Italiaan is de wereldkampioen in het staken Eric Huntington leeft van de lijfstraffen .JQyQQH ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 PAGINA 13 Als ik in de Romeinse koffiebar een capuccino bestel trekt mijn haperende taalgebruik de aandacht van een viertal agen ten. Ze komen om me heen staan en kijken me nieuwsgierig van onder hun petten aan- Waar ik vandaan kom, willen ze weten. Bij het horen van het toverwoord Olanda duikt onmid dellijk de associatie met de Spaanse gastarbeiders Cruijff en Neeskens op. Een van de agenten kent zelfs het hele Oranje team uit zijn hoofd. Hij declameert de lijst van helden met verve, voor iedere speler vertoont hij een apart handgebaar, een afzonderlijke mimiek. „Vertel eens", vraagt een van de agenten als de show voorbij is, „is het waar dat jullie buitenlanders reductiebonnen voor benzine krijgen als je in Italië komt?" Op mijn bevestigend antwoord beginnen ze me opgewonden uit te leggen dat voor hen de benzine niet meer te betalen is: 300 lire (f 1,20) per liter! Ze noemen me nog een weinig populaire overheidsmaatregel: de „unatanto", een eenmalige heffing op je auto. Kleine of oude auto's zijn vrijgesteld. Wie niet betaalt riskeert confiscatie. En wat moet jp nou zonder auto? Vier paar donkere ogen kijken me droevig aan. Door Alexander Mürminghoff Naar de film geweest: „II fascista". Het leven van Mussolini, zoals bekend de man die in de dertiger Jaren de treinen weer op tdjd deed lopen en de moerassen rond Rome droog liet malen. Als de commenta tor begint te spreken en daarbij voor Mussolini ongunstige kritiek laat horen, begint de meneer voor mij opeens luid te roepen en schamper lachend het tegendeel te beweren. Hadden we de Duce nog maar, ls zijn mening. St, st, klinkt het van alle kanten. Maar na enkele minuten begint het weer, nu uit een andere hoek van de zaal. De stilte-roepers hebben echter de overhand en de rust keert weer. De rare-bekkentrekkerij van Mussolini in de film wekt de lachlust van het publiek. Geërgerd pruttelend zit de man voor mij de voorstelling uit en beent dan met grote stappen weg. De MSI, de Italiaanse fascistische partij, had bij de laatste verkiezin gen 8.7%. De eerste twee dagen in Rome loop ik me het vuur uit de sloffen om alle demonstraties bij te kunnen wonen. Demonstreren, zo lijkt het, is een nationaal tijdverdrijf, 's Och tends begint het al: mijn taxi kan niet verder omdat een groep van enkele honderden scholieren de Via Nazionale opmarcheert. Waar demonstreren ze voor, wil ik weten. Maar dat kan mijn chauffeur me ook niet vertellen. „Gewoon, een demonstratie", is zijn commentaar. De grootste bijeen komst is op de Piazza del Popoio: 15000 communisten zingen de Internationale, zwaaien met rode vlaggen en luisteren naar redevoe ringen. Felle blikken grote vastberadenheid uitstralen. De revolutie kan nu elk moment losbarsten. Maar na anderhalf uur gaat de menigte weer ordelijk naar huis. De worst- en kastanjeventers hebben een goede dag gehad. Marco bewoont een appartement in een oude wijk van Rome. Hij maakt zich er vrolijk over, dat hij de laatste tijd zoveel rekeningen krijgt: toeslag voor gas, elektriciteit, water. Van allemaal instanties waar hij zelden of nooit van heeft gehoord, en die zomaar met afsnijding dreigen. Als ik hem vraag waarom hij dan niet betaalt breekt een zonnige lach door: ,,Dat is toch niet verplicht, wel? Wat Je betaalt ben Je kwijt, zo is het toch? Kom kom, als ze werkelijk willen komen ze wel bij me aan de deur, en dan valt er altijd nog te praten. Heus hoor, iedereen doet het zo. In Turijn weigeren honderdduizen den arbeiders de verhoging voor de bus en de elektriciteit te betalen, in Milaan wordt de huurverhoging door tallozen niet erkend. Ach, ze hebben toch veel te weinig personeel om dat allemaal te controleren. Net als bij de belastingen: dacht Je nou heus dat precies wordt nagegaan hoeveel iedereen verdient? Kan niet eens: heel veel mensen verdienen er zwart bij, en vergeet de corruptie met de zwijggelden niet", laat hij er veelbetekenend op volgen. De reclamecampagne van de regering, die een beroep wil doen op het nationale gevoel van de belastingbetaler, wuift Marco als een naïef plan weg. Met Sylvia, een prijsbewuste Ro meinse huisvrouw, loop ik wat winkels af om boodschappen te doen. Eerst vlees: ,.Dat is een luxe geworden", verzucht ze, „een kilo biefstuk kost nu zo'n 4000 lire, en de prijzen stijgen nog 6teeds". Een handige slager heeft er het volgende op bedacht: een grote bak met gemengd vlees, waaruit hij zonder te kiezen een kilo opdelft voor de eenheidsprijs van 2000 lire. Als je geluk hebt zit er biefstuk van de haas bij, maar je kimt ook pech hebben en dan zijn doorregen Klaagzang De rondgang met haar langs de winkels levert een ononderbroken klaagzang op. Bijna elk produkt dat ze me aanwijst is te duur of vertoont kwaliteitsgebrek. Bijvoor beeld de spaghetti, het niet weg te denken voorgerecht in de Italiaanse keuken. Daarover vertelt Sylvia honderduit: „Het was eens erg goedkoop, Ja. Maar op een gegeven moment hebben de spaghettifabrie- ken bij Napels de produtetie met opzet opgehouden, waardoor iede reen in paniek ging hamsteren en de prijzen stegen. Je reinste maffia! Na allerlei touwtrekkerij bepaalde de regering tenslotte de prijs op 210 lire per kilo, nog altijd 40 lire meer dan vroeger. Toen hebben de spaghettifabrikan- ten er toch nog iets op gevonden om meer winst te maken. In plaats van de „grano duro", de goede graansoort, gingen die lui een mindere soort, „grano tenero" (zacht graan) verwer ken. Gevolg: bij het koken wordt de spaghetti al heel gauw een onsmakelijk papje. Enfin, Je be grijpt: boze gezichten aan tafel, moeders in tranen. Er zijn zelfs spaghetti-opstanden in Napels ge weest! Ja Jongen, de Italiaan kun je nergens zo hard mee treffen als met slecht eten". Ook de afdelingen suiker, zuivel en olijfolie wekken haar gramschap op. „Olijfolie, dat wij hier dagelijks gebruiken, is 80 procent in prijs gestegen. Bovendien is ermee geknoeid, Je moet erg oppassen. Bertolli, de olijfoliekoning, heeft er zelfs een proces voor aan zijn broek gekregen. Maar ach, de regering doet net zo hard mee, dus wat wil dat nou zeggen? Hij komt er heus wel zonder kleerscheuren vanaf, en ondertussen zitten wij met de rotzooi en de troep". Ik zie een pakje Rama, met daarop de vertrouwenwekkende afbeelding van een Hollands molentje en een boerin. „Ook troep", weert Sylvia af, „en veel te duur bovendien: 350 lire 1,40) voor 2 ons". Een vrouw die onze conversatie gevolgd heeft doet ook een duit in het zakje: „Weet Je wat ze nu al doen om behoorlijk spul in huis te halen? Ze gaan de boer op! Het is erg dat het zover moet komen, maar het is zo. Je bent goed af als Je toevallig familieleden op het platte land hebt die zelf meel en olie produceren, dan ben je tenminste zeker van goede kwaliteit voor een redelijke prijs". De wandeling door de diverse winkels levert het beeld van een nogal warrig prijsbeleid op. Hetzelf de busje Twiny-thee is in de ene winkel honderden lires duurder dan in de andere. „Je moet inderdaad goed weten waar Je moet zijn, anders smijt Je nodeloos veel geld over de balk", is Sylvia's conclusie, „en zorg er ook altijd voor genoeg spiccioli (kleingeld) bij Je te hebben, want daar is schreeuwend gebrek aan. Als ze je niet terug kunnen geven, gaat de koop niet door". Dat klopt: een keer kon ik geen krant kopen omdat ik alleen een biljet van 10.000 lire bij me had. Maar aan de andere kant ging er toch ook een filmrolletje 200 lire goedkoper in mijn bezit over, omdat ik te weini spiccioli en teveel groot geld bezat. Daar wordt in de gemeenschappelijke misere niet al te moeilijk over gedaan. Geen bussen De dag van vertrek: half vier in de ochtend, geen bussen nog naar het vliegveld, dus moet ik een taxi nemen. Zal hij komen? Gelukkig arriveert de kanariegele auto punctueel op tijd. Geen taxistaking dus vandaag. Dat klinkt misschien wat overdre ven, maar toch: de dag na mijn vertrek, zo hoor ik later, is het wel raak, en blokkeerde een gele zee van staal, rubber en glas de pleinen en straathoeken van de hoofdstad. Nu was dat een slecht georganiseerde staking: de chauffeurs wisten niet eens allemaal waar het nou precies om ging, de sjeu zat er niet in, al gauw waren er een paar die het n!et meer zagen zitten en afhaakten °n zo loste het geheel zich alweer na een uurtje of wat op, even sch'mnrg en zonder duidelijke reden als het begonnen was. Dit soort stakingen komt in Italië zo verschrikkelijk veel voor, dat de mensen er al niet eens meer van opkijken. Het kan Je gebeuren dat je in de bus zit en dat het volgende moment een onaangekondigde sta king, waar alleen de chauffeurs van op de hoogte zijn, uitbreekt. Naar de reden wordt aü niet eens meer zo geïnformeerd, ze zijn gewoon en niet meer weg te denken deel van het dagelijks leven geworden. In de twee weken dat ik in Rome was waren het de grafici, de theaters, de bioscopen en de kranten die er voor korte tijd het bijltje bij neer gooiden. De regeringspartij, de Democristiani, ook wel de „partij van de crisis" genoemd, heeft niet de kracht om daar iets aan te doen. Met 134 miljoen verloren arbeidsdagen heeft Italië in 1973 het wereldrecord stakingen onbedreigd gewonnen de kans dat men het record dit Jaar zelf breekt is groot. LONDEN/BOGNOR REGIS Op de wereldberoemde Britse kostschool "College of the Blessed Mary of Eton" (college van de hêilige Maria van Eton) is het straffen van leerlingen even gewoon als het leren van aardrijkskunde. Op Eton hebben oudere leerlingen zelfs het recht om jongere leerlingen te straffen. Wat dat betreft is er sinds de tijd dat de Britse koning Hendrik VI Eton stichtte nog niets veranderd. Op het gebied van lijfstraffen nemen Eton en de andere exclusieve kostscho len, zoals Harrow en Winchester, de belangrijkste plaats in. Lijfstraffen vindt men, werken karaktervormend. De huidige Britse wetgeving is wat lijfstraffen voor kinderen betreft erg vaag: slechts bepaald is dat de straffen geen excessieve vormen 1 mogen aannemen. Maar wat is excessief? «Door o Ton Schuurmans den. Een hoofdonderwijzer in Birming- ben ham sloeg een 12-Jarig meisje zo tu kJ hard op haar hand wat een uit sondering is: de meeste onderwijzers tooJ slaan uitsluitend op het zitvlak 'leinj dat de hand volledig was verlamd. xDe rechter spralk de onderwijzer Jflvrij. Jongen van veertien Jaar werd geslagen door zijn onderwijzer dat zijn kaak op twee plaatsen brak. s ei°ok m 011 geval Werd de leraar vrijgesproken. hoofdonderwijzer in Liverpool Rijn sloeg een meisje van veertien Jaar een rottinkje zestien keer op hand. De sporen waren weken x 'later nog te zien. Aanvankelijk werd iet.|«de onderwijzer schuldig verklaard ■iurnen veroordeeld tot een boete van dertig gulden. In hoger be roep werd hij echter vrijgesproken. „Discipline op scholen moet ten kos- be>te van alles worden gehandhaafd", looi-was het oordeel van het hoogge- 083%erechtshof. Het vergrijp van 't meisje was „onbeschaamdheid", f 8 Volgens enkele opinieonderzoeken daj5in Engeland zijn de Britse ouders in c' "het algemeen er niet op tegen dat ortaihun zoon of dochter (soms tot de ii leeftijd van achttien Jaar toe) lijfe- >Zoerijk wordt gestraft. Een vrij recent 353jonderzoek heeft zelfs aangetoond dat meer dan tachtig procent van de Britse ouders voorstander is van lijfstraffen op school hoewel de meesten van hen er niet over zou den denken zelf hun kinderen met een rottinkje of een zweep af te ranselen. De Britten vinden het in zekere zin gemakkelijk dat ze de opvoeding van hun kind voor een belangrijk deel aan de onderwijzers kunnen overlaten. Op de meeste scholen, in het bijzonder de prive-kostscholen, is het de gewoonte dat de ouders er schriftelijk van op de hoogte worden gesteld als hun kind is geslagen. Ve le Britse vaders vinden het zelfs een voorrecht een dergelijk schrijven te ontvangen, omdat "hun zoon of dochter dezelfde opvoeding krijgt als zij vroeger zelf hebben gekre gen. Niet alle Britse onderwijzers zijn het er over eens dat lijfstraffen po sitief werken. Er zijn zelfs twee mi litante Britse onderwijzersgroeperin gen die strijden voor de volledige afschaffing van de lijfstraffen op school. In het parlement is twee keer ge probeerd om lijfstraffen officieel af geschaft te krijgen. En dit waren nog niét eens wetsvoorstelllen voor alle scholen. Het socialistische la gerhuislid Patrick Gordon Walker diende in 1968 vergeefs een wets voorstel in om lijfstraffen op scho len met geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen afgeschaft te krijgen. Het voorstel haalde de daarvoor staande aantal slagen met zelfs hoofdonderwijzers anti-discipli- eindstreep niet, na een fel protest het rottinkje gestraft van de nationale bond van onder wijzers. Barones Wootton diende in het Hogerhuis een zelfde voorstel in. af. Zeker na het onlangs gepubli- Ook dat werd verworpen. Maar op ceerde rapport dit soort bijzondere scholen wordt le vrijwel niet geslagen. nair optreden, alsmede de druk discipline op Britse scholen tot het vende aangelegenheid. Dat is Eric Scholen dl niet aan lijfstraffen laagst denkbare peil is gezakt en Huntington in Bogor Regis. In doen, vermelden dat duidelijk op dat er op sommige scholen helemaal dat badplaatsje hun briefpapier. Niet omdat het zo geen discipline heerst". Het zuidkust worden de enige echte komen dat een vader zijn school nam omdat het hoofd wei gerde zijn zoon lichamelijk te straf- algemeen reeds heeft verworpen „Tot op zekere hoogte", rapport, „leven Op de volgende vergrijpen staat dit aantal slagen met het rottinkje, riem of karwats (gegevens ontleend aan het boek „Een Laatste Poging" van Peter Newell, die een onderzoek heeft ingesteld op 27 Britse scholen). Wreedheid: 18; te laat komen: 3; spijbelen: 6; praten 11; schuttingtaai: 12; vernieling: 19; onbeleefdheid: 1; roken: 2; brutaliteit: 17; luiheid: 5; stelen: 8; liegen: 10. Eric Huntington (rechts) toont onze Londense correspondent Ton Schuurmans een bundel van zijn befaamde rottinkjes. kon dragen van het hoofd van de werpt. Het meest betreurenswaardig," school. De jongen werd met het aldus het rapport, „is het feit dat heen de discipline in de Britse natio- stand is gehouden", a onderwijzers Voor één man in Engeland is de waarin wordt geconcludeerd dat „de lijfstraf in ieder geval een winstge- als infor- rapport zegt voorts het „te betreu- onvervalste rottinkjes vervaardigd in enige honder- is bijvoorbeeld onlangs nog voorge- waarden, die de gemeenschap in het den brieven uit het Verenigd Konin krijk, het Britse Gemenebest stelt het dere landen op het adres van Hun- klimaat tingon, waarin bestellingen worden fen wegens wangedrag. Aan de an- dat zijn basis vindt in de intellec- gedaan voor rottinkjes, die in alle dere kant stond soorten (wat dikte en lengte betreft) tuele benadering van de zaken van zestien Jaar toe om te roken, het leven en dat elke vorm van ge- verkrijgbaar zijn, vervaardigd van wat echter niet de goedkeuring weg zag, tot in het onredelijke toe, ver- bamboe, dat Hutdngton speciaal voor dit doel uit Borneo importeert. In de loop der Jaren Huntingon startte zijn fabriekje in 1968 is Huntingon, lid van de gemeenteraad van Bognor Regis, een autoriteit op het gebied van lijfstraffen gewor den. Behalve bestellingen, krijgt hij brieven soms van tien kantjes lang waarin hem om advies wordt gevraagd hoe te straffen. Er zijn brieven bij van hoofdonderwij zers, priesters en ouders. Een moe der bestelde bij Huntingon het dik ste exemplaar uit zijn collectie. Ze had reeds eerder een bestelling ge daan, maar, zo schreef ze in haar brief: „Mijn twee dochters van 14 en 18 jaar willen niet leren gehoor zamen, zodat ik genoodzaakt ben hen steeds strenger te straffen. Hungtingon is in de eerste plaats een zakenman. Hij is bereid schrif telijk advies te geven, maar prefe reert een mondeling consult. - Zo'n consult komt op vijftig gulden te staan, te voldoen aan het begin van het gesprek. Journalisten zijn niet uitgesloten van deze betaling, „om dat ik te veel mensen op bezoek krijg die zich uitgeven voor Journa list, maar die er slechts op uit zijn om uit mijn mond sensatieverhalen te horen, sommigen uit een oogpunt van seksuele voldoening. Huntingon is het best in staat een consult te geven onder het genoegen van een copieuze lunch, uiteraard voor rekening van de bezoeker. Zelf schenkt hij aan het begin van het consult in ruime mate slappe koffie, nadat hij zich heeft losgewurmd uit de stapels dozen met dropjes, lollies, ansichtkaarten, kranten, sigaretten, tijdschriften en goedkope snuisterij en, waarmee zijn winkeltje is volge pakt. Het fabriekje van Huntingon is achter de winkel gelegen. Huntington is een man die aan één stuk door aan het woord is. Zijn theorieën doen op z'n zachtst ge zegd fascistisch aan. Een samenle ving zonder totaal-autoritair gezag ls volgens hem vrijwel onmogelilk. „We -'en het toch om ons heen? De vakbonden doen maar wat ze willen. De Jeugd staat op tegen de politie. De kinderen staan op tegen hun ou ders. Ze gebruiken drugs en o^-en vrije sex. Waar moet het naar toe? De ouders zijn bezorgd wat er van hun kinderen terecht moet komen. Maar ik ga nog verder: niet de kin deren zijn de schuld, maar wij, de ouders. Als mijn zoon een moord pleegt of een meisje verkracht, be hoort niet hij, maar ik naar de ge vangenis te gaan, omdat de Jon gen verkeerd heb opgevoed. Ik ben v voor een dictator, maar dan eentje die we elke vijf Jaar kunnen ont slaan. Dat is naar mijn mening de mocratie". "Ik ben blij dat steeds meer menspn gaan geloven in wat ik zeg. Ik verkoop nu ongeveer twee- driehonderd rottinkjes per week. Mijn fabriekje draait op volle toe ren. Het is de enige manier om de maatschappij te veranderen Hetcommundsme is dichterbij dan u denkt". Aan het slot van zijn betoog nam Huntingon me mee naar het plaat selijke kerkhof. Het was een tikje huiveringwekkend. De graven waren verwaarloosd en het begon reeds te schemeren. Hij wees me op twee graven naast elkaar. „Daar liggen twee zusters. Ze zijn beiden tachtig Jaar geworden. Ik heb hen gekend, want het waren klanten van me. Ze waren straatarm, maar gelukkig, omdat ze wisten wat discipline was".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13