„Je hoopt altijd dat het beter zal gaan" Geld stroomde binnen voor huis gehandicapte kinderen Personeel van Isogo wil het bedrijf redden Misstanden in Morskwartier Jubilerende directie A en O wilde geen cadeaus Echtpaar K Lezers schrijven: VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 KATWIJK De stemming is, in tegenstelling tot wat eigen- TC- wordJen verwacht, nog redelijk goed in huize Kuyt. Kuy4> de eenenveertigjarige zeevisser die gisteren al in onze krant verklaarde het voor de zeevisserij "helemaal niet meer te zien zitten", doet opgewekt open en laat een "bakje" koffie aanrukken. De iets later gearriveerde vrouw des huizes verklaart: „Op een gegeven moment raak je eraan gewend. Dan doet het je niet zoveel meer als de belastingaanslagen die je met geen mogelijkheid kunt betalen met de regelmaat van een klok binnenstromen. Vooral omdat je weet dat het jouw schuld met is. We werken ontzettend hard, maar de schulden stijgen met de week Door Gert-Jan Onvlee Zes Jaar geleden nam Aldert Kuyt de grote stap. Hi| ging over tot het kopen van een kotter, de KW 126 „Yolanda"; een in die tijd nog rede lijke, en ook rendabele investering. Maar dat tijden veranderen heeft Kuyt de laatste maanden wel heel duidelijk kunnen merken. Crisis „Met de energiecrisis", zo vertelt Kuyt, „begon alle ellende. De liter- prijs van de dieselolie steeg tot een kwartje, en de van regeringszijde aangekondigde subsidie bleek bij lange na niet voldoende. Ook de bij komende zaken, het netwerk en de nylon bijprodukten van de olie werden veel duurder, en dat terwijl de prijs die je voor Je vis maakt nauwelijks stijgt." Om kort te gaan. Aldert Kuyt die enige tijd terug de aanschaf van zijn vier ton kostende kotter op zon veertigduizend gulden had afbe taald, moest weer allerlei leningen gaan afsluiten om zijn nu met veel verlies draaiend schip in de vaart te houden. Met als resultaat dat nu zelfs het koophuis waar het gezin is gehuisvest en „eens" volledig eigendom mocht worden genoemd qua geld weer vrijwel volledig in de kotter zit. „Maar Ja, wat moet Je anders", weet het eensgezinde echtpaar, „je hoopt altijd dat het beter zal gaan, en Je hoort ook van alle kanten dat de regering wel heel snel zal bijsprin gen." Een steun die volgens Kuyt is uitgebleven: „Er wordt al maanden over gepraat dat we bijvoorbeeld de olie drie cent goedkoper zouden krij gen. Nu is een beslissing daarover weer voor de zoveelste keer verscho ven en zal er misschien op 20 de cember uitspraak worden gedaan. Zo blijf je toch bezig?" Ketting Verleden week zaterdag werden twee schepen in de Scheveningse haven aan de ketting gelegd. De eigenaren zouden een schuld hebben van zo'n Met interesse hebben wij het in gezonden stuk van de heer Kastee- len (in dit dagblad van 27 novem ber) gelezen. Uit het stuk kan opgemaakt wor den dat de heer Kasteelen het nor maal vindt dat een wijk zonder eni ge kennis en stedebouwkundig in zicht wordt gebouwd, waarna pas achteraf een commissie zich moet buigen over de vele gemaakte fou ten. Dit had al moeten geschieden vóór de bouwwerken en voorzienin gen werden aanbesteed, bouwen is ook vooruitzien. Door de oprichters van de wijk- vereniging "Het Muiderslot" is be loofd om spoedig in te grijpen, wat toen niet is gebeurd maar nu dus wel, nu het al veel te laat is. Bovendien is het vreemd dat de bewoners vrijwel nooit iets verno men hebben over het werk van de wijkvereniging op dit gebied... Er moet openheid zijn en ook propa ganda voor het werk! Als tweede moeten wij opmerken dat de vereniging zich in hoofdzaak op het recreatieve terrein begeeft. Als derde bestaat twijfel over de plaatsing van de brievenbus en te lefooncel, die alleen de bewoners van de Muiderkring en Jacob Cats- laan ten goede komen. Aan de be woners van de andere flatgebouwen is niet gedacht. Bovendien beweren boze tongen dat de voorzieningen van de PTT er toch wel waren ge komen. Zij vloeien nl. voort uit een bepaalde bewoningsdichtheid van 'n wijk. Maar nu genoeg hierover. Als vervolg op ons verhaal in dit dagblad van 23 november, menen wij nog van de volgende misstan den melding te moeten maken. Ten eerste de rijwielrouteaandui- welke in vroeger Jaren bestond. Ve le richtingsborden zijn door bouw- aktiviteiten verwijderd, maar nooit meer herplaatst. In het Morskwar tier ontbreekt deze aanduiding nu vrijwel geheel. Vele verdwaalde (brom-fietsers zijn er het gevolg van, zoals wij herhaaldelijk moes ten constateren. Bovendien weten vele nieuwe bewoners niet dat deze route via de Lage Morsweg en de Haagsche Schouw is gelegen, zo dat nogal eens verkeerd wordt ver wezen. Als ze het dan vinden, maken bromfietsers een grote kans hun nek te breken op de hoek van Jan Luykenlaan-Lage Morsweg, waar als gevolg van bouwactivitei ten voor een bejaardenflat de weg doorlopend glad is als gevolg van verloren klei. Hier staan nog steeds geen waarschuwingsborden. Ten tweede ontbreekt nog steeds de bewegwijzering op Rijksweg 4 uit de richting Den Haag, naar Leiden via de Plesmanlaan. Maar misschien is hier een goede reden voor. Ten derde ergeren vele bewoners zich aan de snelheden van het auto verkeer op de Plesmanlaan en de Vondellaan. Snelheden van 100 km per uur zijn geen uitzondering, voor al in de avonduren en de geluidshin der is niet gering te noemen... Boven dien wordt het verkeerslicht op de Plesmanlaan richting station regel matig met zeer hoge snelheid gene geerd. Volgens ons is een politlecon- trolepost ter plaatse een ware goud mijn voor de gemeente! En als laatste van deze aflevering hebben wij enige kanttekeningen bij de aanleg van het park aan de Con- stantijn Huygenslaan. Wij hebben het volgende Waargenomen Eerst werden de poldersloten keurig opgeknapt, daarna werden tracé's voor paden uitgegraven en met zand opgevuld. Vervolgens werd alles over- gestort met overgebleven grond van een bouwwerk, welke grond daar zijn vierde voorlopige rustplaats vond... Daarna werd met de aanleg be gonnen van een fraai stuk tuinar- chatektuur, wat gezien het gebrekki ge graafmateriaal en ondanks de grote behendigheid van de dragline chauffeur, wel zo'n heel Jaar zal du ren. Nadat reeds twee maanden met dit werk een aanvang was gemaakt, boog de gemeenteraad zich over het al of niet uitvoeren van dit plan en de aanbesteding ervan... Hoe kan dat? De gemeenschap moet het maar weer be talen, al dat dubbele werk! Maar het wordt een mooi park, al leen niet geschikt voor spelende kin deren. Rollend speeltuig vindt op de naar de waterkant hellende gazons altijd wel zijn weg naar de vijver en het kind dus ook.... (Van redactiewege bekort). M. en M. v. d. Bosch-Duytemeijer, Muiderkring 101, Leiden Scherpe kritiek van ambtenaar op psychiater Het was een ambtenaar van het Genootschap voor reclassering, de heer J. E. G. Verhaar, die gisteren scherpe kritiek uitoefende op de rap porten die uitgebracht zijn door de psychiater Dr. Havermans over twee jeugdige verdachten. „Het zijn rapporten die kennelijk in een vloek en een zucht geschre ven zijn, op het moment dat deze verdachten nog niet waren „afge kickt". Er wordt geadviseerd om de verdachten in de Corridor te plaat sen en dat is een belachelijke zaak want daar moet stevig werk verricht worden. Beide Jongens zijn daartoe nog niet in staat.". Deze kritiek volgde op een minstens zo scherp betoog van de vorige week door een advokaat bij de rechtbank tegen genoemde psychiater. De twee verdachten, een 21-Jarige en een 18-jarige jongeman uit Lei den stonden terecht vanwege 'n groot aantal inbraken en diefstallen die door hen in Juli en augustus van het vorige Jaar in Leiden en omgeving werden gepleegd. In het totaal wa ren het er ongeveer vijftig. In de dagvaarding werden slechts ten laste gelegd een inbraak op 5 juli in een boetiek aan de Nieuwe Rijn in Leiden en enkele dagen later in een Juwelierszaak aan de Hoofd straat in Noordwijk waarbij twee zil veren dameshorloges werden gestolen. De verdere inbraken leverden in het algemeen niet zoveel op. Het werkterrein strekte zich uit over War mond, Voorschoten, Oud Ade en Noordwij kerhout. Het was bij verdachten van kwaad tot erger gegaan wat betreft de ver dovende middelen. Begonnen bij hash werd het op den duur LSD en he roïne. Ook de drank speelde een rol. Verdachten raakten in een versuf te toestand. Door het verblijf in de gevangenis zagen zij in dat zij op weg waren om hun leven te vernieti gen. Nu willen ze dan ook van de drugs af. Voor de Jongste verdachte wordt een klinische behandeling noodzakelijk geacht. Dat kwam ook in de eis van de Of ficier tot uitdrukking nl. zeven maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met toepassing van de psychiatrische clausule. Van de oud ste verdachte worden acht maan den, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Vonnis op 12 december. LISSE/HOOFDDORP „Ik verwacht toch wel, dat het huis voor de gehandicapte kinderen er volgend jaar staat Als er één gemeente in de Bollenstreek is, die haar medewerking ver leent en een stukje grond wil verkopen tegen een symbolisch bedrag, zijn we al een heel eind op de goede weg", aldus de heer W. D. Verduijn, één van de 3 directeuren van de A en O groothandel in Hoofddorp, die gisteren hun jubileum vierden in het kasteel "Keukenhof' 'in Lisse- De heer Verdiojn was veertig Jaar in dienst, de heer M. van Graven vijtentwintig Jaar en de heer F. C. Basttaenen twaaJf-en-een-half-Jaar. DIERENSHOW IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN Niet minder dan rond 900 dieren, zoals konijnen, hoenders, sierduiven, ca via's, siermuizen en sierratten. zijn dezer dagen in Avifauna aangevoerd voor de Jaarlijkse show, die wordt georganiseerd door „Kleindiersport- vereniging Rijnland-Leiden „de ver eniging „Ons Belang" Leimuiden— Alphen aan Den Rijn en de Neder landse Vereniging van Angora-konij nenfokkers. De hele dag zijn de keurmeesters gisteren bezig geweest alle dieren te beoordelen. De ere-voorzitter van de Nederlandse Konijnen Bond, de heer C. v. d. Went, opende gisteravond de tentoonstelling. Hij prees de fokkers met de bereikte resultaten en de be sturen van de drie organisaties met deze unieke tentoonstelling, die van avond tot 10 uur geopend is en zater dag van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. ALPHEN AAN DEN RIJN Het heeft, na een bezinningsperiode van ongeveer twee weken, toch besloten een kort geding aan te spannen te gen het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis. De laatste twee jfruis- verenigingen respectievelijk ka tholiek en openbaar willen hun fusie per 1 januari aA. formeel be krachtigen door zich o.m. een nieuwe naam aan te meten: "Al- phense Kruisvereniging". Het (christelijk?) Oranje-Groene Kruis vindt dit een verwarring wekken de naam, die zou suggereren dat dit de enige plaatselijke kruisver eniging is. Het kort geding, dat in Den Haag zal dienen, is bepaald op vrijdag 13 december. De drie directieleden staken de koppen by elkaar en besloten de re- reptiegangers, zeshonderd bekenden draafden op, te verzoeken geen ca deaus en wat dies meer zij te geven, maar geld te storten op een speciaal daarvoor geopende rekening voor het stichten van een huis waar gehan dicapte kinderen kunnen recreëren. Alzo geschiedde. "Er is nu," vertelde de heer Ver duijn vanmorgen, "al ruim vijftien duizend gulden overgemaakt. En ik verwacht dat dit bedrag nog wel enigszins zal toenemen. We zullen met de Stichting Sport en Recreatie Ge handicapte Kinderen, afdeling Bol lenstreek, overleggen wat er precies moet gaan gebeuren." Waar het huis nu precies zal ko men kon de heer Verduijn niet zeg gen. „We wachten op een aanbod van de één of andere gemeente. Er zal hier of daar best wel een braaklig gend stukje grond zijn waarop een dergelijke accommodatie kan worden gebouwd Hoe is het idee geboren om geld in te zamelen "Nou, niemand van de drie Jubile- renden zit op cadeautjes te wachten. Je weet precies hoe dat gaat op een receptie: sigaartje, glaasje sherry en nog meer van die toestanden. Het zyn allemaal dingen waaraan Je totaal niets hebt. Daarom hebben we gezegd mensen maak maar een bedrag aan geld over en dat zullen we dan een goede bestemming geven Dat is ook de motivering geweest om een receptie te houden. Anders hadden we dit waar schijnlijk niet eens gedaan." Wat de receptie zelf betreft: Het was zonder meer een goed idee, die te houden in Keukenhof. Immers, de firma Verduijn is bijna honderd Jaar gevestigd geweest in het Keukenhof- bos. Het kasteel was gisteravond in de schijnwerpers gezet. Vanaf de in gangspoort aan de Stationsweg bood het kasteel door de vele vlaggen en andere versieringen een sprookjesach tige aanblik. Alle kamers van het kas teel waren in gebruik, overal zaten receptaegangers. die de Jubilarissen de hand kwamen drukken. De receptie op het kasteel Keukenhof werd druk bezocht. ALPHEN AAN DEN RIJN De achtendertig ontslagen werknemers van het Alphense bedrijf Isogo (uit voerder isolatiewerken) gaan probe ren met ingang van maandag op de voorlopige loonlijst bij het Haagse bedrijf Van Swaay geplaatst te wor den. Deze hoofdaannemer besteedde Indertijd de verzorging van isolatie technieken op Schiphol aan Isogo uit De ontslagen personeelsleden zet ten een vraagteken bij het tijdsbe stek van drie dagen waarin curator mr. J. G. B. in 't Veen besloot het faillissement van Isogo aan te vra gen. De werknemers ontkenden perti nent, dat er niet voldoende opdrach ten zouden zijn. Woordvoerder na mens de personeelsleden, A. A. Gee- len: „dit is werk waarvoor op korte termyn opdrachten worden gegeven» Navraag bij eventuele opdrachtge vers heeft aangetoond, dat er nog werk in overvloed in de pen ls. Het is eerder zo, dat wi) meer mensen nodig hebben dan werk". De vergadering besloot verder in leder geval naar het ministerie van Economische Zaken te stappen om subsidie te krijgen, zodat het bedrijf kan worden voortgezet. „Zou mr. In 't Veen weigeren, dan zullen wij bij de rechtbank om een andere curator vragen", aldus de heer Geelen. De ontslagen werknemers ontken nen ten stelligste, dat zoals eer der deze week op een persconferentie werd gemeld 21 werknemers een nieuwe baan zouden hebben gevon den bij het aannemersbedrijf Hertel, zo'n regeling tot stand komt is toch wel aanwezig. Zeker omdat het hier een aanzienlijke groep betreft, die graag na verkoop van hun schip een ander, meer leefbaar bestaan zouden willen zoeken". Want dat het een onleefbare situatie is geworden wordt niet onder stoelen of banken gestoken. Kuyt. „Enkel en alleen om dat het gezin anders helemaal niet voor sociale voorzieningen in aan merking zou komen, moet mijn vrouw 's morgens werken. En dan krygen we ook, met heel veel moeite, nog kinderbijslag voor een van onze twee kinderen, Zelf ben ik meestal van maandagochtend tot zaterdag avond op zee, dat we dan nog een er enigszins uit te springen. Althans ons huis in ejgendom te kunnen houden. Want reken maar dat het een hard gelag is om je woning in feite „in geld" weg te zien vliegen Mogelijkheid Kuyt neemt voorlopig dus een af wachtende houding in. Wachtend op een regeling van de regering die zou inhouden dat een kottereige.naar zonder al te veel schulden een baan aan wal zou kunnen zoeken. Een aanbod dat door Kuyt en zijn vrouw overigens direct zou worden gegre pen, en niet alleen door hen, vertelt Aldert Kuyt en zijn vrouw: "...We werken ontzettend hard, maar de schulden stijgen met de week". tweehonderdduizend gulden aan de olieleverancier. Het bleek voor twaalf reders de reden afgelopen maandag eens de koppen bij elkaar te steken. Aldert Kuyt was daar als enige Kat- wijkse visser bij: „Op die vergade ring werd besloten dat alle aanwe zige reders hun rekeningen en pa pieren zouden opsturen naar hun advocaat, die dan verder in Den Haag bij het ministerie van Land bouw en Visserij de zaken zou ver klaren en uitwerken. Er moet ge woon een goede regeling komen, in de vorm van subsidie of het lichter maken van de olieprijs, want anders gaat gegarandeerd binnen afzien bare tijd 90% van de hele vloot naar de haaien". Het is wel een barre noodsituatie waarin Kuyt, en met hem vele an deren, terecht is gekomen. Ook al omdat de meest eenvoudige oplos sing, gewoon stoppen, voor Kuyt c.s. geen oplossing betekent: „We moe ten blijven varen. Zoals de situatie op dit moment is zal er niemand zo gek zijn een schip te kopen. En om dat je daardoor niet over kasgeld kan beschikken, gaan er in ons ge val twee „eigen" huizen volledig de mist in. Dus moeten we wel net zo lang doorgaan tot ook onze kotter

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4