Olielanden investeren dit jaar 60 miljard in Westen MAKARIOS IN ATHENE Nixon kan niet getuigen in Washington Stroom petrodollars' barst los Revolutionair plan voor Midden-Oosten: Hoessein moet weg en Jordaan de grens LABOUR STELT EISEN AAN EG in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 WASHINGTON (AP) De art sen die oud-president Richaxd Nixon eerder deze week hebben onderzocht in opdracht van rechter John Sirica hebben deze laten weten dat Nixon op het moment nog niet in staat is naar Washington te komen voor het afleggen van een getuigenverklaring in het proces tegen zijn voormalige naaste medewerkers. De medici acht ten de kans wel aanwezig dat Nixon tegen 6 Januari 'thuis een verklaring kan afleggen'. In het rapport, getekend door dr. Charles Hufnagel, wordt verder ge zegd dat 'wij van mening zijn dat de oud-president tegen 16 februari een dergelijke reis (naar Washington) zal kunnen ondernemen, als het Het proces is thans in zijn negende week en moet volgens plan tegen Kerstmis worden afgerond, waarmee het zal als vaststaat dat Nixon noch in persoon, noch op andere wijze zal getuigen. Hij is gedagvaard door zijn voormalig adviseur voor Binnenland se Zaken John Ehrllchman, een van vijf verdachten. De mogelijkheid blijft echter be staan dat Sirica zoveel waarde aan Nixon's getuigenis hecht dat hij het proces lang genoeg schorst om ten minste te kunnen beschikken over door Nixon thuis afgelegde beëdigde verklaring. Hufnagel is een van de drie specia listen voor hart- en vaatziekten die de oud-president 'met zijn instem ming en medewerking' in zijn huis te San Clemente hebben onderzocht. In het rapport wordt niet ingegaan op de medische bijzonderheden die tot de argumentatie hebben geleid. Des gewenst zullen de artsen Sirica wat dat betreft opening van zaken geven. JERUZALEM (AP) Ariel Sja ron, vermaard oud-generaal en thans prominent politicus en aan hanger van de rechtse Israëlische oppositieparty Likoed, maakte een radikaal plan bekend voor de op lossing van het Palestynse pro bleem: Koning Hoessein van Jor danië afzetten en zyn land ma ken tot een Palestynse staat. In een vraaggesprek met het blad Ma'Ariv zei SJaron dat Israël het bezette Jordaanse gebied ten wes ten van de Jordaan moest an nexeren en de Palestynen moest helpen „van Hoessein af te ko men" zodat zy hun staat konden stichten ten oosten van de Jor daan. De Hasjemietische dynastie van Hoessein vormde, zei Sjaron, „een vreemd element" in het Midden- Oosten. De Hasjemietische monarchie was in Jordanië gevestigd in 1948 na dat de Britten dat land 31 jaar hadden bestuurd. Sjaron was ertegen, hetgeen som migen willen in zün land, dat de Palestynen een staat gaan stich ten in het bezette gebied ten wes ten van de Jordaan, een lus die grenst aan het koninkrük Jorda nië. Laten ze van Jordanië die Palestynse staat maken, zei hy. Sjaron beschuldigde tegelykertyd de Israëlische regering ervan dat zy niet in staat was tegen de ter reur op te treden. Dat was na de nalatigheden van de oktoberoor- log het grootste verzuim" van het afgelopen jaar. Hy stelde de vraag „y raël niets heeft ondernomen toen de terroristenleider na de moord dadige overval op een huis in Beit Shean een week geleden in Bei roet en Damascus persconferen ties byeenriepen". Een staat die jaren geleden Adolf Eichmann uit Argentinië kon ontvoeren „moet ook in staat zyn de terroristen in dit gebied op te sporen". GENÊVE (AP) Door olie-producerende landen is in de eerste negen maanden van 1974 niet minder dan 27 miljard dollar belegd in de Verenigde Staten en een aantal Europese landen, aldus is in Genève bekendgemaakt door Jim Bingle, een deskundige die verbonden is aan de Bank van Internatio nale Betalingen (BIB)Deze deelde in een conferentie over olie zaken en geldmarkten mee dat volgens zijn schatting 45 procent van het overschot aan "petrodollars" dat dit jaar zou kunnen stijgen tot een totaal van wel 60 miljard dollar in die landen op "traditionele" wijze was belegd, bijvoorbeeld in Amerikaan se en Britse regerings-obligaties. De verdeling kwam hierop neer: B miljard dollar werd geïnvesteerd .lil de VB. In de eerste drie kwar talen van dit Jaar. 4 miljard in Groot- Brittannië. 12 miljard in „Eurodepo- sita" in Londen en 3 miljard „in andere Europese centra". Tot nu toe hebben de olie-verbruikende landen op de Europese markten 14 miljard dollar moeten lenen, aldus Bingle. In de byeenkomst waren ook des kundigen aanwezig uit olie-produ cerende en -verbruikende landen. Een woordvoerder van de BIB waarvan het hoofdkwartier te Basel staat en die wel eens de „centrale bank der centrale banken" wordt ge noemd, zei naderhand dat de gëtafl- len door Bingle genoemd, „privé- schattingen" waren geweest. De Belg Henri Simonet, vice-voor- eitter der Europese Commissie, zei dat aangepast aan de pry zen van vandaag het totale overschot aan revenuen van de olie-uitvoerende landen de petro-dollars, die niet aan invoergoederen worden besteed thans ongeveer 300 miljard dollar bedragen kon. Hy noemde dat getal dichter by de werkeiykheid dan de 650 miljard dollar door de Wereldbank geschat. „Wij moeten de invoercapaciteiten van die (olie-uitvoerende) landen niet onderschatten", aldus Simonet. De olie-invoerende landen zouden volgens hem waarschyniyk dit Jaar samen een tekort op de betalingsba lans UJden van 60 miljard dollar. Twintig miljard is daarby het tekort der ontwikkelingslanden, die het zwaarst zullen worden getroffen. Voor deze „onmeteiyke problemen" voorzag hy, op korte of lange termyn, geen oplossing. En daarom moest volgens hem ,,'n merkbare afaakking .'van de inflatie" niet in de naaste toekomst worden verwacht. „wy moeten ons neerleggen by het feit dat de olie-invoerende landen schulden aan het maken zyn. Dit leidt tot het scheppen van nieuw geld en dat op zyn beurt weer tot inflatoire neigingen". „Recycling", het terugvoeren van het geld in de Westerse economieën is niet meer dan een ander woord voor die schulden. „Het hiertoe over gaan is dus het volgen van een methode die tegenovergesteld is aan een deflaibodr beleid". Wat de terugvoer-capaciteit van de eurodollar-markt betreft, aldus Si- - monet deze heeft in 1974 vermoede- ïyk zo'n 20 miljaind petrodollar ge absorbeerd. Die markt „heeft zyn grenzen" en Simonet voorspelde dat zyn rol ten aanzien van de .recycling" in 1975 minder zal worden. Het was daarom van essentieel be lang dat er een nieuwe aanpak van het probleem der petrodollars wordt gevonden, „en in de eerste plaats door middel van intergouvernemen tele overeenkomsten". Simonet verwachtte niet dat zich een duidelyke en permanente daling der oliepryzen zou gaan voordoenen dat zelfs geen rekening moet worden gehouden met een geringe. „Noch de geïndustrialiseerde noch de ont wikkelingslanden zullen toestaan dat Ierse president DUBLIN Een voormalige op perrechter, Cearbhall OTJalaigh. is gisteren gekozen tot nieuwe presi dent van de Ierse republiek. De 63- Jarige O'Dalaigh is de opvolger van Erskme Chüders, die op 7 novem ber overleed. Childers was de eerste protestant se president van Ierland. Zijn op volger is weer katholiek en was rechter in het Europese Gerechts hof. de overschotten (aan oliegelden) ge heel en rechtstreeks in hun landen worden geïnvesteerd" omdat „als een zeker punt is overschreden, dit geld een bedreiging kan vormen voor de landen, hun ohafhankelykheid en hun economische zelfstandigheid". De olie-producenten hebben zich sinds de verwarring, ontstaan door de oliecrisis van verleden Jaar, „een wereldwyde verantwoordelijkheid op de schouders geladen". Het.groeien van de belangrykheid dier landen zou moeten leiden tot een politieke erkenning van hun krachten en hun verwachtingen, al dus Simonet. „wy moeten niet de ogen sluiten voor het feit dat hoe wy het probleem der recycling odk benaderen, wy met de olielanden te maken hebben. „Tot nu toe hebben wy 't alityd ge had over Arabisch kapitaal maar hebben zy nog vrywel nooit met de eigenaars ervan overleg gepleegd". LONDEN (Reuter) De Britse Labourpanty heeft tydens haar congres in Londen volledige waar borgen voor de parlementaire soe vereiniteit van het land gevraagd als voorwaarde voor het lidmaat schap van de EG. Op de regering werd gedaan deze waarborgen krijgen alvorens een aanbeveling aan het Britse volk te doen tot aan vaarding van toetredihgsvoorwaar- spreken over het lidmaatschap van de EG. Een resolutie waarin ge noemde punten waren opgenomen, werd gisteren aanvaard op het con gres waar de meeste sprekers in 't debat schenen te hebben besloten dat Engeland de EG moet verlaten, beroep Deze sprekers werden krachtig toe gejuicht. De belangrijkste eis van de EJst waarborgen in de aanvaarde reso lutie was het recht van het Britse den die na nieuwe onderhandelin- parlement tot verwerping gen zijn verkregen. Voorts vroeg het congres een ciale conferentie te houden oir partijstandpunt vast te stellen 1 "EG- wetten, richtlijnen of orders wan neer deze worden uitgegeven of op enigerlei ttydistip daarna". Het Britse parlement zou het De minisbers van Buitenlandse Za- ATHENE (AP) Presidemt-aarbs- Griekse en Turkse ontheemden bisschop Makarios van Cyprus is hun woonplaatsen zouden kunnen ken van de^ achttien landen gisteren in Griekenland aangeko- terugkeren. Makarios, die heeft aangekondigd dat hij op 6 december als president legatie te sturen naar zijn verscheurde eiland zal te- kenland, Engeland rugkeren, vluchtte op 16 Juli nadat de besprekingen Cyprische nationale garde een dag eerder onder leiding van zijn Griek se officieren tegen hem was opge staan. De aartsbisschop zal in Athene met Turks-Cyprische leider Rauf Denk- tie i, luid toegejuicht door tiendui zenden Grieken. De Griekse premier Constantine Kaïramanlfe en vooraanstaande leden van zijn kabinet begroetten de aarts bisschop toen hij op het vliegveld van Athene uit het lijnvliegtuig uit Frankfurt stapte. De veiligheidsmaatregelen Makarios tijdens zijn toespraak op het Syntagma plein in Athene, waarin hij Bereidheid toonde voor een "zelfbestemming" voor de Turkse Cyprioten zonder op deling van het eiland. subsidiëren van voedingsmiddelen en het invoeren van voedsel zon der rechten, het controleren van de stroom van buitenlandse arbeiders het land en het onafhankelijk vaststellen van zijn eigen defensie politiek. Voorts werd geëist dat de geme- nebestlanden en de onderontwik- o ^den het recht hebben naar plaats In Parijs. Dit ondanks ob- .e!?°r'eren op Europese top op 9 en 10 december PARIJS De topconferentie regeringsleiders van de negen EG- landen vindt op 9 Raad van Europa en het parlement de raad, hebben besloten een de- TurkiJe, Grie- Cyprus voor de kwe6tie-Cyprus. De missie van de groep begint op 11 terimregering december in Nicosia waar contact zail het votum va worden gezocht met waarnemend president Glafcos Clerides en de diglng had gevraagd. De consequen- stakels die de laatste weken opge doken waren. President Valery Giscard d'Es- taing van Frankryk heeft gisteren de officiële uitnodigingen doen uitgaan, zo werd vanuit het Elysee bekendgemaakt. De Franse president heeft voor de Weer stuurloos De nieuwe in- top ook de voorzitter van de Euro- m Turkije heeft niet pese Commissie, zijn landge- vertrouwen gekregen noot Francois-Xa vier Or tob, uitge- zy de volksvertegenwoor- nodigd. De negen regeringsleiders zullen waarden die minstens even gunstig zijn als in de tijd voordat Groot- Brittannië tot de EG toetrad. Visserij-oorlog Buitenlandse Zaken. De bijzonder streng gezien de geruch- de Griekse leiders pogen te komen tot tash, die momenteel gewikkeld zijn ten over een mogelijke moordaanslag een gezamenlijke koers in de kwestie in een dialoog over de politieke toe- Irmaks ploeg was beëdigd ging zij Nederlandse premier Den Uyl zal 'lomst van hun eiland. in het parlement mejt het minder maandag beslissen of de uitnodi- Van de delegatie zal deel uitanaiken dan 362 tegen 11 stemmen roemloos ging wordt aanvaard. De Engelse BONN Burgemeester Hans Ko- sohnilk van Bremen heeft bekend ge maakt dat IJslandse visserssohepen geen vis meer mogen lossen in de worden vergezeld door hun minis- Westduitse havens. Het gaat hier door een Eoka-commando. De Eoka, Cyprus en de mogelijkheid bezien düe yvert voor 'n eenwording van Cy prus met Griekenland, heeft het kli maat geschapen voor de coup waar bij Makarios begin dit Jaar werd ge dwongen te vluchten. nieuwe onderhandelingen met Tur kije dat ca. een derde i heeft bezet. Inmiddels werd vanuit Nicosia ge meld dat waarnemend president op het Syntagmaplein Glafcos Clerides, die het eiland na droegen borden met zich mee waarop een kortstondig interregnum van de Makarios werd begroet als de 'eth- Eoka-stroman Sampson heeft be- narch' en de 'redder van Cyprus'. Makarios zei in een toespraak tot deze duizenden dat hij bereid is de Turks-Cyprische meerderheid) zelf bestemming' te verlenen maar dat 'deling van het eiland' nooit zal toe staan. Volgens betrouwbare berichten heeft de voor de overlevingskansen Makarios tijdens recent overleg met Cyprische Hellenisme, de Amerikaanse minister van Buiten- een vergeldingsmaatregel de inbeslagneming van 'n Westduit se treiler voor de kust van IJsland. IJslandse treilers lossen jaarlijks de ten onder. De kabinetscris had twee premier Wilson heeft de inyitatie gemiddeld 90.000 ton vis in West- maanden geduurd. aangenomen. duitse havens. stuuird, naar Athene is vertrokken voor overleg met Makarios. De besprekingen zullen draaien om twee hoofdpunten: 1. De wijze waarop de binnenland se eenheid kan worden bewaard of hersteld als fundamentele i Een gruwelijke moord op 62 kop- komen: de Jonge majoor Megistoe Ethiopië. Tot de slachtoffers behoort weer sterk is toegenomen nu het i het stukken uit vroegere regeringen en Haile Mariam, aangekondigd als namelijk, behalve uit de omgeving x-keizer Haile „sterke neef de Suezkanaal heropend is. De strijd om landse Zaken Henry Kissinger in be- met Turkije over een regeling ginsel ingestemd met 'n „federatief verband" tussen de Turkse en Griek bevolkingsgroepen op het eüand. door sommigen be- keizer, de voormalige marine-com- Eritrea is óók een worsteling achter xT-_-er yan man<ja,nt iskender Desta, en de vroe- de schermen tussen de grote wereld- bestiale gere premiers Wold en Makkonen machten. Moskou en Peking hebben - moord des te krankzinniger, omdat (laatstgenoemde was drie jaar gele- grote invloed in het aangrenzende So- Bij zijn vertrek verklaarde Cleri- noodzakeI1Jk was (óók in de letterlij- het land maar weinig deskundige fi- den nog een serieuze kandidaat als malië, Amerika bezit j j Ito vAn ri&c wanrrlcl on Hixi -7iriVl nooan - - - - - waarbinnen heeft de Ethiopische revolu- stempeld als „de Nasser 5?kil* «ÏJr «Jn reZ?^u tie in één sla« van haar matiging Ethiopië". Intussen is de bei kunnen worden onderhandeld. beroofd. Een omwenteling, die brood des: Wij komen krap in onze tijd te f^des w°ords) en nege^ telt. Onder afdoende controle secretaris-generaal van de Verenigde Camp Kagnew, bij de hoofdstad As- Het Eritrese Bevrijdingsfront, Bij een dergelijk op Zwitserse leest zitten en daarom zijn realiteitsbesef, maanden lang in redelijke rust had men van hun capaciteiten rijke- Naties!), ook generaal Andom, tot g£ch<*,d plan zou CD,™ worden on soepelheid.» ^bovenal goed gepro- derverdeeld in kantons, waardoor de grammeerde initiatieven geboden. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen lijk profijt kunnen trekken. Nu riekt „Katyn" groot stuk van haar geloofwaardig- deze daad heid als vernieuwingsactie verloren. Zuchtte het Ethiopische volk voor heen onder volkomen verouderde ficieren in koelen bloede liet maatschappijverhoudingen zoals het moorden kort hoofd a het militaire be- afkerig van federatie met de regering de wind. Andom was een geziene per- in Addis Abeba, verklaarde niettemin grootste misdadiger aller tijden. Jo- soonlijkheid in zijn land. Hij streed bereid te zijn tot een redelijke over- zef Stalin, vyftienduizend Poolse of- destijds moedig tegen de Italiaanse eenkomst. Maar de oude toestand acht bezetters en placht in latere jaren het onduldbaar. Vroeger was ons land het buurland van zijn zijn kritiek op het feodale systeem een van de meest welvarende staten i gaat het intelligentsia te beroven. De moord allerminst onder stoelen en banken te i terreur. in Ethiopië doet dus de hand die zonder aanleiding het leven ont- Moskou vermoeden. Anderen, zoals penmacht van vijftienduizend neemt aan hen, die weliswaar niet de Londense „Times." houden het op bevocht hij, vóór zijn leiderschap Afrika, aldus verklaarde steken. Aan het hoofd van een troe- zegsman. gindse de annexatie door Ethiopië (in 1952, onder auspiciën van de Ver. Naties) is het een van de met de nieuwe ontwikkeling zullen Chinese invloeden. De militaire Jun- de Junta, de zesduizend rebellen in armste van de gehele wereld. Amha- hebben ingestemd, maar zeker niet ta zou doordrenkt zijn van de denk- Eriitrea, in het noordwesten des lands, risch is de officiële taal geworden. meer bij machte i de geschiede- beelden van Mao. Che Guevara, de Het ELF (afkorting voor „Eritrese Be- de economie wordt verwaarloosd, het nis terug te draaien. Zoals men zich Tupamaros en dergelijken. Met vrijdfingsfront") stdijdt daar i n- onderwijs is slecht". Generaal Andom herinnert begon de Ethiopische revol- de Jonge officieren en onderofficieren afhankelijkheid, onder leddiing van wenste dus overleg, juist als militair te in februari met verzet van taxi- zouden in de afgelopen jaren gein- in Syrië geoefende Fataoh-officieren zag hij voortzetting van de strijd als chauffeurs (dure olie!), arbeiders, doctrineerd zijn door maoïsten uit de en door Libië rijkelijk voorzien van zinloos. Maar volgens een communi- studenten en militairen. Begin Juli universitaire wereld. Daar plantten de wapens. Nu was Andom zélf in Eri- qué. dat het ELF na de moord heeft de laatstgenoemden de Chinezen het zaad en dat zou, aldus trea geboren en als Lu- uitgegeven, willen de nieuwe militaire zich. ontevreden als zij het Engelse blad, in Ethiopië sneller therse ouders leek hy 'n geschikte fi_ leiders van Ethiopië Eritrea tot elke waren over het uitblijven van werke- wortel hebben geschoten dan in enig guur om te onderhandelen tussen de prijs behouden. Zo gezien zou het dus ke vernieuwingen. Vooralsnog bleef ander Afrikaans land. Beïnvloeding koptische Amharen en de mohamme- gegaan zijn tussen de gematigde ge- de keizer op zijn troon, maar in sep tember werd ook dit bolwerk van de oude verhoudingen terzijde gescho ven. En nu heeft dan de plotselinge terechtstelling van tientallen voor malige leiders de opstand, die als een werd gesloten de militairen was dan de wraak daanse guerrillastryders. Hy was neraal Andom en de fel-nationalis- van fanatieke studenten, die in de voorstander van een vernieuwde fede- tische majoor Mariam, waarbij de afgelopen tyd verscheidene malen ratte tussen Ethiopië en Eritrea .Van laatste het pleit heeft gewonnen en de met de militaire raad in botsing wa- afscheiding wilde ook hij niet weten, oorlog, die nu al dertien jaar duurt, ren gekomen, waarop de universiteit 00 reden lag voor de hand: zou onverminderd zal worden voortgezet. de studenten zeer Ethiopië de Eritrese provincie ver lie- Hoe Mariam de enorme kosten van de ware volksbeweging was begonnen, tegen hun zin naar het platteland zen, dan zou het niet alleen een kust- die strijd kan combineren elke week te winnen in onze puzzelaktie veranderd in de „tirannie van 120". Zoveel leden telt namelijk de groep onbekende militairen, die thans doppsontwikkeling. In feite de macht in handen hebben. Eén figuur uit hun midden is de laat- Er Is nog ste dagen wat meer uit de verf ge-» de achtergrond van de wandaad in het strategische belang i 1100 kilometere aan de Rode dringende noodzaak van vernieuwing ook zijn uitvoerhavens op alle fronten, is een probleem, Assab kwijtraken. Boven- dat hem zonder twijfel veel hoofd dien zijn er onlangs belangrijke olie- brekens zal kosten. RL vondsten gedaan. Daarbij komt, dat Eritrea

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9