Amsterdam wil niet volstaan met gelijkspel... t\m Pirn van de Meent: De jongens waren mentaal erg sterk9 een miljoen gulden aan prijzen damtitehtrijd CORVER VIJFMAAL GEEL Schaatsen cea?- DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 Zes ton DUSSELDORF Piet Keieer, een der 4000 toeschouwers in helt Rheimstadion „Ik had er zon idee van dat er hier meer te beleven zou zijn dan bij Ajax" typeerde Am sterdam op een gegeven moment in de tweede helft aardig. „Die jongens spelen zó zelf verzekerd, die vinden II tegen een toch knappe ploeg als Fortuna Düsseldorf niet Door Peter Dijkgraaf Piet Keizer was nauwelijks uitge sproken of FC Amsterdam sloeg hard toe. Op een manier, waarop hij het patent heeft, passeerde Nico Jansen acht minuten voor tijd frommelend en duwend drie tegen standers en schoof de bal tenslotte langs doelman Wilfried Woyke: 1-2. De vernedering voor Fortuna was Voor zijn grote verdienste voor d? sport in het algemeen en de re creatiesport in het bijzonder is Dr. Wim van Zijll van de Nederlandse Sport Federatie door de Belgische minister van Nederlandse cultuur onderscheiden met de erepenning Piet Theys. Roger Pin ge on, de Franse cou reur, die in 1967 de Ronde van Frankrijk won, heeft besloten zijn wielerloopbaan te beëindigen, om dat hij niet in de nieuwe Jobo-Stel la équipe wordt opgenomen. Pin- geon heeft al eens eerder afscheid genomen en kwam daarna op z'n besluit terug. Prince Walter is de volbloed van het haar geworden. Hij kreeg 104 stemmen tegen Fieldmaster en Jo ris respectievelijk 18 en 11 stemmen. compleet en het „Lucas aus" schal de door het holle stadion. En daar na: de Zilvervloot, het „Amsterdam Oleé" en het „Auf Wiedersehen" van de ruim 800 (bijna net zoveel als in de thuiswedstrijd) Neder landse supporters! De afgang van Fortuna heeft vol gens de Duitsers een staartje, want trainer Heinz Lucas krijgt zaterdag in de thuiswedstrijd voor de Bun- desliga tegen Kickers Offenbach de laatste herkansing, anders vliegt hij inderdaad „aus". De oefenmeester: „Natuurlijk zal ik best fouten hebben gemaakt, maar met spelers met zó weinig doorzet tingsvermogen valt moeilijk te wer ken. Na drie fouten op een rij, ge loofden ze er zeven minuten voor rust al niet meer in". „En ik eigenlijk ook niet. Want vier doelplunten maken tegen een wils krachtig team als FC Amsterdam is een té moeilijke opgave". In die gedenkwaardige 38ste minuut kreeg FC Amsterdam zijn eerste échte kans. De drie door Lucas aangehaalde fouten, waaruit Am sterdams bejubelde gelijkmaker te- John Newcombe heeft in het Masterstoemooi in zijn tweede par tij zijn eerste overwinning geboekt. Tegen Björn Borg werd het 7—6 en 7—6. Door de regen moesten de overige partijen worden afgelast. Drie van deze manden kaas-assortiment van Eyssen - Alkmaar kunt u. Iedere week voor 1,- winnen, wanneer u meedoet aan de Nationale puzzelaktie Geven voor Leven voor het zilveren Koningin Wilhelmlna Fonds tb.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! FC Amsterdam in duel met Dieter Herzog en de keeper i Düsseldorf —Jan Jongbloed waakt als aanvoerder ook over zijn voor zitter. Op het moment dat Jaap Bax de overgelukkige Dé Stoop meesleurt naar de microfoon, fluis tert Jan hem in het oor: "Ga nou biet direct roepen voor de radio van "Ajax uit de cup en Amster dam er lekker nog in". Daar komt alleen maar weer narigheid van". voorschijn kwam. Frits Flinkevleu- gel (weinig hinder van zijn ge kneusde teen) trok met de bal naar binnen,, waarop Jaap Visser naar de rechtervleugel sprintte. Visser zette op maat voor, waar Zimmerman, gehinderd door Jansen, onvoldoende wegkopte en Theo Husers alle tijd kreeg om de bal in de bovenhoek te mikken: 1-1. Taktisch Pim van de Meent: „De Jongens hebben zich mentaal erg sterk ge toond. Na die snelle achterstand hebben ze ook in taktisch opzicht sterk gespeeld. Op het moment dat die gelijkmaker viel, werd Fortuna al steeds minder gevaarlijk". En Jan Fransz die vooral na rust weer de grote organisator was in de linies voor Jongbloed: „Waar ik nu met m'n pet niet bijkan, is dat die Duitsers tot aan hun vroege treffer (elfde minuut) erg gevaarlijk via de vleugels aanvielen en daarna niet meer. Ik acht, nou krijgen we het. Na zo'n snel doelpunt zullen die jongens wel niet meer te houden heeft wel vijf keer aan me ge- zijn. Maar nee hoor, ze' gingen vraagd hoe lang het nog duurde, steeds dommer door het omgeploeg- Alsof hij zelf niet op die levensgro- de midden spelen. En daar kregen te klok kon kijken. Meneer de ve- Cornwall en Visser die negen en dette deed geen stap meer", tien (Sehl en Brucken) steeds beter FC Amsterdam leek conditioneel in onder controle". de verrassende winst. Na een vlotte combinatie werd de door de modder nauwelijks herkenbare Jansen de diepte ingestuurd. Hij leek wat doelloos naar rechts uit te wijken en flJiltste toen plotseling naar bin- dat tweede bedrijf ook veel sterker, nen. „Jullie hebben het i frommelen, Ook de grijze rot moest Overigens Lucas: „Mijn spelers hadden in de steeds toegeven dat Amsterdam in de be- eerste helft teveel kracht verloren passeerde toch ik ginfase werd overrompeld. All in de met die domme aanvallen", eerste minuut glipte sterspeler Rai- w. ner Geye langs TJeerd Koopman en w in9t moest Jongbloed redden. Cornwall, Abe van den Ban conditioneel nog niet 100 procent. Merkt profiteerden/ kon moeilijk draaien op de Het duo legde punt kwam dan ook niet onver wacht. Aanvoerder Dieter Herzog schoof de bal naar binnen, waar Vissers teveel ruimte gaf aan Brüc- ken, die doortikte op Seel: 1-0. Fortuna geloofde duidelijk in de mogelijkheden en Amsterdam kwam in de moeilijkheden. De voor een Schot merkwaardig strenge scheids rechter Gordon hield Cornwall na zijn zesde overtreding het geel voor ogen en Visser volgde. Beide boos doeners hadden toen inmiddels van directe tegenstander gewisseld en dat bracht meer rust voor Jong bloed, die steeds minder kreeg te doen. En uit dat ontzet kwam op een psychologisch sterk moment de gelijkmaker voort, waarna het aan tal overtredingen toenam. De in het gele, tenue gestoken Amsterdam- mens kregen nóg een kaant van die kleur in de persoon van Nico Jan sen. ook al na zijn zesde overtre ding, en van Fortuna-kant mocht Dieter Brey naar de kaart in de hand van Gordon kijken. Maar goed ook want de (bestrafte) over tredingen werden keurig gedeeld. Via 24-21 bij rust, werd het 35-34 voor de Lieverdjes. In de tweede helft drong Fortuna eigenllijk nauwelijks meer serieus aan. Lachende Koopman, die Geye toen allang in de zak had: „Hij Halve finales Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpwdmiiy NVSH, Den Haag. Van Bevemingkstraat 134/Groot Hertoginnelaan 49. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regeling, overtijd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. "Gebruik voor de sport leverde de Groenoordhal dit jaar een ver lies op van 600.000 gulden". Dat stond vorige week plompverloren in deze krant en al is zes ton niet meer wat het 'n jaar of 10 geleden was, het is toch nog altijd een bedragje om 'u' tegen te zeggen. Een tikkeltje bezorgd vraag je ie af of het zaalvoetbal soms met een gouden balletje wordt ge speeld, maar wat dat betreft kon men ons ten burele van de Sportstichting onmiddellük geruststellen, al kon men in de Groenesteeg evenmin de formule produceren volgens welke de Groenoordhal-dire^tle die zes ton verlies heeft becijferd. Veemarkt en soort: het zijn twee niet vergelijkbare groothe den. Voor het runnen van een veemarkt ziin aanzienlijk m^r mensen nodig dan het in bedrijf houden van een soorthal, maar hoe worden eigenlijk de kosten van het totale personeelsbestand verhaald? Het is een intrigerende vraag en het lijkt nutt'g dat waarne mend Groenoordhal-dlreetenr r>e Jong d'e formule eens verhelde rend uit de doeken doet, al was het alleen maar om te voorkomen dat straks, in de financiële com missie van de Groenoordhal. een raadslid weer kermend uitroept: "We gaan kapot aan de sport toen die derde wilde schoppen, blokkeerde ik de bal en toen stond ik zo maar vrij. Zo maak ik ze Leen van der graag", riep hij na afloop baldadig, er knap van. Om ernstig te vervcflgen: „Wel Jam- met de voor mer van die gele kaart. Dat kost me de eerste wedstrijd in de vol gende ronde". Agressie DEN HAAG De hadve finales van het Nederlands damkampioen schap zullen in de weekeinden van 4 januari tot 1 februari a.s. in Utrecht worden gehouden. Er zijn twee groepen van tien dammers. De nummers één tot en met vier van elke groep kwalificeren zich voor de finale, die van 28 maart tot en met 8 april as. in Amsterdam wordt ge houden. Hiervoor hebben zich reeds gekwalificeerd Wiersma, Varkevlsser, Bergsma en Drost. De indeling van de twee halve final eg roepen luidt: GROEP I: Hermelink (Nijmegen), Van der Sluis (Amsterdam), Goudt (Amstelveen), Visser (Damwoude), Schotanus (Heereniveen)Rigterink (Kampen), Wemer (Amsterdam), Riesenlkamp (Rotterdam), Van der Meerendonlk (Den Bosch) en Schou ten (Groningen). GROEP 2: De Ruiter (Deventer), Jong (Groningen), Westerloo (Am sterdam), Bronstring (Leiden), Ger main (Groningen), Van Beek (Ben- nekom), De Boer (Bovenkarspel)De Jong (Rotterdam), Van Tüborg (Til burg) en Olerc (Amsterdam). Studenten van het Gvmnolo- gisch Instituut van de Rijksuni versiteit in Utrecht gymnologie is de wetenschappelijke studie van lichamelijke opvoeding en sport en een zusje van de socio logie hebben zich werkgroepe lij k gebogen over het probleem van de agressie in de sport. Naast de constatering, "dat een speler die zichzelf kan zijn minder agressief is" maar dat wisten we al verstrekken zij wat nut tige wenken. Agressief gedrag kan worden bestreden door het in voeren van symboolhandelingen en de aspirant doctorandi in de sociologie wijzen daarbij op de groet- en dankhandeling in een sport als judo. Maar ja, denk u dat eens In, Willem van Hane^pm buigend op zijn knieën, de Kuip lacht zich dan meteen wezen loos Verder verdient het aan beveling, meent de "Werkgroep agressie', het systeem van de per soonlijke fout uit het basketbal met vijf p'tjes ga je er definitief uit in te voeren bij alle spor ten. terwijl ook, zoals bij ijs hockey, het wegsturen van spe lers voor enige tijd. (nadat ze el kaar eerst zowat door de balu strade hebben geramd) uitbrei ding naar andere sporten ver dient. Er moet ook meer feeder uitgaan van de scheidsrecht stelt de werkgroep vast (zo'n man heeft het of heeft het niet, 00 een cursus kan je dat niet leren) en tenslotte achten de ónderzoe kers het zinvol als de spelers zich realiseren dat zij niet alléén 00 winst moeten spelen en dat aan trekkelijk spel voor het publiek minstens even belangrijk is. Maar ga dat laatste dan maar eens ver tellen aan voetballers die voor hun boterham spelen. Zinvol en onzin liggen wel erg dicht bij el kaar Den Haag West-Duitsland is het sterkst vertegenwoordigd in de kwart-finales van de UEFA-cup. Maar liefst drie Duitse ploegen kwalificeerden zich bij de laatste acht. Het zijn 1. FC Köln, Borussia Monchengladbach en Hamburger SV. Naast de Nederlandse vertegen woordigers FC Amsterdam en FC Twente kwamen ook Juventus, Ve- lez Mostar en Banik Ostrava in de kwart-finales, die op de woensdagen 5 en 19 maart worden gespeeld. De loting is op donderdag 23 januari in Zürich. Velez Mostar—Derby County 4—1 (2—0). De Joegoslaven die eerder in Engeland met 8—1 verloren, over klasten Derby County. De Neder landse scheidsrechter Charles Cor- ver moest in dit duel maar liefst vijf gele kaarten uitdelen. Had- ziabdx en Colic van Velez en New ton, Hector en Todd van de Engelse club kwamen in zijn boek. Primorac '-njle./ JÊ uebt 'M AL LAU© 6£MQSS AOJTERNA seLopeti OP ZM£ MA/JIEP KBlSO JE 'M Mcöitr (strafschop), Pecelj, Vladic en Ba- Jevio scoorden voor Velez. Hector maakte het enige Derby County- doelpunt. 1. FC Köln—Partizan Belgrado 5—1 (0—0). De Duitsers rekenden volko men af met Partizan, waarvan in Joegoslavië met 10 werd verloren. Alle doelpunten vielen in de tweede helft. Overath scoorde al na drie minuten. Nadat Lohr en Müllpr de stand op 3—0 hadden gebracht, zorgde Paulovic voor het tegendoel punt. Glowcz en Flohe verhoogden de score tot 5—1. Banik OstravaNapoli 11 (01 Banik, dat in de uitwedstrijd met 2—0 won, moest voor eigen publliek nog een achterstand goedmaken. Ferradini gaf Napoli vijf minuten voor rust de leiding. Toen minuten voor tijd zorgde Slany voor de ge lijkmaker. Real Zaragoza—Borussia Monchen gladbach 2—4 (1—2). Het bestuur van de Spaanse club voorkwam vijf minuten voor rust, dat het duel werd gestaakt, toen een fanatieke supporter voorwerpen naar een grensrechter gooide. Borussia nam in het eerste deel de leiding en won evenals in de eerste ontmoeting. Toen werd het 50 voor de Duit sers. Dynamo DresdenHamburger SV 2—2 (1—2). In de laatste twee mi nuten voor rust boog Hamburger SV een opgelopen achterstand door twee treffers van Bertl in een voor sprong om. Hafner zorgde voor de gelijkmaker, wat evenwel niet vol doende was, omdat de Oostduitsers eerder met 4—1 verloren. Een unie ke prestatie leverde doelman Kar- gus van HSV In de eerste helft schopte hij een strafschop. De Turkse arbiter Babacan liet die echter overnemen, omdat de doel man te vroeg zou hebben bewogen. Ook bij de tweede penalty bleef K argus overwinnaar. De eerste resultaten ln het nog zo prille schaatsseizoen wijzen er op dat de DDR ook in deze tak van sport de jacht op successen heeft geopend. Tot dusver boek ten de Oostduitsers bij het schaatsen maar magere resulta ten. Als de DDR zich op een sport werpt dan doet zij dat met een grondigheid, waaraan andere sta ten nauwelijks kunnen tippen. De kans moet dan ook niet uitgeslo ten worden geacht dat dit land al bij de Olympische Winterspe len van 1976 een greep naar de macht zal doen. Een nogal ver ontrustend vooruitzicht voor een schaatsnatie als Nederland. Als dat werkelijk zou gebeuren dan is dat de zoveelste sport die onder Oostduits of Oostblok be heer komt. Van roeien, kanova ren, waterpolo, dameszwemmen, damesturnen, gewichtheffen, mo derne vijf kamp, worstelen, bok sen, schermen, cross-country ski- en, atletiek, ijshockey is de supre matie al totaal of grotendeels een zaak van de Oostbloklanden. Die tendens zal zich voortzetten zo lang in de landen van het westen de sport slechts een onderge schikt deel van de jeugdopvoeding uitmaakt: zolang brave, maar on wetende borsten als Van Door^e een sportbeleid uitstippelen. En vooral: zolang het westen gp®n antwoord vindt op het in het Oostblok gehanteerde staatsama- tenrisme. Dat laatste is natuur lijk een verkant professionalisme, maar het wordt, door de belaadde miljonairs van het International Olvmpisch Comité no® steed* "is rein amateurisme gezien. He* is in dit verband toch tekenend dat het westen alleen in die soorten waar het professionalisme openliik kan meten volledi® te™n het Oostblok is opgewassen. Zie voetbal, zie tennis. in

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15