Brieven worden vijf cent duurder WIEGEL BANG VOOR INVLOED GROENEVELT i amro bank „Hetze tegen de werklozen Hjf te gaan Proloog wil rectificatie De Amro Bank verlaagt de rente op spaarbiljetten en op spaarrekeningen met vaste looptijd. Lokaal telefoonverkeer aan banden Verwijten Aantjes aan PvdA Van Huiten: scheepvaart wordt ernstig bedreigd Voortbestaan senaat een omstreden zaak KORT GEDING TEGEN DE TELEGRAAF DINSDAG 10 DECEMBER 1974 DEN HAAG Het tarief van brieven gaan komend voor jaar mot vijf cent omhoog. Partijenpost (drukwerk) wordt met ingang van 13 januari 1975 dertig procent duurder. Het tarief van briefkaarten wordt niet verhoogd. Staatssecretaris Van Huiten (Ver keer) heeft dit gisteren meegedeeld aan de vaste commissie voor Verkeer 60 miljoen"gulden w. en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Huiten noodzakelijk Hij verklaarde dat in 1976 de tarieven van het telefoonverkeer worden ver hoogd om de kosten van de inflatie te bestrijden. Er wordt gewerkt aan plannen om het lokale telefoonver keer aan banden te leggen. De duur van gesprekken moet volgens Van Huiten worden beperkt tot een ma ximum van een half uur. De verhoging van de tarieven levert meeropbrengst op van ongeveer is volgens Van m het geschat te exploitatietekort van de PTT voor het volgend Jaar van 157 miljoen gul den, voor een deel te dekken. De rest van 't tekort wordt gedekt door over schrijvingen uit afgelopen Jaren. PvdA en PPR drongen bij de staats secretaris aan op scheiding van 't za kelijk en particulier postverkeer. Het zakelijk verkeer (84 procent van alle tarieven) zou zwaarder moeten wor_ den belast. Van Huiten had zelf de mogelijkheid van een scheiding ge opperd. Het plan is volgens hem praktisch echter niet uitvoerbaar. Op aandrang van de progressieve regeringspartijen zegde hij een nadere studie toe. KVP-er Van Zeil vroeg Van Huiten om spoedig eafschaffing van de groe ne brievenbussen. Evenals de andere commissieleden zag hij in de buitenbussen een ver mindering van het dienstbetoon van de PTT. Leden van de ondernemings raad Kwartet treden af DORDRECHT De werknemersle den van de ondernemingsraad van de Kwartetbladen (de Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Courant, de Nieu we Leidse Courant en het Dordts Dagblad) die zijn betrokken bij de integratie van Trouw/Kwartet bij de perscombinatie hebben bestuur en directie van de b.v. christelijke pers doen weten dat zij atfreden. De on dernemingsraden van Trouw en van het Kwartet zijn nu voor de vraag gesteld of zij al dan niet instemmen met de integratie. De werknemersle den zeggen in een maandagmiddag uitgegeven verklaring geen positief oo advies te kunnen geven omdat het Hans Wiegel is bang dat voorzitter aanvaardbaar hoge eisen worden ge- een coalitie van liberalen DEN HAAG WD-fractieleider bonden voor de ondernemingen on- gen moet voorbereiden. Daarna hun volstrekt onmogelijk is in te Arie Groemevelt de Industrie- steld, dan mag het kabinet zijn ver- ten-democraten de macht stemmen met de liquidatie van de bond NW zijn macht zal gebrui- antwoordelijkheid voor de inflatiebe- handen kunnen nemen. Zij zijn het one geheel opgeven van de regionale nieuwsvoorziening met alle ciële consequenties van dien in provincie Zuid-Holland waarin bU-J de lonen volgend Jaar on- strijding, de werkgelegenheid iw. verantwoord hoog te laten stijgen, toekomstige welvaart niet ontlopen" zei de WD-fractievoorzitter in de met het vrijwel Wiegel uitte zijn "grote zorg" invloedrijke" Groenevelt, Tweede Kamer. op een spreekbeurt in Rhenen. "Mochten de besprekingen lelden, btnet-Den Uyl Wiegel vond overigens dat het ka- tot te hoge loonafspraken die zon- dwijnen. Hij meende, dat beter kan ver- i de helft van de oplage van Trouw/ der twijfel een olievlekwerking zul- derheidskabinet KWartet wordt verspreid. christen-demo- len hebben, of mochten door de vak- cratem vervolgens nieuwe verkiezin- AD VERTEN HE Door ontwikkelingen op de geld- "en kapitaalmarkt zien wij ons wederom genoodzaakt de rente op spaarvomen met een beleggingskarakter te verlagen. Deze rente verlaging heeft uitsluitend betrekking op bedragen die worden gestort na 15 december 1974. De rentevergoeding wordt als volgt: Spaarrekening met vaste looptijd van 5 jaar 9Vj%* (was 10%). Spaarrekening met vaste looptijd van 4 jaar 8'/a%* (was 9%). Spaarrekening met vaste looptijd van 3 jaar 7'/j%* (was 8%). Spaarrekening met vaste looptijd van 2 jaar 7%* (was 7'/i%). Spaarbiljetten met vaste looptijd van 5 jaar 9% (was 10%). Spaarbiljetten met vaste looptijd van 2 jaar 7% (was 7'/j%). De rente voor Amro woninghypotheken was reeds verlaagd tot 11 en daarom wordt de rente van het Amro Eigen Huis Spaarplan met ingang van 16 december 1974: 91/2% (was 10%). De rente op de overige spaarvormen blijft ongewijzigd; van 51/4 op 't bekende Amro Spaarboekje tot 71/t op het unieke Amro Spaar-Plus-Boekje. Op reeds gestorte bedragen op lopende vaste looptijd rekeningen wordt gedurende de looptijd géén rente wijziging doorgevoerd. DEN HAAGFractieleider Aant jes van de ARP In de Tweede Kamer heeft de grootste regeringspartij, de PvdA, verweten dat zij de problemen over het huurbeleid van het kabinet- Den Uyl opklopt. Aantjes vond, dat de PvdA niet zo moeilijk moest doen nu enkele zaken uit het regeerakkoord Keerpunt van de PvdA, D'66 en PPR niet precies zo in het huurbeleid zijn terug te vinden. Over de afwijking van Keerpunt is een verschil van mening tussen PvdA en D'66 aan (het licht getreden. Ook is er flinke onenigheid in de coalitie o- ver het wetsontwerp, dat een mel dingsplicht oplegt voor huurverho gingen die bovein een bepaald maxi mum uitgaan. Behalve de progressieve fracties zou tok de ARP wel voor zo'n plicht voe len, maar de KVP—fractie is er voor alsnog tegen. Zonder steun van de KVP zou er geen meerderheid voor het wetsontwerp zijn. Het Tweede kamerlid Kombrink van de PvdA heeft laten doorschemeren, dat dit 'n "breekpunt" voor zijn partij Is. Dat wil zeggen: als de Tweede Kamer de (meldingsplicht zou verwerpen zou het kabinet volgens de PvdA moeten aftreden. Den Haag Staatssecretaris Van Huiten van verkeer en wa terstaat heeft gisteren gewaar schuwd voor de ernstige gevaren, die de Nederlandse scheepvaart bedrieigen. Volgens Van Huiten gaan steeds meer arabische olie landen zelf hun olie vervoeren, terwijl het Unotadbeleid gericht is op het versterken van de scheepvaart in de ontwikkelings landen. Een ander gevaar noem de staatssecretaris de vermin derde belangstelling voor de scheepvaart in Nederland zelf. Nadat leden van het actieco mité NieuwmarJct, elkaar aflos send, zich hij wijze van bezetting de hele dag hadden opgehouden in een vijftal hoge iepen voor het Centraal Station in Amsterdam zagen zij zich na het invallen van de duisternis gedwongen hun strijd op te geven. De iepen moes ten verdwijnen in verband met de aanleg van de metro-oostlijn die naar de Bijlmermeer zal leiden. De bewoners uit de Nieuwmarkt- buurt verzetten zich met hand en tand tegen de aanleg. De politie bood de klimmers aan zich veilig door hoogwerkers uit hun inmid dels benarde posities (de meeste takken waren rondom hen wegge zaagd) te laten bevrijden en hen daarna zonder verdere vervolging vrij te laten. Op dit aanbod gin- gen de klimmers tenslotte in. UTRECHT (ANP) "De werk lozen worden vaak afgeschil derd als werkschuwe elemen ten die liever met hun armen over elkaar blijven zitten. Er wordt van bepaalde zijde een hetae tegen warküoeen gevoerd, een hetze met de bedoeling om hun uitkering stilletjes aan te kunnen verlagen, makkelijker om te kunnen springen met werkgelegenheid en uiteindelijk die werkloze ook rechteloos te maken". Dit zegt Albert van der Lugt (26) werkloos bouwvakker, lid van de bouwbond NVV en voorzitter van het eind vorige week in Amersfoort opgerichte landelij- trommeltje onder de arm 's ch- tends om zeven uur de deur uit omdat ze voor de buurt niet willen laten merken dat ze werkloos zijn en dan maar doen alsof. Daar moet snél een eind aan komen". "Dat de hetze met als doel rechteloosheid van de werklo zen bewust of onbewust doel treft, mag volgens Van der Lugt blijken uit 't feit dat men aan het begrip "passende, ver vangende arbeid wil gaan mor relen". Minister Boersma van Sociale Zaken heeft hem al aangekondigd dat hij 't begrip "passende arbeid" wil verruimen. ke actiecomité tegen de werk- Zijn collega Landbouw Van loosheid. Het actiecomilté waarbij zich iinimiicMelis 32 plaatselijke comités uit het he le land hebben aangesloten heeft als belangrijkste actie punten structurele verhoging van sociale uitkeringen gelan ceerd en toekenning van een "duurtetoaalag van f 200 aan de werklozen (dat laatste nog vóór de komende feestdagen) Een ander actiepunt is het op richten (met steun van ge meente of rtfk) van trefcentra waar werklozen (en werkheb- benden) elkaar ontmoeten, ad viezen krijgen en van waaruit actie gevoerd kan worden. "Met name dat men elkaar ln zo'n centrum ontmoet ls van zeer groot belang", aldus Van der Lugt gasteren in Utrecht bij de oprichtingsvergadering van het Utrechtse actiecomité. "De gewestelijke arbeidsbureaus waar de werklozen elkaar nu stempeltjes zien halen, is niet de meest geschikte plaats om problemen uit te wisselen. In 'n speciaal centrum zou dat veel beter gaan. Door contact met elkaar kunnen de werklozen tot het besef komen dat zij zich er niet voor hoeven schamen dat 2e geen werk hebben, maar dat ln feite de maatschappij als ge heel schuld treft. Ook is het van belang dat de werkhebbenden naar zo'n cen trum komen. Z« kunnen per slot morgén ook werkloos zijn en ze kunnen de werkloze in be langrijke mate activeren en hem uit z"n schulp halen waar hij nu uit een soort schaamte gevoel nog inkruipt. Nu nog gaan veel werklozen met hun der Stee gaf onlangs uiting aan zijn teleurstelling over 't feit, dat zo weinig werklozen naar Zeeland waren getogen om de boeren daar te helpen bij het oogsten. En de heer Cnossen, van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zei on langs in een dagblad, dat men werklozen maar tot omscho ling moet dwingen, zulks op straffe van intrekking van him uitkering. Ook het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft on langs een werkloze geschreven die zijn best moest doen om an der werk te vinden, anders zou men de uitkering intrekken. Al lemaal symptomen, aldus van der Lugt, die er op wijzen dat de werkloze ''hard op weg ls een wegwerp air beider te wor den". Van der Lugt constateert "met voldoening" dat de vakbewe ging al heeft laten weten wei nig content te zijn met de re geringsmaatregelen op het punt van de werkgelegenheid. Hij hoopt dat het actiecomité waarvan de meeste leden bij een vakband zijn aangesloten en de vakbeweging elkaar zullen vinden in een gezamen lijke strijd voor "werk voor ledereen". Volgens Van der Lugt is de vakbeweging tot nu toe te weipig betrokken geweest bij de opvang van de werklo zen en heeft men begrijpe lijk alle mankracht gericht op het aan het werk houden van de mensen, die werk heb ben. "De vakbeweging te op de werkloze en zijn problemen nog niet zo ingespeeld. WIJ willen dat waar nodig stimule ren", zegt hij. DEN HAAG De grondwetscom- motie werd mede-ondertekent door missie uit de Tweede Kamer is sterk de PPR-afgevaardigde Jurgens. verdeeld over de vraag over in het parlementaire stelsel mer moet In e houden vergadering van deze Vanuit de commissie werd ernstige Eerste Ka- kritiek geleverd op de voorgestelde gisteren ge- wijzigingen in de bevoegdheden van de Eerste Kamer. Volgens voorstellen missie kwam die verdeeldheid tot van de regering zou de Eerste Kamer uiting in twee moties, ingediend door de volgende bevoegdheden kwij tra- de AR-woordvoerder De Kwaadste- ken: het budgetrecht, het enquete- niet en door de PvdA-afgevaardigde recht, de behandeling (in tweede le- De Vries. zing) van voorstellen tot grondwet». In de motie-De Kwaadsteniet herziening en de bevoegdheid een wordt de regering gevraagd de Eer. minister tot aftreden te dwingen. Minister De Gaay Fortman (Bin- i de senaat "in het twee- nenlandse Zaken) zei te menen dat handhaving van de Eerste Kamer aanbeveling verdient, gezien de wijze waarop in ons land het twee-kamer stelsel functioneert. HU ontkende als Kamer in ons staatsbestel geen zou het de bedoeling zyn de senaat AMSTERDAM Onder grote be langstelling van de zijde van de to neelwerkgroep Proloog uit Eindho. ven is gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank het kort geding behandeld van dit gezelschap tegen het dagblad De Telegraaf. De aanleiding was het op 2 december in De Telegraaf gepubliceerde inter view met oud-staatssecretaris van CRM, het tweede kamerlid mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70)In dit bericht dat de kop had "Prolooggroep is een rode man telorganisatie" uitte mevrouw Van Veenendaal een aantal beschuldigin gen aan het adres van Proloog. Van de president wordt om. ge vraagd De Telegraaf te gebieden zich te onthouden van uitlatingen zoals gedaan in het artikel van 2 decem ber. Voorts op de voorpagina een kop op te nemen". President rechtbank oordeelt: Telegraaf beledigt Proloog ten onrechte." En verder op een an dere pagina een mededeling te publi ceren dat de president in zijn vonnis alle beschuldigingen van mevrouw Van Veenendaal onrechtmatig acht omdat De Telegraaf op geen enkele wijze aannemelijk heeft kunnen ma ken dat Proloog zich zou hebben schuldig gemaakt aan de diefstal van uiterst geheime Philips-docu- menten, aan gebruik van afluister apparatuur in een aantal openbare gebouwen in Eindhoven, het indiie- nen van valse declaraties bij de ge meente of andere onwettdge hande lingen. De advocaat van Proloog mr. PU. Bakker Schut merkte op dat na de massale demonstratie voor het be houd van Proloog op 30 november, op 3 december het bericht met een aan tal hoogst ernstige beschuldigingen uit de mond van mevrouw Van Vee nendaal in De Telegraaf verscheen. "Het Jachtseizoen is geopend op groot revolutionair wild", aldus pleiter. Men sen die zich inzetten voor Proloog maken deel uit van 'n verboden ver eniging. Daar komt het op neer, zo voegde hij er aan toe. Pleiter wees de officiële verklaring van de burge meester en de politie van Eindhoven, die niets weten van hetgeen in het ar tikel staat. Ook Philips weet niets van een document dat bij haar ontvreemd zou zijn. De advocaat van De Telegraaf, mr. A. G. Maris, stelde dat het artikel een interview is en niet een eigen be schouwing van De Telegraaf. Me vrouw Van Veenendaal heeft de juistheid van de weergave niet be twist. De Telegraaf-Journalist mocht vertrouwen op de betrouwbaarheid en geloofwaardigheid van mevrouw Van Veenendaal. Zij kent de Pro looggeschiedenis, aldus pleiter. De Overleg tussen de advocaten Maris (links) van de Telegraaf en Bakker Schut van Proloog. consequenties van het Interview zijn De president doet op dinsdagmid- door de Journalist met mevrouw Van dag 17 december uitspraak. Een dag Veenendaal doorgenomen. De DS'70- nadat voor de president van de recht- fractie had er geen bezwaren tegen, bank in Den Bosch het kort geding Verificatie was niet geboden, De Te- heeft gediend dat Proloog tegen me- legraaf mocht vertrouwen op de oud- vrouw Van Veenendaal heeft aange- staatssecretaris en kamerlid. spannen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7