FORD EN SCHMIDT: COÖRDINATIE NODIG Sowjet-Unie levert Frankrijk aardgas Ulrike Meinhof en Horst Mahler in hoger heroep WAAR WAS SMITH? Breznjew blijft SKOL bier Dijkbreuk Peugeot neemt Citroen over Vijfjarig verdrag getekend in vogelvlucht ÏJJUQJP in vogelvlucht MINISTERS IN ETHIOPIE ONTSLAGEN ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 PAGINA 9 West-Duitsland en V.S. willen inflatie en recessie gezamenlijk bestrijden WASHINGTON (AP) Presi dent Ford van de Verenigde Sta ten en de WestdudJtse kanselier Schmidt hebben opgeroepen tot creatieve, nieuwe pogingen" om de economische politiek van hun beide landen en de andere geaUL. eerde bondgenoten van de Euro pese Gemeenschap te coördineren. Een dergelijk streven, zo zeiden de beide regeringsleiders in een gezamenlijk communiqué, is „noodzakelijk om de huidige moeilijkheden te boven te ko- ïn het communiqué wérd ge>- zegd dat de president en de kan selier de economische situèJtiie Sn de wereld diepgaand hadden be studeerd en meer effectieve op lossingen hadden gezocht voor de huidige economische problemen. „Zij waren het er over eens dat de internationale energieproble men, de scherpe stijgingen in de wereldjprijzen, de teruggang in de economische activiteit en de be talingsmoeilijk heden op grote schaad een ern stige bedreiging vorinen voor de politieke en sociale stabiliteit in veel landen", aldus het commu niqué. De beide landen zijn zich er van bewust verantwoordelijkheid te dragen voor „de welvarend heid van de internationale econo mie en de veiligheid van de wereldhandel. Zij bevestigden opnieuw hun internationale be loften om het instellen van re stricties op de handel en de be talingen te vermijden". Uit het communiqué kwam naar voren dat Schmidt er in ge slaagd is de regering Ford te overtuigen van het belang van een verschuiving in de aanpak van de economische problemen tie. De president en de kanselier waren het er over eens, aldus de verklaring, dat zij in dejiuidlge omstandigheden de verantwoor delijkheid hebben hun binnen landse economische politiek zo danig te voeren dat tegelijkertijd de produfcftie en de werkgelegen heid worden vergroot en nieuwe Inflatoire tendenzen worden te gengegaan. Stimulansen „De Amerikaanse regering is van mening, dat de economische teruggang stegen het tweede halfjaar van 1975 over het diepte punt heen zal zijn, maar zou dit proces gaarne door het toedienen vain extra stimulansen bespoedi gen", verklaarde Schmidt giste ren in een gesprek met West- duitse journalisten, Sohmiiidt zei met klem dat de denkbeelden die hij in Washing ton heeft ontvouwd voor de Ame rikaanse regering aanleiding zul len zijn „zich nogmaals te bezin nen" op de manier waarop de twee landen gezamenlijke stappen kunnen nemen tegen zowel de in flatie als de recessie. ..Wij hebben onze Ideeën en plannen in alle bijzonderheden kenbaar gemaakt en gevraagd om kritiek", aldus Schmidt. „Ik ben van mening dat de" Verenigde Staten nog een paar weken nodig hebben omtot beslissingen te komen" „In de 20 Jaar dat ik Wash ington nu van tijd tot tijd bezoek Is er, ongeacht de politieke kleur van de regering, niets veranderd. Het besluitvormingsproces vol trekt zich langzaam, maar zodra er een beslissing is genomen, loopt alles gesmeerd". Over de in Europa aanwezige vrees voor een protectionistische handelspolitiek door de V5. zei Schmidt gedecideerd dat de re gering Ford haar zijn mening "n open eoonomische politiek wil blijven voeren. „Maar", zo voeg de hij er aan toe, „de Senaat is een heel ander punt". „Er bestond geen reden om de regering te overtuigen, maar wij hebben ons best gedaan de Se naat te overtuigen", zo besloot Schmidt zijn piraatje. Perssecretaris Nessen van het Witte Huis heeft te kennen ge geven dat president Ford nieuwe anti-recessie-wetten zal voorstei len op korte termijn en begin volgend jaar een verplicht ener gie- besparingsprogram zal voor stellen. Nessen verklaarde dat de stij ging van de werkloosheid tot 6,5% Ford grote zorgen baarde. De werkloosheid is sterker gé- stegen dan werd verwacht. In november is 't aantal werk lozen ln de Bondsrepubliek ge stegen tot 799.300 of 3.5% van de totale beroepsbevolking, aldus is door het federale arbeidsbureau meegedeéld. In de maand november waren er 127.000 werklozen bij gekomen en steeg het percentage van 3 tot 3.5 Eind november 1973 bedroeg het aantal mensen zondar werk 331.800 (1,5%). PARIJS (AP) De directie van de autofabrieken Peugeot heeft gis teren de leiding overgenomen van Citroen, dat zich in financiële moei-, lijkheden bevindt. De twee maat schappijen zullen evenwel afzonder lijk blijven functioneren. Eerder de ze week was de weg tot deze ver andering mogelijk gemaakt door 'n door de regering verstrekte lening van 1 miljard frank aan Citroen om daarmee de schulden te beta len en schoon schip te maken PARIJS (DPA/AFP) De Sowjetrussische partijleider Brezjnew en de Franse president Giscard d'Estaing, hebben gisteren in het kasteel Rambouillet bij Parijs een vijfjarig ver drag voor economische samenwerking ondertekend als hoogte punt van het bezoek van drie dagen van de Sowjetrussische leider aan Parijs. LONDEN (AP) Het Britse Lagerhui» zal zich volgende week woensdag uitspreken over een voorstel tot wederinvoe ring van de doodstraf voor mensen die schuldig zijn bevon den aan terreurmisdrijven. In Groot-Brittannië, waar de afgelopen maanden bij een reeks bomaanslagen 20 doden en meer dan 200 gewonden zijn gevallen, is een deel van de publieke opinie er sterk voor om deze categorie geweldmisdadigers met de strop te straffen. Sinds 1965, toen de doodstraf voor moord werd afgeschaft, kan men in Groot-Brittannië nog alleen wegens hoogverraad of sabotage van militaire installaties worden opgehangen. Minister Jenkins van Binnenlandse Zaken, zelf een tegen stander van de doodstraf, zal namens de regering tegen wederinvoering pleiten. Hij en zijn medestanders zijn van mening dat wederinvoering van de doodstraf de huidige ter- reurgolf alleen maar intenser zou maken omdat met name het Ierse Republikeinse Leger de ter dood veroordeelden als mar telaars zou wreken. Meteen daarop ondertekenden de Russische minööter van Buitenfland- se Handel, Patolisjew, en de Fran se minister van Financiën, Four- caide, een serie overeenkomsten waaronder een pakt voor levering van Russisch aardgas aan Frank rijk voor een periode van 20 Jaren. De Sowjet-Unie krijgt een gunsti ge kredietregeling en er wordt een tienjarig handelsverdrag gesloten, Na afloop zag Brezjnew er ver moeid uit. al probeerde hij tegen de fotografen te glimlachen. De be sprekingen waren echter an derhalf uur later begonnen omdat hij uitgeput ls, aldus Franse func tionarissen. Brezjnew zei na de onderteke ning dat „de resultaten van de be sprekingen tot dusver vruchtbaar, geweest zijn voor beide partijen en zeer belangrijke gevolgen zullen hebben". Hij heeft Giscard d'Es- SALISBURY De RhodesJsdhe premier Ian Smith is gisteren na een afwezigheid van 2 dagen in de hoofd stad Salisbury teruggekeerd. Volgens zijn woordvoerder is de premier deze dagen ergens op het platteland ten zuiden van de hoofdstad geweest. Zijn afwezigheid heeft aanleiding tot allerlei geruchten gegeven. Hij zou naar Loesaka zijn, zo werd gezegd, voor overleg met de regeringsleiders van Zambia, Tanzania en Botswana. Andere zegslieden wisten te vertel len dat Smith een geheime ontmoe ting in Pretoria met Premier Voster had. Een Oegandese militaire woord voerder heeft vrijdag de strijdkrach ten van Zambia en Tanzania opge roepen de regeringen van Kaunda en Nyerere omver te werpen omdat de ze presidenten aan het onderhande len zyn over de politieke toekomst v. Rhodesië. RadAo-Oeganida noemde de conferentie in Loesaka "schanda lig en een verraad aan de zaak van vrij Afrika". taing voor een tegenbezoek uitge nodigd en deze heeft dat a&ngeno- Brezjnew en zijn minister van Buitenlandse Zaken. Gnoaniko heb ben „wegens gebrek aan tijd" het diner afgezegd dat ln een paviljoen in het park Raanboufllet zou wor den gegeven. Zamjatim liet voorts weten dat in de eerste helft van kbmentd Jaar in Helsinki een Pan- europese veiligheids- en sam en- werkingsconferentie zal worden ge houden. Onder de overeenkomst zal Frank rijk fabrieken in de Sowjet-Unie gaan bouwen en daartoe kredieten verlenen tot 12,5 miljard frank (meer dan f6 miljard). Daaronder is een aluminiumfabriek in Siberië die 500.000 ton per Jaar zal gaan pro duceren. De Sowjet-Unie verkoopt 2,5 miljard kubieke meter aardgas per jaar met ingang van 1976 en zal dit opvoeren tot 4 miljard kubieke meter in 1980. Deze overeen komst fis 20 jaar geldig, het ver drag tot economische samenwerking loopt 5 jaar. Franse en Russische functio narissen wilden geen prijs voor het aardgas noemen. Het was Giscard d'EStaings eerste topontmoeting met Brezjnew sinds hij aan de macht is. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen BONN-STUTTGART (DPA, AFP) De Westduitse anarchiste Ulrike Meinhof die vorige week vrijdag door de rechtbank in Wes.t-Berlyn wegens het met geweld bevrijden uit de ge- vangenis op 14 med 1970 van Andreas J Baader tot een gevangenisstraf van 41 acht jaar werd veroordeeld is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. Ook de voorma üige advocaat Horst f Mahler, die wegens medeplichtigheid met inbegrip van vorige vonnissen in totaal 14 jaar gevangenisstraf kreeg, heeft beroep aangetekend. Bij de bevrijding van Baader, die wegens brandstichting in een waren huis gevangen zat, werd door een groep gemaskerde en gewapende per sonen een gevangenbewaarder neer geschoten en levensgevaarlijk ge wond. Deze bevrijding betekende het begin vah een reeks overvallen en aansla gen in West-Duitsland die aan de Baader-Meinhof-groep worden toe geschreven. Tegen Ulrike Meinhof was tien» Jaar en tegen Mahler zes jaar ge- eist. Een derde aangeklaagde, Bans- Jürgen Banker tegen wie zes Jaar flje- vangenisstraf was geëist, werd vorige week vrijgesproken. Het ministerie van Justitie van tie Westduitse deelstaat Baden-V/ürt- temberg heeft de opmerking van de Franse schrijver en filosoof Jean- Paul Sartre over de omstandigheden waaronder de leden van de Baader- Meinhof-groep gevangen zitten van de hand gewezen. Sartre noemde woensdag na een bezoek aan Andreas Baader in de gevangenis van Stuttgrdrt-Stamm- RAMBOILLET (AP) Een Sowjet- woordvoerder heeft gisteren ontkend dat partijleider Breznjew voornemens zou zijn af te treden. Zulks naar aanleiding van een ar tikel in de international Herald-Tri- bune, waarin had gestaan dat Brez njew Franse steun zocht voor het houden van een topconferentie inza ke de Europese veiligheid. "Veel waarnemers geloven dat hij- dit ziet als het sluitstuk van zijn loopbaan al vorens bevoegdheden over te dragen aan Jongere mensen in Ae Sowjet- hiërarchie." De woordvoerder haalde in verband hiermee woorden aan van Breznjew. namelijk da t "alle geruchten over zijn aftreden onzin waren". Lachend staat de Russi sche partijleider Brezjnew van tafel op, terwijl hij net hij wijze van grap alle stuk ken van het door hem en de Franse president "Giscard d'Estaing ondertekende Frans-Russische handelsak koord onder zijn arm steekt. B\j de plechtigheid op het kasteel Rambouillet waren verder o.a. de, Russische mi nister van Buitenlandse Za ken Gromyko (midden) en zijn Franse collega Sauvag- nargues aanwezig. VERBITTERDE GEVECHTEN IN CAMBODJA PHNOM PENH Troepen die te gen het bewind van Phnom Penh strijden doen een krachtige poging om door de defensielinie van het bewind van Lon Nol te breken, zo is van gezaghebbende zijde giste ren in de Cambodjaanse hoofdstad meegedeeld. waren gemaakt door de onder com munistische leiding staande „rode Khmer". Het zuidoostelijke deel van Phnom Penh is de afgelopen week met ra ketten bestookt. De troepen van het bewind in Phnom Penh hadden hier op geantwoord met een schier on afgebroken artilleriebeschieting. Van welingelichte zijde in de Cambodjaanse hoofdstad is nog ver nomen, dat de premier van de re gering in Phnom Penh, Long Bo- ret, in het geheim bespre kingen voert met Amerikaanse func tionarissen over de toestand in Cambodja. Long Boret heeft in New York het debat in de verenigde na ties over Camtodja bijgewoond. Hij zou zijn vertrek naar Cambodja een dag uitgesteld hebben. Voor een heel jaar Skol bier In huls: 52 dozen van 24 blikjes hoppig pils. Makkelijk om mee te nemen, te bewaren en te koelen. Wees blij met Skol in blik. Uit en thuis! SKOLI Aangeboden door Skel Brouwerijen N.V. als prijs in de Nationale Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krantt.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel Na maandenlange ballingschap is aartsbisschop Makarios. de in juli verjaagde president vasa Cyprus, van daag op het Middellandse Zee-eiland teruggekeerd. Dat ddt onder de Griekse Cyprioten stormachtige vreugde heeft gewekt* lag voor de hand. De president, een sluw politi cus. mag dan elders lang niet altijd sympathie hebben verworven, voor de Grieks-Cyprioten is hij een soort „vader des vaderlands". Het kan zijn, diaJt de kritische benadering van deze figuur moet worden toegeschreven aan de combinatie van kerkelijke plechtstatigheid en politieke bedre venheid. een combinatie die buiten Cyprus minder in de smaak valt dan bU de Grieken op het eiland, voor wie dit niet alleen op zichzelf aan trekkelijke eigenschappen zyn, maar ook door hun samengaan. Hoe dit zy, de etnarch is ook in de huidige pe riode van de bewogen eiland-geschie denis een f actor van betekenis. Zoals reeds eerder te dezer plaatse werd opgemerkt: zowel voor Cyprus als voor Griekenland zou het halve ei van de zelfstandigheid onder leiding van Makarios beter zijn geweest dan de lege dop van de „enosis" (aanslui ting by Griekenland), waardoor im mers een geveariyke toestand ont stond en de Turken zich genoopt achtten militair in te grijpen. In Athene had men moeten bedenken, dat Ankara niet met de armen over elkaar zou hebben toegezien by een poging Cyprus by het Griekse moe derland te voegen. Maar de regering zag dat op onbegrijpelijke wyze over het hoofd en besefte al evenmin, dat Turkije, niet slechts door de na bijheid van Cyprus ten opzichte van het Turkse vas teland, maar ook door zijn grotere militaire kracht niet zou dulden, dat de Turkse minderheid bü 'enosis' buiten zyn bereik zou ko men. De Grieks-Cyprioten hebben het geweten in de vorm van hevigp gevechten, een enorme stroom van vluchtelingen uit het door de Tur ken veroverde gebied (dat nu zelfs 40 procent van het eiland beslaat, ofschoon er maar 18 procent Tur ken wonen) en een zee van persoon lijk leed. Dat ook de Turken niet voor massamoorden zyn terugge deinsd, staat vast, en evenzeer dat een groot aantal Grieks-Cypriotische meisjes en vrouwen naar Turkse soüdatenbordelen is weggevoerd. Ze venhonderd Grieks - Cypriotische vrouwen hebben, na aanranding door Turkse soldaten abortus gevraagd en verkregen. Het is er dus bijzonder ^ouderwets' toegedaan en de Grieks- Cyprioten zitten nu met de scherven. Waarsöhymiyk fis Makarios de enige, die hen zal kunnen verzoenen met het feit, dat hun gemeenschap gro te concessies aan de Turks-Cyprio ten zal moeten doen. Zelf gaf hij dezer dagen te kennen, dat hy niet het hoofd is van de Grieken op het eiland, maar president van alle Cy prioten. Te weinig besefte hy met die uitspraak, dat er door de recen te gebeurtenissen zo het een en an der is veranderd en dat de 30.000 man Turkse troepen een belangrijk deel van het eüand els een sterke troefkaart bij de onderhandelingen in handen hebben. Het is nog niet duideiyk wat er ten slotte uit de bus zal komen. Wel heeft interim-president Klerides (op volger van de „enosis-president" Sampson) van de gelegenheid ge bruik gemaakt? in de afgelopen maan den besprekingen te voeren met de leider der Turkse minderheid, Denk- tasj. Daarbij rijn niet alleen mense lijke vraagstukken aan de orde ge komen, zoals uitwisseling van ge vangenen en terugkeer van vluchte lingen, maar is ook naar een poli tieke oplossing gezocht. Klerides die nu overigens weer "gedegra deerd" is tot kamervoorzitter werd daarbij gesteund door een ster ke regering in Athene, iets waarop Denkt as j zich zeker niét kon b er oil men, omdat Turkije sinds de over winning op Cyprus van de ene kabi netscrisis in de andere is geva^Jen. Maar Denktasj van zijn kant geniet natuuriyk de stilzwygende steun van de aanwezigheid van de 'Turk se troepen op het eiland. Er zifln ge ruchten,1 dat Cyprus opgedeeld zal wórden volgens een lijn, die loopt van Kaap Kormakiti in het noordwesten via de Turkse wijk van Nicosia naar de bocht van Famagusta., zö stelt Denktasj het ziclv althan s voor en Klerides zou geen overwegende be zwaren hebben geopperdMaar als dit plan werkelijkheid worr'/L, zouden er toch weer onrechtvaardigheden overblijven met^ het, gevaar van nieuwe botsingen. Va/idaar 't denk beeld van een kantcmnale oplossing bepaalde kanton s Grieks, andere Turks een pla'a dat duidelijke voordelen heeft bo\*en de strenge de ling in twee gebieden. In de eerste plaats staat deze opzet niet in de weg aan 'Je federatie van de Griekse en Tur'fcse gebieden op Cy prus. Bovendien behoeven persoon lijke bezitsrechten niet te worden heim deze omstandigheden „een sy stematische schending van de rech- /ten van de mgns". In een communiqué van het minis terie in Stuttgart wordt gezegd dat de leden v«n de anargistische groep zich in voorlopige bewaring bevinden op verdenking van. misdadige activi teiten en het deelnemen aan moor den. De gedetineerden zitten, aldus het ministerie, niet in algehele af zondering en er wordt ook niet ge-, poogd hen uit te putten. Er wordt verder op gewezen dat sinds 7 november, de dag waarop hy naar de gevangenis in Sbammheim werci overgebracht, Baader in totaal 35 'keer een of meer van zyn advo caten heeft mogen ontvangen. Deze be.'zoeken hebben in totaal 42 uur gs- d/iurd. Verder heeft Baader regelma tig contact met zyn artsen en het gevangenispersoneel. Bovendien mag hij als hy het wil gedurende vier uur per dag by Jan-Carl Raspe in diens cel op bezoek, aldus het communiqué. ADDIS ABEBA Het Ethiopische militaire bewind heeft de minister van buitenlandse zaken Zewde Ga- bre-Selassie ontslagen en de ambas sadeur in Washington. Kifle Wodajo. tot zijn opvolger benoemd. Dit meldt de Ethiopische radio. De ontslagen bewindsman, een neef de afgezette keizer Haile Selas sie, werd vorige maand teruggeroepen uit New York, waar hij de zitting van de algemene vergadering bijwoont. Tot dusver heeft hij geen gehoor ge geven aan de oproep. Kilje Wodajo werkt al vele jaren bij de buitenlandse dienst. Hij heeft o.a. gediend in de Sowjet-Unie en Zwit serland. Hij zou rich in Addis Abe ba bevinden. De militaire regering heeft voorts opperbevelhebbers benoemd voor de luchtmacht en de politie, resp. briga de-generaal Taye Til ah oen en briga de-generaal Behane Teferi. De eerste was verbonden aan het ministerie van defensie! terwijl de andere commandant is geweest van de poli tie in Harrar ,in Oost-Ethiopië. Gisteren is de eerste burgerlijke minister van defensie van Ethiopië, de 37-Jelge Mandefro, beëdigd. De afgelopen drie Jaar bezette hij de 'moeilijke post van ambassadeur in het aangrenzende Somalië. aangetast en worden verschuivingen van v olksgroepen onnodig. Ieder kan dus tiijven wonen waar hij zit of kan terugkeren naar zijn vroegere huis en haard. Dit is mede van belang, orrjdat vooral in de kustgebieden de woonplaatsen van Grieken en Turken s'ferk gemengd zijn. In Turkije is men minder enthousiast over dit voornemen. Militair is een geogra- fisch-afgerond Turks gebied in ge val van nood natuurlijk beter te ver dedigen dan bij een kantonnale op lossing met haar enclaves van de ene partij in het domein van de an der. Ook met de terugkeer van Ma karios zou men in Ankara niet bij zonder ingenomen zijn, maar Denk tasj schijnt zich daar bij te hebben neergelegd, ofschoon hij alleen met Klerides wenst te onderhandelen. Nog een punt van belang is, dat de Amerikanen alleen hun militaire hulp aan Turkije willen voortzetten als, zo als het Congres bepaald heeft, aan twee voorwaarden is voldaan: be ëindiging van de bezetting van Cy prus en de toezegging van Ankara, dat de Amerikaanse wapens slechts voor zelfverdediging worden ge bruikt. In Washington gelooft echter niemand, dat Ankara zich zal haas ten aan die voorwaarden te voldoen. Maar Amerika beseft anderzijds wel dat afsnijden van de wapentoevoer kwalijke gevolgen zou kunnen heb ben. Turkije zou zich dan mokkend kunnen terugtrekken in pro-Russi sche en pro-Arabische "neutra liteit". En dat is iets, dat Ameri ka, gezien Turkije's belang voor de zuidflank van de NAVO, allerminst aanlokt. Rl. Succesvolle proeven van Sojoez-16 MOSKOU (AFP) De beman ning van het Russische ruimtevaar tuig Sojoez-16, dat op 2 december is gelanceerd, heeft gisteren met succes koppelings- en ontkoppelings- proeven gedaan met het oog op de komende gezamenlijke Amerikaans- Russische ruimtevlucht in Juli vol gend jaar, zo heeft het persbureau Tass meegedeeld. Daarna hebben Filiptsjenko en Roekawisjnikow hun proeven met microben voortgezet De twee mannen maken het goed. De polsslag van Filiptsjenko is 64 en die van Roekawisjnikow 62 per minuut, hun amdelhaling 1P én 20. BRUSSEL (ANP)Belgische genie soldaten zijn gisteren ingezet om- te helpen by 't herstel van de dyk van de Demer, die op twee plaatsen, ln de buurt van Aarschot, is doorgebroken. In de dijk zijn twee bressen van een meter of veertig geslagen. Onder leiding van twee officieren, drie on derofficieren voeren 35 manschappen zandzakken aan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9