Engeland zet mes drastisch in de defensiebegroting Ontspanning in Afrika GEBIEDSCONCESSIE PRIJS VOOR STEUN VAN VS 28 miljard gulden minder in 10 jaar Schriftelijk verhoor van Nixon voorgesteld SCHEEPVAART VOOR ISRAEL MAG DOOR HET SUEZKANAAL Engeland mag EG minder betalen Zwitserland verlaagt bijdrage voor Unesco Israels premier Rabin in een vraaggesprek: WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 LONDEN De Britse minister van Defensie heeft plannen bekendgemaakt voor een besnoeiing met 10 procent van de defenstie-uitgaven over de komende tien jaar, voornamelijk door inkrimping van de militaire garnizoenen buiten Europa. Engeland is voorts van plan onderhandelingen met Zuid-Afrika te beginnen om de overeenkomst op te heffen waarbij in de Zuidafrikaanse marinebasis Simonstown faciliteiten worden verleend aan Britse oorlogsbodems. ADVERTENTIE Is geluk toeval? Niet toevallig is het als uw verzekeringadviseur het Verzekerd Groei-projekt 3 van E&L kent. Een projekt dat. in onderstaand voorbeeld, een 32-jarige man veel zekerheid en geldelijk voordeel geeft. Kijk maar: f 40.000,- gegarandeerd en belastingvrij op z'n 65e jaar. hetgeen kan oplopen tot f 102.040,- belastingvrij op z'n 65e jaar bij een konstant rendement van 9% op de veilige Staats-en Gemeenteleningen. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) t 40.000,- plus alle bijgeschreven rentewinst belastingvrij als hij overlijdt voor z'n 65e. Wat kost deze zekerheid? In dit geval f 943.60 per jaar. Hoe de som in uw geval ligt, rekent elke verzekeringadviseur u snel en duidelijk voor. Gelukkig maar, dat u toevallig .deze advertentie leest. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste E&LEquityiU« Bij het indienen van zijn plan nen in het Lagerhuis, zei minister Roy Mason dat hij over de komen de tien jaar 4.7 miljard pond ster ling (ruim 28 miljoen gulden) op de fensie wil besparen. Dat is aanzien lijk minder dan de linkervleugel binnen de Labour-partij wil. Daar wil men dat op een jaarlijkse begro ting van 3.6 miljard pond sterling (21.600 miljoen gulden) een mil jard wordt bespaard. Minister Mason zei dat de mees te Britse militairen, die in het ka der van de overeenkomst met Au stralië, Nieuw-Zeeland, Maleisië en Singapore (de Zuidoostaziatische Azië zijn gelegerd (ongeveer 2500 man) zullen worden teruggetrokken. Een kleine groep zal achter blijven voor de werkzaamheden aan het geïntegreerde luchtverdedigingsstel sel. Minister Mason is voorts van plan de garnizoenen in Hongkong, op Malta en op Cyprus in te krim pen. De Britse defensie zal in de toe komst zijn geconcentreerd op de NAVO. Aan de Britse kernonderzeebo ten zal niet worden getornd, maar het aantal conventionele onderzee boten zal met een kwart worden verminderd en de vloot oppervlak teschepen, zoals fregatten en on derzeebootjagers, met een zevende. Ook het korps mariniers, nu 8000 man sterk, zal worden ingekrom pen, maar de Gurfcha-bataljons (die voornamelijk in Hongkong zijn ge legerd) blijven op sterkte. De voorstellen van minister Ma son betekenen een in krimping van 35.000 man militair en 30.000 man burgerlijk personeel bij een huidige totale militaire sterk te van 354.000 man. Engeland gaat met Zuid-Afrika over opheffing van de overeenkomst Kapers gestraft De 24-jarige Ethiopiër Lulsegeo Tezfa is in Phi ladelphia veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 60 jaar wegens deelneming aan een vliegtuigkaping op 12 Juli 1972. Een Amerikaanse medeplichtige, de 35-jarige Michael Green, kreeg 50 Jaar. De twee luchtpiraten hadden een toestel van National Airlines met 113 pas sagiers en een bemanning van ze ven koppen overmeesterd, vlak voor de landing in New York. Ze werden tenslotte door de FBI gepakt. voor Simonstown praten, steunpunt van de Britse oorlogsbodems die in de Indische Oceaan en de Aatlanti- sche Oceaan patrouilleren. Binnen de Labour-partij ontstond onlangs over de basis een rel toen een smal deel van elf Britse oorlogsbodems Zuid-Afrika bezocht en oefeningen hield met de Zuidafrikaanse mari ne. De linkervleugel van Labour van oordeel dat zulks strijdig met de politiek van isolering Zuid-Afrika als blijk van afkeuring van de apartheidspolitiek van dat land. Het partijbestuur keurde het bezoek in een resolutie officieel af en waarschuwde voor herhaling. Hiertegenover staat dat met de Verenigde Staten is overeengeko men de basisfaciliteiten op het ei land Diego Garcia in de Indische Oceaan enigszins uit te breiden. Bij dit besluit was de Sowjet-vloot- sterkte in het gebied een overwe ging geweest. ''i DAR ES SALAAM (Reuter) President Julius Nyerere van Tan zania reist vandaag naar de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka voor her vatting van het overleg over de toe stand in Zuidelijk Afrika, ao heeft een presidentiële woordvoerder in Dar es Salaam meegedeeld. Nyere re zal met de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda de meest recen te ontwikkelingen bespreken. De woordvoerder wilde niet zeggen, of nog andere partijen bij het overleg betrokken zijn. Kaoenda en Nyerere hebben vorige maand in Loesaka besprekingen ge voerd met leiders van nationalisti sche bewegingen ln Rhodesië. Die besprekingen vormen mogelijk de inleiding tot een nieuwe gespreks ronde over de constitutionele toe komst van Rhodesië. Waarnemers menen dat de vooruitzichten op een regeling in Rhodesië nu opeens gun stiger lijken dan ze ooit zijn ge weest sinds het blanke minderheids bewind in 1965 eenzijdig de onafhan kelijkheid uitriep. Maar alle besprekingen zouden een Afrikaans meerderheidsbewind bin nen afzienbare tijd tot uitgangspunt moeten hebben. Zowel de bevrij dingsbeweging Zapu van Joshua Nko. mo als Zamu van dominee Ndaba- ningi Sithole hebben herhaaldelijk duidelijk gesteld dat een regeling alleen aanvaardbaar is op basis van een Afrikaans meerderheidsbewind. Nkomo en Sithole kregen evenals bisschop Abel Moe zore wa van de Afrikaanse nationale raad vorige maand toestemming voor een bezoek aan Zambia. Volgens welingelichte ADVERTENTIE Sint geeft kind 51 zegslieden was het doel van de be sprekingen het vormen van een een heidsfront en een gemeenschappelij ke onderhandelingspositie. Als ge volg van inmiddels opgeloste interne moeilijkheden in Zanu arriveerde Sithole pas op 13 november in Loe saka, toen Nkomo alweer was te ruggekeerd to zijn Rhodesische ge vangenis. Welingelichte kringen hebben be vestigd dat de nationalistische Afri kaanse leiders van Rhodesië Zambia hebben bezocht. Volgens berichten is er een zesman sterke delegatie uit twee leden van Zanu, twee van Zapu en twee van de Afrikaanse nationale raad. de enige grote wet tige politieke organisatie van Afri kanen in Rhodesië. Het is niet duidelijk of Rhodesië mis schien onder druk van buitenaf heeft toegestemd met het bezoek van de ze delegatie aan Loesaka, de laatste tijd gaan er echter sterke geruchten overigens tegengesproken door Smith dat Zuid-Afrika druk uit oefent op Rhodesië om tot over eenstemming met Engeland te ko men over een constitutionele rege ling. Niet alleen in Europa heeft men last van de nattig heid. Aan de Amerikaanse oostkust hebben stormen en springvloed het water zo hoog opgejaagd, dat de promenade langs de Shore Parkway in Brooklyn overstroomd werd. Op de achtergrond de brug die Brooklyn met Staten eiland verbindt. WASHINGTON Rechter John Sirica heeft voorgesteld een lijst schriftelijke vragen voor te leggen aan ex-president Nixon opdat hij zo snel mogelijk zal kunnen getuigen in het Watergate-proces. Dit voorstel werd aanvaard door de verdedigers van de vijf beklaag den in dit proces. Maar de belang rijkste aanklager daarentegen, Ja mes Neal, verzette zich fel daarte gen. "Wij hebben verschillende ver klaringen van de voormalige presi dent over Watergate gehad. Geen enkele was bevredigend", zei hij. Het voorstel volgt na het rapport van drie artsen die door de rechter waren aangewezen Nixon thuis in San Clemente te onderzoeke, na de recente operaties. De drie spe cialisten waren unaniem van me ning dat Nixon onmogelijk vóór half februari de reis naar Washing ton zou kunnen maken. Zij waren zelfs van mening dat hij niet in staat zou zijn vóór 6 ja nuari in San Clemente een getui genis af te leggen. Rechter Sirica heeft nu een me dewerker gevraagd zich met de art sen in verbinding te stellen om hun reactie te vernemen op zijn voor stel -tot een schriftelijke ondervra ging. Bezit Rockefellers miljard dollar WASHINGTON De 84 in leven zijnde leden van de familie Rockefel ler bezitten samen iets meer dan een miljard dollar en zij hebben tot nu toe bij elkaar 235 miljoen dollar voor liefdadige doelen geschonken, aldus de financiële adviseur J. Richard son Dillworth in de commissie van justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. TEL AVIV De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Yi- gal Allon, heeft in het parlement verklaard dat zijn land van Egypte de belofte heeft gekregen dat sche pen voor Israëlische havens gebruik kunnen maken van het Suezkanaal, wanneer dat weer open is. Egypte heeft dat via de VB. beloofd en dat maakt geen deel uit van een overeenkomst inzake troepenschei ding, zei hij. Het gaat om schepen Alleen Frankrijk is tegen BRUSSEL Met uitzondering Frankrijk zijn alle EG-partners Groot-Brittannië wel gewonnen voor de gedachte dat het onder bepaalde omstandigheden op de een of ande re manier mogelijk moet zijn de Brit se bijdrage aan de begroting van de Europese Gemeenschap te vermin deren. Dat bleek gisteren in de EG-minis- terraad in Brussel, die zich aan de vooravond van de komende Europese topconferentie opnieuw bezigheild met het door de Labour-regering ge uite verlangen om te komen tot een „heronderhandeling" over de voor waarden waaronder Engeland per 1 Januari 1973 is toegetreden tot de ge meenschap. Zoals bekend wil Londen onder meer een correctiemechanisme op het sys teem van de eigen inkomsten van de gemeenschap, dat neerkomt op de automatische afdracht aan „Brussel", van de opbrengst van de douanerech ten en landbouwheffingen, die wor den geheven op de invoer van buiten de EG. Dit stelsel zou volgens de Labour-re gering een onevenredig zware belas ting voor Groot-Brittannië betekenen Na de Fransen stonden de Duitsers nog het meest gereserveerd tegen over de Britse verlangens. Zij gingen vooralsnog niet verder dan de bereid verklaring om in 1978, wanneer de 'goedkopere' overgangsregeling voor Engeland ten einde loopt, de Europe se commissie een correctiemechanis me te laten ontwerpen, waarover de EG-ministerraad dan een beslissing zou moeten nemen- .Ais de Duitsers bereid ijn om in 1978 een dergelijk verzoek aan de commis sie te doen, kan dat verzoek naar mij mening nu net zo goed worden ge daan", zei de Nederlandse minister Max van der Stoel, die evenals zijn Belgische collega Renaat van Elslan- de nog het meeat positief stond ten opzichte van de Britse verlangens. Van der Stoel vond het van groot be lang dat de Britse minister James Callaghan nog eens duidelijk had ge maakt dat Londen geen regeling ver langt die alleen voor Engeland geldt, dat het er niet op uit is om het sys teem van de eigen Inkomsten in zijn grondslagen aan te tasten en dat het correctiemechanisme alleen bedoeld is voor situaties die een lid-staat wer kelijk onevenredig zwaar zouden be lasten. Wat Van der Stoel betrof, zou men nu ook al aan de commissie kun nen verzoeken om uit te werken on der welke omstandigheden er sprake is van een situatie die voor een lid staat .onaanvaardbaar" is. Zijn be reidwilligheid was overigens wel geba seerd op de veronderstelling da Groot-Brittannië verder als een loyale partner zou willen ken in de gemeenschap. ADVERTENTIE Knutselcadeau j met goederen voor Israël, die geen Israëlische vlag dragen. Schepen met de blauw en witte Israëlische vlag in top mogen het kanaal niet door zolang geen permanente rege ling met Egypte is bereikt. Israël vindt dit echter nog niet over eenkomstig zijn opvatting van vrij heid van scheepvaart, aldus Allon. Egypte heeft het kanaal sinds de oorlog van 1967 gesloten gehouden. Het wordt nu bevaarbaar geraakt, en zal vermoedelijk volgend Jaar worden heropend. Mahmoud Riad, de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, heeft de Europese Gemeenschap er van be schuldigd zich ten aanzien van de Palestijnse kwestie niet te willen vastleggen. Hij waarschuwde dat dit de voorgestelde Arabisch-Europese conferentie over nauwere samenwer king in gevaar zou kunnen brengen. In een interview met het Cairose dagblad Al Akhbar zei Riad dat de conferentie, die oorspronkelijk op 26 november zou plaats vinden, op verzoek van de EG werd uitgesteld, na ^e stemming van de Verenigde Naties over de Palestijnse kwestie, en dat nog geen nieuwe datum is vastgesteld. Volgens sommige berichten zou den de Arabische landen willen dat ook vertegenwoordigers van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO aan deze conferentie deelnemen, iets waartegen een aantal ledensta- ten van de Europese Gemeenschap bezwaar maken. Riad zei dat hij had voorgesteld een kleine Arabische delegatie naar Europa te sturen om de voorberei dingen voor de conferentie voort te zetten, maar dat de EG niet op dit voorstel heeft geantwoord. De Palestijnse guerrillalei der Jasser Arafat is gisteren uit Joegoslavië vertrokken met de toezegging van presi dent Tito dat zijn land de vorming van een Palestijnse staat zal steunen. Dit is van regeringszijde in Belgrado meegedeeld. Arafat is vier dagen in Joegoslavië geweest. Tito sprak aan een lunch de hoop uit, dat "het Palestijnse volk weer baas zal worden in eigen land, dat door anderen is af gepakt". Het tweetal scheidde als zeer goede vrienden. BERN De Zwitserse nationale vergadering heeft met 29 tegen 3 stemmen besloten de bijdrage aan de Unesco, de organisatie van de Ver enigde Naties voor onderwijs, weten schap en cultuur met eentiende te verlagen. De socialist Jean-Francois Aubert, die de verlaging met 183.000 frank (ongeveer f170.000) voorstelde, ver klaarde dat het besluit van de Unes co om Israël uit de Europese groep te stoten, van discriminatie getuig de en schadelijk was voor de organi satie. De minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Graber, had er voor de stemming voor gepleit, geen over haaste beslissingen te nemen. Hij wees er op dat de Unesco in de ge hele wereld nuttig werk verricht. HONDEBROOD MELOBURNE Het heeft er even naar uitgezien dat de Nederlandse dub "Nieuw Hol land" in het Australische Mel bourne, Sinterklaas had moe ten vieren zonder de speciaal door de KLM overgevlogen pe pernoten. Op de invoerpapieren stonden ze namelijk aangegeven als "Ginger nuts", en volgens de Australische douane zijn noten landbouwprodukten die eerst in quarantaine moeten. Erop gewezen dat een Sinter klaasfeest zonder pepernoten welhaast ondenkbaar is, maakte de douane de kist open, bekeek de inhoud eens, rook er eens aan, en bestempelde de pepernoten toen als "honden brood" dat niet in quaran taine hoeft.. TEL AVIV— Premier Yitzhak Ra bin van Israël is van mening dat zijn land een redelijke prijs in de vorm van gebiedsconcessies (mogelijk zelfs binnen zes weken) moet 'doen als het op Amerika wil kunnen blij ven rekenen bij het streven naar vre de met de Arabieren, aldus het in Tel Aviv verschijnende dagblad Ha'Aretz. In het een door het blad met 'ge sprek' aangeduid interview met Ra bin, schrijft zijn politieke commen tator Yoel Marcus, da* de premier Israëls centrale doel ziet als het winnen van tijd in zijn Arabi sche politiek, wat concreet uitgedrukt maximaal zeven Jaar is. 'Dat is de tijd die de vrije wereld nodig heeft om zich onafhankelijk te maken van de Arabische olie", aldus Ha'Aretz. 'Het is in ons onmiddellijke con crete belang te voorkomen dat Egyp te weer onder Russische invloed komt De vraag is welke prijs Israël bereid is te betalen voor het buiten het Rus sische kamp houden van Egypte', vervolgt het blad. 'Rabin noemt dit een moeilijk dilemma. Wij hebber zes weken de tijd om te besluiten hoe we Egypte in het kamp houden waarin het nu zit, door het betalen van een redelijke prijs'. Volgens Marcus is Rabins opvat ting dat het Midden-Oosten sinds de Arabisch-Israëlische oorlog van ok tober 1973 is verdeeld in een orthodox Russisch-Syrisch en een Israëlisch- Amerikaans-Jordaans-Egyptisch kamp. Het Russisch-Syrische kamp pro beert een algemene regeling van het Arabisch-Israëlische conflict of af zonderlijke onderhandelingen die de Amerikaanse positie in het Midden Oosten versterken en de Russisch® expansie aan banden leggen, te voor komen, zo meent Rabin volgens Ha'Aretz. Israël is aan een periode van zes weken gekomen door het bezoek dat Brezjnew in januari aan Cairo brengt. Rabin meent dat Egypte hoopt de orthodoxe positie die door de Arabi sche staatshoofden op hun topconfe rentie in Rabat werd ingenomen door een akkoord in tweede fase met Israël te kunnen omzeilen. "Van ons zal worden verlangd dat wij tot zulk een akkoord bereid zijn', aldus Marcus in zijn gesprek met Rabin. "Zo kan Egype de resoluties van Rabat omzeilen". Rabin en andere Israëlische leiders hebben onlangs gezegd dat nog meer akkoorden met Egypte, van de zijde van Cairo politieke concessies zou den moeten bevatten, zoals een open lijke non-agressieverklaring. Mar cus liet in zijn artikel doorschemeren dat Israël hiervan zou kunnen zijn teruggekomen. "Ik heb de indruk dat de regering niet van tevoren al Egyp tische verzoeken om een ronde van besprekingen op het militaire vlak zal afwijzen, vooropgesteld dat haar praktische zin politiek is", schreef hij. Volgens hem stelt Rabin vie* voorwaarden aan een akkoord in tweede fase met Egypte: Dat Egyptische troepen niet nog meer terrein bezetten dat Israël in Sinai heeft opgegeven; dat de bergpassen in Sinai in Israëlische handen blijven; dat Israël niet aan terugtrek king in tweede fase in het gebied hoeft te beginnen, zonder goedkeu ring van een nieuw mandaat dat het V-N.-troepen mogelijk maakt het bestand in Sinai te handhaven; dat het volgende V.N.-mandaat voor een aanzienlijk langere perio de moet gelden dan de vorige man daten van een half jaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13