„Kleine beetje geluk maakt het verschil" Kraay: "Gebrek aan kracht" Twente vernedert Dukla: 5-0 Vrij spel over Haan de beste wensen zijn op tijd AJAX GEEN TOPPER TEGEN JUVENTUS (2-1) Kohn: „Wie zei ook weer dat we niet konden scoren?" Scorebord DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 PAGINA 13 We hebben Juventns niet lang genoeg onder pressie gezet AMSTERDAM "We zijn op Individuele snelheid de boot in gegaan". Hans Kraay, de mana ger, die het bepaald niet gemakke lijk heeft bij AJax, stelde het zon der omwegen vast. "De spelers van Juventus waren individueel beweeglijker, kwamen er ook goed uit. Wij missen dan op het middenveld de man met het acce leratie-vermogen en de hardheid om zulke tegenstanders op te van gen. Ons middenveld heeft bepaald kwaliteiten, maar deze kwaliteit is niet bovenmatig aanwezig. Ver der kan ik natuurlijk zeggen, dat we met wat meer geluk hadden kunnen winnen, maar dat is niet het enige. We hebben Juven tus gewoon niet lang genoeg on der pressie gezet. Het eerste kwar tier van de eerste helft en de eer ste twintig minuten van de twee de helft ging het goed. Maar als 't resultaat dan uitblijft, zie je de druk wegvloeien. Ik weet ook niet waar dat aan ligt. Misschien is het een gebrek aan kracht. We waren in ieder geval te passief". Passiviteit die vooral aan de dag trad na de strafschop van Da- miani (Kraay: TAls er een goal valt is bij ons de dreiging weg"), een betwiste penalty. Dusbaba: Gerrie Mühren kreeg de bal te gen zijn hand. Hij maakte een trekkende beweging. Kraay: "Ik dacht dat het Dusbaba was die de bal tegen zijn hand kreeg. Of het aangeschoten hands was, kon ik niet zien". De manager, die zelden ingaat op prestaties van individuele spelers wilde wel kwijt dat hij vond dat Dusbaba sterk had gespeeld. Kraay: "Als hij fit was geweest, had Hulshoff meegedaan, maar hij had last van zijn enkel en zijn knie gaf wat reactie. En Hulshoff is ver weg geweest met die knie. Krol werd vervangen omdat hij zich verstapt had in de tweede helft. Daarna ging het moeilijk met hem". Zoals het met heel AJax moeilijk ging na de strafschop, waarvoor Kraay zijn doelman Schrijvers nog had geïnstrueerd ("maar Damiani nam hem nu in de ande re hoek dan hij in Italië altijd doet")In die periode ook had Ju ventus nog kansen gekregen ter wijl Ajax het moest doen met de fraaie treffer van Gerrie Mühren Kraay: "Met een beetje geluk, hadden we met ruimer verschil kunnen winnen. Zo'n kans voor Geels en dat schot van Mulder op de paal zijn fatale momenten. Mulder zelf wilde echter niets van de kwalificatie van de Italia nen afdingen. "Juventus heeft in Turijn duidelijk meer pech ge had, dan wij hier. Amsterdam Arie Haan gaat in Voetbal International van deze week behoorlijk tekeer tegen Hans Kraay. Hij stelt de manager van Ajax zelfs persoonlijk aansprakelijk voor het teruglopen van zijn pres taties. Reactie van' Hans Kraay: „Jammer dat Voetbal International mij niet even heeft gebeld. Dan had ik ze kunnen vertellen van de brief die ik afgelopen maandag van Arie kreeg, waarin hij schreef dat hij het volste vertrouween in mij heeft. Overigens zal ik in de pers niets kwaads over Haan zeggen. Als ik iets heb, vertel ik het binnenska mers, als je begrijpt wat ik bedoel". Hans Kraay kreeg de afgelopen da gen ook een paar telefoontjes van „boze trainers". De manager van Ajax: „Ze belden me op, omdat ik heb beweerd dat ik niet solidair met ze ben in de zaak Wullems. Er begonnen er een paar te schelden tegen me door de telefoon. Wat ik toen heb geantwoord? Niets. Alleen rustig de hoorn op de haak gelegd". UEFA-jeugd in Noord wijk tegen Fransen NOORD WIJK. De UEFA-jeugd zal op 12 februari in Noordwijk spelen tegen de jeugd van Frankrijk. Dit duel, een kwalificatiewedstrijd voor het UEFA-jeugdtoernooi, begint om 19.30 uur. De return in Frankrijk is op 12 maart. De winnaar van beide ontmoetingen plaatst zich voor de eindronde. FC Köln Partizan Belgrado 5—1 Eerste wedstrijd 0—1 in het voordeel van Partizan. FC Köln in kwartfi nales Real Zaragoza Borussia Mönchen- gladbach 24. Eerste wedstrijd 0—5. Borussia in kwartfinales. Velez Mostar (Joeg) Derby Coun ty 4—1. Eerste wedstrijd 1—3. Velez in kwartfinales. Dynamo Dresden Hamburger SV 2—2. Eerste wedstrijd 1—4. HSV in kwartfinales. Banik Ostrava (Joeg) SSC Napoli 1—1. Eerste wedstrijd 2—0. Banik in kwartfinales. FC Twente Dukla Praag 5—0. Eerste wedstrijd 1—3. FC Twente in kwartfinales. Fortuna Düsseldorf FC Amster dam 1—2. Eerste wedstrijd 0—3. FC Amsterdam in kwartfinales. Ajax Juventus 21. Eerste wed strijd 0—1. Juventus in kwartfinales. de handen van Zoff had gemikt en Jan Mulder op de paal had gescho ten, ebde de pressie wederom weg. En toen Damiani eenmaal vanaf elf meter voor 11 had gezorgd, was de kwartfinalist al bekend, me de omdat Juventus zich daarna met Cuccureddu en Viola voor Damiani en Capello kon gaan toeleggen op verdedigen. De goal die Gerrie Mühren toch nog scoorde was we liswaar een schoonheid van een doelpunt (90ste minuut), maar kon niet verhinderen dat Ajax uit het internationale beeld verdween. Eindronde van EC-volleybal in Amstelveen AMSTELVEEN De eindronde van het toernooi om de Europese volleybal*)eker voor landskampioenen (heren) zal van 28 februari tot en met 2 maart worden gehouden in de sporthal Banoras te Amstelveen. De organisatie van het evenement, waaraan wordt deelgenomen door ondermeer CSKA Moskou (titelhou der) en de Oostduitse kampioen Leipzig, is in handen van Deütalloyd/ AMVJ en de Amstelveense volley- ba3verenigfcig Valkenberg Martónus. Vorig jaar hadden in Amstelveen de halve finales plaats. alkoholvrij en kaloriearm door Blankenburg werd bewaakt. Schrijvers redde nog wel in eerste instantie, maar werd uitgeteld bij een volgende inzet. En al was dde beslissing later dubieus te noemen, al was de veroorzaker zelfs binnen AJax naderhand nog onbekend (aan vankelijk werd aan Suurbier ge dacht, manager Kraay echter: "Het was Dusbaba", maar Dusbaba: "Het was Gerrie Mühren")de Franse scheidsrechter Vigliarri was gedeci deerd in zijn beslissing na het hands- geval. Damiani gebruikte de straf schop om de achterstand uit te wis sen: 1—1. Een achterstand die dateerde van de zeventiende minuut. Als af sluiting van een sterke periode had Balkenburg toen gescoord, na een eerste mistrap. Fortuinlijk, omdat juist die misser doelman Zoff op t verkeerde been zette, maar op dat moment desalniettemin verdiend. In de aanvangsfase immers. had Ajax knap gevoetbald. De ploeg had aangevallen met behulp van bijna alle verdedigers (en vooral Suurbier), die frontwerken konden verrichten omdat Juventus maar met twee spitsen speelde .Maar toen ook al had AJax de eerste aanwij zing gekregen dat voortdurend moest worden gevreesd voor snelle tegenstoten, die werden beraamd op het Italiaanse middenveld. Daar liepen beweeglijke spelers als Ca- AMSTERDAM Afgelopen. Uit. Ajax staat weer onderaan de berg, nu bet team zelfs in het minste van de drie Europese Cup-toernooien al vóór de kwartfinales te licht werd bevonden. Juventus, een knappe ploeg, maar bepaald geen hoogvlieger, benadrukte eens te meer dat Ajax terug is onder de „gewone mensen", nu ook werkvoetbal speelt. De Italianen maakten de sprong naar de laatste acht van het toernooi om de UEFA-beker. Weliswaar slechts bij de gratie van de regel dat „uit" gescoorde doelpunten dubbel tellen bij een gelijke stand over twee wedstrijden, maar toch Later, in de catacomben van het Olympisch stadion, waarin 20.000 toeschouwers kil had den toegezien hoe Ajax' positieve, maar niet toereikende 2I pas in de laatste minuut tot stand was gekomen, Was Jan Mulder de eerste om het te bekennen. „Het kleine beet je geluk, bepaalt nou net het verschil tussen een topploeg of een ploeg daaronder. Top- ploegen hebben vaak geluk. Wij zitten er tegenwoordig onder". Door 'Paul de Tombe Een nuchtere, eerlijke uitspraak. Het mocht Ajax dan inderdaad niet hebben meegezeten op de kwali ficatie van Juventus viel tenslotte weinig af te dingen. Het perioden- lang veel sterkere Ajax had ln de thutóbeurt van de derde ronde ge woon geen kans gezien, zodanige pressie uit te oefenen dat een ro yaler zege tot de mogelijkheden had behoord. De Kraay-groep, zon der Hulshoff, maar wel gestart met Krol (tien minuten na de pauze ver vangen door Van Santen). viel na twee krachtige "openingen" steeds weg. Een terugval die zich openbaar de in veel persoonlijke fouten. Het timide begonnen Juventus kon daar door allengs brutaler worden. Kon gaan demarreren vanaf het midden veld meer mankracht dirigeren, naar het front, waaraan aanvanke lijk alleen Altafini en Bettega soms hadden verkeerd. Juventus ook, kon gaan profiteren van de misverstan den in het centrum in de AJax-defen- sie. Met als Italiaans hoogtepunt die uitval via de uitblinkende midden velder Causio rond de 66ste minuut. Door hem werd Altafini wegge stuurd naar een gebied dat op dat moment noch door Dusbaba, noch Juventus-doelman Dino Zoff kijkt de door Horst Blankenburg (rechts) ingetikte bal na: Ajax leidt pello en vooral Causaio, die wel konden, wat Ajax niet lukte: ineens "diep" gaan met de bal aan de voet. En op de momenten dat dat gebeur de werd "Juve" knap gevaarlijk, door de groten individuele snelheid van de spelers. Van de voet van Causio bijvoorbeeld vertrok de bal vlak voor rust richting doelgebied, waarin Dusbaba blunderde. De AJax-voorstopper kopte de bal voor de voeten van de met een gele kaart bedachte Scirea, die oog-in- oog met 1—1 nog miste. AJax (dat later Arnold Mühren nog inruilde voor Kok) had zich na de pauze alsnog kunnen verze keren van een rianter voorsprong. Maar nadat Geels van dichtbij in ENSCHEDE Twente's 50 op diep vernederd Dukla Praag greep trainer Spitz Kohn onmiddellijk aan met de vraag: „Wie vertelde ook al weer dat Twente niet kan scoren?" Triomfante lijk keek hij bij de vraagstelling in het rond om even later te verkondigen dat de impasseperiode definitief was afgesloten. „In de laatste competitiewedstrijd tegen Telstar kon je trou wens al zien dat we over ons dieptepunt heen waren". Door Piet Ocks FC Twente slaagde erin de negatie ve 3—1 van Praag royaal te over troeven, al zag het daar in de eer ste twintig minuten niet naar uit. Té nerveus en té gejaagd haastte Twente zich aanvankelijk naar een snel succes, dat veelal resulteerde in een wanhopige lange, hoge voorzet, die nimmer tot een uitgespeelde kans leidde. Spitz Kohn: „Ik had vantevoren nog gezegd: Je hebt ne gentig minuten de tijd, overhaast Je niet en raak ook niet in paniek als je voor rust slechts op 1—0 komt". Het geluk lachte Twente evenwel toe, want op slag van rust verkeek doelman Viktor zich op een door glijdende schuiver van René Notten, waardoor Twente toch nog met 2—0 kon gaan rusten. Want na 33 minu ten leidde het al met 1—0. Eddie Achterberg kniaide toen van ver richting Viktor, dlie de gla/dde bal liet glippen, waarna attente Johan Zui- dema de openingstreffer over de hjn duwde. Twente continueerde daarna zijn druk op de Dukla-afweer, die na goed begin de stormloop nauwelijks nog kon intomen. Doelman Viktor: „Het gemis van Samek in de verdediging was erg merkbaar. Verder kan ik me niet herinneren dat ik in de laatste tien Jaar vijf doelpunten in één wedstrijd heb moeten doorla ten". Ondanks de „veilige" voorsprong begon FC Twente na rust met de nodige twijfels. Moest het blijven aanvallen om de toereikende 2—0 eventueel op te voeren, of moest het kiezen voor zekerheid om de 2 —0 te bewaren en de verdediging laten prevaleren. Eddie Achterberg, die na 34 minu-- ten in de tweede helft met een dik ke knie werd vervangen door Roel Brinks, verklapte: „We hadden in de rust afgesproken om gewoon door te gaan". Maar eenmaal terug in het veld wist Twente het zelf niet meer. Het viel aan, maar met minder overtui ging dan voor rust en het verdedig de soms massaal, maar volkomen chaotisch. Daarom prefereerde Spitz Kohn voor een behoudender concept Doelman Viktor van Dukla Praag heeft de bal laten glippen, waardoor attente Johan Zuidema FC Twente op 1—0 kan zetten. en verving Jan Jeuring voor verde diger Niels Overweg. „Ik begreep niet hoe we direct na rust zo kon den terugvallen", sprak Eddie Ach terberg naderhand. „Pas toen we op 30 kwamen was het voor ons een gelopen koers. Toen konden we plotseling weer. de bal ln de ploeg houden. Trouwens, opnieuw is ge bleken dat Je door hard werken Je zelfvertrouwen weer kan terugkrij gen". De 3—0 vloeide na 26 minuten voort uit de voordeelregel die de Hongaarse arbiter Emsberger toe paste bij René Notten. Handige Frans Thijssen stuurde daarna Jo han Zuidema de diepte ln, die langs twee Tsjechen laveerde en tenslotte doelman Viktor naar de verkeerde hoek liet uitvallen. Twee minuten later vond René Notten opnieuw een mogelijkheid om van ver te knallen en weer sprong Viktor vergeefs op: 4—0. Ontredderd Dukla bleek ontredderd. Vrije ver dediger Dvorak waagde zich niet meer in de frontlinie. Angstig bleef hij achter hangen om de snelle Twentse aanval nog enigszins het hoofd te kunnen bieden. Maar ook hij moest na 37 minuten hulpeloos toezien hoe Johan Zuidema de voorzet van René Notten met een kopbal omboog tot 5—0. Twente ging zorgeloos verder, ietwat overmoedig onderstreepte het zijn overmacht ten opzichte van de geïrriteerde Praagse militairen. Met name Karei Dvorak kon zich na 34 minuten niet meer beheersen, toen hij met een unfaire tackle Eddie Achterberg een zwellende knie toe bracht. Achterberg: „Ik dacht eerst aan een breuk, want dat been heb ik een paar Jaar geleden ook al eens gebroken. Aohtemaf viel het ge lukkig mee". Twente kon zich tenslotte alles ver oorloven. Vooral Epi Drost, die op de valreep nóg meer risico's aan ging dan hij gewoonlijk al doet. En Dukla? Het legde zich bij de neder laag neer.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13