Voedsel uit de zee biedt maar weinig perspectieven Driebanden- zesdaagse Le Figaro: optreden van Dankert Dr. Postuma„We zitten bijna aan het plafond PvdA wil uitgebreider onderzoek opvolger van de Starfighter Commissie- zittingen openbaar ADJUNCT DIRECTEUR JOHANNES STICHTING GAAT WEG In Schiebroek: PAGINA 10 ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 De biologische produktie aan v.is in de wereldoceanen zou wel eens 2 miljard ton per jaar kunnen bedragen zou want het valt niet zomaar te meten en dus moet men zich behelpen met theoretisch rekenwerk. Tegen dit astronomische cijfer van wat er jaarlijks groeit in de zee, steekt in elk geval de rond 70 miljoen ton, die de mensen er aan voedsel per jaar uithalen, erg schriel af. Door Jan Ottens Men stelt zich dan ook de vraag: is wellicht de zee voor de hongerende mensheid de redding? Tot voor kort werd algemeen geloofd in de enorme mogelijkheden, een geloof dat ondermeer werd ge voed door mensen als de Russische professor A. Vinogradov met zijn voorspelling dat we in het Jaar 2Ó00 walvissen zullen kweken zoals we dat nu met minks doen. Tegenwoordig echter zijn sommige geleerden geneigd dat geloof als een mythe te bestempelen. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in LJmuiden, heeft dat bijvoorbeeld dit voorjaar nog gedaan op een symposium in Amsterdam. Van zijn hand verschijnt binnenkort een boek waarin hij tot de conclusie komt dat de zee voor het wereldvoedselvraagstuk maar wei nig perspectief biedt. Eenvan zijn medewerkers, dr. K. Postuma. verwacht dat de zeevisserij nu al bijna aan het plafond zit. Volgens de PAO bedroeg de vangst in11955 28 miljoen ton en was ze in 1971 gestegen tot 69.4 miljoen ton. De FAO-schattingen voor de toe komst bewegen zich van 100 tot 150 miljoen ton. Dr. Postuma vindt 100 miljoen ton al een hoog streefgetal: „Misschien dat het aan het eind van de jaren tachtig inderdaad wordt ge haald, maar er is een grote kans dat het plafond lager ligt.". Overbeviissing Volgens dr. Postuma blijft de groei in de visvangst sterk achter bij de toegenomen inspanning, die voor een belangrijk deel bestaat uit technische verbetering. Overal in de wereld doen "zich symptomen van overbevissing voor: er worden vangstquota's ingesteld om roofbouw te voorkomen, landen breiden hun viszones uit. Grote vissersvloten mogen nog zo driftig over de wereld heen en weer schuiven, de produktiegroed houdt de bevolkingsgroei in de wereld nu al nietmeer bij, met als gevolg dat ihet aandeel van de zee als voedselbron op het ogenblik niet groter, maar zelfs kleiner wordt. Nu zijn er meer dan 20.000 vissoorten en de mens eet daarvan slechts enkele tientallen. Daar moeten dus nog wel wat mogelijkhe den zitten. Dr. Postuma is echter niet optimistisch: „Vooral in de tropen zitten er veel soorten, maar het prcfcbleem is wel dat meestal de talrijkhe id veel minder groot is dan bij de huidige commerciële vissoor ten zodsut het vangen daarvan veel te duur is. Bij ons bijvoorbeeld komt aan de rand van het continentsile plat enorm veel blauwe wijting viGOr. maar ook die zit verschrikkelijk verspreid." Wat het kweken van vissen, garnalen, krabben, oesters, mosselen en dergelijk e betreft, doet zich hetzelfde pro bleem van de kosten voor. Voedsel uit zee (en ook uit zoet- en brakwater) is duur. Ontwikkelingl anden worden veelal geconfronteerd', met een te geringe toeneming in koopkracht om voor zichzelf op de wereldmarkt voedsel te kopen of de eigen landbouw van de grond te krijg an. Hoe waar liet is, dat de wereldvoedselvoorraden niet worden verdeeld op basis van de behoefte, maar op basis vam de koopkracht, zodat een deel van de wereld van overvloed en mechsch gezien zelfs van overconsumptie sprake is en in een ander deel van de wereld ondervoeding en honger heersen, kan worden geïllustreerd met de haringvangst in de Noo rdzee. Vismeel Door het overgrote deel van de gevangen haringen toü vismeel te verwerken, wordt de schaarste aan consumptieharing kunstmatig in stand gehouden en wordt voorkomen dat de rentabiliteit van de haringvangst volledig teloor gaat. D^t er toch roofbouw op de haringstand wordt gepleegd, en er zelfs een vangstquotum moest worden ingesteld, is te wijten aan de afzetmogelijkheden vóór vismeel. Van alle haringen wordt; de helft weggevangen voor het bereiken van de geslachtsrijpheid, eveneens voor de opfok van dieren in de bio-industrie: edeler vleet?; reden waarom men in die sector liever spreekt van veredelingslandbouw. Dr. Postuma: „Het verlies v&tt rond 907e. dat Je bij elke stap omfi*oog in de voedselketen lijdt (bijvoorbeeld: plankton dat gegeten wordt door de rietvoorn, de rietvoorn die gegeten wordt door de snoek), zou je kunnen voorkomen door zelf plankton te eten. Walvissen eten krill, een garaaal- achtig beestje, waarvan op elke 9 kilogram slechts 1 kilo walvis gioeit. Maar het enorme probleem is: hoe vang Je het, en wie wü het eten? De Japanners eten zeewier en verschil lende soorten schaaldieren, xmtar een dergelijke bereidheid kan Je niet naar wens, laat staan ongelimiteerd, opvoeren." DEN HAAG (ANP) De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil van minister Vredeling (Defensie), weten of er volgens Amerikaanse opvattingen een verband bestaat tussen de landingsrechtenvan de KLM en de voorgenomen aanschaf fing van gevechtsvliegtuigen. De fractie meent dat de regering elke politieke druk rond de aanschaf van gevechtsvliegtuigen met veront waardiging van de hand moet wij zen. Dit fractie-standpunt is neer gelegen in een lijst van vragen, op gesteld ter voorbereiding van een mondeling overleg met minister, Vredeling over de vervanging van de Starfighter. Daarin wordt de vraag opgeworpen waarom tot op heden geen aandacht is geschon ken aan andere alternatieven voor de vervanging dan de Cobra, de Yf 16, de Viggen en de Mirage. De PvdA-kamerleden De Vries, Dan- kert, Kombrink en Giebels vragen minister Vredeling of hij met zijn ambtgenoten van Noorwegen, De nemarken en België overleg wil plegen over de vraag of mogelijk ook andere machines in aanmer king zouden kunnen komen voor de vervanging van de Starfighter. Ge noemd worden de Alpha-jet. de A-10, de Jaguar en de Harrier. Vol gens de vier socialistische kamerle den is een van de in het oog sprin gende karakteristieken van de Harrier dat hij rechtstandig kan stijgen. Zij vragen de bewindsman, of hij er rekening mee houdt dat in oorlogstijd landingsbanen snel on bruikbaar kunnen warden. De ka merleden willen nader worden ge ïnformeerd over de geveohtstaken van het aan te schaffen toestel en vragen zich af, of een aantal van de ze taken niet beter en goedkoper kan worden uitgevoerd door een hoogwaardige uitrusting van de artillerie. Het uitmelken van de steur in de Beneden-Wolga. Deskundigen vrezen, dat over luttele jaren de gehele visstand danig "uitgemolken" zal zijn. WEU besprak opvolging starfighter John Kennedy junior ging in New York met een vriend naar een musical, waarvan muziek en tekst werden gemaakt door John Lennon en Paul Mc Cartney, twee ex-Beatles. De mu sical heelt de korte titel "Sgt. Pepper's lonely haerts club band on the road" meegekregen. Het lijkt wel een televisie- programma van Mies Bouwman.., PARIJS De vervanging van de Starfighter f-104 door vier Westeuro- pese landen, waaronder Nederland, beheerste de Assemblee van de West- europese Unie, die gisteren in, Parijs werd afgesloten. Herhaaldelijk kwam deze kwestie, di rect en indirect aan de orde. waarbij van Franse zijde vooral, werd aange drongen op de aanschaf van een Europees produkt. Hetgeen de Nederlandse parlemen tariër Dankert weer bracht tot de uitspraak dat Frankrijk vaak denkt Voorstel aan IGOR ALPHEN AAN DEN RIJN Als de IGOR-raad daar in haar verga dering op 11 december mee akkoord gaat, zullen op voorstel van het col lege Overlegcommissievergaderin gen geheel of gedeeltelijk openbaar worden. De 26 afgevaardigden van tien gemeenten (Alphen, Hazerswou- óV. Koudekerk, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rij nsaterwoude Trtr Aar, Woubrugge en Zevenho ven1.) hadden in een vorige vergade ring al om een dergelijk voorstel ge vraagd. Het college van overleg stelt voor de commissievergaderingen geheel of gedeeltelijk openbaar te maken. De beslissing of een onderwerp open baar Alan wel besloten wordt behan deld, ib> aan de voorzitter. Het col- leg viVn overleg zegt bovendien het niet gewenst te vinden college vergaderingen in het openbaar te houden. NIEUW7VEEN De heer B. Nag- tegaal, adjunct-directeur van de Johannes {Stichting in Nieuwveen en van de Ho»?ge Bitrch in Zwammer- dam, heeft", zijn ontslag ingediend. Hij is per .april t975 benoemd tot algemeen directeur van een verzor gingstehuis in Amefeie in de Alblas- serwaard. De heer Nagttegaal is bijna ne gen Jaar als verpleegkundig direc teur aan de Johannes Stichting ver bonden geweest. Marktberichten Katwijk aan den R.\jn, groenteveiling 6/12 Waspeen per kist AI t'OO-glO; AH 260 —600; BI 800—1140; VXL 2S.0—500; Cl 880—960; bloemkool 81' 110—139; 101 88—91; 121 46—97; 12.XI 28—58; 151 37—51; andijvie 46—49; bospeen II 6270; breekpeen de Europese Gemeenschappen te zijn en dat De Europese gemeenschappen identiek zijn met Frankrijk. Zijn opstelling werd hem niet door allen in dank afgenomen.. Waarbij, vooral buiten de vergaderzaal, de Franse krant "Le Figaro" hem her haaldelijk van hatelijk optreden be schuldigde. De Belgisdhe minister van Buiten landse Zaken Van der EÜislande en de Nederlandse minister v. Defensie Vredeling, wezen los van elkaar, maar eensgezind, op de noodzaak van een gemeenschappelijke Europese defen siepolitiek en een standaardisatie en taakverdeling. Minister Vredeling liet daarbij nog blijken zich te verzetten tegen de de gedachte van een Europe se kernmacht. De assemblee ging akkoord met een verslag van de Britse afgevaardigde Warren, waarin gesteld werd dat "waar redelijk en mogelijk is, de pro duktie van de Europese luchtvaart industrie de voorkeur moet hebben. En op deze ^ijze kan Europa blijven NEDERLAAG DE ROBBEN BELGRADO De Nederlandse waterpolo kampioen HCZ De Robben heeft gisteren in Belgrado met 4—7 vertoren van Partizan Belgrado in de le wedstrijd van de finalepoule voor het Europ. bekertoernooi. De periodenstanden waren 21, 2—0, 2—2 en 1—1 in t voordeel van de thuisspelende Joegoslaviërs. In de 2e wedstrijd versloeg OSC Boedapest uit Hongarije het Roemeense Dimamo Boekarest met 86. concurreren op de wereldmarkt." In het debat wees de Britse parle mentariër erop dat bij de besluitvor ming over welk vliegtuig de opvolger moet zijn van de Starfighter, er ook gedacht moet worden aan de werkge- legëhheid die-de order van 350 vlieg tuigen ter waarde van zo'n 7,5 miljard gulden schept. "Wat is belangrijker werk te geven aan de arbeiders in Europa of aan die in Los Angeles of Fort Worth?" zo stelde hij. Hazel Wigthman (87) overleden BOSTON Hazel Hotchkiss Wigth man, de „first lady" van het Ame rikaanse tennis, is donderdag in haar woning overleden. Hazel Wigth man, die op 20 december 1886 in Healdsberg (Caldforndë) werd gebo ren is 87 jaar geworden. Zij won in totaal 48 maal een Amerikaanse titel in haar roemruchte loopbaan die zij als 16-jarige begon. Naar haar is de Wigthman Cup genoemd, de inzet voor de Jaarlijks terugke rende strijd tussen de damesploe- gen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannlë. Tijdens het ban ket ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de strijd om de Wightman Cup zei Hazel Wigth man: „Ik ben altijd erg klein ge weest, maar ik was snel en ik be zat moed. Voor tennis heeft men veel moed was snel en ik bezat veel moed nodig". Hazel Wigthman was moeder van vijf kinderen. Had 13 kleinkinderen en negen achter kleinkinderen. ROTTERDAM In de gemeentelijke sporthal van Schie broek staat de volgende week iets groots te gebeuren. Het district Rotterdam van de KNBB heeft zijn schouders gezet onder het Europese biljart-kampioenschap driebanden, een toernooi waarin niet minder dan twaalf spelers gedurende zes dagen zullen strijden oin de titel. Hetgeen eigenlijk wel wat teveel verwachtingen koestert, want er zal naar alle waarschijnlijkheid wel weer-één man zijn die ook ditmaal de gedoodverfde kampioen is. We behoeven het nauwelijks nader aan te duidende Belgische grootmeester Raymond Ceulemans, die al twaalf keer de Europese kroon heeft ge grepen en zo'n elf keer 's werelds beste in dit driebanden- gekaats is geweest. Door Piet Kienhuis De wereldtitel bezit de ronde 37-jarige Belg overigens sinds april van dit jaar niet meer. De Mechelse caféhouder werd toen tot verrassing van de hele biljartwereld onttroond door de Japanner Nobuaki Kobaya- chi, waarmee aan de lange zegereeks van Ceulemans (voorlopig?) een einde kwam. Het was ongetwijfeld nogal pijnlijk dat dit in zijn eigen land gebeurde, in Antwerpen waar Ceulemans genoegen moest nemen met de tweede plaats. Wat de Europese titelstrijd betreft prijkte zijn naam alleen twee jaar geleden niet op de bovenste plaats tijdens het toernooi in Crosne, een voorstad van Parijs. Ceulemans speelde toen niet omdat hij overspannen was en daar werd zijn landgenoot Arnold de Paepe als volkomen nieuweling in het interna tionale gezelschap kampioen nog voor zijn grote landgenoot Ludo Dielis. Twee ijzers Nederland zal in Schiebroek twee ijzers in het vuur hebben in nationaal kampioen Rini van Bracht en Tiest Brosens, die onlangs in het Nederlands kampioenschap in Ber- geyk de bovenste plaatsen bezetten. Eindelijk slaagde Van pracht er toen in aan de hegemonie van de Bankier David Rockefeller leidt de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt naar het podium in een Newyorks hotel, waar hij een groep zaken lieden ging toespreken. 56-Jarige Jan Doggen een einde te maken, die drie Jaar achtereen zlln Jonge talentvolle landgenoot van de titel had kunnen afhouden. Doggen speelde een nogal teleurstellend toernooi en Van Bracht toonde zich eindelijk eens mentaal sterk, ook toen er verbitterd gestreden moest worden. Het Is te hopen dat hij diezelfde instelling In Schiebroek zal tonen dan kan hij voor elke tegenstander, ook voor Ceulemans bijzonder gevaarlijk zijn. Drie Jaar geleden heeft Van Bracht de Belg tijdens het wereldkampioenschap in Groningen al eens een ke-r verslagen en hij eindigde toen met een gelijk aantal punten (12) als Ceulemans. op detweede plaats. Tot de andere favorieten in Schiebroek mogen worden gerekend de tweede Belg Laurent Boulan"er. Het ls Jammer dat de allesspel»r Ludo Dielis ontbreekt. Hii heeft z<rh ln het Belgische kampioenschap n"et kunnen kwalificeren voor dit Europese toernooi. Vorig Jaar ln het Belgische Eeklo was hij tijdens het Europese kampioenschap nog twee de. Verheugend is dat na enk-'e Jaren afwezigheid wegens ziekte de Oostenrijker Johann Scherz weer van de partij ls. Hij ls Jarenlang de dreigende schaduw achter Ceu'e- mans geweest. De stille Wener is een specialist ln het bandenspel en staat bekend om zijn strijdlust tot het bittere einde. HIJ neemt de plaats ln van Anreiter, die de laatste Jaren voor Oostenrijk uitkwam. Bitailis Een andere gevaarlilke outsider is ongetwijfeld de Jonge Fransman Richard Bitalis, een spectaculair speler met echte Franse esprit, die vorig jaar in het Europese toernooi als derde eindigde achter Ceulemans en Dielis. Denemarken wordt dit keer niet vertegenwoordigd door Peter Thö- gersen, maar door de onbekende Joan Korte. Andere deelnemers zijn de Westduitser Dieter Müller, die overigens meer kadersoecialist is. de Spanjaard Claudio Nadal, en de figuranten de Portugees Antonio Vinagre, de Zweed Sten Hebert en de Italiaan Antonio Oddo. Er ls geen enkel ander Europees of wereldkampioenschap waarvoor zo veel gegadigden zijn als het spectaculaire driebanden. Er ziin zestien Europese landen lid van de CEB, maar gelukkig voor de organisatoren bezitten zij niet allle driebanders die het vereiste alge meen gemiddelde van 0.700 halen. In Schiebroek wordt dinsdag al begonnen en de strijd woedt voort tot zondag. De in to taal 66 partijen worden op drie matchtafels afge werkt. Er wordt gespeeld volgens het Japanse systeem, hetgeen wil zeggen dat alle partijen van tevoren ziin gepland. Dat kan natuurlijk op zeker moment verkeerd uitpakken als er verrassingen voorkomen. Er wordt niet in poules gespeeld, maar elke speler speelt elf partijen. Een hele kluif.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10