Tijdens 'Zon-verduistering' brak het (prof)licht door nr JL VAN PRAAG: 'CRUIJFF KOMT TERUG' Transol neemt ruim afstand: 96-65 Vrij spel KNVB 20 jaar geleden omgepraat op slaapkamer Prognoses BOTWINNIK NOEMT EUWE SLAP Irritant spelende Turkse kampioen alleen voor rust enig succes Kila geschorst voor één duel intermeubel V.D.KLUGT l VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 PAGINA 13 TURIJN AJax-voorzitter Jaap van Praag heeft gisteren in Turijn gezegd dat Johan Cruijff binnen 18 maanden in de opstel ling van zijn oude ploeg zal te rugkeren. Van Praag zei dit alvorens met AJax naar Amsterdam terug te vliegen na de kleine 0—1 neder laag die woensdag tegen Juventus werd geleden. Van Praag zei: „Jo han draagt Ajax nog steeds in zijn hart. Hij zal binnen anderhalf Jaar bij ons zijn rentree maken wanneer zijn contract met FC Barcelona afloopt". ,.Ik heb hem kortgeleden ge sproken en hij heeft met zijn co me-back ingestemd. De financiële bijzonderheden zullen geen pro bleem opleveren," aldus Van Praag De magere 1—0 overwinning van Juventus wordt overigens door de Italiaanse sportpers over het algemeen te klein geacht om via de return in Amsterdam tot de kwartfinales van het UEFA-toer- nooi te kunnen doordringen. De sportscribenten waren van mening dat de Juventus-voorhoede zijn kans heeft laten liggen en waarschuwde ervoor dat AJax thuis uit een veel aanvallender vaatje zal tappen. „De voordelige marge van slechts één doelpunt is niet ge noeg om de return in Amsterdam met enige rust tegemoet te zien" schreef de Milanese sportkrant Gazzetta dello Sport. „Juventus zal het in de return erg moeilijk krij gen omdat de Nederlanders op eigen veld bijzonder agressief zul len spelen". Gazetta merkte op dat AJax woensdag slechts heeft gespeeld op een zo klein mogelijke neder laag en dat de ploeg niet over echte spitsen beschikte. „Maar in Amsterdam zullen de zaken er heel andere voor staan," waarschuwde het blad. De Milanese Corriere della Sera onderstreepte het heugelijke feit dat een Italiaans elftal eindelijk eens heeft kunnen winnen van een Nederlandse topploeg. „We moeten ons enthousiasme echter temperen aangeven Alax, zonder Neeskens en Cruijff, slechts een flauwe schaduw is van het machtige team dat de afgelopen Jaren briljant en atletisch voetbal heeft gedemonstreerd..Juventus heeft weliswaar gewonnen, maar verzuimd om zich een grotere marge te verschaffen." aldus de Corriere. heeft woensdag na een jaar af wezigheid weer gespeeld. Met een elftal van oud-sterren toonde Best weer enige sterke staaltjes van zijn kunnen tegen Manchester United. Hij scoorde zelf twee maal en gaf tweemaal een voorzet waaruit een doelpunt werd ge maakt. De „oudjes" wonnen met 6-4. Raymond Kopa, de ster uit het Franse voetbalelftal in de vijftiger jaren, is manager ge worden van het op dit moment niet zo goed draaiende Angers, dat uitkomt in de eerste divisie van de Franse competitie. ROTTERDAM Hij spouwt lichtelijk hijgend heen en weer met het loodzware ver leden: 14 dikke plakboeken vol nostalgie. Smijt ze op het bed in zijn eigen domein daar in z'n flat zevenhoog in het hart van Kralingen. Kijkt tevreden rond naar de bonte me lange van vlaggetjes, plakplaatjes, posters en voetbalfoto's op de muren. Henk Zon, 58 jaar oud nu, zwaarlijvig, maar nog even beze ten van het volksvermaak bij uitstek als op de dag dat hij lid mocht worden van Excelsior en door zijn moeder in voetbalplunje in bed werd aangetroffen, bladert zuchtend door het verleden. Mompelt dat voor een ech te indruk van hoe het geweest was, hij een paar dagen nodig zou hebben om alles weer voor de geest te halen. Door Km Stoel Nu olijft het bij flarden. De kaarten hij in de oorlogsjaren stuurde de Excelsiorjongens die door de Duitsers waren meegenomen om te werxen aan het toen al snel afbrok kelende duizendjarige rijk. De ant- woordien unit hot Oosten, nietszeg gend vanwege de censuur, vol dank baarheid toch voor die opbeurende taal uit Rotterdam, bruut bedrukt de giftig paarse nazi-propagan- daletters: Der Pührer kennt nur Ka.upi. Arbeit una öorge. vvir wol len ihm den Teil abnehmen, der wir aonenmen konnen. Brieven naar Duitsland in de oorlog, brieven naar zijn spelers na de oor- Zon: „Ja daar heb ik er ook nog een paar van bewaard. Dat wa- die bekende oppeppers van mij. over de kracht van de tegen stander. En dan als slot altijd een rijmpje: de spelers van DOS zijn zo als een vos". Hxj schrijft graag? Gretig geknik. H.j grijpt weer naar een plakboek. Eizegt: ,AHe belangrijke zaken ut opgeschreven". Leest voor met lichtelijk Rotterdams aAent; „2b juni iy54 's Avonds hall negen Aad Iw op bezoek gehad. Hij zei direot toen hij plaats had genomen in een makkelijke stoel: ik zal maar met it aeur in huis vallen, daar ik ben iQ..0czocnt voor de profclub Rotter dam. Het aanbod is 30 a 35 gulden Voo, per week. Fremie tien gulden b.„ nederlaag, 20 gulden bij gelijk en 40 gulden voor een gewon nen wedstrijd. Henk Zon: „Dat was eigenlijk de laatste druppel die de emmer deed overlopen. Dat je goeie spelers prof üden worden en dat je club zo naar de bliksem ging. Toen die Jon gen daar zo tegenover me zat dacht ik. Henk. we leven in een materia listische wereld, geld is troef en de KNVB zal eraan moeten". Hij grijnst even. „Die amateurbepa lingen. Om te gillen waren ze. Een Jongen van NAC viel op zijn ge zicht, brak iets ergs in zijn been en kreeg van de club een soort beugel op te lopen. Moest de club voor •de commissie verschijnen. Omdat hier de amateurregels overschreden iDrie dagen na dat bezoek van Bak heb ik Kieboom gebeld en Coler van Sparta. Ze waren het helemaal met me eens dat het zo niet meer ging, Coler had zelfs ail een brief naar de NVB geschreven met het verzoek „p korte termijn een bondsvergade ring uit te schrijven. Daar was nog geen antwoord op en dus denk ik, ik pak de telefoon. Belde ik voorzitter Hopster en zei meneer Hopster bent u genegen mij te ontvangen om te praten over onze problemen. Hij zei: altijd. We kwamen overeen dat ook Kieboom en Coler erbij zou den zijn. Later kwamen ook Mar tens van ADO en Wolf van Feye- tioord erbij. Op woensdag 30 Juni zijn we toen naar hotel Terminus in Utrecht gereisd, waar we op een slaapkamer er was geen verga derruimte beschikbaar de zaken hebben doorgesproken". denkt even na. De sfeer? Ach was gemoedelijk hoor. De heer Wolf die zei: op de dag van de Zon-verduistering brak het licht door. En de heer Kieboom zei: m slaapkamers worden vele nieuwe le vens gemaakt. Voel je. Alles onge dwongen. Er kwamen uiteindelijk se mi .-professionalisme en een hoofd klasse". Maar de eerste wedstrijden vielen op. Zon (haastig): „28 november 1954. StxMTOVOgeis—Excelsior, 1—1. Eeu minuut voor tijd kopte Lagerwaard de gelijkmaker voor ons in. Ernstig ineens: ,.WiJ mogen dan ttct z'n vijven de KNVB hebben om gepraat, die edhte initiatiefnemers voor het betaalde voetbal waren na tuurlijk Joosten, Van de Berg en al die andere mensen die het risico ge nomen hadden op eigen houtje -profclubs op te richten. Hij is al weer 22 Jaar voorzitter van Excelsior, is niet meer weg te den ken uit de bestuurskamer op Wou- desteyn, sigaar tussen de tanden ge klemd. De blauwe ogen vol pret tot spleetjes samengeknepen, vooral als er winst geboekt werd. Zegt nu toch dat hij het tot zijn zestigste wil doen en niet langer. Wijst naar de muur. Een foto van zeven ernstig kijkende mannen. Het 6ectiebestuur betaald voetbal. „Ook daar stap ik dan uit. Ik wil niet dat ze gaan roepen: zit die ouwe er nog steeds? Ik ben niet iemand die niet weg te branden is. Tenslotte vond ik het ook niet erg dat ik geen begelei der van oranje meer was". Het Nederlands elftal. Hij was er altijd bij in vroeger Jaren. Hield de moed erin, zelfs in veraf gelegen- sombere landen. Klom eens in Alba nië, waar indeirdaad weinig vertier was, na het diner op tafel onder het mom: nu gaan we zelf pret maken en zette het lied In: Wie heeft er poep aan de wielen van lain vaif gesmeerd. Hij knikt instemmend. Pret genoeg gemaakt. „Maar alles verandert. Ik heb het nog meege maakt dat Elek Schwartz in Noor wegen naar me toe kwam en zei Henk. wie zal ik opstellen. Bleyen- berg of Schuurman. Toen Kessler kwam was dat natuurlijk afgelopen. Op zich is dat goed. Een man moet de baas zijn. Maar toch. Grijnzend: „Zoals het vroeger ging was het natuurlijk helemaal te dol. Bij Excelsior bijvoorbeeld. De elftal commissie. Die stelde alle elftallen op van 1 tot en met zoveel. Avonden werden er aan besteed. Ruzies. Die wilde die en die wilde die in het eerste „Hier". Pakt weer een plakboek. „Dan werd er gezeurd over de keuze van de aanvoerder, omdat die ln de laatste wedstrijd na het winnen van de toss wind tegen had genomen. En we natuurlijk daardoor hadden ver loren. Toen kwam er een plan om uiit de commissie een commissie van een paar mensen te vormen die uit sluitend verantwoordelijk waren voor het eerste en het tweede. Een logische ontwikkeling. Maar toen liepen die andere leden weg, want die wilden ook het eerste en het tweede opstellen". Bn hijzelf? Heeft hijzelf nog wei eens de drang om het eerste op te stellen? Henk Zon afwerend: „Dat is de taak van de trainer. Een a-diploma schijnt nu eenmaal te betekenen dat je er verstand van hebt. En ik heb geen a-diploma". Dus heeft hij er geen verstand van? Zon, plotseling fel: „Ik heb er wel verstand van, na al die jaren. Weet Je wie er het meest verstand van hebben? Die mensen die naar de Ju nioren op woensdag gaan kijken, naar een leuke wedstrijd op zater dagmiddag. Die pikken dan op zon dagmorgen nog een amateurmatchje mee en 's middags gaan ze dan naar de echte voetbal in de Kuip of op Woudesteyn. Die hebben er verstand van. Die weten van de 13-Jarige Pietje zus-of-zo of die goed in de mandekking is of niet". Gaat u nooit meer eens de kleedka mer ln in de rust als Excelsior een ruggesteuntje nodiig heeft? ZATERDAG KNVB: Spijkenosse Noordwijk 3; Quick Boys Spakenburg 3; ASWH RCL 2; Ter Leede WHS 3; JAC Koudekerk 3; Kaftwyk Rijnsbuirgse Boys 1; RanicMad Sport TOGR 3; SVOW ARC 2; DEVJO Lisser Boys 2: Oegstgeest TSB 2; TAW Schoonhoven 3. Afdeling Leiden: Hazerswoudse Boys Woubrugge 3: Bernardus LSW *70 3; SJZ SVLV 3. ZONDAG KNVB: UVS EDO 1; DHL LFC 3; Roodeniburg EBOH 1; Texas DHB Teijlimgen 3; Randstad Sport Olyimipia 1; Lugdumum Naald wijk 3: LDWS GSV 1; Spel. Lisse Bodegraven 1Van Nispen SJZ 1; Alitior Hiïlegom 1; Fore- hoite Rijpwetering lBernardus SVLV 3; WSB 2VTL 3; UDO— A9C 3; AlphenTonegido 3; DO- COS—PDK 1Wadd'inxveenRK NSV 3. Afdeling Leiden: ZLC Alpheuse Boys 1; Warmunda DOSR 1: We- terimgse Boys—MMO 3; VNL Stompwijkse Boys 1; Meerburg KRV 3; VNA WO A 1; Leidse Boys U-niitas Leiden 2; Kickers '69 Oranje Groen 3. ADVERTENTIE Wie Spanje kent,kent Osborne sherry genlijk dat ik m'n zegje kwam doen. Dan klom ik op de bank en dan zei ik hoe het erop stond". Zon. een tikje verlegen: „Dat is Allemaal naar voren, was een veel voorbij. Voor altijd. Vorig Jaar deed gebruikte aanwijzing, is het niet? ik het trouwens ook nog maar inci- Zon: „Ja, allemaal naar voren, tot denteel. Het zijn niet meer die Jon- het bestuur toe, was mijn kreet", gens van vroeger. Die noemden me En hieOip het? ome Henk en die verwachtten ei- „Om eerlijk te zijn, soms wel, maar Henk Zon soms ook niet. Het gebeurde weieens dat ik na een speech geen 6puug meer in m'n bek had en we toch verloren. De mysterieuze krachten in de sport, zal ik maar zeggen". (In de krant van morgen: deel 2 van Twintig jaar Be taald Voetba). Sherry Calldad Superior Mikhail Botwinnik MOSKOU De vroegere we reldkampioen schaken, Mikhail Botwinnik heeft een aanval ge daan op dr. Max Euwe, de pre sident van de wereld-schaak bond (FIDE). Botwinnik geeft de Nederlander de schuld van de huidige moeilijkheden rond de tweekamp om de wereldtitel, die zou moeten gaan tussen Ro bert Fischer (titelhouder) en Amantöli Karpov, de winnaar van het kandidatentoernooi. Op het ogenblik is de situatie zo dat Fischer weigert zijn titel te ver dedigen. Botwinnik noemt Euwe .Slap" en vraagt zich af of de huidige problemen niet voort komen uit een gebrek aan lei ding. Karpov BEVERWIJK Anatoli Kar pov, de winnaar van de twee kamp tegen Kortsnoj, zal deel nemen aan het 37ste Hoog- ovenschaaiktoemooi. Karpov, die uitdager is van wereldkampioen Bobby Fischer, beschouwt dit toernooi als een goede voorbe reiding op zijn wedstrijd met de Amerikaanse wereldkampioen In totaal bestaat de grootmees- tergroep uit 16 spelers, te weten: Kaïrpov (Sov.), Portisch (Hon.), Ka/valek (VS), Hübner (Wdl.), Hort (TsJ.), Smejkal (TsJ.), Gli- goric (Joe.), Browne (VS), Fur- man (Sov.), Popov (Bul.) en de Nederlanders Timman, Donner, Sosonko, Ree, Kuijpere en Lan- geweg. Tot voorzitter van het orga nisatiecomité is benoemd drs. N. J. Meijer, chef public relations van de Hoogovens. De heer Meijer is opvolger geworden van de dn Juni J Jl. overleden heer L. C. A. van Kutjk. ROTTERDAM En wat weet men bij Transol nu over het Turkse basketbal? Veel meer dan voor die eerste wedstrijd voor de tweede ronde van de Europa Cup? Eigenlijk niet, eigen lijk weet men bij Transol nu nog niet hoe de Turkse kampioen Muhafizgücü uit Ankara kan spelen. Door Ria Schuurhuizen Alleen weet men zich bij Transol nu wel verzekerd van een voor sprong van 31 punten en dat is natuurlijk een niet onaanzienlijk VCiVCICIiUC, lillWMll/C öpCtCU VU1 CU voordeel. Muhatizgücü probeerde hun op2et ]eek aardig te lukken| de stand in het sportpaleis Ahoy waar zo'n 4000 toeschouwers aanwezig wa ren, het spel zo traag mogelijk te houden. Traag omdat op die ma nier de achterstand nooit te groot zou kunnen worden, traag omdat men daar een tegenstander nu eenmaal mee uit zijn ritme haalt. Eén helft hielden de Turken dat vervelende, irritante spelen vol DEN HAAG Aad Kila, de verde diger van de FC Den Haag, die afge lopen zondag in het bekerduel tegen Cambuur een gele kaart getoond kreeg, is voor één wedstrijd geschorst. Bovendien kreeg hij nog een wed strijd voorwaardelijk en een boete van 200 gulden. Middenvelder Perazic kreeg voorts een boeking. Henk van Leeuwen en de Cambuurspeler Van der Vlag, die ook werden opgeschreven, werden vrijgesproken „wegens gebrek aan be wijs", In de tweede helft speelde Transol veel meer zijn eigen spel en dat leverde snel rendement op. On danks een grote uittocht van spe lers met vijf persoonlijke fouten finishte Transol met 96—65 en dat moet genoeg kunnen zijn in Ankara. In die tweede helft lieten de Turken hun breed opgezette spelletje zo nu en dan varen en probeerden ze met acties van een tegen een te scoren. Coach Jan Bruin van Transol na afloop: „als ze dertig punten ach ter staan moeten ze toch wel laten zien, wat ze kunnen, dan blijf Je niet volharden in dat verdedigen de spelletje". Toch is het nog maar de vraag in hoeverre de Turken nu hebben laten zien hoe ze óók kunnen spelen. Het hoeft niemand te verbazen als ze vol gende week donderdag in Ankara beginnen met een felle press. De wedstrijd ln Ahoy bracht niet die spanning en sensatie die een basketbalduel op dit niveau kan brengen. In de allereerste plaats kwam dat natuurlijk door de spel opvatting van de Turken. En op de eervolle tweede plaats komt dan het arbitrale duo, dat geen mogelijkheid onbenut liet om voor persoonlijke fouten te fluiten. Zonder meer vreemd was het begin van de wedstrijd. Uiteraard twee zeer nerveuze ploegen en al bij de eerste aanval van de Turken blijkt wat ze willen gaan doen. Een zuiver verdedigend spelen, wat bij het Eu ropa Cupvoetbal eigenlijk al lang is ingeburgerd. Toch is het niet hele maal verdedigend. Tijdens de Euro pese kampioenschappen vorig Jaar in Barcelona werd het nationale Turkse team achtste, hetgeen zeer goed is te noemen, met ditzelfde trage spelletje. Het lijkt echter tra ger dan het is, want de bal wordt wel zo goed van de een naar de ander gepasst dat een interceptie erg moeilijk is te verwezenlijken. Toch had Transol in die eerste mi nuten waarschijnlijk wel wat feller kunnen reageren, maar de zenuwen spelen natuurlijk in het begin van zo'n wedstrijd ook mee. Zo stond er na vijf minuten de belachelijke stand van 5—3 op het score-bord, waarbij zes punten waren gescoord uit vrije worpen. Even leek Transol de opening te hebben gevonden, want na 8 minuten was het 15—3. Na tien minuten overigens scoorden de Turken voor de eerste maal een echt velddoelpunt. Ondanks een ti me-out kon Transol daarna niet doorgaan. Ze hadden veel moeite met de zone-verdediging en nu bleek ook wel, dat de Turken zodra ze maar even vrij kwamen of een drive konden maken, best konden Transol kon niet meer verder uitlo pen. In de veertiende minuut had Transol al tien persoonlijke fouten en mochten de Turken dus steeds twee vrije worpen nemen, hetgeen ze feilloos deden. De ruststand 40 —32 kon nog weinig houvast bieden voor de return in Ankara. Direkt na rust ging Transol veel energieker te werk. Na vijf minuten al was het verschil opgelopen tot twintig punten. Een time-out van de Turkse coach had in ieder geval tot gevolg dat het verschil niet veel groter werd, 6842 na tien minu ten. In de dertiende minuut begon de uittocht. Als eerste, de beste Turkse speler Kemal Erdenay, ge volgd door zijn landgenoot Gündüz en daarna Wim Weemhoff en Ler- man Battle. Al die tijd bleef het verschil zo rond de 25 punten. Moeilijkheden rond het 30-secon- den-apparaat en fouten In het sco re-boek, allemaal dingen, waarbij de Turken de zaken zolang mogelijk ophielden, om Transol maar uit het ritme te halen, konden niet verhin deren dat Transol na 16 minuten een voorsprong van 30 punten had, 86-56. Een voorsprong, waarvan men uitgaat dat het een redelijke basis is om daar succes te hebben. Maar nog was Transol er niet, want ook John van Eek, Marcel Welch en Jan Dekker moesten nog voortij dig naar de bank. Ondanks de onervarenheid van het vijftal dat toen in het veld stond, Loorbach en Dinkins (allebei met vier p's overigens) met Jongerius, Wezer en Vervoorn kon Transol de wedstrijd uitspelen en het verschil op die dertig punten houden. De topscorers in deze wedstrijd: Din kins 32, Battle 21, Dekker 19, Loor bach 8, Weemhoff 8. Voor de Tur ken scoorden Guney 25, Tan 12 en Ince 12. Handbal Höt Nederlandse da mesteam heeft gisteravond in Reyk javik ook de tweede wedstrijd tegen het nationale team van IJsland ge wonnen: 9—8. ADVERTENTIE B.S' LEIDEN tegen Transol RZ za. 30 nov. aanvang 21.15 uur. 5 MEIHAL Boshuizerlaan

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13