Deel van Kamer wil rem op de prijzen Huisartsen dreigen met acties Nog geen datum onafhankelijkheid van Antillen Algemene instemming gelijk loon voor man en vrouw Zoeken doen we allemaal Ken je dat gevoel ook? Je vraagt je ineens af: wat ben ik eigenlijk aan het doen? Waar loopt het alle maal op uit, dat leven van mij? Ik ben onderweg, maar waarheen? Ik ben op zoek, maar waarnaar? Daar sta je dan. Dat zijn erg goeie momen ten. Je wilt niet klakkeloos doorgaan. Je wilt weten waar je aan toe bent. Het gekke is dat je dan helemaal alleen staat. Ja, zoeken doen we alle maal. Maar toch moet je zelf kiezen. Niemand anders kan dat voor je doen. Je maakt uiteindelijk zelf de dienst uit. Je bent mens. Je zoekt je weg. Thuis. Op school. In de maatschappij. Of waar dan ook. Er zijn zoveel wegen. Veel omwegen. Veel over wegen en overwegingen. De vraag is: waar leiden ze naar toe? Juridische nasleep luchtramp metDC-8 Als pensioenpremie niet fiscaal aftrekbaar blijft WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 Pensioenen omhoog in groot-metaal DEN HAAG (ANP) De pen ei oenen van het bedrUfspeneioen- p^a^tregTk Toto* dat DEIN HAAG In de Tweede Kamer is krachtig aange drongen bij de regering de prijzenrem voor het gehele mid den- en kleinbedrijf los te laten. Dat deden bij de behande ling van de begroting van economische zaken de woord voerders van de christen-democratische fracties en de WD. CPN-fractteteider Bakker pleitte De heer Schouten vroeg nog kan voor het tegendeel. Hij vond. dat de dacht voor de nieuwe Eemsmond- regering prijsverlagingen moet at- haven, waarbij de aanleg van een dwingen bi) de grote concerns. Vol- buisleiding Ijimbuig—Eemsmond 'n gens hem Jaagt de regering zeil de urgente zaak' k. Hi) vroeg minister prijzen omhoog door de verhogingen Lubbers de toezegging dat deze buds- van de aardgasprjjzen en de huur- leiding in elk gevat door Twenthe en verhoging volgend Jaar. zuid-oost Drenthe zat lopen en niet Van der Mei (CHU) zei dat de op Duits gebied. De heer Schouten -regel al zolang werkt, dat wees er op, dat bulslelldingen in de blijvend element dreigt te nalbiie toekomst dezelfde functie zul- fonds voor de metaalindustrie uit de van de Prijzenwet geweest. wegen: zjj zullen de industriële Fortoheine (WD) vroeg de prijzen- bigi'ngsmjogelijldheden aanzienlijk rem voor de laatste schakel in de beteren. een "waardevast- distributie af te schaffen. Schouten 9.5 procent of 'n (ARP) wees op de ferme concurren tie bij de middenstand. Krosse(KVP) zei dait het vooral voor de kleine ondernemers veel admtnistratieive rompslomp meebrengt zich aan de ling (eindloon-regeling) worden 1975 opnieuw verhoogd. Al lang v*n de groep waartoe hoort, krijgt he ids"-toeslag welvaartsvastheidstoeslag procent. De toeslagen gelden de huidige nieuwe regeling. De lopende pensioenen uit de genaamde oude pensioenregelingen in de metaalindustrie gaan per Januari ook omhoog. Een ander centraal punt in het debat is de ondernemingsgewijze produktae. KVP-woordvoerder Pejj- Een verhoging van 13 procent nenbuig beleed zijn geloof in dit sy- geldt voor de pensioenen van wedu- steem> terwijl de PvdA-er Wierenga wen en wezen van die overleden vooral de nadruk legde op meer deelnemers die in Januari 1975 nog overheidsinvloed op de investeringen geen 65 Jaar oud geweest zouden zijn. Dit percentage benadert loonstijging in de metaalindustrie. Een verhoging van 9.5 procent bedrijfsleven wordt gegeven op de ouderdomspen- vakbeweging sioenen en de andere weduwen, en wezenpensioenen. Na lange tijd te hébben gezwegen zal over een paar maanden het grote carillon van de Domtoren in Utrecht weer te horen zijn. In fe bruari werden de 47 klokken uit de toren gehaald voor restauratie en herstemming. Op de foto wordt één van de 17de eeuwse klokken weer opgehesen. DEN HAAG De regering heeft geen streefdatum voor de onafhan kelijkheid van de Nederlandse An tillen. Een dergelijke datum moet worden vastgesteld in overleg met de regering van de Antillen, die zelf nog geen datum heeft genoemd. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft dit gis teren meegedeeld tijdens de behan deling van de begroting voor Suri name en de Antillen. Eerder noem de PvdA-woordvoerder Knot 1 Ja nuari 1978 als streefdatum. Het sie de mogelijkheden onderzoeken bestempeld als een vorm van neo kolonialisme. De bewindsman was van oordeel dat in goed overleg 'n een streefdatum moet worden vastgesteld. Zijn opvatting kreeg bijval van de confessionele rege ringspartners ARP en KVP. De minister zegde de Kamer toe, dat nog voor Kerstmis rapport wordt uitgebracht over de militaire orga nisatie in Suriname in verband met de op handen zijnde onafhankelijk heid van Suriname eind volgend jaar. Begin 1975 gaat ondernemers. Wierenga pleitte voor planntngs- overeenkomsten tussen overheid en bv. drie Jaar. De moeten meebeslis- de aard van investeringen. Volgens het AR-kamertïd Schou- de handarbeiders mening is de motor werknemers in de metaalindustrie chine op vliegwielkracht voort." DEN HAAG Werkgevers zijn termiddag De heer Schouten zed dat alles in vanaf l 1975 verplicht welijke werknemers hetzelfde loon regelit. etsontweip, dat de gelijke beloning vaststellen prestatiebeoordeling bij het "gelijk loon", verwierf alleen de steun van PvdA, het PPR en D'66 en werd verworpen. ADVERTENTIE Enkele kerken in uw omgeving f Landelijk adres: fbstbus 7\ Baam. Streekvervoer weer in lift UTRECHT Er Is in het streekvervoer een toename te constateren van het aantal pas sagiers. In de eerst acht maan den van "74 nam het aantal pas sagiers en passagiers-kilometers vergeleken met dezelfde periode in '73 met vijf procent toe. En dat terwijl in de eerste acht maanden van '73 nog vier pro cent minder werd vervoerd dan in de vergelijkbare periode '72. Aldus mr. H. A. Dupuls, voor zitter van het centraal overleg orgaan ESO, waarbij 26 streek- vervoerbedrijven zijn aangeslo ten. "Hoewel de beoordelingspe riode nog te kort is om daaruit vergaande conclusies te trekken zijn deze cijfers inspirerend ge noeg om te trachten niet meer in de aflopende lijn terug te val len", zo hield mr. Dupuis de ver voerders voor op een vergadering van het overlegorgaan. Politie grijpt autodieven TIEL De politiekorpsen van Tiel en Arnhem hebben in samenwerking met de districtrecherche van de rijkspolitie Nijmegen een bende auto dieven opgerold, die 't afgelopen jaar enkele tientallen auto's heeft ge stolen en doorverkocht. Er zijn vier inwoners van Tiel gearresteerd. De politie heeft tien auto's kunnen ach terhalen. De bende concentreerde zich voor- 7^' ""^3 al op dure auto's. Do werkwijze was Beucuxu, «ui drie personen het i^.. t ven uit Vught, zijn 26-jarige schoondochter A.J.M. Vrensen uit behandeld De bende Alle wijzigingsvoorstellen van Ny- pels (D'66). en Dilia van der Heem- Wagemakers (PPR) werden door de Kamer verwarpen. Een motie van PSP'er Van dar Lek tegen invoering Drie doden bij frontale botsing WAALWIJK Omstreeks vijf uur gistermiddag is op de Maas-route (Den Bosch-Waspik) ter hoogte van de gemeente Waalwijk een ongeluk gebeurd, dat haar eenjarig dochter- koch* dan een wrak of een kneusje van hetzelfde model als de gestolen auto. die vervolgens dezelfde kleur en vrachtwa- hetzelfde chassisnummer als het heusden tje Mario. Het ongeluk gebeurde doordat aanhanger enkele gen een wiel losraakte en op de weg wrak kreeg. Ook werd bleef liggen. Een achter deze com- auto's een nieuw kentekenbewijs aan- binatie rijdende personenauto reed gevraagd, onder het voorwendsel dat tegen dit wiel op, raakte onbestuur baar en kwam op de linkerkant van de weg frontaal in botsing met een andere vrachtwagen. De drie inzit tenden van de personenauto waren op slag dood de auto het kenteken was inge nomen na een botsing. De auto was dan zogenaamd hersteld in plaats van gestolen. De totale omvang van de activitei ten van de bende is nog niet bekend. Volgens de berichten zijn de ge rechtelijke autoriteiten op Ceylon aan een eers.e onderzoek naar de ramp met de DC-8 begonnen. Het is begrijpelijk, dat een Jonge staat als Ceylon een onaf hankelijk onderzoek wil houden. Te hopen valt, dat zowel verte genwoordigers van de Ceylonese regering, als van de Nederlandse en Indonesische regeringen ten nauwste zullen samenwerken bdj het doen van een onderzoek naar de ramp. Een plaats dient ook in geruimd te worden aan vertegen woordigers van de betrokken lucht vaartmaatsohaippdjen. te weten: Martinair en Garuda en van de fabrikant van het vliegtuig. Een gedegen onderzoek is Juist één van de fundamentele elementen van een programma voor de verbete ring van veiligheid in de lucht en het vermijden van ongelukken. Het is een gelukkige omstandig heid. dat Ceylon, Nederland en Indonesië alle lid zijn van de In- Dit artikel werd geschreven door drs. M. Smeuiers die gespeciali seerd is in liuchbvaartrecht. ternatianale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAODeze VN-organisatie heeft regelgeven de functies op het gebied van de luchtvaart. Alle ICAO-leden heb ben de Conventie van Chicago ge tekend en Y deze Conventie die ook regels geeft over het doen van onderzoeken naar een lucht- vaartramp. Zo Ja de staat, waar een ongeluk heeft plaatsgevonden, verplicht een onderzoek in te stel len. De staat waar het veronge lukte toestel geregistreerd staat, in dit geval Nederland, moet de mogelijkheid worden gegeven waarnemers te sturen. Nadere internationale regels zijn door de ICAO opgesteld over het verloop van het onderzoek en over de medewerking daaraan van be trokken partijen. Ceylon heeft echter een eigen wetgeving, die voorziet in lucht vaartrampen. Het is de bedoeling, dat deze zoveel mogelijk is afge stemd op de internationale rege lingen. De nationale wetgeving, geeft in laatste instantie de door slag over het verloop van het on derzoek. De autoriteiten in Ceylon leiden dus het onderzoek en be palen in hoeverre daar anderen bij betrokken zullen worden. In de door de ICAO voorgestane si tuatie zouden de Nederlandse au toriteiten volledig aan het onder zoek moeten deelnemen en zouden ze volledige toegang moeten heb ben tot elk bewijsstuk. Een voor beeld van zo'n bewijsstuk is de bandopname van de Ceylonese verkeerstoren. De Ceylonese regering is in ieder geval verplicht de uitkomst van het onderzoek en een rapport te zenden aan Nederland. De staat van registratie en fabricage heb ben beide de plicht alle relevan te informatie over te leggen aan Ceylon. Het uiteindelijke rapport wordt opgezonden aan de ICAO. die het registreert. Op die manier kunnen andere lid-staten kennis nemen van het onderzoek en de uitkomst. In hoeverre het publiek iets zal horen over het onderzoek hangt af van de openbaarheid die de betrokken autoriteiten er aan willen geven. In de meeste ge vallen worden de bandopnames en rapporten niet voor publikatie vrijgegeven, maar alleen de op gestelde conclusies. Een geheel ander aspect van dit ongduk wordt gevormd door het feit van de aansprakelijkheid. De maatschappij, die een contract sluit met een passagier, draagt de verantwoording voor het ver voer. Een internationaal verdrag (Verdrag van Warschau) voor ziet in regelingen ten aanzien van de aansprakelijkheid van de luchtvervoerder in geval van dood van passagiers. De vlucht van de verongelukte pelgrims valt in prin cipe onder dit verdrag. Dit bete kent, dat de nabestaanden zich daarop kunnen beroepen. Het ver drag voorziet echter in een zeer lage limiet, die de vervoerder aan de nabestaanden dient uit te ke ren. Deze limiet is evenwel te bre ken met anderre artikelen uit hetzelfde verdrag. Het zal in deze zaak nog de no dige Juridische problemen geven wie dient te betalen en hoeveel. Het is zelfs niet zeker in welk land een eventueel proces uitge vochten gaat worden. In vele ge vallen wachten de nabestaanden soms Jaren op een uitkering. Ge lukkig is Martinair Holland ver zekerd tegen bedrijfsrisico's en de Jast valt dus op de verze- ringsmaatschappijen. Deze heb ben de risico's verspreid, zodat een grote ramp door meer dan één gedragen wordt. UTRECHT (ANP) Op een extra vergadering van de lande lijke huisartsen vereniging in Utrecht, die door een kleine 900 huisartsen uit alle delen van het land werd bijgewoond, is van vele kanten aangedrongen op even tueel „harde" acties tegen het plan van staatssecretaris Van Rooijen van Financiën, de pen sioenpremie van de artsen niet langer fiscaal aftrekbaar te laten zijn. De vergadering was oorspronke lijk belegd om met staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid te discussiëren over de structuurnota gezondheidszorg. De LHV had de staatssecretaris echter afgezegd in verband met de pensioenkwestie en de vergadering helemaal aan dit "brandende" probleem te kunnen wijden. Als het desbetreffende wetsontwerp van staatssecretaris Van Rooijen on gewijzigd wet wordt, betekent dit dat de huisartsen gemiddeld ongeveer f12.000 per Jaar meer belasting zul len moeten gaan betalen (de Jonge ren nog aanzienlijk meer, de oude ren die minder premie voor de waardevastheid van hun pensioenen moeten betalen minder). Op de vergadering werden tien tallen moties voorgelezen van plaat selijke afdelingen van de LHV, de voorstellen die daarin werden gedaan waren onder meer: het zo nodig staken van alle administratieve han delingen door de huisartsen, het sta ken van diensten aan overheidsin stanties, het niet verlengen van de contracten met de ziekenfondsen, 't opschorten van handelingen op con sultatiebureaus, het stoppen van de premiebetaling voor de pensioenre geling of zelfs het helemaal beëindi gen van deze (inmiddels wettelijk verplicht gestelde) regeling, prik- actaes om het verzekeringswezen lam te leggen, en het staken van keurin gen, van het afgeven van geboorte- en overlijdensbewijzen en van het verrichten van bloedproeven in het kader van de 1 novemberwet. Bijna alle aanwezigen waren het met het bestuur eens. dat de patiën ten geen nadelen van de acties mo gen ondervinden. "We moeten voor komen dat er doden vallen, maar als we niet net zoals de boeren overlast aan de bevolking bezorgen hebben acties geen effect", zei een van de dokters. Weinig enthousiast werd gereageerd op het idee, via loting aangewezen praktijken tijdelijk te sluiten. Meer animo was er voor het boycotten van "ambtelijke" werkzaamheden zoals keuringen en het verstrekken van gegevens voor bijvoorbeeld de bur gerlijke stand en de statistieken. Met name het niet verrichten van de bloedproef werd vele malen ge noemd. Ook werd gezegd dat een beroep zal moeten worden gedaan op de le den van de landelijke vereniging van artsen ln dienstverband om hen er toe te bewegen geen "besmet ver klaard" werk over te nemen. De heer Van Rooijen zei dat de art sen uit zijn op een honorariumver hoging: "Wij willen dat onze pen sioenregeling niet wordt getorpe deerd". Volgens hem delen de klei nere fracties in de kamer de me ning von de LHV, is de VVD hele maal tegen het wetsontwerp, staat het standpunt van PvdA en PPR nog niet vast, zijn enkele leden van D'66 het met de artsen eens en komen ook steeds meer CDA-kamerleden, tot de conclusie dat de beroepspen sioenfondsen uit hét wetsontwerp moeten worden gehaald. Staatssecretaris Van Rooijen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7