LEIDSCH DAGBLAD Zware sneeuwstormen teisteren Amerika BELÜ02 Wapens en munitie Zelfs de misdaad liet het afweten vandaag voordezekertijd. PIONIER VEILIG LANGS JUPITER LEIDSCH DAGBLAD v Welke klok loopt echt gelijk? Mevr. Van Veenendaal beschuldigt m DINSDAG 3 DECEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34493 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Raad Boskoop werkt algemene beschouwingen schriftelijk af BOSKOOP De raadsleden van Boskoop zullen in het vervolg hun algemene beschouwingen op de begroting niet meer voorlezen. Wel zijn de wensen en opmerkingen van de diverse fracties op papier gezet en aan burgemeester en wethouders gestuurd. Ook zü zullen hun antwoord schriftelijk geven. „Het is een probeersel", ver telde een woordvoerder van de gemeente Boskoop vanmorgen. „We zoeken naar een voor iedereen aanvaardbare oplossing, omdat we van die vervelende voorleesavond af willen". MOUNTAIN VIEW (AP) De Ame rikaanse ruimtesonde Pionler-II heeft de intense stradingen die de planeet Jupiter omgeven doorstaan en is thans op weg naar de planeet Saturnus. De aankomst aldaar vindt plaats in 1979. Vanochtend om 6 uur 22 (onze tijd) was de Pionier-11 Jupiter het dichtst genaderd: tot op 41.600 kilometer. Toen draaide hU om de planeet heen met een snelheid van 171.200 km p/u de grootste snelheid ooit door een door mensen gemaakt voor werp bereikt om vervolgens voort te razen in de richting van Satur- 18 PAGINA'S WASHINGTON Meer dan 35.000 mensen zijn in de V.S. gestrand door een sneeuwstorm die er woedt en die de ergste schijnt te zijn sinds 1886. De nationale garde is gemobiliseerd met zwaar materieel in het westen van de staat Maryland (waar 80 cm sneeuw ligt) en in verscheidene gemeenten, die nagenoeg geïso- Us\rA nnthult leerd zijn in Pennsylvania en in Virginia. f OTO OIUnULL Het Amerikaanse Rode Kruis raamt, dat 35.000 mensen zyn gestrand in Michigan, Ohio, Pennsylvania en Maryland en volgens latere berichten kantoren, banken warenhuizen en fabrieken zijn dicht. Sommige onder nemingen hebben zelfs radio-tijd ge kocht om de werknemers te kunnen Op de aarde had men gevreesd dat de stralingen op zijn minst een deel van het elektronische instrumentarium van de sonde zouden uitschakelen, maar ,Pionler-oontroi" kon meedelen dat voor zover kon worden nagegaan alles aan boord normaal was blijven functioneren. Er werden bij Jupiter metingen verricht en de kleine boord,telescoop maakt de beste toto's die ooit van Jupiter zijn genomen. Dit werd later bevestigd door een waarnemingspost in het Australische Canberra. De politie van Detroit deelt mee, dat de sneeuwstorm zelfs de misdaad tot stilstand heeft gebracht: in 42 uur was er geen enkel geval van doodslag om voor8ekomenMaar deze „bloedloze" h€fc leven" gekomen door verkeerson- ^"ode fldfdf door schietpartij Automobilisten moeten hier alle spierkracht mobiliseren om hun verhikel uit de witte massa te krijgen. Het gebeurde in Ohio, dat in driekwart eeuw niet zo'n zware sneeuwval te verduren had gekregen. Wie weet: een voorbode van wat ons te wachten staat? Artsen dreigen Jjj Utrecht Ontdekt staten. In het zuid-westen van Virginia zijn twee mensen doodgevroren. In mige dolen van de staat li sneeuw 45 centimeter hoog. Bovendien zijn tientallen verkeerswiu- gelukken die te wijten waren aan de sneeuwstorm. In Michigan alleen al p zijn 27 mensen overleden door een hartaanval terwijl zij aan 't sneeuw ruimen waren. Vele huizen en andere gebouwen zitten zonder stroom. Scholen en winkels zijn gesloten en voor het eerst in zijn geschiedenis is het dag blad Detroit Daily News de groot ste middagkrant in de VS niet in staat de krant te verspreiden. Door de sneeuwstorm kon ook de helft van de stakende 120.000 mijn- details van raketakkoord Hladiwostok parkeer- In verband met de Sinterklaas viering zullen onze kantoren don derdag 5 december 1974 om 16.00 uur gesloten zijn. Advertenties voor vrijdag 6 de cember ontvangen wij graag werkers in de Verenigde Staten niet vóór donderdag 5 december PAGINA 9 Bob Bouber zwerft over de wereld. Het is hem hier te klein geworden. „Op het laatst hield ik mij alleen met valium staande" PAGINA 5 Fel conflict over huren tussen Party van de Arbeid en de KVP PAGINA 7 met acties DEN HAAG De georganiseerde huisartsen voelen er steeds meer voor tot acties over te gaan. Hun veront waardiging geldt het wetsontwerp dat een einde wil maken aan de fis cale aftrek van hun pensioenpremie. De woede onder de huisartsen, die 12 mille meer belasting zouden moeten gaan betalen, is gisteravond in Den Haag al tot uiting gekomen op een roerige vergadering van de plaatse lijke huisartsen-afdeling. Er vielen opmerkingen 'Ms die chauffeurs de grenzen bezetten, wat zitten wij dam nog te leuteren". De Haagse huisart sen dreigen nu alle medewerking op te zeggen aan overheidszaken zoals het nemen van bloedproeven. Zacht weer Veel bewolking htig toenemende zuidwestelllke Min. temperaturen omstreeks 9 4 DECEMBER Zon op: 8.29 uur; onder: 16.31 Maan op: 22.32 uur; onder: 11.55 Hoogwater te Katwl|k te 6.14 uu; 18.35 uur; laagwater te 2.04 en Een politieman inventariseert de partij vuurwapens en patronen, Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 18 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegeO sturen aan Leidsch Dagblsd, antwoordnummer 214, Lelden. Zendamateurs boos op staatssecretaris HILVERSUM Het besluit van staatssecretaris Van Hulten om de vereniging van zendhobbyisten geen collectieve zendmachtiging te geven is in deze kring slecht gevallen. Het algemeen bestuur van de ver eniging van radio-amateurs "Neder landse Citizen Band Hobbyclub" (3500 leden) liet gisteravond tijdens een spoedvergadering in Hilversum weten geen verantwoording meer te dragen voor de daden van de bijna dertigduizend gebruikers van de 27- meterband. De enorm teleurgestelde algemeen voorzitter J. F. Hartog: "WU garanderen niet meer dat wy de zaak nog in de hand houden." By actie zullen er meer staringen op de televisie komen. De bijna der tigduizend hobbyisten op de 27-mhz- band hebben volgens hem de moed verloren na zes Jaar pogingen om een zendmachtiging te krijgen. De staatssecretaris heeft bekend gemaakt de motie van de Tweede Kamer, waarin die zendmachtiging werd toegezegd, naast zich neer te zullen leggen. (Zie pagina 7) UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteravond laat in samenwer king met de politie van Maarssen een inval gedaan in een woning in Maarssen, waar in een schuur 'n handelswaarde van f45.000,- vuurwapens (totaal 143 stuks) en patronen (10.000 stuks) werd gevon den. Er werden drie echtparen aan gehouden. Ze worden verdacht van het ui voeren, ombouwen en verhandelen van vuurwapens. By de inbesflagge- momen vuurwapens zijn er van het type, die werden gebruikt by de gy- zelling in de Scheveningse gevangenis en by een moord in Den Bosch. De vuurwapens werden vry ge kocht in België en DuiSland en Ne derland binnen gesmokkeld. Tot de inbeslaggenomen vuurwapens beho ren 73 gaspistolen, düe hier tot ge wone vuurwapens werden omge bouwd. By huiszoekingen werden by v. ook gereedschappen en allerlei lopen van 60 cm lengte gevonden (met trekken en velden om de kogel de vereiste draaiende wending te kun nen geven), die by het ombouwen werden gebruikt. De pistolen en revolvers waren van Belgische, Spaanse. Italiaanse en Duitse makeiy. Voorzover de politie heeft kunnen nagaan werd het wa pentuig met name in en om Utrecht verhandeld; een omgebouwd gas pistool kost doorgaans f250,- tot f300,-. De Utrechtse recherche beschikte al sinds twee maanden over aanwij zingen, dat vader en zocxn T. uit Utrecht, 60 en 25 Jaar oud, die in de ongeregelde handel actief zyn, vuur wapens en munitie zouden invoeren, verbouwen en verhandelen. Ze wer den wekenlang in de gaten gehouden. Ook werd aandacht besteed aan de familierelaties, nadat was geconsta teerd dat vader en zoon T. regelma tig bezoeken brachten aan Maarssen. Daar bleek de 30-Jarige loodsknecht H. te wonen, een zwager van de jongste T. Gisteravond werd vastgesteld dat vader en zoor T. weer een bezoek aan H. hadden gebracht. Besloten werd de beide T.'s aan te houden. Dat gebeurde op de Amsterdamse- straatweg in Utrecht. In de auto van het tweetal werden 10 omgebouwde gaspistolen en 300 patronen en thuis een Jachtgeweer en 400 kg vuurwerk gevonden. By een huiszoeking in de schuur by de woning van H. in Maarssen kwamen onder meer 73 gaspistolen, 17 revolvers van 5 mm en 28 revol vers van 6 mm voor de dag, alsmede gereedschappen, lopen van verschil lend kaliber en 10.000 patronen. stemmen voor een nieuw contract. De voorzitter van de „Verenigde Mynwerkers", Arnold Miller, heeft daarom de mijnwerkers tot woens dagavond de tjjd gegeven, him stem uit te brengen In Detroit viel 45 centimeter 15.00 i De directie. honderden scholen duizenden De Industrie tweede olieplas in Oude Rijn in drie maanden ALPHEN AAN DEN RIJN De olielekkage by de Alpheuse motoren- fabriek De Industrie van afgelopen zondag, toen er 5000 liter de Oude RÜn instroomde, blykt de tweede te zyn binnen enkele maanden tyds. De eveneens 5000 liter olie die op vry dag 13 september in het water terecht kwam, was ook afkomstig van De Industrie. De politie wilde destyds de naam van het betrokken bedryf niet vrygeven, omdat toen niet van een schuldvraag sprake zou zyn en men het bedryf niet in dis- crediet wilde brengen. Evenals toen, was ook afgelopen zondag een niet Juist werkende vlot ter de oorzaak van de olielozing. Dit maal is er wél proces-verbaal opge maakt. De politie onderzoekt nog de precieze toedracht. Directeur Boot van De Industrie gaf gisteren via de telefoniste van het bedryf te kennen geen behoefte te hebben aan een ver klarende toelichting tegenover de pers. DEN HAAG De Eindlhovense to neelgroep 'Proloog' gebruikt volgens het tweede kamerlid en oud-staats secretaris van CRM mevr. S. van Veenendaal-van Meggelen (DS *70) allerlei onwettige middelen om haar marxistische doeleinden te bereiken. Zo heeft Proloog volgens haar een uiterst geheim Philips-document ge stolen. Verder maakt de toneelgroep gebruik van afluisterapparatuur in openbare gebouwen in Eindhoven, steelt zy overheidsstukken,dient zij valse declaraties by de gemeente in en houdit zij pensioenpremies achter, aldus mevr. Van Veenendaal. Een woordvoerder van Philips zei vandaag desgevraagd dat er by dit bedryf niets bekend is van een dief stal van een geheim document. By de Eindhovense politie is daarvan ook geen aangifte gedaan. Proloog ont vangt volgens het DS '70-kamerlia tienduizenden guldens aan 'vreemd geld,' dat wil zeggen geld dat niet van de directe subsidiegevers afkomstig is. Alleen al aan papier en inkt zyn veie tienduizenden uitgegeven, die niet van de subsidiegevers afkomstig zyn. Mevr. Van Veenendaal heeft een en ander drie weken geleden met burge meester Van der Lee van Eindhoven besproken, maar die is volgens haar niet bereid er iets aan te doen. Het geheime Philips document zou nog pas ln concept klaar zyn ge weest. Er zouden slechts enkele ge nummerde exemplaren van bestaan. Van een van die exemplaren zou een fotokopie gevonden zyn by Proloog Burgemeester Van der Lee van Eindhoven zegt in een commentaar Mevrouw Van Veenendaal dat hy niet over gegevens beschikt die de vermoedens van mevr. Van Veenendaal waarmaken. De burge meester heeft op 4 nov. jj, met mevr. Van Veenendaal over deze zaak ge sproken, maar zy heeft tydens dat gesprek haar vermoedens op geen enkele manier hard kunnen aldus mr. Van der Lee. 'De sulbsidae die de gemeente Eind hoven aan de toneelwerkgroep 'Pro loog' verleent, wordt wat de afre keningen betreft - door de gemeen telijke accountantsdienst gecontro leerd. Er is het gemeentebestuur ./an Eindhoven geen enkel rapport van die accountantsdienst bekend, dat de ui- druk geeft als zou Proloog de toe gekende subsidiegelden niet voor het bestemde doel gebruiken', aldus het commentaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1