Toch weer 'n Kerst-Flora in Hillegom Moet regio Alphen worden ingedeeld bij rayon Leiden? Lof voor "De Rijnkanters Wandelen in de natuur, waarom kan dat hier niet?" SASSENHEMS KVP-RAADSLID JO VAN ELSEN: Ondanks de financiële moeilijkheden: Politie in hoofdstad bekogeld PAGINA 4 IBBBBB DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 SASSENHEIM Afkomst verloochent zich nietGeneraal b (uiten) d(ienst) Jo van Eisen, in het dadelijks leven lid van de Tweede Kamer en in zUn vrije tijd naast o.m. enthousiast zeiler ook gemeen teraadslid voor de KVP in Sassenheim, maakte er in de gemeenteraad dan ook geen geheim van "dat avontuurlijke va ders middels een kruipdoor-sluipdoor oefening nog wel eens wat zouden kunnen vinden." Als een goed veldheer hield h\j de geheime strategie evenwei voor zich, maar kaartte wél het onderwerp recrea tieve ontsluiting van de gemeente Sas senheim bij het college aan. "Op het ge bied van wandelen buiten de bebouwde kom", zo betoogde Van Eisen, "is Sassen heim in haar mogelijkheden nu niet direct ruim bedeeld. Is daar nu niets aan te doen?" Van Eisen ontvouwde namens de KVP- fractie een denkbeeld, dat het overwegen zeer zeker waard is, maar dat door het college tegelijk als onhaalbaar werd af geschilderd. Van Elsens betoog: "WU dachten dat bijvoorbeeld in samenwerking met de omliggende gemeenten de natuur om ons heen toch wel een beetje kan worden opengelegd. Men zal dan tot de ontdekking komen, dat een boederü be zoeken en boerenkaas zien maken (mis schien moet men wat vroeg uit de veren) ook vanuit de gemeente Sassenheim kan gebeuren, gewoon door erheen te wande len." "Waarom", zo vroeg Van Eisen zich af, "gaan wij niet beginnen vanuit het voor malige zwembad, dat tot een viscentrum zou kunnen worden uitgebouwd en waar ook, evenals in het park Rusthof plaats, kan worden ingeruimd voor invalide vis sers. Door over de wetering met een rus tieke brug een wandelweg aan te leggen, zou het kleine poldertje tussen de hout- opslagen een recreatieve, heemparkachti- ge bestemming voor de jeugd kunnen krij gen. Een beetje ruig ook, als 't kan. Langs de provinciale weg wandelend kan men dan genieten van het oerhollandse palen- bedrijf met vlotten in het water om ver volgens langs de boerderij van Remmers waal noordwaarts onderlangs de rijksweg 44 bU de Ringvaart te belanden. Rechts af zou men dan enige boerderijen kunnen bezoeken en linksaf sla and komt men te genover het restaurant dat, geloof ik al thans, Puck heet. Helaas is de pont ,die de Haarlemmermeer in stand moest hou den, ter ziele. Maar het restaurant zal in overleg best bereid zijn een roeibootje over te sturen als men daar wat wil ge bruiken. Als er behoefte aan is, zou daar ook wel voor roeigc renheid kunnen wor den gezorgd. Via de 3e Poellaan kan men daarna weer doorwandelen naar Sassen heim." Van Eisen, die deze suggesties al tijdens de algemene beschouwingen deed, vindt het jammer, dat de gemeente Sassenheim deze mogelijkheid niet ziet zitten. "Vol gens ons (de Sassenheimse KVP-fractie) was en is het met medewerking van de gemeente Lisse zeer wel mogelijk om zon der a] te veel kosten een prachtige wan- del-trim-recreatiemogeljjkheid te reali- Als het aa-n Van Eisen en zijn KVP- fractie lag, zou trouwens ook een einde worden gemaakt aan de nogal willekeurig lopende gemeentegrens tussen Sassenheim en Lisse. Van Eisen: "In goed overleg, en dat met nadruk, zou eens met Lisse kunnen worden gesproken over de situatie in de Vogelbuurt, waar midden in de straat aan de ene zjjde het bord Sassenheim en aan de andere zijde het bord Lisse staat. We hebben er als KVP geen enquete gehou den maar we weten toch wel dat menig bewoner daar het een rare situatie vindt. Kan er", zo suggereerde hij tenslotte, "geen gesprek plaatsvinden over verleg ging van de gemeentegrens naar de 3e Poellaan? Alleen al wat betreft post, rio lering en het ophalen van huisvuil zou hier een wat gezondere situatie kunnen ontstaan. Hetzelfde geldt trouwens vcor het stukje Voorhout aan de Teylinger- laan." Zaken overigens, waarover niet al leen de gemeentebesturen beslissen, maar ook provincie en rijk hun inbreng hebben. HILLEGOM Het gaat de bloembollensector momenteel bepaald niet voor de wind. Forse kostenstijgingen, dalende prij zen, verminderde export, onzekerheden over de energievoor ziening en de enorme regenval van de laatste maanden zijn er de oorzaak van, dat 1974 een bijzonder teleurstellend jaar is geworden en dat 1975 met weinig optimisme tegemoet wordt getreden. Ondanks al die tegenslagen organiseert de Konin klijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur toch weer de jaarlijkse Kerstflora van bloeiende bolgewassen in het Hillegomse "Bloembollencentrum". Daar is wel moed voor nodig. Enhet wordt zelfs de grootste expositie, die men ooit heeft gehouden. Deze Kerstflora zal te bezichtigen zijn van zaterdag 21 december 's morgens 11 uur en op zondag 22, maan dag 23, dinsdag 24 en donderdag 26 december van 's morgens half negen tot 's middags vijf uur. Op woensdag 25 december eerste kerstdag is de tentoonstelling gesloten. Door Cees Combee KA.V3.Js organisator Jo R-Stuur- man is ai maanden bezig met de t oorbereidingen tentoonstelling. Stapels mappen met correspondentie liggen op zijn bu- raeu, dat men kan vinden in een niet al teg rote.e maar wel gezellige ruimte, op de derde étage "Bloembollenoentrum". Het valt niet mee Stuurman te pakken te krijgen. Er valt heel wat voor te bereiden deze Kerstilora en bovendien Flora uit Rijnsburg zal voor het eerst tijdens deze tentoonstelling met een inzending in de openbaar heid treden. Het wordt een gemeng de Inzending van rond de 70 m2. De grote beurshal van ruim 1000 m2 zal voor die dagen herschapen wor- deze"kerstbroei- den in een aantrekkelijke bloemen- show. Met tegen de achterwand maar liefst 150 m2 grote inzending Hippeastrums van "Floralia" 'n groep amarylissenkwekers uit 's Gravenzande. Over de twee zijkan ten van de zaal verdeeld zal de ve le duizenden narcissen grote inzen ding van de Vereniging 'De Narcis' wonden gesitueerd. Vele kwekers Aan de Kerstflora in het Hillegomse "Bloembollencentrum" zijn ook keuringen van in bloei ge trokken bolgewassen verbonden. Van tul-pen, narcissen, hyacinten etc. Die keuring geschiedt door internationaal vermaarde keurmeesters. Deze foto werd gemaakt tijdens één van de vorige Kerst flora's. Overlegorgaan Rijnstreek: ALPHEN AAN DEIN RIJN Moet de Alpheuse regio inderdaad worden ingedeeld bij het rayon Leiden, voor de vorming van één groot bestuurlijk gewest „Oude Rijnstreek zoals dat minister De Gaay Fortman voor ogen staat blijkens een onlangs gepubliceerd verkavelingsplan r^—ztr^rttjh bergen ve^ten^VerenlgJng^ ■werk voor het bloemencorso Tulp" zullen grote en bijzondere collecties tulpen showen, hyacinten aasssrrsjt Bollenstreek. Stuurman dat hij de evenementen keurig voorbereidt, zodat al het eenmaal lijk van een leien dakje loopt. Nieuw Bijgoed" toont een reeks minder isT*Bdlés^zoveeT*moge- bekende gewasjes. Het middenvak van de beurszaal zal worden gevuld met decoratief opgestelde inzendin gen van irissen, onder andere van de Vereniging "De Iris', en freslas befaamde kwekers tot wie ze- Zegt Stuurman: "Eigenlijk begin ik al in januari aan de Kerstflora, ker mag worden gerekend M. C. die steeds weer in december wordt Staaveren uit Aalsmeer. Van de be- gehouden. Sinds 1956 - toen trad ik kende specialist op dit gebied. Maar bij de "Koninklijke" in dienst or- se uit Aalsmeer, zullen de bezoekers - - |j| een ongekend grote en unieke col lectie bloeiende cyclamen van dichtbij kunnen bewonderen. Verdeer Inzendingen komen van de afdelin- ganiseer ik deze kerstboeitentoonstel- lingen al. Ze genieten in binnen en buitenland bekendheid. Het is be grijpelijk in de allereerste plaats een expositie voor het vak. De kwekers gen van de KAVB. het proefstation Tn voor de Bloemisterij in Aalsmeer, t Laboratorium voor Bloembollenon- derzoefc in Lisse. de Bloembollen raad het in Lisse gevestigde in- en verkoopbureau "Bouquet". Hierbij mogen we wel aanteke nen, órt de Bloembollenraad dit het eerst voor het voet licht treedt op de Hillegomse Kerst flora. Met een Zeer bijzondere in zending. presenteren hier hun produkten. In bet bijzonder lym nieuwe creaties, die na Jarenlang experimenteren tot stand zijn gekomen. Dat het een vaktentoonstelling is kan men aan het opstellen van de bloemen gen. Er komen vele bolgewassen in kist jes "onversierd" op de tafels te staan. Die worden door bekwame jaar keurmeesters beoordeeld. Een zeer groot gedeelte van de bolbloemen aal echter decoratief worden opge- 3eid. Bekwame Er dt taIarmatiCTe sband in- ervoor zorgen, dat h« "Bloembol- waarin OTder meCT lencentrum de beurs 6pruithyacinten. voorgetrokken tui ringzaal een war* wordt. juist daarom is het voor niet- leuke is. dat al deze bolgewassen ge- vakgenoten, dus voor mensen die schikt zijn om in de huiskamer in doodgewoon van bloemen houden, bloei te worden getrokken. Iedere be- beslist de moeite waard al die bol- bloemenkleurenpracht te bekijken. Het staat wel wast, dat een "gang" den op dit g naar Hülegom zeker meer dan de moeite waard zal zijn". snSSmenTo^dat de broei hal van het "Bloembollencentrum" sprees* t normaal alleen ingericht om kwe- exporteurs wegwijs te ma- zal ken - voor het publiek worden open gesteld. Kortom beslist de moeite 3 een kijkje te gaan ne- door het dagelijks bestuur van het ters zag niet zo veel hefl in deze Rijnstreek overlegorgaan, teneinde nieuwe bestuursindeling, als het ïen eerste meningspeüing te krij- gaat om greep te krijgen op de sub- genwoordigd 10 gemeenten uit de Al- gen. Afgevaardigde Burger uit Nieuw- urbanisatie en het open houden, phense regio). Het Alphense raads- veen voelde daar niet voor. omdat van het groene hart. Hij wilde ief er nog geen inzicht bestaat in de ta- eigenlijk eerst de nieuwe wet op de de ken en bevoegdheden van de te var- ruimtelijke ordening afwachten. Wel gewesten. Hij wilde liever de zei hij zich te kunnen vinden in de ver meer duidelijkheid moet ideeën van degenen die meer gepor- taffen. teerd waren voor grotere gewesten. Ook het raadslid P. Oosterhoff uit Hazerswoudé noemde deze discussie 2i]n van de vierde bestuurs- "te voorbarig", omdat de Rijn van de bolgewassen heel vlot loopt. Daarvan profiteert de Kerst- Kers flora. Het aantal inzendingen nu belangrijk groter zijn dan tt?qq gaande Jaren. Vele duizenden waard bloeiende tulpen, narcissen en hya- mAn De vraag rees gisteravond tijdens en bijeenkomst van het overlegor gaan Rijnstreek (waarin zijn verte- gemeenten uit de Al- ïet Alphense raads lid drs. H. van Steenis (Progressief Alphen) zag in het kiezen var "as" Leiden-Alphen het gevaar het ontstaan van een "vingerstad": daarover een stedelijke vinger die zich vanuit verschaffen. Den Haag/Rotterdam via Leiden zou kunnen gaan uitstrekken naar Alphen. Van Steenis: "verder wordt in het streek-leden onmogelijk al plan "Oude Rijnstreek" voorbij ge- him gemeenteraden konden spreken. voorzitter van het Rijnstreek gaan aan de duidelijke wensen van Tochwilde hiJ wei een persoonlijk overlegorgaan buigemeester R. M gemeenten die hebben gepleit voor commentaar kwijt, waarin hij zicih af- P^llaf één gewest met Gouda-Woerden". Hij vroeg waarom gekozen is voor de as het dagelijks bestuur speelt met de meende dat een dergelijke geweste- Leiden-Alphen. Als die kern verder gedachte om B. en W.'s van alle 10 lijke indeling ook beter zou aanslui- ontwikkeld zou moeten worden, zou Rijnstreek-gemeenten over enige tijd ten bij in ontwikkeling zijnde streek- dat naar zijn mening een aanslag ®ens elkaar te halen voor een plannen, zoals het streekplan Zuid- op het Groene Hart betekenen. Hij bespreking van het gewestplan. Ver- RIJNSBURG Het moet de initiatiefnemers tot oprichting van de tennisvereniging 'De Rijnkanters' zij zaten op de publieke tribune goed hébben gedaan, dat alle fracties zonder een uit zondering grote waardering bleken te hebben, voor de activiteiten die deze jonge vereniging in korte tijd reeds heeft ontplooid en nog zal ontplooien bij de totstandkoming van het tennisbanen- complex in "Het Waterbas". Het was daarom bepaald niet ver wonderlijk. dat het voorstel van B en W. tot het beschikbaar stellen van een krediet van f120.000.- voor de aanleg van vier tennisbanen en een oefenbaan in het recreatiegebied "Het Water bas." werd goedgekeurd. Voorts werd besloten deze banen voor 1975 voor een bedrag van f 10.000.- te vetrtiuren aan "De Rijnkanters" en dat de gemeente garant staat voor rente en aflossing van een door de tennisvereni ging af te sluiten lening van f 80 000,- voor het financiëren van de resterende bouwkosten van een clubhuis, waarvoor onder leden en sympathisanten al voor f 50.000.- is ingetekend op een obligatie lening. Tooh werden er nog /wél enige goedbedoelde opmerkingen ge maakt. T. Kralt Pzn (AR) was blij, dat dit tennisbanenoomplex van de grond kamt. maar vroeg ook of B. en W. nu snel eens iets gaan ondernemen om de ijsclub "op de ijzextjes" te zetten. J. v. d. Mev (CHU) meende, dat iedereen, zolang er plaats is, «onder onderscheid lid van de tennisvereniging moet kunnen wor den zonder ballotage. Verder wilde hij weten of men van het com plex, zolang er nog geen ijsbaan is aangelegd, 's winters als nood oplossing een ijsbaan zou kunnen maken en/of uitbreiding van het aantal van vier banen in de toekomst mogelijk is. Van der Mey bepleitte ook de actieve ijsclub snel uit de brand te helpen. PvdA-raadslid A. de Haas-Kromhout meende, dat er reeds nu aan moet worden gewerkt, dat iedere groep, die straks "Het Water- bos" gaat gebruiken, een inbreng heeft, hetzij als lid van een te formeren sportraad of door zitting te nemen in het bestuur. Brul (VVD) dankte het oolüege voor het vooruitstrevende werk en drong erop aan, dat ex in ieder geval voor moet worden gezorgd dat de banen in het voorjaar bespeelbaar zijn. Anders gaat het de actieve verenigingen handen vol geld kosten, zei hij. Vianen (AR) noemde het een goede zaak, dat de gemeente geld In dergelijke objecten pompt, doch wilde wel graag weten wat die ballotage eigenlijk betekent en wat voor normen er worden ge hanteerd. Loco-burgemeester De Mooy was bh) mot de waardering, die ook het college ten deel is gevallen. Ten aanzien van het verzoek zo snel mogelijk een ijsbaan aan te leggen stelde hu. dat dit alleen gelijktijdig kaai geschieden met de aanleg van het buitenbad. Daar over bestaan reeds zeer vaste plannen. Wat de tennisvereniging en het banencomplex betreft wees De Mooy erop. dat het Valkeriburgse oohege van B. en W. zeer positief staat tegenover het verlenen van een subsidie. Temeer, omdat er ook vele Valkenburgers lid zijn van "De Rijnkantens." De raadsleden adviseerde hij het begrip ballotage niet te zwaar te nemen. Er is voor de toekomst een mogelijkheid tot uitbreiding van het banencomplex. De aanleg zal direct beginnen als, G.S. hun goedkeuring aan het nu te nemen raadsvoorstel hebben gehecht. Ook in tweede instantie werd er nog door een aantal leden over de ballotage en de inrichting van de banen 's winters tot ijsbaan gesproken. Dat laatste zullen B. en W. bekijken. Voorwaarde is echter, dat er niet teveel schade aan de banen mag worden aan gericht. Iedereen wBde namehjk de ijsclub graag uit de nood heflpen solang de 1 andijsbaan nog niet is aangelegd. Toen kon De Mooy. die deze vergadering ook weer met vaste hand leidde de hamer laten vallen. "De Rijnkanters krijgen nu definitief hun lang ver wachte tennisbanencompaexl Ondanks hevige aandrang van A. de Haas-Kromhout en J. K. de Moo« (PvdA) en K. Brul en A. C. Rencoy (WD) mag J. C. van Eg-mond zijn bij de woning aan de Schaapherdershoek in "Fre- derüksoord" behorende bergruimte niet vergroten tot garage. De andere leden (AR, CHU, en GPV) stemden tegen, omdat zij geen precedenten willen scheppen, hoe graag zij ook Van Egmond ter- wille hadden willen zijn. C. Heemskerk kreeg geen toestemming voor het plaatsen van een afdak tegen het peroeel Lange vaart 34. Wel mag hij stalen deuren aanbrengen. CEES COMBEE. worden geëxposeerd held Is «r Toltoyde en ge naast freesias, irissen en de kleine, !>esch,lk^Lhe^ over eigen zogenaamd bijzondere bolgewassen. het '31c«mboU^«ittum" met Daarnaast zullen als extra trek- d« Nf-H«VÏ5E pleisters kunnen worden aange merkt de magnifieke collectie Hipea- strums en de grote groep cyclamen. Eén en al lente dus wat men kan waarnemen. Erg leuk in deze don kere dagen rond Kerstmis. Velthedmia's in Hillegom. Parkeergelegen- Holland-West Van Stennis onoerde. ^ond dat het Rijnstreek overlegor- genwoordiger Oosterhof ontlokte dat ot het overlegorgaan Rijnstreek in stadium al meer tafor- de °J^^nL?Ldl"Ul!?<!l. J? - moeten zoeken met matle moe^ jjen verkrijgen over deze "as"-keuze. De Alphense wethouder van ruim- STSZSZ teUjke ordenine J. W. Haanstra die niet contact Midden Hofland (het 22 gemeenten het tellend overlegorgaan van de Goud- t het overlegorgaan wordt onder graven. Daar hoort deze materie Juist thuis. se regio) voor standpuntbepaling plan. VOORHOUT Voor de tweede SASSENHEIM Kapelaan R. M. Kuypers, ruim vier Jaar alweer ver bonden aan de Pancratius Parochie zal Sassenheim aan het einde van Buurman bladert wat in de open- deze maand verlaten. Met ingang van geslagen mappen met formulieren 1 Januari is hij in De Lier benoemd van de inzenders: "Voor het eerst tot pastoor. toont de Ter Aarse kweker Lam- Kapelaan Kuypers, die 43 Jaar is, meren de Veltheimia's. Een aller- heeft zich in Sassenheim nadrukke- aardigst Kaaps gewasje met kleine lijk bezig gehouden met de interker- bloemetjes. Het kortgeleden opge- kelijke activiteiten binnen o.m. de richte "Bureau Sierteeltprodukten commisise samenwerkende kerken. ook persoonlijk zei te spreken hield ach nog wat op de vlakte. Hij onder- Kritiek kende wel een duidelijk historische maal zal de muziekvereniging lijn tussen Leiden en Alphen (dan Cecilia uit Voorhout een concert Het raadslid leverde voorts kritiek wel met Bodegraven erbij), maar geven in d^ RK kerk van de Bart- op het gebruik van verouderde cij- hij dacht ook aan een gewestenplan holomeusparochie. Medewerking fers in het gewestplan. Cijfers, die met betrekking tot het groter ge- verleent de organist Arno van zijn gebaseerd op de volkstelling van west voor het "open middengebied". Leeuwen. Na afloop van dit oon- 1960. Alphen, dat pas na die tijd is Ook hij uitte verder aanmerkingen eert. dat op dertien december om lijk van Leiden als "verzorgings- op het ontbreken van criteria als t acht uur gehouden wordt, zal bij de minder afhanke- winkelgebied, onderwijsvoorzieningen uitgang een inzamelingsactie ge en busvervoer, tekenen van de houden worden ten bate van een De discussie over de nieuwe gewes- streekfunctie van Alphen. nieuw kerkorgel voor de Herv. Ge- teiyke indeling was aangezwengeld Het Alphense PvdA-raadslid W. Pe- meen te uit Voorhout. AMSTERDAM Pogingen van de gemeente Amsterdam om vanochtend terstond na de ontruiming door de bewoners te beginnen met de sloop van een perceel op de hoek van de Nieuwmartottouurt, zijn uitgelopen op een fel protest tegen de voorgeno men aanleg van de Amsterdamse metro. De politie moest zich niet schilden en helmen verweren togen actievoerders, die zich op het dak van het pand hadden geposteerd en vandaar de agenten op straat beko gelden met dakpannen en bakstenen. Het opdringende publiek, dat aan- groeie tot honderden belangstellen den, dreigde de afzetting te door breken. Bfj de pogingen de mensen achteruit te dringen, kwam het tot enkele botsingen, waarbij de politie van de wapenstok gebruik meakte. Een jongedame werd meegenomen naar het bureau. In de situatie was om 2 uur van middag nog weinig verandering ge komen. In het belendende perceel hielden zich agenten van politie op. Zodra er een zijn hoofd uit een raam stak, begonnen de actievoerders op het dak er naast dit met dakpannen te bekogelen, echter zonder succes. Volgens opgave van de politie zijn in het slooppand, ongeveer dertien be zetters, van wie een vijftal zich op het dak had genesteld. SASSENHEIM Bij zijn af scheid als voorzitter van de Sassen heimse Oranjevereniging is de heer J. van Vliet tot erevoorzitter be noemd. Van Vliet heeft de Oranje vereniging twaalf jaar lang als voorzitter geleid en maakte in to taal ruim twintig jaar deel uit van het bestuur. Naast het erevoorzitterschap ontving de heer Van Vliet uiit han den van zijn opvolger Van Biezen sr. eveneens een paar (gouden) manchetknopen en de (gouden) speld van de Oranjevereniging. Deze laat ste onderscheiding was voor erelid Kapitijn. Na blaasproef naar bureau WASSENAAR Op het kruispunt Den Deijl in Wassenaar is in de nacht van woensdag op donderdag de 25-jarige bestuurder van een per sonenauto, J. H. uit Rijnsburg inge reden op de wagen van de 43-jarige W. J. F. uit Wassenaar. Bij deze botsing werd niemand gewond. J. H. kwam met een snelheid van 120 kilometer Wassenaar binnen rijden. Toen hij moest stoppen voor he, stoplicht slipte hij, trok vervol gens op om de wagen uit de slip te krijgen en ramde de auto van de heer F. Beide wagens zijn totall loss. Omdat het in de beide auto's naar alcohol rook, heeft de Wassenaarse politie de bestuurders de blaasproef afgenomen, waarna op het politie bureau de bloedproef volgde.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4