Enquête over huurschuld problemen in Merenwijk DE JANNEN" IN DE LEIDSE RAAD Bezwaren tegen nieuw bouw werkende jongeren LEEGSTAND LEIDSE KANTONRECHTER Eisen van wijkcomité: stoplichten en zebra Aanmaning van Kalkar weigeraars misverstand Sportinstuif in Groenoordhal tfNSDAG 10 DECEMBER 1974 Als gemeenteraadsleden in Lei den onderling met elkaar spreken is het gebruikelijk dat men elkaar met de voornamen aanspreekt. Met name in de PvdA-fractie is het ge-Tinus, ge-Henk en ge- Pauline niet van de lucht. Maar zodra men valt onder de "hamer- wetten" van burgemeester Vis, is de aanduiding mijnheer-die-en- die of mevrouw-dat-en-dat de meest geëigende spreektaal. Wet houder Verboom ja, in de frac tie kortweg Arie heeft daar nogal wat moeite mee. Daaraan zal zijn vakbondsverleden, met mensen als Arie Groenevelt en André Kloos, wel niet vreemd aan zijn. Het mijnheer de voorzitter komt hem maar sporadisch over de lip pen en bij de beantwoording van de vragen schiet er wel eens een voornaam tussendoor. Zoals gis teravond toen hij mej. Van de Zande aansprak met: „Ja, je moet eens luisteren, Anne". Voorzitter Vis liet hem begaan. Totdat Ver boom even later partijgenoot Dui- vesteijn de woorden: „Je hebt na tuurlijk gelijk, Jan", toevoegde. Het gelach deed hem terstond be seffen, dat hij hier gezondigd had tegen de gulden regelen. Maar het kwaad was al geschied. Burge meester Vis, wijzend op het feit, dat er ook nog genotuleerd moest worden, vroeg de wethouder ge bruik te willen maken van de achternamen. „Wie weet hoeveel Jannen er in de raad zitten". Ver boom gaf braaf gevolg aan de op merking en begon opnieuw: U hebt natuurlijk gelijk, mijnheer Duivesteijn Overigens moet er wel iemand van goeden huize komen om wet houder Verboom uit zijn wethou derszetel te halen, getuige zijn er- varigen met het Huurderskomitee Merenwijk. „Ik zat hier nauwelijks twee dagen, toen ze al bij mij kwamen. Ze dachten, dat ze op de stoel van de wethouder konden gaan zitten. Maar dat neemt deze wethouder niet". Het hoongelach vanaf de tribune vermocht niet fiere Verboom van zijn stuk te brengen. Op de publieke tribune was het gisteravond trouwens toch wat onrustig. Burgemeester Vis werd het eenmaal te gortig en hamerde bestraffend. Het gesprek van de nauwelijks toehorende toehoor ders ging even later echter on verminderd voort. Het kwam niet tot een officieel ingrijpen, want de "spraakwaterval" verliet ten slotte met een devoot buiginkje naar het college de tribune. Maar als er in de toekomst met straf fere (lees: mariniers)hand moet worden opgetreden kan het toch wel raadzaam zijn dat de burge meester weet hoeveel "Jannen" er in de zaal zitten. Je weet maar nooit BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN Het Juridisch Adviesbureau gaat met steun vam de gemeente in de Merenwijk een enquête houden om er achter te komen welke problemen er in deze Leidse nieuwbouwwijk zijn ontstaan door de hoge huren. Een mo tie van mej. Van de Zande (PPR/PSP/D'66) daartoe werd gisteravond door de Leidse raad met algemene stemmen aangenomen. Verder zullen B. en W. zicih op kor te termijn uitspreken over de vraag of men tot 1 juk 1975 zat vooruit lopen op de door de regering aan- gekondigde "inikomenshuren" (huur betalen ln verhouding tot het inko men red.). Ter overbrugging van de periode tussen de bestaande en nieuwe situatie zou volgens de frac tie van mej. Van de Zande gebruik •kunnen worden gemaakt van gel den uit het- doorstromingsfonds en de "verliezen door leegstand". De PPR PSP/D'66-fractie wilde de raad er ook toe bewegen de Leidse Woningstichting en de Prot. Chr. •Woningbouwvereniging te vragen, geen ontruiming van woningen meer te eisen, in geval van huurschuld. Daar voelde de rest van de raad echter niets voor, omdat dan een vrij brief zou worden gegeven voor het niet betalen van de huur. Mej. Van de Zande, die haar in terpellatie in de raad hield naar aan leiding van 23 ontruimingsvonnissen in de Merenwijk, constateerde, dat de Leidse kantonrechter wel heel erg gemakkelijk over deze zaken heen- wandelt. "Maakt u zioh niet ongerust" zou de kantonrechter het raadslid hebben meegedeeld, „want zodra het vonnis is gewezen 6taan de Ge meentelijke Kredietbank of de So ciale Dienst klaar om het ontbreken, de huurbedrag aan te vullen". De praktijk Wijkt volgens haar wel wat anders te zijn. "Bovendien is het de omgekeerde wereld", aldus mej. Van de Zande. "Hulp moet LEIDEN Blijkens een onder zoek van het gemeentelijke bu reau Statistiek stonden er op 1 oktober in de Merenwijk 274 woningen leeg. In 41 gevallen ging het om huizen waarvoor een woningvergunning in behande ling was terwül 195 woningen nog nooit bewoond zün geweest. In 79 gevallen wat dat wel 't ge. val. Van de categorie leegstaan de - nog niet eerder bewoonde - huizen staan er 60 in de Sper werhorst, 26 in de Uilenhorst, 23 in de Reigerhorst, 21 in de Smellekenhorst, 14 in de Wiekei- horst, 14 in de Milanenhorst, 9 in de Ravenhorst en 9 in de Zijldonk. De 79 al eerder be woonde huizen staan onder meer in de Arentshoret (17), Condor- horst (18), Milanenhorst (19) en Kiekendief horst (10). Ook de resterende 15 woningen liggen in de "horsten". juist vooraf geboden worden. De enquete vond zijn een noodzaak om de buitenwereld te laten zien, hoe ernstig het probleem met de Merenwijk-huren is en vervolgens om met cijfers in de hand in Den Haag om steun aan te kloppen. Voor uitlopend op de regeringsplannen, zou er nu in Lelden al een regeling gemaakt moeten worden, die de huur vaststelt naar het inkomen van de bewoner. Zowel vanuit de CDA als van uit de PvdA-fractie werd aange drongen om voorzichtig te zijn met de enquete. Duivesteijn (PvdA) pleit te ervoor duidelijk toe te zien op de tekst van het enquêteformulier, en er voor te zorgen, dat de uitslag re presentatief is. Ham (CDA) was het daairmee eens, terwijl bovendien werd gewezen op de mogelijke kosten, voor de gemeente. Houtman (SGP /GPV) vroeg zich af of een derge lijke enquete wel aan het Juridisch Adviesbureau overgelaten zou kun nen worden en of de gemeente die enquête niet zelf zou moeten opzet ten. Financiële steun Wat de financiële steun aan de "pro bleemgevallen" betreft benadrukte wethouder Verboom, dat hulp alleen in die gevallen zal worden gegeven, waarbij huurders buiten him schuld, in financiële moeilijkheden zijn ge raakt. "Want", zei hij, "ik ben er van overtuigd dat er ln de Merenwijk mensen wonen, die geen huurschuld hadden hoeven te maken. En in die gevallen vind ik het redelijk, dat de woningbouwvereniging probeert de huurpenningen binnen te krijgen". Overigens heeft er volgens hem op dit ogenblik nog geen enkele uitzet ting in de Merenwijk plaatsgehad. En voor de nabije toekomst toonde hij zich optimistisch: "Ik verwacht niet dat er vele uitzettingen zullen plaatsvinden". Verder hoopte hij, dat de gemeente binnenkort een tij delijke kracht kan aantrekken, die de bewoners van de Merenwijk indi vidueel zal benaderen om probleem gevallen op te sporen en naar moge lijkheden voor hulp te zoeken. Duivesteijn (PvdA) drong er op aan bij een eventuele wijziging van het doorstromingsfonds niet alleen naar de Merenwijk te kijken, maar bijvoor beeld ook naar de Muider kring om dat daar woningen staan met even- hoge huren ais in de Merenwijk. Hij waarschuwde wethouder Verboom er voor bij de verhuur van maisonet tes in Merenwijk (bestemd voor gro te gezinnen) niet teveel vooruit te lo pen om de aangekondigde wetswij zigingen, "Amiders hebben we er straks nog een paar problemen bij" aldus Duivesteyn. Gistermiddag werd de heer Z., landbouwer te Hazerswoude, door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot een boete van 20 gulden en verbeurdverklaring van vijf luchtdrukhoorns merk Maserati die Z. in zijn auto gemonteerd had.. Na voor lezing van de telastelegging bleek het volgende te zijn ge beurd: Z. was op 26 januari van dit jaar met wat vrienden in Noord wijk uit geweest. Het was allemaal heel gezellig ge weest totdat men besloot naar huis te gaan. Z. ging naar zijn auto die wat verderop geparkeerd stond en om de ande ren te waarschuwen dat hij rijklaar was "gaf hij een hengst op de toeter". Het ongeluk wilde echter dat niet de gewone toeter afging maar de al eerder gemelde hoorns, zij het op dat moment slechts twee van de vijf. Helaas waren er twee agenten in de buurt die Z. verzochten mee naar het bureau te gaan en terwijl Z. binnen zat werden de hoorn uit de auto gehaald. „Nou edelachtbare, op dat moment voelde ik me puur bestolen. Ik heb die dingen namelijk nodig om, als we op het land zijn, de jongens te laten weten dat we naar huis gaan, en als die wagen op het erf staat en er moet iemand komen, dan geven we even een hengst op die toeter. Ik heb nou eenmaal geen veldtelefoon". De rechter legde uit dat alleen al het bezit van een meertonige hoorn, ook al speelt deze niet, bij de wet (Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens) verboden is. Laat staan het gebruik ervan. De meer tonige hoorns van Z. telden als pikante bijzonderheid dat ze een melodietje kunnen spelen. Welk. dat heb ik niet goed verstaan. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie dat het ge bruik van zulke hoorns leidt tot het geven van misleidende signalen en tot een enorme geluidsoverlast. „Er is natuurlijk niets op tegen als meneer Z. in het vervolg gebruik maakt van een ééntonige hoorn, maar zoiets als dit is bij de wet verboden en we zitten hier nu eenmaal om diezelfde wet toe te passen. Het is dan wel geen halszaak en ik zal dan ook een lage boete eisen, twintig gulden, mar ik stel wel voor, meneer de kantonrechter, de hoorns verbeurd te laten ver klaren". De rechter: „Het mogen dan leuke dingetjes zijn meneer Z., maar herhaling moet in ieder geval voorkomen worden. Daarom veroordeel ik u tot een boete van 20 gulden en verbeurdverklaring van de hoorns. Als dit nog eens ge beurt zal de boete veel hoger zijn". Maar Z. bleek de hoorns zó hard nodig te hebben dat hij bereid was een tweede ver oordeling te riskeren: met een luide klap in de handen kon digde hij aan zeker een paar nieuwe hoorns te kopen: „Dan zien we wel weer hoe schip vaart". Daarna een heleboel door-rood-licht-rijders, fout parkeer ders, een incidenteel aanrijdinkje en toen weer eens een akkefietje met een brommer, een bron van vermaak. Op 17 juli van dit jaar bromde de heer Van E. vanuit Rot terdam over de Hoge Rijndijk Leiden binnen toen hij door de politie werd aangehouden. Ten eerste maakte de brommer teveel lawaai (108 decibel) en ten tweede bleek bij controle dat allerlei onderdelen ondeugdelijk waren. AanzJuigbuis. cylinder, motortandwiel, uitlaat en carburator werden in be slag genomen. Door speciaal opgeleide technici van de politie werd een en ander grondig bekeken, tot ergenis van Van E. want "die man had er de ballen verstand van, die kan niet eens een balpen uit elkaar halen". Desondanks achtte de officier de beide feiten wettig en over tuigend bewezen en eiste een gezamenlijke boete van 100 gul den en verbeurdverklaring van de diverse onderdelen, die hier een paar millimetertj es en daar een paar tandradertjes teveel telden. De rechter, mr. De Koning, sprak een gelijk luidend vonnis en met een „Nou, ik betaal dat toch niet", verliet Van E. met een vriendelijk knik de zaal. MIA BAKELS LEIDEN Een "misverstand" noemde wethouder Van Aken giste ren het feit dat twee Kalkar-weige raars (onder wie het raadslid BeiJ- en) vam de Stedelijke Lichtfabrie ken toch eetn aanmaning tot beta ling hadden ontvangen. En dat ter wijl B en W hadden besloten voorlo pig geen maatregelen te nemen. "SLF-directeur Brooshooft heeft in middels aam de betrokkenen schrif- lijk een uitzetting gegeven over de gemaakte fout", aldus de wethouder die overigens vond dat Kalkar-wei geraars zich schriftelijk als zodanig kenbaar moeten maken. Gebeurt dat, dan krijgt men geen gezeur en geen aanmaningen overwogen wordt volgens Van Aken om de be palingen voor die gevallen, waarbij van wanbetaling sprake is zodanig te wijzigen, dat alleen in geval van ernstige nalatigheid (gedacht wordt aam een bedrag boven de f 50.-) de mogelijkheid van afsluiting ge hanteerd kan worden. Hij kwam daarmee duidelijk in de richting van Stroink (CDA), die in de com missie voor Economische aangele genheden al had laten blijken af sluiting een onevenredig zware maat regel te vinden, als het gaat om een achterstallige betaling vam een paar gulden. Wethouder Vam Aken voegde daar geruststellend aan toe dat de SLF het afgelopen Jaair in slechts 20 ge vallen Is overgegaan tot afsluiting van gas en of licht en dat het daar bij steeds ging om bijzonder grote schuldbedragien, LEIDEN Een wens van ve len vervuld: de zebrapaden op de kruispunten Watersteeg-Hoge- woerd (foto) en Hooigracht-Nieu we Rijn zijn gisteren terugge legd, de blokbanden zijn verdwe nen. Weliswaar wil het college van B en W de vraag welke soort over steekplaats veiliger is op dit mo ment nog niet beantwoorden daar is op landelijk niveau een onderzoek naar gaande maar vele bewoners in de buurt van de cityring weten het kennelijk wél. Eveneens vurig gewenst zijn stop lichten op de beruchte kruispun ten, maar het zal nog véle maan den duren, voordat die er zijn. Wel zijn ze binnen een half jaar te verwachten op het kruispunt Herengracht-irDriessenstraat. LEIDEN 't Huis op de Waard bejaardencentrum ter vervanging van het hui dige Minnehuis in de Kaarse- makersstraat heeft zijn contouren. De nieuwbouw is snel gegaan al moest de Waardgracht er ten dele voor gedempt worden. Omstreeks 1 april zal het gebouw opge leverd zijn. Volgend najaar is de officiële opening. In het Minnehuis zal het Leger des Heils een centrum voor dak lozen vestigen. LEIDEN Het wijkcomité "Plan Noord" heeft aan de gemeenteraad vam Leiden, het college van burge meester en wethouders en aan de verkeerspolitie een brief geschreven, die door een kleine 500 mensen me de is ondertekend. In de brief wordt geschreven, dat ondanks herhaalde verzoeken gedu rende drie Jaar aam de gemeenteraad en het college van B. en W. om het kruispunt Willem de Zwijger la am Marnixstraat te beveiligen er tot op heden nog geen enkel resultaat te zien is geweest. Er is volgens het wijkcomité alleen een voetgangers licht gekomen, maar dat werkt nog niet- Het comité verwijt het college en de raad "laksheid" en is gedwongen tot radicalere actise over te gaan. Afge lopen zaterdag hebben actievoerders automobilisten op de Willem de Zwijgerlaan gewaarschuwd voor de levensgevaarlijke verkeerssituatie. Uit de handtekeningenactie die even eens zaterdag is gehouden blijkt vol gens het wijkcomité, de hevige ver ontrusting van alle bewoners. Men voelt zioh door de buurtbewoners he lemaal gesteund. Het wijkcomité eist dan ook stop lichten en een zebra op zeer korte termijn, radarsnelheidscontrole met waarschuwingsborden, politiebege leiding tijdens de spitsuren, zolang de stoplichten er nog mlet zijn en ver keersborden over de weg heen want die vallen beter op. LEIDEN De Nederlandse Ka tholieke Sportbond afdeling voet bal organiseert op zaterdag 21 en zondag 22 december voor de zesde keer e ensportinstuif voor d- en e-Junioren van 8 tot en met 11 Jaar in de Leidse Groenoordhal. Zo'n 750 Jongens en 220 leiders zul len in actie komen. Deelnemende uit de afdeling Leiden, zeven uit de afdeling Gouda en één uit de afde ling Den Haag. Op beide dagen be gint het programma om tien uur en eindigt om vijf uur. LEIDEN Visclub Zuid-West hield een kerstwedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1. W. Moenen 18 st. 3590 gr.. 2. K. Groenendijk 16 2750, 3. A. Ruis 15 2520, 4. De Bezemer 11 2310, 5. E. Schreuder 13 2230. 6. A. v. d. Hulst 9 1980, 7. T. Mark 4 1380, 8. H. Moenen 9 1370, 9. K. Overn 6 1160, 10. T. Senteur 4 670. Fiets gestolen. Wat doe je dan? Eerst naar het politie- en dan naar 't uitzendbureau. Snel een nieuwe verdienen. By Luba. Slimmerd Leiden: Nieuwe Ryn 35. Telefoon 071 40341. Alphen a/d Ryn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 - 94645. LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad heeft tegen de nieuw- bouwplannen van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren op de hoek Hooglandsekerkchoorsteeg/Mid delweg ernstige bezwaren. De vrees bestaat dat het gebouw door zyn op zet. volume en vormgeving de ge wenst geachte kleinschaligheid in de binnenstad zal doorbreken en daar door het leefmilieu voor de omwo nenden zal aantasten. De adviesraad schrijft dat hy te laat en pas op eigen aandringen is inge schakeld. De Adviesraad is van me ning dat in de binnenstad een be trekkelijk kleinschalige structuur ge handhaafd moet blijven en betreurt daarom dat by de keuze van het bouwvolume uitgegaan is van het volume van de huidige bebouwing (een leegstaande fabriek) en niet van dat van de oorspronkelijke. Ver der heeft de Adviesraad het „ernstige vermoeden" dat ook bij de werkende jongeren zelf meer belangstelling zal Garnalen... l voor heerlijke gerechten en gezellige snacks. Tomaten gevuld met garnalen en mayonaise Ga rnalensla Broodjes gevuld met garnalen /offift; Garnalencocktail Garnalencroquetten Garnalensaus bij visgerechten aag recepten bl| uw vishandelaar of bij het Produklechap or Vis en Vlsprodukten, Javastrast 2b, Den Haag. bestaan voor opgeknapte huisjes, die geschikt zijn voor bewoning door twee a drie personen dan voor een „vrij massale gestiohtshuisvesting". Mochten de plannen, gezien het verre stadium waarin ze verkeren, toch doorgaan, dan is een aantal wijzi gingen uiterst gewenst. Dit geldt met name voor de lange gevel in de Hooglandsekerkchoorcheeg, die een eentonig karakter vertoont ..met zijn horizontale geleding zonder enige on derbreking dan een afschuwelijk poortgat", zo schrijft de Advies raad. Hij suggereert de poart 3% meter breed smaller te maken en de mogelijkheid te onderzoeken nog vier deuren in de gevel aan te bren gen. Ook al om een concentratie van in- en uitgaande fietsen en bromfiet sen te voorkomen. De Adviesraad ruggereert verder het trappenhuis zodanig te situeren, dat ook aan de Middelweg nog een deur extra moge lijk wordt en wil'verder veranderin gen in de vorm van de dakramen, de ramen in het trappenhuis en de grootte van de vensters op de begane grond en de eerste verdieping. Verder wordt de vrees uitgesproken dat de bouw van het centrum de parkeer druk op de omliggende straatjes ern stig zal verzwaren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3