Speelfilms overspoe len aeze maana tv-scnerm Engelsen zijn boos op Churchillhater Burton Crisis bij het Groot Limburgs Toneel r(f\J)vanc/aap ...en gisteren Mariene Dietrich zingt in Carré TV morgen] DUITSE TV WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 MAASTRICHT Het Groot Lim- toneel te brengen. Daarom, aldus de gen op politieke actie. Dit heeft bin- ding en acteurs zich achter het be- rijk deel verantwoordelijk moet wor- ures Toneel bevindt zich in een cri- zakelilke leidiner en de acteurs var» non de irrnon nlc irohool tr»f oori nn. stuur van hef fïrnnf. T.imhnrac Toneel den cre.ct.plri voor de ontstane sitlia- I MAASTRICHT Het Groot Lim burgs Toneel bevindt zich in een cri sissituatie en gaat volgens de zake lijke leiding met de dag meer ach teruit. Als oorzaak voor deze achter uitgang wordt de werkgroep ge noemd die als "GL Twee" politiek vormingstoneel brengt. Volgens de zakelijke leiding en de acteurs van het repertoiretoneel doet de groep dit ten koste van het repertoiregezel schap dat niet langer in staat ïs goed toneel te brengen. Daarom, aldus de zakelijke leiding en de acteurs het gezelschap, zou GL Twee van het Groot Limburgs Toneel moeten wor den losgemaakt. Deze acteurs hebben dit gis teravond meegedeeld op een pers conferentie in Maastricht. Zij gaven te kennen niet langer solidair met de vormingsgroep te kunnen zijn, omdat deze groep na een bezoek aan West-Berlijn het accent is gaan leg gen op politieke actie. Dit heeft bin- de groep als geheel tot houdbare situatie geleid. De spelers van het repertoiregezel schap erkennen wel het bestaans recht van de vormingsgroep als af zonderlijk gezelschap. Een binding met de groep daarentegen wijzen zij ook om financiële redenen met klem af. Daarmee hebben de zakelijke lei ding en acteurs zich achter het be stuur van het Groot Limburgs Toneel geplaatst, dat dezer dagen besloten heeft een werkgroep in het leven te roepen om het vormingstoneel eigen bestaansmogelijkheden te verschaf fen. Op de persconferentie in Maas tricht werd er geen geheim van ge maakt dat de onlangs ontslagen di recteur, Cas Baas voor een belang rijk deel verantwoordelijk moet den gesteld voor de ontstane situa tie. Cas Baas zou een slecht artis tiek beleid hebben gevoerd, waardoor de politieke vormingsgroep alle kan sen kreeg om zich ten koste van het repertoiretoneel breed te ma ken. Eén van de kernleden van de vormingsgroep is Guus Baas. een zoon van de oud-directeur van het Groot Limburgs Toneel. mr WBM m wjpi Vanavond Annie Girardotmorgenavond Jane Fonda WB i Sgggkj De speelfilms, schaars in aantal de laatste weken, gaan deze maand de beeldbuis in be langrijke mate beheersen. Vooral in de kerstvakantie maken de verschillende omroepen en de NOS ruimschoots gebruik van deze naar verhouding goedkope programmavulling, die niettemin door de meeste kijkers bijzonder op prijs wordt gesteld. Tussen 23 december en 1 januari komen onder meer op het scherm een film met Shirley Temple uit 1935, „Curly Top" („Krullekopje"), een Vadertje Langbeen-achtige affaire; Henry Kosters komedie „The Bishop's wife" met Loretta Young in de titelrol en Cary Grant als engel in de functie van bemiddelaar; John Fords Western „The man who shot Liberty Valance" met John Wayne en James Stewart; en op Nieuwjaarsdag Billy Wilders „The Seven Year Itch" met Marilyn Monroe en Tom Ewell. Vanavond 'n nogal melodramatische soms harde middelen bestrijdende hechtenis genomen en zat bijna film van Andre Cayatte, een kampen verdeelde. Een 32-jarige twee maanden in de cel, terwijl ex-advocaat, die reeds een kwart- lerares aan een lyceum in Rouaan inmiddels de ouders zonder enig eeuw in zijn films de vinger legt op en een 17-jarige leerling usit haar begrip de zaak in de openbaarheid' gerechtelijke dwalingen en misstan- klas vatten liefde voor elkaar op. brachten met vaak minder fraaie den. Hij is de man van de felle Toen zijn ouders achter hun methodes. Tenslotte maakte de aanklachten in gedramatiseerde verhouding kwamen, stuurden zij lerares in uiterste wanhoop een eind vorm, vrijwel altijd gebaseerd op hun zoon naar een school in een aan haar leven, werkelijke gebeurtenissen en vonnis- andere stad. waar zijn grootouders Met Annie Girordbt en Bruno woonden. Maar hij ging naar de Pradal in de hoofdrollen is de film Ier an-es terug, waarop zijn ouders van Cayatte wat geforceerd gereali- een aanklacht tegen haar indienden, seerdi maar er moest dan tussen wegens het onttrekken van een de tragische bedrijven door heel wat minderjarige aan het ouderlijk gehekeld worden, bekrompenheid „Mourir d'aimer" („Leven liefhebben"), in 1970 gemaakt, is de reoonstructie van een tragische historie, die twee jaar eerder geheel Frankrijk in zijn ban hield tegenstanders in twee elkaar met gezag. De lerares werd in voorlopige kleinburgerlijkheid, verouderde wet ten en een falende kinderbescher ming, ongewenste toestanden in vrouwengevangenissen en krankzin nigengestichten, kortom een hele reeks menselijke en maatschappelij ke tekorten, die ook in onze samenleving nog steeds bestaan. TOP DERTIG TOP DERTIG 1 1) Sing a song of love George Baker Selection, 2(2) Kung Fu Fighting Carl Douglas, 3 4) Long tall glasses, Leo Sayer 4 3) Swinging on a star, Spooky and Sue 5 8) Come Sunday, The Cats 6 (15) You ain't seen nothing yet Baohman-Turner Overdrive 7(5) Sad sweet dreamer, Sweet Sensation 8 (12) Teeny bopper band, Catapult 9 (14) I'm so in love wiith you, Octopus 10 (18) Lonely this Christmas, Mud 11 6) Yellow sun of Equador, The Classics 12 (10) Traffic Jam, Sailor 13 (13) Far far away, Slade 14 9) Rockin' soul, Hues Corporation 15 7) I cant leave you lone, George McCrae 16 -) Tennessee Town, Teach in 17 (11) Silly Love, lOcc 18 -) I can help, Billy Swan 19 (24) Bridges are burning, Wally Tax 20 -) My special prayer, Percy Sledge 21 -) Dance the kung fu, Carl Douglas 22 (22) Sokkies stoppen, Nico Haak Paniek 23 (23) Long fellow serenade, Neil Diamond 24 (19) Simone, Albert We6t 25 -) Als je komt dan, Willike Albert! 26 -) Jukebox Jive, The Rubet/t-es 27 -) Geven voor leven, Vader Abraham 28 (30) WUllie and the handjive, Eric Clapton 29 (20) 'n Roosje m'n Roosjt* Conny Vandenbos 30 (17) Pazza Idea, Patty Pravo DUBBELROL Morgenavond voor de kijkers, die Sinterklaas pas in het weekeinde vieren, en dat zullen er niet zo heel weinig zijn, de film „Cat Ballou", een kostelijke persiflage op de Holly wood-western. Jane Fonda kwam er met haar creatie van een schiet- vaardige Wild-West tante In de stijl van „Annie get your gun" plotseling door op de voorgrond na vijf Jaren vergeefse pogingen van de image „dochter van Henry" af te komen. Meer nog werd in deze film uit 1965 de naam van Lee Marvin gepous seerd, toen reeds bijna vijftien Jaar in het vak, zonder ooit tot het eerste plan door te dringen. Zijn uitbeelding van een heroische scherpschutter op middelbare leef tijd, die door de alcohol volkomen Door Ton Schuurman» Londen Acteur Richard Burton is door de leiding van de Britse BBC-televisie op de zwarte lijst gezet naar aanleiding van zijn opmerkingen aan het adres van Sir Winston Churchill. Burton, die de rol van Sir Winston speelt in een BBC-documentaire, heeft in Ameri ka in een interview gezegd dat hij Churchill haatte. Volgens Burton was de beroemde Britse staatsman niet veel beter dan Hitler of Stalin. Sir Winston zou bovendien volgens Burton een lafaard zijn geweest. Shaun Sutton, hoofd van de efdeling-drama van de BBC heeft gezegd dat ,3urton nooit meer voor hem hoeft te werken," een 6tandpunt dat door veel van Suttons collega's NEDERLAND I 17.00 Bibelebons (AVRO) 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 19.50 Fysiotherapie in Afrika? Waarom niet! (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Pacifistisch Socialistische Partij (POL. PART.) 20.30 Leven is liefhebben, Franse Speelfilm (NOS) ..Mourir d'aimer". speelfilm van André Cayatte uit 1970, bekroond met de Grand Prix du Cinéma Fran cais. Annie Girardot speelt in deze op de werkelijkheid gebaseerde film de rol van een lyceumlerares, die verliefd wordit op een van haar leerlingen en aan deze liefde te gronde gaat. 22.20 Panoramiek (NOS) 22-35 Studio Sport (NOS) 23.00 Den Haag vandaag (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Sport leiding, herhaling les 7 (TELEAC) 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Heeft de regen een vader?, documentaire serie deel 2 (IKOR) Dit programma wil iets laten zien van het isolement en de eenzaamheid, waarin kinderen kunnen terecht komen als hun vader voor lange of korte tijd in de gevangenis verblijft. De vraag kan worden gesteld: wie wordt er het zwaarst gestraft? De vader of zijn gezin? De vader, omdat hij verstoken is van zijn ge zin? Of *de kinderen, omdat zij al die tijd „voor straf" geen vader hébben en hem in vele gevallen zelfs met mogen ontmoeten? 19.30 Kenmerk (IKOR-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De tijd stond even stil, deel 2 (NCRV) ..Dertien miljoen Sinterklazen". Wij, Nederlanders, staan bekend als „grage" gevers, als we weten aan wie waarom en waarvoor. Wat dat betreft hoeven slechts de namen van enkele acties te worden genoemd: „Haak in", „Open Het Dorp", „Kom over de brug" en „Geven voor leven". Waarom zouden we toch zo Sinterklazerig zijn?, wordt op deze vierde december gevraagd aan: Johan Bodegraven, Mies Bouwman. Ben Essing, Jan Filius, Aad van den Heuvel, mevrouw dr. M. Klompé en Ton van Duinhoven. 2130 Ashkemazy speelt Chopin (NCRV) Op het programma staan onder meer: Nocturne in F. Sonate nr. 2 en Grand Valse Brillante in Es. 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Computerkunde, les 35 (TELEAC) Jane Fonda aan lager wal is geraakt, leverde hem dat jaar niet alleen een Zilveren Beer op de Berlinale, maar later ook een Oscar op. Jane Fonda, als een dynamisch onderwijzeresje, dat de gewelddadige dood van haar vader wil wreken, neemt hem in dienst om de moordenaar een kopje kleiner te maken. Daarom begint hij een ontwenningskuur en gaat hij weer in training voor de beslissende ontmoeting. Ook die tegenstander wordt door Lee Marvin gespeeld, de mysterieman-met-de-zilveren-neus, een grandioze dubbelrol in deze kostelijke film van Elliot Silverstein, waarin twee troubadours (wijlen Nat King Cole en Stubby Kaye) voor een kluchtig musical-element zorg dragen. wordt gedeeld. De voornaamste grief van de BBC-bazen is dat Burton zo kort voor de uitzending met zijn opmerkingen is gekomen, die in heel Engeland grote beroering hebben veroorzaakt. Ze zijn het eens met de mening van de Britse actrice Virginia McKenna, die in de documentaire Churchills vrouw Cle mentine speelt en vindt dat de kijkers nu niet meer op de acteerstaties van Burton zullen letten, maar uitsluitend zullen kijken naar de man die zulke bele digende opmerkingen aan het adres van Churchill heeft gemaakt. Burton heeft gezegd tot zijn conclusie te zijn gekomen na een karakterstudie van Sir Winston te hebben gemaakt. Het was zaterdag precies honderd jaar geleden dat Sir Winston werd geboren. De docu- gulden heeft gekost, is zondag in mentaire, die ruim een half miljoen Engeland uitgezonden. AMSTERDAM Mariene Die trich, de ster uit „De Blauwe En gel" komj naar Nederland De Duits-Amerikaanse vedette treedt maandagavond 27 januari op in theater Carré in Amsterdam. Zij zal zich laten begeleiden door een eigen orkest dat is samengesteld door de Amerikaanse componist Burt Badharach. De kaarten voor deze voorstelling gaan tussen de 25 en 65 gulden kosten. Dit optreden geschiedt in het ka der van een Beneluxitournee van Mariene Dietrich: op zaterdag 25 januari komt z(j naar BrusBsfl en op donderdag 30 januari naar de Koningin ElisaJbethzaal in Antwerpen. Mariene Dietrich was tot 1933 Duitslands populair. Ste filmster. Toen emigreerde zy om politieke redenen naar de Verenigde Staten en tot op heden weigert rij in Duitsland op te treden. Mariene Dietrich trad in 1963 voor het laatst in Nederland op, tijdens het Grand Gala du Dis- que. Juist toen oud-staatssecretaris me vrouw Van Veenendaal van DS'70 ging uitleggen waarom zij toneel groep Proloog van allerlei strafbare feiten beschuldigt zonder een aanklacht in te dienen, viel de zender Lopik uit.. De vinger Gods? Of de duim van Brezjnew? Gelukkig besefte Hier en Nu dat we nu niet alleen vder minuten van hun actualiteitenrubriek gemist hadden, maar ook enkele antwoorden op opgeworpen vragen. Aan het slot van de uitzending kregen we nog een korte samenvatting, waaruit bleek dat mevrouw Van Veenendaal een eventueel tegen haar aan te spannen proces met belangstelling afwachtte. Voor die tijd wilde zij geen bewijzen op tafel leggen, en wat ze vertelde gaf ook weinig vertrouwen dat zij bewijzen had. De tweede aflevering van „Dynastie der kleine luyden" kon niet voorkomen dat ik op mijn tweede toestel bij „All in the family" net de ondertitel „ik lijd schrijpende pijnen" voorbij zag schieten. Het woord .schrijpend" is zoals bekend door Kees en Wim van het Simplisties Verbond gecreërd, en krijgt van de VPRO blijkbaar ook in andere programma's een extra duwtje in de rug. Wat „Dynastie kleine luyden be treft, helaas is mijn gebed dat het di't keer mee zou vallen niet in vervulling gegaan. Misschien moet je ook wel lid van de NCRV zijn om gebeden in vervulling te zien gaan. Feit is dat ook deze tweede aflevering een enigszins onbeholpen indruk maakte. Je zag heus wel dat kosten noch moeiten noch mede mensen waren gespaard, maar het wou almaar geen tv-toneel worden. Echte locaties wisselden af met duidelijke bordkartonnen opstallen, en omdat er ook matig in geacteerd werd. kreeg je als kijker op den duur tegen alles een zeker wantrouwen, zodat je tenslotte in de encyclopedie ging opzoeken of die eenvoudige maar blijkbaar zeer belezen monnik Leen Jongewaard in 1331 inderdaad vain Dantes „Nieuwe Wereld" hebben géhoord van van GGiotito en Thomas van Aquino en van de Notre Dame. Dat kllopte allemaal, we moeten Willy van Hemert niet onderschatten, maar het feit dat Je het gaat opzoeken bewijst toch wel dat je ais kijker weinig geloof hecht aan de totaliteit van het stuk. En hoe dat dan komt? Een van de belangrijkste redenen blijf ik de taal vinden. Enerzijds een soort oud-Nederlands dat een beetje Vondeliaans aandoet, en anderzijds iets hoogdravends als bijvoorbeeld de verzuchting van steenhouwer Jan Janszoon: „Waarom is de spijt om het onafwendbare einde het enige doel van de mens?" En we weten tenslotte allen dat „Vondeliaans" (maar dan zonder de Vondeliaanse vondsten erin) tegen woordig alleen nog maar speelbaar is als heel goede acteurs een zo voortreffelijke dictie hebben dat zij metrum, rijm en ouderwetsigheid weten weg te spelen, „onzichtbaar" weten te maken. Je merkte dat bij Tom van Beek als Van Duivenvoorde, warempel toch niet een van onze grootste acteurs. Hij wist de tekst even te „overspelen". Maar als Je dan als hoofdrolspelers eerst de niet-acteur Bob Bouber neemt en daarna de niet-acteur Lennaert Nijgh die geen „wees-Jezelf-teksten" te spelen kre gen maar Juist vreemde teksten die hen allerminst op het lijf geschre ven waren, Ja, dan vraag je natuurlijk om moeilijkheden. NICO SCHEEPMAKER Een stichting van vrienden van de balletacademie „Nel Roos" van de Amsterdamse Theaterschool gaat voorstellingen in kleine theatertjes organiseren om de leerlingen een grotere toneelervaring te geven. In het bestuur van de stichting hebben zitJtig: Ria Koning, Indira Kamadjo jo, Nol Massen, Maria Martin-Boeke n Rein Rozenstraten. Een altaarstuk uit de renaissance tijd van de Italiaanse meester Lo renzo Lotto, dat een maand geleden was gestolen uit een kerk in Sedrina in de buurt van Bergamo, is terecht. De waarde ervan wordt geschat op 1,5 miljard lire. Het schilderstuk, een madonna met kind, werd ontdekt dn een gestolen auto. Een 18-jarige Ita liaan die achter het stuur zat, is ge arresteerd. klaasje. 18.45 (K) Paulus de bouter. 18.55 (K) Journaal. VARA: filmfragmenten. WOENSDAG 4 DECEMBER Hilversum I 18.00 (S) Bandstand: Braes in pop- ,oo« Nieuws. 18.41 Kunst- en 20 20 (K) Coldttz, 1 voor 12. quiz 21.56 (K) Achter Nieuws. NOS: 22.45 Den Haag van daag. 23.00-23.05 (K) Journaal. Nederland II TELEAC: 18.15 Flexibele school NOS: 18.45 (K) Paulus de sfeer. vliegwerk: informatie over aktuele toonstellingen. 18.46 (S) Met de man af: een evangelisch komment. bij de tijd. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnas tiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Po dium: informatie over gezin en sa menleving. 9.45 (S) Onder de hoogte- WOENSDAG 4 DECEMBER Duitsland I 17.55 (K) Journaal. (Regionaal pro gramma: NDR: 9.30-10.00 (K) Sesam- strasse. 18.00 (K) Documentaire film. 18.30 (K) Aktualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 1855 (K) Nordschau- Magazln. 19.26 (K) Graf Luokner. tv- serie. 19.59 (Z/W) Programmaoverzicht. WDR: 8.20-11.35 (K en Z/W) School televisie. (9.30-10.00 (K) Sesamstras se). 18.05 (K) Michel aus Lönneberga. tv-eerle. 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Bridget und Bernie, tv-eerle). Duitsland n 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Oir- NOS: 20.00 (K) Journaal, «jeu: zu^i (K) 't Is toch zeker alle maal prima geregeld (5). 20.30 (K) Cat Ballou. speelfilm. 22.05 (K) Rooi lijn, actueel informatief programma. KRO/RKK: 22.30 (K) Uit de agenda bisschop. NOS: 22.40-22.45 (K) zieken. 10.80 ik ixr\ o BH» v«/ uw in- nieuws, iu.33 (es» uricestpaletklassie- let lied ran de week. 19.00 ke muziek (gr.). 12.00 (S) Bei cKto- opera-aria's (gr.). 12.26 Mededelingen ï„.v.' en tuinbouw 12.30 Nieuws 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 (S) Mld- dagpauzedienst. 13.15 (S) Lichte koor- bang (gr.). 13.30 <S) Globaal: nu- en meningen, met om 15 30 Nieuws en om 16.30 (S) Hier en Nu 17.30 Nieuws 17.32 IS) Hier en Nu. Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- 21.30 (S) Specialiteiten la muzikaal wensprogramma. 22.30 Nieuws 22.40 Aktua ÖI. 23.00 (S) Coulissen: woensdagavondmagazine. 2355-24.00 Nieuws. Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. Politieke Partijen: 18 20 Commu- Jouraaal. Een vooraanstaande architect uit de periode van vernieuwing in de ja ren twintig, Konstantin Meilnikow, tot op 84-jarige teeltijd in Moskou overleden.. Mei nik ow werd vooral bekend om z(jn revolutionaire ontwerp van het Sowjetrussische paviljoen op de we reldtentoonstelling van Parijs in Expres. NOS: 19.40 Openbaar bezit. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Woensdagavond Mu- ziekmagazine. 22.10 En toch.Krisis- hulp; gesprek. EO: 22.40 Het der Waarheid. 22.55 Klankbord. 23.05 (S)Postludium: klassieke muziek 23.55 vwn eeigie. y.aa watersta: ?^y.AX?0: 9-40 (S) Voor de kleuters. 10.10 (Mono en S.) Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojour naal) .11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur allerlei voor iedereen, met om 11 55 Beursberichten. 12.30 Modern Platte- lanri 19 3C RV,7 iedereen. uciuouwuaiucu.' 12.30 Moaern Piatte- SPft 12.35 (8) Sport revue. 1850 Nieuw 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Alert! op het vlak van muziek en maat schappij. 13.50 (S) Klassieke pianomu ziek. 14.10 (S) In de wetenschap 1925. dekoersen). 20.02 Woensdagavond Show. sport en aktualiteiten. (22 30 Effectentips). 0.O2 (S) Metro's Mid- nlgbt Music: Metropol© Orkest, Trio en solisten. 1.02 Take p. De TROS: 6.02-7.0 De 17-jarige Karen Margaret Petersen uit Toledo in Ohio is gekozen tot Miss Teenage America. Niet zo heel erg belangrijk misschien,maar een vrolijk gezicht in de krant kan nooit kwaad. sa°-t: Zeus 1st an allem schuld. 19.00 (K) Journaal. 1950 (K) Natuurfilm. 20.15 (K) Informaties en meningen uit het bedrijfsleven. 21.00 (K) Jour naal. 21.15 (K) Kultureel programma. 22.00 (K) Der Hausmeister. tv-film. 2355 (K) Journaal. 1855 (K) Homer Atletiek De 26-jarige Ameri kaanse Jacki Hansen heeft in Culver City (Caliifonnië-VS) die marathon gelopen in 2 uur 43 minuten en 55 seconden, de snélste t(jd ooit door een vrouw op dleze afstand gemaakt. DONDERDAG 5 DECEMBER Hilversum I NCRV 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende i muziek (gr.) 7.30 Nieuws 7.4 (S) Preludium: klas- jr.) 7.30 Nieut .55 Aangestipt; ma-overzicnx. 8.00 (S) Te Deum Lau- damus: gewijde muziek (gr.). 854 Op opo.cc.ic (1 ui. io.il (O) Aspecten: kunstrubriek. 16.00 Nieuws. 16.03 Ra diojournaal. 16.05 (S) Gebakken ven sterbanken. kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 1755 Mede delingen. Hilversum III TROS: 7.02 Drie 9.03 Pep op drie. ll.C verzoek. 12.03 Drie draalt ,.c middag: Boter, Klaas en Prijzen. 14 03 Pop-Kontakt: de Hugo van Gel de ren 1 Show, met de Nederlandse tlooarade. Nederlandse. i draait op

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5