'ER WORDT HIER NIET GEBAALD' Succes van Europese topconferentie twijfelachtig Het leger op de knieen ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 PAGINA 13 Ons stadsschoeisel verzinkt In de enkeïdlepe kleipap als wij het uit gestrekte, doorregende uienveld by het Zeeuwse 's-Gravenpolder betre den. Het worstelen met de vwuoht- bare kleddertroep kost grote in spanning, het bovenkomen na een massa Lijkt by voorbaat uitgesloten. Voorzichtig soppend vervottgen wy onze weg. Door Alexander Münninghoff Reeds van verre warden onze strompelende silhouetten opgemerkt door het geofemd oog van de man schappen van de veertiende afde ling veldartillerie. Het zyn er een stuk of veertig. Meer dan een week al graaien zij op last van de minis ter van defensie in de blubber van het land waar het leven goed is, op zoek naar aardappelen, gladiolen, knolselderie af, zoals hier, uien. Een bezigheid waar de opleiding in Nunspeet niet in voorziet, en waar de Jannen, weinig gemotiveerd als ze zyn, met gemengde gevoelens op reageren. Onze komst is een wel kome onderbreking van hun wroe tende gang op handen en knieën langs de eindeloze ry en in het gelid geplaatste JuimboUen. „Br wordt hier niet gebaald", roept een kanonnier op een toon die het tegendeel doet vermoeden. Als stadsjongen ziet hij het weriten op het land ndet zo zitften. Maar het merendeel van zijn col lega's heeft 'n positievere instelling: „Ach wat, lig niet te zeuren. Wat maakt het nou helemaal uit of Je achter een stuk in de hei ligt of hier moet werken? En Nunspeet is heus niet zoveel leuker dan Oost- KapeOle, wel dan? Het is hier best uit te houden, en balen doe je nou eenmaal altijd in het leger, dat weet je van te voren." Instemmend gemompel van de groep, die op een kluitje om ons heen is komen staan. „Ben je van dat grote leundeiyke ochtend blad?" vraagt er een. Op ons ontken nend antwoord zegt hij gepikeerd te zijn door een artikel in het bewuste blad, dat onder de kop „Militairen liever lui dan moe" een zijns inziens vals beeld van de werkelijkheid gaf. „En daar kan de ouwe alleen maar van zeggen: daar schijt de ouwe ba len van," is zijn welluidend commen taar. Met trendgevoelige kreten als „help, ik word niet goed", „reeds" en „heel fijn" laten de maten merken het roerend mét de ouwe eens te zijn. Soep „Natuurlijk willen we best werken." vertolkt een wachtmeester de heer sende gevoelens, „niet dat we ons nou solidair voelen met de boeren of zoiets. Dat kon Je van de vrijwilli gers wel verwachten. Maar als er gewerkt kan worden dan doen we dat heus wel. En het gaat natuurlijk dubbel zo goed als we geregeld kof fie en pils krijgen, dat spreekt." Dat wil van de ene boer op de an dere nogal verschillen. De meesten laten de vrouw met soep- en koffie gamellen af en aan draven, sommi gen nemen op hun laatste middag- tocht naar het veld een krat pils mee op de tractor, een enkeling ver voert dan nog een fles Jenever on der zijn boerenkiel. Attenties die het dienstplichtig personeel in dank baarheid aanvaardt. Wredus „Maar er zijn er ook bij, die ons ge woon maar aan laten modderen, zonder zich iets aan ons gelegen te laten liggen," zegt 'n solid aat „nogal wiedes dat wij er dan al gauw geen zin meer in hebben. Die twaalf en een halve gulden extra per dag bo ven de soldij krijgen we toch wel. Nee, het ligt echt aan de boer of we er tegenaan gaan of niet." De tevredenheid van de boer over de Inzet van de armee op zijn akker varieert sterk. Er zijn er bij die een grenzeloos enthousiasme ten toon spreiden, maar anderen trekken het nut van de operaties te velde sterk ln twijfel. „Gisteren had ik een ploeg van vijf tien man, die hebben in een dag precies dertien kisten binnenge haald, hondervijftig kilo ongeveer. De dag daarvoor had Ik vijftien scholieren in de leeftijd van 12 tot 14 jaar, die ln minder dan de helft van de tijd wel twintig kisten vol hadden," hoorde ik van een van de gedupeerde boeren. „Als je dan bedenkt dat wij per ge rooide hectare achthonderd gulden moeten betalen voor hulpverlening, en dat wij alleen maar geholpen zijn als het spul zo snel mogelijk uit de grond komt wegens de snelle achteruitgang in kwaliteit, vooral van de uien don begrijp Je dat mij de moed in de schoenen zinkt wan neer ik de militairen sigaretjes zie roken of met uien naar elkaar zie gooien, in plaats van dat ze werken. En dan kunnen ze van mij ook niet verwachten dat ik met de Jenever kruik klaar sta." Het vertoeven in het Zeelandse zien de dienstplichtigen niet als een ern stig ongemak. Voor diegenen van hen die uit de verre noordelijke provincies komen is de regel dat ze op zondagavond klokke twaalf in hun Zeeuwse onderkomen aanwezig moeten zijn een reden voor ontevre den geknor, dat wel eens ln ziekte verzuim wil omslaan. Ongeveer tien procent van de totaal ingezette strijdmacht van rond 7000 man mankeert op de appèls, verkou den is de meest voorkomende kwaal. „Ik heb de schijterij, maar dat komt niet door Zeeland," zegt een artille rist onder algemeen gebrul. Halve dagen compensatieverlof en een soe pele Sinterklaasregeling houden de gemoederen zonder veel moeite in toom. Pantoffels .Alleen de beroeps balen," is het een stemmig oordeel, „want die zitten ver van huis en kunnen 's avonds niet naar de pantoffels en moeders." De commandant van het detache ment uienrapers is een dienstplich tige kornet, die net zoveel klei op zijn gevechtspak heeft als zijn mili taire minderen. Hij is weer verantwoording schuldig aan zijn kapitein, een beroeps die ln de wandeling „kapitein meurbaal" wordt genoemd. De man is niet aanwezig: „Die ligt te meuren na tuurlijk," is het eenstemmig oordeel, schateren de maten. Ongeremd breekt de stroom ruwe soldatenhumor los nu het woord „kapitein meurbaal" gevallen is. De sfeer van ouwe Jongens krenten brood, voor hen die niet gediend hebben zo moeilijk aan te voelen, wordt tastbaar onder de Ijle Zeeuw se hemel. Aad, een schriel knaapje, en de enige die bij het gevecht te gen moeder natuur een helm draagt, wordt onder gejuich naar voren ge schoven: hij Is de mascotte van het gezelschap. Anderen blijken opgezadeld met bij namen als „Kroepoek", .Botlips", de Beuker', B. Bokma', Vleugelmoer' of Bplitpen', gegevens die 't perso neel krom doen liggen van de lach. De ernst van de situatie, de proble men van de met faillissement be dreigde boer, het zijn zaken die door de schoolreisjesgeest die in de mili tairen schijnt te zijn gevaren een ondergeschikte rol zijn gaan spelen. Belangrijk (voor de arbeidsvreug de) is, of het onderkomen in orde is. Ploegen die met z'n honderden of meer in een omgebouwde loods moe ten bivakkeren werken minder opge wekt dan zij die .zoals de kanon niers, het geluk gebben in zes per- soons-bungalows gehuisvest te wor den. Ook de relatie met de plaatselijke bevolking is grotendeels afhankelijk van dergelijke faktoren. Een feest ter ere van Santa Barba ra. de beschermheilige van de artil lerie, wordt wel spontaan op touw gezet in plaatsen zoals Oost-KapeEe met zijn bungalows, terwijl in ande re gehuchten van meer dan het normale, karige vertier geen sprake Is. Compensatie De coördinatie van de militaire hulpverlening loopt via het Land bouwschap in Goes, waar de heer Goeman gegevens binnenkrijgt over aantallen hectaren die nog geoogst moeten worden. De stand van zaken stemt tot somberheid: na drie we ken ploeteren moeten er nog steeds 2000 hectaren worden leeggehaald. De vraag rijst of het doorgaan met de hulpverlening, die in de huidige vorm zoveel kost dat het economisoh nauwelijks meer rendeert, wel ver antwoord is. „Voorlopig is het wachten op de te gemoetkoming, die Den Haag van plan is te geven. Er wordt gedacht aan een compensatiebedrag per ver loren ha, maar hoe hoog dat be drag zal zijn is nog niet bekend. Dus gaan we voorlopig door," is het commentaar van de heer Goeman. Het zenuwcentrum voor de specifiek militaire inzet bij de oogsthulp is gehuisvest in een Zeer Geheime Bunker nabij het gehucht Kloetinge. Kolonel De Weert zwaait daar de scepter, bijgestaan door de provin ciaal militair commandant van Zeeland, de overste Van Splunter Deze is het, die ons op onze dwaal tocht door het hoog geclassificeerde militaire object, waar we door een misverstand ongehinderd in werden toegelaten, staande houdt en vraagt wat we komen doen. Na ons bekend te hebben gemaakt moeten we de bunker ogenblikkelijk verlaten, dit ln verband met veilig heidsredenen. De overste is gelukkig wel bereid ons buiten in zijn dienst auto te woord te staan. ,De samenwerking met de bevolking is uitstekend)," is zyn ervaring. ,Toen de vrijwilligershulp werd veranderd in verplichte inzet van het personeel en er dus een grote toevloed militai ren kwam. werd ln alle betrokken plaatsen onderdak gezocht en ge vonden. De bevolking heeft zeer po sitief op dat huisvestingsprobleem gereageerd." Bezwaren Als wij een der te velde gehoorde bezwaren van de militairen noemen, te weten dat zij iedere dag weer naar een andere boer moeten en dus nooit de kans krijgen een relatie op te bouwen en daarnaast geen resul taat van him inspanning onder ogen krijgen, omdat ze telkens maar klei ne stukjes onpersoonlijk land te be werken krijgen, zegt de overste „De oefenschema's van het Eerste Legerkorps moeten natuurlijk door gaan. Wij kunnen het militaire be drijf niet geheel stop zetten voor de oogsühuüp. Er zijn schie titerreinen in het buitenland gehuurd, die smak ken geld kosten en niet meer te an nuleren zijn. Bovendien is het es sentieel voor de man, dat hij zijn noodzakelijke militaire oefening krijgt." „Vandaar dat we gedwongen zijn geregeld nieuwe ploegen te sturen ter aflossing. De plannen wie waar heen gaat worden p. <lag opgesteld. In totaal zitten we met zo'n honderd ploegjes, die al naar gelang de aan vragen van de boeren worden inge zet. De strategie is, dat we niet een paar boeren voor de volle honderd procent helpen en de rest de zaak zelf laten rooien, maar dat we onze hulp gelijkelijk uitspreiden." ,.Zo krijg Je dat iedere boer voor zeg tien procent van zyn land onze steun krijgt. Het is mede bedoeld als een morele steun, zou je kunnen zeggen." Over het enthousiasme van de dienstplichtigen heeft overste Van Splunter het idee, dat het gros zich behoorlijk inzet. „In de eerste we ken, toen de vrijwilligers aan het werk waren, was het helemaal ge weldig. Die hadden na drie dagen al de efficiency van een normale land arbeider bereikt. Maar ook nu is er alle waardering voor de manier, waarop het leger de moeilijkheden te lyf gaat. "Hij stuurde zijn man nen dan ook woensdagavond met prestatieverlof. In Zeeland brak de zon door, maar de bedrijvigheid van het leger in de uitgestrekte kleipap bleef even uit. Ondanks enkele lichtpuntjes ïykt het in deze laatste week voor de EG-topconferentie van 9 en 10 de cember a.s. in Parijs nog op z'n minst twyfelachtig of op de topconferentie ook concrete resultaten zullen wor den geboekt. Een enkel lichtpuntje vormt het drukke bilaterale overleg tussen belangrijke regeringsleiders, dat in ieder geval schynt te duiden op de politieke bereidheid de aan_ staande topconferentie zoveel moge lijk te doen slagen (ontmoeting Schmidt - Wilson afgelopen zater. dag, ontmoeting Wilson - Giscard afgelopen dinsdag). Ook het principe-besluit om per 1 Januari 1975 een Europees Regionaal Fonds op te richten, genomen in de laatste voorbereidende raadsvergade ring van maandag 2 december, kan een positieve aanwyzing zyn om de Top althans op dat gebied een eer- ïyke kans te geven. Overigens blijft het totale beeld ronduit somber. Behalve ten aanzien van het regionale foads is er in de laatste Raad op geen enkel punt de weg vry gemaakt voor het nemen van belangrijke beslissingen of het bereiken van concrete resultaten op de aanstaande Top. De voorberei- dingstyd was nogal kort. zodat som mige belangryke problemen (byv. gemeenschappeiyke inflatiebestrij. ding) op dit moment nog niet het stadium bereikt hebben, waarin door de Europese regeringsleiders gemak kelijk knopen kunnen worden door gehakt. Integendeel. Een aanwyzing voor het allerminst rooskleurige beeld lykt ook de verklaring van bondskanselier Schmidt, n.L dat grootscheepse zaken in Parys niet hun beslag zullen krygen en dat de publieke opinie er maar aan moet wennen, dat een Top niet altijd uit mondt in spectaculaire resultaten. Dus zullen onze verwachtingen niet al te hoog gespannen mogen zyn. De enorme problemen, die zich voor doen in de huidige Europese samen werking, zyn dan ook allesbehalve gemakkeUjk tot een oplossing te brengen. De vijf belangrijkste onderwerpen en problemen, die in de besprekingen op de Europese top van maandag en dinsdag a.s. waarschynlyk meer of minder uitgebreid aan de orde zul len komen, zyn de internationale energie-politiek, het regionale ont wikkelingsfonds, de Britse heronder, handelingen, de inflatie- en werk loosheidsbestrijding en de institutio nele vooruitgang in de Europese Ge meenschappen. Hangijzers Eén van de heetste hangyzers en tegeiykertyd de toetssteen voor de vraag of de topconferentie iets gaat betekenen wordt ongetwyfeld de energiepolitiek. Hoe de Europese Ge meenschap op internationaal vlak de olieproducerende landen gaat bena deren, ln nauwe samenwerking met andere olieconsumerende landen of als Europa afzonderiyk, heeft ver gaande consequenties voor de ver houding tussen Europa en de V.S. en voor de positie van Europa in de wereld. Hier staan binnen de Negen 2 vol. komen verschillende visies tegenover elkaar. Van de negen EG-landen werken er nu acht (behalve Frank- ryk) samen met andere belangryke olieconsumenten, :.oals Japan en de V.S. om vanuit een solidaire olie. consumentenpositie elkaar te helpen en als één blok te onderhandelen met de olie-producenten. Deze samen werking heeft zich sinds kort geor ganiseerd in het zgn. Internationale Energie Agentschap (IEA), dat func tioneert in het kader van de OESO. Er Js by voorbeeld al een olieverdeel- schema in het leven geroepen, voor crisissituaties. De bedoeling is pas met de olie-producerende landen te gaan praten als er een doeltreffende éénsgezindheid tot stand is gebracht tussen de olieverbruikende landen (dit is met name de opvatting van Kissinger, de belangrykste stimula tor van de IEA). Vanuit de sterke positie van consumentensolidariteit kan dan onderhandeld worden met de olie-producenten teneinde lagere pryzen af te dwingen en grotere con- afhankeiykheid te verwerven. Frankrijk heeft zich tot dusver als enige EG-staat tegen een dergeiyke samenwerking verklaard, omdat wordt gevreesd dat in de dialoog, die Kissinger vanuit het olie-consumen- tenblok wil voeren met het produ- centenblok een element van confron tatie zal insluipen. Frankrijk wil hoe dan ook de schyn vermyden de Ara bische olielanden voor het hoofd te stoten. De Franse president Giscard heeft dientengevolge voorgesteld op zeer korte termyn te komen tot een "driehoeksconferentie'' van olie-con sumerende, olie-producerende en ont wikkelingslanden, ongeacht de mate van ééngezinsheid onder de consu- mentlanden. Hoewel de acht EG-landen nog steeds hopen, dat de Fransen bewo gen kunnen worden toe te treden tot de IEA en dus te kiezen voor hun vi sie op het internationale energiebe leid, lykt zelfs op een topconferentie hierover geen compromis denkbaar. Zo president Giscard persooniyk al deze fundamenteel van andere EG. landen verschillende visie overboord zou willen gooien, is hy daartoe niet in staat, gezien zyn zwakke binnen landse politieke positie, gekenmerkt door sterke afhankeiykhsld van de orthodoxe Gaullisten. Regionaal Het voeren van een regionale po litiek in Europa wordt ingegeven door de wens tot een werkelyk sociaal Europa te komen, dat ook begaan is met haar achtergebleven regio's. Daarnaast vormt een regionaal be leid een onmisbaar onderdeel van het streven naar een snelle verwe zenlijking van een Economische en Monetaire Unie. Om tot vergaande samenwerking te komen op econo misch en monetair terrein kunnen er geen al te grote verschillen of on evenwichtigheden tussen de verschil lende landen en regio's bestaan, daar anders een dergeiyke EMU gedoemd is te falen. Zo kan het regionaal ont wikkelingsfonds een brugfunctie ver vullen voor de totstandkoming van een Economische en Monetaire Unie. West-Duitsland is echter als ver reweg het rijkste EG-land en dus belangrykste geldverschaffer niet zonder meer bereid een belangryke bydrage aan het minstens vyf mil jard gulden omvattende fonds te le veren. De Duitsers stellen onder an dere als voorwaarde, dat nadere af. spraken gemaakt moeten worden omtrent een gemeenschappelijk eco nomisch- en energiebeleid. Daarnaast is er onenigheid over de verdeling van het fonds. Het fonds zou ten goede kunnen komen aan een groot aantal arme regio's of vrywel uitslui tend aan de allerarmste gebieden, zoals Zuid-Italië, Noord-Engeland en Ierland. Nu echter het principe-be sluit inzake de oprichting van een Europees Regionaal Fonds (in de Raad van 2 dec.) Is genomen, valt te verwachten, dat besprekingen over de concrete uitvoering daarvan op de topconferentie zullen resulteren in een definitieve en concrete af spraak tussen de Europese regerings leiders. Eisen In hoeverre aan de Britse eisen ten aanzien van heronderhandeldn- gen over de lidmaatsohapsvoorwaar- den kan worden voldaan, valt sterk te bezien. Uiteraard staat geen en kele lidstaat over Enge lands eisen te Juichen. Met name ten aanzien van de financiële eisen valt de door de Engelsen geclaimde uitzonderings positie binnen het EG-kader aller minst te verwachten. De "manoeu vreerruimte en ruimte voor een com promis", die bondskanselier Schmidt op het zaterdag Ji. gehouden La bour congres aan de Engelsen beloof de, zou misschien kunnen liggen in een algemeen financieel correctie mechanisme voor de toekomst. Ondanks het grote belang van een gezameniyke Europese inflatie- en werkloosheidsbestrijding, is op dit punt tot nu toe slechts overeengeko men, dat een algemene aanpak van de inflatie gepaard moet gaan met maatregelen, die zoveel mogelijk de werkgelegenheid garanderen. De me ningen lopen echter sterk uitéén, als aan de orde komt, wat er nu con creet tegen de inflatie' gedaan móet worden. Op dit punt zullen waar schynlyk ook de Europese regerings leiders op de top spaak lopen. Voorstellen Reeds enkele weken geleden zyn Franse voorstellen op dit terrein prijsgegeven. Frankrijk stelt voor een datum te noemen voor rechtstreekse verkiezingen van het Europese Parle ment (byv. 1 Januari 1980) en de besluitvorming in de Raad te ver- gemakkeiyken door het unanimiteits- beginsel in de meest® zaken af te schaffen. Daarnaast komen de Fran sen met het aloude idee op de prop pen van een "Europese Raad", een zgn. permanente Raad voor rege ringschefs. Waar het Frankryk waar. schynlyk om gaat is dat de regel matige byeenkomsten van de rege ringschefs de motor worden van de gehele Europese politiek. Maar of dit laatste een versterking betekent van de structuur van de Europese Ge meenschappen, zoals door de Fran sen wordt betoogd, is zeer twyfel achtig. Het door de Europese verdra gen geconstrueerde evenwicht tus sen de organen van de Gemeenschap wordt in dat geval verstoord. De po sitie van de Europese Commissie komt in het gedrang, wanneer zy zal moeten opboksen tegen een zwaar orgaan als een ministerraad van re geringsleiders. Bovendien is de kans groot, dat vaste EG-procedures in de normale besluitvorming volkomen verwateren. Voor Nederland zou aanvaarding van het Franse voorstel zeer waar schynlyk betekenen dat premier Den Pyl een grotere bemoeienis zal kry gen met het buitenlands beleid by Europese kwesties, onvermydeUjk ten koste van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Niettegenstaande Engelse opposi tie tegen rechtstreekse Europese ver kiezingen en vergemakkelyking van de besluitvorming in de Raad, be staat wei enige overeenstemming over het mijns inziens verfoeilyke plan van een "Europese Raad voor staatshoofden en regeringsleiders". Het geheel overziende hjken con crete besluiten inzake het Regionaal Ontwikkelingsfonds en instelling van een Europese Raad het maximaal haalbare op de komende Europese Top. In het scala van opdoemende problemen en terreinen, waar be langryke beslissingen en een duide- lyke Europese aanpak vereist zyn, dient zelfs dit m.i. maximaal haal bare resultaat als byzonder mager beschouwd te worden en in ieder geval een Tonconferentie onwaardig. E. E. V. d. LUSTGRAAF

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13