Verder verlies voor KLM onaanvaardbaar Drie jaar en tbr wegens het doodsteken van caféhouder Stichting bestrijdt personenadministratie Boeren blijven oogsten Straf Vellekoop geen zaak kabinet Buitenom Binnendoor ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 GOES De boeren in het door de regenval-zonder-eind zo zwaar getroffen zuidwest-Nederland blij ven oogsten. Ook wanneer dere- gering besluit om een vergoeding te geven per ha. onoogst gewas, blijven de landbouwers toch pro beren zoveel mogpiyk aardappelen en bieten uit de grond te krijgen. Dat zei gisteravond coördinator J. Goeman van het oogsthulp-actie- centrum in Goes. Volgens Goe man heeft het Landbouwschap becijferd dat de regering vele tientallen miljoenen guldens moet uittrekken wanneer de wa- teroverlastregeling, die het Land bouwschap heeft aangevraagd, wordt goedgekeurd. De vereniging van dienstplich tige militairen VVDM heeft mee gedeeld dart, de meeste dienst plichtigen het helpen bij de oogst wel als zinvol ervaren, maar dat zij de verplichte gang van zaken niet Juist vinden. De WDM pro testeert tegen een oogsthulp met een verplicht karakter. De VVDM heeft een t ijde llijk bureau in het oogstgebied ingericht. Volgens de organisatie zijn hier nogal wat klachten bin nengekomen van militairen over hun huisvesting. Deze zou „onder maats" zijn. Met name genoemd worden een bowlingcentrum en een levensmiddelenmagazijn in Sas van Gent. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen hield gisteren een jubileumbijeenkomst in Am sterdam. Een van de eregasten was prins Bernhard hier in gesprek met VN O-voorzitter Van Veen. Den Uyl over dienstweigeraar: DEN HAAG De straf van 21 maanden voor dienstweigeraar Kees Vellekoop is geen zaak van het ka binet, maar van de militaire rech ter. Premier Den Uyl heeft dit ge zegd vlak voordat vrijdagavond de ministerraad zich ging bezighouden met een wetsontwerp dat erop is ge richt de mogelijkheden voor het weigeren van militaire dienst te ver ruimen. f Maandag zullen in Den Haag aan hangers van de vereniging dienstweigeraars Kees Vellekoop be geleiden op zijn tocht van het Cen traal Station naar het paleis van jus titie, waar hij zich om 9 uur moet melden. Vellekpop is een' zogenoemde „atooinpacifist". Volgens de huidi ge wet kunnen alle bezwaren van godsdienstige of ethische aard in aamerking komen voor erkenning. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Vellekoop 2 april van dit jaar we gens weigering dienst te doen ver oordeeld tot 21 maanden gevan genis. Een verzoek om gratie is kort geleden afgewezen door staatssecre taris Glastra van Loon van Jus titie. In progressieve kringen in de Tweede Kamer is men verbolgen over het uitblijven van de wijzi ging van de we^ gewetensbezwaarden PPR-Kamerlid Jurgens heeft des tijds als verdediger van Vellekoop voor de krijgsraad gesteld, dat een meerderheid- in de Kamer ervoor is om bezwaren tegen bepaalde wa pens, zoals de atoombom, te erken nen als grond voor dienstweigering. DEN HAAG In Den Haag is opgericht de Stichting landelijk co mité waakzaamheid personenadmi nistratie. Aanleiding tot de oplich ting is de proef met de centrale Inventarisatie mishandeling van vrouwen DEN HAAG Minister Van Doorn '(CRM) laat een inventarisatie ver richten op het terrein van vrouwen, die door hun partner zijn mishan deld. Volgens het antwoord van Van Doorn op Kamer-vragen is nog weinig be kend over de omvang het het pro bleem van mishandelde vrouwen. Na dat de resultaten van de inventarisa tie bekend zijn, kan worden bezien ■welke maatregelen de opvangcentra financiëlle hulp kunnen bieden, aldus de minister. personen administratie (CPA) waar mee in de gemeente Leidschendam is begonnen en die de komende maand ook in Dordrecht, Zoeter- meer en Amersfoort van start gaat. De stichting, waarinJuristen, socio logen, programmeurs en oomputer- kundigen zitten, eist dat er geen C.P.A. en geen proefneming met de CPA komt, „zoalng er niet een dui delijke C.P.A.-wet is. waarin de rechten en persoonlijke levenssfeer van het individu zijn gewaarborgd". De stichting zal als actiecomité werken en wil voorlichten over de aan de CPA verbonden risico's. Zij vreest dat het toezicht op beheer en gebruik van de gegevens onvol doende is. Zij wil waakzaam zijn ten aanzien van overheid en parti culiere instanties, wanneer die ge bruik maken van persoons- of per soonlijke gegevens. De stichting is opgericht op initia tief van de bond voorr vrijheidsrech ten en de werkgroep persoonsregi stratie. De werkgroep was actief tij dens de voorbereiding van de volks tellen. Volgens de nieuwe stichting kan de problematiek rond de invoering van de CPA niet los worden gezien van het persoonsnummer. „Via de CPA wil de overheid dat persoonsnummer een wettelijke basis verschaffing. In voering van de CPA betekent automa tisch Uivoering van het persoonsnum mer", vreest de heer F. de Bruin van de stichting. Hij zegt dat het koppelen van gegevensverzmalingen, die in een computer worden opgesla gen, uit oogpunt van bescherming van de persoonlijke levenssfeer een uiterst riskante zaak is. Door het koppelen van gegevensbeastanden wordt het mogelijk alle informatie over een persoon of groepen van personen zo te rangschikken dat een informatief portret ontstaat, waar door de persoonlijke levenssfeer van individuen kan worden aangetast. De stichting is miet bij, voorbaat tegen elke vorm van CPA, maar eerst dienen wettelijke waarbor gen te worden gescliapen om het in dividu te beschermen. Daarbij zou volgens de stichting onder meer het inzagerecht geregeld moeten wor den, zodat iedereen kan nagaan wat van hem geregistreerd staat. Grofsmederij lste half jaar in rode cijfers LEIDEN NV Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij meldt dat de resultaten over het eerste halfjaar 1974 nog negatief zijn. De belang rijkste oorzaak is het niet behalen van de gestelde norm t.a.v. de be nodigde produktieve krachten door onvoldoende geschoold personeel. Hierdoor ontstond een onderbezet- tingsverlies, aldus het bedrijf. De bouw van de nieuwe fabriek in Zoeterwoude verloopt geheel volgens schema. April 1975 zal het nieuwe bedrijf in dienst worden gesteld. Naar verwachting zal de concentratie van het huidige tweetal faciliteiten op een terrein de resultaten gunstig aan beïnvlieden. SCHIPHOL De KLM gaat dit jaar voor de vierde achtereenvol gende keer verlies lijden. Sinds 1971/1972 betekent dit dat van de reserves in totaal 250 tot 300 miljoen gulden zal zijn ingeteerd. Niettegenstaande ietwat gunstiger vooruitzichten voor het boekjaar 1975/1976 wijst de begroting er toch op dat nog met verlies rekening moet worden gehouden. President-direc teur S. Orlanöini van de KLM noem de dat giscoren onaanvaardbaar. "Te meer omdat wij niet meer op reser ves kunnen terugvallen en uitslui tend op eigen tèracht zijn aangewe- 'W1J gaan ons instellen op een pe riode van heel weinig groei', aldus de heer Orlandini. 'Dat is nogal een omschakeling want wij hebben in het verleden ons beleid altijd geba seerd op enorme groei." De KLM wil een poging doen om de beladings graad nog wat op te voeren en de kosten te drukken. Het personeelsbestand van de KLM zal worden gestabiliseerd op rond 17.000. Momenteel zijn er nog 17.400 werknemers in dienst, maar dat aan tal zal begin volgend jaar automa tisch op 17.300 komen. Van hen zullen er in de periode tot 1 april 1976 nog eens 300 moeten afvloeien. De KLM hoopt dit te bereiken door het niet vervullen van vacatures, door vrijwil lige non-activiteit, vervroegde pen sionering en interne verschuivingen. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat), gisteren teruggekeerd van de teleurstellend verlopen luchit- vaartbesprekingen in Suriname, heeft onthuld dat de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM zonder daar zelf iets voor te doen dit jaar naar een ruwe sohatiing één miljoen gul den aan provisie van de KLM ont vangt. Daardoor heeft de KLM in de afge lopen zomer twee ton verlies geleden op de toch frequent uitgevoerde en goed bezette route van Paramaribo naar Schiphol, die In de volksmond de Bijlmermeerexpres" heet. Suriname stelt geen enkele prijs op voortzetting van de bijzondere ver houding en samenwerking op lucht vaartgebied met ons land, zodra Su riname in 1976 onafhankelijk zal zijn geworden. Knelpunt bij de onderhandelingen waren dfe verhoogde tarieven, die de KLM dit jaar heeft ingevoerd op dé lijn naar Paramaribo. Volgens Wes terterp waren die verhogingen on ontkoombaar door de gestegen brand stofprijzen. Maar de Surinaamse bewindsman Bruma bleek niet te overtuigen van: die zienswijze. Bevolkingsgroei is weer minder DEN HAAG De voortgaande sterke daling van het geboortecijfer blijft het meest spectaculaire aspect van de Nederlandse bevolkingsont wikkeling. Dit constateert de Rijksplonologische Dienst in zijn Jaarverslag over 1973. Eind vorig Jaar telde Nederland 13.490.000 inwoners. De bevolkings groei was opnieuw geringer dan in het Jaar daarvoor: 104.000 tegen 118.000 in 1972. Volgens het verslag van de Rijks planologische Dienst zijn in de grote woonkernen de meeste mensen onte vreden met hun woonomgeving. In volgorde van belangrijkheid werden als voornaamste woon-voorkeuren genoemd: veel groen, rustig wonen, huis met tuin, goed openbaar ver voer, buiten wonen, voldoende par keerruimte, voldoende winkels en goede lagere scholen. 'Anti-alcohol-pildeugt niet DEN HAAG Geen enkele pil, capsule of tablet is in staat het al coholgehalte in het bloed of in de uitgeademde lucht te verminderen. Het ministerie van volksgezondheid heeft gisteren meegedeeld dat dit is gebleken uit een groot aantal proe ven die o.m. zijn gedaan door het TNO en het gerechterlijk laborato rium. Volgens het ministerie heeft het innemen van anti-alcohol-prepara ten geen enkele zin. Door geloof te hechten aan de werking ervan stelt men zichzelf en anderen aan grote gevaren bloot. Het alcoholgehalte in het bloed kan slechts in geringe ma te worden beïnvloed door het eten van een maaltijd. Op een gunstige werking kan niet worden vertrouwd, aldus het ministerie. UTRECHT "Dat de 25-Jarige Sloper Johnny G. terecht moet staan voor het doodsteken van de 30 jaar oudere Utrechtse caféhou der Gerrit Cats is het uiteindelijke gevolg van het feit dat de sloper zichzelf niet de baas kan". Aldus 't betoog van officier van Justitie mr. A. Herstel gisteren voor de recht bank Utrecht. Problemen waar toch werkelijk niet alleen verdachte mee wordt geconfronteerd maar ook andere mensen de dood van een gelief de vader, een ziek kind, woningel lende kan Johnny niet verwer ken omdat hijzelf in feite het groot ste probleem vormt. Hij heeft geen enkel inzicht in zichzelf en dat on vermogen ontlaadt zich in een licht ontvlambare agressie, die nog snel ler de kop opsteekt door veelvuldig drankgebruik, aldus de officier. Terbeschikkingstellling van de re gering is de enige manier om John ny weer op het paard te krijgen, orfi hem zichzelf te Ieren te door gronden. Behalve onvoorwaardelljk- ke tbr. acht mr. Herstel ook drie Jaar gevangenisstraf met aftrek op zijn plaats. Dat de sloper nog eens iemand zal neersteken, is niet on mogelijk, gezien ook het feit dat hij in het verleden nogal wat agressie delicten heeft gepleegd. "Bovendien moeten wij rekening houden met de enorme onrust die de dood van Cats een geliefde figuur in Ut recht bij het publiek heeft te weeg gebracht en meer in het alge meen op de enorme onrust die de toenemende agressie bij het publiek heeft gewekt", aldus mr. Herstel. Velen betreuren het heengaan van caféhouder Cats Dat is op de rechtbank goed te merken: bezoe kers worden aan de ingang door een parketwachter gefouilleerd, er is 'n valse bommelding binnen gekomen. En als de eis tegen Johnny is geval len, vliegt een man op de publieke tribune applaudisserend overeind en roept terwijl hij met zachte drang uit de zaal wordt geleid: "Als ik hem niet overhoop steek dan een ander. Ik heb gezworen dat hij zal gaan". De feitelijke toedracht levert geen problemen op want Johnny heeft vlot bekend wat er op de be wuste woensdagavond in juni is gebeurd. Die avond legt hij een kaartje met een vriend, zij gaan naar een café en naar nog een ca fé en daar treffen zij Cats, een goede vriend van Johnny, een soort vaderfiguur voor hem nadat hij in 1972 zijn vader verloor. Cats en Johnny krijgen ruzie om iets onbe nulligs. Allebei lichtgeraakt door drankgebruik, gaan zij naar buiten om het uit te vechten. Daarbij haalt Cats een zakmesje te voorschijn en steekt John in zijn gezicht. Hevig bloedend druipt hij af en gaat met zijn vriend naar huis. Cats gaat met het mes in de hand het café weer in. Onderweg naar huis zegt John geen woord. Thuis is hij ook zwijg zaam maar op een gegeven moment pakt hij een groot broodmes. "Niet doen John", roept zijn vrouw maar hij is al weg met de auto. Johns vriend alarmeert in een telefooncel de politie en gaat hem achterna, maar als men op de plaats des on- heils aankomt, is het al te laat: John is onderweg op straat Cats te gengekomen, uit zijn auto gestapt en de vluchtende caféhouder ach terna gerend. Op een gegeven mo ment is hij vlak achter de oudere man en steekt hem met het mes diep in de rug. Als Cats hevig bloe dend op de grond ligt, schrikt Johnny: "Ik zal Je naar het zie kenhuis brengen", zegt hij. Maar ziende dat dat waarschijnlijk niet meer hoeft, rijdt hij naar het poli tiebureau en geeft zich aan. Johnny's raadsman mr. Th. Pothof meent dat zijn cliënt hóóg- stans mishandeling kan worden verweten. Hij vindt dat het bewijs voor doodslag niet is geleverd. Al steek Je iemand met een lang mes in -zijn rug, dan hoeft dat niet te betekenen dat je hem ook dood wilt hebben. Uitspraak 13 december. Wortel en schoorsteen Omdat ik van staatssecretaris Van Huiten heb begrepen dat hij tegenover Sint-Nicolaas de tachometer soepel zal hante ren, hou ik het er maar op dat de oude baas wat heeft aan de boekentips die dadelijk volgen. Het zijn leuke dingen om te geven, Je verliest er op het dak niet het evenwicht bij en er is bovendien mee rekening gehou- dan dat de eerbiedwaardige bis schop zijn niet hypergezonde pe seta's voor dit doel in nog altijd vrij harde gulden moet omwisse len. Bisschoppen zijn meestal min der goed ingevoerd op de wissel markt dan op de banketbeurs of schoon de Sint met al die asociaal suiker hamsterende huisvrouwen vaak met gard en zak moet drei gen om ergens een stuk borst plaat los te branden. Nostalgie Het draait om nostalgie in die boeken. Soms voor de ingewijden alleen, soms voor ons allemaal. André van der Louw schreef nog net op de in Rotterdams-nau tische kringen vertrouwde valreep „Rood als Je hart" (uit gave Arbeiderspers!, een kroniek van de AJC, die menigeen zich herinnert als een groep met oco- rino's uitgeruste enthousiastelin gen, die gestoken in manchester drollenvanger en met witte kabel kousen aan de voeten, naar duin en strand trokken, de padvinderij van het democratisch-socialisme, asceten die het drank- en rook- gebruik van hun leeftijdgenoten (bier bij Rome, Jenever bij de Re formatie) in hoge mate veraf schuwden en alles dat maar even naar modebewuste kledij zweemde als het verraderlijk koe ren van het verwerpelijk kapita lisme verre van zich en de mei boom wierpen. Van der Louw schrijft daar aar dig over en er staan nog een hoop leuke foto's bij bovendien. Toch is het gek, als je op één van die prentverbeeldingen, duidelijk uit de dertiger jaren daterend, een aantal jongemannen op een rij ziet st^an met de gewone panta- Ion aan, maar ontbloot bovenlijf. Dat zijn de karakteristieke plaat jes uit dat tijdsgewricht. Soms droegen ze ook nog schoppen op de krachtige schouders en waren de vuisten gebald. Deze plaatjes en de tijd dat ze werden gescho ten zijn verwarrend. Soms tonen ze ook helemaal geen socialisten maar iets heel anders. Er werd veel gemarcheerd in die dagen en de voorman Wim van Halm kon over zijn Socialistische Jeugd organisatie en al die wilskrachtig de camera inkijkende jongelieden schrijven: „Van ons wordt meer, wordt beter verwacht. Wij moeten zonder hoovaardij een goed voor beeld zijn en geven en proberen schijn van wezen te onderschei- Er moest nog eens een wereld oorlog overheen gaan om van dit pathos de zin en onzin te zien. brengt dan onder woorden: het kapitaal, de horlogeketting, de kroeg, de kerk, honger en kanon- nenvlees. Het zondagsblad, „De Notenkraker" legde van deze har de aanpak nog het best getuige nis af. In de Skarabee-reeks (die ook al aandacht besteedde aan Panorama, Het Leven, De Lach), is nu voor f2450 een selectie uit de jaargangen van 1907 tot 1936 verschenen. Het grote bezwaar van de methode van samenstel ler Leonard de Vries is dat Je niet weet wat hij weglaat; hij laat je bovendien raden naar de motieven van zijn keuze. De pren ten van Albert Hahn zijn op zich echter het boek waard en men neemt de doorgaans zouteloze en veelal historisch onplaatsbare stukken tekst als breinbrekers voor lief. De arbeider bij Hahn (en zijn school) is nooit aam borstig of slecht in 't pak zittend. HU treedt naar voren óf als een edele atletische gestalte, die het kapitaal en de heersers in de grootste verwarring brengt, of sa men met zyn gezin als uitge mergelde slachtoffer van een ver foeilik systeem. Daartussen is er niets. Het is een permanente staat van oorlog. ,De Notenkraker" is het frontjournaal. Tante Pau Zo'n Leonard de Vries maakt het zich wel heel makkelijk met de knipschaar in „De Notenkra ker". Hy revancheert zich volle dig met „Het Prentenboek van Tante Pau", boek van de maand, maar pas op 7 december te krU- gen (zodat de boekenbon onver- mUdelUk in stelling moet worden gebracht). Tweehonderd bladzU- den plaatjes, versjes, verhaaltjes uit oude prentenboeken zyn voor géén geld (tot en met 6 Januari f 12.50» bU de hand. De oplage van 125 duizend wordt in dit taal gebied in 't algemeen slechts be reikt bU memoires van oUjke lich tekooien of bU schrijvers die door de officiële litteratuur-kritiek als „verteller" (verwerpeUjker kan niet) worden afgedaan. En bU be- lastinggidsen natuurlUk. De antieke plaatjes zullen bin nenkort op rommelmarkten in een gammel lUstje wel als authen tiek worden aangeboden. Lezend in Grimm was de bek al eens eerder opengevallen bU alle geëta leerde wreedheid, kindertjes, wier handen boven het graf groeien, en dergelUke.. In de collectie van Tante Pau, zóveel dichter bU onze eigentUd (plm. 1900) staat het voor de peuters bedoelde vertel linkje van P. Fransen Jz.: „De geschiedenis van de vier muis jes". Het loopt deerUjk met de schepseltjes af: de kat, de val, het lykt nog tot de natuurUjke, zU het verdrietig stemmende orde Katwijk „De gebeurtenissen in KatwUk" we schrUven dan 1923 had den in AJC-kringen dezelfde emotionele inhoud, als de Bar- tholomeusnacht voor de Hugo- noten. Het is het verhaal van de bloedige confrontatie. Een colonne AJC-ers, tevreden opweg naar Leiden, na een dagje genieten en observeren van de hondsdraf, guggelheil en blauw- bllgorgel, stuit in het toen op zondagen nog op golfjes oranje bitter dryvende vissersdorp, op een groep autochtonen, die met basaltslag en klinkers, him argu menten tegen de sosialen en de anti-christ in het algemeen wel gemikt en vól geestdrift kracht bijzetten. Het Rode volkje, ook niet mis, verweert zich kranig, een kroniekschrUver uit hun ge lederen schrUft: „totdat vanaf een zUweg een stel onverlaten een onzer aangreep en met een stok van achteren neersloeg. Dit indi vidu werd natuurlUk door de on zen bewerkt op een wUze, die hem nog wel enige tUd zal geheugd hebben". Een KatwUkse predi kant, ds. S. Voorsteegh, gaf weer een heel andere versie: „In Kat wUk had een heftige demonstra tie van een sociale Jeugdorgani satie plaats gehad. Men bespotte Oranje en trok het van de ere- bogen. Maar de KatwUkers waren ook niet voor de poes en hebben ze met „oranje boven" letterlUk het dorp uitgezongen". KUk, dat is nou de nostalgie van het conflictmodel. Notenkraken Geheel andere socialistische folklore waren de persorganen. Men had niet zomaar een abon nement op „Het Volk"; het was de dageUjkse bezegeling van de strUd tegen al die zaken die men doorgaans beter in beeld wrede verhalen der dingen te behoren. Het derde muisje echter treft het meest JammerUjke lot door een vileinig wUf Öat't dier vergiftigd snoepgoed voert. De kindertjes, waarop P. -Fransen Jz. zUn macabere ver dichtsels spon, zullen er wel van gesmuld hebben, want uitgevers waren ook in die jaren geen fi lantropen: .„Het derde van de zusjes kwam bü een oude vrouw. „Wie of er van mUn eten, toch telkens snoepen zou", zoo dacht het oude wyfje; doch zU was ook niet dom, en door wat muizentarwe kwam d'arme snoep ster om". Ik meen mU te herinneren dat er jaren geleden eens een hoop opwinding was in de Amsterdamse Artis omdat reuzenslangen onder het oog van een bezoekende schoolklas werden gevoed met levende witte muizen. Het was een fout in de regie en het zou niet meer voorkomen. Dat wil zeggen: levende witte muizen blUven op dq menulyst van de boa constrictor, maar we behoe ven het niet te weten. Het Russisch roulette van leven en dood was rond de eeuwwisse ling wat duidelUker herkenbaar met slechte huizen, tering en der de-daagse koorts. En dat merkte je dus ook in de prentenboeken voor de Jeugd. Dat is nu anders; alle beesten spelen met elkaar. De onderlinge slachting begint na sluitingstUd. H.M.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7