Merenwijk heeft "gezondheids centrum" nodig Bezwaar tegen nieuwbouw AZ Wisseling van stadswacht Werkgroep gaat de doeleinden formuleren Leidenstad met infarctmaar dus wel met een hart vraagt medewerkers Projekt '75 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 Over de gezondheidszorgsituatie in de Merenwijk werd ruim drie Jaar geleden al een nota samen gesteld. Dit stuk werd het uit gangspunt van de toenmalige ambtelijke stuur- en werkgroe pen ontwikkeling Merenwijk en vormde de basis voor de latere werkgroep gezondheidszorg van het Merenwijk Opbouw Team. In de zomer van dit jaar viel de werkgroep door allerlei oorzaken uiteen. Binnenkort zal daarover een „Kroniek van een misluk king" worden uitgebracht. In de nota voor de ontwikkeling van een gezondheidscentrum worden enkele oorzaken ge noemd: het ontbreken van con tinuïteit in de werkgroep, diver se tegenslagen o.a. met Jonge artsen die door een gebrek aan medewerking van een groeps- praktijk afzagen, het ontbreken van een vastomlijnd plan en ten slotte de vestiging van een op zichzelf werkende arts, wat voor de werkgroep de druppel was die de emmer deed overlopen. patiënten en dndividuele artsen, en een verlies aan individuele vrijheid. De samenstellers van de nota vinden dat de voordelen van groepspraktijk en gezondheidscentrum zwaarder i gen dan de nadelen. Zij concluderen LEIDEN Binnenkort zal er dalt 't lin LedJdeai onltJbreeklt aan 'n ge- een werkgroep worden geformeerd, zondheldscentrum in de zin van een die de doeleinden moet gaan for- vast samenwerkingsverband waarin muieren voor het gebied begrensd verschillende "disciplines" werkzaam door Herengraoht-Hooigracht-Oude zijn. "Een dergelijk gezondheidscen- en Nieuwe Rijn. Aan de doelein- trum kan het beste worden opgezet den, die op 1 mei 1975 gereed moe- in een situatie waar het voorzienin- ten zijn, zal een tijdschema wor- gen-nivau nog slechts in geringe ma- den verbonden, om aan te geven te Is opgevuld. De Merenwijk voldoet binnen welke termijn de gestelde hieraan in hoge mate. Anderzijds doelen gerealiseerd moeten zijn. De groeit de Merenwijk momenteel zo werkgroep zai bestaan uit die wet- snel dat met het creëren van voorzie- houder Ruimtelijke Ordening, de di- ningen niet langer kan worden ge- reoteur van Gemeentewerken, de wacht. Wanneer veel langer wordt ge- chef van de afdeling Stadsontwikke- wacht. slibt de wijk langzaam dicht ling, een ambtenaar van de dienst met voorzieningen die niet op elkaar financiën en een aantal nog aan te zijn afgestemd", aldus de nota. wijzen deskundigen. Vanaf morgen staat de stadsredactie van het Leidsch Dag blad onder andere leiding. Hans Melkert, de onvermoeibare, lastige wroeter naar de waarheid achter de zo goed in Leiden gedijende facades, vertrekt naar het Utrechts Nieuwsblad (waar hij chef van de streekredactie wordt). Zijn opvolger is Bram van Leeuwen (29), vroeger redacteur-binnenland van Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad. Aandachtige en naamgevoelige lezers zullen hem kennen als de auteur van een bewonderenswaardig lang voortgezette hengelrubriek (wie nu nog niet achter de geheimen van de zeelt is, komt er nooit meer achter) en uit reportages en beschouwingen over de milieuproblematiek van de regio rond Leiden. Vooral over het groene hart van Holland en het bedreigde piassen- gebied heeft Van Leeuwen geregeld zijn mening gegeven. Kaalslag stemt hem droevig. Met Melkert van wie men elders op deze pagina de laat ste bijdrage treft deed ook in Leiden eindelijk een heel andere wijze van raadsverslaggeving haar intrede. Hier, zowel als elders was het altijd de grootste zorg van de verslaggever om ieder van de heren en dames raadsleden een naar rato van fractie-omvang zelfde aantal regels in de krant te geven, of de betreffende volkstribuun nu werkelijk wat te berde gebracht had of niet. Met één van de voornaamste taken van de krant, het oprecht maar hinderlijk volgen van 't democra tisch bedrijf, had die opvatting natuurlijk niets van doen. Melkert introduceerde, daarbij niet van humor gespeend, in de Leidse raadsjournalistiek het spelelement. En zoals we sinds Huizinga weten is spel een ernstige zaak. Ook, als het LD soms misschien te veel het perfectionisme nastreefde tn de uitgebreide verslaggeving van raads- en commissievergade ringen, dan is het grote positieve saldo, dat raadsleden ter dege moesten gaan nadenken over wat ze zeiden. We zijn nu, zoveel jaren verder, een stap op de goede weg, al moeten sommigen nog wennen. (Zelfs Franse presidenten geven tegenwoordig a l'improviste persconferenties, maar er ls hier nog niet zo lang geleden een brave wethouder geweest, die vragen van journalisten schriftelijk in tweevoud te vo ren liet indienen, waarna hij via een schriftelijk antwoord in veelvoud het Interview completeerde.) Bram van Leeuwen was ook in Sbn tijd op de redactie-bin nenland al een man met oog voor het menselijke verhaal, het incident dat vaak in zijn verhalende karakter beter een situatie tekent dan een lang gecompliceerd verhaal. Hij is bovendien Leidenaar van geboorte en dat is niet alleen een voordeel, wanneer er brand is; hoewel, dan ook. Dat hij met een fanatisme, een betere zaak waardig, alle schaatswedstrij den napluist vanuit de Noorse Aftenposten tot aan de Neue Züricher Zeitung en dat allemaal in dikke schriften noteert betekent niet dat hij geen wak slaat m de Leidse singels als dat nodig is. Liever dan dat ze dichtgaan en een rondweg worden. H MULDER Leiden was zes jaar geleden veel simplistischer dan nu: een eenvoudige politieke situatie, die Heer Kooten en Heer Bie zouden hebben goedgekeurd. Simpele gemeenteraad, die niet meer dan eens in de drie weken vergaderde en op een keurig tijdstip naar huis ging. Raadscommissies, die wel vergaderden, maar eenvoudig de deur dicht hielden. Afspiegelingscolleges met voor ieder wat wils. Paradijs voor de raadsverslaggever dus, simplistisch ge zien dan. Allemaal Heren en enkele Dames, die keurig hun zegje deden. Zelden hoefde daar de mattenklopper over. Dat was ook niet gebruikelijk, want Heer Willigen, Heer Piena en Dame Haan, om een paar namen te noemen, vertegenwoor digden het plaatselijk gezag. Er was iets van actie te bespeuren. Er werd misschien een beetje gelachen om een beweging als "Leefbaar Leiden", maar ideeën van deze groep leven nog altijd voort. "Leefbaar Lei den", dat was Jan Boer, die met gekruiste benen op de vloer zat en biologisch dynamisch voedsel tot zich nam. Nu staat Heer Boer achter de tap en drinkt een pils in zijn eigen Praethuys. "Leefbaar Leiden" was ook Wil van Rooyen, de filosoof, die nu denkt overal bezwaarschriften tegen te moeten indienen. In de raad zat één afwijkende figuur: Heer Amptmeijer, de in rood ribfluweel gestoken hogepriester van de PSP. Onder zijn haardos, die heel wat minder omvangrijk was dan nu, maar voor die tijd het stempel "langharig tuig" recht vaardigde, ontwikkelden zich ideeën, waarnaar werd geluis terd. Hij gooide ook de knuppel in het politieke hoenderhok, die vijf jaar geleden leidde tot de breuk in de PvdA. Hij was het, die vóór de nieuwe raadsperiode, die ruim vier jaar gele den begon, de linkse krachten bundelde in het PAK. Dat PAK wilde wel regeren, maar niet samen met de anderen. Die anderen haalden de meerderheid en namen het roer in handen. Het PAK bleef aan de kant, maar niet werke loos toezien. Het werd een turbulente raadsperiode. Veel vergaderingen, vaak tot diep in de nacht en vooral in de eerste jaren met verhitte koppen. Liberale Heer Portheine at er zijn pijp bij op als rode Heer Veld aan het woord was. Leiden trilde van activiteit, ook buiten de raadszaal. De actie groeide. Actiecomité's en wijkcomité's bloeiden op. Er zijn er nog wel, maar het is allemaal wat stiller geworden nu links bij de laatste raadsverkiezingen de meerderheid heeft behaald en het heft in handen. Politiek is het niet simplis tisch meer, maar druk en ingewikkeld ook. In de zes jaren, waarin ik in Leiden rondkeek, is er veel veranderd. Niet zo direct aanwijsbaar misschien, want een overdekt zwembad is er (afgezien van de Overdekte) nog altijd niet en dat was direct na de bevrijding al een klacht. Het Schuttersveld staat nog altijd leeg, ondanks het feit, dat Leiden er al van alles heeft willen zetten. Enlaat ik maar stoppen, want er zijn voorbeelden te over. Er is in de mentaliteit wat veranderd. De regentenmenta liteit is over. De stad, de mensen ook, zijn meer open ge worden. Er is erkenning voor het feit, dat Leiden een stad met talloze problemen is, met een veeleisende universiteit, met veel werkloosheid, met verkrotting in de oude wijken, met te dure flats in de nieuwe wijken. Een stad met een hart ontegenzeggelijk, maar ook met een hartinfarct. Dat laatste hebben we van de daken geschreeuwd om el ders gehoor te vinden voor de problemen. Het gevolg is een beetje geweest, dat Leiden zich een negatieve naam heeft ver worven. En toch heeft de stad veel positieve dingen. Die ko men te weinig in de schijnwerper. Dat is jammer. Nu, zo'n stad als Leiden. Voor een journalist een interes sante stad,; want er is altijd wel wat. Dat heb ik zes jaar met plezier ervaren. Simplistisch gezien om op mijn uitgangspunt terug te komen heb ik één woord voor dat werken in Leiden. Eén eenvoudig woord. Fijns! HANS MELKERT Verder zal in het kader van deze kinderstraatspelen bijeengebracht in feestweek een „scholenproject" op een boekje en toegestuurd aan touw worden gezet waarvoor mede- buurt- en clubhuizen en scholen, werkers zich kunnen aanmelden. In Tijdens de feestweek zal er een spe- de bedoeling Hgt alle derde klassen ciaal ingericht speelterrein aanwezig van middelbare scholen enige tijd zijn. Tenslotte zoekt Projekt '75, dat bezig te laten zijn met het begrip dat met de organisatie belast is. „stad". Na een aantal themalessen naar nieuwe medewerkers voor het in de klas zullen de leerlingen bui- zogenaamde „sociale stuntteam..- ten de school informatie verzamelen De bedoeling van dit team is dat bijvoorbeeld bij de gemeente, de uni- bliksemacties van hulpverlenende versiteit of de musea. De werkstuk- aard worden gevoerd, zoals het op- ken dit daar uit voortvloeien zullen knappen van be jaarden woningen en in de feestweek worden tentoonge- het bijhouden van tuintjes van steld, terwijl er tevens een boekje zal lichamelijk gehandicapten. Aanmel- verschfjnen. den kan men zich bij het LAK. Le- Voorts is er het kinderspeelproject. vendaal 150, Leiden of telefonisch: In dit kader is een hele verzameling 46907. LEIDEN In een nota aan B. en W. en de gemeenteraad' hebben drie bewoners van de Merenwijk een procedlure-voorstel gedaan om te komen tot een gezondheidscentrum in deze wijk. De bewoners, mr. J. L. A. Kessen, mevrouw P. M. Kessen-Van Teylingen en J. A. A. van Well (pastor-opbouwwerker), schrijven in hun nota dat zij na de vergeefse pogingen van de zg. werkgroep gezondheidszorg Merenwijk, die al eerder bezig is ge weest om een gezondheidscentrum te rea&esen, toch nog wel mogelijkheden zien. In de nota hebben zij een ontwikkelingsstrategie opgesteld die tot de totstandkoming van een gezondheidscentrum moet leiden. WERKGROEP MILIEUBEHEER: ALTERNATIEVEN ONDERZOEKEN De samenstellers van de nota "de stuurgroep" stellen zich voor huisartsen te zoeken die bereid zijn in een gezondheidscentrum te wer ken. In afwachting van de realisering van een dergelijk centrum zou bezien moeten worden of er mogelijkheden zijn om in flats of houten keten een groepspraktijk te beginnen. De stuurgroep stelt zich vervolgens voor om contact op te nemen met perso nen en organisaties die aan het stichten van een gezondheidscentrum in de Merenwijk een bijdrage kunnen leveren. Daarna zou de stuurgroep enkele alternatieven ook op de fi nanciële consequenties moeten on derzoeken. De welzijnsraad zou daar bij een taak hebben in de begeleiding, Beroepingswerk is opgeschort LEIDEN Na advies van de kerkvoogdij heeft de centrale ker- keraad der Leidse Hervormde Ge meente besloten het beroepings werk in de wijkgemeente „Kontngs- kerk (vacature ds. Post) op te schorten tot 1 april, omdat de be groting voor 1975 er zo somber uit ziet, dat het niet verantwoordelijk lijkt een predikant te beroepen. In de periode tot 1 april zal een vertegenwoordiging uit de C.K. sa men met het college van kerkvoog den onderzoeken, of er dusdanige be zuinigingen zijn door te voeren dat er gelden beschikbaar komen voor het financieren van een predikants plaats. Bovendien zal tegen die tijd het resultaat bekend zijn van de rekening over 1974 en de vrijwilli- ge-bijdragen-actie, die in Januari zal worden gehouden. Op grond van al die gegevens kan dan in april een definitief besluit worden geno men over het wel of niet doorgaan van het beroepingswerk. de verzorging van administratie en documentatie en de evaluatie van het project. In de nota wordt het begrip gezond heidscentrum omschreven als een centraal gebouw met o.m. een groepspraktijk, een dependance van de samenwerkende kruisverenigingen, een dependance van de samenwerken de instellingen op het gebied van de maatschappelijke dienstverlening, eventueel een dependance van de G.G. en G.D., een praktijk van verlos kundige (n) en een praktijk van fy sio-therapeute(n). Als voordelen van een gesondheidscentrum worden ge- neemd een betere benadering van psycho-sociale achtergronden, een betere coördinatie van ziekenzorg, revalidatie en patientenbegeleiding, betere mogelijkheden tot onderzoek, voorlichting en preventie en ten slot te een verhoogde doelmatigheid in het gebruik van ruimte en personeel. De samenstellers van de nota stellen daar tegenover dat ook sommige na delen zwaarder gaan wegen. Dit be treft dan de hogere eisen die worden gesteld aan het vermogen om samen te werken, de individuele vrijheid die zou afnemen en een versterking van de monopolapositie door het centrum. In de nota wordt ook een opsomming gegeven van de voor- en nadelen van een groepspraktijk. Daarbij worden o.m. als voordelen genoemd mogelijk heden om intensiever onderzoek te verrichten, een betere benadering van de sociale achtergronden van de pa tient, betere organisatie van afspra ken, betere mogelijkheden tot onder ling overleg en dus een betere behan deling, de artsen in een groepsprak tijk zijn voor de patient beter bereik baar omdat ze niet allemaal tegelijk de wijk in hoeven te gaan. Nadelen zijn volgens de samenstellers van de nota o.m. de kostenfactor (een groeps praktijk brengt aanzienlijk hogere kosten met zich mee voor de deelne mers?, men moet met elkaar kunnen samenwerken, de band tussen huis arts en patient kan losser worden, een monopolitposiüle ten opzichte van LEIDEN De gemeentelijke plantsoenendienst is zuinig op iedere boom die Leiden siert. En terecht. Aan het Plantage staat een honderd jaar oude beuk, die niet meer geheel gezond onder de leden is. De stam is enigszins beschadigd en daardoor dreigt er in de kruin dood hout te onstaan. Om dat te voorkomen hebben mensen van de plantsoenendienst een deel van de stam stevig inge pakt in jute zakken, leem en klei De beuk zal gedurende ongeveer t een jaar van deze uitmonstering voorzien zijn. Daarna zullen al leen de jute zakken nog eens een jaar als verband fungeren. Buurtgebouw LEIDEN Het Morskwartaer krijgt in de naaste toekomst een buurtgebouw. De Stichting heeft voor de bouw van het centrum dat een plaats zal krijgen aan de Topaas laan een lening moeten siuitetti van f750.000,-. De Leidse gemeenteraad zal binnenlkort moeten beslissen over het verlenen van garantie voor deze geldlening. LEIDEN In een schrijven aan de gemeenteraad van Leiden komt de Werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit tot de conclusie dat de bouw van het nieuwe academisch ziekenhuis in zijn huidige vorm niet moet worden uitgevoerd. De nood zaak is onvoldoende aangetoond en er zal eerst een maatschappelijke en bedrijfseconomische rentabilitietsbe- rekening moeten worden uitgevoerd, aldus de werkgroep. Aan de gemeenteraad wordt het volgende geadviseerd: aan de bouw in zijn huidige vorm moet geen goedkeuring worden ver leend; bij de verkoop van de grond in de Leeuwenhoek moet uitdrukkelijk in het contract worden opgeno men dat de niet door het zieken huis te bebouwen gedeelten op ver zoek van de gemeente moeten wor den terugverkocht; de uitbreiding of nieuwbouw van het AZL, inclusief de hei-werkzaam heden moet plaats vinden op basis van een nieuw bestemmingsplan en niet op basis van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (waarbij de bouwvergunning al kan worden verleend, voordat het be stemmingsplan goedgekeurd of zelfs voltooid is); er moet een onderzoek worden gedaan naar het maatschappelijk nut van het huidige plan en van de beide door de werkgroep voorge stelde alternatieven. Die alternatieven zijn: - voortgezette vernieuwing van de bestaande klinieken met be perkte nieuwbouw tussen het Leger museum en Biochemie, ten dele als uitbreiding en ten dele als vervan ging van de barakken op het huidi ge terrein; - fase-gewijze sloop en nieuwbouw op het bestaande terrein. In haar brief besluit de werkgroep met op te merken, dat haar nu het verwijt zal treffen dat het projekt zo laat ter discussie wordt gesteld. „Hier staat tegenover dat het AZL op het punt van de actieve voor lichting naar buiten omtrent het hoe m waarom van het project dui delijk te kort is geschoten", aldus de werkgroep. Gereserveerd Zij wijst erop, dat zowel gemeen- als universiteit duidelijk een gereserveerde houding tegenover de nieuwbouw van het AZL aannemen. Voor beide heeft het project ver regaande consequenties. Voor de uni versiteit geldt, dat de bouw van het Universitair Medisch Centrum niet uit de algemene middelen wordt be kostigd, maar zal drukken op de uit gaven van de rijksbegroting onder het hoofdstuk wetenschappen, het geen ten koste zal gaan van andere invesbeminigsmogieaijlchedein. Daar naast zal de Leidse universiteit nog een directe bijdrage aan de bouw van het centrum moeten leveren, in het bijzonder voor de niet-klinische afdelingen van het complex. Verder zijn er problemen met de personeels bezetting. Voor de gemeente houdt de ver antwoordelijkheid niet op na de grondverkoop, schrijft de werkgroep, omdat de bouw van hét complex voor de rest van de stad aanzien lijke consequenties heeft. De werk groep noemt de volgende: het bouwwerk heeft gigantische afmetingen (oppervlakte ca. veertig hectare, hoogte meer dan veertig meter) en is voor normaal Stedelijk verkeer niet doorkruisbaar; wanneer het betrokken terrein geheel voor het UMC gereserveerd wordt, betekent dat een beperking van de mogelijkheden om in de Leeuwenhoek b.v. ook woningbouw en recreatieve voorzieningen tot stand te brengen; bij realisering van het nieuwe academisch ziekenhuis zal een aantal gebouwen leeg komen te staan (b.v. de nieuwe polikliniek, die tien jaar geleden voor vele mil joenen is gebouwd en waarvan het ontruimen regelrechte kapitaalver nietiging zou betekenen, aldus de werkgroep; andere gebouwen zijn zijn o.m. de kantoren aan het Sta tionsplein en het oude Elisabeth-zie- kenhuis aan de Hooigracht) de bereikbaarheid van het UMC is volledig afgestemd op het au toverkeer; er is een gebied van 6 ha. als parkeerterrein gereserveerd. Een dergelijke bouwwijze wordt Een van de alternatieve voorstellen van de Werkgroep Milieubeheer in kaart gébracht. door de werkgroep „asociaal" ge noemd. Noodzaak De noodzaak van de nieuwbouw is volgens de Werkgroep Mileube- heer nooit aangetoond en nooit dui delijk openbaar besproken. De taken van het academisch ziekenhuis, on derwijs, onderzoek en gezondheids- sorg rechtvaardigen een complex met een omvang zoals voorgesteld niet. De werkgroep erkent, dat de huidige accommodatie problemen veroorzaakt; de moeilijke uitwissel baarheid van verpleegsters over di verse klinieken, het enigszins ge ïsoleerd functioneren van de klinie ken, het transport van patiënten, klachten over het eten enz. „We vragen ons echter in alle ernst af in hoeverre deze problemen ook niet up een andere manier, veelal mede door organisatorische maatregelen kunnen worden opgelost. En met name vragen we ons af of door het bouwen van een complex als men nu van plan is, niet nieuwe proble men voor de oude in de plaats zul len komen: onpersoonlijke werkom geving, inefficiëntie door te sterke centralisatie, opnieuw inbouwen van grote afstanden e.a." zo schrijft de werkgroep. Waai Wethouder Waal van stads ontwikkeling heeft deze week ove rigens laten blijken, de bezwaren van de Werkgroep Milieubeheer niet te kunnen delen. Achterwege laten van de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis zou z.i. ver regaande consequenties hebben o.m. voor de exploitatie van het Mors- kwartier. Wanneer de gemeente de bouw zou afkeuren, kan dat boven dien Juridische verwikkelingen op leveren, waarbij het AZL een ster ke positie zou innemen, omdat ook het thans geldende bestemmingsplan de bouw van een nieuw ziekenhuis aangeeft. LEIDEN Voor de culturele mani festaties die in de week van 19 tot 24 mei 1975 onder het motto „Pro- pekt '75" worden georganiseerd ter gelegenheid van „400 Jaar Leidse universiteit" is nog steeds een aan tal medewerkers nodig. Zo heeft men nog behoefte aan een aantal manne lijke toneelspelers. Deze acteurs zul len meewerken aan een toneelfeuil leton dat in de feestweek op ver schillende plaatsen in de stad zal worden gehouden, zoals op de Burcht, het Gerecht, in een fabrieks hal en een winkelstraat. Naast ac teurs werken aan dit feuilleton een harmonie, zangkoren en dansgroe pen mee.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3