Loden last drukte op het milieu QÖB PALET PALET PALET PALET Soldeerbout zonder draad LESSEN WERDEN STEEDS UITGESTELD Rokken van f 38,- en.... f 830,- VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 PAGINA 21 Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Lood Is voor de mensheid door de eeuwen heen een zo vanzelfspre kend, ja haast onpersoonlijk ge- bruiksmateriaal geweest, dat wij want zo zijn de Nederlanders er prompt een spreekwoord aan hebben overgehouden: ,,Dat is lood om oud ijzer" of in andere woorden „Dat is niets waard, dat heeft niets te betekenen". Nu, dat is dan een gevaarlijke vergissing. Reken maar dat lood iets in onze samenleving te zeggen heeft. En dat zijn niet van die leuke dingen. Lood is een enorm venijnige, schadelijke gifkikker. De World Health Organization, de Gezondheidsorganisatie van de Ver enigde Naties, slaat de laatste Jaren alarm/: de westerse wereld laat zioh ongemerkt door lood vergiftigen. Heel geniepig. Want die loodvergiftiging dient zich niet in de eerste plaats aan met duidelijk waarneembare klinische verschijnselen als darmkrampen en verlammingen. Ze werkt vooral onzichtbaar, langzaam, maar zeer zeker op de menselijke hersenschors, die ze ernstig of zelfs onherstelbaar kan beschadigen. Kinderen Amerikaanse. Engelse en Zwitserse neurologen hebben vastgesteld dat vooral het Jonge, onvolgroeide hersenstelsel van kleine kinderen door de verborgen loodvergiftiging zeer ernstig kan worden aangetast. De gevolgen uiten zich in hyperacti viteit en dislexia. Dat eerste woord \verklaart zichzelfde kinderen worden overmatig levendig en dat kan op zichzelf wel leuk zijn als het in deze gevallen niet met zich meebracht dat het concentratiever mogen duidelijk achteruit gaat. Dislexia haakt op dat tweede verschijnsel in: de kinderen krijgen op school grote leermoeilijkheden en heus niet alleen de kneusjes, ook leerlingen met een zeer hoge I.Q. Lood: de zoveelste bedreiger van het milieu, dat ons steeds dierbaarder wordt. Iedereen staat er voor op de barricaden. Een mooi trekje, dat echter ook gevaren in zich bergt. Er wordt luid en vaak alarm geslagen en terecht. Maar soms, ach, dan valt het nog wel mee. Die meevallers zouden ons wel eens in slaap kunnen wiegen, waardoor we de reële alarmkreten niet meer horen. Die tegen het lood bijvoor beeld. Lood is een werkelijke bedreiging voor het menselijk bestaan. De hyperactiviteit en dislexia, die hun greep op kinderen krijgen, kunnen in veel gevallen leiden tot Jeugdcri minaliteit. In Zwitserland is onlangs het bloed van gestrafte misdadigers in een wetenschappelijk onderzoek op het loodgehalte getest. Het resultaat was beangstigendde proefpersonen hadden tweemaal zoveel lood in hun bloed als vergelijkbare mensen, die zich zonder kleerscheuren in de maatschappij hadden kunnen hand haven. En er was nog een conclusie: het loodgehalte in de urine van de gevangenen, die aan het onderzoek meewerken, was aanzienlijk lager, dan dat van de vergelijkingsperso nen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat onder invloed van het lood de werking van de nieren achteruit gaat. Er is een goede vraag: „Maar ik eet nooit lood, geen hapje, ik lust het niet eens. Waar komt dat lood vandaan?" Er zijn nogal wat schuldigen. Ja, en we belanden meteen weer bij de kwaaie pier van altijd, de auto. Tien procent van al het lood, dat jaarlijks in de wereld wordt gewonnen, gaat als loodtetraethyleen in de benzine. Het bekende hoge octaangehalte, dat de klopvastheid moet verhogen. Nu is dat octaange- tal ook wel op te voeren op andere wijze en dat zou volgens Ameri kaanse berekeningen amper meer kosten, maar dat vraagt dan een aanmerkelijk ingewikkelder raffina- ge-proces, oliemaatschappijen maar niet aan beginnen. Niet alleen door de benzine brengt de auto lood in de roulatie. Lood in accuplaten (een niet te verwaarlozen deel van het gewicht van kleine auto's) en lood in de alliage, waaruit krukaslagers worden lijk nog wel honderdduizenden waterleiding- en badhuizensysteem kilometers loden pijp in de schoot van het late Rome. Dat handige, Moeder Aarde, gebrandschilderde ramen nu klassieke zijn of dat metaal werd maken van allerhande gebruiksvoorwerpen. Ook Toch ook een minder somber geluid. De laatste honderd Jaar is het gebruik van lood in industrie en techniek verminderd. In het midden van de vorige eeuw maakte men maar al te graag gebruik van dat soepele kneedbare metaal. Denk maar aan dat strijdlustig speeltuig, dat de naam „tinnen soldaatje" droeg maar voornamelijk op loden schoenen ging, ze zijn verdwenen en wie zijn kinderen toch nog wil opvoeden met dergelijk oorlogszuch tig goed koopt soldaten van kunststof. Schilders gebruiken minder loodwit dan vroeger, maar het wordt nog gebruikt, net als menie, die lood bevat. De loden bemanteling van kabels is gebleven, de zetters in de grafische bedrijven staan nog steeds voor de smeltkroes met lood. En dan iets, dat ook achteloos tot dagelijks gebruiksgoed wordt gerekend: de loden kogels, waarmee mensen nog hun gelijk trachten te bewijzen. Loden buizen en pijpen zijn niet meer in zwang, het plastic heeft ze overvleugeld. Maar er liggen natuur - sponningen. Loodglazuür en lood- de werkstukken van de Romeinse kristal worden nog steeds gebruikt kuipers niet in duigen vielen. Een de meest gebruikte verfstoffen loodwit, dat verkregen werd door loodplaten boven azijnzuur te al zal het moeilijk zijn een leek te vinden die weet d o< waarvoor. Na al dat griezeligs weer even een hangen, klein hapje troost: het potlood, dat En ook hierin de dreiging nog wel in zijn naam vrouw duizend draagt, heeft geen loden schrijfkern smeerde dat loodwit bij kilo's op Tegenwoordig grafiet. Romeinen haar gezicht omdat het zo'n lekker ondergrondje gaf voor het blanket sel. Dat de vrouwen van Rome er daarnaast ook niet voor terug- hanteerden echt schrokken om het vak van j loodgletster te beoefenen maakt hun hl de "vroege middeleeuwen' schuld alleen maar groter. Schuld aan het antwoord op de vraag hoeveel Romeinse klndertjea door al Nu wist men er in het oude Rome dit lood neurologische schade toch goed weg mee. De Romeinen moeten hebben geleden. Een ant- gebruikten zoveel lood voor zoveel woord dat alleen maar kan luiden: verschillende doeleinden dat de hele vele, zeer vele. geschiedschrijving eigenlijk op haar basis zou moeten wankelen: het kan Het gevolg van dit overmatig haast niet anders of het Romeinse loodgebruik, de tragische bezegeling Rijk is alleen ten gronde gegaan van het lot aan een simpele, maar wel massale Rijk moet loodvergiftiging, het grote Romeinse milieuhygiënis- vandaag niet alleen een Die ondergang moet dan zijn vluchtige waarschuwing aijn: het begonnen bij de veelvuldige toepas- moet als sing van lood in het uitgebreide schouders drukken. loden last op hun Voor wie niet kan hebben dat hij amateurs. De verschillende koppen met het snoer van zijn soldeerbout die op de bout passen, maken preci- allerlei dingen op zijn werktafel om- sie-solderen mogelijk, mede dankzij ver en op de grond veegt, is er een een Ingebouwd schijnwerpertje dat uitkomst. De Wahl draadloze sol- op het werk straalt, deerbout. Met oplaadapparatuur voor Importeur is Auditech, Amsterdam, het lichtnet. Kost wél f 115. Gezien de prijs is dit apparaat niet aan te bevelen voor doe-het-zelvers die slechts zelden en betrekkelijk ruw soldeerwerk te doen hebben. Voor hen zijn er heel wat goedkopere en goe de snoer-bouten in de handel. Door het land waart een meneer J. H. uit Groningen. Hij werft cur sisten voor iets dat zich noemt „Na tionaal Instituut voor Opleiding tot Ponskaarttypistes". Dat instituut heet gevestigd te zün in Den Haag Volgens de papieren van het „insti tuut" heeft het een telefoonnummer. Het is echter onder die naam niet in het telefoonboek te vinden. En er is bij ons weten ook nooit iemand die de telefoon beantwoordt. De heer H. is „studie-adviseur" van dit instituut. Hij werft Jonge meisjes voor de opleiding tot pons typist. een opleiding die na vol tooiing hun kansen op goed betaalde banen zal doen toenemen. Hier volgt het relaas van een 20- Jarig Haags meisje, dat inschreef op de cursus, waarvoor zij contant 425 gulden moest betalen. „De cursus zou drie maanden du ren; elke maandagavond twee uur lang. Op maandag 10 april zou de erste les zijn. Ik werd toen echter opgebeld dat het wegens omstandig heden niet zou doorgaan. Ook de volgende les werd uitgesteld. Zo had ik in Juni tenslotte nog maar drie lessen gehad. Toen er op een maan dag in Juni weer niemand aanwezig was op het instituut, heb ik gewacht tot er andere cursisten kwamen. Er kwamen nog twee dames, die mij bevestigden dat zij ook telkens nie mand hadden aangetroffen. Ik hoor de van hen ook dat er voor dezelfde cursus verschillende lesgelden waren betaald. Dat varieerde van 275 tot 475 gulden. Wij hebben toen besloten om aan gifte bij de politie te doen". Ach, aangifte bij de politie helpt zelden in de strijd tegen het colpor- tage-kwaad. Bovendien, wat zou de politie kunnen doen, al zou hjj willen? De meisjes en vrouwen die door het „instituut" waren opgelicht, hadden tegelijk bij de inschrijving hun handtekening gezet voor akkoord met de voorwaarden op de achterkant van het contract. Daarbij stond onder meer dat „de directie" elke vorm van aansprake lijkheid afwees voor van alles wat er maar kon gebeuren. Zelfs voor het schenden van verbintenissen. Dat had het „instituut" dan ook meteen maar gedaan! En meneer H., de 'studie-adviseur'? Al onze brieven aan zijn adres in Groningen blijven onbeantwoord, net zoals op het „Instituut" in Den Haag. (uit: „Koopkracht" van het Kon- 8uraenten Kontakt). Het ziet er naar uit dat de ge ruite rokken het deze winter hele maal gaan maken, want de aloude Engelse .Country-Look" is ineens weer bijzonder populair. Vandaar dus dat de couturiers en confectie- fabrikanten voor verrassend veel va riatie hebben gezorgd. Er zijn klok- rokken van Schotse en Franse ven sterruiten in prince de gallas en pieds des poules. Dessins in alle scha keringen van roestbruin, beige en olijfgroen, waardoor de rokken moei teloos met blouses, Jumpers, coltruien, vesten en korte jasjes in één van deze tinten zijn te combineren. Voor vrouwen die van sportieve kleren houden, is er dus keus uit heel wat mogelijkheden. De prijzen van de geruite rokken lopen ejchter nogal wat uiteen. Er zijn modellen van f 38 en van f 830. Het prijsverschil ligt voor een deel aan het feit dat sommige confectiefabrikanten eu ontwerpers wat extra stof gebruikten om de rui ten van de voor- en achterpanden van hun rokken precies op elkaar te laten vallen, terwijl andere modema kers zich daar niet zo erg aan stoor den. DAMESMODE in exclusief jongt stijl.. BREESTR AAT I0&O-N2 LEIDEN Een comité van Franse feminis ten is op het ogenblik in actie tegen alle mogelijke vormen van „seksisme'. Ze eisen daartoe onder meer een wij ziging in de Franse wetgeving: de wet die elke discriminatie verbiedt „op grond van ras, nationaliteit of religie", moet worden aangevuld met de woorden „en sekse". Het actieco mité, dat onder voorzitterschap staat van de schrijfster Simone de Beau- voir, heeft al honderden handteke ningen verzameld, aldus meldt maandblad Marie-Claire. In België worden de laatste Jaren steeds minder kindertjes geboren. Weekblad Paris Match noemt en kele cijfers: in 1972 zijn er ruim 134.000 kleine Belgjes ter wereld ge-, komen, 1973 iets meer dan 129.000. Van dit Jaar is alleen nog maar het geboortecijfer over de drie eersite maanden bekend. In dat eerste kwar taal van 1974 kwamen er ruim 30.00 baby's bij. Als de Belgen dit tempo in de gezinsuitbreiding zouden hand- haven, zal de totaal-score over 1974 dus opnieuw lager liggen dan vorig Jaar. In rode paprika's zit veel meer vi tamine C dan in groene. In de rode vind Je 147 milligram per ons (een gemiddelde, schoongemaakte paprika weegt ruim een ons). In een groene vind je 70 milligram, dat is dus nog niet eens de helft van een rode. De meeste vitamine C komt voor in pa prika's uit zuidelijke landen. Er wer den monsters paprika uit Ethiopië onderzocht: in de groene zat 133 mg en in de rode 177 mg. Voor het Engelse winkelende pu bliek is de naam „Marks and Spen cer" een vertrouwd begrip: ruim 250 warenhuizen (specialiteit: kleding) worden in Groot-Brittannië door het concern geëxploiteerd. Weekblad Elle weet te melden dat deze Britse win kelreus zioh komend voorjaar ook op het Europese continent zal vestigen. De eerste winkel komt in Brussel, daarna worden vestigingen in Parijs en Lyon geopend. Voor kinderen onder de vier Jaar is gefluorideerde tandpasta onge schikt. Te weinig tandpastafabrikan ten waarschuwen voor het gevaar van teveel fluor voor kleine kinde ren. Op slechts vier van elf gefluo rideerde tandpasta's staat volgens de Consumentenbond een dergelijke waarschuwing: Elmex, Mcleans Fluor Signal Fluoride en Blendi kinder tandpasta. En op de laatste is de waarschuwing dan nog onvoldoende duidelijk. Niemand kan nagaan hoeveel tand pasta, en dus hoeveel fluoride, een klein kind bij een tandenpoetsbeurt inslikt. Bij fluor is teveel niet best. En dat is het gauw als het water a' is gefluorideerd of als er al fluor- tabletjes worden geslikt. Grotere kin deren, die geen tandpasta meer in slikken, kunnen wel fluor-tandpasta gebruiken. Die is beter voor het gebit lijk bederft: ik heb een drif karak ter en smijt vaak met dingen. Mijn echtgenoot negeerde dat altijd en ging me uit de weg. Maar tegenwoor dig legt hij me over de knie en geeft me een flink pak slaag. Ik heb hem met echtscheiding bedreigd, maar heb ik geldige redenen?" (Brief van een lezeres in de „probleemhoek" van het Engelse weekblad Woman's Own)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21