LEIDSCH DAGBLAD Kapers stoppen met actie: asiel in 1 unesie Veilingen dupe van acties chauffeurs Ambtenaren boos over beleid PTT vandaag INRUIL BEMANNINGSLEDEN BRITSE VISCOUNT IVatikaan fel tegen abortus TWEE TURKSE KINDEREN VERDRONKEN Vraag naar openbaar vervoer zal niet of nauwelijks toenemen Operatie mevr. Rockefeller Zaterdag-amateurs lopen semi-profs onder de voet MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34486 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TUNIS (AP/AFP) Het jongste kapingsdrama, dat don derdag in Doebai begon en één mensenleven heeft geëist, is vanochtend op het vliegveld van Tunis geëindigd nadat Tunesië asiel had toegezegd aan de kapers. Gisteren waren de passagiers reeds in vrijheid gesteld nadat Nederland twee en de PLO in Egypte vijf Palestijnen hadden vrijgelaten, die zich hij de vier kapers in de Britse Viscount voegden. Er bleven toen nog drie bemanningsleden gegijzeld omdat de kapers en hun trawanten hen niet wilden laten gaan voordat zij zeker waren van een veilig toevluchtsoord. Tunesië heeft daarop vanoch tend de vier Palestijnse kapers en hum zeven medestrijders vrijheid en doprreds naar een amder Arabisch land toegezegd in ruil voor het vrij laten van de drie Britse bemannings leden. Dat besluit werd bekend enkele mi nuten nadat het ultimatum van de Palestijnen was verlopen te 08.00 onze tijd. De Palestijnen hadden gedreigd het vliegtuig en de bemanning" van drie te zullen opblazen als aan hun eisen om vrijheid niet werd tege moetgekomen. De auto's van brandweer, politie en leger die bij het toestel stonden wer den teruggetrokken terwijl de onder handelingen voortduurden. Minder dan een uur later reden zes personenauto's langzaam naar de VC-10. De deur bij de oockpiit van het toestel ging open en een voor een klommen de Palestijnen langs een laddertje naar beneden De vier kapers en de zeven guerrillastrijders die naar de stad Tunis werden over gebracht verlieten met de drie Britse bemanningsleden het toestel. Om 9.35 uur was de operatie geëindigd. De Tunesische minister van Buiten landse Zaken Chafcti zed overigens na dat het toestel was veriaten dat er nog geen beslissing was genomen wat er zou gebeuren met de kapers en of zij eventueel zullen worden berecht voor de moord op de Westduitse gij zelaar. Chatti ontweek een vraag VATIKAANSTAD (AP) Het Va- tikaan heeft vandaag bekendge maakt, dat noch de slechte gezond heid van een aanstaande moeder noch de mogelijkheid dat het onge boren kind gestoord of misvormd kan zijn, abortus rechtvaardigt. In deze verklaring, de krachtigste die het Vatikaan ooit heeft uitgegeven, staat dat een gezin of een politieke autori teit abortus onder geen voorwaarde mag toestaan. De verklaring moet nog door de Paus worden goedge keurd. over de eerdere berichten waarin was gezegd dat de kapers asiel had den gekregen in Tunesië. Hun voor naamste voorwaarde voor zij zich overgaven is geweest dat zij niet zou den worden uitgeleverd aan de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO die de kaping scherp heeft veroordeeld, aldus ChattL Zie verder pagina 5 Om half tien vanochtend: de kapers en hun Palestijnse trawanten lopen in gezelschap van de drie bemanningsleden weg van de Viscount, waarmee althans voorlopig het gijzelingsdrama is geëindigd. Op dat moment was men er van overtuigd, dat Tunesië asiel had verleend aan de ka pers maar achteraf is er twijfel gerezen over de toekomst van het viertal en ook de Palestijnen, die uit gevangenschap in Nederland en Egypte vrijgelaten zijn. De minister van Buitenlandse Za ken van Tunesië Chatti heeft naderhand verklaard, dat de Palestijnen "op een veilige plaats ziin ondergebracht. „Een beslissing over wat er met hen moet gebeuren zal worden genomen na overleg met de andere Arabische regeringen en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO". UTRECHT (ANP) De bij het etc. wordt door de hoofddirectie Buien temperaturen ongeveer 4 graden, maxima morgen omstreeks 8 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon op: 8.17 uur; onder: 16.87 uur, CNV aangesloten Nederlandse Christelijke bond van overheidsper soneel is ontevreden over het so ciaal beleid bij de PTT. In nota's LEIDEN LEIDERDORP Twee in Leiderdorp wonende Turk se kinderen zijn zaterdag in Leiden verdronken. Het betreft de 10-Jarige Atila Durmus van de Dennenschans en zijn 9-Jarig vriendje Ishan Kazan- cioghu uit de Bosdreef in Leiderdorp. De twee Jongens zijn vermoedelijk tijdens het spelen in het water van de Zijl gevallen. Hun lichaampjes werden s avonds omstreeks kwart voor tien opgedregd. Atila en Ishan waren al sinds tien uur zaterdagochtend zoek. De onge rustheid over het lot van de twee Jongens steeg aanzienlijk, toen een van de ouders in het Leidse politiebu reau de fietsjes van de kinderen her kende die eerder op de dag aan de Leidse kant van de Zijl waren aan getroffen. De Leidse politie begon on middellijk in samenwerking met de brandweer te dreggen. Al na een klein kwartier werden de lichaam pjes naar boven gehaald. De kinde ren bleken niet meer in leven te zijn. Hun stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. de PTT veel aandacht besteed aan het sociaal beleid. Maar in de praktijk komt er niet veel van te recht. Dat betoogde de heer A. C. de Jong, voorzitter groep PTT van de Nobo, vanmorgen in Utrecht. "De vakorganisaties wordt bij reorgani saties de rol van brandblussers en brokkenrapers toebedeeld. Zij mo gen de sociale gevolgen van tech nische en economische veranderin gen opvangen". Wat betreft het door de vakbon den bekritiseerde spreddingsbeleid van de regering herhaalde hij dat de regering het "roer om moet gooi en". Niemand zal ontkennen dat voor het noorden en zuiden van het •land maatregelen genomen moeten worden, maar het is onaanvaard baar dat het spreidingsbeleid uit sluitend via verplaatsing van (PTT) ambtenaren wordt verwezenlijkt. De heer De Jong betwijfelde voorts of het afschaffen van de tweede postbestelling en de komst van zogenaamde buiten brievenbus sen wel het verwachte besparende effect zullen hebben en of de voor delen tegen de nadelen zullen op wegen. Wat de laatste maatregel betreft, is het werk er voor de be steller een stuk onpersoonlijker op geworden. Bovendien is het de vraag of een besparing van zes tot tien miljoen gulden per Jaar opweegt te gen het ongemak voor het publiek. Meer in het algemeen gesproken zal volgens de heer De Jong een keuze moeten worden gemaakt tus sen een door de gehele gemeen schap te financieren postbedrijf en steeds stijgende tarieven. Wat de tarieven betreft zal ergens een grens moeten liggen. Patiënt met twee harten KAAPSTAD (AP) Het hart- team van dr. Christian Barnard heeft gisteravond een tweede hart ingeplant bij een patiënt met ernstige hartklach ten. Dit is bekendgemaakt door het Zuidafrikaanse persbureau Sapa. In tegenstelling tot alle vori ge hartoperaties werd het hart van de patiënt niet verwijderd. Er werd een tweede hart inge plant om de bloedcirculatie van de patiënt te verbeteren, aldus 'n woordvoerder van het Groo- te Schuur Ziekenhuis. Of het tweede hart een kunsthart of menselijk hart is, is niet be kend. De operatie heeft enkele uren geduurd. De patiënt, wiens identiteit niet bekend is gemaakt, zou het na de opera tie redelijk goed maken. Dr. Barnard verrichtte zijn eerste harttransplantatie in de cember 1967. De inzendtermijn voor de oplossingen van de „KNIP- SELPRIJSVRAAG" is ver lengd tot dinsdag 3 decem ber 1974. Onderzoek Stichting Weg DEN HAAG De verwachting trein zorgelozer is, i de overheid, dat er in de toe komst veel vraag zal zijn naar het openbaar vervoer klopt niet. bonden Vervanging van particulier ver- zaam) en voer door openbaar vervoer is niet bedompte waarschijnlijk en zal weinig ef- (63 procent) feot sorteren. Wanneer de capaci- nig "privésfeer" (52 procent) telt van tram, trein en bus met -- 50 procent wordt verhoogd, daalt Maximum het particulier vervoer (auto, fiets, bromfiets, lopen) 5 procent. meer ontspant. Grote nadelen het openbaar vervoer: men Is ge- n tijd (het gaat te lang- route (85 procent), een benauwende sfeer het biedt te wei- Aldus luidt de conclusie De maximumsnelheid van 100 met kilometer op de autosnelwegen, ingesteld tijdens de oliecrisis, vindt genade in de ogen van 42 de procent van de Nederlanders. De Stichting Weg, die deze zomer helft gelooft in een hoger maxi- i onderzoek liet uitvoeren, Op de andere wegen vindt de manier waarop wij Nederlan- 44 procent tachtig kilometer ders ons verplaatsen. Bijna de Juiste snelheid. Opvallend is, dat helft van ons blijkt dat nog steeds 23 procent - ook na de oliecrisis, te doen met snelheid wil. de auto (44 procent). Een kwart van de Nederlanders gebruikt de fiets, 13 procent gaat liever lopen en 8 procent bedient zich van de bromfiets. Maar 8 procent geeft voorrang aan het openbaar ver- lagere maximum- Gemiddeld maken wij op die i Autobezitters en niet-autobezit- ters zijn het er over eens, dat de auto de mensen ongezond maakt (78 procent). Tweederde van de ondervraagden noemde daarbij ook de miiieuvervuiling en gelooft dat er gauw moet worden lngegre- de randstad Holland niet nier 21,4 ritten per week. Drie- onleefbaar te maken. De overheid procent), voor sociale contacten hog6re steUfm twee_ of om boodschappen te doen (bei- hands auto.s (91 procent, den 24 procent). De overige rit ten worden gemaakt om te re creëren, naar school te gaan of een bezoek af te leggen bij een arts. i het i verscherping van de politiecon trole (81 procent), de binnenstad autovrij maken (79 procent), tweede auto hoger belasten (58 procent) en de wegenbouw beperken <37 tuele problemen voorgeschoteld, procent)- zoals de invoering van de maxi- Meest opmerkelijke uitslag van mumsnelheid milieu, naast het openbaar voer. Tweederde van de onder vraagden zag in het openbaar het het onderzoek. dag het eerste rapport is overhan digd aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat: de auto het par- draagt volgens meer dan de helft i groot de ondervraagden bij tot de aantal gelooft, dat reizen met tram verhoging van de welvaart. NEW YORK (AP) Mevrouw Happy Rockefeller, die vijf weken geleden wegens kanker werd geope reerd waarbij haar linkerborst werd afgezet, wordt vandaag in het Memo- rial-Ziekenhuis in New York op nieuw geopereerd waarbij haar rech terborst zal worden weggenomen. De kandidaat voor het Amerikaan se vice-presidentschap Nelson A. Rockefeller maakte zelf het nieuws over de toestand van zijn vrouw be kend kort nadat deze was opgeno men in het ziekenhuis. Rockefeller zei dat hij zelf op de hoogte was ge steld van het feit dat ook de rechter borst van zijn vrouw was aangetast kort na de eerste operatie, op 17 ok tober, maar dat hij het voor zijn vrouw had verzwegen om haar niet onnodig te verontrusten. RIJNSBURG De bloemenveilin gen in Rijinsburg, Roelofareodsveen. Aalsmeer, Honselersdijk, Berkel en Deflift zijn vanmorgen geblokkeerd. Ongeveer vijfhonderd chauffeurs met tweehonderdvijftig vrachtwagens ga ven hiermee uiting aam hun onge noegen over het invoeren van de tachograaf per 1 december, een ap paraat, dat nauwgezet de rijtijden van de chauffeurs registreert en een einde maakt aan de vaak zeer lang durige werktijden. Spoedberaad op het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat met organisaties en werk nemers leidde vannacht niet tot het intrekken van de maatregel. De actievoerende chauffeurs lieten de binnenlandse hamdel gewoon door gaan. Maar vrachtwagens met be stemming buitenland mochten da vedlingterremen niet verlaten. De bloememaanvoer in Rijnsburg was volgens voorzitter Van Delft ge ring. „We zitten in een rustige tijd", vertelde hij. „Als de blokkade lang duurt zal het voor velen een forse verliespost betekenen. Vooral de kwe ker lijdt een strop als de handel zijn waar niet koopt". De vrachtrijder» zijn vastbesloten hun actie door te laten gaan. Be stuurslid Ravensbergem van de Chauffeursvereniging West: „Staats secretaris Van Hulten zal moeten toegeven. Al moet de staking een maand duren: wij gaan door. De bazen betalen ons loom gewoon uit". Wat denkt htf met deze actie te kimmen bereiken? Ravensbergem: „Ik hoop, dat er een kettingreactie komt. Laat de kwekers, die het moeilijk krijgen, maar bij Van Hulten aan de bel trekken. Komt de staatssecre taris niet aan onze wensen tege moet, zullen de vleesrijders de grens blokkeren, zodat alle export plat komt te liggen". Vrachtwagenschauffeurs, die hun handel in het binnenland vervoeren, zullen worden gecontroleerd door hum collega's. Zij rijden met perso nenwagens achter de vrachtauto's aam. „Als er één de boel beduvelt, gooien we de veiling direct dicht", aldus Ravensbergem. „Het is natuur lijk niet mogelijk iedereen te con troleren. We zullen genoegen moeten nemen met steekproeven". Steun hebben de vrachtwagen chauffeurs gekregen vam de organi satie van transportgebruikers (EVO). In een verklaring zegt het EVO: „Met leedwezen heeft de EVO gecon stateerd, dat haar sinds lang en bij herhaling in het normale overleg met de overheid naar voren gebrach te wensen tot een verbetering van de rijtijdenregeling niet en zelfs niet voor een deel zijn uitgevoerd. Zou dit wel zijn gebeurd, dan zou de actie vam de chauffeurs niet nodig zijn ge worden. Ook de werkgevers-organi saties PSB-wegvervoer en de KVO (Katholieke Vervoersorganisatie) hebebn verklaard volledig begrip te hebben voor de acties van de chauf feurs. Drie actiegroepen in het be- roepsgoederenvervoer. West land. Rijnmond en IJmond, hebben zich uitgesproken tegen de door de CVW uitgeroepen staking. De Chauffeursverendging West heeft een eigen regeling ontworpen voor rij- en rusttijden, die naar haar mening beter past bij de tachograaf dan de huidige. Hierover is reeds met de staatssecretaris gesproken. In af wachting vam een antwoord wil de vereniging de invoering van de tachograaf opgeschort zien. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prjs. Ik word abonnee vanaf 10 dec. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. In de KNVB-bekerstrijd, die het afgelopen weekeinde de tweedé ronde beleefde, zorgde IJsselmeer- vogels voor een geweldige stunt. De amateurs uit Spakenburg, die uitkomen in de eerste klasse van de zaterdag-competitie, presteer den het om SC Amersfoort met maar liefst 4—1 onder de voet te lopen. De semi-profs mochten met de verliescijfers nog blij zijn: met wat meer doortastendheid zou IJs- selmeervogels nog verder zijn weg gelopen. De hoogste score werd nu opgeëist door Ajax, dat met 8—0 over Helmond Sport denderde, en dat terwijl de Amsterdammers met een experimenteel elftal aan traden. Feyenoord had het in Maastricht veel moeilijker tegen MW. De Rotterdammers raakten na de tegengoal van de Limbur gers zelfs enigszins in paniek en mochten blij zijn dat zij dankzij een 1—2 overwinning nog mogen verder bekeren. Amersfoort-doelman Goldhoorn duikt vergeefs naar de kopbal van Zwaan (links). lJsselmeervo- gels is op weg naar de verrassende zege. 20 PAGINA'S clubs kwam voor de competitie al leen UVS in actie en wel tegen De Spartaan, dat in woede ontstak na de (beslissende) treffer van Jan Verver. Vrij spel ditmaal ook voor de sohaatsers, die zaterdag de wed strijd om de IJsselcup op het pro gramma hadden staan. Winnaar werd het gewest Drente, dat op de 1500 meter toesloeg. Zuid-Hol land viel „buiten de prijzen", on danks het feit dat Teraarse Jos Valentijn de snelste tijd op de 500 meter had afgeleverd PAGINA 13—19.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1