LEIDSCH m DAGBLAD reeds op 4 augustus Lagere school begint Sojoes met twee man in baan om de aarde Ook de bouw zwaar getroffen door regen TROEPEN ISRAEL NAAR GRENS LIBANON Ajax door AZ'67 van de grasmat geveegd Ü2H Cffifflï vandaag MAANDAG 2 DECEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34492 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG De zesweekse zo mervakantie van de lagere scho len in de provincies Zuid- en Noord-Holland eindigt volgend jaar al op 1 augustus. Dat is de consequentie van de regeling die in het kader van de vakantie spreiding is getroffen. Met het oog hierop wordt Nederland in drie regio's verdeeld. Er wordt, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken, vanuit gegaan dat de zomervakanties van de lage re scholen als volgt wordt vastge steld: De scholen in regio A: Noord- en Zuid-Holland, van vrijdag 20 Juni tot en met vrijdag 1 augustus 1975. Regio B: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg van vrijdag 27 Juni tot en met vrijdag 8 augustus 1975. Regio C: Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmeer- polders van vrijdag 4 Juli tot en met vrijdag 15 augustus 1975. De Stichting van de Arbeid heeft het bedrijfsleven geadviseerd zich aan bovenstaand schema aan te passen. Dit houdt in, dat voor de bedrijven die tijdens de vakantie enkele weken sluiten, dit schema eveneens zal gelden. Voor de bouwnijverheid, de enige bedrijfstak in Nederland die gedu rende de vakantie twee weken ge heel sluit, is de vakantieperiode voor 1975 zo vastgesteld, dat werkne mers, die kinderen op de lagere school hebben, in elk geval met hun kinderen op vakantie kunnen gaan, te weten van 12 Juli tot 26 Ju li 1975. Naar de mening van de minister van Binnenlandse Zaken zal de in voering van genoemd schema ertoe bijdragen, dat op korte termijn de mogelijkheden om meer gespreid met vakantie te gaan, worden ver groot. Uiteraard zullen er voor het bereiken van een meer definitieve oplossing op langere termijn meer jTurk dooi landgenoot doodgestoken LEIDERDORP De negenentwin tig jarige Turkse arbeider M. Cakar heeft gisteravond een woordenwisse ling met een zevenentwtotigjarige landgenoot met de dood moeten be kopen. Tijdens de ruzie trok de ze- venentwintigjarige lasser een mes en stak Cakar enkele malen in de hart streek. Landgenoten die getuigen wa ren van de steekpartij, hebben het slachtoffer onmiddellijk naar het Elisabeth Ziekenhuis gebracht, maar de man bleek bij aankomst al te zijn overleden. De dader is na de ruzie het woon oord uitgevlucht en ondanks zoek acties van de Leiderdorpse politie nog niet aangehouden. Vrij zacht Regionale opbouw van zomer vakantie 975 fundamentele veranderingen in het vakantiepatroon moeten worden aangebracht. De minister heeft de gemeentebe sturen verzocht aan het welslagen van de vakantiespreiding mee te werken, waartoe het schema meer dan voorheen ruimere mogelijkhe den biedt. Dolle vreugde in het Alkmaarse kamp. Het doelpuntenfeest tegen Ajax was begonnen. Het zou eindigen met een ereronde in het juichende sportpark. Identiteit aangespoelde vrouw nog onbekend WASSENAAR Aan de hand van de twintig telefonische tips, die na een opsporingsbericht via de televisie bij de Wassenaar se politie zijn binnengekomen, heeft men kunnen vaststellen dat de kleding van de vrouw en het kind, die vorige week aan elkaar gebonden op het Noord zeestrand aanspoelden van Belgische fabrikaat is. De telefoontjes kwa men voornamelijk uit het zuiden onder an dere Zeeuws Vlaande ren van het land. De identiteit van de onge veer 35-jarige vrouw en het ongeveer tweejarige meisje heeft men nog niet kunnen achterha len. De stoffelijke over schotten van de vrouw en het kind werden af gelopen donderdag door de beheerder van de fietsenstalling aan de Wassenaarse Slag ge vonden. Na sectie door dr. J. Zeldenrust bleek dat ze tussen de 24 en 36 uur in het water hébben gele gen. In het beige mantelpakje van de donkerharige vrouw werd een strip met tien gele pilletjes ge vonden, die worden gébruikt door mensen die lijden aan depressieve buien. De vrouw droeg verder een witte bloes, beige nylons en bruine schoenen met veterssluiting. Om haar linkerpols had ze een breed, plat horloge van het merk "Lon- gine". Haar sieraden bestonden uit een gouden trouwring zonder inscriptie, twee gouden oorringe tjes en een zilveren broche in de vorm van een hagedis. Het ongeveer tweejarige meisje was eveneens donkerharig. Zij droeg een beige bivakmuts, een rood jackje met ritssluiting en blauwe voering, een rode lange broek, rode kniekousen en blauw met bruine schoenen. Wie meer bijzonderheden kan verstrekken wordt verzocht con tact op te nemen met de Wasse naarse politie, tel. 01751 - 19244. De officier van Justitie heeft inmiddels toestemming gegeven om de stoffelijke overschotten te begraven. AZ '67 zorgde gisteren in het be taalde voetbal voor een sensatie door Ajax met 3—0 te vernederen. De Alkmaarders toonden nog eens duidelijk aan dat de Amsterdam mers op weg zün naar een pijn lijk dieptepunt. De vorm van oud gedienden als Blankenburg, Gerrie Mühren, Rep en Hulshoff is vol komen zoek. Hans Kraay probeer de zich na afloop nog aan een (miezerig) strohalmpje vast te klampen: „Ajax had een off-day. Dat overkomt iedereen op zijn tijd. Het komt nu alleen ongelegen met wedstrijden tegen Juventus en PSV in het vooruitzicht." Trainer Joop Brand van AZ '67 meende dat het karakter van zijn spelers de doorslag had gegeven: „Onder karakter versta ik niet wat de meeste van mijn collega's daar onder verstaan, namelijk met alle mogelijk onoirbare middelen de tegenstander afstoppen Dan denk ik aan de wijze, waarop de ploeg het missen van de penalty van Nygaard heeft opgevangen." Dicht bij puntverlies was ook Feyenoord, dat in de eigen Kuip zelfs achter kwam tegen Excel sior en tenslotte moeizaam met TWEE LUCHT- RAMPEN IN AMERIKA: 96 DODEN PAGINA 7 Antiek gestolen WASSENAAR In die macht van zaterdag op zondag is er uit een waning aan de 's Grave- •andelaan in Wassenaar volgens een voorlopige schatting voor één ton aan antiek gestolen. De dieven zijn binnengekomen door een glas-in-lood raam aan de zijkant van het pand te ver nielen. Er worden onder meer een Friese staartklok, een stoel- tjesklok en zes schilderijen ver mist. Verder hebben de dieven enkele antieke kandelaars en een antiek zilveren theeservies gestolen. AMSTERDAM Niet alleen de landbouw wordt ernstig ge dupeerd door de zware regenval van de laatste maanden. De bouwnijverheid heeft al een schade van honderd tien miljoen gulden, veroorzaakt door een record-aantal verletdagen. De laatste drie maanden werd er in de woningbouw al 21 dagen niet gewerkt, de wegenbouw moest 32 dagen verstek laten gaan. In de laatste sector ligt het ook veel moeilijker, omdat er op een droge dag niet meteen gewerkt kan worden. Het zware materiaal zakt namelijk weg in de drassige grond. EIDSCH|BiDAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prjs. Ik word abonnee vanaf 17 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokie zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Ruimteveteranen vanochtend gelanceerd MOSKOU (AP)' De Russen hebben vanochtend het bemande ruimtevaartuig SoeJoz-16 in een baan om de aarde gebracht, aldus het Russische persbureau Tass. De lancering vond plaats om 9.40 uur onze tijd. Aan boord bevinden zich de ruimte veteranen Anatoly ^iliptsjenko en Nikolai Roekawisjnikow. De Russen hebben niet bekend gemaakt, hoe lang deze vlucht zal duren. De nieuwe bemande .lucht is een voorbereiding voor de gemeenschap pelijke Amerikaans-Russische be mande vlucht van een Apollo en een Sojoez, die voor Juli van het volgend jaar op het programma staat. De twee ruimtevaartuigen zullen dan af zonderlijk resp. in Amerika en Rus land worden gelanceerd waarna zij in de ruimte aan elkaar zullen kop pelen. De Russen hebben na talloze tegenslagen met hun ruimteschepen de Sojoez verbeterd en aanzenast aan deze gemeenschappelijke missie, waardoor ondermeer slechts twee in plaats van zoals vroeger drie kosmo nauten vervoerd kunnen worden. De Russen hebben al twee vluch ten met die verbeterde versie ge maakt maar geen van beide keren zijn zij er in geslaagd, in de ruimte te koppelen aan een onbemande Saljoet. De Amerikanen hebben herhaalde malen gezegd, dat de Russen eerst een paar SoJoe?-vluchten volgens een tevoren te publiceren vluchtschema met succes moeten uitvoeren, voordat zij definitief het sein op groen zetten voor de gemeenschappelijke vlucht. Overigens is er op het ogenblik geen onbemande Saljoet in de ruimte, zo dat alleen tot koppelingsoperaties kan worden overgegaan wanneer er op korte termijn alsnog een volgende So joez of een Saljoet wordt gelanceerd. Naar schatting 80 leden en aanhangers van de Vereniging Dienstweigeraars hébben van morgen in een protestmars de Delftse dienstweigeraar Kees Vel- lekoop naar het paleis van Justi tie begeleid. Kees Vellekoop moest zich daar vanmorgen melden om 21 maanden gevangenisstraf uit te zitten, üe Delfise student wei gert om politieke redenen zijn dienstplicht te vervullen. Kees Vellekoop ging het justitiepaleis binnenvastgeketend aan drie sympathisanten. Het groepje werd overgebracht naar het huis van bewaring "De Sprangwaar zij met een ijzerzaag van elkaar werden losgemaakt. Behalve Vel lekoop werden de overige jongens weer buiten het gevangeniscom plex gébracht. Kort na het pro test bonden zeven medestanders zich met een dikke ketting aan de hekken voor de ingang van het ministerie van Defensie Diverse bevelen van de politie werden ge negeerd. Uiteindelijk moest de mobiele eenheid er aan te pas ko men om de demonstranten te verwijderen. BEIROET (AP) Door Palestijnse verzetslieden Is vanochtend in Beiroet meegedeeeld dat Israël troepen van het bestandsgebied in de heuvels van Golan overbrengt naar de grens met Libanon met als bedoeling eventueel aanvallen te gaan doen op dorpen in het zuiden van dat land. De Assifa, de militaire afdeling van Jasser Arafats organisatie, zou in verband hiermee al een bijeenkomst hebben gehouder waar de te volgen strategie werd besproken. De spanning in dat gebied is de laatste tijd toegenomen na overval len van Palestijnse g-uerillagroepen op Israëlische plaatsen en neder zettingen, al dan niet voorafgegaan door Israëlische aanvallen op dorpen in het uiterste zuiden van Libanon. AVRO ontslaat medewerkers HILVERSUM De moeilijkhe den bij de drama-sectie van de AVRO - het weigeren van de titelsong van "Vader en Zoon"-serie, de conflicten rond de Amsterdam-Jubileumserie en het niet doorgaan van een Annie M. G. Scïunidt-serie - hebben dit week einde tot 3 ontslagen geleid. Op het werk van 2jowei producer René Solleveld als de dramaturgen Mia Meijer en Hugo Heinen wordt bij de AVRO geen prijs meer gesteld. Sol leveld en Heinen zijn per 1 Juli vol gend Jaar ontslagen; Mia Meijer per 1 november 1975. Voor het drietal is een afvloeiingsregeling in het leven geroepen. 18 PAGINA'S 2—1 won. Op regionaal niveau waar het door de algehele afgelasting van het amateurvoetbal erg rustig was, won landskampioen Transol RZ het basketbalduel tegen BS Leiden, zij het onverdiend. Vooral de scheidsrechters kregen nogal wat kritiek van Leidse zijde. Voor zitter Ton Menken van BS: „Als we met zulke scheidsrechters moe ten blijven draaien is voor mij de lol van het basketbal af". Verder o.m. nog Vrij Spel voor tennis (Tsjechische lof voor Oegst- geestenaar Louk Sanders) en schaatsen. In West-Berlijn bleek dat terdege rekening zal moeten worden gehouden met de Oost- duitse schaatsers en schaatsters PAGINA'S 11—16 Achterban van de PPR zet kamer fractie onder druk PAGINA 5

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1