natuur- Nog eens 250 wordt ha plassengebied monument Sassenheim houdt werkgelegenheid NIEUWKOOP /NOORDEN PAGINA 4 DINSDAG 10 DECEMBER 1974 Informatieavond over Plan Zuid geslaagd SASSENHEIM Met rond honderd belangstellenden in de gezellig volle grote zaal van het KSA-gebouw is de informatie avond over het bestemmings plan Zuid gisteravond een suc ces geworden. Het doel van het Sassenhedms gemeentebestuur die bewoners en betrokkenen op een zo vroeg mogelijk termijn inzicht en inspraak te geven kaai zonder meer als geslaagd worden betiteld. Temeer, omdat de gevolgde procedure de nodige mogelijkheden bood. Na de inleiding door burge meester A. J. Kret en een ver klarende uitleg van planoloog P. L. Weiter kreeg eerst ieder een gedurende een aantal minu ten de kans die enkele meters grote tekening van het plan te bekijken en consequenties in de praktijk te beschouwen. Daarna een algemeen vragen uurtje met aansluitend voor hen die nog iets naders wilden weten de mo gelijkheid dit met één of meer van de deskundigen achter de tafel te bespreken. Dat de vraagstelling tijdens het officiële gedeelte zich voor namelijk op details richtte, die voor de betrokkene begrijpelijk van groot belang was, is een niet onverwacht verschijnsel. Het gemeentebestuur vanSas- senheim toonde zich gister avond na afloop van de infor matieavond begrijpelijk en te recht tevreden. Was blij, dat voor het bestemmingsplan Zuid uiteindelijk méér mensen waren gekomen dan het op papier héél wat ingrijpender en publicitair beter liggende plan Centrum. Slechts op de vraag warm eer één en ander geconcretiseerd zou kunnen worden (sloop van woningen in enkele straten) moesten de deskundigen het antwoord schuldig blijven. Niet om onwil, maar uit onmacht. 'We hebben,' klonk het terecht, 'niet alle gronden en gebouwen in eigendom. De uit te werken woongebieden komen ook voor een gedeelte op terreinen van bedrijven. Pas wanneer zeker heid is verkregen op de vraag of men weg wil gaan en met Ingang van welke datum, kun nen we meer zeggen. Voorlopig is wat dat betreft alles tussen heden en 1980 een gissing.' Wat wèl duidelijk staat Is in ieder geval de geslaagde po ging van het Sassenhelmse ge meentebestuur om de bevolking meer direct bij de plaatselijke ontwikkelingen te betrekken. Een stimulans om door te gaan. NOORDWIJK Herman van Veen komt weerom in Noordwijk. Met een -programma dat heet "En nooit weerom Hetgeen niet veel goeds belooft voor de toe komst, omdat Herman van Veen, zoals eerder bleek, bij het Noord- wijkse theaterpubliek een abso lute topper is. Het is weer JOIN geweest, die Herman zover heeft weten te krijgen dat hij zaterdag (de veertiende decembernaar het Lido-theater in Noordwijk Zee komt. Het is een beetje pri meur-voorstelling, omdat er stuk ken uit het programma voor vol gend jaar in verwerkt zijn. Her man zelf behoeft geen nadere toelichting. Deze Harlekijn, die in '67 met het gelijknamige pro gramma begon, is uitgegroeid tot een artiest van formaat die za- terag voor één tientje te bewon deren is in het Lido-theater. Aan vang van de voorstelling: half negen. De zaal is open vanaf een uur of acht. NIEUWKOOP Het plassengebied ten oosten van Noor den tot bij het Woerdense verlaat wordt toegevoegd aan het bezit van de Vereniging tot behoud van natuurmonumen ten in Nederland. Het betreft ruim tweehondervijftig hec tare natuurgebied waarvoor f 1.450.000 moet worden neer geteld. Voor het verkrijgen van een subsidie (50 procent) heeft de vereniging zich tot de provincie gewend. Na veel gepraat zijn Gedeputeerde Staten tot de volgende regeling ge komen: de vereniging zal een geldlening sluiten tot een bedrag van het pro vinciaal aandeel in de aankoop kos ten; de provincie zal de jaarlijkse las ten van rente en aflossing op zich ne men. waarvoor zal worden geput, uit het fonds aankoopsubsidies na tuurterreinen; TER AAR/BODEGRAVEN Bij verkeersongelukken in Ter Aar efa Bodegraven zijn gisteren twee mensen om het leven geko- Op de Schilkerweg in Ter Aar werd de 45-jarige J. S. M. T. uit Uithoorn vrijwel op slag gedood toen hij achterop een stilstaande tractor reed, die, verlicht, aan de rechterkant van de weg was ge parkeerd. Op de wagen van de verongelukte man klapte even later een tweede auto. Gevolg hiervan wat, dat de twee inzit tenden lichte verwondingen op liepen. Op rijksweg 12, .ber hoogte van Bodegraven, kwam de 22-Jarige R. C. van Rees uit Zeist om het leven toen hij achterop een vrachtwagen reed, die <>P de vluchtstrook was geparkeerd. De man, die *waar gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht werd vervoerd, bezweek enkele uren later aan zijn ver wondingen. De staatssecretaris van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk zal een rijksbijdrage van vijftig pro cent in de verwervingskosten verle nen. Hij heeft vorig Jaar een voor schot van f 625.000 toegekend. Het niet door subsidie gedekte deel van de aankoopsom zal de vereniging zelf voor haar rekening nemen. Als de provincie inderdaad haar medewerking verleent aan de aan koop, dan heeft de vereniging in het Nieuwkoopse plassengebied ruim achthonderd hectare water, rietland, moeras, moerasbos en leg akkers in bezit. Er bevinden zich hier onder meer broedkolonies van visdiefjes, blauwe reigers en purperreigers. De laatste is de grootste van Neder land en zelfs van heel Eurtpa. "De bijzonder grote waarde van dit ge bied. aldus Gedeputeerde Staten in him voorstel, is steeds onderkend, en is vastgelegd in de bestemming stiltegebied In het recreatiestructuur plan van de gemeente Nieuwkoop. De vereniging heeft in augustus ook verzocht in aanmerking te ko- der meer voor subsidie in Een gedeelte van het plassen gebied nabij Noorden, dat straks eigendom wordt van de Vereni ging tot behoud van natuurmonu menten Nederland. king komt, tenzij een lagere aan koopprijs kaai worden bedongen, men voor een subsidie van vijftig procent in de kosten van achterstal lig onderhoud. Er moeten bagger en sohoeiïngswerkzaamheden wor den uitgevoerd, die honderdvijfen- twinbigduizend gulden per strekken de meter vergen. Gedeputeerde Staten menen echter, dat het achterstallige werk niet zon- SASSENHEIM Een belangrijk deel van de locale werk-®®* by de opstelling van het uitein- gelegenheid in Sassenheim zal ook in de toekomst, wanneer Jkiyke plan in de loop van 1975 re- het bestemmingsplan Zuid is vastgesteld, in dat deel van de dSu m moefcen wardeai sub gemeente gevestigd kunnen blijven. „Hoewel", zo vertelde in een aantal gevallen is het wen- Stad- en Landschap-planoloog F. L. Weiter gisteravond tijdens seljjk 't woonklimaat in woningcom- de informatieavond over dit bestemmingsplan in het KSA- Plexen woningstroken te verbe- gebouw, „het plangebied geen eigen taak heeft om industriële omgevt^JSSn"1 werkgelegenheid te huisvesten, herbergt het plan wél een be- grondgebruik of nieuwvestiging van langrijk deel van de locale werkgelegenheid in kleinere nijver- bedrijven, in bepaalde gevallen leidt heidsbedrijven, Het kan als een afgeleide functie van het plan Jj* 5* -bestemmen van be- worden gezien,dat hier een royaal stuk van deze werkgele- staande vormen vanl^Sebruik, ta k Rond de honderd belangstellenden bezochten gisteravond de informatieavond over plan-Zuid die door de gemeente Sassen heim belegd ivas. Deze geslaagde poging van het gemeente bestuur om de bevolking meer bij de plaatstelijke ontwikke- kélingen te betrekken is een stimulans voor meer van dit soort bijeenkomsten. genheid behouden zal blijven. Dit is ook van belang, omdat het andere gevallen vormt dit aanleiding ontsluitingsweg van het in voarbe- drijfsuitvoering worden belemmerd, niet gemakkelijk is in Sassenheim alternatieve vestigingsplaat- beperidngen op te leggen sen voor bedrijven aan te wijzen". Planoloog Welter, die het "kwali- aantal nader te toetsen gevallen Is grenzende bedrijven in het plangebied Zuid komen en kele oompiexen te slopen woningen woningen aan de Hoekstraat Ter plaatse van deze woningen woningbouw te realiseren. Tesamen tatteve plan", dat het adviesbureau r-elfs een uitbreiding mogehjk. De is wederom overwegend woonbebou- met de bebouwing met woningen ruimtelijke ordening en vorm- algemene functie behoeft dan ook 'n geving Stad tn Landschap (Rotter- grote mate van tolerantie, zowel ten dam) voor de gemeente Sassenheim opzichte van bestaande vestigingen, heeft opgesteld, toelichtte, beam- als ten opzichte van nieuwe. wing geprojecteerd. De woonbebou- de noordelijk daaraan grenaen- wing aan de Zuidenstraat voldoet de braakliggende gronden, kan hier- niet meer aan de daaraan te stellen mede een passende afronding minimum-eisen. Nieuwbouw kan ech- aanliggende woongebied drukte dat "het plan in belangrijke tueel in het plangebied onder te ter slechts plaatsvinden in relatie tot gekregen mate een consoliderend karakter brengen voorzieningen en bedrijven, het nieuwe tracé draagt en een aanzet tracht te geven Dit heeft ook grote betekenis voor straat in relatie met de ten noorden selijk 'n zinvolle aanpak van de ruim- de locale werkgelegenheid". Plano- daarvan geprojecteerde woonbebou- len telijke ordening voer het gebied Zuid loog Weister (het plan omvat globaal het gedeel- avond ook te van het dorpsgebied dat wordt omsloten door Narcissenlaan. Park- laan. WMhelminalaan, Emmalaan, Irenestraat. Van Heemstrastraat en voorts de Hoofdstraat met aangren zende gronden tussen ZandSloot en Wasbeekerlaan)Op billijke wijze, wordt daarin ook tegemoet gekomen aan de bestaande belangen". Het plan Zuid omvat in de eerste plaats het uit gemengde bebouwing bestaande oudere dorp aan de weers zijden van de Hoofdstraat. In t plan zijn eveneens, veelal kleinere, woon buurten en wooncomplexen van meer recente datum. Daarnaast omvat het plan ook een belangrijk areaal gro tere en grote bedrijven, in veel ge vallen agrarische bedrijven en agra rische hulp- en nevenbedrijven zoals specifieke boUen-exportbedrijven. Het komt enkele malen ook voor, dat omvangrijke agrarische bedrijfsge bouwen of voor agrarische doelein den gerealiseerde gebouwen, bij niet- agrarische bedrijven in gebruik zijn. Tevens zijn er in plan Zuid een aan- aantai nader te toetsen gevallen is kele industriële. In de visie van planoloog Weiter, moet aan plan Zuid behalve een woonfunctie slechts een algemene functie worden toegekend binnen het kader van de ruimtelijke ordening. Weiter: "Deze functie komt er namelijk op neer, dat bij de inrich ting van het plangebied de meeste reeds gevestigde bedrijven en instel Kogen in beginsel zonder bezwaar zullen kunnen voortbestaan. IB ma presenteerde gister- wing. De Zuiderstraat dient mede te drijfscategorleën, bestaande bedril - ir- worden aangepast 2 dan nodig is met het oog op de be lasting van de bestaande infrastruc- de reeds leegstaande slechte tuur of de aangrenzende woonbebou wing. Planoloog Weiter verder: "De alge mene tolerantie binnen het kader van de aan het gebied toegekende func.ie en de wenselijk bevonden soe pelheid bij de opstelling van de voor- worden schriften mogen geen aanleiding wor den tot storende beïnvloeding van aangrenzende plangebieden. Behalve storende ruimtewerking, onevenre dige belasting van gemeentelijke In frastructuur en overlast van andere de Zuider- In zijn algemeenheid is het wen- i in dit plan grenzen te stel de toelaatbaarheid moeten niet sterteer In het be- aard, mag vooral niet een zodanige Het bestemmingsplan Zuid omvat het gedeelte van het dorpsgebied dat wordt omsloten door Nar- cissenstraat, Parklaan, Wühelminalaan, Emmalaan, Irenestraat, Van Heemstrastraat en verder de Hoofdstraat met aangrenzende gronden tussen Zandsloot en Wasbeekerlaan. ontwikkeling in het plangebied wor den toegelaten, dat functies van an dere plangebieden gevaar lopen niet (voldoende) tot stand te komen of te worden uitgehold. Onderwijsvoorzie ningen, winkelvoorzieningen en nieu we kantoorvestigingen behoeven dan ook niet te worden uitgebreid." Verkeer in Moskou Het Sowjs't- Russische partijorgaan „Praiwda" heeft gisteren voor het eerst getal len bekendgemaakt over verkeers ongelukken iai Moskou. Volgens de Prawda zijn in 1973 574 mensen in Moskou (een stad van 7 miljoen mensen) om het leven gekomen door verkeersongelukken. Het aantal ge wonden bedroeg 5.914. Wat 't aantal tal doden per auto aangaat. Londen lukken aangaat, slaat Moskou het record vergeleken met de Westelijke hoofdsteden, tenminste wat het aan tal doden per auto aangaa. Londen met een iets groter bevolking. 7,3 miljoen, telde in 1973 697 doden in het verkeer en 8.026 gewonden. Maar in Londen bedraagt het aantal in geschreven auto's 2.3 miljoen. Mos kou daarentegen heeft slechts 160.000 personenauto's. Straf voor het geval dat LEIDEN Het was te danken aan een kordate marktverkoope'.er in Leiden, dat een 42 jarige, buitenlan der zander bekende woon- of verblijf plaats in ons land, kon worden ge grepen. De man maakte van tassen - roof kennelijk een gewoonte. Drie dames op de Leddse markt waren de dupe geworden van zUn activiteiten. Een dame voelde dat haar schouder tas werd geopend en daarin een greep werd gedaan. Van een ander werd een portemonnee met 80 gul den geroofd en van de verkoopster 'n tas met 60 gulden en wa: sieraden. Zij zette evenwel een achtervolging in en werd daarbij door een markt- bezoeker geassisteerd. Bij Vlieland werd de man gegrepen en zo door elkaar geschud, dat de gestolen portemonnee op de grond viel. De officier van Justitie deelde mee, dat verdachte inmiddels over de grens Is gezet, doch eiste drie maanden gevangenisstraf voor het geval de verdachte weer terug zou komen. De politierechter veroordeel de conform de eis.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4