Nier patiënten gebaat bij uitbreiding thuisdialyse Advertenties tegen de Wereldraad van Kerken imtininm'Hiit Gijsen: hunkering naar moderne kerk Memisa 50 jaar Bij massaslachtingen in drie jaar duizend doden Kerken: prostitutie wordt bevorderd door olieboorders Hervormd moderamen wil handtekeningen voor steun Israel THEOLOGISCHE HOGESCHOOL 100 JAAR De lichtgewicht Singer Starlet DINSDAG 10 DECEMBER 1974 EDINBURGH De oliewinning voor de Schotse kust heeft geleid tot een onrustbarende toename van prostitutie onder schoolmeisjes, alcoholisme en echtbreuk. In een verklaring waarschuwen de Anglikaanse Kerk van Engeland en de Pres byteriaanse Kerk van Schotland, dat bij uitbreiding van de oliewinning voor de Britse kusten daar ook dergelijke ongun stige gevolgen zijn te verwachten. De kerken wijzen er op, dat het personeel van de oliemaat schappijen zijn vrije tijd doorbrengt in tot nu toe landelijke streken, waar de nodige faciliteiten ontbreken. ROERMOND "Wij hebben een aantal Jaren achter ons van neergang van het leven vanuit God en zijn kerk", aldus mgr. dr. J. Gijsen in zijn preek bij de afsluiting van het heilig jaar in zijn bisdom in de ka thedraal van Roermond. "Veel dat getuigde van echte gods verbondenheid, is verdwenen, soms. omdat het niet meer paste in nieu we levensomstandigheden, soms ook omdat het ten onrechte verwaar loosd of teniet gedaan werd". Vol gens de bisschop is een golf van ne gatieve kritiek op de kerk en haar leer over ons heengegaan en heeft dit heel wat kostbaar erfgoed meege sleurd, terwijl er weinig positief-ver nieuwende elementen van geloofsle ven voor in de plaats kwamen. Tal lozen verloren htm interesse in de kerk en in wat zij voorstaat. Haar interne bezinning op grond van het tweede Vaticaanse Concilie drong slechts zeer gedeeltelijk door En toch, toch bleef de hunkering naar een serieuze gerichtheid op God en een meewerken met een gemoder niseerde kerk levend. Deze blijkt zelfs steeds duidelijker. Hierop zul len wij moeten inhaken". Voortdu rend bereid tot verzoening, mogen we— zo zei mgr. Gijsen niet met stenen gooien naar het verleden noch dat van vóór 1960 noch dat wat pas achter ons ligt. Na ondermeer gewezen te hebben, op de tridua die in elf dekenaten werden gehouden over het heilig-jaar thema Verzoening, benadrukte hij dat voor een echte geloofs- en kerk vernieuwing grote aandacht moet worden besteed aan roeping tot priesl terschap en kloosterleven, aan het christelijke gezinsleven, aan de bele ving van de sacramenten, aan het on derwijs en aan het sociale leven. Over de roepingen zei de bisschop: "Ze zijn er, want God is overvloedig met zijn genade, maar ze bewust maken en doen uitbloeien". Inzake de priesteropleiding noemde hij Rolduc een "gelukkige omstan digheid": "Daar is een seminarie, niet "in oude stijl," maar geheel zo als het concilie dit bedoelt, een se minarie dat de volle instemming en steun heeft van de heilige vader". Het bisdom zal intensief meeleven, met alles wat in het heilig jaar, dat met Kerstmis voor Rome en de we reldkerk wordt geopend, wordt on dernomen. Mgr. Gijsen besloot zijn preek met de woorden "Wie genade vindt bij God, hij is gelukkig, hij heeft het hoogste bereikt". Campagne in Zwitserse kranten GENEVE Sinds enige tijd is in de Zwitserse kranten een advertentie campagne aan de gang tegen de We reldraad van Kerken. Onder het mot to "Troef boer" wordt in deze adver tenties het werk van de wereldraad van kerken in een kwaad daglicht ge plaatst. Initiatiefnemer ervan is dr. Robert Eibel, leider van de "Aktie voor vrije meningsvorming". In de advertenties wordt van de Zwit serse kerken geëist dat zij eens wat licht werpen op de "onderwereld- strategie" van de wereldraad. Spe ciaal richten de advertenties zich te gen het anti-racismefonds van de We reldraad van Kerken, waarmee de wereldraad humanitaire doeleinden, van bevrijdingsbewegingen in Afrika helpt. De wereldraad wordt ook ver weten, dat hij communistische sym pathieën koestert. Dr. Eibel werft zijn geilden voor de advertentiecampagne vooral onder de ROTTERDAM— Volgend Jaar be staat Memisa, de Med. Missie Ak tie. 50 jaar. De organisatie ontstond in 1925 naar aanleiding van een mis sieten toonstelling in Rotterdam. willigere worden tijdens him verlof medisch verzord. De organisatie geeft een eigen medisch handboek en een maandblad uit. Verder is er een bril- lfnalct.ifi mnor Hp hplnntrrillrcfp f.no Ir Zwitserse industriëlen. Steun aan zijn advertentiecampagne noemt hij een "politieke verzekeringspremie". Dr. Eibel, economisch adviseur en lid van de Zwitserse Nationale Raad, strijdt al sedert 1947 tegen socialise ring. communisme en vakbonden en voor een daadkrachtig particulier on dernemerschap. Over het anti-racismefonds van de wereldraad vraagt hij in een adver tentie: "Wie controleert de activiteL ten van de bevrijdingsbewegingen? Stuurt de wereldraad waarnemers, naar alle 29 strijdgebieden en denkt de wereldraad, dat werkelijk alleen maar blanken vermoord worden met de wapenen, die de wereldraad finan ciert? Of zouden de negers ook niet elkaar ermee vermoorden?" De advertenties blijven niet hele maal zonder resultaat. Dit blijkt uit brieven van lezers in de kranten r»r In Munich is een gedenkpenning gelagen ter gelegenheid van het Heilige Jaar 1975dat op Kerstnacht officieel zal worden aangekondigd door paus Paulus VI. De voorkant van de munt toont een beeltenis van de paus, terwijl op de achterkant Jezus en het gebouw van het Vaticaan te zien zijn. De munt is bovendien voorzien van een inscriptie, die luidt: ,JIet Heilige Jaar 1975 in het teken van de verzoening". De munt zal in een beperkt aantal gouden en zilveren exem plaren worden verspreid. waar ook aandacht werd besteed aan de medische kant. Dr.E.Hermans en dr J.Bloemen trokken zich met name de hoge sterftecijfers van missiona rissen in Goudkust, het huidige Gha na. aan de bijdragen zijn geleidelijk gt stegen. In '52 ging voor bUna 36.000 gld. aan geschenkzendingen de deur uit. De laatste jaren cirkelt de op brengst rond de 2 miljoen. Memisa is aktief op het gebied van uitzending van artsen en ander me disch personeel, cursussen worden be kostigd missionarissen en andere vry- bltfft de verzending van med. mate riaal, variërend van pleisters totzie- kenhuisapparatuur. Memisa hoopt dat haar gouden Jubi leum vooral zal blijken uit 'n record opbrengst bij de Jaarlijkse collecte op 1 en 2 febr. Ter gelegenheid van het 50—Jarig bestaan houdt de Memisa 26 februari een grote postzegelvei- ing. Daartoe vraagt de organisatie haar vrienden hun postzegeTverzame- lling aan Memisa te schenken onder 't motto: 'Maak dat postzegels medicijn voor anderen worden'. Eibel speculeert met zijn adverten- tis op de latente of afwijzende kri tiek van vele Zwitserse christenen, op de wereldraad. De bond van Evangelische Kerken, die zelf zake lijke bezwaren heeft tegen de we reldraad, heeft zich reeds tot een uit drukkelijke verdediging van de we reldraad genoodzaakt gezien. In een verklaring noemt de Bond van Evan gelische Kerken van Zwitserland de beschuldigingen van de "Troef Boer"-advertent4es stuk voor stuk, vals of absurd. KAMPEN,— "In elke periode van de geschiedenis valt het accent in de evangelieverkondiging op een be paald aspect van het evangelie. In deze tijd is dat het aspect van de be vrijding", aldus prof. dr. A.G. Honig bij de viering van 't 100-jarig bestaan van de Theologische Hogeschool in Kampen van de Gereformeerde Kerk en. AMSTERDAM Uitbreiding van de thuisdialyse is vol gens de Amsterdamse nierspecialist dr. W. Drukker moge lijk en gewenst. Het is goedkoper dan behandeling in het ziekenhuis, het schijnt de patiënt zelfs beter te bekomen en het maakt plaatsen in het ziekenhuis vrij voor patiënten die anders niet kunnen worden geholpen, dus overlijden. „Vooral het argument dat thuis dialyse goedkoper is, zal staatssecre taris Hendriks moeten aanspreken, meent dr. Drukker, die er geen twij fel aan laat bestaan dat nierdialyse een verschrikkelijk kostbare zaak Is en dat op enig moment de vraag on der ogen dient te worden gezien of de kosten ervan nog wel door de samen leving opgebracht kunnen worden. De behandeling met de kunstnier alleen al kost, afgezien van alle andere be dragen die nodig zijn voor verpleging, voor vervoer etc. etc. rond f 80.000 per jaar. Bij uitbreiding van de thuisdialyse is het volgens dr. Druk ker in ieder geval mogelijk meer pa tiënten voor hetzelfde geld te helpen. De uitbreiding van de thuisdialyse stokt volgens hem op organisa torische problemen. Het kost veel tijd en moeite om een goedlopende afdeling tot stand te brengen waar de nierpatiënten en hun partner (echt genoot, echtgenote of andere huisge noten) kunnen worden opgeleid. Daar naast moet bij de patiënten thuis het een en ander aan voorzieningen worden getroffen, soms moet men zelfs verhuizen naar een aangepaste of grotere woning. Spoelen Nierdialyse, ook wel kortweg spoe len genoemd, houdt patiënten in le ven die andere onherroepelijk zouden overlijden omdat door ziekte van de nieren afvalstoffen in het lichaam niet meer via de urine kunnen wor den uitgescheiden. De ziekte als zo danig is niet te genezen, als de nier eenmaal niet meer functioneert, biedt alleen de dialyse-behandeling of transplantatie van een nier uitkomst. Nog lang niet alle patiënten met deze ernstige nierziekte kunnen wor den gedialyseerd. Er zijn eenvoudig te weinig plaatsen in de dialysecen tra in de grote ziekenhuizen in Ne- deirtaiad. Deze patiënten overlijden dan. Volgens dr. Drukker worden thans globaal genomen 50 bot 55 van elke 100 patiënten gedialyseerd. in af wachting van een mogelijke trans plantatie. Sinds 2.5 Jaar worden in Nederland ook een aantal kinderen met behulp van dialyse geholpen, er zijn er tot nog toe 11 getransplan teerd. Doordat er niet voldoende dialyse capaciteit is. is het onvermijdelijk dat er "geselecteerd" wordt welke pa tiënten wel en welke niet voor hulp in aanmerking komen. Volgens dr. Drukker zijn er geen nauwkeurig omschreven normen voor dit proces. Soms hangt het er gewoon van af, of er nog ergens plaats is. Daarnaast krijgt een Jongere over het algemeen de voorkeur boven een oudere pa tient, ook speelt een rol of iemand nog lijdend is aan andere ziekten, bijvoorbeeld een hartafwijking of suikerziekte. In het algemeen wordt ook gekeken naar de gezinssituatie, bijv. of er nog opgroeiende kinderen in het gezin zijn. Artsen in wat meer afgelegen streken "antiriperen", zo als dr. Drukker het zegt, soms op de wetenschap dat er toch niet of nau welijks plaats is in de dialyseoentra, ook zal zullen zij ten behoeve van een Jonge patient eerder en harder aan de bel trekken dan voor een oudere Diëet Volgens dr. Drukker is ook niet iedereen geschikt voor dialyse. Men moet er psychisch tegen kunnen twee tot drie keer per week naar het zie kenhuis te gaan om daar ongeveer acht uur per keer te worden ge spoeld. Daarnaast moet men zich aan een zeer streng dieet houden. Vele patiënten dragen de kunstnier- behandeling in de hoop op transplan tatie, maar er komen aanzienlijk, minder donoimóeren beschikbaar dan er patiënten zijn. Het aantal trans plantaties in Nederland schommelt tussen de 100 en 120 per Jaar. Boven dien is lang niet iedere transplantatie een sucoes. Ondanks vorderingen op dit gebied is niet zozeer de operatie alswel de afstoting van de getrans planteerde nier een probleem. Het li chaam "herkent de nier als een vreemd iets en gaat tegenmaatrege len nemen. Door te bezien of ont vanger en donor niet'op elkaar lijken' kan dit probleem gedeeltelijk omzeild worden, maar niet volledig. Er zijn echter voldoende geslaagde trans plantaties verricht om te stellen dat transplantatie een uitkomst kan zijn. Blijkt het niet te lukken, dan moet de patient weer terug vallen op de kunstnierbehandeling- In Nederland is men thans onge veer zes Jaar bezig met de thuisdia lyse. Dr. Drukker is er een van de pioniers van. Behalve op zijn afde ling in het Amsterdamse Lucaszie- kenhuis worden ook in Utrecht pa tiënten voor thuisdialyse opgeleid. De resultaten van thuisdialyse in *n groot aantal Europese landen zijn volgens dr. Drukker hoopgevend goed Van de rorud 715 nietdliallyse-centra in Europa zijn er 201 ook bezig met thuisdialyse-patienten. Vooral in En geland heeft, voornamelijk wegens de kostenfactor, de thuisdialyse een grote vlucht genomen. Meer dan 60 pet. van alle patiënten uit Engeland dialyseren zichzelf thuis. "In Enge land heeft men een vrij harde men taliteit hierin. Er wordt gesteld dat het een kwestie van leven of dood is en dat de patiënten dus moeten leren zelf met de kunstnier om te gaan. Zelfs alleenwonende mensen moeten het leren, zij krijgen dan hulp van een wijkverpleegster. In Nederland, gaan we niet zover", aldus dr. Druk ker. Conditie Uit Europese statistieken blijkt dat de sterfte onder patiënten die zichzelf thuis behandelen, wat lager is dan de in het ziekenhuis behandelde pa- tienten. De verklaring hiervoor zou volgens dr. Drukker zijn, dat de mensen die voor thuisdialyse wor den opgeleid, in het algemeen een be tere conditie hebben en op die grond voor de thuisdialyse-opleiding worden uitgekozen. Daarnaast is zeker van betekenis dat door plaatsgebrek de patiënten in het ziekenhuis tweemaal per week worden gespoeld, terwijl men het thuis drie keer per week doet. waardoor men minder belast wordt met (giftige) afbraakproduk- ten in het lichaam. Verder wijst dr. Drukker op de geringere kans met geelzucht te worden besmet bij thuis dialyse. Deze virusziekte ligt in elk ziekenhuis op de loer. Zij kan onder meer worden overgebracht via niet volledig steriele injectienaalden. In 1973 hebben meer dan 600 perso neelsleden in de Europese dialyse centra, waar erg veel wordt geprikt, geelzucht opgelopen, drie van hen. overleden er zelfs aan. "Het zieken huis is een haard van infectie voor geelzucht", aldus dr. Drukker. In Nederland zijn thans 37 grotere of kleinere dialysecentra in gebruik. "Als die centra nu eens tien van him patiënten konden opleiden voor thuisdialyse, dan zou al een groot deel van *t tekort aan plaatsen in de centra zijn opgeheven", meent hij. Om de financiën hoeft men het niet te laten, de sociale verzekeringswet ten staan daarvoor, zo is in de prak tijk gebleken, garant. Het dialye-ap- paraat zeüf wordt ook steeds han teerbaarder. Het kan in iedere wo ning, waar een kamer over is. wor den neergezet- In het Wilhelminakinderziekenhuis in Utrecht worden sinds maart 1972 ook kinderen gedialyseerd. In augus tus van dit jaar is, als tweede cen trum, het Sophiakinderziekenhuis in Rotterdam hiermee op bescheiden sdhaall (drie patiënten) begonnen. De kinderarts dr. R. Donckerwolcke uit het Utrechtse kinderziekenhuis, vertelde desgevraagd dat sinds de start rond twee en een half Jaar ge leden 26 kinderen behandeld zijn van wie er 3 zijn overleden. Bij 11 kinde ren is een donornier getransplan teerd. Bij een van deze elf kinderen is een eerste en ook een tweede nier afgestoten. Het kónd moet niu weer worden gedialyseerd. De kinderen, worden door een chirurgisch team in Leiden geopereerd. Zij variëren bij het begin van de behandeling in leef tijd van 4 tot 15 jaar. Boven de 15 gaan ze naar een centrum voor vol wassen patiënten. Leven of dood "De resultaten zijn buitengewoon gunstig te noemen", vindt dr. Donckerwolcke. Ook bij kinderen is het een kwestie van leven of dood. Er komen overigens nog veel proble men bij de behandeling kijken, zo wel medisch-technische als psy- hósohe. De grenzen waarbinnen men technisch kan werken zijn veel en ger omdat het kind nog in de groei is, het lichaamsvolume kleiner is en allerlei waarden van stoffen in het bloed veel nauwkeuriger op peil moeten worden gehouden dan bij volwassenen. Alle kinderen komen drie maal per week naar het zieken huis. Daarbij moeten soms grote af standen worden gereisd. De behandeling is bijzonder ar beidsintensief, voor de begleidimg De theologische wetenschap is aan. gevuld met een 'theologie der bevrlj- ding'.Deze is na de Tweede Wereld oorlog ontstaan, toen koloniale ge bieden in de Derde Wereld hun vrij heid verwierven en door de vrijheids bewegingen in Afrika en Zuid-Ameri ka, aldus prof. Honig, die erop wees dat ook de verspreiding van de tech van de kinderen zijn een psycholoog, een pedagoog, een maatschappelijk werkster en spelleidsters ingescha keld, terwijl een onderwijzer is aan getrokken om de achterstand in de schoolopleiding tot het minimale te beperken. Ook voor kinderen kan, aldus de Utrechtse kinderarts, dialyse slechts een hulpmiddel zijn in afwachting, van transplantatie. Gemiddeld blijkt in Nederland een jaar na transplan tatie 60 pet van de nieren nog goed te werken, tegen een Europees ge middelde van rond 50 pet. Hebben zich na een jaar nog geen ernstige af stotingsverschijnselen voorgedaan dan wordt de overlevingskans een stuk beter, terwijl dan ook het ge bruik van zware medicijnen kan worden teruggebracht. Dit is vooral voor kinderen van belang, omdat de medicijnen de groei remmen. Thuisdialyse voor kinderen, acht de Utrechtse kinderarts in principe wel mogelijk, maar moeilijk te ver wezenlijken. "Het kan, als een appa raat is opgebouwd voor meer thuis dialyse van volwassenen', meent hij. Volgens statistische gegevens ko men in Nederland elk jaar opnieuw 20 tot 25 kinderen voor dialyse in aanmerking. Gezien het geringe aan tal beschikbare plaatsen overlijdt van hen een aantal door plaatsge brek. NEW YORK Portugese en Rhode- sische soldaten zijn verantwoordelijk voor het martelen en doden van ten minste duizend Afrikanen in West- Centraal Mozambique in de laatste drie Jaar van de onafhankelijkheids oorlog, zo blijkt uit een V.N.-rapport dat gisteren in New York werd ge publiceerd. De vorige Portugese regering, wier vastbeslotenheid haar Afrikaanse ko lonies ondanks Afrikaanse querrilla- successen te behouden in april 1974 leidde tot de militaire machtsoverne ming in Lissabon, had ontkend dat massamoorden hebben plaatsgegre pen. Het V.N.-rapport stelt ook het be staan van een dorp Wiriyamoe vast waar ongeveer 200 mensen werden gedood, hoewel de vorige Portugese regering had ontkend dat een dorp van die naam bestond. Het rapport is opgesteld door een speciale commissie van vijf voor een onderzoek naar vermeende massa moorden in Mozambique, gevormd op aandrang van Scandinavië en Afri DEN HAAG— Het moderamen van de Hervormde Synode heeft zich ge steld achter de oproep van eind vorige maand van 86 Nederlanders voor steun aan Israël en de plaatselijke hervormde gemeenten en voorts veer tien andere Nederlandse kerken en ge loofsgemeenschappen gevraagd zich er met een handtekeningenactie bij aan te sluiten. In een brief aan de hervormde plaatselijke kerkeraden en predikan ten geeft het moderamen de tekst weer van de oproep van de 86 Neder landers, vorige maand uitgegeven in verband met de moeilijke positie van de staat en het volk Israël te midden van de politieke ontwikkeling in de wereld. Het moderamen vraagt deze ver klaring plaatselijk in overweging te nemen en de kerkgangers na de kerk diensten die omstreeks kerst worden gehouden de gelegenheid te bieden nologische beschaving aan dit nieuwe zelfbesef heeft bijgedragen. Aan de 100—jarige Kampense hoge school studeren momenteel 412 stu denten, onder wie 26 buitenlanders, afkomstig uit Canada, Zuid-Afrika, Duitsland, België en Australië. Uit het overzicht over het afgelopen Jaar, dat prof. dr JBlamp gaf, blijkt dat kaanse landen. Tegen de vorming van de commissie waren Portugal, Spanje, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. Het nieuws over massamoorden dook vorig Jaar voor het eerst op, toen een Britse Rooms-Katholieke priester ge tuigenverklaringen publiceerde van Spaanse confraters die uit Mozam bique waren gevlucht. In de loop van haar onderzoek on dervroeg de commissie 28 Europese missiepaters en missiezusters, leden van de guerrillabeweging Frelimo in Mozambique die nu de voorlopige re gering van het gebied vormt, en in gezetenen van woongebieden in de streek van Tete. waar de ergste mas samoorden Plaatshadden. Behalve van het vermoorden van be volkingen van gehuchten, maakt het V.N.-rapport gewag van het martelen van zwangere Afrikaanse vrouwen, het toepassen van de elektrische- schokbehandeling, gedwongen ver huizing van bevolkingsgroepen en het verstrooien van gezinnen. Portugal gaf Rhodesische soldaten met een handtekening adhesie te be tuigen. Het moderamen wil de lijs ten met handtekeningen verzamelen, want 'wij achten 't van groot belang dat regering en volk van Nederland weten hoe de inhoud van de genoem de verklaring gehoor vindt bij vele landgenoten." Voorts heeft het moderamen de an dere kerken, die samenwerken in het interkerkelijk contact in overheids zaken, op de hoogte gesteld van de hervormde handtekeningenactie voor Israël en uitdrukkelijk gevraagd zich daarbij aan te sluiten. Dit omdat, al dus het hervormd moderamen, 'de positie van het volk Israël in de hui dige wereldsamenleving een zaak is, die naar onze mening alle kerken ge lijkelijk aangaan. Wij zijn zelfs van mening, dat de aspecten van gerech tigheid en een rechtvaardige samen leving der volkeren deze problematiek van wezenlijk belang doen zijn voor alle Nederlanders." 1150 tentamina werden afgelegd en verder 27 colloqui, 4i proadeuse, 37 semi-kandidaats, 12 kandidaats, 10 'oud'-doctorale en 6 'nieuw'-doctorale examens. Aan de post-academische cursus namen 84 predikanten deel. LEIDEN Ds. R. Boogaard, ge reformeerd predikant in Leiden, is beroepen in Oudemirdum. blanco volmacht Mazambique te be treden en guerrillastrijders te achter volgen. aldus het rapport. De Rhode- siërs doodden vele mensen, ook kin deren. in de streek van Moecoem- boera. Onder de bevindingen van de V.N.- commissie, zijn de volgende: Portugese soldaten en leden van de geheime politie doodden ruim 400 mensen in de Tete-dorpen Chawola, Joao en Wiriyamoe. die zijn gelegen op de plaats waar de rivieren de Zamoesi en de Luenha elkaar kruisen. De moorden had den plaats in december 1972. Wi riyamoe was ook bekend ais Va- liano Valete. Portugese en Rhodesische solda ten doodden in maart 1972 184 mensen in het dorp Zambese en omliggende gehuchten. In een streek die Angonla heet, werden in Chiauaio negentig men sen vermoord. In maart van dit Jaar nog, aldus de commissie, werden in Inha- minga in de streek van Beira, 200 mensen om het leven gebracht. een miljoen gulden aan prijzen De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde f 599,— En als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15