20.15 uur, concert door het Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Hans Vonk. Kleine zaal: 14 dec., 20.15 uur, Folkfe^tival met Fungus, Decameron en Richard en Linda Thompson; 18 dec.. 20.15 uur. concert door het en semble Amphion. Hofpleintheater: 13. 14. 15. 17. 18 en 19 dec.. 20.15 uur, „de dag waarop de paus gekidnapt werd" blijspel van Joao Bethencourts Piccolo Theater: 13 en 14 dec, 20,15 uur. Toneelgroep Theater met „Geen mannen meer" van David Hare; 15 dec.. 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical ..Wiedus. wie maakt daar muziek?"; 17. 18 en 19 dec.. 20.15 uur. The Children of ithe Night brengen de groepsproduktie „Dracula". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 13 en 15 dec., 20.15 uur, Haagse Oomedie met ..Don Juan" blijspel van Molière; 14, 15 en 19 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De Venetiaanse Tweeling" van Car lo Goldoni; 15 dec., 14X)0 uur en 17 dec.. 2015 uur. Haagse Co medie mat „Potverteren" van Eugène Labische; 18 dec.. 20.15 uur, Haagse Comedie met .Begeerte onder de otmen" van Eugene O'Neill. HOT Theater: 13 en 14 dec, 20.30 uur, Haagse Oomedie mat ..De stok" van Ton Vorstenbosch; 15 dec. 14.00 uur, kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Fee Minisa; 2030 uur, Amerikaanse 'groep Camera .Obscura speelt „Measure for measure" van Shakespeare; 17, 18 en 19 dec., de Nieuwe Komedie met .Jung le Opera" musical van Jaap van de Merwe. Theater aan de Haven: 13, 14 en 19 dec., 20.15 uur. Toneelgroep De Appel met „Don Juan", blijspel van Molière. Theater in de Steeg, 13 en 14 dec.. 20.30 uur. Toneelgezelschap De Cirkel mat „Een dog uit de dood van verdomde Lowietje" van Peter Nickols; 15 dec., 21.00 uur. Old Movie, „Tilly's punctured romance", film uit 1919 met oa. Charlie Chaplin; 17 dec- 2030 uur, optreden van Jain Misdam. klarinet. Yke Viersen. cello en Peter Visser, piano. Congresgebouw: 13 dec., 20.30 uur. Residentie Orkest oJ.v. Jean Martinon, mmjv. Carole Parley, sopraan; 14 dec., 2050 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink, mm.v. Tibor de Machula, violoncel; 16 dec., 2050 uur, Nederlands Kamerorkest 0;Lv. Szymon Goldberg; 18 en 19 dec, 20.30 uur. Residentie Or kest, o.l.v. Jean Martimon, mmv. Willem ,Noske, viool. Diligentia: 13 en 14 dec., 20.15 uur, Vrouwenkabaret Natascha Bma- nuels „En de vrouw die kiest een heer"; 15 dec., 1450 uur. Ba- lint Vazsonyi, piano; 18 dec12.45 uur. Lunchprogramma, Rob van Deinse, viool en Jacques Meyer, piano; 19 dec, 20.15 uur. optreden van MUchael Davidson, piano. Theater Peptfn: 13 en 14 dec., 2050 uur. Cabaret Tweeter met het programma „Magikeffe"; 15 dec, 15.00 uur, kwintet Rob Ager- beek; 17 dec, 20.15 uur. Barokmuziek door het ensemble Les Ooüte Réunis. Circustheater: 14 dec., Nederlandse Operastichting met „La Tra- viata" van Verdi. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 12 dec., 20.00 uur, concert dóór het Symfonie-Or kest uit Dobrovnik oJv. Nikola Debelic, mm.v. Jenny Abel viool. Rijnlands Lyceum: 14 dec., 2015 uur, „Jjj en ik, u en wij allemaal" meit Sieto en Marijke Hoving; 15 dec., 14.00 uur, optreden van de Dutch Swing Ooilege Band. LAK-theater: 12 dec., 20.15 uur, Camera Obscura met „Measure for measure" van Shakespeare; 17 dec, 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met „Don Juan" van Molière; 18 dec, 20.15 uur, „Van iemand ooit geweest", 2e voorstelling in de serie „Poëzie'Har d- op", teksten van en over Chris van Geel; 19 dec., 20.15 uur, optreden van Robert Long. evenwichtige vermin- rechten van de KLM in de VS be- moeilijker worden, dering van troepen bij oost en west. gin volgend Jaar zullen worden her- Nederland vindt dat de verminde- vat. Tot zolang zullen de Amerika- De wegenbelasting (motorrijtuigen- gelegd"zou hébben: "Wij willen dat ring van de kernbewapening ook nen afzien van ieder eenzijdig op- belasting) is nu alleen verschuldigd onze pensioenregeling niet wordt ge- ADVERTENTIE daarbij moet worden betrokken. Niettemin zal ook dit niet eenzijdig vaartimaatschappij. treden tegen deNederlandse lucht- voor het rijden op de openbare weg. moeten gebeuren. Ook het War schaupact zal hier iets tegenover moeten stellen. Zijn collega van Buitenlandse Als de regerindsplannen doorgaan Zaken Max torpedeerd". Dit was (uiteraard) geen uitspraak van de staatssecreta ris maar van dr. S. van Randen, voorzitter van de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV). Ook de op- ger. Decze laatste bevestigde Van doet. Het ontduiken van de belasting merking van Van Rooyen dat de Van der Stoel, zei dit nadat hij moet ook voor wrakken op de open een uur had gesproken met zijn bare weg belasting worden betaald. Amerikaanse collega Henry Kissin- wanneer de eigenaar geen afstand i der Stoel die der Stoels mededeling en voegde er- wil de regering zwaarder beboeten. tijdens het overleg van defensiemi nisters in Brussel SDrak met zijn geregeld in de Amerikaanse ambtgenoot H. Kissin- schap" die kenmerkend is ger over de KLM. verklaarde later Nederlands—Amerikaanse gisteravond dat ook hij de Neder- artsen uit zijn op een honorarium- verhoging was niet Juist. De opmer king luidde dat 'de artsen niet uit toe dat de kwestie zal worden Het kabinet denkt aan een boete i vriend- 100 procent van het belastingbedrag. oor de PvdA en PPR hebben voorgesteld, zijn op een honorariumverhoging u. betrek- een maximum van de boete te la- kwam uit de mond van de heer Van kingen. ten vervallen. De drie christen-de- De coördinator van de hulpacties de militaire hulp. "Wat deze Jongens i nieuwe-machines en gebou- gedaan hebben is meer dan fantas tisch. Ik neem mijn petje voor hen af". De Zeeuwse boeren blijven ook GOES "Totaal onvoldoende". Zo fen landbouwers. Ze verwachten ove- noemen de Zeeuwse landbouworga- rfgens niet dat er veel bedrijven zul- nisaties de regeling voor de oogst- len verdwijnen. Wel schade die nog geen derde van de to- zullen veel Zeeuwse boeren nog lan- tale schade aan de gewassen ver- ge tijd hl financiële moeilijkheden ir\ het centrum in Goes, de heer W. goedt. Bij toepassing van de règeling, blijven verkeren en zal er aanzien- Goeman, is bijzonder ingenomen met opgesteld door 1 Landbouw-minister lijk minder kunnen worden geinves- Van der Stee zou het zuidwestelijk teerd kleigebied namelijk dertig miljoen wen. uitgekeerd krijgen; de totale scha de is nu al ruim honderd miljoen. De De militaire hulpactie loopt inmld- nog zitten met veel schade" landbouworganisaties hadden gere- dels teneinde. Vrijdag zal het laatste landbouwmachines. Door het bijzon- kend op een uitkering van zeker detachement van de akkers verdwij- der slechte weer is een groot aantal tachtig miljoen. In de huidige si- nen. De militairen - er werken er nu van deze machines flink beschadigd, tuatie blijft er een ongedekt gat van nog zo"n kleine vijfduizend, hebben Verder hebben de boeren voor de zeventig miljoen. Het is nog niet be- voor in totaal tien miljoen gulden uit oogsthulp bijna drie keer zoveel moe- kend hoe dit gat zal worden opge- de grond gehaald. Ze hebben daarmee ten betalen als wanneer vangen. niet kunnen voorkomen dat ongeveer naai De drie landbouworganisaties in 40% van de oogst als verforen Zeeland zijn verder weinig ingenomen worden beschouwd. De uien, aardap- met de 20% edgen risico-regeling die pelen en gladiolen, die nu nog in de minder dan de tién miljoen die door het kabinet voorstelt voor de getrof- grond zitten, kan men afschrijven, de militiare hulp nog is gered. machi- zijn geoogst. Niettemin is de vergoeding die zij moesten betalen de geoogste produkten toch nog Voor de vrouw die graag avontuurt met leer heeft Lambert de Jong een bekoor lijke nappa jas uit een eigentijdse kollektie. Het slanke model is zeer apart en heeft als opmerkelijke details: vlotte kraag, fraaie knopen en gedurfde zakken. Te passen in 3 kleuren: zwart, bruin en groen. Dit model is er ook in suède. Bovendien verrassend geprijsd: OAQ Meteen passen. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 0 7 214uo Minister Van der Stm

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7