'Zenuwslopend gedoe' MARIE WORDT RIMA PALET PALET PALET PALET PALET Tuney Tunes' en het slecht bestede zakgeld ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 Zenuwslopend Het is met de eerste keer geweest dat Mieke Petiet tijdens een Cidesco- congres op het podium stand. Vorig Jaar werd ze in Londen derde in de make-up-wedsbrijd. waar een Ameri kaanse de eerste en een in Engeland wonende Birmese collega de tweede prijs won. „Op de terugreis uit En geland werd me gevraagd of ik dit jaar in Israël weer wilde meedoen. Toen heb ik heit idee voor een vre- desmotief met diuifjes al gekregen, zonder me op dat moment te reali seren dat een dergelijk symbool in Israël zo geweldig zou aanspreken", zegt ze. Een make-up-wedstrijd om het we reldkampioenschap karakteriseert ze kort en krachtig: „Een zenuwslopen de bedoening. Je krijgt anderhalf uur voor het uitwerken van Je ontwerp. En dan is het niet de bedoeling dat Je rustig gaat ritten weiken in een apart hokje en na anderhalf uur met Je resultaten voor het voetlicht toomt. Je zit met Je penseeltje en potloden in het volle licht van de schijnwerpers te werken. De Jury pal tegenover Je, fotografen om Je heen, anderhalf uur in de hitte van de lampen. Die manier van werken legt Masker voor vrouw die te weinig slaap krijgt "Elke vrouw ziet er op haar best uit als zij gezond en goed uitgerust is", zegt Estée Lauder. Spijtig genoeg leiden de meeste vrouwen een te druk leven om acht uur voor de slaap over te houden. Daarom creëerde Estée Lander Wake-up Mask, 'n schoon - heidsbehamdielingdie het gelaat een natuurlijke glans en een uitgerust voorkomen geeft. U brengt Wake-up Mask aan zodra u ontwaakt", raadt Estée Lander aan. De behandeling neemt slechts drie minuten in beslag. Het blauwachtige munt- masker werkt dadelijk verfris send, verzachtend en zuiverend, terwijl het opwekt en een frisse gloed op het gelaat achterlaat. De tijd van Jantje, Pietje en Ma- rietje is voorbij. Goed-Nederlandse namen voor een pasgeboren baby zijn al geruime tijd „uit de tijd", het gros der pasgeborenen wordt niet meer opgescheept met de voornamen van ouders, grootouders en suiker ooms of -tantes. In Amerika is het al niet anders. Volgens maandbad McCall's zijn vooral de begrippen bloem, vrede en aarde populair bij het bedenken van niet-alledaagse babynamen die zo mogelijk iets moe ten zeggen over de levensfilosofie van de ouders en hun betrokkenheid bij het hedendaags aards gebeuren. Er is in de VS nu ook een boekje op de markt gekomen dat „The new age baby name book" heet en keuze biedt uit meer dan drieduizend ver schillende namen voor baby's, ver zameld uit taalgebieden over de hele wereld. Aan mensen die niet van tra ditionele familienamen af willen (of durven) adviseert de schrijfster om dan maar een beetje met de letters van zo'n voornaam te gaan gooche len. Marietje kan bijvoorbeeld Rima worden. En de naam van Jantje kan worden vertaald in het Scandina visch (Jens) of in het Iers (Sean of Shane),. The Skymaiter 9 Deze beide modellen uit de Young Sport serie, van Pas tune t- te rijn bijzonder geschikt voor de sportieve types. De modellering ls aangepast aan de coupe-lijn van de bovenkleding van vandaag. De zeer vlak-liggende kant (flat-lace van Franse origine )is een kompromis tussen de in dit Jaar opgekomen vraag naar glad de niet doortekenende materialen en de vraag naar meer roman tiek dn de dessinering. Model Lady (links op de foto) ls een bra voor de typen die eni ge figuurkorrektie nodig hebben.- De cups zijn diep uitgesneden en het lichte maagpandje zorgt voor de juiste ondersteuning. Het model Mysty (rechts», is zeer diep uitgesneden en bijzon der geschikt voor de nieuwe bo venkleding. Stijl, diepe decolleté's komen met deze bra volledig tot rijn recht. De cups 2ijn geheel van kant. Bij deze bra's is een bijpassen de slip. Deze is geheel van flat- lace vervaardigd. De Young Sport serie wordt ge bracht in wit, modekleur 1975, in bronzé, een nieuwe warme huid- tint en in een diepe framboos- kleur. Mieke Petiet, wereldkampioene fantasie-make-up: „Wereldkampioene wordendaar denk Je nooit bewust aan. Je durft er niet eens aan te denken. Het is iets waar Je eigenlijk alleen maar van droomt: die toejuichingen als je als wereldkampioene op het podium staat". Schoonheidsspecialiste Mieke Petiet over een gebeurtenis die al weer een aantal weken achter haar ligt: het in Tel Aviv gehouden wereldcongres van het Oidesco, het comité interna tional d'esthétique et de cosmétaque, de overkoepelende internationale or ganisatie van de bonden van schoon heidsspecialisten. Ze won er de eerste prijs in het onderdeel make-upwedstr ij d voor de door haar ontworpen en uitgevoerde fantasie-make-up. Motief: het the ma „vrede", uitgebeeld door het op maken van de ogen dn de vorm van twee vredesduif jes. „Vakmanschap en origineel idee" waren doorslag gevend voor de Jury bij het uitroe pen tot wereldkampioen van de Ne derlandse deelneemster, die dit Jaar de zilveren ketting met het Cidesoo- embleem mee naar huis nam. een geweldige druk op je. Ieder Jaar denk Je: ik doe nooit meer mee". Half jaar voorbereiding Haar wereldkampioenschap kreeg Mieke met een totaal van 400 pun ten. Tweede werd Israël, derde Frankrijk. De puntenwaardering op zo'n wedstrijd wordt op diverse de tails gegeven: het ontwerp, de uit werking. de verzorging van het dé colleté, de werkwijze van de kandi daten, de hygiënische aanpak van het werk. De Japon (in dit geval ook door Mieke ontworpen), het kapsel en eventuele sieraden moeten bij het ontwerp passen. Een model kan niet tevoren worden uitgekozen, maar moet ter plaatse worden ge zocht. Voor Mieke fungeerde een Is raëlische collega als model. Maar voor het zover was is ze ze ker een half Jaar bezig geweest met de voorbereiding voor deze wedstrijd. Eindeloos tekeningetjes maken en weer verscheuren omdat het ontwerp in de praktijk van de make-up niet blijkt te werken. Originaliteit van een ontwerp is niet voldoende, een fantasie-make-up moet ook positief werken, mag het gezicht niet treurig maken. De jury eist een resultaat dat niet alleen esthetisch verant woord is en leuk om te zien, maar ook in de praktijk bruikbaar is. Wat zijn nu de oancrete gevolgen van zo'n wereldkampioenschap? Voor Mieke in eerste instantie het verzoek om haar bekroonde make-up-ont- werp te demonstreren op het voor jaarscongres van de An bos. de alge mene Nederlandse bond van schoon heidsinstituten. De bond heeft haar ook gevraagd om een ontwerp voor een speciale make-up voor carnaval, dat in de vakbladen zal worden ge publiceerd. Wat ze zelf graag zou willen: in de toekomst eens als „visagist" as sisteren achter de schermen van een der groie modehuizen, bij het op maken van de mannequins. Visagist: er is (nog) geen Nederlandse om schrijving voor dit stukje specialisa tie in haar vak dat ze zelf om schrijft als „het naar voren halen van de pluspunten, het camoufleren van de minder mooie dingen in een gezicht". Gaat Mieke Petiet op het eerstvolgende wereldcongres (volgend Jaar in Athene) opnieuw een gooi doen naar het wereldkampioenschap make-up? Ze weet uit ervaring dat de uitdaging t in de komende maan den misschien toch weer zal winnen van het impulsieve „noodt meer". In de Binella-serie zijn weer wat nieuwe produkten uitgekomen. De Aquamoist, drie preparaten voor een licht vette tot vette huid. Dit zijn een cleanser, dagcrème en nachtcrè me. In de serie Optima voor de veel eisende, droge en oudere huid een halscrème. Verder brengt Binella op de markt een badserie onder de naam Moi en een Jeugdserie verzorgings- produkten Jeunesse. „Leer een vak: dat Is het belang rijkste advies dat ik vandaag-de-dag aan een Jong meisje zou geven. Ik kan me voorstellen dat Je Je vier maal per dag door een man laat slaan omdat Je van hem houdt, maar niet omdat Je Je niet kunt veroorlo ven om hem te verlaten". Volgens weekblad Time een uitspraak van Franqoise Giroud, de eerste staats secretaris voor vrouwenzaken in het Franse kabinet. Leuke setjes om cadeau te geven brengt Max Factor in de december maand op de markt. Eau de toilette met zeep (f 9,95). Miss Factor eau de toilette en parfum (f 14,95), lip stick en nagellak (f 7,95-f 8,95), oog schaduw met mascara, dit alles ver pakt in grappige zilverkleurige doos- De Nederlandse vrouw koopt ge middeld 5,5 meter stof per jaar om daar kleding van te maken. De Fran se vrouwen daarentegen kopen voor dit doel maar 0,8 meter per Jaar, de Westduitse dames twee en de En gelse 3,5 meter. De Amerikaanse da mes staan bovenaan met een „stof- verbruik" van 9,5 meter. Deze gegevens publioeert de Utrechtse Jaarbeurs ter gelegenheid van „Kreatief '75", de beurs voor handwerken, breien en zelfmaakmo- de, die van 27 januari tot en met 2 februari as. in Utrecht wordt ge houden. De Nederlandse vrouw kocht vorig Jaar voor ruim 42 miljoen gulden aan stoffen. Terug in de mode: het witte kan ten kraagje dat een vorige generatie huismoeders zoveel extra tijd aan wassen, stijfselen en strijken heeft gekost. De Parijse mode-ontwerpster Emmanuelle Khanh lanceert het (nu ongetwijfeld strijkvrije) kraagje op korte nauwsluitende pullovers en an gorawol in zachte pastelkleuren. Hugh Hefner, grote man achter het Amerikaanse mannen tijdschrift Playboy, heeft zijn gouden tijden gehad. Zijn „Bunnies" zouden wei nig of geen klandizie meer trekken, de oplage van zijn befaamde maand blad zou dit Jaar met 400.000 exem plaren zijn teruggelopen en de hele onderneming zou nog voornamelijk drijven op de inkomsten uit enkele in Engeland gevestigde casino's. Al dus weekblad Paris Match dat deze feiten ontleent aan een binnenkort in Amerika te verschijnen boek, ge schreven door een voormalige Play boy-redacteur. „Tuney Tunes, een fascinerende selectie uit de jaargangen 1944-1964". Samenstelling Skip Voogd. Uitgeve rij Skarabee, Laren. Prijs f 17,90. „Wie blaadjes als Tuney Tunes koopt, bewijst rijn zakgeld slecht te besteden. Het is lectuur die Jullie op verkeerde gedachten brengt". Dat hoor ik mijn Nederlandse leraar op de hbs nóg zeggen. Het gebeurde in de eerste helft van de Jaren vijftig. De tijd was toen nog erg kuis; meis jes van zestien die het waagden lip stick te gebruiken en op pumps te lopen werden subiet naar huis ge stuurd en als Jongens van die leef tijd wat te veel naar de andere kunne keken, werden him ouders daarvan verwittigd. Het leraarsvolk bezat toen nog het (ongeschreven) recht zich met alles en iedereen te bemoeien. Niet alleen controleerden zij (en dat natuurlijk berecht) of de lesjes er goed In za ten, ze kapittelden Je ook over de wijze waarop Je Je neus snoot en die armzalige kwartjes besteedde. Als kind van mijn tijd kocht ik Tuney Tunes altijd. En ofschoon het een in-keurig blad was, werd ik al tijd rood tot en met de grote teen als die leraar er mij mee aantrof. Alsof ik de vunzigste lectuur in han den had. Nu, 22 Jaar later, bladeren in het door ex-TT-redaoteur Skip Voogd sa mengestelde Skarabee-boek van 20 Jaargangen Tuney Tunes, komt de woede zowaar weer een beetje in mij boven. Als ik al die lieve, onschuldige artikelen nog eens doorlees, begrijp ik nog altijd niet waarom die leraar daarover zo moest zedepreken. Maar ik begrijp ook mezelf niet: wat zag ik toen toch in dat blad? Al dat be suikerde geschrijf over Eddie Chris tian!, The Andrew Sisters, Bing Crosby, The Skymasters, The Ram blers, Het Orkest Zonder Naam. Ve ra Lynn, Johnny Ray, Guy Mitchell, Marcel Tielemans, Kay Starr, Eddie Fisher en ga zo maar door. Maar dan ineens, beland bij de pagina „songteksten", springt er een luik in mijn herinnering met een klap open. Dó,t was het. De teksten van al die Engelse liedjes, d&ar ging het om en om niets anders. Hil versum zat toen nog vol cultuurrid ders, die tophits ordinair vonden. De teksten kon Je alleen maar „opdoen" bij de grote Pete Felleman en bij de Arbeidsvitaminen (maar dan zat je meesbal op school). En op zaterdag avond was het dan wanhopig knoeien met het oude radiootje om The Ame rican Forces Network (AFN) te pak ken te krijgen. Het was allemaal niet voldoende, dus Je was gewoon wel aangewezen op Tuney Tunes. Ach, ach, dankzij Tuney Tunes heb ik wat af kunnen zingen. Hoe lan ger ik er over nadenk des te meer neig ik tot de conclusie dat dat blad mij in de puberteitsjaren tot grote steun is geweest. Laat dat al die pe dagogen en leraren van toen nog eens haarfijn onder de snor worden ge drukt. RUUD PAAUW Vera Lynn

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 20