Wij zijn een heel speciaal volk SOLIDARITEIT TUSSEN CHAUFFEURS EN HUN BAZEN 55 Luchtvervoer neemt langzamer toe dan experts verwachtten Een onbegrepenmaar trotse chauffeursvrouw: TWEEDE NATIONALE LUCHTHAVEN VOORLOPIG OVERBODIG PAGINA 14 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 „De bom Is gebarsten. De bom is gebarsten." Nadrukkelijk klonken de ze woorden van actieleider Willem Marie van den Berg donderdagoch tend verschillende keren over de ra dio. Dat was het wachtwoord voor de stakende chauffeurs aan de grensposten om de blokkades te rui men. Waarmee een einde was geko men aan een unieke stakingsactie. Uniek, omdat het nog nooit is voor gekomen dat werkgevers en werkne mers gezamenlijk zo'n hecht front vormden. De chauffeurs stonden achter hun baas en de bazen stelden zich achter hun chauffeurs. Een klap in het gezicht voo rde vakbeweging? Cor Bouwmans namens de Federatie Vervoersbonden NVV - NKV. „De vakbeweging heeft geen greep op datgene wat in de vervoerswereld gebeurt Er heersen wilde toestanden in het vervoer," geeft hij toe. Duiken niet al sinds jaar en dag hardnekkige verhalen opporen chauffeurs, die afgebeuld en uitge zogen worden. Moordenaars zijn het, die zo met het leven van onze man nen en vaders omspringen, werd er van de transportbazen gezegd. De chauffeurs zijn de slaven van de weg. Hebben een ontwricht gezinsle ven. Ze draaien zichzelf kapot ach ter het stuur. Ze moeten zichzelf knijpen om wakker te blijven. Het draait in het leven van de interna tionaal chauffeur vooral om peppil len, koffie en weinig geld. Allemaal overdreven, of gaat het echt zo toe in het internationale wegtransport? De waarheid zal wel ergens In het midden liggen. Er zullen slechte en goede bazen zijn, tevreden en onte vreden chauffeurs, wanhopige en gelukkige chauffeursvrouwen. Wie kent ze eigenlijk goed, de man nen van het beroepsgoederenvervoer, die een heel leven langs de grote autowegen slijten? Dat is ongetwijfeld mevrouw Patri cia Moolenbel (39). Zij kent als wei nig anderen de chauffeurswereld, hun grieven en verlangens. Werd zondag van de ene kant door Chauffeursvereniging West benaderd en tegelijkertijd aan de andere kant door de werkgeversorganisaties, om als „verbinding" op te treden. Ver brak terstond voor de periode zolang de actie zou duren haar medewer king aan het chauffeursprogramma van de AVRO „Knipperlicht". ,Jk wilde volkomen neutraal optre den," benadrukt zij na de actie. Ze is van zondagmiddag tot donderdag avond constant in touw geweest. Heeft geen bed gezien. En is daarna in het actiecentrum in de Delftse veiling nog niet weg te slaan. Een vak „De chauffeurs betreuren vooral één ding. Dat is dat het vak van vrachtwagenchauffeur nog steeds niet erkend wordt als vak," vertelt Patricia Moolenbel. „Iedereen die maar een groot-rijbewijs heeft, kan op zo'n grote vrachtwagencombinatie stappen. En het wordt noodzakelijk dat hier eens verandering in komt, vinden de chauffeurs." „Eigenlijk zijn ze het meest verbol gen over een opmerking van meneer Dassen van de Algemene Christelij ke Bond van Vervoers Personeel, die onlangs zei, dat er behoefte was aan 16.000 werknemers in het vervoer en dat er plaatsingsmogelijkheden zijn van werklozen. Toen zeiden de chauffeurs, je kan toch maar niet iedereen op zo'n oombinatie zetten. Het is een vak." „Me« deze actie hebben de chauf feurs toch eigenlijk wel bewezen, dat ze organisatietalent hebben", vindt Patricia Moolenbel. „Dat ta lent hebben ze nodig om hun goede ren over de grens te brengen en om te onderhandelen met de douane. Want ze dragen de verantwoorde lijkheid over transporten, die soms een waarde hebben van meer dan waarde van de vrachtwagen. Daar mee maken ze reizen naar Spanje, Italië en Turkije. Soms zelfs nog verder weg." „Daarom is in deze bedrijfstak ook die enorme solidariteit tussen de chauffeurs en hun bazen opvallend. Dat komt omdat het vaak zulke verschrikkelijk moeilijke transporten zijn." „Ze hebben tijdens de actie wel steeds gehoopt dat staatssecretaris Van Huiten met een soepele oplos sing zou komen. Want ze willen hem eigenlijk tot geen prijs kwijt. Deze man behartigt onze belangen uitstekend, vinden ze. Ze hadden so- wie zo al een plezierig beeld van Van Huiten. En dat hebben ze nog. Ze willen gewoon dat de onderhande lingen weer worden voortgezet." „Een internationaal chauffeur," be sluit Patricia Moolenbelt, „is voor mij iemand, die vooral vakkennis heeft. Die bovendien ontzettend gek is op z'n auto. Want weet U hoe verschrikkelijk ze het vonden dat woensdagnacht hun ruiten kapot werden geslagen? Dat doet hen pijn. Of krassen, of wat voor beschadi ging dan ook, dat kunnen ze bijna niet verwerken." „Ik heb Huub van Doorne van DAF eens gevraagd of je nu een andere man achter het stuur kunt zetten in verband met de plannen voor wis selbemanningen. Onmogelijk, zei hij. Omdat iedere chauffeur het koppe lingspedaal en het gaspedaal op z'n eigen manier bespeelt. Dat is met die voorgeschakelde bakken ontzet tend belangrijk, aldus Patricia Moolenbel. Ook vakbondsbestuurder Cor Bouw mansplaat zich lovend uit over staats secretaris Van Huiten. „Wij zijn blij dat we nu een staatssecre taris hebben, die vooral de sociale misstanden in het beroepsgoederen vervoer aanpakt." En dat die er nog steeds zijn, dat leidt volgens hem geen twijfel. „De moordende concur rentiestrijd tussen de bedriven wordt over de ruggen van de chauf feurs uitgevochten." I I II III llllllll lllllllllllllll <ar-. Chaufjeursvrouw Rinie Buynsters: „Ik ben er trots op dat i Precies vier nachten en drie dagen heeft de chauffeursstaking deze w/ek geduurd. Gedurende die perio de sloten zij onze grenzen herme tisch af. Thuis wachtten de chauf feurs-gezinnen de ontwikkelingen gespannen af. Dat de vrouwen hun mannen zo lang moesten missen, was echter niets ongewoons. Want anders racen de „ridders van de weg" in die periode even naar Stockholm, Berlijn of twee keer op en neer naar Parijs, München. De chauffeursvrouwen wisten allang wat het is om alleen te zijn. Som migen verafschuwen het beroep van hun man, de lange werktijden, het gevaar, de angst voor de gevolgen wanneer ze ziek worden, de ongewis heid van het beroep, de willekeur van de baas. Andere vrouwen zijn er trots op dat hun man tot het corps van de internationale chauffeurs be hoort. Zo'n vrouw is Rienie Buyn sters (42) uit de Haagse Transvaal- buurt. Haar echtgenoot Cor (43) rijdt al meer dan tien jaar op Zwe den. Dit is het verhaal van Rienie Buynsters. terwijl zij al enige dagen wacht op haar man, die maandag ochtend om vier uur ter staking trok. „Ja, ik ben er ergens behoorlijk trots op, dat m'n man internationaal chauffeur is. Dat mag u best weten. Ik ben in hart en nieren een chauf- feursvrouw. Wij zijn een speciaal volk. de internationale chauffeurs. Dat ds een volk apart. Je haalt ze er wel uit hoor. Aparte wereld ook. Ze zullen elkaar nooit in de 6teek laten. Dat heeft nu weer die staking uit- „Ik ben vroeger zelf vreselijk veel met hem meegeweest. Een Jaar of tien geleden. Om te kijken hoe het was. Ook uit nieuwsgierigheid. Een hoop mensen vinden het wel een sensatie, hoor, internationaal chauf feur. Maar het is geen sensatöe. Het is gewoon hard werken, heel hard werken voor die mensen. Mijn man rijdt al een Jaar of dertien op het buitenland. Ik heb altijd hele fijne ritten meegemaakt. Ik bedoel maar". „Hij rijdt groenten en fruit. De ene keer naar Helsenborg. In Zweden. Dat duurt drie dagen. De andere keer naar Stockholm. Is hij vier da gen weg. Zijn ze met z'n tweeën op de wagen dan wisselen ze elkaar zo om de drie uur af. En zo gaat het steeds door. Drie of vier dagen weg. Een dag thuis. Achter elkaar door. Zaterdag, dat noemen we geen weekendrijden. Wij noemen het weekend-rijden als hij zondag weg moet". Wat bedolen ze dan met een Jachtig bestaan? Bij mij krijgt hij gewoon voldoende rust. Ach, elke arbeider werkt toch hard. Hebben ze het over veel verdienen. Niemand verdient toch genoeg". „Hebben ze het over roofbouw. Ik ben op een verkeerecursus geweest ADVERTENTIE In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeel- keukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang rijker vinden wij kwaliteit en service. Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en... bruynzeei De Houtwerf Keukens B.V., Haarlemmerweg 49a, nabij Groenoord- hal. Leiden - Tel. 071 - 3 45 44/2 2212 Bouwbedrijf Vogelaar, Voorstraat 141, Noordwijk-TeL 01719-2170. voor rijles. Zei een politieagent daar dat op de internationale chauffeurs roofbouw wordt gepleegd. Dat vind ik belachelijk gewoonweg". „Er kan niets zijn of de beroeps schauffeur heeft het gedaan. Maar ik sta voor honderd procent achter mijn man en achter zijn beroep. En ook achter de firma Vah Spronsen Transport in Monster. Ik vind Van Spronsen als baas zijnde een goede man. Als Je ergens mee zit, dan helpt hij Je altijd. Hij zegt wel niet veel, maar hij ziet alles, hij doet al les. Toen mijn grootvader ernstig ziek was, kreeg m'n man een week verlof. Nu hang ik ook wel vreselijk aan die zaak. Want wat zeg ik, het is net onze zaak". De vakbanden „We hebben gewoon op de zaak de bonden niet nodig. Ze zeggen wel eens een baas is een baas. Maar ik wil geen kwaad woord van onze zaak horen. Eerst waren het die bonden, die aan het duvel Jagen wa ren met ons en nu die minister weer. Ik vind, die mensen bedoelen het misschien wel goed. Maar ze weten er niets vanaf. Hoe weet die minister Westerterp nu, hoe het echte leven van de interna tionale chauffeur is? Hij zit daar maar op een stoeltje. Net als die politiecommissaris, die zed dat de chauffeurs steed6 agressiever en wil der gaan rijden. Ik kan die man wel doodkijken. Ik zou hem weieens wil len ontmoeten. Maar wij zijn maar Jan met de Pet" Waarom geen lid van de vakbond? „Nee. ik zie ern iets in. Ik zeg altijd maar zo. Mijn ihan is de minister van binnenlandse kamers en ik ben minister van financiën. Ik regel het geld hier. Ik regel gewoon alles in de huishouding. De rest doen we onderling. Klaar. Dat moet ook er gens. Ik vind dat als mijn man thuiskomt, dan moet Je hem niet met van alles lastig vallen. Dan moeit Je hem ontspanning geven. Dat heeft hij nodig. Ik geloof dat hij het bij mij vrij goed heeft. Mijn man is voor honderd procent chauf feur. Z'n vrachtwagen, kom er noodt aan. Dat is zijn halve leven. Je kan wel haast zeggen, drie-kwart van z'n leven". Nooit oververmoeid? „Nee, nee hoor. Ten eerste heeft m'n man veel ervaring op de weg. Je hebt er bij die altijd maar blijven doorjakkeren. Dat is nooit goed na tuurlijk". „We hebben wel een bijzonder leven. Maar een zeemansvrouw is toch ook veel alleen. Ik vang het gewoon op. Ik werk zelf dus niet. nee. Dat gaat niet. Ze komen op zulke ongeregelde tijden thuis. En dan moet je er ge woon aijn. Dan is het niet gezellig als Je er niet bent". 's Avonds veel alleen? Dat ben ik wel gewend. En ik heb ons Bibbertje" (Een Pincertje, dat op haar schoot zit). „We komen nooit ergens. Nooit ln een cafe. Nooit naar de bioscoop. Ik ben al vijftien Jaar getrouwd, maar ik ben pas twee keer naar de bio scoop geweest. We maken het thuds gezellig. Mijn man is altdjd op reis. Steekt zijn voeten altijd onder an dermans tafel. En als hij thuis is dan moet hij toch zijn voeten onder z'n eigen tafel kunnen steken". Graag zelf (Verlegen lachend) „Nou en of, ja. Ik heb weieens tegen m'n man ge zegd. Ik ben nu met mijn klein-rij- bewijs bezig. Dan haal ik straks mijn groot-rijbewijs. En dan zou ik „Ik wou echt dat ik de capaciteiten had om chauffeur te worden. Want je moet het lichamelijk wel aankun nen. Dag en nacht langs de weg. Je moet eigenlijk tien paar ogen heb ben. Het vergt toch wat van Je. Want Je wordt ergens lichamelijk moe, maar ook geestelijk. Altijd maar turen op die weg. En het ver keer wordt ook steeds drukker". „Dat ze worden opgejaagd door hun bazen?. Dat is niet waar hoor. Ze krijgen gewoon de tijd om er te ko- Ja, Je moet natuurlijk niet in de kroeg blijven hangen". „Het is na tuurlijk geen beroep als een ambte naar. Het zwaarste wat die opp&kt is een pennetje. Je moet ergens nog een hoop weten als lnternatdonaal chauffeur. Het blijft niet bij chauf feren. Je moet inklaren. Je moet uitklaren. Je moet de weg naar de markten kennen. Ze denken wel een beroepschauffeur, dat is enkel rijen, rijen, rijen. Dat is niet waar. Er komt nog zoveel bij kijken. Het zijn ook nog ongediplomeerde automon teurs ook". „Nou, dat weet ik niet. Hij Is goed gezond. Het is bij tijd en wijle net een kwajongen. Misschien dat als hij wat ouder wordt, dat hij op een binnenlandse wagen kan rijden". „Je bent vergroeid met de zaak he. Wij zeggen niet dat m'n man zo maar op een vrachtwagen rijdt. Nee, hij rijdt op onze Van Spronsen-wa- gen. Ik weet niet hoe ik het anders moet zeggen. Het is gewoon onze zaak. (lachen) Ze hebben wel eens gevraagd of ik aandelen ln de zaak Uitroeien Leest dan woedend een passage in de krant voor, waarin staatssecreta ris Van Huüten over de chauffeurs- actie zegt, we moetien deze toestan den uitroeien. (Fel) „Uitroeien, uitroeien. Weet Je wat ze moeten uitroeien. Dat zootje op het Binnenhof. Dat is een puin hoop". „Uitroeien. Dat vind ik een moffen- uitdrukking. Wij verzorgen toch die export. Nou, wat is een land zonder export. Dat Is toch niks. Of wel". „Ik zou weieens naar het Binnenhof willen. Maar dah zou ik die minister zelf willen spreken. Ze doen maar. Ze zijn toch uiteindelijk door het volk gekozen. Bij de gratie van het volk. heet dat geloof ik". „Nee, zelf 6tem ik niet. Ik zie er het nut niet van in. Want ze beloven altijd maar koeien met gouden ho rens. Maar als ze eenmaal op dat stoeltje zitten, dan komt er allemaal niets van terecht". „En al dat gezeur over die lonen van de chauffeurs. Ik vraag toch ook niet wat een minister verdient. Wat denk je dat dat kost. Bij ons zitten ze al te knibbelen op een gul den". „En alles wordt maar duurder. Sinds die minister Den Uyl daar zit wordt alles maar duurder. Die grappenma ker daarzo. Dan weer suiker een paar cent. Dan weer brood. Allemaal gangbare produkten, die Je elke dag nodig hebt". Blut „Den Uyl? Nou, voor mij mag hij gaan. Die gooit alles maar gelijk met een dubbeltje omhoog. Nou die mevrouw Den Uyl moet maar eens nan internationaal chauffeur is". in een gezin komen waar ze met drie kinderen moet rondkomen van 250 gulden huishoudgeld. Dan geloof ik nooit dat ze er komt. Dan zal ze maandag wel blut staan. En wij moeten met ons geld voor de voor deligheid naar de weekaanbiedingen. Hoeft zij vast niet te doen". Denkt ze dat het beter wordt met een andere regering? „Dat weet ik niet. Maar wat er nu zit is niks". Wiegel? „Waardeloos, hoeft voor mij ook al niet. Dat is inpakken en wegwezen. Zo zeggen we dat altijd hier onder elkaar". Wat vindt ze dan van de KVP? „De KVP? Wat betekent dat?" (stilte) ..Als een Hollander niet kankert, dan leeft hij niet. Och. mopperen, dat doen ze natuurlijk allemaal wel eens op hun baas. Dat vind ik ook wel gezond, als Je elkaar eens ie mening zegt. Niet als Je elkaar ts misgunt. Je hoort tegenwoordig al zo gauw, waar doen ze het toch van' „Wij zijn vreselijk op ons zelf. ne. Het is een beroep apart. Ik ben al tijd weer gélukkig als m'n man thuiskomt. Zie zo, die is weer thui6, denk ik dan. Ik denk er nooit aan wat er langs de weg kan gebeuren. Nee, dat kan Je toch als chauffeurs vrouw niet. Dan wordt Je stapelgek" „Laatst waren er twee chauffeurs verongelukt. En m'n man moest die zelfde dag nog weg naar Zweden. Toen ben ik toch wel gaan denken. Werd een beetje overstuur. Maar toen dacht ik weer aan wat iemand mij eens heeft gezegd. Dat was, als m'n man dte deur van de vrachtwa gen beetpakt en hij stapt op, dan stapt God met hem op. Want m'n man stuurt, maar wordt van boven bestuurd. Dat is stellig zo. Dat ge loof ik voor honderd procent". Amsterdam He/ vervoersweten- schappelijk bureau van de luchtha ven Schiphol heeft een voorlopig werkmodel opgesteld, dat voor 2.000 45 miljoen passagiers voorziet. Dat is 35 miljoen minder dan in het rapport van de oommissie Seegers genoemd wordt. Als die lagere prog nose, die gebaseerd is op de ontwik keling van het passagiersvervoer na de oliekrisis, uitkomt aal Schiphol tot 2.000 de toenemende passagiers stroom kunnen verwerken. Deze conclusie is afkomstig van mr. C. H. Goekoop, hoofd marketing en Juridische zaken van de luchthaven Schiphol. Hij sprak in Amsterdam tijdens een lunoh van Engelse za kenlieden. Het nu op tafel gekomen werkmodel van 45 miljoen passa giers in het Jaar 2.000 is een voor zichtige prognose gebaseerd op de huidige vervoerscijfers. Schiphol heeft in september voor het eerst na de oorlog in een half jaaroverzicht melding moeten ma ken van een stilstand ln de groei in het passagiers vervoer. Voor het ge hele Jaar wordt rekening gehouden met een passagierstoename van 1 a 2 procent. Tot nu toe was een stij ging van 12 procent gemiddeld per Jaar normaal. De laatste tien jaar bedroeg die stijging 14 procent. Dit herzien model maakt het op dit moment niet opportuun eeD tweede nationale luchthaven te bouwen, die rond 1985 klaar zou moeten zijn. „De stoom is er wat ons betreft wat af", zegt de heer Goekoop. Hij vindt wel dat bijvoorbeeld een Mar kerwaard gereserveerd moet blijven als tweede nationale luchthaven, maar dan tot rond 2.000. De heer Goekoop stelt uitdrukkelijk dat niemand kan voorsoellen wat er precies in het passagiersvervoer gaat gebeuren ln de komende Jaren. Maar hij verwacht niet dat de toe komstige ontwikkelingen een zelfde Ingrijpende versnelling teweeg zul len brengen als in het verleden het geval ls geweest. Zoals bijvoorbeeld bij de omschakeling van propeller- vliegen naar het vliegen met straal motoren. In het door de heer Goekoop ge hanteerde werkmodel zal het aantal werknemers op Schiphol (nu 22.000) in 2.000 ongeveer verdubbeld zijn. Daarbij wordt uitgegaan van de herziene cijfers en van een produk- tiviteitsverbetering van 4 procent per Jaar De heer Goekoop onder streept daarmee het belang van de luchthaven Schiphol voor de Am sterdamse regio. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt nog steeds uitge gaan van het vollopen van Schiphol ln de buurt van 1985. Eerdere prog noses spraken van 198283 Maar die prognoses zijn in tijd wat ach- teruitgeschoven, omdat het lucht- minder toeneemt dan was verwacht. Het rapport van het Centraal Plan Bureau aan de regering zal tussen Sinterklaas en Kerstmis uit komen. Dit rapport zal op macro-economi- sche gronden een advies bevatten of er al dan niet een tweede nationale luchthaven moet komen Pas na -»en positief advies kan aan de slag gegaan worden met het rapport van de commissie-Seegers. Dat rapport spreekt geen voorkeur f uit maar er springt wel duidelijk uit dat mocht tot een tweede natio nale luchthaven worden besloten de Markerwaard de meest aangewezen (en goedkoopste) vestigingsplaats is.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14