Roemenie wijst centrumfunctie van Moskou af Protest in Chili Geld lenen HAILE SELASSIE STORT MILJARDEN TERUG Zo gaat u naar het best ingerichte huis van Nederland... Arafat wint status in Moskou Home Centre Nieuwe wereldorde bepleit CONSTANTIJN WIL TERUG Leuterkoek bekroond haagse schouw BOEKAREST Roemenië acht het niet langer mogelijk dat" Moskou zijn centrumfunctie binnen de communistische wereld handhaaft. Het verwerpt een status van Sowj et-satelliet en wenst een nieuwe communistische wereldorde die gebaseerd is op gelijke rechten voor alle partijen. Dit blijkt uit een 175 pa gina's tellend document waarmee in Boekarest het elfde partij program is afgesloten. Het document, dat als nieuw partijpro gram fungeert, werd na vier dagen bespreken unaniem door de 2400 afgevaardigden goed gekeurd. Het bevat tevens de herverkiezing van partijleider Nicolae Ceausescu als president voor een nieuwe termijn van vijf jaar. centrum te hebben dat als doelstel- ambitieuze doeleinden neergelegd fcng de activiteit van de communisti- de industriële van mening dat alles moet worden slechts worden verwezenlijkt door het gedaan om een nieuw type eenheid land in een vaste greep te houden, aan inmenging 1 l buitenaf in het Stalinistische land in Oost-Europa te zijn, weliswaar op een onafhanke lijke koers van het Kremlin. Een voorstel van de partij -organi- Boeken In Itnlie Volgens het aatie TOn Boekarest de 56-Jarlge Italiaanse bureau voor de statistiek Ceausescu voor het leven te benoe- Undine Zühlke weer vrijgelaten BONN De WestberlUnse predikantsvrouw Undine Zühl ke en de hoofdpredikant Cor nells Burghardt zijn gisteren op last van de rechtbank op vrije voeten gesteld. Mevrouw Zülhke, sociaal werkster in de vrouwengevan genis van West-Berlijn, werd er van verdacht mede-verant woordelijk te zijn voor de op moord uitgelopen poging tot ontvoering van de Westber- lijnse rechter Von Drenkmann. Undine Zühlke en Cornelius Burghardt zijn thans op vrije voeten gesteld, omdat er geen gevaar voor vlucht bestaat. Wel is er nog steeds de verdenking dat zij van het voornemen tot een uitvoering door anarchis ten op de hoogte zijn geweest. Ze zijn sinds 17 november in arrest geweest. SANTIAGO (AP) De Chileense dat er tn Chili weer respect moest oud-presiiienit Bduardo Prei en onge- worden gatoond voor d'e msnseinr?ch- veer 60 vroegere ministers en leden ten. Omdat de censuur die uitgaan e van het congres hebben schriftelijk persberichten in de gaten houdt el verklaard „op de meest categorische Fuentealba meteen door de man< wijze" te protesteren wegens het 't Hü werd aangehouden en ?r. ge land uitzetten, door de regering, van uren later op een vliegtuig g:a.t een vooraanstaande Christen-Oeimo- mat bestemming Lima. de hoofd- cratische politicus. Het was de eerste maal sinds de huidige junta de regering van pre sident Al lende omver had geworpen, op 11 serptember 1973. dat Frei een Hij was president geweest van 1964 tot 1971. Na hem kwam Salvador Al. lende. Frei is een van de stichters van de Christen-Democratische par tij d, die iets ldnks van het politieke midden staat. Het protest was door Frei c.s samen gesteld naar aanleiding van het uit wijzen van Ren an Fuentealba. oud- voorzitter van de partij en oud-sena tor. Eerder op de dag had Fueniteafllba in een verklaring tegenover het Franse persbureau AFP gezegd dat hij eiste stad van Peru. aldus is door den bekendgemaakt. Hoe protest van Frei en de zijnen zal haast zeker nieuwe problemen gaan opleveren voor de Christen-De. van 1973. In Chili is elke politieke activiteit verboden, het afleggen van open bare politieke verklaringen incluis. Rusland gaat. akkoord met gezinshereniging GENÊVE De Sowjet-Unie gaat in principe akkoord met een verkla ring inzake het recht op gezinsher eniging, zo heeft UPI in Genève ver- ~wtt a A r* O riTTT TWTrr\ nomen van Westerse diplomaten. WAAnhliH W 1 Moskou 2011 daartoe bercid *e- tY /ÏTUIU^IIU weest na Westerse waarschuwingen dat de Geneefse conferentie op een mislukking uitloopt als geen voor uitgang wordt geboekt inzake kwes ties van mensenrechten. LONDEN (AP) Premier Harold Een Oostenrijkse diplomaat sprek Wilson heeft de Britse vakcentrales van een „belangrijke doorbraak WILSON VAKBONDEN De Japanse tanker Yuyo Maru direct na de ontploffing van de torpedo's, die het brandende schip naar de bodem van de Oceaan stuurden 300 mijl van Tokio. Een duikboot maakte daardoor een einde aan een op andere wijze onblusbare brand in de lading, die zeventien dagen eerder onstond na een aan varing. ADVERTENTIE mtui werd door de partijleider zelf de gezinnen in van dg hand gewezen. Westerse diplo- dat maten menen echter dat Ceausescu. Do voorwerp van de meest intensieve persoonlijkheidscultus in Oost-Euro- aog pa, onder druk is gezet om het voor- ïaar stel af te wijzen door vooraanstaande partijleden die zijn ambities willen de kloof vernauwt zich elk Jaar. De beperken. De aanwezigheid op heeft 42 procent Italië niet één boek. In 1965 overigens nog 64.6 procent. Italiaanse mannen lezen 6teeds meer dan de vrouwen, congres van een hooggeplaatste Rus sische delegatie onder leiding van Andrej Kirilenko, lid van het polit- Italianen die in het noorden wo: lezen veel (tachtig procent van de Italiaanse boekenlezers woont in buro, wordt door deze diplomaten ge- het noorden), die in het zuiden wei nig (in Calabrië maar veertig pro eent). zien als een aanvaarding door de Rus sen van een zekere mate van Roe meense autonomie, op voorwaarde dat Ceausescu zijn krachtige greep op het land behoudt. J Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden, inlichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw auto vooruvvboot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan op gewezen dat honorering hun hoge looneisen de inflatie zou bevorderen, zou leiden tot meer werkloosheid en ondermijnend zou werken voor zijn Labour-regering. Wilson deed zijn uitspraken tijdens een rede op de tweede dag van de Jaarlijkse partijconventie van Labour worden gegeven aan zieken en het vermaan dat hij richtte tot jaarden. de vakcentrales werd door zijn ge hoor met een ijzig stilzwijgen ont vangen. Tijdens de eerste 40 minuten van zijn rede tot de 1300 Labour- afgevaardigden kon men een speld horen vallen. Elke inflatoire toewijzing van de looneisen aan grote vakcentrales die de macht hebben om ze door te druk ken. aldus Wilson, zou neerkomen op het verwerven van een „onrecht matig voordeel". „In zo'n geval staat een democra tische regering slechts een zware keuze open: tussen inflatiecorrige- rende maatregelen waaronder een vermindering van de overheidsuitga ven hetgeen neerkomt op een ver mindering van het sociale loon, of het alternatief belastingverhoging". Wilson zei dat het een illusie be tekent om te geloven dat grote loons verbeteringen „het instrument vor men waarmee de maatschappelijk rechtvaardigheid kan worden ge handhaafd". aanzienlijk belang". De verklaring zou inhouden dat de deelnemen ie staten toezeggen verzoeken van men sen die zich bij gezinsleden in andere landen willen voegen „op mense lijke en positieve wijze te zullen be handelen". Speciale aandacht zal be- Griekenland in Raad van Europa PARIJS Het ministerscomite an de Raad van Europa heeft in Parijs met algemene stemmen besloten Griekenland weer tot de raad toe te laten, waardoor de raad weer 18 leden telt. Griekenland verliet in december 1969, na kritiek op het toenmalige kolonelsbewind. MOSKOU De Palestijnse leider, Jasser Arafat, heeft gisteren bespre kingen gevoerd met de Sowj et-mi- Naar in Arabische diplomatieke nister van Buitenlandse Zaken, An- kringen in Moskou nog verluidt, heb- direi Gromiko en rondde daarmee een ben Russische functionarissen te de Sowjet-Unie af, dat kennen gegeven, dat Moskou de 1 IDIAMIN ONTSLAAT hem naar de mening van Arabische diplomatieke kringen in Moskou voor het eerst een "officiële status" in de Sowjet-Unie heeft verschaft. ming van een Palestijnse regering zal steunen. Zij drongen er evenwel op aan, weloverwogen te werk te gaan bij het kiezen van het geschikte Arafat, voorzitter van de Palestijn- tijdstip voor de bekendmaking van bevrijdingsorganisatie PLO ver trok vandaag naar Belgrado, waar i samenkomst hoopl te hebben de~söwjrt-TOite dergelijke regering. Volgens Arabische kringen in Moskou niet veel voor, de PLO-lelding te erkennen als zaaien onder de Palestijnen andere Arabische groeperingen. Het zou ook de herope ning van de Geneefse vredesconfe rentie over het Miden-Oosten kun nen vertragen. In Arabische kringen is ook gezegd, iVROUWELIJKE sj-sssttisessrs Moskou ztln vergeleken b« het hm- ïreest, dit verdeeldheid zal dige bezoek van ondergeschikt be- 'd lang geweest. Gewoonlijk was hij dan tussen hen de gast van Afrikaans-Aziatische vriendschapsorganisaties. Bij het huidige bezoek heeft Arafat ook ge sproken met de Russische premier Kosigin in het Kremlin, kransen ge legd op het mausoleum van Lenin en op heta graf van de onbekende sol- d" d« Sowjet-Uule nog steeds daat. Voor het eerst is veel publiciteit behoud maakt t a.v. de zien ïgeven aan zijn bezoek in Moskou. van extremisten die in PLO-verband Hoewei Arafat geen samenkomst opereren. Moskou zou een politiek heeft gehad met partijleider Brezj- program van de PLO willen zien dat new is zijn status niettemin opgevij- stabiliteit in het Miden-Oosten biedt, zeld. blijkbaar als gevolg van de Ta5s tevens, dat de partij, erkenning van de PLO als de enige de staat en de regering van de Sow- Palestijnse vertegenwoordigster door Jet-Unie hun goedkeuring gehecht de Arabische topconferentie in Ra- hebben aan de overeenkomst, die in bat het afgelopen weekeinde in Wladi- wostok tot stand kwam tussen Mos kou en Washington. Volgens Tass Brand jaar In 1973 heeft Ja- werd in Wladiwostok gesproken over pan meer branden gehad dan ooit de rechten van alle staten in het tevoren. Er deden er zich 73.072 Midden-Oosten "op een onafhanke- waarbij 1.870 personen om het lijk bestaan. Hierbij, aldus MINISTER LONDEN Radio-Oeganda heeft gemeld dat president Idi Amin van Oeganda zijn minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Elizabeth Bagaya, heeft ontslagen. Mevrouw Bagaya die de titel "prin ses Elizabeth van Toro" draagt, werd op 19 februari van dit Jaar tot mi- gegeven aan""zijn bezoekin Moskou" van extremisten die uister van Buitenlandse Zaken be noemd. President Amin maakte later be kend dat hij mevrouw Bagaya ont slagen heeft, omdat zfj "op een toilet op het vliegveld van Parijs geslachts verkeer met een onbekende Euro peaan had gehad" en voorts contact had onderhouden met de Amerikaan se CIA en de Britse geheime dienst toen zij onlangs de afvaardiging van Oeganda naar de Algemene Verga dering van de V.N. in New York leid de. Amin verklaarde dat vooral het eerste hem geïrriteerd had. .Dergelijk gedrag bezoedelt de naam van de Oegandese at een of andere vorm van de zienswijze contact tussen Israël en de PLO noodzakelijk is voor de hervatting van de Geneefse conferentie. categorie 'ambtelijke epibratie'. Deze onderscheidingen worden door een groep docenten toege kend aan personen die uitmunten in het misbruiken taal. en om de situatie in termen van het opnameproces te kennen, maar ik denk, hoewel er nog niet is begonnen met het proces van de Engelse verwerking van het materiaal om te voldoen aan de uitspraak van het hof, werkelijk, wat het ant woord op uw vraag is'. In de categorie "misbruik list gestelde vraag of bepaalde Wa- eufemismen' werd de leuterkoek- tergate-bandopnamen nog onge schonden waren. prijs toegekend aan kolonel Da vid Hopfer, een woordvoerder van De voormalige perschef gaf dit de Amerikaanse luchtmacht. Hop- Witte Huis waar het bandopna- "Jullie schrijven alsmaar over mesysteem aanwezig was vrijwel bombarderen, bombarderen bom- in hun geheel aanwezig zijn, maar ba/rderen" zei Hopfer. "Het is geen LONDEN (AP) Koning Constan ten van Griekenland, die in Enge land in bafllingsohap woont, heeft verklaard dat hy hoopt na zevcirt jaar naar zün land te kunnen terug keren, hoe ook de uitslag moge zijn van het referendum in december over de toekomst van de Griekse monar chie. „Indien als oplossing uït de bus komt dat het volk een republiek wenst, dan zal diit ook gebeuren", al dus sprak de koning op een pers conferentie, waarna hij verklaar i's ook als gewoon burger in Grieken land te willen wonen. Maar, vervolg de 34-jarige monarch, „Ik heb al tijd zielsgraag in mijn eigen land gewoond. Hij die de bitterheid kent van in ballingschap te moeten leven zal mij begrijpen". „Ik sta ten alle tijdè gereed mijn voik te dienen in wat voor hoeda nigheid men ook wenst". Terroristen De politie van Bil bao heeft acht leden gearresteerd van de Baskische guerrillaorgani satie ETA die van plan zouden ziin geweest in het begin van decem ber een aantal terroristische aan vallen uit te voeren: bomaanvallen, een moordaanslag op een reeeri- ringsfunctionaris en een ontvoering, deze laatste om geld voor de orga nisatie te bemachtigen. ADVERTENTIE leven kwamen en voor ruim miljard gulden schade werd aan gericht. i in Moskou, is het Israël be grepen met de grenzen van 1967. Moskou zou tenslotte van mening ADDIS ABEBA (AP) Het mill- van de tweede legerdivisie, zal taire gezag in Ethiopië heeft nieuwe voorzitter gekozen: brigade generaal Teferir Bantl, een geestver- hem hebben verzekerd dat verwachting optreden als staatshoofd keizer Haile Selassie een groot deel zijn in het buitenland gedepo- zijn voorganger generaal neer de persoonlijk vermogen heeft teruggestort. Volgens andere, niet officiële zegs- «en vuurgevecht om het leven kwam Banti wordt de vijfde regeringslei- lieden zou de Negus hebben moeten toen hij zich tegen zijn arrestatie der sinds de militairen begin dit Jaar kiezen tussen zijn geld en zijn leven, verzette. begonnen met hun geleidelijke revo- Volgens Langenbaoher hebben zijn lutie waarmee zij het grotendeels nog Ethiopische informanten hem ver- be- feodale keizerrijk ingrijpend willen teld dat de 82-jarige oud-monarch De voorlopige militiare Btuursraad, een vrijwel anoniem hervormen, lichaam bestaande uit 120 soldaten, het astronomische bedrag van 15 Deze aanvankelijk vreedzaam ver- miljard dollar heeft laten terugstor- onderofficieren en officieren, maakte lopende revolutie, waarbij keizer Hai- ten. Het gerucht gaat, dat Haile Se- Vla het Ethiopische persbureau be- le Selassie al zijn macht kwijtraakte, lassie zich na afwikkeling van de kend dat generaal Banti gisterochtend beleefde Jongstleden zaterdag plotse- zaak in het buitenland mag gaan Sn het hoofdkwartier, het voormalig ling een bloedige stroomversnelling vestigen. be- met de standrechterlijke executies Als zijn informatie op waarheid be- 559 voormalige hoge functionaris- rust zou het voor Ethiopië, een van die zich aan corruptie schuldig de armste landen ter wereld, een godsgeschenk betekenen. Ter verge lijking: de jaarlijkse begroting be- De Zwitserse ambassadeur In loopt ca. 500 miljoen dollar i keizerlijk paleis, is beëdigd. De Sluitvorming in deze raad voltrekt zich bij meerderheid van stemmen. Volgens betrouwbare bronnen ren er diverse andere kandidaten, on der wie een niet met name genoemde burger. ,- gemaakt zouden hebben. Ethiopië. Heinz Langenbacher, heeft Ethiopische bruto nationaal produkt waar drie grote specialisten alles samenbrengen voor uw woonplezier. Te keur en te koop, van leren fauteuil tot open haard, van vloerbedekking totkomplete keuken, van slaapkamer tot badkamer. "Home Centre" is het eigentijdse antwoord op al uw woonwensen. Heerlijk dicht bij huis. Ruimte voor uw auto. Krèche voor de kleintjes. 8000 m2 showrooms. Gezellige boetiekjes. Elke dag, behalve zondag, open van 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. De bus van Leiden naar Katwijk stopt vlak voor de deur. En kopen is er ai even prettig als kijken. Neem dit routekaartje mee en ga eens gezellig uit in het best ingerichte huis van Nederland Europameubel - Artischouw - Mondileder Voorschoterweg 45-47 (vlak bij rest. Het Haagsche Schouw) Valkenburg ZH - Telefoon 01718-73541 Santj. de 53-Jarige commandant gezegd dat Ethiopisohe Junktlonarts- bedraagt ongeveer 2 miljoen dollar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9