Wat doen Anton Hey boer en zijn drie bruiden? tl^M\IKQgramma\ Nüuw spaarpremie aanvragen. Nu.Anders is het ie laat! Hoe onopvallender de stem, hoe beter ...en gisteren LIEFDE, LIJDEN EN LEVEN IN BEN LLP §8 Premie Spaarplan Radionieuwslezer Jan de Kreek TV morgen] DIN8DAG 10 DECEMBER 1974 LEIDEN De beroemde etser Anton Heyboer houdt er een hoogst merkwaardig persoonlijk leven op na. Dat mag zo lang zamerhand als bekend worden verondersteld. Er zijn in het nabije verleden twee zeer uitvoerige tv-reportages geweest over de wijze waarop hij op een stuk grond in Den lip een half uur rijden van Amsterdam met zijn toen nog twee, nu inmid dels drie vrouwen een leef gemeenschap je heeft opgebouwd. Over liefde, lijden en leven in Den lip heeft de journalist Henk van der Meyden, roemrucht showpagina-redacteur van een groot ochtendblad, nu een boek geschreven: „De drie bruiden van Anton Heyboer" (uitgave Teleboek b.v. Amsterdam). Door Ruud Paauw Het leven in Den lip gaat terug naar de oervorm. De huisvesting van het viertal bestaat uit een stal, een paar schuren en een lichtelijk in het moeras verzonken autobus je. Alledaags meubilair is er niet, alles is in elkaar getimmerd van scheeps luiken en wrakhout. Geslapen wordt er op stro. Alles wat in het Jaar On- zes Heren 1974 als normaal en van zelfsprekend wordt bevonden, is in Den lip uitgebannen. (Met uitzon dering van kleurentelevisie, maar Ja, elke regel heeft zijn uitzondering, nietwaar) Henk van der Meyden schetst in het eerste hoofstuk wat het viertal op dat stukje grond in Noord-Holland beoogt: "een we reld waarin geen jalouzie geen ge meenheid bestaat, waarin sex geen routine wordt die de liefde vervan gen heeft, waarin vrouwen geen consumptie-artikel worden voor de mannen; waarin de man nog heer en meester kan zijn over de vrouw zonder dit bij de regelmaat van de klok in bed te moeten bewijzen, 'n Wereld waarin men helemaal terug gaat tot de ka-n van zich ,zelf", 'n zuivere, pure, mooie wereld, vol schoonheid. Een wereld waarin men. niet over elkaar roddelt". Anton Heyboer spoelt uit rijn vrouwen "de vuiligheid die de maatschappij er heeft ingebracht en maakt ze schoon van geest, maakt de on schuld weer ln hen wakker", aldus de auteur. De drie Heyboer-vrouwen (Ma ria.* Lotti. Marike) zijn. zo zegt Van der Meyden, "zoals vrouwen ooit eeuwen geleden geweest moeten zijn. Zonder complexen. Oervrouwen bij hun leider. Oerwijven die gemaakt zijn om lief te hebben en vooral lief te blijven". Omdat dit alles nogal opvallend Is. meldt hij er maar even bij dat het in Den Hp "niet naar hasj ruikt, maar naar stro en honde- poep" (want er lopen 15 Deense doggen op het terrein rond). Na deze regelen en de filosofie er achter geconsumeerd te hebben, lijkt Den Hp het toppunt van lief lijkheid en romantiek, al ziet Hey boer er met zijn smoezelige stoppel baard en aangeslagen tanden wei nig verheven uit. Maar Den Hp is helemaal niet zo lief Heyboer moet vaak genoeg op treden als een soort Raspoetin voor zijn vrouwen om ze puur te maken en te houden, aldus v. d. M. "Hij holt hun geest uit om ze op één golfleng te met de zijne te brengen, een golf lengte waarin het normale burger lijke leven volkomen dood is". Hey boer schuwt geen middel. Als zijn vrouwen terugvallen in het normale "scheldt hij ze in grove bewoordin gen uit. Of hij gooit emmers water over hen heen. Of emmers urine die altijd bij de hand zijn, omdat er in Den lip geen toiletten zijn (Hey boer vertrouwt die dingen niet). Om in de leefgemeenschap van Den lip goed be kunnen functioneren, moet Heyboer de vrouwen "afbreken, de vernieling laten ingaan" om hen te bevrijden van complexen en schuld gevoelens. Toen Marijke Nefkens, de Jonge Amsterdamse ster-mannequin, zich als "derde meisje van Heyboer" in Den lip meldde, zei hij bijvoorbeeld tegen haar: "Je bent een echte Trien een ouwe taart, een echte burgerjuf, zo gedraag Je Je. En Je ziet er veel ouwer uit dan Lotti en Maria. Je praat ook veel ouwer. Verdomme, waarom word Je niet eindelijk eens Marike". Er wordt vaak heftig geleden in Den lip en Heyboer lijdt intens mee. Zonodig praat hij dagen en nach ten als Maria. Lotti dan wel Marike dat nodig hebben. Vooilla bij inzin kingen van zijn vrouwen weent hij zich geducht, zo meMit H. v. d. M. Pijn en lijden schijnen overigens een zeer positieve invloed te hebben op zijn creativiteit alls etser. Wat doen die vrouwen de hele dag? Wed, stilzitten er er niet bij. Het wemelt er van de honden, geiten, poezen, konijnen. Van de melk van de geiten wordt kaas en yoghurt ge maakt, de dieren moeten worden verzorgd; er moet getuinierd worden en getimmerd. Sex is een woord, aldus H. v. d. M. dat in Den Hp niet thuishoort. Hey boer over sex: "Dat is toch dat zie ke gevoel dat Je in Je maag krijgt als Je iemand wilt bezitten? Wat wij hebben, Maria. Lotti, Marike en ik, is een universele liefde voor elkaar. Wij zijn niets van elkaar en hoe ven dus ook niets van elkaar en daar door hebben wij ook Juist zo'n bijzon der contact". Liefde zonder sex dus (als de Hey boer-vrouwen die toch willen, wat wel eens voorkomt, dan mogen ze het hem vragen). "De meisjes", aldus met een man als een wonder. Die man blijft onuitputtelijk, oneindig in zijn liefde, zodat de meisjes het ge voel krijgen eeuwig bij die willen zijn. Er zijn geen limieten' „Liefae in Den Hp", zegt Van der Meyden, „is een tedere aanraking met een tedere kus op het voorhoofd. Liefde is er om een vrouw te strelen, te liefkozen als zij verdriet heeft. En hoe goed doet het deze vrouwen". Lang heeft Antan Heyboer met twee vrouwen vertoefd (zo'n tien Jaar), de behoefte aan "een derde meisje" werd steeds sterker. Nadat Ingrid Valerius het niet gered had. kwam de mooie ster-mannequin Marike Nef kens naar Den Hp. GERMAN Wat bezielt zo'n meisje, vraag Je je af. In het boek zegt ze tegen Van der Meyden: "Ik had een aardig beroep, ja. maar het aohonk me geen voldoe ning. Ik had het probleem dat ik met ADVERTENTIE U kunt nog tot het eind van deze maand uw spaar premie aanvragen over het bedrag dat u in 1969 hebt gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaarplan. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaar- bewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een bedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaarpremie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bij de instelling waar u in 1969 hebt gespaard. Niet vergeten. Want 't is geld waar u recht op hebt! En na 31 december is het te laat! Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. ?*t.sOn de drie bruiden van Anton Heyboer met wie Henk van der Meyden op donderdagavond „„w T TROS-programma TV-Privé een gesprek zal hebben. Op de toto links Marike, rechts Maria en in het midden Lotti. niemand echt contacten kon leggen. Bij Anton voelde ik dat ik echt be stond"... "Hij is een oerman, een meester en zoeken wij vrouwen niet allemaal naar zo'n echte man, die je zijn wil oplegt, wiens leerling Je bent?". Geen taal,die Dolle Mina zal bekoren. Voor de suffragettegeest is trouwens in Den Hp geen plaats. Er komt daar ook tienmaal eerder "een vierde meisje" dan een tweede man, als u het mij vraagt. Henk van der Meyden heeft met "De drie brulden van Anton Heyboer' een aardig inzicht gegeven in reilen en zeilen van de Hpse sekte-im-zak- formaat. Jammer is alleen dat de auteur voortdurend tegen zijn eigen verbazing zit aan te hikken en er mo ralistische stylerimgen op na houdt die van dweperige teenagers afkom stig hadden kunnen zijn. Wat meer afstandelijke beschrijving en minder retorische tuttemerut-vragen zouden het boek stellig goed hebben gedaan. Tot slot de vraag, die Van der Mey den zich ook een paar keer stelt: is Heyboer de man met dat ruige, chao tische, tragische verleden, gek? En is Den Hp een stukje waanzin? Het antwoord op die vraag lijkt mij nut teloos, irreleveant. Waar het om gaat is dit: als dat viertal in Den lip gelukkig is dan moet dat zo kun nen blijven. Arabische nieuwslezers delen hui lend, jammerend, snikkend en desgewenst Juichend het „laatste nieuws" mee aan de radioluisteraar. In ons land was een nieuwslezer vroeger de „meneer" met de hoge hoed. Zoals hij het zei, zo was het. De dreun toon, waarop hij het nieuws bracht, duldde geen tegen spraak. Meneer was onbenaderbaar en stond op een voetstuk. „Doe maar zo gewoon en zo onopvallend mogelijk", zegt echter de Nederlandse nieuwslezer anno 1974 bij monde van Jan de Kreek (38). bijna zestien jaar verbonden aan de Radionieuwsdienst ANP, in Hilver sum. Het omroepen was en is nog steeds zijn werk en tegelijkertijd zijn hobby. Het zeilde geldt voor huisgenote Renny, op het ogenblik de enige vrouwelijke nieuwslezer. Zij zit zes jaar in het vak. „Het gebeurt momenteel wel dat mensen die voor of na het nieuws een programma presenteren de nieuwslezer met naam en toenaam noemen. Voor mij hoeft het niet. Maar ja, als ze het leuk vinden in het kader van: de nieuwslezer dichter bij de mensen brengen, dan mogen ze van mij. Bij de BBC is men al zo ver, dat men de nieuwslezer aankondigt". Wat zijn de nadelen daarvan? De Kreek: „Het maakt Je een stuk kwetsbaarder". Wanneer we Jan de Kreek mogen geloven is t op het bureau van de Radionieuwsdienst vaak erg gezellig. Hij: „Er heerst een ontzettend fijne sfeer". De ongeregelde diensten er werken per etmaal vier ploegen werken zoiets als een familieband in de hand. De redactieploeg in Hilversum bestaat uit dertig man, onder wie zeven nieuwslezers in vaste dienst. Het nieuws wordt bétrokken van het ANP in Den Haag. De laatste jaren groeide echter steeds meer de behoefte bij de omroepen om „Fremdkorper" Radionieuwsdienst tot zich te trekken. Als aanvulling op het al jaren bestaande contract, dat de nleuwsverzorging van de Radio nieuwsdienst uitsluitend is opgedra gen aan het ANP, is nu bepaald dat de verantwoordelijkheid voor de uitzendingen bij de NOS berust. Speciaal daarvoor werd een redac tionele begeleidingscommissie in het leven geroepen. Jan de Kreek: „Door die reorgani satietoestanden was de sfeer eerst verbitterd. Daar is nu geen sprake meer van. We genieten een gezonde mate van vrijheid, die godlof geeerbiedigd wordt. Er mogen fouten worden gemaakt". Omdat de NOS nu meer dan vroeger bij de nieuwsle zers betrokken is, kwam er ook een afdeling opleidingen, die zich ging bezighouden met de begeleiding van nieuwe nieuwslezers. Vroeger was Jan de Kreek daar min of meer mee belast. Wat voor een soort stem moet een nieuwslezer hebben? En mag hij helemaal niet met een accent spreken? De Kreek: „Een accent, nee dat kan niet. Niet dat ik nou zelf zo'n fonetische kudsheidsridder ben, maar een Gronings of Limburgs accent leidt af. Dat doet trouwens ook een nieuwslezer met een erg mooi stemgeluid. Zo'n man staat dan tussen de luisteraar en het nieuws in. Het eerste wat dan opvalt, is die man mt zijn accent of zijn opvallend aangenaam of onaange naam stemgeluid. Het is natuurlijk moeilijk om een ideaalbeeld te schetsen, maar ik geloof gewoon dat hoe onopvallender die stem 1s, hoe beter hetgeen wat wordt gezegd, overkomt". De stam van een omroeper is zijn in vestering. Een zorgenkind? Jan de Kreek kan er over meepraten: „Zes Jaar geleden maakte een tijdelijk stemdefect me totaal ongeschikt als nieuwslezer. De oorzaak daarvan was louter psy chisch. Na twee jaar was dat defect verdwenen. In die tijd heb ik geen microfoon aangeraakt, werkte alleen nog maar op de redactie en leerde daar na tien Jaar lezerservaring ook de andere kant kennen. Langzamer hand echter ontstond weer de behoefte om vaker leesdlenst te krijgen". Miste Je de spanning? „Zeker. Elke keer weer damp ik van de zenuwen wanneer ik die cel in moet". De Radionieuwsdienst leeft van de telex. Elk stuk telexkopij is echter ongeschikt om de ether in te sturen. Jan de Kreek: zenuwen Het bericht moet helemaal worden bewerkt. De radio eist korte zinnen en vaak moeten berichten zo gedoseerd worden dat de luisteraar in een keer begrijpt waarover het gaat. Na de zeef redacteur/eind redacteur heeft de nieuwslezer tenslotte nog het volste recht om op- of aanmerkingen te maken. De Kreek: „Voor de redacteuren is dat een belangrijke bron van informatie. Vaak is het zo dat als zij op een gegeven ogenblik twijfelen aan een zinnetje, zij het ook hardop voor gaan lezen". TEVREDEN De Kreek komt over als een tevreden nieuwslezer. Het werk en de sfeer binnen het bedrijf noden hem te zeggen dat hij het best tot zijn 65ste vol zou kunnen nouden. De omroeper/redacteur: Momenteel hebben we drie expiratenjongens in dienst. Die voldoen prima. Begrijpe lijk, zeggen we dan, want die hebben al Jarenlang het nieuws van ons gepikt". NEDERLAND I 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp, kwis voor scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 NCRV-Springtrofee 1974-1975 (NCRV) Tweede wedstrijd uit een serie van acht, wordt deelgenomen door zeventien ruiters die dingen naar de NCRV-Springtrofee 1974-1975. Deze competitie, die wordt gehouden in de Arnhemse Rijn hal, is een coproduktie van de NCRV en de Neder landse Hippische Sportbond, met medewerking van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke RiJ- verenigingen. de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rij verenigingen en de Nederlandse Bond van Jacht- en Rij verenigingen. Commentaar: Ben Arts en Giel Kunst. 21.10 Herkent u deze tijd?, spelprogramma (NCRV) Als gasten zijn aanwezig de Rotterdamse groep Familee en de Belgische formatie Octopus. 22.10 Hier en Nu (NCRV) 22.45 Piet Kiel dirigeert oratoriumfragmenten (NCRV) Uitgevoerd worden „Siehe der Hüter Israëls" uit Elias nr. 29 van F. Mendelssohn Bartholdy; „Wie lieblich sind deine Wohnungen" uit „Ein deutsches Requim" van Johannes Brahms. Medewerking verlene: de Kon. Gemengde Zangvereniging „Aalsmeers koor" afdeling Toonkunst: het Noordhollands Filharmonisch Orkest Organist is Bernhard Bartelink, algehele leiding heeft Piet Kiel Jr. 22.55 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-Kinderkrant EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De pyramide van Cheops, documentaire film (EO) 21.00 Weihnachtsoratorium van Bach (EO) Van dit uit zes cantates bestaande oratorium wordt in de Nederlands Hervormde Kerk in Loenen a. d. Vecht de derde cantate uitgevoerd. Daarin staat het Schriftgedeelte Lucas 212-20 centraal. De Bussemse koorvereniging „Com nu met Sangh" zfngt koren en de koralen. Zowel het koor als de solisten worden begeleid door het Nederlands Bachorkest. Medewerkenden: Annette de la BUe (sopraan), Sylvia Schlüter (alt). Herman van Kerkhof (tenor), Cor Niessen (bas-bariton), Henk Me yer (klavecimbel) Pieter Stolk (orgel), Max Werner (cello), Ad van der Klaauw (contrabas). Jan Bréjaart (viool). Cor Coppens (oboe d'amore 1), Victor Swillens (oboe d'amore 2) en Jan Hageroeijer (trompet). Alge hele leiding: Dick de Jong 21.20 Nader Bekeken (EO) 21.55 Tenslotte (EO) 22.00 Stalin, gedramatiseerde tv-documentaire, dl 2 (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) Van alle Nederlanders vindt 72 procent dat abortus geoorloofd is verwacht mag worden dat het kind gehandicapt ter wereld zal komen. Van de horeca-eigenaren heeft 32 procent geen verschil in de omzet bemerkt na 1 november en 68 procent wel. Verder vindt 93 procent van de Nederlanders dat het geoorloofd is voorbehoedmiddelen te gebruiken om zwangerschap te voorkomen (maar alleen daarom blijkbaar), terwijl gemiddeld een teruggang van 16 procent in de omzet van alle horecabedrijven is gemeten. U merkt het wel, ik heb gisteravond tussen de cijfers van Nederland 1 en 2 door moeten laveren, want op de eerste zender zat Aktua-tv van de TROS en op de andere zender het KRO-programma „Rooilijn", dat als onderwerp de katholieken en de abortus had gekozen. Kan een r.k.-kamerlld, dat persoonlijk een tegenstander ls van de abortus, toch voor een wet stemmen die abortus op de een of amdere manier toestaat? Ja, zei 70 procent van de ondervraagden. Heeft u zich bij het bepalen van uw standpunt sterk laten leiden door de brief van de bisschoppen? Nee, zei 78 procent van de katholieken, een percentage dat mgr. Bluyssen „bijzonder verrassend" noemde. Het bleek trouwens dat bijna kwart van de katholieken geen idc* heeft welk standpunt de bisschop pen eigenlijk innemen, vier procent van hen meende zelfs dat zij bijzonder tolerant tegenover abortus stonden. Een meerderheid van de Nederlanders (56 procent) vond abortus na 12 weken volstrekt onaanvaardbaar, en op de vraag of men afstand-doen altijd beter vond dan abortus, antwoordde 39 procent met „Ja" en 51 procent met „nee". Tot zover de abortus. Aktua-tv brak een lans (of liet een lans breken) voor regeringssteun aan de gedu peerde horecabedrijven die het slachtoffer dreigen te worden van de blaaspljpjeswet. Men had bij allerlei soorten sterke-drankonder- nemingen als cafe's, cafe-restaurants en hotels een onderzoek laten verrichten naar het verminderde drankmisbruik, maar helaas verge ten te informeren bij de slijterijen of daar wellicht de omzet is toegenomen, omdat men nu meer binnenshuis is gaan drinken. Verder had aktjia-tv goede beelden van het bomen-oproer bij het Centraal Station in Amsterdam, gevolgd door een interview met wethouder Han Lammers, die zich niet liet zeggen dat hij al manipulerend de metro erdoor had gedrukt. NICO SCHEEPMAKER DINSDAG 10 DECEMBER Hilversum 1 P.P.: 1819 Uitzending ran de Boe- wtog. 19;oÖ (sTfS geven de 1 aan. 19.4,5 Instem men met velen: Het gezongen woord ln de llturgl». AVRO: 20 00 (S) Van avond: muziek, vrolijkheid en verstrooi tog. 2250 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. Nederland en de Derde Wereld. NCRV: 17.30 Nieuws. 1782 (S) Hier ea Nu. Hilversum U VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) In de Roods Cirkel: nieuwsprogramma mt aktuall- teiten en muz. (8.00 Nieuws) 9.00 (S) Licht orkest met zangsohsteu 9.36 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) RadloweekbladNOS: 11.00 Nieuws. 22.50 Vanavond laat 'nieuws. 2350 (S) ^■3®. Sptegel van Duitsland. VARA: Er floot een vogel to de wed. 2356- 24.00 Nieuws. Hilversum II 18 00 Nieuws. 16.11 Radiojournaal. 1851 Gesproken brief. 1855 (S) Tout tol. 18.50 Toppers van toen (gr.). 1956 (8) Bary-mage: een programma van pra ten en platen. NOS: 1980 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Overweging 20.15 (8) Komponlst en Radio V 2: Exotica; programma van hedendaagse muziek. 21.40 In de cir kel, hoorspel. 2250 (8) Pianorecital: klassieke muziek. 23.00 Babel/kalen- 11.03 Jazz uit het historisch archief. 1150 Spiegel van Duitsland. VARA: Eindhoven-Centraal: gesprekken. 13.00 Nieuws 13.11 Dingen van de dag. 1355 (S) Een middagje Stoomradio een programma vol goede Jeugdherinne ringen. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Bloed- wijn, vervolghoorspel (3). 16.56 (S) Me- tropole Orkest. R.V.U.: 1755 Meneer, waar moet lk 't nu weer halen? Pro- Jekt over politieke, ekonomische en so ciale vraagstukken ln Nederland. VARA 17.55 Mededelingen Hilversum III KRO: 7.08 (S) Drie op Je boterham. 19.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie der: kort kulfcureel nieuws. 23.16 (S) draalt op verzoek.. 12.03 (8) Drie tus- Petrarca/de Ronsard: koorzang. 2355- Show 16.03 (8) De Hltmeeeters: de Vincent van Engelenshow. 24.00 Nieuws. Hilversum UI NOS: 18.02 Joost mag niet eten VARA: 19.02 Drie loopt achter: Pop- konstruktie. 20.02 (S) Nashville. 2152 IS) Jazz en Blues. 22.02 (8) (P)op- onder. 23.02 (S) Wachten op mid dernacht. 0.02 (8) Nacht-drle-draai. 2 02 Help!, voor werkers to verzor gende en verplegende beroepen. 4.02 Truck, programma voor vrachtwagen - chaiuffurs. KRO: 6.00-7.00 (8) Scheer Je weg. WOENSDAG 11 DECEMBER Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (8) Ont bijt-Soos, met om 7.30 Nieuws, 7.41- 8.00 Aktua; 8.30 Nieuws; 8 36-8.45 (S) Weg 17.65-1855 (K) TROS Pe- 1955 (K) Van Gewest tot Gewest. 19.50 (K) Sooutera: Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. NOS: H.30 (8) Van heinde sementsmuziek. 10.00 (S) Kaboutertijd. 1050 Nieuws. 1053 (S) Sphinx: pro gramma voor de vrouw. 11 45 (S) Café chantant: liedjes en muziek uit de gou- de oude tijd. 1256 Mededelingen t.b.v. torieche Unie. NOS: 2050 (K) Trek king Staatsloterij. 20.35 (K) De man ln het woud. Engelse tv-fllm. 21.35 (K) Kijken naar kinderen. 22.00 (K) Pa- noramlek. 22.15 (K) Studio Sport. 22.50 Den Haag vandaag. 2355-23.10 (K) Journaal. Nederland II TELEAC: 18.15 Sportlefcltag her haling les 8. NOS: 18.45 (K) Paulus Jonge luisteraars vader, documentaire serie. IKOR-KRO u3?* l5'38 ,S) muziekprogramma. (K) Journaal. VARA: 20.20 (K) Kes. L6 HeJTOrmde middagdlenst. speelfilm. 22.10 K) Achter het Nieuws. 16.20 (3) ïpanksnoer: klassieke mu- NOS: 22 35 (K) Journaal. TELEAC: 22.40-2355 (K) Computerkunde les

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5