Auto-industrie zit in het slop Zo gemakkelijk is België nu ook weer niet. Verkeer kan we] veiliger Subaru gaat het voor de vierde maal in ons land proberen VOLVO 244 GL SATERDAG 30 NOVEMBER 1974 AUTO PAGINA 19 Het kopen van een auto in België is iiiet zo winstgevend als onlangs werd voorgesteld in het inmiddels overleden blad "Deze week" en la ter in een TROS-televisieprogram- ma. Aldus het ANWB-blad „De Autokampioen". De winst blijft meestal beperkt tot enkele honder den guldens. Daarnaast zijn er problemen. De eerste is natuurlijk de inruil van de oude auto. Dat zou in België kunnen, maar dan moet de auto eerst in België worden ingevoerd. Tel uit Je winst. Sommige Belgische autoverkopers laten de inruilwagen overnemen door Belgische collega's. Maar zo'n tussenpersoon kost geld. Het voor deligst is de auto zelf te verkopen. Liefst aan een particulier, omdat een handelaar in tweehands auto's bij verkoop zestien procent btw moet berekenen. En dus bij in koop minder betaalt. Wil je zelf Je auto kopen in Bel gië en zie je niet op tegen alle no dige formaliteiten, dan moet Je sa men met de Belgische verkoper naar de grens voor de uitvoer. Dat kan natuurlijk alleen direct als de ver koper de gewenste wagen in voor raad heeft. Anders kost het een tweede rit. Bovendien, niet elke dealer wil mee naar de grens. Hij is alleen maar ge ïnteresseerd in de 25 procent van de waarde van de auto, die hij niet als btw behoeft af te dragen als hij kan bewijzen dat de auto is uitge voerd. Meestal laat hij de koper die 25 procent extra wel betalen als borgsom en geeft die pas weer terug als de fcoper het uitvoerbewijs aan hem voorlegt. Dan nog kan de Nederlander niet met zijn nieuwe $uto rijden. Hij heeft geen kenteken. Bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Ne derland kan echter een ééndagsken- tekenbewijs worden aangevraagd. Waarbij moet worden opgegeven waar en wanneer men precies denkt te rijden. Kosten vijftien gulden plus twee nummerborden, die je zelf moet laten maken (vanaf min der dan een tientje). Maar Je kunt ook rijden met een Belgisch export nummer. Daar zou volgens de ANWB de verkoper alles van moe ten weten. De douane komt aan de grens eerst met een T2L-formulier voor vrijstelling van invoerrechten op 'n artikeltje uit 'm EG-land op de poppen. Als men het tenminste in voorraad heeft. Dan moet formu lier D 33 in viervoud worden inge vuld. Daarop komt het bedrag te staan, dat de koper aan belastingen moet betalen. Ter plaatje afreke nen. Dan moet er nog een defini tief kentekenbewijs op de auto. Daarvoor moet Je het bovenste deel van die D 33 opsturen aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Maar maak eerst een fotocopie van het hele formulier. Anders heb Je geen bewijs van betaling meer. Antwoord krijg Je na twee of drie weken. Op de oproep tot we ging (voor de belasting) en keu ring staat 'n nummer, dat de ei genaar op 'n zelfgemaakt num merbord moet zetten. Alleen geldig voor de rit naar en van de keuring. Maar net als bij de rit op het "ééndagsken- tekenbewijs" moet de auto wel ver zekerd zijn, waarschuwt de ANWB. Omdat -het gaat om een nieuwe auto wordt de auto natuurlijk' wel goedgekeurd. Maar bij een uitzon derlijk exemplaar is wel afwijking mogelijk. Voorbeeld van de ANWB: de niet gangbare Lotus Elite moet in ons land andere verlichting heb ben. Alles kan makkelijker. Het Belgi sche Autocenter, van de heer Vroo- nen in het gehucht Broekom is gespecialiseerd in leveranties naar Nederland. Hij regelt de papierwin kel en de klant krijgt tien weken na zijn eventueel zelfs telefonische bestelling de auto kant en klaar voor de deur. Door slimme inkoop het ge heim van de heer Vroonen zijn die auto's over het algemeen goed koper dan elders in België. Boven dien belooft Vroonen een ML-be- handeling en een radio. Van het koop- en kostenbedrag moet 20 pro cent worden overgemaakt bij be stelling. De rest moet worden be taald aan de man, die de nieuwe auto aan huis komt afleveren. Er was slechts één klacht bekend bij de ANWB: van een Rotter dammer, die al tachtig procent van de koopprijs van 'n Volvo had over gemaakt, maar de wagen nog niet had gezien .Vroonen heeft geen ga ragebedrijf, dus met garantie zou men wel eens slecht kunnen zitten. Bovendien waarschuwt de ANWB, dat een dealer in de woonplaats van een klant wel eens niet zo hap pig zou kunnen zijn op service aan een in België gekochte auto. Oh Ja, formeel moet hij het wel doen, maar als hij nu geen tijd heeft. Het is volgens de Autokampioen allemaal een kwestie van rekenen. Hoeveel tijd en geld ben Je kwijt aan zo'n Belgische transactie? Wat krijg Je te zijner tijd minder te rug? Want op het importkenteken bewijs staat het bouwjaar en niet alleen de afgiftedatum van het ken tekenbewijs. De ANWB neemt een voorbeeld. In België wordt een 2 CV 4 ge kocht. Kost in Nederland f 5995. in België exclusief btw omgerekend f 4011. Bij de douane wordt f 827 bijzondere verbruiksbelasting be taald. Aan btw komt daar nog eens 774 gulden bij. Alles MJ elkaar f 5612. Winst f 383. Maar daar moeten dan wel de bijkomende kos ten af. Zoals ritten naar en in Bel gië. Kosten van weging en keurins Die bij een in Nederland gekochu auto niet meer behoeven te wor den betaald. - s ïu hsshsl Subaru gaat voor de vierde maal in zes Jaar proberen dit Japanse merk in ons land van de grond te krijgen. Engelbert in Voorschoten was de eerste importeur. Daarna ging het over in handen van de Groningse Gremi. Als derde wilde Subaru Ne derland het wel eens proberen. Het was een werkmaatschappij van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij. Maar sinds enkele maanden is de import toevertrouwd aan het Rotter damse kantoor van Misuka Europa. De leiding is daar in handen van de heer E. van Galen, die nog niet zo lang geleden afscheid nam van Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim. De heer Van Galen was vol vertrou wen, toen hij dezer dagen in Avifau na opnieuw een Subaru aan de Ne derlandse autopers voorhield. Hij verwacht volgend jaar in ons land al zo 1500 auto's te kunnen verko pen. En dat is heel wat meer dan de nog geen honderd stuks, die in 1973 aan de man werden gebracht. Wat er precies aan de hand is ge weest werd niet duidelijk gemaakt op die persbijeenkomst in Alphen. Aan de fabriek ligt het niet. Het Japanse concern Fuji Heavy Industries is bepaald geen kleine industriële Jon gen. Integendeel, een gigantisch be drijf, dat naast diïe personenauto's ook Vliegtuigen en spoorwegmate riaal vervaardigt. De omzet was vorig Jaar bijna anderhalf miljard gulden. De verkoop van Subaru's in Europa werd door de producent in handen gelegd van het eveneens machtige handels- concern Mitsui, dat in het Belgisch Zavertem Misuca Europa van de grond hielp. Dat "Misuca" is 'n sa mentrekking van Mitsui. Subaru en cars. Im Rotterdam werd onder lei ding van de heer Van Galen een Nederlands hoofdkwartier ingericht en thans is men driftig bezig een dealernet op te zetten, wat natuur lijk nogal wat voeten in de aarde heeft. Men komt op de Nederlandse markt met vijf modellen: een tweedeurs se dan, een vierdeurs sedan, een combi natiewagen, een coupé GL en een coupé GSR. Als krachtbron fungeert de 1361 cc motor, die afhankelijk van het type 64 of 76 DIN-pk levert. De wagens hebben voorwielaandrijving en bovenliggende nokkenas. Zi1n zijn zeer compleet uitgerust. Dank zij Mac Pherson-veerpoten en de stabilisatorstapg zouden ze vol gens de fabriek een goede weg- Igging hebben. Als brandstofverbruik wordt om- geveer 1 op 13 opgegeven. Voor de goedkoopste Subaru, die in uiterlijk lijkt op alle andere Japanners, moet men 11.595 gulden neertellen. De duurste kost f 13.330. Premiekorting voor auto met brandblusser Koopkracht, het maandblad van het Konsumenten Kontakt, pleit in het decembernummer voor de aan schaffing van kleine brandblusappa- raatjes, speciaal bestemd voor auto, caravan, boot en hobbyruimte. Naar schatting nog maar 5 procent van het wagenpark in Nederland is op het ogenblik voorzien van dit appa raat, dat "Koopkracht rekent tot de categorie van veiligheidsaccessoires. Het blad vindt dat verzekerings maatschappijen ertoe zouden moe ten overgaan lagere premies te be rekenen voor verzekerden, die zo'n brandblusser in hun auto hebben. De heer B. W. Quist is ver bonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hij is adjunct-directeur verkeersvei ligheid. En hij denkt, dat het mogelijk is het aantal doden en gewonden in het verkeer dras tisch terug te brengen. Hij vertelde dat kortgeleden aan de leden van de Auto Pers Klub. Journalisten, die zich ge regeld met het verkeer bezig houden. De heer Quist was er voor naar Doetinchem gekomen om die Journalisten een aantal ideeën aan de hand te doen, waardoor het aantal verkeers slachtoffers zou kunnen worden gereduceerd. Natuurlijk waren al die gedachten niet nieuw. Ze zijn elders en anders al eens meer naar voren gebracht, maar de heer Quist zette er weer eens flink wat op een rijtje. We moeten streven naar min der en kortere ritten. De over heid kan dat doen in het kader van de ruimtelijke ordening. We moeten met meer men sen in voertuigen gaan zitten: bijvoorbeeld openbaar ver voer boven eigen auto. We moeten in betrekkelijk veiliger voertuigen gaan zitten.^ Alweer beter railvervoer dan" wegverkeer Scheiding der geesten, zoals dat op ander gebied heet. In het verkeer betekent dat scheiding van de verschillende soorten weggebruikers zodat er zo min mogelijk conflictsituaties kun nen ontstaan. En als zo'n si tuatie toch onvermijdelijk is dan ver tevoren laten weten, dat er een in aantocht is. "Als de verkeersveiligheid wer kelijk centraal wordt gesteld in 't verkeers- en vervoerssysteem en als het mogelijk wordt de verkeersonveiligheid langs be paalde lijnen aan te pakken, dan moet het mogelijk zijn het aantal doden en gewonden dras tisch omlaag te brengen", meent de heer Quist. De auto-industrie zit in het slop. Dat is niet van vandaag of gisteren. MaaT de energiecrisis gaf de doorslag. Zorgde voor het stootje, dat de fabrieken in de rode cijfers joeg. Ook omdat de consumenten minder royaal konden zijn. Derhalve teruglopende verkopen. Groeiende voorraden, Snel stijgende rentekosten. Alles bij elkaar niet meer op te brengen. Grote verliezen, werktijdverkortingen en ontsla gen aan de lopende band. In de Verenigde Staten maakt men zich ernstige zorgen. De autoin dustrie wordt daar gezien als een graadmeter voor de gehele Ameri kaanse economie. En het gaat in Detroit verre van goed. Chrysler bijvoorbeeld heeft vijf van zijn zes fabrieken tot 6 janpari gesloten. Opnieuw 43.000 mensen op straat. Ford is ook al met sluitingen en omvangrijke bezuinigingsprogram ma's op de proppen gekomen. Er wordt nog meer verwacht. Het aan tal werklozen zal naar verwach ting oplopen tot ongeveer 150.000 man. Een kwart van het totaal, dat z'n brood verdient in de Ame rikaanse auto-industrie. Maar Amerika heeft niet het alleen recht op de huidige ellende. In Europa zullen maar heel weinig autofabrikanten buiten de rode cij fers blijven. Volkswagen en Opel doel hun uiterste best mensen kwijt te raken. VW heeft nadat al 11.000 waren vertrokken nog eens zesduizend werknemers een premie aangeboden als zij hun jas voor goed aantrekken. Bij Opel werd zo'n premie aan drieduizend man aangeboden. Verplichte vakanties rondom de jaarwisseling vindt men nagenoeg overal. Audi-NSU al leen al stuurde voor tien dagen 20.000 werknemers naar huis. Zover het zich tot op heden Iaat aanzien zijn BMW en Mercedes witte raven in Duitsland. Zij zou den dit jaar nog tot enige winst komen. Net als de Zweedse Volvo- fabrieken, die zich dit jaar heb ben ontfermd over onze nationale trots DAF, die ook de energiemoei lijkheden bar slecht heeft door- We zeiden het al eerder, dat Fiat dit jaar aan een miljoenenverlies komt. En hoewel hoogste baas Ag nelli op langere termijn optimistisch is durft hij voor volgend jaar nog geen verbetering te voorspellen. De verliezen van Citroën liegen er in Frankrijk ook niet om. Het schijnt dat daardoor de overne ming van Citroën door Peugeot die 1 november 'n feit had moe ten zijn voorlopig is uitgesteld. Peugeot voelt er niets voor de ver liezen van Citroën te moeten in casseren, die deze week duizenden naar huis stuurde. De Franse re gering heeft Renault Ai Citroën een lening van ongeveer 300 mil joen gulden toegezegd. In Engeland schat men het verlies van British Leyland Motor Corpo ration die nagenoeg de gehele Britse autoindustrie omvat dit jaar op meer dan 300 miljoen gul den. Bij Ford in Engeland is het zoals ook elders bij herhaling staking geblazen. Ook Japan heeft flinke tikken op gelopen. In de eerste tien maanden was de Japanse autoproduktie tien procent beneden die van vorig jaar: In Japan zelf stijgt de vraag weer, maar de export naar Amerika bleef beduidend lager. Dat komt omdat een van de grootste attracties is weggevallen, de gunsti ger prijs. De Japanse prijzen zijn dit jaar al met ruim 20 procent gestegen In Amerika we zeiden het al is de toestand zorgelijk. Tot begin oktober was de afzet van General Motors 24 procent lager, van Chrysler 19 procent, van Ford 15 procent en van American Motors 11 procent. Het aantal onverkoch te auto's loopt in de miljoenen. En zo zouden we nog kunnen door gaan. „Gelukkig is het land, dat geen autoindustrie van betekenis heeft", zei deze zomer een Duitse bankier, die ons land bezocht. Inmiddels is DAF aan Volvo verkocht. We heb ben dus geen autoindustrie meer. Maar de variomatische zorgen in Eindhoven zijn er nauwelijks min der om geworden. De voorraden stapelen zich nog steeds op. In elk geval zitten de DAF-werkers rond Kerst en nieuwjaar thuis. En hoe veel dagen ze dan nog per week werken? Ach, dat vraagt elke werk nemer in de autosector zich van daag de dag af. Dion- achter- as ook in de DAF 46 De DAF 44 wordt opgevolgd door de DAF 46, die in zijn eenvoudigste uitvoering f 8.970 gaat kosten. De variomatic zal in de 46 door één riem worden aangedreven. Dat kost minder energie. De 46 is uitgerust met de 2 cilinder luchtgekoelde boxermotor van 844 cc uit de vroegere 44, die 34 DIN-pk levert en een top van 123 km per uur kan halen. De beste verbetering: ook de 46 wordt uitgerust met een DION-achteras, die in de 66 zo'n succes bleek. Duizenden en nog eens duizenden auto's wachten op een koper. Deze foto werd genomen bij Chrysler in Detroit. Men had hem bij vele andere auïofabriéken kunnen nemen. De Volvo 244 GL, waarin wij een week hebben gereden, is er één van de „nieuwe/ generatie", zoals dat door de fabriek wordt genoemd. Deze auto kost inclusief btw f 25.590. Een niet onaanzienlijk bedrag. Daar 1 moet men wel iets aparts voor te rugzien. Het is inderdaad een im posante wagen. Groot en stoer. Lijkt zwaarder dan zijn voorgan ger. Dat is ie ook met z'n 1300 ki lo. En dat weer door de gelijkenis met de experimentele veiligheids auto van Volvo. Zo gaat het namelijk in de autowe reld. Er worden veilige auto's in elkaar gezet. Maar die komen nooit verder dan de testbaan. Te zwaar. Te duur. Te groot. Te log. Econo misch niet haalbaar. Maar de ken nis en de ervaring bij de construc tie vergaard komt men vaak in nieuwe modellen tegen. Daardoor ook werd de „nieuwe ge neratie" van Volvo wat zwaarder, langer (van 4.77 naar 4.90 meter) en werd de voorzijde wat lager. Dan kan men beter op de weg zien. De zware, schok-absorberende bum pers lopen nu veel directer in de carrosserie over. Er zijn nog meer van dergelijke details. Ze veran derden het aanzicht van de auto. Het leverde een resultaat op, dat nog stoerder en imposanter lijkt. Nog een opvallende kleinigheid: de hoofdsteunen zitten nu vast aan de stoelen, maar zijn wel „open". Aan de ene kant dus de veiligheid bij, botsingen tot het uiterste gegaran deerd, aan de andere kant open oog voor de mensen achterin, die ook graag iets willen zien. Het zijn maar details. Maar toch sprekende bijzonderheden omdat zij de zorg tekenen, waarmee deze automobie len zijn geconstrueerd. Het valt allemaal niet zo direct op, maar bij de introductie vertelde Volvo, dat er in deze vernieuwing van de modellen meer geld was ge stoken dan ooit tevoren bij welk model ook. De zaken zijn kennelijk goed gron dig aangepakt. In totaal wordt de 240-serie uitge bracht in zeven modellen. Dé door ons gereden 244 GL is (behoudens die met de automaat) het topmo del van de serie. Dat geeft flink wat leuke extraatjes. Zoals een schuifdak (standaard), een toeren- teller (merkwaardig genoeg in an dere modellen niet aanwezig) ge tint glas rondom, verwarmde be stuurdersstoel en een mechanische inspuiting van de gloednieuw ge construeerde B-21 motor. Die in Zweden ontwikkelde kracht bron van 2127 cc inhoud (met bo venliggende nokkenas) wordt in de serie in twee versies geleverd. Met carburator komt hij aan 'm ver mogen van 97 DIN-pk, maar met benzine-inspuiting haalt hij 123 DIN-pk. Met die laatste hadden wij te maken. Een uiterst soepele motor, met flinke ruimte in de versnellin gen, opvallend rustig en met vol doende pit om snel te kunnen acce- leren en desgewenst een top boven de 160 kilometer te halen. Volvo heeft topsnelheden echter altijd on belangrijk gevonden. Men mikte in de eerste plaats op comfort en vei ligheid. De hang naar comfort vindt mén in de wagen op vele plaatsen terug. Zeker bij deze 244 GL. die is uit gerust met geheel leren stoelen en bank, de bestuurdersstoel bovendien nog met verwarming. Als de tem peratuur beneden de zestien graden is gedaald wordt de zetel automa tisch verwarmd om voor *n vuur tje onder het zitvlak te zorgen. De stoelen zijn op zovele manieren te verstellen, dat men altijd wel aangenaam moet kunnen zitten. De pedalen zijn goed bereikbaar, de talrijke bedieningshan^els en knopjes ook. Merkwaardig alleen, dat een intervalschakelaar voor de ruiten wisser bij zo'n auto ontbreekt. Het dashboard is al even massief als de ajuto. Z'ellfs standaard heeft men tegenwoordig gemakkelijk te han teren rolgordels. Maar goed ook, want het venijnige rode lichtje -op het dashboard blijft, maar knip ogen als men de gordel een keer wil vergeten. Het kleine vlotte pookje zit goed ge plaatst op de tunnel. De bak is gemakkelijk te schakelen. Alleen te gemakkelijk, waar het de achteruit betreft. Men drukt vrij vlot door, de één heen naar de achteruit. Het is ons één keer gebeurd en We moeten zeggen, het was een onaan gename ervaring. De stuuroverbrenging is nu van het tandvleugeltype. De wagen is daar door exact te sturen en het stuur lidhit te draaien. Alleen bij hogere snelheden is het stuurkarakter toch wat ongewis. Wat mede te wijten is aan het feit, dat de wagen be- sliisJt niet ongevoelig IS voor zijwind. En op een nat wegdek hebben wij enkele malen ervaren, dat de ach terkant in *in bocht wat al te gre tig wilde doorzetten, 'n Gretigheid die gemakkelijk genoeg te redresse- ren was, maar in eerste instantie toch wat verrassend overkwam. Hoewel het nog niet zo lang geleden is, dat een boze klant voor flink wat negatieve publiciteit heeft ge zorgd, is Volvo toch nog altijd in ons land een naam, die als syno niem staat voor veiligheid, degelijk heid en betrouwbaarheid. Op dat stramien hebben de constructeurs van deze „nieuwe generatie" na tuurlijk verder geborduurd. Ze hebben een massaal aandoende royale wagen gecreeërd, waarin voor vijf personen voldoende ruimte is. Met 'n bagagebak, waarin men heel wat kan wegstouwen. Met een krachtige, pittige en toch rustige motor. Met 'n redelijke goede weg- ligging. Nogal prijzig in aanschaf fing. En niet al te goedkoop om te rijden. Want om 1 op 9 te rijden moet men zich al hèel netjes voor- bewegen. Maar fijn is die Volvo wel.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19