Akkoord inzake beperking raket- voorraden Executie van oud-leiders in Ethiopië PSP verliest de rechtervleugel Voor minister Van Agt is de aardigheid er goed af Succes Ford en Brezjnew in Wladiwostok Prostituee (29) in Amsterdam gewurgd Scotland Yard vreest golf van bomaanslagen suxaxïjlsï SSSKSSt zssbJZMSszz - MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 WLADIWOSTOK (AP) De Amerikaanse president Ford en de Russische partijleider Brezjnew hebben gisteren over eenstemming bereikt over het aantal strategische raketten dat de Verenigde Saten en de Sowjet-Unie mogen bezitten. Brezj new en Ford waren kort na de aankomst van F.ord te Wladi wostok hun overleg begonnen in de trein en later in een confe rentie-oord twee uur verderop. In totaal heeft het overleg zes uur geduurd. Het gesprek tussen beiden duur- zover dat in ons vermogen ligt. de tot gistermorgen vroeg, plaatse- De president zei te hopen dat zijn lijke tijd. Daarom moest het offi- gesprekken met Brezjnew het begin cïële diner door Brezjnew zijn gast zouden vormen van een produktie- aangeboden, komen te vervalen. ve, persoonlijke relatie. President Ford is gisteravond in Ford zei dat hij en Brezjnew het Washington teruggekeerd na een niet altijd eens bleken over vraag- bezoek van een week aan Azië. stukken over het Midden-Oosten, Op het vliegveld verklaarde de Europese veiligheid en de wederzijdse president, dat met de Sowjet-Unie betrekkingen betreffende, een degelijke basis was gevonden Wij waren het vaak eens, maar voor een nieuw akkoord dat de be- niet altijd, zei Ford. En als dat niet wapeningswedloop in de komende het geval was zijn wij hier recht tien Jaren zal beperken. voor uitgekomen. Het aantal aanvalskernwapens De overeenkomst Is een van de die van land, uit zee of uit de lucht belangrijkste die sinds de Tweede kunnen worden afgeschoten zal Wereldoorlog zijn berefkt, aldus worden beperkt. Daarbij zijn stra- pers-secretaris Tom Nessen. tegische bommenwerpers en raket- ten met meervoudige lading (MIRV) inbegrepen. De raketsyste men in Europa van de VS worden niet meegeteld. Minister van Buitenlandse Za ken. Henry Kissinger, die op weg is naar Peking, heeft verklaard dat het bereikte akkoord een doorbraak in de onderhandelingen over de beperking van de strategische be wapening betekent. Er is voor de strategische bewa pening van beide landen een pla fond aanvaard, aldus Ford. Het is een goed akkoord dat de Ongehuwde moeders geen Miss World LONDEN Vportaan zullen on gehuwde moeders niet meer wor den toegelaten tot de deelnemers aan de Miss World-verkiezing, zo belangen Ta"„ v"=e"sta^ iLS* JSS de Sowjet-Unie zal dienen meegedeeld. Getrouwde mochten al niet meedoen omdat van hen niet kan worden verlangd dat ze langdurig weg zijn uit het gezin, als gevolg van de vele sociale verplichtingen van een Miss World, aldus Morley. Eenzelfde bezwaar geldt voor on gehuwde moeders, zo meende hij, maar die bepaling was niet opgno- men in het reglement omdat het probleem zich nooit had voorge daan. Maar vorige week werd de niet getrouwde 22-jarige Britse He len Morgan, moeder van een an derhalf Jaar oude zoon, tot Miss World gekozen. Ze zal haar titel van Miss World overigens wel be houden omdat er geen bestaande regels zijn overtreden. DEN HAAG Mr. A. A. M. van Agt (43), minister van Justitie in de ka binetten-Biesheuvel en in het kabi net-Den Uyl, heeft er genoeg van. Na de regeerperiode van het kabinet-Den Uyl. die uiterlijk in november 1977 afloopt, wil hij niet langer een minis terschap. Dit heeft hij in een vraag gesprek met een krant gezegd. Voor de radio beweerde Van Agt gistermiddag, dat de abortus-wetge ving hem een kabinetscrisis waard is. Als dat er van komt, dan zal het ka binet-Den Uyl al in de eerste helft van volgend jaar verdwijnen. De Sta ten Generaal zou in het begin van 1975 over enkele initiatief-wetsont werpen beslissen. De minister van Justitie zei zeer grote moeite te zullen hebben met een wetsontwerp over legalisering van abortus, waar hij persoonlijk niet achter zou staan. Als de Tweede Ka mer en ook de Eerste Kamer zo'n wetsontwerp zouden goedkeuren, zou van Agt daar als minister niet auto matisch zijn handtekening onderzet ten. Dit laatste heeft kabinetsforma teur mr. J. A. W. BurgA destijds wed verondersteld. Voor de radio gaf Van Agt te ver staan, dat hij zioh in geweten ge dwongen zou voelen zijn handteke ning te weigeren. Voor Van Agt is de aardigheid eraf. Hoewel hij in het krantenartikel toe geeft "met grote arbeidsvreugde te werken" blijft hij nu alleen maar omdat hij "nou eenmaal in de ploeg zit. Dan kun Je halverwege Je snor niet drukken." Van Agt heeft tegenwoordig nog al eens de aanvechting om ingezonden stukken naar de kranten te schrij ven "omdat er van de berichtgeving niets klopt". Vooral de berichten dat Hans van Z. een voorkeurbehande ling zou genieten, zijn bij hem ver keerd gevallen. BRINKHORST BESPRAK LUCHTVAART CONFLICT Minister Vdn Agt ADVERTENTIE UTRECHT De 18 jaar geleden opgerichte Pacifistisch Socialistische Partij, de PSP, heeft zaterdag voor de tweede maal in enkele Jaren een scheuring beleefd. De rechtervleugel onder leiding van oud-partijvoorzit ter P. Burggraaf bedankte voor het lidmaatschap. De groep-Burggraaf, 53 man sterk, treedt uit omda: deze groep ervan uit gaat dat de PSP het niet ernstig meent met de samenwerking in het overlegorgaan van PvdA, D*66 en PPR. In 1972 verloor de PSP de lin kervleugel. Een groep partijgenoten maakte zich na de verkiezingsneder laag van 1971 sterk voor de omvor ming van PSP tot een Revolutionai re Arbeiders Voorhoede Partij. Deze groep, Proletarisch Links, werd ge royeerd. Ook tegen de groep-Burggraaf had het PSP-bestuur al een procedure op gang gebracht, die uiteindelijk tot royement zou kunnen leiden. Op een algemene ledenvergadering, in Utrecht werd zaterdag besloten de ze procedure op te/ schorten tot aan het in april 1975 te houden congres. Het was de bedoeling op dit PSP- oongres definitief te beslissen over een blijvende, opbouwende samen werking met de "Progressieve Drie" PvdA, D'66 en PPR, waar de groep- Burggraaf naar streefde. De discus sie hierover wilde de groep-Burggraaf afgelopen zaterdag reeds voeren, maar een ruime meerderheid van de vergadering weeé deze eis af. Een meerderheid in de PSP staat achter de koers die vooral het twee de kamer1 id Van der Spek wil: de PSP als volkomen zelfstandige par tij. die het socialisme zo zuiver mo- AD VERTEN TIE gelijk moet uitdragen. Van der Spek is ertegen, dat de PSP "vuile han den" krijgt door samen te werken, met een regeringspartij als de PvdA. De "vuile handen"*theorie, is ook de achtergrond van een po ging PSP-wethouder Riethof te Am sterdam te royeren. Riethof heeft tijdens vergaderingen van de ge meenteraad tot tweemaal toe ge stemd voor een voorstel van B. en W. om de metro in Amsterdam af te bouwen. Het PSP-bestuur meent, dat hij hiermee heeft gehandeld in strijd met de partijlijn. Na zUn uittreding zaterdag verklaar de Burggraaf: "De PSP is een ondui delijke, verscheurde partij geworden die geen uitzicht meer biedt op een rechtvaardige maatschappij". Het PSP-bestuur op zijn beurt liet wten: "De PSP heeft bestaansrecht, als zelfstandige partij binnen de Ne derlandse arbeidersbeweging". Echtpaar vermoord Een rooms-ka tholiek echtpaar dat de directie vormde van een taxibedrijf in Belfast is zaterdagavond in zijn kantoortje doodgeschoten. Het echtpaar was van middelbare leeftijd. Een taxichauf feur van het bedrijf hoorde tijdens een rit op zijn radio het gegil en de schoten van de aanslag. ADVERTENTIE SCHIPHOL Staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken heeft aanleiding om aan te nemen, dat de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst niet tot eenzijdige maatregelen tegen de KLM zal overgaan, alvorens er eerst nieuwe onderhandelingen zijn gevoerd. De staatssecretaris ver klaarde dit gisterochtend bij zijn te rugkeer op Schiphol van een bezoek aan de Verenigde Staten ter bespre king van diverse Europese aangele genheden. Daarbij had hij ook de moeilijkheden van, de KLM aange sneden. Drs. Brinkhorst sprak op het State department met zijn ambtgenoot In- gersoll. Hij maakte hem duidelijk, dat naar zijn mening de VB. de po litieke reacties in Nederland over dit probleem sterk heeft onderschat. "Ik heb uiteengezet dat wij be paald deze zaak heel ernstig opne men, zowel ten aanzien van de eco nomische als van de politieke kant. Van Nederlandse zijde zo heb ik hem uiteengezet worlt heel wei nig begrip getoond voor de Ameri kaanse houding, die feitelijk neer komt op een terugkeer naar econo misch nationalisme". Universiteiten hielden milj AMSTERDAM De 29-jarige Amsterdamse prostituee Ingrid K. is zaterdagnacht bij het uit oefenen van haar beroep ge wurgd. De dader de 33-Jarige H R., zonder beroep en vaste woon plaats, werd na de wurging in el kaar geslagen dodr de 30-jarige Surinaams souteneur N. O. De ze was op *t gegil van het slacht offer direct toegesneld, maar kwam te laat om zijn vriendin te redden. Hij koelde daarop zijn woede door de wurger met een stuk hout op 't hoofd te slaan. R. werd ernstig gewond en bewuste loos in het Binnengasthuis opge nomen. De souteneur is wegens zware mishandeling gearres teerd. De 17-jarige H. Termolen, af komstig van het woonwagenkamp in Zaltbommel, is zaterdagnacht, in een vuurgevecht met de poli tie van Den Bosch doodgeschoten. De Jongeman, die verdacht werd van een bankoverval in Beesd en eerder op de avond betrokken was bij een schietpartij in Best waarbij 'n 32-jarige buschauffeur een kogel in het dijbeen kreeg, werd door vier kogels getroffen. Termiolen was geen onbekende van de politie. Vorige week schoot hij tijdens een achtervolging en kele malen gericht op 'n Porsche van de rijkspolitie en enige tijd geleden ontsnapte hij uit 't poli tiebureau van Haaf ten toen hij door het raam van een kamer op de eerste etage sprong. Na de schietpartij in Best reed het slachtoffer in *n snelle sport wagen naar Den Bosch. De inmid dels gealarmeerde politie slaagde er aanvankelijk niet in de wagen klem te rijden. Later in de nacht werd de wagen gesignaleerd voor een café. De politie zette de straat met enkele wagens af. Toen Ter molen en de 17-jarige A.S., die ook bij de schietpartij in Best be trokken was. in de auto stapten, werden zij klemgereden. Ondanks de waarschuwing dat er zou wor den geschoten bij verzet, gaf Ter molen gas en ramde een politie wagen. Op hetzelfde moment viel er een schot dat door de politie werd beantwoord. Termolen sprong daarop uit de wagen en trachtte zich schietend een weg te banen. Hij werd door vier politiekogels geveld. De rond vliegende kogels troffen ook en verloofd paar, dat met lichte ver wondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. De rijksrecherche zal een onderzoek instellen naar de Juiste toedracht van de schiet partij. ADVERTENTIE |[j| pasientagced&j.. i pdcnoro' Bijenkorf^ Massa-onderzoek naar kanker kost 300 miljoen LEEUWARDEN De kosten van een vroege opsporing van kanker door een gericht massa-onderzoek van baarmoederhals, borstklieren en lon gen bedragen ongeveer 300 miljoen. Dr. L. Meinsma. directeur van het Koningfn Wilhelmina Fonds, maak te dit rekensommetje zaterdag tij dens een lezing voor de Provincia le Friese Kruisverenigingen. Het resultaat van zo'n grootscheeps on derzoek is volgens de heer Meinsma dat jaarlijks ongeveer 2600 i levens kunnen worden gered. Vrij spel voor inbrekers DEN HAAG Tussen 19 en 22 no vember zijn uit een woning in de Haagse Vondelstraat gestolen zes schilderijen, een aantal antieke klok ken en een hoeveelheid porselein, met een totale waarde van f 100.000. De inbrekers zijn het huis binnen gekomen door een raam in te druk ken. Zij hadden vrij spel in het hui6. dat onbewoond is omdat de be woner onlangs is overleden. De ver deling van de nalatenschap was nog niet geregeld. ADVERTENTIE oenen over DEN HAAG In 1972 hebben de universiteiten en hogescholen geza menlijk ruim 93 miljoen overgehou den ofï de lopende rekening. Deze be cijfering is gemaakt bij de onder- wijsstatistieken van het centraal bu reau voor de statistiek (CBS). Het aanzienlijke overschot is waarschijn lijk te danken aan de sterk verhoog de ontvangsten aan college- en in schrijfgelden. Het CBS wijst er in zijn publikatie op dat het miljoenen overschot met nieuwe rijksbijdragen verrekend kan worden. Londen Scotland Yard isin de geving is dat douane-ambtenaren hoogste staat van paraatheid na in- voortaan het recht krijgen aan de lichtingen te hebben gekregen dat grens iedereen onmiddellijk terug te de IRA waarschijnlijk vanmiddag sturen die in htm ogen een ver en vanavond een serie bomaansla- dachte indruk maakt, gen zal plegen in Londen en andere De poOtie van Birmingham heeft grote Britse stedieh. gisteren zes mannen in staat van be- De plannen van de IRA zouden schuldiging gesteld in vertiand met verband houden met de aankondi- f bomaanslagendn d.e stad van don- terroristen. Daarbij zal de IRA tot menzwerlng tot moord. verboden organisatie worden ver- klaard. Op het IRA-lidmaatschap zullen lange gevangenisstraffen ko men te staan. Minister Jenkins zou zijn plannen vanmiddag bekendma ken. De nieuwe wet op de bestrijding van terrorisme zal de Britse politie meer macht geven bij aanhouding, verhoren en voorarrest, dan ze ooit in vredestijd heeft gehad. Nu mag een arrestant niet langer dan 48 uur worden vastgehouden als er geen beschuldiging tegen hem is in gebracht. Deze termijn zal worden verlengd met vier dagen. Een ander belangrijk punt in de nieuwe wet- ADVERTENTIE JtnauMoeL U>MenVpenta fmd,§ir£j£aik clehe iMme, de Bijenkorf^ Twee van de zestig geëxecuteerden. Links de oud-premier Aklilu Hapte Wold, rechts de kleinzoon van Haile Selassie vice-admiraal Alexander Desta. ADDIS ABEBA Voor het eerst sedert het uitbreken van de "kal me revolutie" in februari Jl. die de militairen aan de macht bracht, is op grote schaal bloed gevloeid in Ethiopië. Zestig persoonlijkheden, onder wie generaal Aman Andom, tot zater dag Jl. voorzitter van de regerende militaire raad, alle generaals van het oude regiem, twee oud-premiers en de kleinzoon van keizer Haile zijn in de nacht van zaterdag op zondag geëxecuteerd. De Ethiopische radio, die gister ochtend de executies bekendmaakte, deelde slechts mee dat de executies geschiedden in het paleis Menelik in Addis Abeba waar de ex-keizer wordt vastgehouden, en dat de lij ken al begraven waren. Zaterdagavond was het tot bot singen gekomen bij de particuliere residentie van generaal Andom die door militairen van de vierde divi sie in de macht was gebracht. De Ethiopisch radio en televisie had den zaterdagavond bekendgemaakt dat de 50-jarige voorzitter van de voorlopige militaire raad van al zijn functies was ontheven daar hij met name blijk had gegeven van "neigingen tot dictatuur". Kort daarop waren pantserwa gens en tanks op weg gegaan naar het gebied van het oude vliegveld waar de residentie van Andom ge legen is. Men hoorde al spoedig schietpartijen. Volgens berichten uit de hoofdstad had generaal Andom zich met tal van aanhangers in zijn huls verschanst, vastbesloten zich tot het uiterste te verdedigen. De bloedige ontknoping schijnt 't slot te zijn van de machtsstrijd tus sen generaal Andom en de verant woordelijken van het geheim mili tair comité van 20 leden dat in fei te Ethiopië bestuurt. Een nieuwe sterke man heeft in middels zijn intrede in het open baar gedaan. Het is commandant Mengistu Haile Mariam, de belang rijkste organisator van de revolutie van februari wiens naam tot vorige week zondag geheim was gehouden. Zijn naam werd door de Ethio pische radio onthuld toen geruch ten de ronde deden over een even tueel ontslag van generaal Andom. In Addis Abeba, waar zaterdag een compromis tussen generaal An dom en het militair comité nog mo gelijk leek, schijnt het dat "harde" elementen nu de situatie in handen ADVERTENTIE hebben. Generaal Andom vertegenwoor digde de liberale tendens binnen 't voorlopig militair comité dat £n de afgelopen acht maanden achter ge sloten deuren het land regeerde. Volgens diplomaten was de in Amerika opgeleide soldaat-di plomaat in de afgelopen weken steeds meer onder druk van radica lere elementen in de 120 leden tel lende militaire raad gekomen. Idi Amin, het staatshoofd van Oeganda, heeft de afgezette Ethio pische Keizer Haile Selassie asiel in zijn land aangeboden. Dit blijkt uit een in Londen opgevangen bericht van Radio Oeganda. Amin verbond er de waarschuwing aan dat "als er iets ernstigs met zijn (Selassie's) le ven gebeurt, het leger in Ethiopië een slechte naam zal krijgen. Ik wil de teden van de Ethiopische strijd krachten verzoeken hem naar mij in Oeganda te sturen. Ons volk zal hem ontvangen met de traditione le Oegandese gastvrijheid", aldus

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7