'Wat erg leek, is in de praktijk niet zo erg' jitëyiK agenda BHEZEEE Gemeente maakt einde aan clandestien bedrijf EERSTE WONINGEN VOORHOF a™» 1574 1974 LEIDEN ONTZE' DOE HET-ZELVERS BOUWEN IN VOORSCHOTEN HERDENK ÏNGSZËGEL Kerstconcert VOORSCHOTEN De Voorscho- tense dienst van Openbare Werken, heeft met bijstand van de rijkspoli tie een einde gemaakt aan het auto sloopbedrijf van H. A. Straver Lan- genhorststraat 11. Gistermorgen hebben ambtenaren, van de dienst openbare werken eni ge bijgebouwtjes afgebroken en de oorspronkelijke staat van de woning wetwoning met erf hersteld. Omdat weerstand verwacht werd van de zijde van het echtpaar Straver hield de rijkspolitie toezicht op het geheel. Straver liet zich niet zien, zijn echt- geno.e deed wel pogingen om het de officiële slopers lastig te maken, maar zag tenslotte af van verzet, mede door toedoen van de rijkspoli tie. De gemeente Voorschoten had een civiele procedure aangespannen te gen Straver. In de loop der Jaren, had zich in en om zijn huurpand een sloperij en een uitdeukerij voor auto's gevormd. De heer Straver richtte o.a. op de EVACO (Eerste Voorschotense Auto Cross Organi satie) en hield met wisselend succes in Nederland spektaculaire auto crosswedstrijden. De omgeving kreeg meer en meer last van auto's, die stonden te wachten op behandeling of op de sloop. In het kader van een renovatie van o.a. de Langehorst- straat moesten de auto's verdwij nen. Tot in de hoogste instantie heeft een Juridisch gevecht plaats gevon den. De rechter besliste uiteindelijk dat in en om het pand onbevoegd 'n bedrijf werd uitgeoefend. De buurtbewoners hebben via handtekeningenacties de gemeente lijke overheid diverse malen tot handelen kunnen aanzetten. De toe stand werd onhoud'baaT. De straat is niet geschikt voor het langdurig par keren van auto's, terwijl er bo vendien duidelijk sprake was van geluidsoverlast. De gemeente Voorschoten is thans een plan aan het uitwerken, waardoor de voetganger voorrang krijgt op de auto in deze straten van Vlietwijk I. Met de Bethlehemstraat is al begon nen. Opzet is de auto's te parkeren aan het begin en het einde van iede re straat. De trottoirs op gelijke hoogte te brengen van het wegdek, en meer groen in de straat te bren- DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 Donderdag Breestraat 19, sociëteit voor geh dicapten, 2-5 uur nam. Tjaikowskylaan 39, Voorschoten, spreksavond Baha'l Gemeenschap. In de Langehorststraat klandesteine bedrijf een hinderpaal om tot uitvoering over te gaan. Nu de rechter heeft beslist en de dienst openbare werken de oude toestand (woonhuis met erf) hersteld heeft, kan ook spoedig met de renovatie van deze straat begonnen worden. het Baptisten-gemeente. Morsweg 10, vergadering Werkgroep Ruimteiyke Ordening voorstelling 'Measure for Stadsgehoorzaal: Concert Symfonie vergadering PvdA, Vrijdag 19. Twentwel. voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Breestraat 45. (gebouw Staalwijk). Jeugdsociëteit Time. 7.4511.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28. Open- Soos-avond. Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9 debat over we Rietkerk (VVD) Lijtweg 7. Oegstgeest, Soc. Ned. Adv. Bureau voor ouderen, 2-4 uur nam. Stadsgehoorzaal, foyer, opening ten toonstelling Leidse Pluimvee en Ko- niinenvereniging. 8 uur nam. St Antonius Clubhuls. Huldigings- büeenkomst ABVA-Jubllarlssen. 7.30 Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48. dansen vanaf 8 uur nam. De Burcht, grote zaal, Antiekmarkt, Morsweg il4, Leidse Jeugdschaakso- ciëteit. schaaklessen voor beginners en gevorderden van plm. 10 tot 18 Jaar, Breestraat 19. Twentwel. roor kamerbewoners, vanaf 9 Geverstraat 65, Oegstgeest, sociëteit ■oor kamerbewoners Clubhuis. "Hartjes aan 't spit" door toneelver. 'Tot Ieders Tentoonstelling Konltnensport- VW-kantoor, Stationsplein 3. Molentocht Leiden. 10.00 uur vm Zondag Clubhuis, dansen van 8-11 Hooglandse Kerkgracht 48, dansen Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit 'oor kamerbewoners en alleenstaan- Breeetraat 19, Twentwel. sociëteit kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Stadsgehoorzaal, Tentoonstelling Leidse Pluimvee- en Konijnensport - vereniging. 10.00 uur vm-6.00 uur nam. Maandag Morsweg 10. vergadering Werkgroep Monumenten, 8.00 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Leiden Zuid West, Brahmsl&an 20, tel. 63134 Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. teL 55482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam. Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717—2525. Burgerraadsman Buro Burgerraadsman, Koornbrug- steeg 7 (hoek Breestraat/Koornbrug- SOS-dienst Kalender LEIDERDORP. Na de „zeven dwer gen" gaan nu nóg eens negen 'dwer gen' zelf 'n huis bouwen in het Lei- derdoirpse Voorlhof. Met 'diwergen' wordt dan bedoeld de kleine, doe-'t- zelf-bouwertjes. H. v. Driel voorzitter van de stichting zelfbouwgroep 'Nooitgedacht', vertelt over de bouw plannen van 9 mannen die allen him sporen in het bouwbedrijf al hebben verdiend. Van Driel bouwt zelf niet mee maar behartigt de zaken en organisatie van de '9' zelfbouwers. Architecten Apon, v.d. Berg- Ter Baak Tromp uit Rotterdam heeft de huizen ontworpen en behalve het grond- en heiwerk doen de Leider dorpers en Leidenaars het werk alle maal zelf. De werkverplichtingen staan op papier vast. Ook het aantal uren dat gewerkt zal worden. Het is de bedoeling dat iedere avond, behal ve woensdag, van 7-10 gewerkt wordt. Iedereen moet ook deelnemen aan voorkomende werkzaamheden die buiten hun beroep vallen. Zaterdags wordt 8 uur gewerkt door de 3 tim lieden, 1 bouwkundig opzichter, 2 metselaars, 1 bouwkundig tekenaar, 1 calculator en 1 electriciën. Er is al geloot wie in welk huis komt te wo nen en wanneer deze week de ver wachte bouwvergunning afkomt gaat men volgende week al aan de slag. 't Zullen de eerste huizen zijn die in het Voorhof-terrein verrijzen. Men hoopt binnen IVz jaar het karwei af te hebben. Het worden flinke tuin- kamerwondngen met tuin op 't zui den en open keuken, hal, toilet en berging, "n Wenteltrap voert naar de eerste verdieping waar een grote slaapkamer van 5x3 meter is gesi tueerd met 2 kleinere Slaapkamers en bad. Op de overloop met doorgang loopt de 'open' wenteltrap naar de zolververdieping waar een grote hob bykamer 3.10 x 4.50 is met cv-ruimte en berging. Er wordt de mogelijkheid geschapen later een open haard aan te leggen. De huizen, gemetseld met rode bakstenen en zwarte snel- dekpannen, komen parallel aan de Persant Snoepweg achter het ma- chinepompsation langs de singel te liggen. De hoofdzaak van zelfbouwers, die allen nog in flats wonen, is om de bouwkosten zo laag mogelijk te hou den om met een bescheiden beurs toch een eigen woning te kunnen ver werven. Buiten de trendmatige ver hogingen gaan de woningen aan ma teriaal en grondkosten f 65.000, doen. Wanneer men beneden .deze prijs blijft wordt het maximum aan pre mie verwacht. De premie wordt ove rigens uitbetaald wanneer alles uitbe taald en verrekend is. De Jeugdige bouwers, de leeftijd ligt rond de 30, bouwen altijd voor anderen en kun nen nu voor zichzelf gaan bouwen. De heer B. Cornet gaat de allereerste bewoner van Voorhof worden. Zo gauw de bouw begint gaat hij enz'n gezin in de woon-bouwkeet wo nen om toezicht op 't werk te kun nen houden. Zo zien de eerste woningen in het plan Voorhof er uit. De Nederlandse Christen Vrou wenbond doet iets aan de politieke scholingscursussen voor de vrouw. En wel op 15, 22 en 29 Januari en op 5 februari. Dan wordt de cur sus "Verenigde de Naties" gehou den in een van de zalen van de Zui- derkerk aan de Lammenschansweg. Er is een ochtendcursus van half tien tot half twaalf en een avondcur sus van acht uur tot half elf. De cursus is op dezelfde manier uit gevoerd als de cursus Burgerschaps kunde en bestaat uit vier lessen. Daarin zal gesproken worden over Europese integratie de Ver. Naties en de NAVO. De kosten bedragen f 12,50 en men kan zich voor 20 december bij het secretariaat opgeven, G. Kasteinstraat 13, Leiden, telefoon 23312. Amnesty Feestrede De Leidse politie werkt met een aan tal korpsen samen in de commissie Crime Prevention. Doel: het voorko men van misdrijven. Met de activi teiten bestrijkt de commissie nu zo wat 6 miljoen Nederlanders. Het aan gegane samenwerkingsverband heeft geresulteerd in een kalender voor 1975. Er zijn 40.000 stuks van ge drukt, kosten 50.000 gulden. Opdracht aan fotograaf Pim Korver: 12 foto's maken over onderwerpen zoals: drankmisbruik, zakkenrollerij enz. Bedoeling: ophangen in kantines, scholen, instellingen waar mensen komen. Aanvragen by het bureau voorlichting (telefoon 49961). Alge mene indruk: suggestieve foto's; maar voor zeer uiteenlopende inter pretaties vatbaar. De politie moet er dus rekening mee houden dat er reacties op komen. Ook dit jaar organiseert Amnesty Itern&tional een kerstkaartenac tie voor zogeheten "gewetensgevan genen". Dat zijn mensen die gevan gen zitten alleen omdat zij voor hun mening uitkwamen. Ook komt Am nesty op voor alle gevangenen die gemarteld worden of de doodstraf dreigen te krijgen. Be kerstkaartenactie is bedoeld om politieke gevangenen, die tot de meest vergeten groep behoren, een groet van medeleven te sturen. Kaar ten kunt u krijgen door aanstaande zaterdag op de markt of op de Haar lemmerstraat te gaan lopen of door mej. Van Hl te benaderen. Zij woont in de Langestraat lb in Leiden. Koor er binnenkort in Nederland 200.000 werklozen zijn. Dat is voor de rege ring aanleiding om met een bedrag van 3.5 miljard onze stagnerende te stimuleren. De theorie is de koopkracht groter wordt het publiek meer gaat kopen, en daardoor de fabriek zijn produc ten weer kwijt raakt en de werkloos heid wordt behouden. Het is en blijft uiteraard een theorie. Of deze theorie in deze tijd nog opgaat zal de zeer nabije toekomst moeten le ren. Het gros van de economen en politici is van mening dat de over heid in samenwerking met het be drijfsleven moet blijven streven naar een immer doorgaande economi sche groei. Alle sombere voorspellin gen over de grenzen van deze groei ten spijt. Vrijdag zullen over dit on derwerp de heren Rietkerk (VVD) en Dolman (PvdA) in discussie gaan in het Praethuys, Vrouwenkerkkoor- straat 9, om acht uur. SOS - tel hulpdienst tel 071— 28202 Voot allen die tn moeilijkhe den verkeren dag er, nacht te berei ken. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging. Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel 49441 (ma t/m vrij 0—10 uur voorm). Aanstaande zondag zal het dames koor van de Hartenbrug weer zingen in de eucharistieviering van kwart voor elf. De Henricusmis van Huub Frederickx en verschillende Neder landstalige liederen zullen ten geho re worden gebracht. Economie Naar alle waarschijnlijkheid zullen Vergissing Ook de Posterijen vergissen zich weieens. We kregen een brief van een lezér met een herdenkingszegel van de 3 October Vereeniging erop geplakt. De zegel was afgestempeld. Terwyi er duideiyk op het plakkaat staat dat het geen frankeringsmid- del is. Wel aardig eigenlijk. Twentwel Sociëteit Twentwel. Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma. do v.a 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 Jaar Koord studio Centrum voor intermenselijke be trekkingen ontmoetingsruimte voor ca. 25 tot 60-Jarigen Oude RlJn 88, Lelden tel 44000 Voor advies infor maties etc Werkdagen van 15-38 uur. OntmoetingsruimtenWerkdagen 'a Zaterdag gesloten, t 28 uur Tevens llchameillk gehandi capten. Elke donderdag van 15—16 uur spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond. Dienstencentrum Release Hulpverleningsdienst Release. Nieu we Rijn 20a. tel. 24555. Openingstijden woe. en do. ook van 20—22 uur. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNlemeyer. Hof- d«ck 32 Oegstgeest. tel 071—68662. Gemeentevoorlichter Lelieveldt stuurde ons een brief en een boekje. In mooi oranje kaftje lazen wij nog maals de roerende, historische feest rede van burgemeester Vis, die hij uitsprak op 3 oktober in de Pieters kerk. Opnieuw werden we weer herinnerd aan de geschiedenis. We hebben het boekwerkje in het archief gezet. Want dat hoort. Er is nog een be perkt aantal exemplaren voorradig. Haast u. Er kunnen geen telefoni sche bestellingen by de gemeente worden gedaan LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 - Giro 57055. Telefoon directie en admini- Jtratie 071-25041. Telefoon redactie 071-21507. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement; I 34,35 Per Post ..I 36.75 Jaarabonnement f 126,10 Losse nummere t 0.45 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen By automa tische overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Na bezorging van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16.00-18.00 uur Telefoon 071-30500. LEIDERDORP Gisteravond vergaderde de commissie van ruimtelijke ordening en openbare werken. Op de agenda stond de bespreking van het rapport van de direkteur ~^HSÉK gemeentebedrijven over de verzakking van de grond in de wijk Binnenhof. De vragen ■W werden een beetje ludiek beantwoord door „de directeur van gemeentebedrijven" Buiten- i dijk, zoals in een brief aan de bewoners van het Binnenhof vermeld stond. Ié V Op 2 oktober had Buitendijk, tijdens een commissievergadering gezegd, dat het rapport S binnen één maand klaar zou zijn. Het zijn er ruim twee geworden met het gevolg dat (BpK een uittreksel van het rapport één dag voor de commissiebespreking bij de bewoners be- jfl zorgd werd. Wethouder Drenth LEIDERDORP BIJ een inbraak aan de Hoogmadeseweg in Leider dorp is voor ongeveer f 12.000 aan antiek gestolen. De inbrekers kwamen het pand binnen door de achterdeur open te breken. De bewoners, die rustig lagen te slapen, ontdekten de inb.aak 's ochtends pas. Vrijdag 13 december zullen de Warmonders in de gelegenheid wor den gesteld om op Dorpsstraat 46 bij de Heer J. Sikking hun vakantie bonnen van de landbouw te verzil veren. De verzilvering zal kunnen geschieden tot een bedrag van f 300.- en de tijd a.s. vrijdag is van 20.30 tot en met 21.30 uur. In het plan Binnenhof-Voorhof wordt gebouwd op veengrond. Er moet over het algemeen meer grond worden opgebracht dan in de vorige wijken nodig was. De opgebrachte grond heeft een losse structuur en gaat naar verloop van tijd samen drukken, het z.g. 'inklinken'. Daar door zakt de grond. Hoe meer aan gevuld moet worden, des te meer zakt de grond. Het bij voorbaat op brengen van extra grond stuit op fi nanciële bezwaren. Bij door het rijk gesubsidieerde woningbouw worden dergelijke uitgaven niet geaccepteerd. Dit is de korte inhoud van een rap port, toegezonden aan de bewoners van de woningwetwoningen in het Binnenhof. Voor gasleidingbreuk ten gevolge van de zakkingen in Binnen hof, aldus het rapport van gemeen tebedrijven, hoeft niet te worden ge vreesd. Na informatie bij de Stede lijke Lichtfabrieken in Leiden, is bij de aanleg van leidingen op de zakkin gen die in Binnenhof voorkomen, ge rekend. V erantwoordelijk In verband met de hierboven ge schetste verschijnselen kan niet van een schuldfaotor gesproken worden, maar eerder van een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het werk binnen de grenzen van de aanwezi ge mogelijkheden. De aannemer heeft het werk uitgevoerd overeenkomstig bouwtekening en bestek, aldus het rapport. Over de kieren bij de gevelplaten, die zich met gekraak manifesteren zegt het rapport: "Het resultaat van een onderzoek en gedrag van gevel platen is u door bouwer, respectieve lijk bouwvereniging reeds meege deeld. Dat wordt, volgens wethouder Drenth, gisteravond tijdens de com missievergadering, verholpen door schuif plinten die aangebracht wor den. In het rapport staat geen letter over de te hoog liggende tv-kabels, waar raadslid Haersma Buma ook om gevraagd had. „Wat erg leek, is in praktijk niet zo erg. Dat blijkt wel uit het feit dat er Stoffelijk overschot stewardess maandag ter aarde besteld WASSENAAR Het stoffelijk o- verschot van de Wassenaarse Ste wardess Riekje van Hamburg, die omkwam bij de ramp met het Mar tin air-vliegtuig bij Sri-Lanka. zal maandag 16 december ter aarde worden besteld. Dit zal 's middags om 2 uur plaats hebben op de be graafplaats van de Nederlands Her vormde Kerk (Dorpskerk) in Was senaar. Op woensdag 18 december (12.00 uur) zal in het Aviodom op Schiphol een rouwdienst worden ge houden. geen bewoners aanwezig zijn", zei wethouder Drenth. Raadslid Haersma Buma (VVD) stond in de commissie eigenlijk al leen tegenover de ambtenarij. Ge mist werd de aanwezigheid van Riet Uhlenbeck (PPR, D'66) die mèt Haersma Buma een tiental vragen had gesteld tijdens een raadsver gadering over de verzakkingen rond de Panagro-woningen in het Bin nenhof die wel 30 cm bedragen. De chef bouw- en woningtoezicht Gal- jaard, ontkende zelfs verzakkingen van 30 cm in het Binnenhof. Hij heeft gedeeltelijk gelijk: de verzakte grond was er al bij de oplevering van de hulzen. In ieder geval worden de terrassen en de toegangspaden van de woningwetwoningen door de wo ningbouwvereniging opgehoogd en mogen de bewoners die reeds 150 gul den incasseerden wanneer zij het zelf deden, dat geld behouden. In een uittreksel van het rapport over deze grondverzakkingen in Binnenhof aan de bewoners geeft de gmeente Leiderdorp toe dat het artikel in het Leidsch Dagblad en later in de an dere 'plaatselijke' pérs en de vragen van de raadsleden Haersma Buma en Riet Uhlenbeck over de verzak kingsverschijnselen 'aanleiding wa ren voor een uitvoerig onderzoek.' Verkeer vertraagd na ongeluk langs Leidsestraatweg WASSENAAR Het spitsuurver- keer van Wassenaar naar Den Haag heeft vanochtend als gevolg van een ongeluk aan de Leidsestraat weg nabij de Waalsdorpertaan flinke vertraging ondervonden. Doordat een ambulance voor korte tijd deze kruising blokkeerde om twee ge wonden te kunnen vervoeren, ont stond er vrij snel tot halverwege Wassenaar een file. Het ongeluk deed zich voor op het fletsepad ter hoogte van de Waals- dor per laan gelegen tunneL Een 14- Jarige scholier uit Wassenaar reed daar zonder licht met zyn fiets in de richting van Den Haag toen hij om streeks acht uur frontaal op de 16- Jarige bromfietser uit de Pluwier- straat botste. Het tweetal werd naar Bronovo vervoerd, waar de fietser met hoofdletsel werd opgeno men. Begin april 1974 werd in de Nederlands Hervormde Kerk in Warmond een concert gegeven cjat veel publiek trok. Met deze prettige herinnering nog in het hoofd hebben de organisatoren besloten om op 19 december te beginnen met een concerserie. Het eerste concert, het z.g. kerstconcert, zal worden ver zorgd door het strijkorkest van de Streekmuziekschool uit Lei den. Deze avond begint om 8 Op het programma staan wer ken van J. Haydn, M. Cesti, M. Corrette-Concert, Bela Bar- tok, J. Vozeman en C. de Graaf. Na afloop van het concert zal er een oollecte worden gehouden dit voor de bestrijding van de gemaakte kosten. In het winter seizoen '74/'75 zullen eT nog twee concerten volgen. In het Leiderdorpse gemeente huis zal morgenochtend om 10.00 uur een hoorzitting worden gehouden, over de verbreding van de Rijn. v -telefoon 25260 Redactie Paul Wolfswinkel Wethouder Drenth over verzakkingen in Binnenhof en Voorhof:

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2