Beurs voor alle studerenden boven de 17 jaar Rechtstreekse verkiezingen Europees parlement in 1980 Binnendoor Regeringsplannen voor Vorstin blikt omhoog Chilibeweging stelt geen prijs meer op mevr. Van Veenendaal ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 AR-jongeren kritiseren midden- en kleinbedrijf UTRECHT (ANP) Fred Borgman, voorzitter van de an tirevolutionaire Jongeren organi satie (Arjos) wordt de kritiek vanuit de sector van het midden- en kleinbedrijf steeds onwaar achtiger. „Die onwaarachtigheid is gelegen fn het feit, dat orga nisaties in 't midden- en klein bedrijf. met name het koninklijk verbond van ondernemers en het Nederlands katholiek onderne- mersverbond een hetze voeren tegen het huidige kabinet. Men tracht bewust of onbewust de indruk te wekken dat het kabi net-Den uyl de schuld draagt voor de huidige misère en dat deze regering het midden- en kleinbedrijf helemaal niet ziet zitten" aldus de Arjos-voorzitter op de vandaag in Utrecht ge houden vergadering van de Arjosraad. Volgens Fred Borgman zet het kabinet zich wel degelijk in voor het midden- en kleinbedrijf. ..De regering heeft een enorm pakket van maatregelen getroffen ten gunste van deze sector, en be paald betere maatregelen aange dragen dan vorige kabinetten: structurele maatregelen en geen lap- en pleisterwerk". Wat de bestrijding van de werkloosheid betreft zei de Ar- j os voorzit ter dat er veel meer moet gebeuren dan tot dusverre. „Zaken als vervroeging van de pensioengerechtigde leeftijd en optrekking van de leer- en vor mingsplicht tot 18 jaar zullen met spoed moeten worden on derzocht". Fred Borgman herinnerde In zijn rede aan de opmerking van PvdA-fractievoorzitter v. Thijn deze week: het jaar 1975 zal het jaar van de waarheid worden. „Dan moet het gaan gebeuren met keerpunt", aldus Borgman. „Dat zien wij nog niet gebeuren, maar als het gaat gebeuren met zaken als de grondpolitfek. de NAVO, de technologie, de rol van het particulier initiatief, dan ziet het er voor Den Uyl somber uit. Met name de NAVO kan de PvdA meteen voor grote problemen plaatsen. In april houdt de PvdA een NAVO-con- gres en ik vrees dat niet alleen het Nederlands lidmaatschap van de NAVO op dat congres besproken wordft, maar ook het PvdA-lidmaatschap van het ka binet", aldus de Arjos-voorzitter. DEN HAAG Studenten en scholieren van 18 jaar en ouder krijgen, als de plannen van de regering doorgaan, een studiebeurs van maximaal 5.000 gulden per jaar. Zij krijgen de toelage zelf. Hun ouders ontvangen geen kinder bijslag meer. Met het nieuwe systeem dat het kabinet op I september 1977 wil invoeren is een bedrag gemoeid van ruim een miljard gulden. De nieuwe financieringsregeling betekent een verbetering in de la gere inkomens van ongeveer 2.000 gulden. Kinderen uit de hogere in komensgroepen gaan er Iets op ach teruit. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen, die gisteren de nieuwe plannen presen teerde. verklaarde dat de maatre gelen passen in het nivelleringsbe- leid van het kabinet. Om de plan nen >te verwezenlijken heeft de re gering onder meer de volgende maatregelen voorgesteld: afschaffing van de kinderbijslag voor 18-jarigen en ouder. afschaffing van de kinderattrek- regeling voor bursalen. Voor stu derenden die onder het nieuwe systeem vallen wordt het school- en collegegeld afgeschaft. Hiervoor wil de regering een collectieve on derwijsbijdrage uit de „studiefinan cieringspot". Het kabinet heeft de Sociaal-Economische Raad ad vies gevraagd over de financiering van het systeem. Behalve overheve ling van de kinderbijslag (inkom sten ongeveer 600 miljoen gulden) wordt gedacht aan het verlagen van de rijksbijdrage in de sociale ver zekering. Het bespaarde geld wordt dan overgeheveld. De plannen van het kabinet zijn geheel afwijkend van de eerder dit Jaar genoemde plannen in de Nota Studiefinancie ring. Volgens die plannen zouden studerenden een beurs krijgen, even tueel aangevuld naar gelang het in komen van de ouders. Daarnaast werd de mogelijkheid geopend rente dragende leningen af te sluiten met overheidsgarantie. De regering is nu teruggekomen op deze plannen, omdat niet alle studerenden hier voor in aanmerking konden komen, hetgeen bij de nieuwe plannen wel het geval is. "Meewerken aan bloedproef blijft zeer bezwaarlijk" UTRECHT Ondanks aansporin gen van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst aan de Nederlandse artsen om mee te wer ken aan de verkeers-bloedproef, handhaven nog veel artsen hun be- De Oldenzaalse radioloog C. W. van der Kam zegt deze week in Me disch Contact dat de achthonderd artsen die wel willen meewerken aan de bloedproef hun eigen positie onder graven. "Ik vrees dat het publiek de indruk krijgt dat de Nederlandse art sen die toch al (te) veel verdienen een extraatje willen incasseren (plusmi nus 500 gulden per uur) door hand en spandiensten te verlenen aan de politie", zo meent hij. Volgens de ra dioloog is het beter om de bloedproef over te laten aan politieartsen en misschien andere artsen in dienst verband. Het kabinet wil dat de sancties te gen Zuid-Rhodesië nauwgezet wor den nageleefd. Daarom zal de rege ring komen met een ontwerp voor een sanctdewet. De bestaande wetgeving is ontoe reikend om de sancties waartoe inter nationale organen, zoals de Veilig heidsraad, besluiten, te verwezen lijken. Koningin Juliana wrong zich haar „behouden vaart" begon. Of gistermiddag in de vreemdste boch- zij zojuist te water had gelaten ten om maar goed te kunnen zien, gold of Sinterklaas, zijn zwarte Pi«- hoe de stexlkste zeesleepboot ter ten èn de Kerstman, werd niet ge- wereld, de „Smit-Rotterdam", aan heed duidelijk, haar „behouden vaart begon. Of DEN HAAG (ANP) In 1980 moeten voor de eerste maal recht streekse verkiezingen worden gehou den voor het Europese parlement. De leden die dan gekozen worden, moeten niet meer verplicht zijn naast lid van het Europees parle ment ook lid van een van de natio nale parlementen zijn. Daarnaast ADVERTENTIE In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeel- keukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang rijkervinden wij kwaliteit en service.Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en... bruynzéei De Houtwerf Keulcens B.V., Haarlemmerweg 49a,rahiJ Gr oenoord- hal, Leiden-Tel. 071 - 3 45 44/22212 Bouwbedrijf Vogelaar, Voorstraat 141, Noordwijlc-TeL 01719-2170. moet het aantal zetels van het Eu ropees parlement worden uitgebreid van 198 naar 550. Dit zijn de be langrijkste punten uit het ontwerp verdrag tot het houden van recht streekse verkiezingen, dat het Ne derlandse lid van het Europees par lement, dr. Schelto Parten (socialist) heeft opgesteld. Hij gaf gisteren aan Den Haag een toelichting op het ontwerp. Op het ogenblik wijzen de natio nale parlementen degenen aan die lid van het Europees parlement wor den. Volgens dr. Patijn zou de recht streekse verkiezing moeten beteke nen dat het Europese werk de hoofd taak wordlt van de afgevaardigde. Nu doen de leden alleen iets aan het Europese parlement als ze elders niets belangrijkere te doen hebben. Daardoor is de belangstelling om voor de bevoegdheden van het parle ment te vechten gering. Patijn vindt het dan ook onlogisch om te stellen diaJt het parlement eerst meer be voegdheden zou moeten krijgen al vorens rechtstreekse verkiezingen in te voeren. Wellicht steun van regering voor Gero Zeist DEN HAAG De regering gaat naar alle waarschijnlijkheid steun verlenen aan Gero in Zeist. Op het ogenblik worden besprekingen ge voerd met het in moeilijkheden ver kerende bedrijf. "We gaan nog na welke oplossingen mogelijk zijn, maar we zullen het bedrijf niet laten val len", aldus minister Lubbers van Economische Zaken gisteren in de Tweede Kamer. Bij Gero is de helft van het perso neel ouder dan 50 Jaar, deelde minis ter Boersma van Sociale Zaken mee. Als het tot ontslagen komt, dan zul len de kansen voor de ouderen op "n andere baan niet hoog kunnen wor den aangeslagen. missie van hat Europese parlement. Het verdaag wordlt in januari ple nair In het parlement behandeld, dat er naar de verwachting van Pa tijn zijn goedkeuring aan zal hech ten. Vervolgens moet de raad van ministers erover beslissen. Dat kan voQgens de sooialist snel gebeuren omdat*in het verdrag slechts een aantal grote lijnen worden aangege ven. De raad zal echter niet beslis sen voordat het verenigd koninkrijk het referendum heeft gehouden dat de Britse premier Wilson over het lidmaatschap van de gemeenschap heeft aangekondigd. Dat referendum is volgens Patün de belangrijkste re den dat de Britten zich nog niet voor Europese verkiezingen hebben uitgesproken. Ook Denemarken heeft dat nog niet gedaan. De andere ze ven landen zijn in beginsel voor Europese verkiezingen. Patijn verwacht wel moeilijkheden bij de vaststelling van het aantal zetels. Die worden volgens het ver drag als voJgit verdeeld: zes zetels voor de eerste miljoen inwoners en een zetel daarbij voor elke 500.000 inwoners daarboven. Dr. Patijn vraagt zich af of alle landen met het zo vastgestelde aantal zetels te vreden zullen zijn. De rechtstreekse verkiezing van de leden van bet Europees parlement, die dan voor vijf jaar gekozen wor den, kunnen niet eerder plaatsvin den dan in 1980, omdat er zeker vier vijf jaar nodig is voor de goed keuring van het verdrag door de Europese organen, de ratificaties en wijzigingen in de kieswetten in de lidstaten en de voorbereiding van de verkiezingen. „Pokkenbrief j e" gaat verdwijnen DEN HAAG De verplichte inen ting van zuigelingen tegen de pokken komt te vervallen. In overeenstemming met een ad vies van de Gezondheidsraad zal aan de Kamer wordt voorgesteld de In- entingswet 1939 in te trekken. Daar mee gaat dus 't bekende 'pokken briefje' verdwijnen. Een pokkeninen- ting zal wel verplicht blijven voor medisch personeel. Open en bloot (1) Open en bloot (3) Nederlanders houden er niet van dat een ander weet, hoeveel ze precies vendienen. Dat heeft een beetje met verlegenheid te maken en heel veel met het vastgehechte idee dat iemand daar ene malle moer mee te maken beeft. En dat laatste komt waarschijnlijk voort uit die jungle van schade en schande, waarmee wij wijs gewor den zijn. Immers, ongeacht de sociale klasse waarin men in dit land moet functioneren, komt er vroeg of laat (meestal vroeg) de dreigende vraag: "waar doen ze het eigenlijk allemaal van?" Als daarop geen snel en afdoend ant woord1 komt, betekent dit dat de sociale spionage onvoldoende heeft gewenkt. Dat wekt wrevel en da* komt dan naar buiten in de trant van "die kleine schapen hebben geen schoentjes aan d'r poten, maar meneer (in casu de vader van de schapen HM.) moet wel weer zo hoognodig een nieuwe Opel kopen." Daarom al willen we niet dat we voor Jan en alleman te kijk staan, want koele cijfers zouden staven dat we toch maar beter die oude Kadett hadden kunnen laten revideren, alvorens ons op de maagdelijke kunstleren zitting van een nieuw blikken avontuur te storten. Open en bloot (2) Nu zou men zich kunnen voor stellen dat mensen met de grote inkomens geen bezwaar te gen die openbaarmaking zouden hebben en er misschien juist wel grote voorstanders van zouden zijn. Immers één simpele verwij zing naar het jaarlijks te ver wachten pecunair geweld en men is meteen af van verontwaardi ging vervat in "nu staat er al weer een nieuwe Daimler voor do loggia." Toch leek het er sterk op dat Juist die openbaarheid van het in komen deze week het grote lijden en uiteengaan van werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid bewerkstelligde. Da "vloer" in de looncompensatie (het zijn dichtere, die sociale partners) had eventueel nog wel een stootje kunnen hebben; een kruimeltje van een pnooent loonsverhoging had nog niet meteen in het ver keerde keelgat behoeven te schie ten. De hemel was bewolkt ma3X het regende nog niet. Pas toen de heren Kok en Spit de Joker op tafel wierpen en dte inkomens van ons allemaal open en bloot, in de krant of in de erker wilden, was het gedaan met het streven naar het smach tend verbeide vergelijk. Zo gek zouden ze de werkgevers niet krij gen. week bij de mistral van goedgeefs heid die door het Haags Congres gebouw raasde ook nog wel een paar mensen bij een bescnut plekje voor de camera neergestre ken, voorzien van een cheque en een firmanaam, zander dat ie mand van de NCRV nog even naar de aftrekbaarheid informeer de. Open en bloot (5) Het wordt dus tijd de legkaart te completeren. "Als we straks (er moet toch ooit eens een centraa» akkoord komen, we blijven op die voorpagina's niet aan de gang» allemaal van elkaar weten wat we verdienen en constateren dat menige directeur van een prik- tollenfabriek meer vangt dan de burgemeester van Amsterdam, kunnen we misschien tevens on vermoede eigenschappen in de medemens ontdekken. Van spaar zaamheid en soberheid. Van eer» bij de buren aangeschafte Daim ler, die met de gegevens in de hand, best een Rolls Royce had kunnen zyn. Watergruwel Er zijn strafbare feiten menen te hebben achterhaald en dan niet naar de officier vaai justitie stappen oir een klacht in te dienen, maar naar het ochtend blad rennen, dat ooit zes Jaar terug, we leven snel - al eens zorgzaam berichtte dat provo's LSD aan het Amsterdamse leidingwater hadden toegevoegd. Stop Waarschijnlijk hebben recente ervaringen ook nog wel een rolle tje gespeeld. Dit vrijgevige volk had ontdekt dat burgemeesters van onze drie meest uit de kluiten gewassen gemeenten met een klei ne twee ton naar moeder die bur gemeestersvrouw stapten en dat had een hoop verontwaardiging geoogst. Twee van die heren wa ren bovendien nog progressieve beginselen toegedaan, en zoals wU diep in het hart een tandarts met een kunstgebit of een ons toupet- jes verkopende haarsnijder met 'u kaal hoofd wantrouwen, zo deden we het ook dit tweetal. Toen die uit Rotterdam met een flinke gilt het één of andere goede doel be dacht, was het de slimme grutter in ons die hardop zei: "ja, ja, dat trefct-ie van de top van zijn in komen af, dat betaalt de fiscus." Zo'n uitlating zou je nou nooit over Vonhoff horen. En dat zou dan weer drie oorzaken kunnen hebben: hy doet geen giften, hy is burgemeester van een beschei den gemeente, of hij is verwant aan een stroming, waarin finon- oiëel altruïsme niet als toets van geloofwaardigheid geldt. Of mo gelijk een combinatie van de drie. Open en bloot (4) Er waren trouwens verleden Toen bij ons gisteravond, net on der Swiebertje, de televisie uit viel, bleek het gelukkig maar een stop te zijn. Maar je eerste ge dachte is toch, dat kan geen toe val zijn, die technische vriendjes van Proloog bij die buis willen Gekke Pietje pakken in zijn vrije ondernemerschap en In die per soon van Bromsnor onze nele rechtsorde. Ramp (1) De ramp met de DC-8 van Mar tinair op Ceylon gaf een vreemde schok der herkenning, waarover we het de laatste tijd wel meer hebben gehad: de rij pasfotootjes van de omgekomen leden van het vliegend personeel. Het herinner de aan de catastrofes van die KLM uit de jaren vijftig. Het front van de krant bevatte dan de foto van een dolfljnvarmige Constellation en de slachtoffers. Vliegen was toen nog een zaak van enkelen; deze wijze van verplaatsen was nog niet vermaatschappelijkt. De pasfoto's van alle inzittenden wa ren nog te achterhalen. Er lag een dikke rouwrand om de pagina. Die vliegerij heeft het odium van heroïek verloren. De eenvou dige Indonesische Mekkagangera die hun bestemming nooit bereik ten werden bediend door een ste wardess die ook de koninklijke familie verwende, wanneer men met de regerings-Friendship op reis was. Maar iets van dat vreemde avontuur, dat fysisch spannings veld tussen zwaartekracht en uit gestelde val, komt in bizar drama over, wanneer het mis gaat. Alle kunstmatige horizonnen, door de computer gestuurde vliegprogram- ma's, kleurenfilm-projecties op breedscherrn koelgeserveerde gin- fizzes ten spijt, is volstrekte zeker heid in deze vorm van zeer ont wikkelde technologie niet te koop. In een paar seconden veranderde het toestel in een troosteloze hoop brokstukken menselijk vlees en aluminium. Een Ceylonese boer meende een zeer helle vuurbal te hebben waargenomen. Ook nu nog, in de ver gevorderde twintig ste eeuw, gaat rampspoed ge paard met tekenen van een bijna oud-testamentische hevigheid. Ramp (2) Er is wel een belangrijk verschil met de berichtgeving over derge lijke rampen, enkele decennia terug. Alles verdwijnt veel sneller van de voorpagina, woidt opge borgen. Nieuws en verdriet heb ben een grotere afschrijvingssnel heid, de inflatoire werking van een al te Ijverig noodlot. Het grote afscheidnemen duurt steeds kor ter. H. M. DEN HAAG De Chili-bewegfng Nederland heeft aan het tweede ka merlid mevr. Van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) laten weten er geen prijs op te stelleh dat het kamerlid nog langer deel uitmaakt van het co mité van aanbeveling voor de hand tekeningenactie voor vrijlating van Chileense vrouwen en kinderen. Ge zien de recente beschuldigingen aan het adres van de toneelgroep Proloog heeft mevrouw Van Veenendaal zich voor de Chill-beweging volkomen on- Mevr. Van Veenendaal heeft met haar uitlatingen het startsein gege ven voor een lastercampagne tegen politiek vormfngs- en actiewerk, zo als dat onder meer door Proloog be dreven wordt. „Dat betekent dat zij minachting betoont voor een groep die party kiest voor de onderdrukten in de samenleving. De Chfl-beweging is zo'n groep", aldus de beweging. Onder de titel "Nog éénmaal ZeSkamp" houdt de voorarailige zeskamp-commissie Dronten op 14 december in het gemeenschapscen_ trum "De Meerpaal" in Dronten een reünie-zeskamp. De organisatoren hebben alle Nederlandse gemeenten uitgenodigd, die deelnamen aan de "Een tegen allen'-interland. Veer tig gemeenten hebben al toegezegd in Dronten vertegenwoordigd te zul len zyn. Uit de aanwezige ploegen worden tien deelnemers gekozen, die het op moeten nemen tegen een ploeg van de NVRC. De reünie-zes kamp is bedoeld als dankbetuiging van de gemeenten, die door deelna me aan het spel van de NCRV in de publiciteit zyn geweest. In het Stedelijk Museum in Am sterdam wordt tot en met 19 Januari een tentoonstelling gehouden van fo» to's uit de Sowjet-Unie. Er zyn 150 foto's te zien, gemaakt door foto correspondenten van het Sowjerus- sische persagentschap Nowosti. Voor de tentoonstelling is werk van tien fotografen byeengebracht. By de se lectie van de werken is gestreefd naar een zo groot mogeiyke verschei denheid in genre-, portret-, repor. tage-, esssay-, theater- en sportfbto- grafie en techniek.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7