Breestraat bang voor gevolgen van renovatie Nüuw spaarpremie aanvragen. Nu. Anders Witte Poortkazerne cultureel centrum Breestraat-plannen staan nog niet vast Premie Spaarplan Bouw van De Zijl einde Overdekte? Fietsend wereld rond osier DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 LEIDEN Wat er precies met de Br eestraat gaat gebeuren als gevolg van de renovatie staat op dit ogen blik nog niet vast. Uit 1972 dateert een plan van Gemeentewerken om de trottoirs aan beide kanten te ver breden en wei zodanig dat nog een rijbaan van zes meter breedte over blijft. Die rijbaan zou bestemd moe ten worden voor het bus-, fiets- en bromfietsverkeer, terwijl op een aan tal plaatsen abri's onderkomens voor wachtende buspassagiers) zou den worden geplaatst. Het wegge deelte van de Breestraat zou van een asfaltlaag worden voorzien, en de brede trottoirs van tegels in al lerhande motieven. Het voetgangers gebied zou ter hoogte van de Papen gracht beginnen en eindigen bij het Gangetje. Voorzitter van de LCC-verkeers- commissie Brummer ziet voor de Breestraat- van-de - toekomst drie mogelijkheden. In de eerste plaats de Breestraat open te laten voor alle ver keer, de trottoirs iets te verbreden en aan de linkerkant in§teekhavens aan te leggen voor auto's. Een tweede mogelijkheid is het plan van Ge meentewerken zodanig wijzigen, dat er een rijbaan van 7 meter ontstaat. Daardoor zou ruimte ontstaan voor een busbaan en een autobaan in een riohting waarvoor een snelheidsli-' mi©t gedacht wordt aan 30 kilo meter per uur zou moeten gelden. In de derde plaats de afsluiting van de Breestraat voor het particuliere autovervoer, maar het scheppen van voldoend© parkeerruimte (parkeer garages) aan de noord- en aan de zuidzijde. Eventueel zouden de win keliers zelf een stichting moeten vor men om een perkeergarage te be kostigen. Brummer merkt© daarbij op, dat de ervaring heeft geleerd dat de gemiddelde klant niet bereid is verder dan 200 meter te lopen naar een winkelcentrum. Wat de komst van die parkeerga rages in d© onmiddellijke nabijheid betreft was LCC-bestuurslid Van Zijp (tevens raadslid voor het CDA) weinig optimistisch. Op de Garen- markt komt er in elk geval geen een, want men vindt zo'n betonnen kolos niet passen tussen de historische ge bouwen die er staan. Bovendien is er sprak© van woningbouw op die plaats. Een ander plan, om een parkeer garage te bouwen op d© plaats waar nu de brandweerkazerne staat, is ook niet te realiseren op korte termijn, omdat voor de brandweer voorlopig nog geen nieuw gebouw beschikbaar is en er plannen bestaan om het huidige complex uit te breiden me.t een deel van het Pedologisch Insti tuut. Volgens Van Zijp is er boven dien sprake van, dat het Pieterskerk plein autovry gemaakt zal worden. Het enig© concrete plan, dat nu in voorbereiding is, is de bouw van-een parkeergarage op de hoek Ir. Dries- senstraat-Hooigracht. Volgens Van Zijp omvat, die garag© twee onder grondse verdiepingen met een par keer mogelijkheid voor 350 auto's. Daarop zouden 55 woningen en 4 of 5 winkeltjes gebouwd moeten worden. LCC-bestuurslid Brummer vond de opzet vreemd. 'We bouwen een par keergarage voor evenveel auto's als er nu 4l staan." Uitbreiding van het winkelareaal in Leiden is volgens hem helmaai uit den boze, omdat bekend is dat het aantal midden standers nu al te groot is. Tijdens d© bijeenkomst van gister avond werd een aantal suggesties be kendgemaakt, dl© LCC-bestuurslid Van Zijp heeft gedaan, voor toepas sing tijdens de uitvoering van de werkzaamheden. Hij constateert dat het busverkeer in twee richtingen over de marktenroute (Botermarkt- Vismarkt-Boommartot) zal moeten plaatsvinden en dat de aanvoer van goederen voor winkels en bedrijven zal moeten gebeuren via d© zijstra ten. De bereikbaarheid moet volgens Van Zijp in een draaiboek worden aangegeven. Verder moet er volgens hem gedacht .worden aan een tijde lijk© omkering van het éénrichtings verkeer op de Langebrug. Winkelend publiek, dat niet de auto's vanaf het Noordeind© en de Stationsweg komt zou verwezen kunnen worden naar de Cityring en het parkeerterrein aan de Garenmarkt. Tenslotte geeft hij in overweging een pendelbusje vanaf het parkeer terrein bij molen De Valk telaten lopen, alsmede de aanleg van goede loopbruggen over opengebroken straatgedeelten voor de voetgangers.' LEIDEN De gemeentelijke com missie voor interne organisatie en beheer heeft gisteravond de finan ciële opzet goedgekeurd voor de bouw van een open en overdekt zwembad "De Zijl". B. en W. van Leiden zullen nu weldra de raad voorstellen over te gaan tot besohik- baarsteüling van een krediet van ruim zeven miljoen gulden. Wethouder Van Dam (PvdA) deel de voorts mee van plan te zijn het project onder te brengen bij de z.g. aanvullende werkgelegenheidswer- ken, waarvoor de overheid hoge sub sidies verstrekt. Dat betekent dat Leiden het krediet zal regelen op de begroting voor *75. Dat kan eind februari gebeuren. De kans is groot aldus wethouder Van Dam, dat Lei den daarmee een extra subsidie van Werkgroep winkeliers gaat zelf plan uitwerken LEIDEN De winkeliers van de Breestraat en de naaste omgeving vrezen ernstig voor hun boterham als volgend jaar september deze Leidse winkelstraat gedurende ongeveer een jaar zal worden afgesloten. Die afsluiting geheel of in gedeelten, dat staat nog. niet vasit is noodzakelijk om de nieuwe riolering aan te leggen. De gemeente neemt die grondwerkzaamheden te baat om tegelijkertijd het aanzicht van de Breestraat te vernieu wen. Daarbij is de vraag of de winkelstraat definitief afgesloten moet worden voor het verkeer weer actueel geworden. Om zich te beraden over de step pen, <fien oodzakelijk zyn, had het Lelds City Centrum gisteravond alle middenstanders in de foyer van de Stadsgehoorzaal uitgenodigd. Op die bijeenkomst werd besloten een werk groep te vormen, die op korte ter mijn met een hecht plan moet ko men, om het verkeer in die periode zodanig op te vangen en zulke voor zieningen te treffen, dat de winke liers zo weinig mogelijk 6Chade zul len ondervinden. Tevens werd door het LCC-be- 6tuur voorgesteld een zogenaamd "ga rantiefonds" te stichten, waaruit specialistische hulp en voorlichting aan de consumenten bekostigd zou moeten worden. Vanuit de vergade ring werd gevraagd in eerste instan tie juristen in te schakelen, die moe ten uitzoeken in hoeverre de schade die wordt geleden, te verhalen is. Over die schade was een aantal middenstanders nogal somber. Op merkingen als "Een Jaar afsluiten betekent voor mij simpelweg de drMklao", "Een hart dat je een Jaar hdbt stilgezet krijg je niet meer op gang" of "Dan kunnen we de tent wel sluiten" werden nogal eens ge uit Geen visie LCC-voorzitter J. van Emond constateerde in zijn openingstoe spraak, dat het er voor de Leidse bin nenstad niet erg best uitziet. "Een Jaar lang zal het hele wegdek van links naar rechts open liggen en zul len de bedrijven bijna onbereikbaar zijn voor de klanten. Daarna zal de marktenroute waarsohijnlljk voor' meer dan een half jaar dicht gaan." Volgens de LCC-voorzitter ont breekt op dit ogenblik bij het college van B en W een duidelijke visie op wat er moet gebeuren. "Wij, als win keliers, zullen dus zelf met een plan uit de bus moeten komen, met het risico, dat er straks in geschrapt zal worden door het college". Postitief punt noemde hij het maandelijks contact dat er nu is tussen enkele wethouders en het LCC. Van Egmond pleitte voor voldoen de parkeergelegenheid in de naaste omgeving van het centrum: "Wij kunnen ons indenken dat er mensen naar ons toe komen, die de eis kei hard op tafel leggen: en nu eersteen goede parkeergarage en dan pas de renovatie van de Breestraat." Verder laakte hij de plaatsing van het gebouw van de Raad van Arbeid op de monumentenlijst "Er hoeft maar iemand op te staan die in uw pand een paar "schattige te geltjes" vindt en uw bouw of ver bouwing is de eerstkomende Jaren naar de knoppen") en de verkeers afwikkeling ("We moeten er bewust een janboel van maken omdat we het vertikken de verkeerslichten op elkaar te laten aansluiten). LCC-voorzitter Van Egmond merkte op dat de middenstand be reid is te vechten voor de goede be drijven, die zijn opgebouwd. "We hebben honderden mensen in dienst wat voor Leiden een brok werkge legenheid betekent. Bovendien brengen we in de stad een brok re creatie waar je u tegen kunt zeg gen", aldus Van Egmond. Economische functie Mr. H. A. C. Branderhorst van de Kamer van Koophandel zag de "operatie-Breestraat" als iets dat van belang is voor de hele Leidse binnenstad. Hij achtte het noodza kelijk, dat onderzocht wordt hoe 't staat met de economische functie van de Breestraat. "Zowel voor als tijdens de afsluiting zullen cijfers verzameld moeten worden. De re novatie zag hij als een uitdaging voor de middenstand en de gemeen te. Het moet volgens mr. Brander- horst door een goede samenwerking mogelijk zijn dat de Breestraat, na het moeilijke jaar, zich heeft ver nieuwd en dat de economische functie er beter op is geworden. Aanvullend pleitte de heer Zweerts van de KvK voor het bijeenbrengen van geld en gegevens, zodat de werkgroep basisdoelstellingen kan formuleren, en de vorming van een Stichting Renovatie Binnenstad. Volgens de voorzitter van de LCC-verkeerscommissie, Brummer, is het begrijpelijk dat er bij de middenstand angst bestaat voor de komende renovatie. "Eén van de punten in het gemeenteprogramma van de PvdA is, dat de binnenstad niet langer aan het verkeer moet worden aangepast, maar andersom. Je mag verwachten dat de PvdA met 5 man in het college van B. en W.. deze plannen, die ze aan de kie zers hebben voorgelegd, ook zullen uitvoeren". De grote vraag zal volgens Brum mer onder meer zijn: hoe is het centrum straks nog bereikbaar? "Als die bereikbaarheid problemen gaat opleveren zullen centra als Leidsenhage en Zuid-West ons daarvoor dankbaar zijn". Wat de huidige situatie van de Breestraat betreft signaleerde hij, dat niet minder dan 52 panden op de Monu mentenlijst staan en «dat het sys teem vam kort parkeren binnen de blauwe zone niet werkt, omdat vele langparkeerders elke twee uur naar him auto lopen en de schijf ver zetten". Indiër in Leiden LEIDEN "Op de step, op de step. ik ben zo blij dat ik hem heb", zong Wim Sonneveld jaren terug. "Op de fiets, op de fiets, de wereld rond het deert me niets" of 'woorden van gelijke strekking zingt Ishwar Chandra Rahi (58) al sinds 1969. En het zal nog wel een Jaar of drie duen voordat hij iets anders gaat verzinnen. Rahi reist de hele wereld rond op een volbepakt rijwiel. Hy begon in In dia (waaruit hy afkomstig is), ging naar Afghanistan en van daar uit begon hij zijn eenzame tocht vla Turkije, Bulgarije om vervolgens half september dit Jaar in Zweden aan te komen. Waar om doet hij dat? Wat is de reden ervan? Een foldertje leert dat hij lief de, vrede, nabijheid, geluk en kennis wil brengen over ons, de wereldbevolking. Rahi, die een erg rustige indruk maakt en een en al vriendelijkheid is, vertelt het in Nederland goed te vinden. Maar de weersomstandigheden hebben hem bijzonder verbaasd. 'In een koud land wonen men sen niet een warm hart", zegt hij. En daar moeten we blij om zijn. Rahi leeft van de lezingen die hij geeft. Hij draagt zijn (niet- pollteke en niet religieuze) idee- en uit; dieeën die zoals hy zelf zegt door de enige man zonder zorgen die er op aardC'rondloopt i.q.-fietst kunnen worden ver woord. Ideeën en gedaohten over "het goede is ons en wij zijn niet het goede", "het leven is strijd en strijd is leven", "oprecht en eer lijk werk is een aanbidding", "doe je best, maar wees op het ergste voorbereid" worden land voor land in de openbaarheid gebracht. Een idealist van de bovenste plank. Rahi wil nog naar België, Frankrijk en zuidelijker, naar Afrika en zelfs naar Amerika. Hij heeft al geprobeerd om in Amster dam het vliegtuig naar Suriname te nemen, maar er was geen geld- sohieter. Terug in India, maar dat is pas over een Jaar of vier, wil hij zich inzetten om de jeugd te activeren iets te doen tegen de corruptie. "De toestand in mijn land is erg slecht. Landen die jarenlang voor vrijheid hebben gevochten, weten op een gegeven moment niet meer wat ze met die vrijheid aan moeten en' worden corrupt. Zo ook India. Ik geloof dat ik in de Afrikaanse 6taten veel werk kan doen." Voor de foto gaat hy mee'naar buiten. Een beetje reclame ma kend door zowat iederèen een hand te geven. Stapt vervolgens op de fiets, op weg naar de Witte Singel 92, waar hij tot morgen verblijft. PAUL WOLFSWINKEL vijf miljoen in de wacht sleept. Als alles volgens plan verloopt zou de nieuwe Zijl ongeveer halverwege 1976 klaar zqn. In de discussie over het nieuwe zwembad werd ook geruime tijd aan dacht besteed aan de toekomst van de Overdekte aan de Haarlemmer straat. Dit bad int per jaar ruim een ton voor het schoolzwemmen en de bedoeling is dat dit straks in De Zijl gaat plaatsvinden. Vink (CDA) vroeg zich af wat de verplaatsing van het schoolzwemmen voor consequenties voor de Overdekte heeft. Kan dit bad financieel dan nog het hoofd bov°n water houden? Van gemeentezijde, werd dat betwijfeld. Vink: "Maar kunnen wij dat dan zo maar doen? Je walst heen ovey de belangen van iemand die tenslotte jarenlang het schoolzwemmen huisvesting heeft ge boden". Bleijie (CDA) vond dat als de ver plaatsing van het schoolzwemmen, naar De Zijl sluiting van de Over dekte zou inhouden, de problemen al leen maar werden verlegd. "Een bal, open en een ander sluiten, daar schiet j e weinig mee op Ik dacht juist dat we uitbreiding van het aantal ba den beoogden". De vraag In dit yerband of het schoolzwemmen niet ruim zou moeten worden uitgebreid, werd van gemeentezijde bevestigend bantwoord. "maar daar moeten dan wèl de gelden voor zijn en dat dient in 1976 te warden bekeken". Van der Horst (PvdA) vond dat er twee kanten aan de zaak zaten. De gemeente kan het contract voor het schoolzwemmen plotseling beëindi gen, zo zei hij, maar daar staat te genover dat de eigenaar van de Overdekte het pand ineens kan ver kopen aan Zwolsman of iemand an ders. "En dan heeft de gemeente dat ook maar te accepteren". Hy noem de d$ Overdekte bovendien "een wrak gebouw en dat is al jaren zo". Van gemeentezijde werd daarop meegedeeld dat de brandweer voor de Overdekte nieuwe veiligheidsvoor schriften heeft uitgevaardigd en dat van de kant van de Arbeidsinspec tie ook een rapport over het bad op komst is. Wethouder Van Dam: "Om alles in orde te brengen zal de eige-. naar van het bad een ni,et geringe investering moeten doen". Bleijie, sprak de hoop uit dat Leiden wat 't schoolzwemmen betreft niet tijdelijk in een vacuüm zou komen te zit ten. ADVERTENTIE Culturele raad Leiden ontwierp plan om verenigingen met ruimtenood te helpen KERSTPRIJZEN JONGE JENEVER ^rra.zach'f 9,95 VIEUX mild van smaak r n qf liter "i"-> PONTE'S WHISKY f^%. scotsohf 10.95 NAPOLÉON 1779 Franse import n np fles ö,73 GILDE PILS r^... f 6,95 STEENSTR 8 TEL 21381 HERENSTR 8 - TEL 3 0069 HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond' koopavond tot 9 uur geopend. LEIDEN Gistermiddag kon den leerlingen van het St. Agnes- college gaan kijken naar een ge dramatiseerde Shaïnda en Adinda 'het bekende verhaal van Multa- tuli. uitgevoerd door een groep medeleerlingen. Regisseur Peter Lintelo had zich in de vormgeving laten in spireren door het Wajangspel. Op het ritme van het verhaal, verteld door Monisue Matze. be wegen de wajang-gedaantes zich achter een zilverkleurig scherm. Op de achtergrond klinkt mono tone muziek van fluit en trom. Zo wordt in een zacht lichtschijn sel de stille exotische sfeer van Indonesië opgeroepen. De vloeiende arm-bewegingen van de gedaante (zie foto) doen denken aan de oude Indonesische hofdansen, die de regisseur hier voor ook inderdaad heeft bestu deerd. Naarmate het verhaal vordert, worden Shaïnda en Adinda, de twee gescheiden geliefdes steeds meer als mensen herkenbaar. De poppenkast wordt te klein om $r emoties in uit te drukken en de spelers komen er achter vandaan. Het spél gaat los van de poppen kast verder. Een hoogtepunt van zowel het verhaal als deze gedramatiseerde versie, is de vergeefse speurtocht van Shaïnda, na drie jaar ge scheiden te zijn geweest van zijn geliefde. De expressiviteit, waar mee de twijfels en wanhoop van Shaïnda in pantomime-achtig spel worden weergegeven, wordt verhoogd door de in spanning toenemende muziek. Tenslotte sterft Shaïnda en de schermen van de poppenkast sluiten zich voor hem. Het einde van het stuk, zou men verwachten. Maar dan komen een aantal spelers met de Nederlandse driekleur aandragen, en hangen deze voor het scherm. Het effect hiervan is té beladen en vormt dan ook een anticlimax. De mo raal van het verhaal, zoals ge schreven door Multatuli. is zelf al duidelijk genoeg. Het stuk blijft echter, afgezien van dit staartje, een bijzonder aardig kijk- en luisterspel. PATTY MULLER LEIDEN De al Jaren leegstaan de Witte Poortkazerne aan 't Noord einde en de Weddesteeg krijgt, als de Leidse raad ermee instemt, een culturele functie. Door de Culturele Raad is in opdracht van de afdeling Stadsontwikkeling een plan ontwor pen, waardoor een aantal culturele verenigingen, dat in ernstige ruim tenood verkeert, kan worden gehol pen. De verenigingen, die door de Cul turele Raad worden voorgedragen, hebben zich inmiddels bereid ver klaard zelf de handen uit de mou wen te willen steken en een deel van de nodige opknap werkzaamhe den te zullen verrichten. Voor de ruimte op de begane grond denkt de Culturel Raad aan een onderkomen, voor het folkloristisch dansensemble •"Achalay", het zigeunerorkest: "Csardas", Accordeonorkest Neer- landia, de RK Harmoniekapel en mogelijk nog enkele ateliers voor kunstenaars. "Achalay" en "Csardas" hebben volgens de Culturele Raad behoefte' aan een eige oefen- en opslagruimte, omdat het sedert kort afzonderlijke stichtingen zijn en zij niet meer wer ken in'het kader van het Leidsche Volkshuis. De toebedachte ruimte, zal gebruikt moeten worden samen met het Leids Hohner Accordeonor kest "Neerlandia" dat op het ogen blik in Noordwijfcerhout een repeti tieruimte heeft en de afgelopen jaren Bart Versteeg in Mirakel LEIDEN Bart Versteeg, vertol ker van "luisterliedjes" treedt mor genavond op in sociëteit Mirakel in 't Breehuys (Breestraat 19). De toe gangsprijs bedraagt een gulden. Aan vang half acht. veel leden heeft verloren door de gro te afstand om het repetitielokaal te kunnen bereiken. De RK Harmo niekapel heeft een accuut ruimte probleem, want aan het einde van dit jaar moet deze vereniging de hui dige repetitieruimte verlaten. Over een gedeelte.' dat op het ogenblik tij delijk als opslagruimte wordt eebruikt door het stedelijk museum "De La kenhal", is nog geen advies uitge bracht. Gedacht wordt aan een aan tal atelierruimten voor beeldende kunstenaars of extra opslagruim te voor de muziekvereniging. Het idee om er een aantal atelierwoningen in te richten, heeft men laten vallen omdat bij de betrokkenen geen be langstelling bestond. Op de eerste verdieping van het voormalige kazerr ne zullen als de7 plannen door gaan worden gehuisvest de werk gemeenschap "De Ratel", die op 't ogenblik een veel te kleine ruimte van het Leidsche Volkshuis in ge bruik heeft, de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen die de ruimte wil gebrui ken in samenwerking met andere vrouwenorganisaties en de Christe- lyke Harmonievereniging „Concor dia". Het muziekgezelschap houdt de muziekrepetities, de oefeningen van de majorettes en de muzieklessen voor leerlingen in één ruimte van het Caeciliagasthuiscomplex, en heeft volgens de Culturele Raad hard behoefte aan een tweede ruimte. Voor de voormalige kazerne is ook belangstelling getoond door 't Leids Centrum van Amateurtoneel. Zij wilden een groot deel van het com plex verbouwen tot een "multl-func- ti'onele toneel accommodatie". Ver der wilde de toneelvereniging Litte- ris Sacrum verhuizen van het Cae- cilia-complex naar de Witte Poort- kazerne. De Culturele Raad heeft daar geen prioriteit aan willen ver lenen gezien het feit. dat de ande re zaken urgenter zijn en omdat de Culturele Raad niet verwacht, dat 't Caecilia-complex op korte termijn ontruimd moet worden. ADVERTENTIE U kunt nog tot het eind van deze maand uw spaar premie aanvragen over het bedrag dat u in 1969 hebt gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaarplan. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaar- hewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een bedrijfs spaarregeling. U weet aat die 20% spaarpremie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bij de instelling waar u in 1969 hebt gespaard. Niet vergeten.Want 't is geld waar u recht op hebt! En na 31 december is het te laat! Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3