Gero wil fabriek sluiten Vissers van Urk denken nog niet aan emigreren Fiscale maatregel voor de gedupeerde agrariërs Buitenom Binnendoor 300 man op straat; produktie gaat door ZEVEN HUISARTSEN GAVEN ONJUISTE DECLARATIES OP ZIEKENFONDSPATIËNTEN EERDER NAAR SPECIALIST yiJFTIG MAN ONTSLAGEN Slechts oriëntatie in Canada Chinese overvallers maken f135.000 buit Regering heeft nog steeds hoop Beelden (1) Beelden (2) Catharijne (1) Catharijne (2) Catharijne (3) Catharijne (4) Taptoe ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 UTRECHT Zeven apotheekhoudende hulsartsen hebben zich bij de ziekenfondsen gemeld met de mededeling, dat zij in het verleden vermoedelijk onjuist hebben gedeclareerd. Dit is het resultaat van de brief van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties van 5 augustus aan alle apotheekhoudende huisartsen, waarin artsen die verkeerde rekeningen hebben gestuurd, werd gevraagd, zich vóór 1 okto ber vrijwillig bij het ziekenfonds te melden. Deze brief heeft één ziekenfonds bovendien een anonieme storting van f 600,- opgeleverd. De ziekenfondsen waarbij de apotheekhoudende huisartsen zich hebben gemeld onderzoeken nu of de justitie moet worden ingeschakeld. DEN HAAG Huisartsen verwijzen ziekenfondsverzekerden (voor wie zij een abonnementshonorarium krijgen) eerder door naar spe cialisten en ziekenhuizen dan particuliere patiënten (die per con sult of visite betalen). Onderzoek heeft dit uitgewezn. Dit zei prof. dr. B. M. S. van Praag hoogleraar in de westerse economie aan de Rijksuniversiteit in Leiden, gisteren in Den Haag op een congres van de ziektekosten-verzekeringsmaatschappij Het Zilveren Kruis. Als men wil bereiken dat iedereen in Nederland dezelfde medische zorg kan genieten zal de honorering van de airts niet afhankelijk mogen zijn van het inkomen van de patiënt, aldus prof. Van Praag. UTRECHT De directie van de N.V. Gerofabriek wil jaar fabriek in Zeist sluiten om uit de liquiditeiitsmoeilijk- Seden te komen. De ongeveer 300 personeelsleden zullen worden ontslagen, zo is gisteren aan het personeel bekend gemaakt. De staking van de produktie im Zeist is nodig in verband met een noodzakelijke reorganisatie. Op 19 sep- ;»mber j.l. kreeg Gero voor de tweede keer in één jaar sur- ;>éance van betaling. PvdA vraagt steun van overheid ZEIST Het bestuur en de gemeenteraadsfractie van de PvdA in Zeist hebben in een brief aan de bewindslieden van Economische en Sociale Zaken om een zodanige overheidssub sidie voor de Garo-fabriak ge vraagd, dat ook de werknemers van dit bedrijf in Zeist aan het werk kunnen blijven. In de brief naar aanleiding van de mededeling van de Gero- directie dat men de vestiging in Zeist wil sluiten, zegt de Zeistar PvdA dat sluiting betekent dat er weer ongeveer driehonderd werklozen by zullen komen op de toch al ongunstige arbeids markt. Driehonderd mensen voor wie het extra moeilijk zal zijn opnieuw werk te vindein omdat zij nu voornamelijk spe cialistische arbeid verrichten en bovendien omdat zij tot de cate gorie oudere werknemers beho ren. HELMOND Textielbedrijf Did- dens en Van Asten B.V. in Helmand, fabrikant van gordijn-, kledingstof fen en dekens, heeft een ontslagaan vraag ingeddend voor vijftig perso neelsleden. In totaal werken er 515 De aanhoudende zwakte van de afzet van kledingstoffen, zowel in binnen- alls buitenland, alsmede de sterke kostenstijgingen dwingen tot een gerichte aanpassing van het per soneelsbestand, aldus de directie. Op basis van een reorganisatierap port heeft het ministerie van Econo mische Zaken inmiddels steun aan Gero toegezegd, waardoor de produk tie van bestek en serviesgoed kan worden voortgezet in Nieuw-Weer- dinge (Drenthe) en Reppel (België). Het bedrijf in Nieuw-Weerdinge telt ongeveer 200 werknemers. In Reppel werken er 98. In Zeist zal een kan toor worden gehuurd waar een staf -van plm. 20 man werkzaam zal zijn. Gero verkeert al enkele Jaren in moeilijkheden. Vorig Jaar werd al surséance van betaling verleend en werd voor een bedrag van f 6,9 min aan crediteuren genoteerd. Voor 87 van de toen nog 800 personeelsleden werd een ontslagvergunning ge vraagd en verkregen. Het bedrijf in Duitsland werd afgestoten. Een reeks saneringsmaatregelen werd ge troffen, maar deze bleken onvol doende te zijn om het bedrijf uit de moeilijkheden te halen. In september werd opnieuw uitstel van betaling verleend. Sinds 1 oktober Jl. functioneert de heer J. R. Keuning als algemeen-di recteur. Hij heeft in het reorganisa tierapport volgens nauw bij deze zaak betrokkenen een duidelijke visie ge geven op het te voeren beleid. Hij heeft het volste vertrouwen de weg te hebben gewezen waarlangs het voortbestaan van Gero economisch verantwoord zal Wijken. De Gero-direotde heeft inmiddels besprekingen gevoerd met de bestuur ders van de Industriebonden van NW. NKV en CNV en van de Unie- BLHP. Er is een delegatie gevormd van werknemers-vakbandsleden van Gero-Zeist en van Gero-Nieuw-Weer dinge, die zal proberen een minder ingrijpend plan te ontwikkelen, zo blyfct uit de directtemededfeling. De directie heeft haar volle medewer king toegezegd, maar betwijfelt ten zeerste of een dergelijk plan wel zal voldoen aan de door de overheid ge stelde eisen. UTRECHT Op Utrecht CS. - knooppunt en flessehals van het Nederlands spoorwegnet - wordt dit weekeinde overgeschakeld op een nieuwe, geheel gecentraliseerde treinbeveiliginghet zg. NX-sy- steem. Dank zij dit systeem is het mogelijk de capaciteit van Utrecht C.S. - met circa 1500 treinbewe- gingen per dag het drukste station van ons land - te verhogen tot rond de 1900 treinen per dag. Het NX-systeem, dat overigens al op 25 andere NS-stations is ingevoerd, betekent ook een belangrijke peroneelsbesparingtot dusver waren voor de bediening van de seinen en wissels ruim 50 mensen nodig, straks kan men dit op Utrecht C.S. met ongeveer 15 man peroneel af. Zes seinposten komen te vervallen. Vanuit één centrale post (zie foto) gaan vier man met behulp van het NX-systeem de treinenloop in de gaten houden en worden circa 200 wissels en 122 seinen centraal bestuurd. In de loop van 1976 worden de routinehandelingen van het viertal overgenomen door een computer, die de treinenloop regelt zolang de vertragingen beperkt blijven tot vijf minuten. Dan hoeft de mens alleen nog maar in te grijpen bij vertragingen met een langere tijdsduur en te controleren of de computer zijn werk wel goed doet. DEN HAAG Voor de onderne mers in de agrarische sector, die van de abnormale weersomstandighe den dit najaar een nadelige invloed ondervinden op hun bedrijfsresulta ten, zijn enige bijzondere fiscale maatregelen getroffen. Aldus is gis teravond door het kabinet meege deeld. De maatregelen, waarmee het ka binet zich op voorstel van staats secretaris Van Rooijen van Finan ciën verenigde, hebben betrekking op verminderingen op de voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting en premieheffing volksverzekeringen over 1974 en eventueel over 1973. In bijzondere gevallen kan ook uit stel van betaling voor de definitieve aanslagen in de inkomstenbelasting en premieheffing volksverzekering over 1973 worden verleend. Over het bedrag waarmee de aanslagen wor den verminderd is geen rente wegens uitstel van betaling verschuldigd. De regering laat het overigens niet bij de fiscale maatregelen voor die genen die oogstschade hebben, zo deelde premier Den Uyl gisteravond mee op zijn wekelijkse persconferen tie. „De belastingmaatregel is de eer ste maatregel. Het is een kleine. Vol gende week gaat de regering bezien in hoeverre nadere hulp kan wor den verleend", zei hij. De nieuwe maatregelen worden weMJoht beteend gemaakt aJs de Tweede Kamer zich zet aan de ver dere afhairtielinig van de landbouw begroting voor voflgend jaar. De staten van Zeeland hebben gis teren f 100.000 beschikbaar gesteld aan het noodfonds van het oogst- hulpactie centrum in Goes ter be strijding van de kosten van de bij zondere risico's bij het binnenhalen van de oogst dit najaar. Diverse sta- Door Jan-Kees Kokke URK/ DEN HAAG „De berich ten over de plannen van een aantal Urker vissers om naar Canada te emigreren zijn zwaar overtrok- gisteren nog tot laat in de avond ken". Dit is kort en goed de reactie druk gehandeld werd, houdt men van burgemeester A. T. Buis van voorlopig de boot af .Een volksver- Urik. „Voorlopig is er nog geen spra ke van dat de plannen zullen wor den uitgevoerd. Het ging slechts om een oriëntatie, waarbij gebleken is dat de eerste bevindingen overwe gend negatief waren". Ook die Urker vdsafslag AMSTERDAM Bij een gewapende overval in de woning van een Chinese restauranthouder in Amstelveen zijn een bedrag van f 135.000 en een partij sieraden buitgemaakt. De overval werd gepleegd door drie Chinezen, die gewapend met een pistool de woning binnendron gen Op dat moment waren alleen de vrouw en enkele kinderen van de restauranthouder thuis. Zij werden gedwongen naar de tv te kij ken. terwijl de indringers het gehele huls overhoop haalden. De man nen verdwenen pas na ongeveer twee uur nadat zij de bewoners in «en slaapkamer hadden opgesloten huizing van een deel van de Ur ker bevolking naar Canada ziet men nog helemaal niet zitten. Op de Canadese ambassade in Den Haag kwam het bericht, dat plotseling 400 k 500 Urkers naar Canada zouden emigreren als een complete verrassing. „Ik moest zelfs een beetje lachen toen ik hoorde dat de Urker Vissers zich wilden gaan toeleggen op de zalmvangst in het Ontariomeer", vertelt de heer Zechner van de visserij afdeling, van de ambassade. „Het Ontario meer is nog net niet zo vervuild als de Rijn, maar er zit toch vrijwel geen zalm meer. Bovendien wordt de zalm in de rest van Canada goed beschermd door de overheid. Verder maakt platvis in Canada maar een gering deel van de visindustrie uit. We wisten overigens wel dat er op Urk belangstelling bestond voor Ca nada". Een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw en Visserij tekent daarbij aan dat men in Ca nada op het ogenblik tegenover emi gratie heel anders staat dan vroe ger. „De conjunctuur is daar ook niet meer wat hij hoort te zijn. Boven dien bestaat er daar ook een bepaal de visserij problematiek. Wel is het In elk geval duidelijk, dat men op Urtk de bui ziet aankomen van een steeds leger geviste Noordzee, die zal leiden tot vangstlimieten en produktiebeperidngen. Men ziet die bui hangen en de meest actie ven gaan op reis om te kijken of het elders beter is". Dat deed directeur Rein Gos, ei genaar van een diepvries- en fileer- bedirijf op Urk. Hij is net terug van Canada, in gezelschap van de heer H. C. Besancon van het ministerie van Landbouw en Visserij. Tijdiens de officieuse besprekingen in Ca nada stootte men echter op meer pro blemen dan was voorzien. Klaas Hoekstra uit Urk, die voorzitter is weet nog niet goed wat hij met de plannen van de heer Bos aan moet". blijkt dat het steeds moei lijker wordt om hier een renderen de visserij uit te oefenen, Ja ,dan moeten we wel naar andere plaat sen uitwijken". De Urker wethouder vam visserij Brouwer, ziet weinig andere mogelijkheden. Hij zegt: „Men kan een Urker visser niet om scholen, hij moet vissen". tenleden vrezen echter dat de nu toesnellende massale hulp toch te laat komt. De gedeputeerde Schlin- gemann vroeg zich zelfs af waarom de 8.000 militairen nu pas worden in gezet en niet vier weken geleden toen de oogstcatastrofe zich al lang en breed had aangediend. Nu moet een deel van de oogst toch als verloren wanden beschouwd. Ata het weer niet verandert, en dat is in deze tijd van het Jaar niet te verwachten, dan moet toch ernstig rekening worden gehouden met een financiële cata strofe voor de boeren, zei Schlinge- miainn. De regering zal hier fcoöh de oplossing moeten brengen door goe de financiële steunmaatregelen, al dus de staten van Zeeland. DEN HAAG De regering hoopt nog steeds op de totstandkoming van een centraal akkoord. Dit heeft pre mier Den Uyl gisteravond gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. De minister-president vond het „geruststellend", dat de standpunten van die partners bij het overleg niet zo heed ver van elkaar weglsggen, „Weliswaar is het verschil van het geen de partijen willen inzake de loonsverhoging niet onbelangrijk, maar je kunt niet zeggen dat het een onoveibrugbaar vensdhU is", aldus dra. Den Uyl. ADVERTENTIE Kamsteeg Leiderdorp biedt aan: 2 V.W.'s 1300 1972 2 V.W.'s 1200 1972 1 V.W. 1300 1973 3 Fiats 128 1972—1973 2 SIMCA'S 1100 1972 1 Simca 1100 special 1973 1 Toyota Corolla 1971 2 Morris 1100 1971,1972 1 Moris 1000 de luxe 1973 1 Passat LS demonstratiewagen 1974 Inruil en flnanc. mogelijk. KAMSTEEG v. d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, telefoon 99212 Zonder meer het belangrijkste dat deze week op het Nederlandse t.v.-scherm werd vertoond, was het eerste deel van een BBC-docu- mentaire over Josef Stalin, de bloeddorstige zwijger uit het Kremlin, laatste schakel aan een keten van Aziatische tirannen. De wereldgeschiedenis is er vol van; leven en menselijkheid is voor hen van minder belang dan het vlees dat zij onder hun zadels als voedsel meevoerden. Het obsederende in documen taires van deze soort zijn altijd weer de historische opnamen. Be- kabelde breekbare beelden, zwart tegenover wit, geen nuance. Dat de mensen sneller lijken te lopen op deze opnamen, vindt eenvou dig zijn oorzaak in een techni sche onvolkomenheid: de oude camera's maakten zestien beeldjes per seconde, maar de huidige projectoren draaien er in dezelf de tijd vierentwintig. Met andere woorden: iedereen tussen 1898 (toen de gebroeders Lumière hun eerste bewegende beelden vertoon den in de Salon Indien aan de Parijse Boulevard des Capucines) en de geavanceerde camera/pro jector uit de Jaren twintig loopt té snel, lacht te grimasserig, neemt te overdreven zijn hoed af en valt te snel tegen de grond bij executies (die ook in die Jaren al gretig verfilmd werden). Het is een volstrekt geaccep teerd gegeven. We zijn als het ware geconditioneerd om het lich telijk spastisch bewegen van de vertegenwoordigers van twee, drie generaties voor de onze, als nor maal gedrag te beschouwen. Pas als op het celluloid het een of ander verschijnt dat in de loop der jaren onveranderd is geble ven, breekt de ban en houdt de documentatie op, ongevaarlijk te zijn, ontwaakt het verleden uit een schijnbare dood. Voor elkeen zal de schok der herkenning weer anders aankomen. Ikzelf ben al tijd weer verbijsterd bij oude op namen waar de jugendstil-achti- ge smeedijzeren palissades van métrostations in Parijs op te zien zijn: de stoet taxi's onderweg naar de loopgraven aan de Marne tijdens de Grande Guerre, of in diezelfde tijd de grote vellen met vette koppen, die de Londense krantenverkopers ook nu nog ge bruiken om voor hun waar de aandacht van de voorbijgangers te trekken: „Britain in War". Op zo'n moment wordt het ineens menens met het verleden. De stra ten blijken niet gelardeerd met kartonnen gebouwen en bordpa pieren fonteinen, als uit een vroe ge monsterfilm van Griffith, maar het is echt, het is de eifeltoren- achtige uitkijkpost in Blackpool, of het zee-groene, barokke front van het Winterpaleis in Sint Pe tersburg. Slechts de mensen op de trottoirs zijn niet anders op die primitieve Journaals dan op de grenenhouten stellages van De Mille. In beide gevallen figuran ten, met de aantekening dat ze in het laatste geval er wel een bescheiden honorering voor kun nen hebben ontvangen. In het geval van Stalin kan de angstaanjagende confrontatie ge makkelijk tot stand komen. Bij Adolf Hitler, die andere despoot uit de eeuw van de communicatie, herken je de waanzin, de labili teit die waarschijnlijk rechtstreeks voortkomt uit een fundamenteel ontregeld lichaam. En je herkent ook de massaregie van het Neu- renberger sportpaleis of het Ber- lijnse stadion en vermoedt de massaroes, waartoe dat bij een autoritair opgevoed en vernederd volk als het Duitse, moest leiden. Bij Stalin is dat anders. Hij is de man van het oog, van het zien, zoals Hitier de man was van de verbale explosies, die met een bijna natuurkundige wetmatigheid tot de hoogste staat van massale opgewondenheid voerden. Stalin zwijgt. Hij beweegt niet, of nauwelijks. Alleen zijn ogen zijn voortdurend in de weer. Hij is zich voortdurend van zijn plaats in de scène bewust. Hij gedraagt zich naar de eisen van visuele communicatie; in tegenstelling tot Hitler, die zijn strategie ba seerde op hoe hij auditief over kwam (de radio, de luidspreker in het station), een op oudere conceptie dus. Misschien ook mede daardoor heeft Josef Stalin het langer volgehouden. Het is alleen directe confrontatie en het is angst. Men herkent in Stalin niet de mens. Het was niet nodig om wat overigens wel altijd ge beurde de pokdaligheid van zijn wangen weg te toucheren. Zijn profeten begrepen dat, toen zij de dood van Stalin in hun eerste bulletin eenvoudig om schreven met „het hart is opge houden met kloppen". In de met bloed geplante cultus van mes- sias was voor doodgaan geen plaats. Het is een consumptiebunker zonder rechtstreeks licht. Beton- nen-paalwoning van de begeerte. Er staan van die blauwe verlichte richtingaanwijzers in een aantal, dat men elders alleen in snel uit breidende woongemeenten met ambitieuze burgemeester aantreft, en Vanaf de perrons gezien rechts is een gedeelte van het complex met grote plastic zeilen en tou wen aan het oog onttrokken. Het lijkt erop of dat gedeelte blokken en blokjes te vroeg door de PTT is bezorgd.Het moet nog worden uitgepakt. Bij goed luisteren ver neemt men stemmen en het even eens door de kunstvezelindustrie vervaardigde geluid van die dikke Griek. Misschien mag met sinter klaas het touwtje eraf, maar te hopen is het niet. De automaat, waarin men ge heel zelfstandig zijn parkeerschul- den dient te voldoen, is dermate gecompliceerd dat men hogere scholen moet hebben bezocht, dan wel langdurig één van de gezel schapsspelen Memory, Super- brains of Career moet hebben be oefend om daar binnen een kwar tier uit te komen. Als het langer duurt voor het gaat dagen voor dat computerachtige paneel, vol elektronisch aangegeven geldsbe dragen, is dat jammer, want dan heeft de penning, zonder welke men de buik van Catharijn niet mag verlaten, zijn geldigheid weer verloren. Gelukkig maar slaat ook daar een grote broer ons gade, ofschoon we niet weten van waar en hoe. Na vijf minuten desperaat geëtter met kwartjes, die het ap paraat hooghartig weigert en gul dens die het wat te hebberig grijpt, kraakt er wat in het bin nenste en een stem vraagt: „zijn er moeilijkheden, meneer?" Ac cent en intonatie zijn exact die van een enigszins argwanende af delingschef bij V. en D. De eerste reactie hierop is: hangt myn hemd soms uit myn broek, heb ik misschien sokken van verschil lende kleur aan, is myn criminele alter ego betrapt toen ik Juist bezig was een exotische gedenk penning als nikkelen gulden aan het apparaat te voeren? Bedrem meld en gehaast luidt dan het antwoord: „nee, hoor, geen moei- ïykheden". Zeer belangrijk is dat men ont houdt dat het automobiel op laag D. vak b, staat. De onge lukkige die op laag B, vak d, gaat kyken, mag de dag verder besteden aan een intensieve speur tocht naar zyn verweesde eigen dom. Vasthoudendheid en een Juist begrip voor frisse lucht kun nen hierby helpen. Daarby is de gedachte dat het tegenwoordig met al die perrons achter de bil len van Catharijn voor treireizi- gers ook een hele wandeling is, is een flinke troost. Ik telde vyf auto's waarvan de beryders de lichten hadden laten branden. Dat vermoedde ik ten minste, want het leek my niet zeer waarschyniyk dat zy ter op luistering van de feestvreugde in het bespannen beton na het par keren Juist de lichten hadden ontstóken. Op woensdag 20 november, des middags om kwart voor één, lag ergens halverwege de stilstaande roltrap naar nivo 2 en de hak kenbar, een doodgewone honde drol. Voorbygangers keken er met een vertedering naar, zoals wan neer tydens de toespraak van een ambtenaar van burgerlijke stand één van de kleine bruidsmeisjes uitroept, dat ze het in haar broek heeft gedaan. Ook in Hoog-Catharyne heb ben het beton, het plastic en de andere zegeningen van de petro chemische industrie zoiets onge programmeerds als een hondje in hoge nood, niet kunnen onder werpen. Maar dromen duren kort. Een uur later bleek de hondedrol ver- wyderd. Nivo 2 was er nog. En de roltrap werkte zelfs, omdat het nu drukker was. Eén van de mooiste pleinen van Europa, de Markt in Delft, placht enige van de warmste zomerweken het doelwit te zyn van een stel tribunes. Van het stadhuis of de Nieuwe Kerk was niet zo veel meer te zien. Hoogstens kon men gedurende enige avondlyke uren egen de rechtzinnige benedenparty van een volksdeel aankyken. De Taptoe. Nu kan men vol strekt van de noodzaak van een leger overtuigd zyn, zonder dat men in de ry staat voor een aan tal knapen van de Aan- en Af- voertroepen, verkleed als olifan tendrijvers van Hannibal, com pleet met bril en horloge. Het op treden van een peloton heren die zonder klaarblykeiyke comman do's allerlei kunstjes deden, kwam oók over als een „Aha-Erlebnis": waar hadden we dat toch al eens meer gezien? Bovendien maakt niemand veel herrie als hy op spekzolen loopt. Voor al die buitenlanders doen we een goed stukje Holland Promotion (en voor de Oelftse middenstand nog veel meer, heb ik begrepen), wanneer we die marketen ster s en de Trommel slagers uit het leger van Karei de Stoute maar voortaan gewoon aan de NCRV overlaten. Sinds Van Speyk, Van Heutsz, Van Hemert en Van Hanegem weten ze over de grens toch wel dat we ons mannetje staan. H. M.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7